Отиди на
Форум "Наука"

Жуков и минните полета


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 3 часа, Skubi said:

Остави го. Модераторът до така степен е отклонен, че да му забиеш носът в пушещата действителност, ще каже, че това не е това ами е нарочно в найлонче донесено специално под носът му...

Но доста такива обяна на информация се казва в дипломацията, когато всеки си бае своето без да възприема доказателствата на другия. Оспорва истината заради противопоречията с вярятя му. Затова казваме, "Ти на очите ли си вярваш или на мен?"😆

Значи тук, на едно добре укрепено място, в един бункер с немци, командват атака , след атака. Когато на немците им се свършват боеприпасите взривяват бункера сядат на моторите и се изтеглят. Тогава успяват да завземат възвишението руснаците....Градинаринът който помагал да събират умрелите и ранените, разказваше, че момчетата били пияни като дърво....

Това беше във войната, ама само сега почват лека полека да казват истината за големите геройства...През цялата война руснаците перманентно били малка или много пияни, немците от Первитимът Kapcsolódó kép/и в ГДР се ползваше/,  на него се получаваше такива "геройства" че 48 часа без спане атакуват в Белгия. Блитцкриг а? Американосите пък morphine.jpgили морфин или във форма на витамини и шоколад са получавали анфетаминовите си порции + уискито.

Реално вечно пияни са били немските пехотинци, пилоти и танкити . Абе всички пилоти , танскисти са унищожавали по 300 - 500 саммальота, танка и т н . Най - добрите руснаци унищожават по 50 - 60. И въпреки внезапното нападение войната свършва в Берлин )

Резликата - В немската армия на фактите се е гледало с пренебрежение. Вярвало се е на пиянски сказки и фантазии.

В Руската Армия ако излъжеш че си свалил самолет или унищожил танк, после .... дупе да ти е яко.... 

За да не кажете пак че Душко е голословен както пиян изпаднал германец , ще ви разкажа любимата си детска приказка - Написали са я братя Грим и тя отразява психолигията на немският народ. Любимата ми приказка се казва - " Храбрия шивач " 

grimm006_20.jpg

В един малък немски  град живеел шивач. Наричали го Ханс. По цели дни той седял с подвити крака край прозореца и шиел палта, панталони и жилетки.

Един ден като си седял и шиел, чул че на улицата някой вика: “Сладко! Сливово сладко! Кой иска хубаво сладко?”

“О, сладко! – рекъл си шивачът. – Ще си купя!”

Помислил си това и извикал през прозореца:

-Лелко, лелко, ела тук! Дай ми един буркан!

Взел сладкото, отрязал си парче хляб, намазал го и продължил да шие започнатата жилетка.

А в работилницата на Ханс имало много, много мухи, направо не можеш да ги преброиш. Усетили те миризмата на сладкото и налетели на филита.

– Ей, проклети мухи – ядосал се шивачът, – кой ви е викал тук? Защо нападнахте сладкото ми?

Но те хич и не го чували, а лапали ли лапали! Тогава шивачът се разсърдил, взел един парцал и замахнал по мухите. С един удар убил седем.

– Я виж ти колко съм бил храбър! – казал той. Целият град трябва да научи това. Какво ти целият град! Целия свят трябва да узнае! Ще си ушия нов пояс и ще избродирам върху него надпис: “Когато съм ядосан, убивам седем с един удар!”

main_1-2__%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%8F

7 трупа се търкалят след удара на немският шивач !

Ако не ме мързи, мога да разкажа как немските картечари са унищожавали по 3 батальона, някои по 3 полка, други по 3 дивизии за няколко часа с картечниците си !

Храбрия Шивач може само ряпа да яде по сравнение с немските пилоти, танкисти и картечари.

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 4 часа, Doris said:

А - ха, демек аргументи, че преводачът е сгрешил няма, само "вЕрвай ми". ;)

На мен пък не ми се вярва, че за разговори на такова високо ниво на военачалници и политици като Айзенхауер и Жуков са допускали посредствени преводачи.

Дали да вярваш на груба пропаганда или на сериозен учен- изборът остава за теб.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Душко тук е прав. Но това важи за всяка пропаганда. Ако вярваме на пропагандата по време на ВСВ (и не само) са избити всички армии по няколко пъти.

Нека си спомним и за милионите на Ксеркс!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Du6ko said:

Реално вечно пияни са били немските пехотинци, пилоти и танкити . Абе всички пилоти , танскисти са унищожавали по 300 - 500 саммальота, танка и т н . Най - добрите руснаци унищожават по 50 - 60. И въпреки внезапното нападение войната свършва в Берлин )

Руснаците, братушките са били пияни като дърво. Немците имали витаминчето Первитим. Практически екстази....Чети внимателно Душко.🙏

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 41 минути, Skubi said:

Руснаците, братушките са били пияни като дърво. Немците имали витаминчето Первитим. Практически екстази....Чети внимателно Душко.🙏

Всички са пиели. Не само руснаците и германците.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 39 минути, JImBeam said:

Може и да може ,ама тогава ставахме герои като гръмнем нарушител, кой ще се занимава с подробности да ти проверява куршумите...... а за  сега - не ми се говори, мангалите още малко ще нае..бат ченгетата а те не смеят да им гръмнат, а и  виж какво става с морските дето гръмнаха турския рибар....  И да допълня :  Мислиш ли че ако подкараш целия ритуал по УГКС - Стой, кой идва? Стой ще стрелям!  Изстрел ,първо сватбарската, после ....ако къде - няма тебе да опяват ?  Иииии, не става въпрос за границата , там абдали много

 

Баща ми е бил граничар и разказваше нещо подобно. Първият път в нарушителя, после във въздуха. Защото докато викаш "Стой ще стрелям" и прочее той ще те гръмне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Frujin Assen said:

Баща ми е бил граничар и разказваше нещо подобно. Първият път в нарушителя, после във въздуха. Защото докато викаш "Стой ще стрелям" и прочее той ще те гръмне.

В Благоевград ми расказваха за един грък който редовно прелитал границата. И горките български граничари затова получавали своето. Взел веднъж един, легнал точно до граничният прокоп и чакал. Когато чул поредният път самолета дочакал да е точно над него и пуснал му един синджир от коршуми....

Веднага, комисии, гърци, българи къде са куршуми, гилзи, преораното засегнато ли е, протоколи и други....

Никога повече не посмял гърчолята да прелети над границата....:cool2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като ученик при комунизма гледах много готин унгарски филм - мисля че филма се казваше " Копиеносци" . Унгария беше най свободната страна от блока , ако не се брои Югославия. Сюжета вече съм го забравил, но някои неща си спомням. Действието се развива между войните 1 и 2 св. предполагам времето на Хорти. ( Ако не бъркам, предполагам тия "копиеносци" са някаква дясна организация антикомунистическа някаква .)  Някакъв много способен офицер от унгарското разузнаване, още при въстанието слел 1 Св Война громи левите и комунистите. Стана полковник от контраразузнаването на Унгария. Унгарците хванаха някакъв разузнавач от Чехословакия - тогава Чехословакия е била един от главните врагове на Унгария. Чеха се преструваше на ненормален  че е психически болен и не може да говори ) Биеха го мъчеха го той не говори а скимти. Чешкото правителство и дипломатите вдигнаха дипломатически скандал  че унгарците задържат невинен  психичеки болен човек в полицията и го мъчат. Унгарците рехиша да върнат шантавия чех за да избегнат политически скандал. 

Тогава още като подполковник отиде на границата разгледа я и заповяда на няколко стотина метра от границат ада се направят точни копия на 2 те бараки - Чешката и Унгарската ! После взе шантавия чех с колата и подкараха към границата. Каза му че ще го пускат шантавия не реагираше никак. Отидоха до фалшивите бараки освободиха го и го пуснаха към Чехия. Той уж не разбираше нещо нали е ненормален ? Казаха му да си отива в Чехия. Шантавия тръга стигна до чехите прегърнаха се ... "Чехите" го поздравиха с освобождението . Тогава шантавия разузнавач си помисли че е в Чехия, обърна се към унгарския офицер и го напсува яко и му показа среден пръст )  След 1 СЕКУДА се усети че се е издънил... Той беше в прегръдките не на чехите, а на унгарските спецслужби. Чешката граница беше само на 100 титна метра от него. Но беше на унгарска земя . 

След таз операция подполковника получи златни пагони на полковник. После в края на филма се издъни яко. Влюби се в дъщерята на някаква своя жетва - стар комунист. Следеше и громеше комунистическите организации . Дъщерята на някакъв комунист беше хубава девойка . Той я харесваше, предлагаше и да се откаже от идеите си и не само да я пусне баща и ами  и да живеят заедно . Но комунистката беше твърда както желязо ) Накрая шефовете му го разбраха, че агентите му навместо да следят комунистите, следят някаква си красива  мома ) Самия край на филма вече съм го забравил, бях доста малък когато го гледах филма.

Link to comment
Share on other sites

Войната си е война. От дядо ми знам, разказвал ми е , а той е имал няколко срещи със съветски генерали.Пращали са на сигурна смърт хиляди хора,за да оцелеят пред болното <око> на изрода Сталин.В повечето случаи е трябвало малко да изгубят време, прегрупиране и помощ , но ако го направят Ония психопат може да ги ликвидира и по тази причина единият от генералите след бутилка ракия се е <изповядал>, според него на съвеста му лежат над 10 хиляди <празни жертви>

А в Германия какво са правили , хиляди убити цивилни по устна заповед лично от Вожда !

Link to comment
Share on other sites

Преди 17 минути, Frujin Assen said:

И откъде граничаря/полицая може да знае дали нарушителя е въоражен или не? 

Трепане си е било, аз съм по млад и не ги помня преди 1979 примерно. Ние сме граничен район и нарушителите винаги са били от вътре на вън, освен няколко турски провокации.Имаше застреляни хора, свидетели разказваха на моабети и събирания, а по перестройско време и след 89./та говориха и по свободно.Нямало е въоражени младежи бегълци, стреляло се е на месо след едно , две  формални <предупреждения> Има , аз знам за 2 случая, когато се предават и въпреки това са разстрляни още там на полеви условия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Frujin Assen said:

И откъде граничаря/полицая може да знае дали нарушителя е въоражен или не? 

Предполагало се е. Първо стреляй после питай....

20150813fal12.jpg 2015081344.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Скуби, както казва баща ми "Това което го пише по книгите, не расте по нивите". Огромната част от тези "невинни млади хора желаещи свобода" са били силно мотивирани да избягат и не е било изключено да са въоражени. Другото което не го пише по книгите е, че пресичането на границата не става ей така. Емнал се нашия от София в Смолян и айде през границата. Имало е каналджии които са заработвали твърде добри суми да превеждат подобни невинни млади хора. Имало е много случаи на подкупени граничари от каналджии. Каналджиите са били сурови хора и по правило са били въоражени защото са рискували главите си. А се е стреляло първо на месо не само за да не те гръмнат в отговор, а и за да не избяга нарушителя докато граничаря вика "Стой, Стой ще стрелям" и прочее. А вероятноста да избяга, особено когато граничаря е получил сериозна сума е била голяма. А как ще разбере командира, дали докато е викал "Стой ще стрелям" нарушителя е избягал или просто граничарите са го пуснали? 

Другото което не се знае от огромната част от хората е, че ако невинно младо момче от София иде в Смолян и реши просто да фукне през границата няма да стигне до никъде. Имало е и кльон и други преградни съоражения, които е трябвало да бъдат обходени. Слагали са маркучи върху теловете, рязали са тела и са пускали тока по други жици и прочее и прочее технически подробности, за които се е плащало скъпо. 

Та забрави ти тая картинка на голобрадо невинно момче с блясък в очите стремящо се към свободата и гръмнато в гръб от мръсните комунуидни изроди които със садистична жестокост избиват хората за кеф.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, laplandetza said:

Войната си е война. От дядо ми знам, разказвал ми е , а той е имал няколко срещи със съветски генерали.Пращали са на сигурна смърт хиляди хора,за да оцелеят пред болното <око> на изрода Сталин.В повечето случаи е трябвало малко да изгубят време, прегрупиране и помощ , но ако го направят Ония психопат може да ги ликвидира и по тази причина единият от генералите след бутилка ракия се е <изповядал>, според него на съвеста му лежат над 10 хиляди <празни жертви>

А в Германия какво са правили , хиляди убити цивилни по устна заповед лично от Вожда !

И защо му са на Сталин тия празни жетрви, след като е можел да жертва тия хора като те убиват фашистите и сателитите им ? Ей така за мацтап, след както врагът е пред Москва, Сталинград, Ленинград  ?!?

Сталин не е бил тъп както немските, френските и английските в края на войната и американските командващи, пращайки на сигурна смърт войничестата срещу окопите, минните полета, картечниците и оръдията на противника.

За разлика от касапите и убийците на войници от Англия, Франция, Германия, Италия, Сащ, Сталин и Маршалите му са гении на СТРАТЕГИЯТА и нанасят удари там където врагът е слаб, а не среду телени мрежи и минни полета. Руснаците майсторски заобикалят укрепни пунктове, линии, крепости на противника и го бият в гърбъ. Унищожавайки с хирургично точни удари мостове, ЖП кръстовища парализирайки противника си. 

regnum_picture_1493441966278457_normal.j

Войници чакат противниковия генерал да изпрати войниците си в атака срещу телените мрежи, минните полета, картечниците и оръдията и да го разстрелят както жертвенни агнета !

Не 10 000 а 700 000 англичани лягат при атаките на река Сома , немците губят 200 000 убити. Англичаните се придвиват до 6 километра във фронта. 

600 000 немци и 500 000 французи лягат при Вердюн за 1 педя земя. Касапска проста работа. Гъсто населена Европа си разрежда населението.

670.jpg

Безсмислени касапски  атакаи без стратегическо мислене ! С голи гърди срещу куршумите на противника ! Сталин и Жуков никога такива тъпотии не са вършели. Те са воювали с акъл, МАСКИРОВКА , СТРАТЕГИЯ !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, laplandetza said:

Войната си е война. От дядо ми знам, разказвал ми е , а той е имал няколко срещи със съветски генерали.Пращали са на сигурна смърт хиляди хора,за да оцелеят пред болното <око> на изрода Сталин.В повечето случаи е трябвало малко да изгубят време, прегрупиране и помощ , но ако го направят Ония психопат може да ги ликвидира и по тази причина единият от генералите след бутилка ракия се е <изповядал>, според него на съвеста му лежат над 10 хиляди <празни жертви>

А в Германия какво са правили , хиляди убити цивилни по устна заповед лично от Вожда !

Милиони цивилни - Жени, деца, старци, болни, инвалиди са унищожени при конвенционални, с напалм, с газ и с атомни боммби бомбандировки от Англо Американската авиация . От бомбите просто градовете са се самовъзпламенявали и изгаряли заедно с жителите на градовете в Германия, Япония и Европа.

Какви милиони жертви по устна заповед ? Само в съветската армия е били забранено убиването на пленици и изнасилването на жени. В другите армии или се е приветствало или по устна заповед на президенти и фюрери тия престъпления НЕ са се преследвали а са се поощрявали.

Ето нещо от 21 ВЕК - САЩ и престъпрленията на войниците в разни страни.

ГОРЕЩИ НОВИНИ

САЩ отказват визи на членове на Международния Наказателен съд в Хага

Вашингтон плаши дори с икономически санкции, ако съдът продължи да разследва американски или съюзнически военен персонал
 

Сединените щати обявиха, че ще откажат визи на членове на Международния наказателен съд /МНС/, участващи в разследването на действията на американските войски в Афганистан или други страни, предава Нова тв. 

Държавният секретар Майк Помпео каза, че Вашингтон е готов да предприеме по-нататъшни стъпки, включително икономически санкции, ако съдът за военни престъпления продължи да разследва американски или съюзнически военен персонал.

"МНС атакува върховенството на закона на Америка", каза Помпео. "Не е твърде късно съдът да смени курса и настояваме да го направи незабавно."

***

Някакъв си Межлдународен съд си позволява да разсдледва престъпленията извършени от американските войници ? НЕЧУВАНА наглост ! Всички знаем , че има не устна а писменна заповед- всичко е разрешено ! 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Frujin Assen said:

Всички са пиели. Не само руснаците и германците.

Разликата е в това, че руската армия е пиела според устави и под контрол. Полагало се е строго определено количество за строго определени цели - всичко точно по научному ! А не безразборно , без контрол както в другите армии. Отделно водката чрез стандарта определен от великия учен химик - Д И Менделеев се е правила по строго определени научни норми! А не едно към гьотере както разни шнапсове, уискита и прочее коняци и ракии .

57d911c7a6543_.jpg

 

Всичко е било както е написано в дебелите, мъдри стари книги - " О соединение спирта с водою " 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, vvarbanov said:

Почти всички нарушители са нямали оръжие, застрелват ги в гръб.Нали от България бягат, никой не е луд да идва в социалистическия рай?

Явно не можеш и да четеш. Не случайно съм писал че не става въпрос за границата. Имаше места които се охраняваха по-добре от нея.Там където аз съм бичил наряд, няма как да дойдат случайни нарушители, и не отвътре а само отвън навътре.

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, JImBeam said:

Явно не можеш и да четеш. Не случайно съм писал че не става въпрос за границата.

Явно мислиш, че всички като тебе не могат да четат.Не случайно съм написал.

Преди 13 часа, vvarbanov said:

Много сте безстрашни .Какви ченгета щели да ги нае@ат, бе!То не се гърми на поразия, ами ако има заплаха за живота ти.

Как мислиш дали за границата става въпрос?

Преди 31 минути, JImBeam said:

Имаше места които се охраняваха по-добре от нея.Там където аз съм бичил наряд, няма как да дойдат случайни нарушители, и не отвътре а само отвън навътре.

Ох горкия, само ти си бичил наряд.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Frujin Assen said:

Скуби, както казва баща ми "Това което го пише по книгите, не расте по нивите". Огромната част от тези "невинни млади хора желаещи свобода" са били силно мотивирани да избягат и не е било изключено да са въоражени. Другото което не го пише по книгите е, че пресичането на границата не става ей така. Емнал се нашия от София в Смолян и айде през границата. Имало е каналджии които са заработвали твърде добри суми да превеждат подобни невинни млади хора. Имало е много случаи на подкупени граничари от каналджии. Каналджиите са били сурови хора и по правило са били въоражени защото са рискували главите си. А се е стреляло първо на месо не само за да не те гръмнат в отговор, а и за да не избяга нарушителя докато граничаря вика "Стой, Стой ще стрелям" и прочее. А вероятноста да избяга, особено когато граничаря е получил сериозна сума е била голяма. А как ще разбере командира, дали докато е викал "Стой ще стрелям" нарушителя е избягал или просто граничарите са го пуснали? 

Другото което не се знае от огромната част от хората е, че ако невинно младо момче от София иде в Смолян и реши просто да фукне през границата няма да стигне до никъде. Имало е и кльон и други преградни съоражения, които е трябвало да бъдат обходени. Слагали са маркучи върху теловете, рязали са тела и са пускали тока по други жици и прочее и прочее технически подробности, за които се е плащало скъпо. 

Та забрави ти тая картинка на голобрадо невинно момче с блясък в очите стремящо се към свободата и гръмнато в гръб от мръсните комунуидни изроди които със садистична жестокост избиват хората за кеф.

 

.Въоръжени били искащите да избягат от Лагера , с какво? С ножки, и  клещи за рязане на тел (всеки излезнал в планината има ножка)..

Каналждийте били bad-ass.. Да но каналжийте не пресичат границата..

За какво/кога се е стреляло може да се прочете тук

https://clubz.bg/76918-zabraveni_sydbi_germancite_ubiti_v_nrb
 

Цитирай

 

Ако не можело бегълците да бъдат спрени, арестувани и вкарани в затвора, стрелбата „на месо“ била в реда на нещата. Педантично са били водени статистики за успешни и предотвратени бягства, които показват, че по българските граници се е действало безкомпромисно към „предателите на социализма"


 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, nik1 said:

.Въоръжени били искащите да избягат от Лагера , с какво? С ножки, и  клещи за рязане на тел (всеки излезнал в планината има ножка)..

Каналждийте били bad-ass.. Да но каналжийте не пресичат границата..

За какво/кога се е стреляло може да се прочете тук

https://clubz.bg/76918-zabraveni_sydbi_germancite_ubiti_v_nrb
 

 

Като каза за германците....Една година това беше вече към меката диктатура, бяхме с приятели на словашката граница има река Ипой и казват. На единият женаму беше голяма клечка при митничарите затова можехме да отидем да ловим риба на границата...Тя реката не е голяма и имаместа където със сух кран можеш да прегазиш....

На другата страна още чехословашките митничари пазиха социализма озъбени...Вечером идваха унгарските момчета и до биричка им помагахме да пазят границата, та те разказваха.

Хванали словаците двама младежи с една цетка и както трябва ки ударили в белезници. Но те пък взели, че прескочили на унгарската страна. Унгарците ги хващат. Словаците презграницата викат да им дадът арестуваните. Унгарците казват, неможе защото няма такъв закон и ще ги пуснат....

Накрая излязла работата, че словаците почнали да се молят, че поне белезниците да им ги върнат. Унгарците казали добре ама за белезниците искат моторът на момчетата. 

И така става бартелът, че за два чифта белезници, словаците претикали цетката на германците.....

И това в никакъв официален протокол не фигурира и до ден днешен....:cool2:

Най ужасното беше, че в най-дивите времена когато някого убиеха на границата, горките му роднини /ако са знаели за намерението му/, са чакали да се яви по някакъв начин. Години са чакали без да посмеят да попипат властите....

Имаше едно предаване по свободна европа тинейджър парти се казваше там имаше такива, че ицо праща тази песен на марийка от Шумен. Или башмайстора праща песента на жена си, че черен влак се композира...... 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ники, каналджийте не пресичат границата, но водят хора до границата. И като ги хванат тия двамцата каналджията (местен човек) какво точно ще обясни? "Бяхме за гъби". Около границата е имало заторени зони, където човек може да попадне само и единствено ако има открит лист. Такива са имали местните хора. Те са били длъжни всеки ден да се записват като влизат и излизат от зоната за да работ ниви или пасат животни. Ако хванат човек без открит лист това вече е нарушение на закона. А местния който го води е в двойно по голямо нарушение защото не е съобщил, че те двамата отиват за гъби в зоната. 

Разказ от баща ми. В зоната може да се влиза само през пропускателен пункт. Седим ние там и записваме в една голяма тетрадка "Мехмед Юсеинов влязал в 8,30 да пасе овце". Съответно вечерта излиза пак оттам и пак се пише "Мехмед Юсеинов напуснал в 21,00". Ако не излезе някой до мръкнало отиваме да го търсим. 

Всъщност границата не е граничната бразда. Първите съоражения са на границата на въпросната зона. После е бил кльона и чак тогава граничната бразда. Охранява се не само границата, но и зоната. Заблудени хора и наивни младежи със свободен плам в очите са били хващани още като влязат в зоната. Без каналджия такива наивни младежи не са имали грам шанс да минат границата.

Другото което ще те изненада. Само българската граница се охранява- гръцката не. Баща ми е бил освен всичко друго и овчар. Разказвал е, че не един път, а многократно е влизал на гръцка територия когато там е имало по хубава трева. Можел е да избяга във всеки един момент с все автомата, овцете, катърите, кучетата и прочее. Така че, преминаването на браздата още не значи нищо! Тъй като няма гръцки граничари нашите можели да го догонят и на гръцка територия и да го ликвидират. Откъм гръцка страна районът е бил поне през 70 те слабо населен, та докато стигне до някое село... нашите са можели да го догонят и да го върнат. Което и са имали право да правят, но само след разрешение на командира. 

Прочее за граничари са били подбирани само хора на които може да се има доверие. При това не просто синове на партийци или партийни членове, а такива които няма да правят проблеми. По това време в родът ми не е имало комунисти, даже напротив. Да не навлизам обаче в семейната хроника. Баща ми например е бил арестуван, защото е пеел патриотични песни на другите войници и е скандирал "Македония е наша"- бил е обвиняван във великобългарски шовинизъм. Очевидно, добре са го преценили колко му е акъла и е станал доверено лице.

Питал съм го- след като си знаел, че ако избягаш в Гърция ще ти дадат много пари (отделно, митовете колко хубав е живота на запад, хеле пък да откраднеш документите от канцеларията-той е можел да го направи, тъй като заставата е била малка и ключовете за лавката, склада и прочее са били много лесно достъпни- разказвал е, как сами са я отключвали за да вземет този или онзи нужен документ или да си купят вафли ) и си имал проблеми, защо не си го направил? Отговора беше "А какво да правя там? Не зная език, никого не познавам". 

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

Стана дума за масово избиване на хора или пращането им към  гибел. Има различни отклонения , но способността да плануваш и организираш събития включвайки гибел, разруха и страдание в голям мащаб, въпреки възможна успешна алтернатива, това е друго ниво, не е обикн. психопатия,драга / патия. Някои такива хора са особено ценни , вероятно защото със същия замах могат да <обърнат хода на историята> , като се казва без да им трепне окото😎 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, laplandetza said:

Стана дума за масово избиване на хора или пращането им към  гибел. Има различни отклонения , но способността да плануваш и организираш събития включвайки гибел, разруха и страдание в голям мащаб, въпреки възможна успешна алтернатива, това е друго ниво, не е обикн. психопатия,драга / патия. Някои такива хора са особено ценни , вероятно защото със същия замах могат да <обърнат хода на историята> , като се казва без да им трепне окото😎 

Е Жуков де, нали за него говорим, чудесно го описа. Палач и престъпник без съвест и мания за величие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи препередвам думи на бивш граничар - чувал съм ги отдавна и въобще не си спомням точните цифри, но бяха нещо от рода - "За заловен нарушител две седмици отпуска, за застрелян събираш отпуска 3 месеца. Аз ги залавях, имаше такива, които когато се паднеха двойка(заедно?) патрул ги застрелваха" НЕ претендирам за достоверност.

 

Аз предлагам да се върнем на темата за Жуков.

Преди 2 часа, bulgaroid said:

Е Жуков де, нали за него говорим, чудесно го описа. Палач и престъпник без съвест и мания за величие.

 

Ще започна с нещо което цитирам по памет - приписват го на Чингиз Хан мисля.

"Когато убиеш човек си убиец. Ако убиеш шест човека си масов убиец. Когато стигнеш до милион вече си велик завоевател."

Историята постъпва по интересен начин с личностите които водят войни. Колкото е по-ново времето толкова по често можеш да чуеш "палач" и "престъпник"  и т.н. , а колкото е  от по-старо време токлова по "велик завоевател" или "обединител на нацията" или "носител на прогреса"  и т.н. могат да бъдат главните действащи лица. Никой не осъжда фараоните на Египет, френския или испанския или английския крал, че са водили война с този или онзи и поради глупост и отмъщаване за лични обиди и са убили своите хора. Никой не ги нарича "престъпници".

Освен това съвсем закономерно, колкото сме по-близко във времето, когато военноначалника е бил от  конкурентен строй или държава, която е загубила той е "убиец", а когато е бил от управляващата сега идеология той е "голяма работа".

Това са тенденции, които не се следват на 100%, но определено трябва да се имат в пред вид когато се чете за някой пълководец.

Нека направим сравнение със Жуков и Александър Македонски - мащабите и времето са различни но нека го направим.

Александър Македонски е "велик пълководец" - навсякъде ще го срещнете така. Аз обаче питам - какво дири той на пичковица у Индия? Какво прави чак там, какъв македонски интерес е засегнат там?  Не е ли мания за величие? Питам също за чий му е притрябвало след като войниците му казват "стига вече да се връщаме", та за чий му трябва да мине през пустинята и да измре там половината му войска? Не е ли пак мания за величие, да не би съвестта му да го кара да оплаква всеки войнк? Затова ли вечер в шатрата си се налива до безпаметство? Няма да срещнете "палач", "престъпник", "пияния грък" за Александър Македонски. Наместо това един военен поход е наречен "Велика империя". Империя, която се разпада мигновенно, защото няма никаква спойка. Появила се е в резултат на мания за величие,  но е обсъждана и до ден днешен като най-велико постижение.

А сега да видим Жуков.

Всеки генерал щом издаде заповед той праща на смърт и свои и чужди хора. Ако този генерал започне да го гризе съвестта, че той лично е убил тези хора, ще полудее съвсем скоропостижно. Ако за генерала всеки войник е човек с история, а не фигурка на игралната дъска той не виждам как ще вземе решение да го прати да умира. Затова всеки генерал има по-специална съвест според мене. Защото убива войната а не генерала. Жуков не е почнал войната - той я води така както намери за добре. Дали е можел да я води по-добре аз не мога да се изкажа меродавно по тоя въпрос.

Мога обаче да попитам Жуков ли е убиеца във II-та световна? Той ли е започнал войната за да задоволява свои нужди?  Той ли е от кликата банкери и индустриалци разпалили войната. Когато наричаме Жуков "палач" това е все едно хапим тоягата, а не ръката която я размахва.

За мен Жуков е далеч от светец. Той е правил това което може и както може. В резултат СССР печели войната, която преди това Сталин е засрал до безкрай. Методите му не са "хуманни", но аз не виждам да е правил излишни загуби ей-така за престиж,за да пробва дали ще мине нещо си, заради тщестлавие и разни други извратени човешки черти. Разглеждал съм битките през II-та световна. И от двете страни се правят грешки, лесно е обаче на нас, след като видим резултат да кажем - да ама ако той беше направил еди какво си нямаше да стане така.

Редактирано от Feanor
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 51 минути, Feanor said:

Значи препередвам думи на бивш граничар - чувал съм ги отдавна и въобще не си спомням точните цифри, но бяха нещо от рода - "За заловен нарушител две седмици отпуска, за застрелян събираш отпуска 3 месеца. Аз ги залавях, имаше такива, които когато се паднеха двойка(заедно?) патрул ги застрелваха" НЕ претендирам за достоверност.

 

Аз предлагам да се върнем на темата за Жуков.

 

Ще започна с нещо което цитирам по памет - приписват го на Чингиз Хан мисля.

"Когато убиеш човек си убиец. Ако убиеш шест човека си масов убиец. Когато стигнеш до милион вече си велик завоевател."

Историята постъпва по интересен начин с личностите които водят войни. Колкото е по-ново времето толкова по често можеш да чуеш "палач" и "престъпник"  и т.н. , а колкото е  от по-старо време токлова по "велик завоевател" или "обединител на нацията" или "носител на прогреса"  и т.н. могат да бъдат главните действащи лица. Никой не осъжда фараоните на Египет, френския или испанския или английския крал, че са водили война с този или онзи и поради глупост и отмъщаване за лични обиди и са убили своите хора. Никой не ги нарича "престъпници".

Освен това съвсем закономерно, колкото сме по-близко във времето, когато военноначалника е бил от  конкурентен строй или държава, която е загубила той е "убиец", а когато е бил от управляващата сега идеология той е "голяма работа".

Това са тенденции, които не се следват на 100%, но определено трябва да се имат в пред вид когато се чете за някой пълководец.

Нека направим сравнение със Жуков и Александър Македонски - мащабите и времето са различни но нека го направим.

Александър Македонски е "велик пълководец" - навсякъде ще го срещнете така. Аз обаче питам - какво дири той на пичковица у Индия? Какво прави чак там, какъв македонски интерес е засегнат там?  Не е ли мания за величие? Питам също за чий му е притрябвало след като войниците му казват "стига вече да се връщаме", та за чий му трябва да мине през пустинята и да измре там половината му войска? Не е ли пак мания за величие, да не би съвестта му да го кара да оплаква всеки войнк? Затова ли вечер в шатрата си се налива до безпаметство? Няма да срещнете "палач", "престъпник", "пияния грък" за Александър Македонски. Наместо това един военен поход е наречен "Велика империя". Империя, която се разпада мигновенно, защото няма никаква спойка. Появила се е в резултат на мания за величие,  но е обсъждана и до ден днешен като най-велико постижение.

А сега да видим Жуков.

Всеки генерал щом издаде заповед той праща на смърт и свои и чужди хора. Ако този генерал започне да го гризе съвестта, че той лично е убил тези хора, ще полудее съвсем скоропостижно. Ако за генерала всеки войник е човек с история, а не фигурка на игралната дъска той не виждам как ще вземе решение да го прати да умира. Затова всеки генерал има по-специална съвест според мене. Защото убива войната а не генерала. Жуков не е почнал войната - той я води така както намери за добре. Дали е можел да я води по-добре аз не мога да се изкажа меродавно по тоя въпрос.

Мога обаче да попитам Жуков ли е убиеца във II-та световна? Той ли е започнал войната за да задоволява свои нужди?  Той ли е от кликата банкери и индустриалци разпалили войната. Когато наричаме Жуков "палач" това е все едно хапим тоягата, а не ръката която я размахва.

За мен Жуков е далеч от светец. Той е правил това което може и както може. В резултат СССР печели войната, която преди това Сталин е засрал до безкрай. Методите му не са "хуманни", но аз не виждам да е правил излишни загуби ей-така за престиж,за да пробва дали ще мине нещо си, заради тщестлавие и разни други извратени човешки черти. Разглеждал съм битките през II-та световна. И от двете страни се правят грешки, лесно е обаче на нас, след като видим резултат да кажем - да ама ако той беше направил еди какво си нямаше да стане така.

На фона на Вт СВ Война, кръвта която се лее от фашисти и демократи, Жуков си е направо хуманист. Германците получават заповеди за безсмисленно съпротивление до последния човек, в разни обсадени градове и "крепости" .  После битите, некадърни, немски генерали прехвърлят вината на самоубилия се Фюрер. Човека на когото се прекланят почти до последните дни на войната. Разбира се мъртвия няма как да се защити. Все пак Червената Армия води война и бомбардира армията на противника и практически не бара цивилното население. 

И двете страни правят грешки, да грешката на Русия е че е ВЯРВАЛА в разни договори. За европейците тия договори са парче хартия. Реално 90 % от грешките са до битката при Москва 41 - 42 година. Случайно или не практически всички грешки са след внезапното нападение ? Практически всички немски грешки са след като врагът - разбирай Русия се мобилизира. След мобилизацията с подготвен противник нещо гениалността на немците се изпарява яко дим. Поражение след поражение. Отначало частичен успех до Сталинград, завършил с пълна катастрофа. последен опит за реванш при Курск и край. За 1 година средета на 43 - средата на 44 година Ч Армия нанася така наречените 10 сталински удара - не на 1 място - Москва, Сталинград , Курск а по целия фронт който от немска страна започва да се разпада въпреки ресурсите на най- развития континент Европа зад гърбъ на Вермахта. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Имам една много хубава книга "Оръдията през декември" на български артилерийски офицер Сава Стоянович от ПСВ. Писал съм го преди, но ще ви го напиша пак. Румънския фронт, Влашко. Смесена българо-немска артилерийска част участва в преследването на бягащите румънци. Тъмна облъчна нощ, нищо не се вижда. Пътят е задръстен с различни каруци, а скоро е валял дъжд и земята е подгизнала. Човек би се движел макар и много трудно, но тежките каруци и оръдията могат да вървят само по пътя. Внезапно отпред започва да се святка и да се чуват далечни изстрели. Веднага плъзва слух, че врагът ги атакува когато са най слаби. Какво да се прави? Германците зарязват каруците, оръдията и всичко и побягват. Сава Стоянович заповядва отстъпление. В пълна тъмнина и стремейки се да бъдат тихи българите разпрягат конете, обръщат оръдията, запрягат отново. Разбутват и каруците задръстили пътя, за да отворят пътя. След което побягват колкото могат. Когато достигат до щаба на дивизията, където има пехота която да ги защитава виждат германците. Нашия командир упреква германския, че се е уплашил и е избягал изоставяйки оръдията. На което му се отговаря "В Германия има много оръдия, ще ми изпратят нови, но аз трябваше да спася хората". И сега какво излиза? Българския командир е кръволок и палач, защото вместо да побегне направо решава да спаси оръдията? Ами ако врагът ги бе нападнал? Всъщност нещата стоят много просто. България няма други оръдия и нашите са принудени да рискуват хората, тъй като за тях такава загуба би била много по голяма от германската.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...