Отиди на
Форум "Наука"

Жуков и минните полета


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 час, Skubi said:

Минават през минни полета и веднъж им крещят. 

-Картечница насреща.

Всички където са се хвърлят по-стомах в прясната кал само циганина стъпва стъпка на дясно.

-Абе ти кво правиш копеле майно. Нали къртечница насреща.

-Къде? Не виждам.

-Виртуална.

-Аха. Аз пък се приккрих зад една скала. Виртуална....

Капитане, Капитане....

Колко години са ти прахосали с такива глупости....

Така е с армията ,  пожарникарите , полицията , спецслужбите ...  Може в някое закътано място на майната си на другия край на света дето ни гьрми ни вали никога да не стане пожар , война , престъпление . И парите за армията и пожарната и полицията са хвърлени на вятъра .

А може ...някой да му превьрти шайбата и да почне да трепе кат овце или някой да те нападне и окупира . И после ...

- Кво стана бре ? Къде са спецслужбите ? Разведката що спи ? Що ни окупираха ? Що ни гръмнаха като овце ?

То и кучето само яде и не дава ни мляко ни вълна и овцете се ядосват , че овчаря  храни кучето за няма нищо. Ама после като ги изяде вьлка викат на овчаря.

- Що се водиш по овчия ни акьл бе човек ? Слушаш нас простите уфце ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Du6ko said:

Така е с армията ,  пожарникарите , полицията , спецслужбите ...  Може в някое закътано място на майната си на другия край на света дето ни гьрми ни вали никога да не стане пожар , война , престъпление . И парите за армията и пожарната и полицията са хвърлени на вятъра .

А може ...някой да му превьрти шайбата и да почне да трепе кат овце или някой да те нападне и окупира . И после ...

- Кво стана бре ? Къде са спецслужбите ? Разведката що спи ? Що ни окупираха ? Що ни гръмнаха като овце ?

То и кучето само яде и не дава ни мляко ни вълна и овцете се ядосват , че овчаря  храни кучето за няма нищо. Ама после като ги изяде вьлка викат на овчаря.

- Що се водиш по овчия ни акьл бе човек ? Слушаш нас простите уфце ?

кат ги изяде вълкът вече немогат много да да викат на никого....🤣

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Skubi said:

кат ги изяде вълкът вече немогат много да да викат на никого....🤣

Лятото като ученик през ваканциите когато бях на село и ходех да плувам  на реката и ловя раци , баба викаше .

- Да не ходиш там, че ако се удавиш после ще те пребия от бой. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, nik1 said:

Точно така го е обяснил Жуков.

Това е цитат от книгата на Дуайт Айзенхауер "Кръстоносния поход в Европа":

Това че Айзенхауер приписва някакви думи на Жуков въобще не означава, че Жуков ги е казал.  Ако Жуков случайно ги е казал(за което аз дълбоко се съмнявам) това също въобще не означава, че са факти, които отговарят на истината. Съвсем нормално е да пращаш за зелен хайвер конкурентите си, дори е още по-удобно ако сте съюзници  - това се прави постоянно и до ден днешен. Обаче аз не мисля, че Жуков е бил толкова дребнав, че да подбъзиква Айзенхауер.

Не искам да обиждам, но смятам за наивно да се вярва на думи, разни договори-обещания, потупвания по рамото и разни там приказки от "големи хора". Работата на политиците е да движат нещата на там накъдето е интереса зад който седят. За да им се получи те трябва да успокояват обстановката и да оправдават предприетите действията, като  изсмукват разни причини. Процеса на "смучене" въобще не е задължително да изхожда от истината - без значение дали са руснаци или американци, или каквито и да било други. Не съществува държава(или личност) в света, която да не е писала своя собствена версия на историята. Ако някой ми покаже държава, която да не нарушавала договори и обещания, аз съм готов да го черпя каса бира (или лимонада) веднага !!! (само да не от тия дето съществуват по 30 години). Мисълта ми е, че да се вярва на американците (и не само на тях) може само човек, който е живял в среда на безкрайна любов и сътрудничество - т.е. в инкубатор някакъв...  Който вярва безрезервно например на личности от САЩ - нека прочете (да погледа) най-общодостъпните истории от усвояването на континента. Изостаналите индианците са изключително добре "наградени" и "очовечени" с даровете на "модерното общество". Отпървом със тези с които "не може да се работи" - кръвожадните крадци-диваци заемащи "законно наши" територии са изтребени. А тези, които научават урока на силата и приемат "даровете" на цивилизацията, тези които се подлъгват по думите - "гледайте от нас и ще сте като нас" (демек вие трябва да сте демократи и ще пребъде Великата Индианска република - това е в кръга на шегата - тогава още няма "демокрация" и "права на човека"), та тези  индианци които вярват в споразуменията и думите на Големия Бял Вожд получават вече бонус награда - първо унижение и чак след това изтребление...

Нека не се държим като индианци - да приемаме думи на "авторитети" за чиста проба истина. Гледайте какви интереси се крият зад едно или друго заявление - информацията в "спомени" никога не е чиста монета - тя се пише обмислена, на спокойствие и служи за нещо.

Да вярваш на политик е възможно само след интелектуално самоубийство по моите мерки..., така че Айзенхауер да не лъже - не го вярвам !

 

Преди 5 часа, nik1 said:

Това не са ядрени тайни..

Двамата генарали са съюзници и колеги по това време..

Страните им  са в едни гащи, на една страна, в една лодка..

Не виждам проблем че си споделят част от опита и знанията.

Изключително силно се съмнявам Жуков да е коментирал или обяснявал някакви факти от тактиката на руснаците. Човек на неговия пост не се назначава случайно. Такъв човек не изпитва нужда да споделя "ловджийкси истории" в сърдечна компания. Жуков не е приятел по чашка на Айзенхауер за да "споделя опит". Висш ръководител да дава доброволно достоверна информация ми звучи като напълно неадекватно поведение (ако бяха приказвали за "днес май ще вали/няма да вали" или "как са жената децата" - това бих го повярвал - ама за друго....). Ако у Жуков се е появил и най-малкият намек на психологически черти, които го "подтикват да споделя" с тези изключително добронамерени съюзници, то службите за безопасност скоропостижно щяха да го освободят от задълженията му или най-малкото нямаше да бъде оставян да обели и дума пред "съюзниците". Жуков да е неинформиран и политически неориентиран за да "откровеничи" с чужди елементи, ми звучи като басня. Да е прехласнат от добрите обноски и изящната прогресивна мисъл на "колегата" за да споделя - това е басня. Да приема американците като "братя по оръжие" или "братя по човечество" или каквито и да било братя, само защото са съюзници в една война, това за мене пак е басня. Просто не виждам смисъл и причина Жуков да сяда на раздумка с обсъждане на тактика/стратегия с колега американец. Съветските маршали не са индианци!  Русанците са маниаци на тема секретност през II-та световна и след това. Поинтересувайте се за това как са си "спестявали" информация един на друг съюзниците. Маршалите са запознати мисля с тези положения... 

Разбира се ако се тиражира на 10000000001+ места че Жуков е неграмотен, себичен, и разни други отрицателни черти, да му се приписва наивност или "колегиалност" едва ли не е "мил реверанс" в негова посока (и тука има едни малки противоречия -  ако задълбаем според някой автори проявява едни кофти черти, които го правят "неколега" за руснаците, а пък с Айзенхауер се проявява като "колега"). Разбира се Жуков не е с "чисти ръце" - той е работил в "кланница ". Това което на мен не ми се връзва, е че го обкичват с разни долни качества, при които качества ако е бил наистина такъв, то в този случай от мега-гига-ултра-хипер засраното положение до което докарва Сталин войната, та ако е бил смотана личност, тогава СССР е трябвало да падне най-безапелационно. Иначе, това което аз мисля че мога да му го припиша, е че е бил пресметлив и безскруполен.

Аз не съм виждал пресметлив, безскруполен и наивен човек в една личност, нито съм чувал за такъв висш ръководител, нито съм срещал такъв бригадир - ако има такъв феномен, мисля че е достоен да се опише в книга (но не и таква писана от политик).

Редактирано от Feanor
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, Feanor said:

Жуков не е приятел по чашка на Айзенхауер за да "споделя опит".....

Реално точно това се получава, двамата се сприятеляват и имат повод за неформални разговори по време на визитата на Айзенхауер в СССР. Книгата на Айзенхауер излиза през 1948, така че Жуков е имал възможност да възрази по някакъв начин, ако написаното за него не е вярно. И то много време е имал , защото доста по-късно Жуков също издава свои мемоари.

Преди 4 часа, Capitainofmarine said:

Искам да уточня:

1 Минното поле без пехота и артилерия зад него е безмислено, войската на атакуващите  при марш просто заобикаля незащитеното минно поле и го оставя на специалистите от инжинерните служби за разминиране.

2 Минното поле служи за укрепи района на отбрана и да затрудни максимално атакуващия противник, да го принуди да подстави под флангови и челен обстрел живата си сила. За целта се съчетават минни полета с леки, полеви, инжинерни заграждения.

Стига му ядохте непраните партенки на Жуков, неговия статус на ковандващ не му дава конкретна информация на кой участък от фронта има минни полета и къде няма. Той дава указания къде с какви сили да се атакува, щаба разработва, привлича сили, средства резерви,боеприпаси и прочие. Едва ли командващия фронт има понятие къде пред кой полк има минни полета. Това е работа на командира на батальон и полк. Както и разминирането - обикновенно се е ползвало артилерийски нальот по минните полета. От разривите на мини и снаряди на батальонната и полковата артилерия детонират противопехотните мини. Остават разбира се недотонирали.

Както Айзенхауер така и Жуков командват фронтове или група фронтове, и не им е работа да пращат пехотата по минните полета. Не че по принцип не знаят за съществуването на такива. Задача на командира на батальона и полка е да иска пред атака артилерийска стрелба по координати за разминира с детонации полетата.

Долна е евтина пропаганда типична на комунистите и пребоядисалите се такива.

Жуков, Конев и прочее щабни офицери привеждат в изпълнение прословутата Сталинова заповед №227 "Нито крачка назад!" Създават тактиката на живите  вълни - непрекъснати фронтални  атаки срещу укрепените немски позиции без оглед на загубите  , като посоката на движението се насочва от  заградителни отряди на специалните части .

"През четрите години на ВОВ военният състав (и войници и офицери) на пехотните роти, батальони и полкове десет-дванадесет пъти се е сменил изцяло. Всеки ден е имало по 12000 убити....

Огромният брой жертви беше предизвикан от некомпетентността на висшето ни командване: безброй фронтални атаки, при положение че вражеската отбрана не е била достатъчно отслабена предварително; тенденцията да се съсредоточават върху завземането на възвишения, независимо дали са тактически важни; грижата да отвоюват обратно градове преди официални празници и др.

През този период съветските генерали можеха да постигнат победа единствено като пролеят реки от кръв. ....

В немски полеви дневник на военните операции записвалият от 4-та германска танкова армия споменава нападенията на 17-та и 44-та руска кавалерийска дивизии срещу германските позиции:  Не можехме да повярваме, че врагът се канеше да атакува танковете ни на това широко поле, по-подходящо за провеждане на паради...Но към нас тръгнаха три линии кавалерия. През снега, който искреше на слънцето ездачите смело галопираха с извадени саби и се притискаха към шиите на конете си. Първите снаряди избухнаха в средата на атакуващите. Във въздуха полетяха парчета хора и коне...Объркахме се когато след първата атака руските кавалеристи отново ни нападнаха. Бе невъзможно да повярваме, че след клането на първите ескадрони ужасното представление ще се повтори...Нашите оръжия вече бяха на прицел и втората вълна кавалеристи бе унищожена още по-бързо от първата. Почти всички от 44-та дивизия и три четвърти от 17-та бяха убити.

Атаки като описаната, предназначени да изтощят германците доста често се прилагаха през 1941 и 1942 година. Съкрушихме ги с нашите трупове."

                                                                                                                                         Борис Богачов ,  " Цената на победата"

 

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, Doris said:

Реално точно това се получава, двамата се сприятеляват и имат повод за неформални разговори по време на визитата на Айзенхауер в СССР. Книгата на Айзенхауер излиза през 1948, така че Жуков е имал възможност да възрази по някакъв начин, ако написаното за него не е вярно. И то много време е имал , защото доста по-късно той също издава свои мемоари.

Когато издаваш мемоари не коментираш всякакви излезли твърдения. Ако пък те са от политик от ранга на Айзенхауер тогава съвсем се усложняват нещата. Заяждането, оспорването и т.н. са неща,  които се правят в пресата. Хората четат вестници за едно, а книги за друго. В книгата си не можеш да обвиняваш американският президент в лъжа с лека ръка. Политиците са царе в това да знаят, кое може и не може или няма да бъде оборено. Жуков е бил задраво стъпил на земята и е знаел също кое е постижимо и кое не. Заяждане с Айзенхауер е нямало да постигне целта на книгата му, докато "приятелство"  с Президента е можело и да придава тежест. Това, че не е възразил за мене определено е подкрепа за тезата на Айзенхауер.  Все пак не бих го приел като доказателство.

Веднъж абсолютно неправомерно вдигнаха с паяк колата ми, а аз си платих като поп за да я взема веднага. Направих кратка консултация с по-знаещи от мен и в резултат не съм повдигал никакви обвинения към виновниците и реално аз съм нарушител - те са праведници. Просто има ситуации в които да риташ няма полза, а по-скоро ще си навредиш.

А иначе колко са приятели Жуков и Айзенхауер аз не знам. Понякога за две минути ставаш с някой приятел. Но с приятели ходиш за риба да речем - Жуков и Айзенхауер не ходят за риба, не съм чел да запиват до 6 часа сутринта - не знам колко са били приятели и в какво се изразява това нещо. Напълно е възможно да са си допадали, но това пак не доказва, че са говорили на тема тактика/стратегия.

Редактирано от Feanor
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, Doris said:

Реално точно това се получава, двамата се сприятеляват и имат повод за неформални разговори по време на визитата на Айзенхауер в СССР. Книгата на Айзенхауер излиза през 1948, така че Жуков е имал възможност да възрази по някакъв начин, ако написаното за него не е вярно. И то много време е имал , защото доста по-късно Жуков също издава свои мемоари.

Жуков, Конев и прочее щабни офицери привеждат в изпълнение прословутата Сталинова заповед №227 "Нито крачка назад!" Създават тактиката на живите  вълни - непрекъснати фронтални  атаки срещу укрепените немски позиции без оглед на загубите  , като посоката на движението се насочва от  заградителни отряди на специалните части .

"През четрите години на ВОВ военният състав (и войници и офицери) на пехотните роти, батальони и полкове десет-дванадесет пъти се е сменил изцяло. Всеки ден е имало по 12000 убити....

Огромният брой жертви беше предизвикан от некомпетентността на висшето ни командване: безброй фронтални атаки, при положение че вражеската отбрана не е била достатъчно отслабена предварително; тенденцията да се съсредоточават върху завземането на възвишения, независимо дали са тактически важни; грижата да отвоюват обратно градове преди официални празници и др.

През този период съветските генерали можеха да постигнат победа единствено като пролеят реки от кръв. ....

В немски полеви дневник на военните операции записвалият от 4-та германска танкова армия споменава нападенията на 17-та и 44-та руска кавалерийска дивизии срещу германските позиции:  Не можехме да повярваме, че врагът се канеше да атакува танковете ни на това широко поле, по-подходящо за провеждане на паради...Но към нас тръгнаха три линии кавалерия. През снега, който искреше на слънцето ездачите смело галопираха с извадени саби и се притискаха към шиите на конете си. Първите снаряди избухнаха в средата на атакуващите. Във въздуха полетяха парчета хора и коне...Объркахме се когато след първата атака руските кавалеристи отново ни нападнаха. Бе невъзможно да повярваме, че след клането на първите ескадрони ужасното представление ще се повтори...Нашите оръжия вече бяха на прицел и втората вълна кавалеристи бе унищожена още по-бързо от първата. Почти всички от 44-та дивизия и три четвърти от 17-та бяха убити.

Атаки като описаната, предназначени да изтощят германците доста често се прилагаха през 1941 и 1942 година. Съкрушихме ги с нашите трупове."

                                                                                                                                         Борис Богачов ,  " Цената на победата"

 

Почти всички от 44-та дивизия и три четвърти от 17-та бяха убити.

Атаки като описаната, предназначени да изтощят германците доста често се прилагаха през 1941 и 1942 година. Съкрушихме ги с нашите трупове."

                                                                                                                                         Борис Богачов ,  " Цената на победата"

 

Щом руските либерали така казват 100 % така ще да е ! Аз не вярвам , за пари руски либерал да напише това което му е поръчано. такова нещо е немислимо ! 

17710439_303.jpg

За мене няма никакво съмнение че до Берлин са се домъкнали само пияни полуживи трупове. Ама къде се свръххората арийците ?

cab51c9f09aed4b3d6546fba0abfe364.jpg

Къде е немската танкова армия да смачка руските кавалеристи ?

Нито крачка назад ? 

Жуков, Конев и прочее щабни офицери привеждат в изпълнение прословутата Сталинова заповед №227 "Нито крачка назад!"  - Бихте ли ми посочили в КОЯ АРМИЯ БЕЕ ЗАПОВЕД можеш да напуснеш позицията си ? Много съм любопитен ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Feanor said:

Това че Айзенхауер приписва някакви думи на Жуков въобще не означава, че Жуков ги е казал.  Ако Жуков случайно ги е казал(за което аз дълбоко се съмнявам) това също въобще не означава, че са факти, които отговарят на истината. Съвсем нормално е да пращаш за зелен хайвер конкурентите си, дори е още по-удобно ако сте съюзници  - това се прави постоянно и до ден днешен. Обаче аз не мисля, че Жуков е бил толкова дребнав, че да подбъзиква Айзенхауер.

Не искам да обиждам, но смятам за наивно да се вярва на думи, разни договори-обещания, потупвания по рамото и разни там приказки от "големи хора". Работата на политиците е да движат нещата на там накъдето е интереса зад който седят. За да им се получи те трябва да успокояват обстановката и да оправдават предприетите действията, като  изсмукват разни причини. Процеса на "смучене" въобще не е задължително да изхожда от истината - без значение дали са руснаци или американци, или каквито и да било други. Не съществува държава(или личност) в света, която да не е писала своя собствена версия на историята. Ако някой ми покаже държава, която да не нарушавала договори и обещания, аз съм готов да го черпя каса бира (или лимонада) веднага !!! (само да не от тия дето съществуват по 30 години). Мисълта ми е, че да се вярва на американците (и не само на тях) може само човек, който е живял в среда на безкрайна любов и сътрудничество - т.е. в инкубатор някакъв...  Който вярва безрезервно например на личности от САЩ - нека прочете (да погледа) най-общодостъпните истории от усвояването на континента. Изостаналите индианците са изключително добре "наградени" и "очовечени" с даровете на "модерното общество". Отпървом със тези с които "не може да се работи" - кръвожадните крадци-диваци заемащи "законно наши" територии са изтребени. А тези, които научават урока на силата и приемат "даровете" на цивилизацията, тези които се подлъгват по думите - "гледайте от нас и ще сте като нас" (демек вие трябва да сте демократи и ще пребъде Великата Индианска република - това е в кръга на шегата - тогава още няма "демокрация" и "права на човека"), та тези  индианци които вярват в споразуменията и думите на Големия Бял Вожд получават вече бонус награда - първо унижение и чак след това изтребление...

Нека не се държим като индианци - да приемаме думи на "авторитети" за чиста проба истина. Гледайте какви интереси се крият зад едно или друго заявление - информацията в "спомени" никога не е чиста монета - тя се пише обмислена, на спокойствие и служи за нещо.

Да вярваш на политик е възможно само след интелектуално самоубийство по моите мерки..., така че Айзенхауер да не лъже - не го вярвам !

 

Изключително силно се съмнявам Жуков да е коментирал или обяснявал някакви факти от тактиката на руснаците. Човек на неговия пост не се назначава случайно. Такъв човек не изпитва нужда да споделя "ловджийкси истории" в сърдечна компания. Жуков не е приятел по чашка на Айзенхауер за да "споделя опит". Висш ръководител да дава доброволно достоверна информация ми звучи като напълно неадекватно поведение (ако бяха приказвали за "днес май ще вали/няма да вали" или "как са жената децата" - това бих го повярвал - ама за друго....). Ако у Жуков се е появил и най-малкият намек на психологически черти, които го "подтикват да споделя" с тези изключително добронамерени съюзници, то службите за безопасност скоропостижно щяха да го освободят от задълженията му или най-малкото нямаше да бъде оставян да обели и дума пред "съюзниците". Жуков да е неинформиран и политически неориентиран за да "откровеничи" с чужди елементи, ми звучи като басня. Да е прехласнат от добрите обноски и изящната прогресивна мисъл на "колегата" за да споделя - това е басня. Да приема американците като "братя по оръжие" или "братя по човечество" или каквито и да било братя, само защото са съюзници в една война, това за мене пак е басня. Просто не виждам смисъл и причина Жуков да сяда на раздумка с обсъждане на тактика/стратегия с колега американец. Съветските маршали не са индианци!  Русанците са маниаци на тема секретност през II-та световна и след това. Поинтересувайте се за това как са си "спестявали" информация един на друг съюзниците. Маршалите са запознати мисля с тези положения... 

Разбира се ако се тиражира на 10000000001+ места че Жуков е неграмотен, себичен, и разни други отрицателни черти, да му се приписва наивност или "колегиалност" едва ли не е "мил реверанс" в негова посока (и тука има едни малки противоречия -  ако задълбаем според някой автори проявява едни кофти черти, които го правят "неколега" за руснаците, а пък с Айзенхауер се проявява като "колега"). Разбира се Жуков не е с "чисти ръце" - той е работил в "кланница ". Това което на мен не ми се връзва, е че го обкичват с разни долни качества, при които качества ако е бил наистина такъв, то в този случай от мега-гига-ултра-хипер засраното положение до което докарва Сталин войната, та ако е бил смотана личност, тогава СССР е трябвало да падне най-безапелационно. Иначе, това което аз мисля че мога да му го припиша, е че е бил пресметлив и безскруполен.

Аз не съм виждал пресметлив, безскруполен и наивен човек в една личност, нито съм чувал за такъв висш ръководител, нито съм срещал такъв бригадир - ако има такъв феномен, мисля че е достоен да се опише в книга (но не и таква писана от политик).

Предаване на нов участък някъдена БАМ....

-Дорогие мотроси!

-Сссс товарищ главний секрета, НЕТ....

-Что? Дорогие мотроси!

-Сссссс....Товарищ Брежнев! Нет!

-Ну! почему нет?

Смотрите рубашки! Линии вертикалние нет горизонталние!😆

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

1200px-Second_World_War_Europe_09_1942_d

За справка - Ресурсите на Райха . Самия Рейх, съюзниците и окупираните територи. 

fd6741e89671046deb322aacbe472fd3.jpeg

Най тежките времена ! Врагът е под Москва. Голи, боси, гладни с по 1 пушка на 3 солдата пияни руснаци през минните полета щурмуват картечниците и правят планини от трупове. Ей тоя гладния пияния ако скокне върху мене умния, красивия, прогресивния, либерала , демократ ... не ми се мисли. 

Реално - немците прехвърлят дивизии от Франция и Бенилюкс. 2 седмици на аклиматизации в Полша, по точно в Генерал Губернаторството. След 2 седмици аклиматизация - Русия. След първата атака - между 1/3 и 2/3 от състава изчезва. Обединяват се 2 или 3 Остатъчни дивизии в една нова дивизия. 

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Skubi said:

Предаване на нов участък някъдена БАМ....

-Дорогие мотроси!

-Сссс товарищ главний секрета, НЕТ....

-Что? Дорогие мотроси!

-Сссссс....Товарищ Брежнев! Нет!

-Ну! почему нет?

Смотрите рубашки! Линии вертикалние нет горизонталние!😆

Скуби линиите на рубашките символизират Ж П ЛИНИИТЕ на Русия .... 

adf407b1439b5b7ae628aa7a69dd7208.jpeg

Виждаш ли колко са дълги и горизонтлни Ж П линиите - Транссибирская и БАМ ? За това и рубашките са с горизонтални линии ! 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

Цитирай

Изключително силно се съмнявам Жуков да е коментирал или обяснявал някакви факти от тактиката на руснаците. Човек на неговия пост не се назначава случайно. Такъв човек не изпитва нужда да споделя "ловджийкси истории" в сърдечна компания

Само че казаното не са ловждийски истории, а е споделен професионален опит и знания

Би могло да се оспори "казването" и съдържанието (ако изключим грешката в комуникацията)  , ако се докаже че е Жуков е имал пряка заповед да не говори и споделя нищо нищо, или  - да дава умишлено грешна информация... Такова нещо, засега няма..

Другото което сте написали, са много расъждения .. но за нищо....Защото на официални срещи между колеги от една сфера,  и с близък ранг/позиция,  след отпадане на бариерите, се обсъждат и споделят неща и опит от професията - това е част от културата, начин за подържането на връките, и начим за подържане на комуницията..(Призкаките за времето или морето, или за птичките и пчеликите са една малка част от раговорите )

Това ще потвърди всеки от форумците, който е бил на конференция, там се е запознал с някого. и намерил общ език с него.

 

Цитирай

Русанците са маниаци на тема секретност през II-та световна и след това.

За секрети ..

За тактика, която е използвана  широко и "несекретно", е някак конспиративно да търсим секретност..

 

Цитирай

Разбира се ако се тиражира на 10000000001+ места че Жуков е неграмотен, себичен, и разни други отрицателни черти,

Кой го твърди и тиражира?

На коя страница е от кинигата е?

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жуков и да е казал такова нещо, то си е било в реда на нещата. Каквито и приятелски отношения официално да имитират че имат, USA и СССР са си потенциални врагове, а врагът трябва да се респектира. Именно в такива неформлни разговори се пуска някоя партенка, че да се вземе акъла на врага.    

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Képtalálat a következÅre: âOrosz katonak a II.Vh banâ Zabrál. Така им казваха на събирането на сувенири...Обичаха много часовници, и шевните машини. При един часовникар веднъж един влиза с будилник и му го дава да му направи от него 3 малки ръчни часовника....😐

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Du6ko said:

Почти всички от 44-та дивизия и три четвърти от 17-та бяха убити.

Атаки като описаната, предназначени да изтощят германците доста често се прилагаха през 1941 и 1942 година. Съкрушихме ги с нашите трупове."

                                                                                                                                         Борис Богачов ,  " Цената на победата"

 

Щом руските либерали така казват 100 % така ще да е ! Аз не вярвам , за пари руски либерал да напише това което му е поръчано. такова нещо е немислимо ! 

17710439_303.jpg

За мене няма никакво съмнение че до Берлин са се домъкнали само пияни полуживи трупове. Ама къде се свръххората арийците ?

cab51c9f09aed4b3d6546fba0abfe364.jpg

Къде е немската танкова армия да смачка руските кавалеристи ?

Нито крачка назад ? 

Жуков, Конев и прочее щабни офицери привеждат в изпълнение прословутата Сталинова заповед №227 "Нито крачка назад!"  - Бихте ли ми посочили в КОЯ АРМИЯ БЕЕ ЗАПОВЕД можеш да напуснеш позицията си ? Много съм любопитен ?

 

В коя друга армия войниците тръгват в атака с дула насочени в тила им? - това е заповед №227 .

А Богачов не е бил никакъв либерал, а съветски офицер , комунист и участник във ВСВ, три пъти раняван.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Du6ko said:

1200px-Second_World_War_Europe_09_1942_d

За справка - Ресурсите на Райха . Самия Рейх, съюзниците и окупираните територи. 

Това е добра справка ама непълна (няма го САЩ например). Също трябва и да се чете между редовете - например "окупирани територии". Германия държи доста войски ( преди ги бях сметнал ама вече не си спомням колко са в проценти - поне10% са) като окупационни корпуси. Това по-светло-синьото от територията на СССР е пълно с партизани. В Европа също, макар и в по-ограничена степен. Практически Германия може да ползва предимно базови ресурси - въглища, руди, нефт, картофи и т.н., срещу това да и саботират пътища, ж.п. линии и да отделя някакакви войски (немногочислени) срещу партизаните. В смисъл ресурсите не се ползват на 100% и не пристигат винаги по график и някаква войска е заета да ги пази. Ако кашкавала, плат за униформи и т.н. може да се ползва от Франция да речем, то танковете произведени там не са далавера след 1-та година на войната със СССР - изостанали са като научно-технически прогрес. Сътрудничеството с Германия не е безусловно, безпроблемно и не се мобилизирва целият ресурс от окупираните територии. Армиите на съюзниците/окупираните не са нито 100% окомплектовани с продоволствие, нито са въоражени с последни образци оръжие, нито имат морала да се бият като берсеркери...

СССР от друга страна получава допълнително на кредит (ленд лийз) техника и продоволствие. Част от техниката е ключова за победата. Примерно в началото на войната наблягат здраво на танкове обаче имат 3 пъти по-малко камиони от Вермахта и се засират с логистиката, което е най-важната предпоставка въобще да водиш война. САЩ им предоставят камиони и това определено играе роля за обръщането на войната ("катюшите" са на американски камиони) докато си поправят грешките. Едни груби 10% може да се сложат в  "+" на СССР само от помощта от САЩ, а може и до 20% да стигнат. Във битки при, които са изравнени силите едни 3% повече войска/техника означават съкрушителна победа(това разбира се е за идеални условия, които съществуват само в компютърни игри). Все пак СССР получава много сериозна помощ от САЩ, без която за мен е нямало да могат спрат Германия поне още една година, а това е можело и да означава сепаративен мир...

Германия има по-добри образци техника, но не превъзхожда ултимативно като показатели и като бройка с тях, даже на някой места отстъпва или направо си ползва трофейни образци (оръдия например). Научно-техническият прогрес, който не може да се види на карта е определено в полза на Германия, но от идеята до внедряването минават години, а да внедриш дефектно произведение е по-лошо от по-слабото, но изпитано старо. Ако и бяха дадени 5-6 години можеше и да реализира потенциала на науката си ама това не се е получило. Спорно е дали и другите е нямало да напреднат също, а и атомната бомба не е внедрена първо от Германия.

Мисълта ми е, че ресурс е много общо понятие. Включва цимент, сирене, шапки и ръкавици, които могат да се претеглят. Включва и бройки хора, обаче морала на хората не можеш да го сложиш на кантар. Включва и ефективност/качество на изделията, включва достъпни/внедрени нови технологии, които съвсем трудно се оценяват.

Моето мнение е, че Германия е била с недостатъчно ресурс по всякакъв параграф дори и ако гледаме само  СССР +САЩ.

Редактирано от Feanor
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 17 минути, Doris said:

В коя друга армия войниците тръгват в атака с дула насочени в тила им? - това е заповед №227 .

А Богачов не е бил никакъв либерал, а съветски офицер , комунист и участник във ВСВ, три пъти раняван.

Това за заградотрядите, които разстрелват в гръб своите е още един мит на антикомунистите. Колко трябва да си тъп да стреляш в гърба на въоражени до зъби хора? А те колко трябва да са тъпи, че да не се обърнат срещу заград отряда?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама разбира се Жуков е толкова добър спазвал е уставите и въобще е обичал народа и воиниците,то любов то чудо! Чудесен пример е битката за Днепър https://ru.wikipedia.org/wiki/Битва_за_Днепр  1943г. Понеже армията не е подготвена за форсирането на голяма река,Жуков намира гениално решение, ами като няма лодки и кораби,ще плаваме с каквото намерим, демек,с врати,бъчви,дънери и салове, лодки и кораби се ползват само за техника и боеприпаси,хората най-често плуват. И това есента и зимата, температура на водата 5-6 градуса, реката е средно 200м. Как се плува с шинел и въоръжение в студена вода? Хората се давят като мухи, или умират от преохлаждане на другия бряг,или ги убиват немците. И така от август до декември или 6 месеца, непрекъснато всяка нощ без спирка. По официални данни са умрели 400 000,а 1200000 се водят ранени и изчезнали без следа, ама това са силно занижени данни, трябва да се добавят още 1 000 000, които кои знае защо не ги броят? И за да не забрави  някои, че Жуков е велик той хвърля десант, разни подробности като хвърлянето на парашутистите в реката или блатата където те просто измират, изобщо не бива да ни кара да се усъмним в гения на Жуков! А наскоро се оказа,че това не е всичко, Жуков събира украинците от окупираните територии и под предлог,че са предатели и трябва да изкупят вината си, ги хвърлят без оръжие през реката,те просто измират до крак. Това се прави заради масовката и с възпитателна цел. Колко милиона са избити на Днепър още не ясно,архивите са засрекетени, и изобщо не мислят да ги отварят, и това 70г. след воината !! Какви ли ужаси крият щом след 70 г. още крият истината?

https://topwar.ru/141067-geroicheskaya-i-tragicheskaya-bitva-za-dnepr.html

Показателен епизод, през реката тръгват 20 000,да плуват естесвено, оцеляват 5 000, а на другия бряг стига един взвод, добре ли е,какъв размах и умение, поклон пред големия пълководец Жуков какъв титан?!!!

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Frujin Assen said:

Това за заградотрядите, които разстрелват в гръб своите е още един мит на антикомунистите. Колко трябва да си тъп да стреляш в гърба на въоражени до зъби хора? А те колко трябва да са тъпи, че да не се обърнат срещу заград отряда?

Изглежда в гърба най-лесно се стреля. Имало период, когато доста взводни и ротни командири били изпозастреляни в гръб от войниците си, за това командирите започнали не да ги водят в атака, а да ги подкарват отзад. Ей такива неща чета в тази книга.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, Doris said:

В коя друга армия войниците тръгват в атака с дула насочени в тила им? - това е заповед №227 .

А Богачов не е бил никакъв либерал, а съветски офицер , комунист и участник във ВСВ, три пъти раняван.

Много ми е чудно да си предствая тази картинка ) Дават ми оръжие  аз тръгвам в атака и отзаде ми тича друг с дуло ) Сигурно е бил раняван в главата, или просто човека е писал солдатски байки. Славяните са с Широки души , а руската душа е още по широка... Не и играе с 10 , сто - веднага милиони !

Още по интересно ми е ако съм пилот или танкист ? Зад самолета ми лети взел ме на мушка друг самолет , отзаде му самолет с Сталин . Разбира се зад всеки танк отзаде му дулото на друг танк .

Просто фантазията ми е бедна ) Само славянска фантазия може да измисли такова нещо. Да така е - отзаде кагебешниците , зад кагебешницците - особистите, зад тях ченовете на полюбтбюра и отзаде им Сталин.

Ей , за малко да забравя ! Партизаните и там ли с кагебешници и дула зад гърбовете им ги събират в гората ? Абе поне партизаните не могат ли да избягат в града и да предадът на властта кървавтите кагебешници ? Да не говорим, че партизанина , знае гората си много по - добре от кагебешника и фашиста взети заедно ?

Реално властта може да застави някого да вземе оръжието докато има сила и авторитет. Ако немците са под Москва , как можеш да накараш народа да се бие ? Просто народа ще се разбяга и ще капитулира както направи Франция, Полша, Дания, Норвегия, Белгия, Холандия и т н ...

Ако отзаде ми има някой с автомат кото ме принуждава да се бия аз просто ЩЕ ИЗБЯГАМ с автомата си при врага и ще капитулирам , както направиха армиита в Европа. Не се иска кой знае колко акъл за това. А може преди да избягам да разстрелям насилника. Така Русия щеше да капитулира по бързо и от Полша, Франция или Дания и Белгия )

 

 Soviet_guerilla.jpg

Точно ! Забележете - зад гърбъ на партизанина стои Кагебешник готов да разстреля партизанина ако партизанина неправилно хвърли гранатата ! До сега не знаех това !

1682-768x541.jpg

Роби - патризани копаят Ж П линията ! На всяка траверса кагебешниците са разстрелвали по 1 зек партизанин ! 

Ясгно, до днеска не знаех това ! Отвриха ми се очите ! 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Doris said:

Изглежда в гърба най-лесно се стреля. Имало период, когато доста взводни и ротни командири били изпозастреляни в гръб от войниците си, за това командирите започнали не да ги водят в атака, а да ги подкарват отзад. Ей такива неща чета в тази книга.

 

main-qimg-74be2293b0d6ef725112b7d0c8c296

Да във френската и прочее европейски армии армия е било така. Войничетата стрелят в гърбъ на офицерите  - аристократи и синчета на банкери и милионери. И за това капитулира. Въоръжена до зъби в железобетонни фортове с оръдия фантастични калибри, с подземни Ж П линии, въоръжени за 3 години бой , медицински центрове, зъболкари ... 

801px-Maginot_Line_1944.jpg

Желязото и бетона са безсилни, ако армията не иска да се бие за златните пагони на офицерите касапи. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, Frujin Assen said:

Това за заградотрядите, които разстрелват в гръб своите е още един мит на антикомунистите. Колко трябва да си тъп да стреляш в гърба на въоражени до зъби хора? А те колко трябва да са тъпи, че да не се обърнат срещу заград отряда?

Ама как ще е истина,моля ти се? :ai: Разбира,че е лъжа и измислица!! Защо изобщо го коментираш? Такива добри хора пък да стрелят в хората в гръб, не е възможно!!!? 

https://ru.wikipedia.org/wiki/Заградительный_отряд  Само това ме притеснява , даже пише за герои от заградителите, https://ru.wikipedia.org/wiki/Зиангиров,_Мухамед_Султангирович  воювал смело и станал в герои, загинал геройски като се удавил в немска полева тоалетна, или дупка с фекалии с други думи!  Какъв герои и каква героична смърт,само, дано не са го удавили тия дето не ги е стрелял в гръб с картечница, ама като гледам така са му благодарили за подкрепата в атаките,благодарни хората какво да ги правиш даже герои са го направили.:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Skubi said:

Képtalálat a következÅre: âOrosz katonak a II.Vh banâ Zabrál. Така им казваха на събирането на сувенири...Обичаха много часовници, и шевните машини. При един часовникар веднъж един влиза с будилник и му го дава да му направи от него 3 малки ръчни часовника....😐

За неподчинение немците разстрелват неселението на окупираните територии на място . Войничето си е платило , жената отказва сделката . Често жените имат навика да се отмятат от вече сключена сделка. Американците също не се церемонят с японките и германките ако са опърничави и до днечка.  

Часовника е абсолютно необходим по време на война ! Както днеска компютъра и мобилния телефон. Ако ние с тебе двамата трябва да ударим от 2 различни страни  врагът точно в 9 часа и 15 минути как ще го направим едновременно ?!? По слънцето ли ще се ориентираме кога е 9 часа и 15 минути без ЧАСОВНИЦИ ? Ти по слънцето можеш ли да се отрентираш ? Аз не мога ? 
Ами ако има облаци ? Какво ще правим ? Ти атакуваш първи, противника те ликвидирва. После аз атакувам и мене ликвидирват ? Защо ? Понеже с тебе нямаме ЧАСОВНИЦИ ? Тъпо нали ? Ами ако часовника та се счупи по време на боя ? Каво ще правим ? Ще кажем на маршщал жуков

- Абе маршале , часовника ми спрял на завоя и не знам кога е 9 часа и 15 минути и не атакувах . Извинявай маршале, часовника ми се измокрил. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

szovjet_zaszlo_reichstag.jpg

Два часовника за всеки случай....

Имаше един хуморист навремето, Калман Латабар му казваха....Излиза на сцената и пита:

–Руски есть?

–Нет! Неееееет!

–у меня часи!

Каза и си дига ръкавите по 2-3 часовника сложил и когато панталона, там пък един будилник  беше завързал.

Незнам колко време му беше забранено да доближава Будапеща и каквато и да е била сцена...Късметът му беше, че беше много популярен...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...