Отиди на
Форум "Наука"

Жуков и минните полета


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 6 минути, Skubi said:

Така е. Точно така беше. С малко допълнение.

Които биват така смели и избягват заради пияните караули или умират, понеже трябва да пасва списъкът биват попълнени от хванатите по пътя за вагонирането. Във вагоните, вече няма проблемо защото починалите следкато замръзнат като камък ги складират в единият край/кат дърветата/ или ги ползват за пейки да седят върху тях....Дядо ми от Цеглед /той е нещо като Горна Оряховица/ го спаси баба ми защото беше вече приготвен за вагониране за "маленкий робот" в Сибир.

От улицата в Будапеща го бяха събрали за да попълнят списъкът.

Навремето покрай пътя от Столът към Сенник нагоре е имало кладенец за мърша. Пукналите по незнайна причина животни там трябвало да се хвърлят.

Слизащите партизани /незнам от кое село/ събрали попът, учителят, кметът и още незнам кои "фашисти" и ги хвърлили там. За по-интересно хвърлили върху тях и една граната. Но не умряли всички а имало живи, ранени. Поставили караул докато всички умрат, за да неможе никой да им помогне или спаси. Караулат дни наред е стоял защото все се чувало стонеж от кладенеца.....

Още въпроси, Душко!😐

Напълно е възможно да е имало такъв кладенец. Само че , някои казват , че там монархо - фашистите са хвърляли партизани и ятаци ?!? Когато партизаните дошли си сменили местата - пито платено . Историята е пълна с такива сказки от едната и другата страна на барикади и граници. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Du6ko said:

Напълно е възможно да е имало такъв кладенец. Само че , някои казват , че там монархо - фашистите са хвърляли партизани и ятаци ?!? Когато партизаните дошли си сменили местата - пито платено . Историята е пълна с такива сказки от едната и другата страна на барикади и граници. 

За партизани и ятаци бях чувал, но кои са били монархо-фашистите? Би трябвало и това да е било някаква банда нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Du6ko said:

Напълно е възможно да е имало такъв кладенец. Само че , някои казват , че там монархо - фашистите са хвърляли партизани и ятаци ?!? Когато партизаните дошли си сменили местата - пито платено . Историята е пълна с такива сказки от едната и другата страна на барикади и граници. 

Братът на баба ми беше ятак на партизаните като гимназист. Фашистите хващат учителят им а цялата група ремсисти ги бият до пожълтяване. Дълго боледува.

След като слизат от балкана партизаните му дигат мерника защото им казал, че не това е чел в книгите /дадени от учителят му/, каквото те правят с хората. Решили следващата нощ и него да хванат.

Тогава бяга тука....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има такъв случай в областен град в България след 9 септ 44. Някакъв жандарм има рядка българска фамилия , няма да я казвам. Дядото на моя познат има същата фамилия , случайно. Двамата не са роднини и дори почти не се познават. Жандарма е бил в разни нацистки организации от рода на  Бранник и даже е бил известно време в Германия. Втория с тази фамилия е бил привържен к на БЗНС  и против монархията. 

Идва 9 септ и след седмица някакьв партизанин отива при дядото на моя познат с рядката фамилия и че хвьрля да го бие. Можел е и да го убие , яко жертвата не е бил занаячия железар и се справя с партизанина . После се разбира грешката , даже партизанина се извинява. 

Бащата на познатия се среща със сина на жандарма след много години . Все пак двамата имат едно и също фамилно име без да са роднини в София. Пият по една бира , какво да се прави ? Живот стават греши . Бзнс аря казвал че еднофамилника му е бил лош човек , наистина е преследвал нелегалните . Такива са били времената.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 33 минути, Skubi said:

Така е. Точно така беше. С малко допълнение.

Които биват така смели и избягват заради пияните караули или умират, понеже трябва да пасва списъкът биват попълнени от хванатите по пътя за вагонирането. Във вагоните, вече няма проблемо защото починалите следкато замръзнат като камък ги складират в единият край/кат дърветата/ или ги ползват за пейки да седят върху тях....Дядо ми от Цеглед /той е нещо като Горна Оряховица/ го спаси баба ми защото беше вече приготвен за вагониране за "маленкий робот" в Сибир.

От улицата в Будапеща го бяха събрали за да попълнят списъкът.

Навремето покрай пътя от Столът към Сенник нагоре е имало кладенец за мърша. Пукналите по незнайна причина животни там трябвало да се хвърлят.

Слизащите партизани /незнам от кое село/ събрали попът, учителят, кметът и още незнам кои "фашисти" и ги хвърлили там. За по-интересно хвърлили върху тях и една граната. Но не умряли всички а имало живи, ранени. Поставили караул докато всички умрат, за да неможе никой да им помогне или спаси. Караулат дни наред е стоял защото все се чувало стонеж от кладенеца.....

Още въпроси, Фружине?😐

А през лятото? Според мита са ги изхвърляли, не са ги складирали.

Това за събираните унгарци от улиците си е точно така. Вече съм го писал. Но е било единично. 

Колкото до кладенците и прочее страшни картини... има един израз "Лъже като очевидец". 

Как беше... "Абе чувал ли си, че наш Иван спечелил Волга от тотото? Да, чух, така е, но не е наш Иван, а Пешо от съседното село и не е Волга, а Москвич и не го е спечелил, а го е блъснал". За съжаление всякакви подобни разкази (от която и да било страна на барикадата) са практически недоказуеми в нито един смисъл (нито може да се докаже, че са верни, нито, че не са верни). Те по скоро показват духът на епохата, но да се използват като факти от сериозни учени е неуместно. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, Frujin Assen said:

А през лятото? Според мита са ги изхвърляли, не са ги складирали.

Това за събираните унгарци от улиците си е точно така. Вече съм го писал. Но е било единично. 

Колкото до кладенците и прочее страшни картини... има един израз "Лъже като очевидец". 

Как беше... "Абе чувал ли си, че наш Иван спечелил Волга от тотото? Да, чух, така е, но не е наш Иван, а Пешо от съседното село и не е Волга, а Москвич и не го е спечелил, а го е блъснал". За съжаление всякакви подобни разкази (от която и да било страна на барикадата) са практически недоказуеми в нито един смисъл (нито може да се докаже, че са верни, нито, че не са верни). Те по скоро показват духът на епохата, но да се използват като факти от сериозни учени е неуместно. 

мъже, жени, деца общо 94788 😕 Единични случая.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, resavsky said:

Те говореха за противопехотни мини.Там има само един начин

Склонен съм да не се съглася, че начина е само един. Аз съм виждал в кабинетите по учебна подготовка на войниците в армията ни снимки от историята на танкостроенето. Там има едни танкове-трактори още от началото на II-та световна с един голям валяк със шипове, които се бута на 3-4 м напред по минното поле. Англичаните имат разработка за снаряди (стрелят се от нещо като РПГТ-а), които летят ниско и активират противопехотните мини - в съвремието даже оставят оцветена следа във въздуха. Сапьори един по един да влизат и да разминират са глупости - това е много бавно и рисковано. Мостове, жп линии, пътища - там щъкат отделение сапьори и човъркат, ама нива от 3000 декара да речем няма кой да ти го разминирва една по една мините - полето се обозначава и се заобикаля. Ако е много голямо и забавя неприемливо - правим коридор с танк или с трактор, колкото за камионите и двама човека отстрани и толкоз !

Минните полета не унищожават армията - те само я бавят. Затова се търси бързина за разминирването, никой не се бие вътре или пък да щъка и да чисти цялото минно поле. Забавянето е защото трябва да дойде трактора, а после да се изнизва войската по надупчената просека - но руснаците са свикнали да се движат по безпътица - това допринася при пресичане и заобикалянето на минните полета. Танковете им са по-леки от германските и не им трябва задължително чист и твърд път. Също хората им - не са "тясно специализирани" - с чук и тел поправят техниката - не чакат да дойдат механиците. За мен това е "тайната" на бързината им въобще във войната и в частност за минните полета.

Баснята за личния състав, който смело и пияно щрапа напред из минното поле са глупости. Има например военнопленници - казваш им: бягай напред свободен си, ако ли не - разстрел. Но това не го правят - имат предостатъчно танкове и трактори с които да разминирват.

 

"Танки спички" това не е измислено случайно. Американските танкове М4 "Шърман" в битките из Африка са си спечелили прякора "Ронсън". Американските войниците ги наричат така по популярна на времето реклама на бензиновите запалки "ронсън", със слоган "Пали от първия път". т.е. удрят ги немците и те палят веднага. Това е от английски филм, който прославяше предпазливият им гений успял геройски да спре Ромел - не вярвам да е законспирирана руска пропаганда. В същият филм показваха накрая спомени на немец артилерист, който пази планински проход в Италия. Имат само едно оръдие - това е края на войната. Идва на разузнаване един американски танк и го подпалват, после идват два заедно и тях ги подпалват, идват после 5 заедно и на третия им свършват амунициите и се предават. Косвено може да се съди за ефективността на съюзническите танкове по успехите на Ромел - с 20-на танка едва ли не успява да спира стотици английски и американски (като стреля един плаши като за десет).

Обшо взето за това и руските дизели (цигарата угасва ако я хвърлиш в кофа с дизел!) трябва и те да горят, както американските бензинови - иначе кофти.

 

За Жуков съм гледал и положителни и много отрицателни филми. Аз съм си променял няколко пъти мнението за него. Гледал съм твърдения, че щом го виждали на фронта и войниците разбирали, че ще се мре и почвали да дезертират. Затова се движел и съвещавал само с генералите в абсолютна секретност - не за да не го убият немците. От това, което съм събирал като факти, си вадя извода, че тактиката му прилагана в боя е добра. Усеща кое е постижимо и го иска на 100% - оттам и жертвите. Живота на хората не му е бил приоритет - ще оживеят по-добрите и по-подготвените и така с кръв научава всички в армията да се бият. Сталин трепе редовно командирите, други умират на фронта, трябва всеки войник да знае какво да прави и да има дълга скамейка на резервно командване от ниския ешелон. Към момента мнението ми е, че е бил умен човек, но без нормални човешки скрупули. Бил е едно от правилните решения на задачата, като се има пред вид стила на управление на Сталин. Не си спомням статистиката на умрелите лейтенанти от СССР и от германците ама беше много сериозна разликата. На практика с кръв Жуков превръща количествените преимущества в качествени и от там нататък Германия отива към нулев шанс. Приписват се на Жуков много неща, като тия с минните полета, което за мен са пълни глупости. На мене не ми изглежда малоумен или садистичен човек - просто е крайно безскруполен, което не е било добра новина за редовия войник. Не знам кое е истината за него - факт е обаче, че той води накрая парада на победата (а не Сталин) - което е една друга много интересена тема.

За "Куркската дъга" - на един петокласник изчел два-три романа би трябвало да му е ясно, че не трябва да напада противника там където е подготвен. Би трябвало да е ясно след Москва, че руснаците не са дезорганизирана тълпа, както в началото и не можеш ги смачка само с немска мощ. Би трябвало да слуша по-умните от него - т.е. Хитлер да слуша генералите от щаба си. Обаче Хитлер взема политическо решение за войната и казва "длъжни сме да победим", след като стратезите се изказват, че не виждат как планът може да се осъществи. Не ги слуша да оставят руснаците да нападнат и после да контраатакуват и дезорганизират Червена армия, която няма опит в настъпателни боеве. Наместо това праща хората срещу противник окопал се на 50км навътре, защото трябва рейтинг да се вдига пред населението. Аз не разбирам защо, генералите които разбират глупостта на начинанието в крайна сметка се съгласяват да го изпълнят. Гледал съм филмче, което дава примери по колко пари са взимали висшето командване и как са били обвързани с Хитлер - не знам ама на мене ми намирисва тая операция - ако си човек на честта ще се откажеш от такава глупост - не може да вярваш, че славяните са тор, а ние ще ги разрием защото сме богопомазани. С по-малко хора, и техника, без изненада, срещу подговена позиция на доказала се в защита армия без нищо съществено като преимущество, а всичко в минус. За немското висше командване не съм срещал информация, че са взимали решения под смъртна заплаха както в Червената армия. Гудериан примерно му приписват неподчинение на Хитлер и изпадане в немилост, но не го екзекутират, а после го връщат, т.е. можело е да са твърди генералите. Не знам обаче каква е била ситуацията - на нас ни е по-лесно да вадим изводи, след като виждаме резултата, а те може и да са вярвали в някакви шансове.

Редактирано от Feanor
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Най общо. Хитлер е бил основно политик и почти винаги почти за всичко е слушал военните. Вече след смъртта му генералите го изкарват идиот, който им е пречел. Но той вече е бил мъртъв и е нямало как да се защити, та е станал удобна боксова круша виновна за всичко. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 2 часа, Skubi said:

мъже, жени, деца общо 94788 😕 Единични случая.

Имах предвид случилото се в Унгария, не специално за дядо ти.

Пучков говореше и за друг мит. Как садистите в лагерите са избивали хора "просто така"- щот са садисти изроди. Да, обаче лагерите са като завод и си имат план за изпълнение. И като не го изпълнят идва проверка. Човека пита- "Защо не сте изпълнили плана"? "Ами защото е за 300 души, но ние убихме 100 за да си удволетворим садистичния нагон". Да, ама производствения план е сринат! За това някой (началника на лагера) трябва да отговаря. И нищо чудно за такова разхищаване на ресурси него да го направят лагерник. 

Може и да е имало отделни садисти, които понякога да са вършели нечовешки гадости, но това не е било масово.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Feanor said:

...

"Танки спички" това не е измислено случайно. Американските танкове М4 "Шърман" в битките из Африка са си спечелили прякора "Ронсън". Американските войниците ги наричат така по популярна на времето реклама на бензиновите запалки "ронсън", със слоган "Пали от първия път". т.е. удрят ги немците и те палят веднага. Това е от английски филм, който прославяше предпазливият им гений успял геройски да спре Ромел - не вярвам да е законспирирана руска пропаганда. В същият филм показваха накрая спомени на немец артилерист, който пази планински проход в Италия. Имат само едно оръдие - това е края на войната. Идва на разузнаване един американски танк и го подпалват, после идват два заедно и тях ги подпалват, идват после 5 заедно и на третия им свършват амунициите и се предават. Косвено може да се съди за ефективността на съюзническите танкове по успехите на Ромел - с 20-на танка едва ли не успява да спира стотици английски и американски (като стреля един плаши като за десет).

Обшо взето за това и руските дизели (цигарата угасва ако я хвърлиш в кофа с дизел!) трябва и те да горят, както американските бензинови - иначе кофти.

...

1-12.jpg

Ето нещо за американските танкове- дадени на заем на за Червената армия чрез Ленд Лиза ) Нещо не ми вдъхват много доверие ? Отлична висока цел , късо оръдие. Имам чувството , че по аутобана ще се движи без проблеми, ама субективно ми се струва центъра на тежестта му е много високо и на руските дороги ще се обърне на завоя ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Frujin Assen said:

Имах предвид случилото се в Унгария, не специално за дядо ти.

Пучков говореше и за друг мит. Как садистите в лагерите са избивали хора "просто така"- щот са садисти изроди. Да, обаче лагерите са като завод и си имат план за изпълнение. И като не го изпълнят идва проверка. Човека пита- "Защо не сте изпълнили плана"? "Ами защото е за 300 души, но ние убихме 100 за да си удволетворим садистичния нагон". Да, ама производствения план е сринат! За това някой (началника на лагера) трябва да отговаря. И нищо чудно за такова разхищаване на ресурси него да го направят лагерник. 

Може и да е имало отделни садисти, които понякога да са вършели нечовешки гадости, но това не е било масово.

Гадове на всякъде е имало....

Ако си чел Солженицин имаш представа...Но на мен са ми го разказвали старци които са имали "късмета" да оцелеят или тукашните или руските лагери.

Разказвали са, например, че връщайки се от работа/нали неслучайно казват за БАМ, че под всяка дървена трапеза има един човешки труп/, живите де. Умрелите по работа трябвало да се донесът в лагера да ги отпишат от списъкът. Но и тук се е случвало, че умрелите още на няколко апфела участват, заради храната. Но най-интересното е било проверката за работоспособноста на влачищете се. Лекарят или лекарката стояла на входа на лагера и хващала всеки за задника. Който имал още месо, мускул е бил годен за работа. Тези на които организмът е изгорил вече и последните резерви, тоест само кокали е станал и му виси кожата на скелета, е болен. Като е болен го вкарват в бараката за болни. Но понеже не работи, затова не му е нужна толково "изобилна" храна като на трудящите се, затова му свалят порцията на 1/2, 1/3. Другото се знае вече. Почина от пнеумония, възпаление, грип....

На никой протокол от гулазите няма да намериш написано, че от глад или бой е починал.....Да имало е отделни садисти....Но проблемът е, че някои от тях са били на доста висок чин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Skubi said:

Слизащите партизани /незнам от кое село/ събрали попът, учителят, кметът и още незнам кои "фашисти" и ги хвърлили там. За по-интересно хвърлили върху тях и една граната. Но не умряли всички а имало живи, ранени. Поставили караул докато всички умрат, за да неможе никой да им помогне или спаси. Караулат дни наред е стоял защото все се чувало стонеж от кладенеца.....

Значи аз съм чувал подобни истории. Първоначално не им вярвах. Мислех, че са избили някой друг поп, някой друг боклук си е разчистил сметките - умрели двеста триста човека в България, малко повече в Югославия и т.н.- какво да правиш, лошотия не можеш да я спреш навсякъде. С времето малко почнах да се съмнявам дали са двеста, две хиляди или двеста хиляди. Срещнах човек, който ме убеди, че са изнасяли труповете със камиони и са ги заравяли. Не знам колко хора са избити, но не са двеста и не са само две хиляди. Обаче аз мисля, че когато разказваш истории за такива мрачни неща не бива да си позволяваш да ги украсяваш. 

Аз не вярвам във следното "Караулат дни наред е стоял защото все се чувало стонеж от кладенеца". Ще обясня защо.

Караул седи на пост по два часа на ден. Само при екстремни ситуации застъпва всяко следващо денонощие. Ако са спазвали някакви норми трябва да са ангажирани 12 човека за осигуряване на денонощен караул. Стоенето на пост е досадна и изморителна работа - това се знае и неслучайно са тия правила. За един изверг звуците от кладенеца са досада, а висенето по два часа на ден е да "слугуваш" вместо да си гледаш кефа. Най-лесното е да "изтървеш" граната в кладенеца или "да предотвратиш" опит за бягство или да ти се "привиди пистолет" - невъзможни неща но достатъчно за оправдание. Не съм психолог и не познавам типовете извращения на (не)човешките индивиди, срещнал съм такива много рядко през живота си. Един изрод с кеф и кикот ако може ще избие сто човека ей-така щото са боклуци, а ако го дразнят  и особено ако са беззащитни в кладенеца ще си постреля ама с кеф. Тарторът няма да накаже урод, защото ще се събуди с граната под възглавницата.

Вярвам, че описания случай е възможен. Но не виждам смисъл да се "чуват стонове" като средство за страх. В миналото са побивали главите на колове всички да ги виждат. От кладенец не се чува на повече от 5 метра. Караул до кладенеца не изглежда сплашващо. Не знам дали за последното съм прав - възможно е хората да се страуват повече от това което не виждат, а караула да храни въображението им - това психолог трябва да го каже.

Иначе уроди има сред монархисти, републиканци, фашисти, комунисти социалисти, капиталисти и всякави други -"исти". Това не са хора със "боя" т.е, във всякакви измерения и при всякакви обстоятелства те вършат извращения не заради политико-идеологически убеждения, а защото е такава природата им, те са клон на еволюцията който все се надявам, че ще изсъхне по някакъв начин...

Редактирано от Feanor
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Skubi said:

Гадове на всякъде е имало....

Ако си чел Солженицин имаш представа...Но на мен са ми го разказвали старци които са имали "късмета" да оцелеят или тукашните или руските лагери.

Разказвали са, например, че връщайки се от работа/нали неслучайно казват за БАМ, че под всяка дървена трапеза има един човешки труп/, живите де. Умрелите по работа трябвало да се донесът в лагера да ги отпишат от списъкът. Но и тук се е случвало, че умрелите още на няколко апфела участват, заради храната. Но най-интересното е било проверката за работоспособноста на влачищете се. Лекарят или лекарката стояла на входа на лагера и хващала всеки за задника. Който имал още месо, мускул е бил годен за работа. Тези на които организмът е изгорил вече и последните резерви, тоест само кокали е станал и му виси кожата на скелета, е болен. Като е болен го вкарват в бараката за болни. Но понеже не работи, затова не му е нужна толково "изобилна" храна като на трудящите се, затова му свалят порцията на 1/2, 1/3. Другото се знае вече. Почина от пнеумония, възпаление, грип....

На никой протокол от гулазите няма да намериш написано, че от глад или бой е починал.....Да имало е отделни садисти....Но проблемът е, че някои от тях са били на доста висок чин.

Тука тия либерални сказки няма какво да се каже. Това с обарването по дупетата ми прилича как американците обарват арабите - пленници в Гуантанамо и Абу Гриб и ги събличат голи и си праавят селфи фото с голи араби. 

Колкото до храната - в Сибир без храна и дрехи нямаш шанс да оживееш. При тия температури минус десетки градуса без храна няма и 2 дена да издържиш, ако работиш и 1 ден не можеш издържа. 

image?id=854660609626&t=0&plc=WEB&tkn=*_

За яденето и пиенето руснаците си имат свои РУСКИ мерки , които в ПЪТИ се отличават от нашите европейски мерки ядене и пиене. Възможно е, руската храна да не е толкова качественна, да не е била генно девормирана както западната , не така нежна, мека и крехка , ама все пак като количество имаше.  Бях в Ленинград - по точно ходих до някакъв "пригород " предградие на Ленинград през гладните години на либералната перестройка. Май града беше Ломоносов,там имаше някакъв дворец, май двореца беше на Павел 1. !00 % не съм сигурен но беше Ломоносов. Май пътувах с "електричка2 но чаках на някаква автобусна спирка - може би от гарата до двоеца да отида с автобус. Беше работен ден денем и имаше само 2 души освен мене и придружителя ми. Една женица бая пълничка, лечебно гладуване би и помогнало и един доста висок троен мъж - руснаци.

Жената на видима  възраст 50 години държеше в ръка мрежа натъпкана с ПРОДУКТИ - масла , млека, кремвирши, хлябове - булки , ряженка, кефир, простокваша, кашкавал и прочее. Мрежата и приличаше на малко чувалче !

Жената се оплакваше на висок глас на мъжът че умира от глад ! Че не е яла с дни ! Аз като чух това едвам не паднах като поразен от мълния ! Жената явно се нуждаеше от диета ! Явно редовно по малко преяждаше. Мислех си , че се майтапи. не ! говореша убедено и жално ! Ако не държеше в ръката си мрежа претъпкана с продукти, бих и купил хляб и масло. 

1000000F.jpg

Ето какво представляваше мрежата на умиращата от глад рускиня . Аз с една такава мрежа натъпкана с храна бих изкарал 1 седмица без проблем. 

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Feanor said:

Значи аз съм чувал подобни истории. Първоначално не им вярвах. Мислех, че са избили някой друг поп, някой друг боклук си е разчистил сметките - умрели двеста триста човека в България- какво да правиш лошотия не можеш да я спреш навсякъде.

Незнам. В България няма документиране, проучване на тези "истории". Докато не е късно....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Скуби, Солженицин си признава две неща сам

1 Пише художествени произведения

2 Нямал е достъп до никакви архиви.

Иначе казано неговите книги не могат да бъдат вземани под внимание при никакви обстоятелства от нито един сериозен историк. Отделно той е бил доносник... Както казва Пучков, той сам си пише в книгите си, че е бил библотекар, което е привилегировано място. А за да заемеш такова място начините са два- за теб да се застъпят углавните (което значи, че си много нагоре в престъпната йерархия) или да си доносник. Солженицин сам пише, че не е бил углавен- значи остава да е бил доносник.

Колкото до разказите на лагерниците...

Както пак казва Пучков. Да си в лагера и в затвора е почти едно и също. Иди в затвора и питай хората за какво лежат. Всичките са натопени, всичките са невинни! Ако не си чувал Скуби, в затвора (лагера) виновни няма.

Драбкин разказва за своите интервюта с ветерани.

Питат го- А имало ли е случаи те да лъжат? Да, и то не рядко. При това често пъти без никакъв смисъл. Виждам по досието му, че е бил минохвъргач еди къде си- а той разказва, че е бил пехотинец на съвсем друго място. Виждам, че има куп медали и ордени, моля го да разкаже, той обяснява, че не е награждаван. 

Та така с разказите на благодушните дядовци...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, Frujin Assen said:

Скуби, Солженицин си признава две неща сам

1 Пише художествени произведения

2 Нямал е достъп до никакви архиви.

Иначе казано неговите книги не могат да бъдат вземани под внимание при никакви обстоятелства от нито един сериозен историк. Отделно той е бил доносник... Както казва Пучков, той сам си пише в книгите си, че е бил библотекар, което е привилегировано място. А за да заемеш такова място начините са два- за теб да се застъпят углавните (което значи, че си много нагоре в престъпната йерархия) или да си доносник. Солженицин сам пише, че не е бил углавен- значи остава да е бил доносник.

Колкото до разказите на лагерниците...

Както пак казва Пучков. Да си в лагера и в затвора е почти едно и също. Иди в затвора и питай хората за какво лежат. Всичките са натопени, всичките са невинни! Ако не си чувал Скуби, в затвора (лагера) виновни няма.

Драбкин разказва за своите интервюта с ветерани.

Питат го- А имало ли е случаи те да лъжат? Да, и то не рядко. При това често пъти без никакъв смисъл. Виждам по досието му, че е бил минохвъргач еди къде си- а той разказва, че е бил пехотинец на съвсем друго място. Виждам, че има куп медали и ордени, моля го да разкаже, той обяснява, че не е награждаван. 

Та така с разказите на благодушните дядовци...

 

Зависи това признаване къде и кога е било...

Наверно не му се искало да последва българският писател на Парнассос или да пийне лъчезарен чайчиц....Да не говорим за новинчука.

Па за замазване на гулага с затворите е вече умисленна подла ЛЪЖА, ДЕЗИНФОРМАЦИЯ. Kapcsolódó kép

Danzig Baldaev: Drawings from the Gulag

Képtalálat a következÅre: âGULAGâ

 

Само един въпрос.

От къде е знаел този Драбкин, че въобще досието е оригинала, и че съдържа истината....?

Та така с тези репортажи и тези досиета....

 

 

 

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

Скуби, Солженицин си признава две неща сам

1 Пише художествени произведения

2 Нямал е достъп до никакви архиви.

Иначе казано неговите книги не могат да бъдат вземани под внимание при никакви обстоятелства от нито един сериозен историк. Отделно той е бил доносник... Както казва Пучков, той сам си пише в книгите си, че е бил библотекар, което е привилегировано място. А за да заемеш такова място начините са два- за теб да се застъпят углавните (което значи, че си много нагоре в престъпната йерархия) или да си доносник. Солженицин сам пише, че не е бил углавен- значи остава да е бил доносник.

Колкото до разказите на лагерниците...

Фружине ти се опитваш да говориш с ФАКТИТЕ ,

 а човека ти казва че ФАКТИТЕ са фейк ! Фактите не са важни важна е ПРОПАГАНДАТА Фружине !

Явно не си чел ариеца, европееца ДОКТОР ГЬОБЕЛС - прочети Доктор Гьобелс и ще ти станат някои работи ясни както бял ден !

1 ) Жертвите на Сталинизма са няколко стотици Милиарда хора !

2 ) Милиард са хвърлени от Жуков да разчистват минните полета .

3 ) няколко милиарда червеноармейци са хвърени да затрупват с трупове немските картечници , танкове , самолети . С по 1 пушка и 3 патрона на 3 ма червеноармееца с танкове от картон горещи както спички Червената армия спира врагът. За 1 затрупана с трупове на червеноармейци картечница са нужни поне 50 трупа ! За 1 оръдие поне 100 трупа. За 1 танк поне 200 трупа . За 1 самолет да го затрупаш с трупове са нужни поне 500 трупа , ако не 1000 трупа ! 

4 ) Едно време имаше виц - Няма савецки филм БЕЗ ВЛАК ! А влаковете как се движат ? По релси ! А релсите как се държат - с траверси ! Под всяка траверса има заровен труп на зек . 

Railways1941.png

Погледни дължината на Ж П линиите на СССР , изчисли колко км са колко траверси има и колко трупа ! Поне 100 милиарда траверси - 100 милиарда трупа загинали при строителството на Ж П линните в ССР ! 

А ти ми говориш за някакви си документи, архиви и прочее бумаги ! Бедна ти е фантазията !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Skubi said:

Зависи това признаване къде и кога е било...

Наверно не му се искало да последва българският писател на Парнассос или да пийне лъчезарен чайчиц....Да не говорим за новинчука.

Па за замазване на гулага с затворите е вече умисленна подла ЛЪЖА, ДЕЗИНФОРМАЦИЯ. Kapcsolódó kép

Danzig Baldaev: Drawings from the Gulag

Képtalálat a következÅre: âGULAGâ

 

Да разгледаме какво става в Европа . Епохата на Просветения абсолютизъм и Фридрих ВЕЛИКИ ! 

fridrih.jpg

Кой е Фридрих Велики ?

Фридрих II (на немски: Friedrich II), наричан още Фридрих Велики (Friedrich der Große), е крал на Прусия от 1740 до 1786 г. Роден на 24 януари 1712 г., той е син и наследник на крал Фридрих Вилхелм I и София Доротея фон Брауншвайг-Люнебург, принцеса на Хановер.

Грубият и тираничен крал Фридрих Вилхелм I презира принца заради интереса му към френската литература и изкуство (Фридрих Вилхелм I е изпитвал силна нетърпимост към чужденците и по-специално към французите) и незаинтересоваността му към войната и лова[1]. На 18 години, многократно малтретиран и унижаван, Фридрих планира бягство във Великобритания. Той е задържан, затворен и принуден да свидетелства срещу съучастника си – лейтенант Кат, който е обезглавен. Принц Фридрих е освободен и предаден на баща си. През 1733 г. по заповед на баща си се жени за Елизабет Кристина фон Брауншвайг-Беферн, с която се разделя скоро и до края на живота си не проявява интерес към жени. Смята се, че е бил хомосексуален и че връзката му с Ханс Херман фон Кате е била романтична[2].

Принц Фридрих прекарва следващите няколко години в Райнсберг, където написва своя труд Антимакиавели – идеалистично опровержение на Николо Макиавели – и започва кореспонденция с Франсоа Волтер. Периодът на неговото относително бездействие приключва през 1740 г., когато Фридрих Вилхелм I умира и принц Фридрих се възкачва на трона. Той незабавно показва качествата на водач и решителен мъж, които символизират царуването му.

***

Накратко КРАЛЯ - ФИЛОСОФ Фридрих Велики когато встъпва на трона отива в затвора и разговаря със затворниците. Самия крал е бил в пандиза при башща си ! Пита затворниците 

- Приятели защо сте в затвора ? Каво сте направили ? Защо сте тука ?

- Аз съм абсолюно невинен ! Нищо лошо не съм напрваил !

- Аз съм абсолюно невинен ! Правил съм само хубави неща !

- Аз съм абсолюно невинен ! Наклеветиха ме !

- Аз съм абсолюно невинен ! Корумпирания началник ме хвърли !

...

- Аз съм абсолюно невинен ! Борец съм за справедливост !

...

- Аз съм абсолюно невинен ! Аз съм се борил за доброто и съм враг на злото !

...

- Аз съм абсолюно невинен ! Несправедливо съм в затвора !

...

- Аз съм абсолюно невинен !

...

- Аз съм виновен ! Съгреших, справедливо съм осъден . Съжалявам, но наруших закона !

%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%86%D0%B5%D1%80%D1%

Всеобщ ШОК ! Музиката свири туш ! Оказва се че в ЕВРОПА в Кралство Прусия смамо 1 единствен човек е нарушил закона и само 1 единсвен човек е справедливо осъден !

99,9995 % от затворниците в Прусия са несправедливо осъдени ! 

За разлика от краля Философ другите монарси в Европа не са ходили в затворите и не са питали затворниците !

А вие за някаква си Русия ми говорите ! Там 125 % от затворниците са абсолютно несправедливо осъдени ! 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Skubi said:

Зависи това признаване къде и кога е било...

Наверно не му се искало да последва българският писател на Парнассос или да пийне лъчезарен чайчиц....Да не говорим за новинчука.

Па за замазване на гулага с затворите е вече умисленна подла ЛЪЖА, ДЕЗИНФОРМАЦИЯ. Kapcsolódó kép

Danzig Baldaev: Drawings from the Gulag

Képtalálat a következÅre: âGULAGâ

 

97112_2.jpg

Слава богу, не навсякъде пандизаджиите са в лагери в нечовешки условия. Някои са щастливи затворници в цивилизованите страни. 

hqdefault.jpg

Тя, случката, станала в село Могила.

Бащата бил скътал  пари.

Синът ги подушил, вземал ги насила

и после баща си затрил.

Но в месец, или пък в седмица само

властта го открила и... съд.

Ала във съдът  не потупват по рамото,

а го осъждат на смърт.

Отвели тогава злодея злосторен,

затворили този субект.

Но във затвора попаднал на хора

и станал човек.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Скуби, приведох ти един факт, който ти непонятно защо игнорираш.

ГУЛАГ освен всичко друго е и промишлено предприятие което се занимава с различно производство. Там се изпълняват планове. Как ще бъдат те изпълнени, ако садистите изверги избият работниците? Кой ще работи?

Защо за лагерите да е различно? Или ти за пръв път разбираш, че и в лагерите са пращани углавни престъпници. А дори и политическите. И те за нищо! Просто идват комунистическите изроди, хващат някого от улицата и го пращат в лагер по политическа статия- ей така щото са садисти!

Случаите с Таубин (за който пусках тема) и за Туполев (за който не съм) и обяснението на Хазин за контрола осъществяван от комисарите дава ясна и точна представа как е ставало вкарването в лагер. 

Накратко. 

Таубин построява твърде успешен гранатомет и е забелязан от ръководството. Поема много обещания, че ще проектира какви ли не оръжия, но не успява с нито едно. Прахосал е много пари и е загубил времето и усилията на други хора (под негови оръжия са проектирани самолети, които после се препроектират). Затова е и арестуван и разстрелян.

Известният конструктор Туполев е обвинен в присвояване на средства. И той като Таубин не си върши работата, прахосва средства, но е хванат и че краде част от тях. Затворен е и е съден. Но понеже конструкторите са кът му поставят условие- самолета полита и те освобождаваме. Неочаквано се оказва, че затворническата тишина действа благотворно на Туполев и екипа му и те проектират и построяват отличния Ту-4. След което всички обвинения са снети и той е върнат на работа.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Frujin Assen said:

Скуби, приведох ти един факт, който ти непонятно защо игнорираш.

ГУЛАГ освен всичко друго е и промишлено предприятие което се занимава с различно производство. Там се изпълняват планове. Как ще бъдат те изпълнени, ако садистите изверги избият работниците? Кой ще работи?

Защо за лагерите да е различно? Или ти за пръв път разбираш, че и в лагерите са пращани углавни престъпници. А дори и политическите. И те за нищо! Просто идват комунистическите изроди, хващат някого от улицата и го пращат в лагер по политическа статия- ей така щото са садисти!

Случаите с Таубин (за който пусках тема) и за Туполев (за който не съм) и обяснението на Хазин за контрола осъществяван от комисарите дава ясна и точна представа как е ставало вкарването в лагер. 

Накратко. 

Таубин построява твърде успешен гранатомет и е забелязан от ръководството. Поема много обещания, че ще проектира какви ли не оръжия, но не успява с нито едно. Прахосал е много пари и е загубил времето и усилията на други хора (под негови оръжия са проектирани самолети, които после се препроектират). Затова е и арестуван и разстрелян.

Известният конструктор Туполев е обвинен в присвояване на средства. И той като Таубин не си върши работата, прахосва средства, но е хванат и че краде част от тях. Затворен е и е съден. Но понеже конструкторите са кът му поставят условие- самолета полита и те освобождаваме. Неочаквано се оказва, че затворническата тишина действа благотворно на Туполев и екипа му и те проектират и построяват отличния Ту-4. След което всички обвинения са снети и той е върнат на работа.

 

Képtalálat a következÅre: âÐ½Ð°Ð´Ð¿Ð¸Ñ Ð½Ð° вÑоде лагеÑа на ÐÑлагâ

Тези ми са известни. Даже ще ти кажа, че най красивите работнически песни са ги писали композитори по времето на лагеруването си....За другите може да е истина но може да е не....

Но ми се види, че Ти не искаш да признаеш, ами аз ако кажа Гулаг, пълниш граничната мемория на сървъра със сегашни снимки на американски затворници или говориш за Гуантанамо и тамошни гадове...

Какво общо бре ЧОВЕК?

Аз ако крада тогава и Ти се виждаш помазан за кражба?

Че Душко или други им хлопа, си една работа, много са приятни, четливи съфорумианци...

Но Ти си и модератор....

Опитай се да спазваш /поне лицемерно/ неутралитет при наличие на ФАКТИ.

Далечният исток е безчовечен. Още при царете почнали да го колонизират с осъдени пристъпници....По времето на войната това заради нуждата от суровини под контрола на Берия става комплексно лагерно-индустриално чудовище. Там се и копало и в спец градове проектирало...Имало е редица места където академици, конструктори са работели под пълен контрол, но в материално изобилие....Имало е унгарци преводачи, които в такива билиотеки са превеждали, където буквално всичката печатана научна и не научна литература е била на ръка...И тнт.

Но в документалният филм който Ти явно не можеш разбра, разказва един, че и за най малкото провинение/където той бил/ наказанието било например мината за волфрам. Казва там живота е 2 години. Прахта ти се втвърдява като бетон в дробовете и умираш.

Затова Берия /за да изпълни плановете/ постоянно давал списъци на Сталин за арестуваните. Например когато почва усиленото строене на язовири усилено се намирали виновни инжинери по строителство...

Капиши?

Ир не ми слагай тук, че в Лос Аламос учените били почти под арест или американските подъници от японски произход......

Това е друга боза.😉

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Du6ko said:

97112_2.jpg

Слава богу, не навсякъде пандизаджиите са в лагери в нечовешки условия. Някои са щастливи затворници в цивилизованите страни. 

hqdefault.jpg

Тя, случката, станала в село Могила.

Бащата бил скътал  пари.

Синът ги подушил, вземал ги насила

и после баща си затрил.

Но в месец, или пък в седмица само

властта го открила и... съд.

Ала във съдът  не потупват по рамото,

а го осъждат на смърт.

Отвели тогава злодея злосторен,

затворили този субект.

Но във затвора попаднал на хора

и станал човек.

Навремето когато питали западните журналисти, защо бием цигатите отговорът беше, ВИЕ ПЪК БИЕТЕ НЕГРИТЕ....🤣

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...