Отиди на
Форум "Наука"

За нуждата от превъоръжаване на Българската Армия.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, Sharana said:

Обаче за "стандарта" и "обикновения човек" не съм. Първото е, че тогава сме били на кредит и това води до фалит - харчели сме повече, отколкото е трябвало.

Прощавай но не съм съгласен. Това че се живее на кредит не е лошо и страшно, цял свят го прави виж дълговете на Америка и Япония и виж колко процента от БВП им са, виж нашия дълг и виж колко процента от нашия БВП е. Дългове можеш да правиш ако правиш нещо и го продаваш. Нашата икономика рухна защото рухнаха пазарите ни. Не, правилното е да кажем, защото ние решихме да се откажем от пазарите си и от производствата си. Може и да се изрази несъгласие, но аз съм прав принципно и частно. Ние искахме да правим капитализъм от съвременен демократичен тип, а нашите комунисти се пребоядисаха и ни направиха феодало-олигархизъм, извинявам се за популисткия термин но не ми идва друго на ум.

Преди 2 часа, Sharana said:

В момента изобщо не са малко хората (в активна възраст) в големите градове, които могат да си позволят приличен автомобил без години чакане, всякаква битова техника веднага, електроника (на западни цени при това, защото цената и навсякъде по света е в долари), почивки или екскурзии в чужбина.

Не ти вярвам, сестра ми, разликата ни е 15 години,  е учител, зет ми е военен , карат кола Опел астра - секън хенд, живеят в панелка, която аз им купих, в чужбина зетя ходи в Ирак и Афганистан в командировка по 3 и 6 месеца, сестрата редовно ходи лете в Италия - втората и специалност е лечебна физкултура и рехабилитация, та лекува-възстановява бабки и дедковци италианци, това им е екскурзията. Над 80 % от автомобилите в България са втора ръка внос от Европа, какви ги пишеш?

 

Преди 2 часа, Sharana said:

Турските ВВС през този период за количествено и качествено по-напред от родните - това е причината да пусна "игричката", която си въртяхме след чисто описание в уики стил (ако си го прочел) на турските ВВС. Та именно на базата на това не съм съгласен с твърдението, че:
"И в заключение приятелю искам да кажа че до около 2000 година БНА имаше превъзходство по огневата мощ и по качеството на въоръженията срещу всеки един от съседите поотделно и можеше да води успешни отбранителни действия едновременно срещу коалиция от два съседа. "

Може и да не ти харесва моето заключение но то е логически правилно, ако и самолетите на Турция да са били повече, не съм сигурен за тяхното абсолютно качествено превъзходство над българските по това време, още повече че Ф 16 тогава  в 1979 година е одобрен и е взето решение за неговото производство, а докато се излекува от детските си болести, а докато се произведе в достатъчно количество за да покрие нуждите на САЩ и първостепенните съюзници, Турция никога не е била от тях, факт е че те са въоръжавани с М 48 и М60  снети от употреба след превъоръжаването с Абрамси та същото е и за самолети. (Сега погледнах най-старите турски Ф16 са блок 30 началото на производство на блок 30 е 85год и се  произвежда до 1989годи във модификацият блок 30-32). Иначе не съм се интересувал за това откога са на въоръжение в Турската армия но си мисля не по рано от 85-86 година. Казваш че не претендираш за дълбоки познания по СВ за повече от рота. Аз само искам обаче да ти напомня че армията е комплексна, и силата се гради не само от преразвитие на определен род войски - да речем танкови и ВВС. През 80-те и доскоро да кажем до първото десетилетие на 20 век ние имахме превъзходство във системите на ПВО като количество и качество, включително и в ПВО за непосредствено прикритие на войските. Какво имаха турците в СВ през 80 - "ред ай" , "бофорс" и "дъкстер" ли беше в хомеопатични бройки. Няма да ти говоря за превъзходството на Т 55 над М48 и над М60, все едно няма да повярваш. И после дори и да имат огромно количествено превъзходство в самолети и съмнително качествено такова, къде виждаш театър на бойни действия в който турзия може да реализира това превъзходство, не повече от 3-4 ескадрили могат да водят бойни действия над небето на българия и прилежащата акватория на Черно море и то внимателно да не предизвикат Гърция, Югославия и Румъния. Не вярвам да те убедя, не искам да те обиждам, затова ти предлагам следното:

Всеки остава на своето си, а заедно задълбаваме във темата и разсъждаваме каква структура, какви промени, какви въоръжения са нужни на БА - въобще каква модернизация е необходима за да може да гарантира суверенитета, териториалната си цялост и да изпълнява съюзническия си дълг според както се е договорила. Съгласен?! Спокойна вечер!

Преди 1 час, nik1 said:

Нека да гледаме малко по-рационално и да се придържаме към историята и фактите

Със сигурност страните с държавно -планова икономика днес, като Куба и Северна Корея не са по-добре нас..(и със сигурност всеки от пищешите тук би избрал да живее другаде... и всъщност живее другаде..)

Ники приятелю, не бързай да си присвояваш защитата на демократичните ценности, никой не възхвалява комунистите, и не упреква демократите, напротив в разговора с Шарана става въпрос че комунистите разрушиха икономиката след като смениха политическата система и в резултат обикновенния човек днес не живее по добре от обикновенния човек през средата на 80-те, става въпрос за стандарт. 

Редактирано от Capitainofmarine
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 125
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Модератор Военно дело
Преди 2 часа, Sharana said:

С това, че под лозунга долу комунизма унищожихме много неща, които не трябваше съм напълно съгласен. С това, че пенсиите са предимно нечовешки ниски също съм абсолютно съгласен. Обаче за "стандарта" и "обикновения човек" не съм. Първото е, че тогава сме били на кредит и това води до фалит - харчели сме повече, отколкото е трябвало. Второто е, че "обикновения човек" аз го свързвам със средния клас. В момента изобщо не са малко хората (в активна възраст) в големите градове, които могат да си позволят приличен автомобил без години чакане, всякаква битова техника веднага, електроника (на западни цени при това, защото цената и навсякъде по света е в долари), почивки или екскурзии в чужбина. До "западния" стандарт е много далече, но определено е по-близко сега отколкото е било 80те примерно.

Ма наистина ли! Колко са хората, които могат да извадят ей така пари за нова кола без да се напрягат?

https://fakti.bg/avto/219144-vijte-kolko-i-kakvi-koli-se-prodavat-v-bg

Публикувано във факти.бг: Статистиката на МВР сочи още, че през изминалата година у нас са регистрирани 20 500 нови автомобила, а за същия период возилата "нов внос" са 266 458.

https://fakti.bg/avto/320611-kakvi-i-kolko-novi-koli-se-prodavat-u-nas-prez-2018-a

Публикувано във факти.бг:

Като цяло от началото на годината до месец юли в България са регистрирани 24 274 нови леки и лекотоварни автомобила.

От КАТ обаче не дават информация за отрегистрираните впоследствие нови коли, като по този начин не е ясно какъв е т.нар. реекспорт, който заради по-ниските цени у нас е честа практика при много от вносителите на нови автомобили в България.

И те така с новите коли.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 3 часа, Sharana said:

 

Не разбирам защо го приемаш за пропаганда. Не са малко американците примерно, които биха завидели на стандарта в Канада или Западна Европа. А Европа като цяло харчи много малко за армия, виж примерно каква пълна скръб е немската армия в момента - че то това си е чист позор. Русия от друга стана последните 7-8 години забуксува и причината не са само санкциите, които им въведоха преди 4 години. Сигурен съм, че солидното увеличаване на разходите за отбрана след 2009та нямат нищо общо - чиста случайност :)

Мога много "богати" страни за изброя с изключително скромни армии и доста "бедни" такива, които имат не малка потенциална мощ. В крайна сметка опира както до това каква е икономиката на държавата (колко може да си позволи в абсолютни стойности), така и до това какъв приоритет са въоръжените сили (за да се гледа вече какъв процент от БВП например да им се задели). Някои имат лукса да си позволят да не харчат за отбрана и да се фокусират върху инвестиции в икономиката, социалната сфера и тн, а други го нямат - искат не искат им трябват по-боеспособни въоръжени сили.

Това за "парите за оръжия да идат за пенсии" е типичен пропаганден политически трик в стил "Ние се борим за всичко добро против всичко лошо". Използван е от всички хора през цялата история. Нашата партия, като дойде на власт ще спрем корупцията, ще намалим администрацията, ще намалим парите за армията, ще увеличим инвестициите и ще настане такъв живот... Ех, само да дойдем на власт!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 3 часа, Sharana said:

С това, че под лозунга долу комунизма унищожихме много неща, които не трябваше съм напълно съгласен. С това, че пенсиите са предимно нечовешки ниски също съм абсолютно съгласен. Обаче за "стандарта" и "обикновения човек" не съм. Първото е, че тогава сме били на кредит и това води до фалит - харчели сме повече, отколкото е трябвало. Второто е, че "обикновения човек" аз го свързвам със средния клас. В момента изобщо не са малко хората (в активна възраст) в големите градове, които могат да си позволят приличен автомобил без години чакане, всякаква битова техника веднага, електроника (на западни цени при това, защото цената и навсякъде по света е в долари), почивки или екскурзии в чужбина. До "западния" стандарт е много далече, но определено е по-близко сега отколкото е било 80те примерно.

Щях да забравя!

Около милион българи не са съгласни с теб и емигрираха. И продължават да емигрират и в момента!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Frujin Assen said:

Ма наистина ли! Колко са хората, които могат да извадят ей така пари за нова кола без да се напрягат?

Думата, която съм използвал е "приличен", а това не е равнозначно на нов - дори на Запад не се карат само и единствено нови автомобили. Второ какво означава "без да се напрягат"?! Кола е принципно втория по сума разход след жилището (било то наем или изплащане на ипотека) и са единици тези дори на Запад (чийто стандарт всеки се опитва да докара), които могат да си позволят нова кола ей така - такива неща се влемат на лизинг.

Отделно е и нашата си народо психология все още, където е много по-престижно да караш 10 или даже 15 годишна кола от премиум марка вместо 0-5 годишна от доста по-евтина такава - това по повод статистиките.

 

Преди 9 часа, Frujin Assen said:

Щях да забравя!

Около милион българи не са съгласни с теб и емигрираха. И продължават да емигрират и в момента!

А хайде сега да си отговорим и на въпроса защо са го направили - защото стандарта изведнъж е паднал след 80те или просто защото са получили възможността да го направят, която по-рано просто я е нямало?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 часа, Frujin Assen said:

Това за "парите за оръжия да идат за пенсии" е типичен пропаганден политически трик в стил "Ние се борим за всичко добро против всичко лошо". Използван е от всички хора през цялата история. Нашата партия, като дойде на власт ще спрем корупцията, ще намалим администрацията, ще намалим парите за армията, ще увеличим инвестициите и ще настане такъв живот... Ех, само да дойдем на власт!

 

Когато на човека му отърва пише (казва и прави ) едно ..като това по-горе

 

Когато не му отърва, пише това

On 3.04.2019 г. at 23:47, Frujin Assen said:

Амазонски, на това му се вика "На гол тумбак чифте пищови".

 

 ;) На такова поведение и действия, обикновено им казват "лицемерие" и "гьонсуратлък" ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, nik1 said:

 

Когато на човека му отърва пише (казва и прави ) едно ..като това по-горе

 

Когато не му отърва, пише това

 

;) На такова поведение и действия, обикновено им казват "лицемерие" и "гьонсуратлък" ;)

 

 

В България отговорът е - Ти па да не си много убав?🤣🙄😁

Редактирано от Конан вулгарина
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Sharana said:

Думата, която съм използвал е "приличен", а това не е равнозначно на нов - дори на Запад не се карат само и единствено нови автомобили. Второ какво означава "без да се напрягат"?! Кола е принципно втория по сума разход след жилището (било то наем или изплащане на ипотека) и са единици тези дори на Запад (чийто стандарт всеки се опитва да докара), които могат да си позволят нова кола ей така - такива неща се влемат на лизинг.

Отделно е и нашата си народо психология все още, където е много по-престижно да караш 10 или даже 15 годишна кола от премиум марка вместо 0-5 годишна от доста по-евтина такава - това по повод статистиките.

 

А хайде сега да си отговорим и на въпроса защо са го направили - защото стандарта изведнъж е паднал след 80те или просто защото са получили възможността да го направят, която по-рано просто я е нямало?

Всеки си има лична причина но основното е по добри доходи и по добра професионална реализация. А където е препитанието там е дома.😟 да не пропуснем и любовта. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз предлагам да се върнем към темата, да запазим спокойстние и добър политкоректен тон. За съжаление и аз въпреки че съм на почтените 55 не успявам винаги да се владея, какво да се прави, сложен характер имам и моля да бъда простен ако някого съм засегнал - не съм имал подобни намерения към никого-

Реалностите днес са такива.

България е страна с демократична политическа система. България е член на НАТО. Ние може и да живеем кой по-добре, кой по-зле от преди но това си беше нашия избор и не следва да спорим и да си вадим очите заради това.

Темата по която следва да мъдруваме е модернизация на БА и изхождайки от реалиите си мисля :

България следва да декларира своята принадлежност към НАТО и да изпълнява ангажимента си по отношение на финансиране и модернизиране на армията по НАТО стандарти.

Понеже флота е най-атрактивно съставляващо на въоръжените сили естествено той привлече вниманието първи и се опитвам да ви върна към него. Изказах мнение че на България и е необходим флот в състав който да осигурява националния суверенинет и да потвърди политическата й принадлежност към НАТО. Изхождайки от спецификата на Черно Море - затворено море с ограничени дълбочини и вредна среда на дълбочини мисля над 20 метра предлагам на вниманието ви:

Конкретно аз съм за това от трите фрегати Вилинген да останат две, третата да остане като донор . Двете фрегати да преминат ремонтно възстановителни работи и довъоръжаване и модернизация на въоръженията във корабостроителни-кораборемонтни български заводи.

Конкретно замяна на

модернизиране и замяна на РЛС, БИУС, СУО, акустиката.

100мм оръдие със 1 х 76 mm/62 Super Rapid — 76,2-мм корабна универсална артилерийска установка

запазване на ПУ с 8 зенитни ракети RIM-7 Sea Sparrow,

запазване на ПУ с 4 противокорабни ракети Exocet и модернизиране до ММ-40 

запазване на 2 ТА но модернизиране до торпедо MU-90 и торпедо MU90 Hard Kil

запазване на РБУ Bofors

допълнително 

 1×6 20-мм ЗАК «Вулкан-Фаланкс Mk15»

1 х Mk 49   пускова установка с RIM-116 Rolling Airframe Missile

1 х БЛА Camcopter S-100  за разузнаване и целеуказване на ПКР

Построяване на 4 или закупуване на леки корвети-катери тип ПКР от  клас Саар 4.5  с водоизместване над 500 тона, като се съобрази въоръжанието с конкретните български условия примерно. (уточнявам цената по която са продадени от Израел на ВМС Мексико е 15.8 млн за два през 2004 година -не мисля че в цената влиза въоръжението).

Силова установка — 4 дизелни двигатели MTU/Bazan 16V 956 TB91, 15000 к. с. - без изменение

 РЛС контрол на надводното и въздушното пространство— Thomson-CSF TH-D 1040 Neptune, G-Band - без изменение

РЛС управление на огъня огнём — Selenia Orion RTN 10X, I/J-Band - без изменение

БИУС «Решет» - без изменение

Система за електронно разузнаване — «Елисра» NS9003 - без изменение

Система за РЕБ — «Елисра» NS9005 - без изменение

Пускови установки за пассивна защита - без изменение

2×4 ПУ ПКР Харпун RGM-84  - с далекобойност 220 км и възможност за удари по наземни цели.

6×1 ПУ ПКР «Габриел Mk2» - отказ заради остаряването и малката далекобойност - вместо нея RIM-116 Rolling Airframe Missile на въртяща се  пускова установка система Mk 49 интегрирана в система за ПВО и ПРО и ползваща системата на ЗАК "Фаланкс"

1×6 20-мм ЗАК «Вулкан-Фаланкс Mk15»

2×1 20-мм АУ «Эрликон» - замяна с отечествените ЗУ 23-2 Navi (с възможности за ПВО, противоторпедна и ПРО)

7,62-мм единна картечница FN MAG - замяна с  ЗУ 12.7  Navi

1 х Eurocopter AS565 Panther - замяна с БЛА Camcopter S-100  за разузнаване и целеуказване на ПКР "Харпун" - разбира се интегриране на този БЛА в СУО на ПКР харпун

Построяване на 2 леки корвети-катери тип противоподводни от клас Саар 4.5 

ХАС Thomson Sintra TSM 2643 Salmon
ХАС Simrad SA 950
буксируемая ХАС STN Atlas

4х9 РБУ ASW-601 на фирма "СААБ - Бофорс дайнамикс" с пускова установка ALECTO предназначена для стрелба с различни боеприпаси, в това число за борьба с подводни лодки, торпеда и изстрелване на лъжливи цели. 

4 х 323,7 мм  ТА с торпедо MU-90 и торпедо MU90 Hard Kil

2 х  533-мм ТА с  универсално торпедо  Gould Mark 48

1х ПУ Мк 11 NTU за две ПКР Харпун

1 х 1×6 20-мм ЗАК «Вулкан-Фаланкс Mk15»

1 х Mk 49   пускова установка с RIM-116 Rolling Airframe Missile

1 х Eurocopter AS565 Panther SA
Multi-purpose armed naval variant for anti-submarine warfare using either Sonar or MAD, search and rescue and surveillance roles.

Построяване на

3 х малки високоскоростни ракетно-артилерийски катери с водоизместване 100 тона въоръжени с : 

2 х ПУ установки ПКР Gabriel Mk 3 A/S 36+ км

2 х ТА с  универсално торпедо  Gould Mark 48

2 х ЗУ 23 - 2

1 х 76 mm/62 Super Rapid — 76,2-мм корабна универсална артилерийска установка

1 х ПУ Мк 49 ЗУР RAM

Построяване на

4 х Минни заградители - тралчици въоръжени по  тип Алта Норвегия до 400 тона водоизместване

механичен трал

акустичен трал

магнитен трал

установка за поставяне на минни заграждения

2 х ЗУ 23-2

1 х ПУ Мк 49 ЗУР RAM

1 х 76 mm/62 Super Rapid — 76,2-мм корабна универсална артилерийска установка

Е сега ви предлагам да дискутираме...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 4 часа, Capitainofmarine said:

Конкретно аз съм за това от трите фрегати Вилинген да останат две, третата да остане като донор . Двете фрегати да преминат ремонтно възстановителни работи и довъоръжаване и модернизация на въоръженията във корабостроителни-кораборемонтни български заводи.

 

Това няма как да го предлагаш, тъй като е факт.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 4 часа, Capitainofmarine said:

Конкретно замяна на

модернизиране и замяна на РЛС, БИУС, СУО, акустиката.

100мм оръдие със 1 х 76 mm/62 Super Rapid — 76,2-мм корабна универсална артилерийска установка

запазване на ПУ с 8 зенитни ракети RIM-7 Sea Sparrow,

запазване на ПУ с 4 противокорабни ракети Exocet и модернизиране до ММ-40 

запазване на 2 ТА но модернизиране до торпедо MU-90 и торпедо MU90 Hard Kil

запазване на РБУ Bofors

допълнително 

 1×6 20-мм ЗАК «Вулкан-Фаланкс Mk15»

1 х Mk 49   пускова установка с RIM-116 Rolling Airframe Missile

1 х БЛА Camcopter S-100  за разузнаване и целеуказване на ПКР

 

Това е нещо от рода на "Вземаме предната и задната броня и между тях слагаме нова кола и ремонта е готов". Нашите корабостроителници могат да произведат без проблем още сега самото метално корито. Големия проблем и големите пари са в оборудването и въоражението и интеграцията между тях.

Цитирай

запазване на ПУ с 8 зенитни ракети RIM-7 Sea Sparrow,

Доколкото знам ракетите са отдавна свалени от въоражение в НАТО, още по отдавна не се и произвеждат. Тоест чисто физически няма нито откъде да купим нови ракети, нито резервни части, за да поддържаме ЗРК.

Цитирай

запазване на ПУ с 4 противокорабни ракети Exocet и модернизиране до ММ-40 

За това оръжие вече гарантирам, че е свалено от въоражение и не се произвежда нищо по него. Няма как да бъде възстановено. Това е все едно да искаш да ти доставят парен локомотив. Ще трябва едва ли не от нулата да се организира производство- ще ни излезе не златно, а платинено.

Цитирай

1 х БЛА Camcopter S-100  за разузнаване и целеуказване на ПКР

Това мислеха да го правят много отдавна. И покрай това и вертолетна площадка за нашите морски Пантери (които бяха купувани именно с идеята да летят от тези фрегати за целеуказване и прочее). Отказаха се, когато стана ясно, че преобурудването ще е толкова голямо и ще струва толкова много пари, че по добре да бъдат дадени за нов кораб.

Извод- Вилинген са пътници. Толкова стари са, че няма никакъв смисъл да се модернизират, по добре да се купува направо нещо ново.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 4 часа, Capitainofmarine said:

Построяване на 4 или закупуване на леки корвети-катери тип ПКР от  клас Саар 4.5  с водоизместване над 500 тона, като се съобрази въоръжанието с конкретните български условия примерно. (уточнявам цената по която са продадени от Израел на ВМС Мексико е 15.8 млн за два през 2004 година -не мисля че в цената влиза въоръжението).

Силова установка — 4 дизелни двигатели MTU/Bazan 16V 956 TB91, 15000 к. с. - без изменение

 РЛС контрол на надводното и въздушното пространство— Thomson-CSF TH-D 1040 Neptune, G-Band - без изменение

РЛС управление на огъня огнём — Selenia Orion RTN 10X, I/J-Band - без изменение

БИУС «Решет» - без изменение

Система за електронно разузнаване — «Елисра» NS9003 - без изменение

Система за РЕБ — «Елисра» NS9005 - без изменение

Пускови установки за пассивна защита - без изменение

2×4 ПУ ПКР Харпун RGM-84  - с далекобойност 220 км и възможност за удари по наземни цели.

6×1 ПУ ПКР «Габриел Mk2» - отказ заради остаряването и малката далекобойност - вместо нея RIM-116 Rolling Airframe Missile на въртяща се  пускова установка система Mk 49 интегрирана в система за ПВО и ПРО и ползваща системата на ЗАК "Фаланкс"

1×6 20-мм ЗАК «Вулкан-Фаланкс Mk15»

2×1 20-мм АУ «Эрликон» - замяна с отечествените ЗУ 23-2 Navi (с възможности за ПВО, противоторпедна и ПРО)

7,62-мм единна картечница FN MAG - замяна с  ЗУ 12.7  Navi

1 х Eurocopter AS565 Panther - замяна с БЛА Camcopter S-100  за разузнаване и целеуказване на ПКР "Харпун" - разбира се интегриране на този БЛА в СУО на ПКР харпун

 

Не съм запознат с тези кораби, но ми хвана окото замяната на хеликоптер който имаме с БЛА който нямаме. Това да не се прави с цел оскъпяване на кораба? Хем да платим за преустройство на кораба, хем и за БЛА.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 4 часа, Capitainofmarine said:

Построяване на 2 леки корвети-катери тип противоподводни от клас Саар 4.5 

ХАС Thomson Sintra TSM 2643 Salmon
ХАС Simrad SA 950
буксируемая ХАС STN Atlas

4х9 РБУ ASW-601 на фирма "СААБ - Бофорс дайнамикс" с пускова установка ALECTO предназначена для стрелба с различни боеприпаси, в това число за борьба с подводни лодки, торпеда и изстрелване на лъжливи цели. 

4 х 323,7 мм  ТА с торпедо MU-90 и торпедо MU90 Hard Kil

2 х  533-мм ТА с  универсално торпедо  Gould Mark 48

1х ПУ Мк 11 NTU за две ПКР Харпун

1 х 1×6 20-мм ЗАК «Вулкан-Фаланкс Mk15»

1 х Mk 49   пускова установка с RIM-116 Rolling Airframe Missile

1 х Eurocopter AS565 Panther SA
Multi-purpose armed naval variant for anti-submarine warfare using either Sonar or MAD, search and rescue and surveillance roles.

Построяване на

3 х малки високоскоростни ракетно-артилерийски катери с водоизместване 100 тона въоръжени с : 

2 х ПУ установки ПКР Gabriel Mk 3 A/S 36+ км

2 х ТА с  универсално торпедо  Gould Mark 48

2 х ЗУ 23 - 2

1 х 76 mm/62 Super Rapid — 76,2-мм корабна универсална артилерийска установка

1 х ПУ Мк 49 ЗУР RAM

Построяване на

4 х Минни заградители - тралчици въоръжени по  тип Алта Норвегия до 400 тона водоизместване

механичен трал

акустичен трал

магнитен трал

установка за поставяне на минни заграждения

2 х ЗУ 23-2

1 х ПУ Мк 49 ЗУР RAM

1 х 76 mm/62 Super Rapid — 76,2-мм корабна универсална артилерийска установка

Е сега ви предлагам да дискутираме...

За тези кораби знам малко и ще ти се доверя, че е добра идея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Корабчетата като цяло каква функция трябва да изпълняват? То от това се започва ако ще говорим сериозно. Израел много готини корвети си поръча (Sa'ar 6), но те си имат ясно предназначение. Ние какво бихме правели с корвети?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Относно идеята на Амазонски да си искаме от САЩ си поиграх да видя какво е дадено на Полша, най русофобската (по исторически причини) страна в европа.

Гледам значи в уикипедия на полски, все пак навярно поляците най много има да кажат за армията си.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marynarka_Wojenna

Виждам две американски фрегати производство 1978 и 1979 година доставени през 2002 втора ръка. Нямам си на идея какво е състоянието им, но ми намирисват на нашия Вилинген. Виждам първата и единствена полска океанска фрегата произведена през 1987. Виждам след това 3 малки ракетни кораба строени за ГДР, но в началото на 90 те оставени за Полша. След това виждам 3 стари съветски подводници. Виждам също една модерна корвета която сами са си построили наскоро и още три стари съветски корвети (от 1967).

Помощ от САЩ- йок!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Frujin Assen said:

Помощ от САЩ- йок!

Какво да им подарят? Няколко крайцера Арли Бърк флай 3? Щото от доста време само това произвеждат? Или LCS-и дето още се изпитват и не е избистрена концепцитята. Или направо да им построят няколко нови Форд и няколко Америки? 

И защо държавите трябва да се оценяват по русофобство? Това е някакъв много изкривен светоглед. Полша не стана една от 21-те най-развити държави на планетата, заради отношенията си с РФ. Изобщо, на хората извън РФ и България, не им дреме особено за Русия. Стига да не си джагарят съседите и да не пускат из океана ядрени торпеда, на никого не му пука за руснаците. 

Предполагам е трудно да се види от хората ползващо основно рускоезични източници и пречупващи всичко през призмата на Москва.

Мен примерно Русия ми е интересна повече исторически и антропологически. Исторически, заради това, че създава България, както и заради ВСВ и звествата на болшевиките и това е. Антропологически, заради специфичните условия за живот в Сибир и хората които ги отстояват. 

Извън това ми е абсолютно фиолетово, за политиките на Москва, московчани и пълзновенията им към България. Това е палажението - ако не бяха българските русофили и нечовешката им упоритост, щаха да минават седмици без да се сетя за Руската Федерация.  

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 38 минути, Amazonski said:

Какво да им подарят? Няколко крайцера Арли Бърк флай 3? Щото от доста време само това произвеждат? Или LCS-и дето още се изпитват и не е избистрена концепцитята. Или направо да им построят няколко нови Форд и няколко Америки?  

И защо държавите трябва да се оценяват по русофобство? Това е някакъв много изкривен светоглед. Полша не стана една от 21-те най-развити държави на планетата, заради отношенията си с РФ. Изобщо, на хората извън РФ и България, не им дреме особено за Русия. Стига да не си джагарят съседите и да не пускат из океана ядрени торпеда, на никого не му пука за руснаците. 

Предполагам е трудно да се види от хората ползващо основно рускоезични източници и пречупващи всичко през призмата на Москва.

Мен примерно Русия ми е интересна повече исторически и антропологически. Исторически, заради това, че създава България, както и заради ВСВ и звествата на болшевиките и това е. Антропологически, заради специфичните условия за живот в Сибир и хората които ги отстояват. 

Извън това ми е абсолютно фиолетово, за политиките на Москва, московчани и пълзновенията им към България. Това е палажението - ако не бяха българските русофили и нечовешката им упоритост, щаха да минават седмици без да се сетя за Руската Федерация.  

Ами нали ти предлагаше да поискаме от САЩ да ни дават... това и онова във военната сфера. Днес САЩ обясняват колко лоша е Русия, а най пръв съюзник против нея в Европа са им Полша. Демек ако ще дават оръжие на някого, то ще дадат най много на Полша. Та реших да видя какво им се е откъснало от сърцето. Отговора е- нищо. Та след като САЩ не подаряват скъпи играчки на Полша откъде накъде ще подаряват на нас инфраструктура за безпилотници и прочее и прочее?

https://money.bg/business/polsha-se-gotvi-da-kupi-novi-iztrebiteli-veroyatno-shte-izbere-f-16.html

Интересно, защо поляците купуват ф-16, а не им ги подаряват... Май американците не са много по скъпите подаръци. Прочее и бате Бойко си направи устата, но му отказаха.

Това което искам да покажа е, че идеите как американците ще ни дават и дават са несъстоятелни- каквото си купим с нашите пари това ще е.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Frujin Assen said:

Интересно, защо поляците купуват ф-16, а не им ги подаряват... Май американците не са много по скъпите подаръци. Прочее и бате Бойко си направи устата, но му отказаха.

Това което искам да покажа е, че идеите как американците ще ни дават и дават са несъстоятелни- каквото си купим с нашите пари това ще е.

Това пак някакъв "сламен човек" ли е? Измисляне на несъществуващи неща и вменяването им като "вина" на опонентите

В темата ти "за новия изтребител" никой не говорил или споменавал за подаряване на самолети или корвети..не сме толкова безпаметни де..недей така..

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
On 3.04.2019 г. at 21:27, Amazonski said:

Кой е казал, че трябва да я имаме? Можем да я ползваме. Все пак сме съюзници. UK и Италия ползват наготово създадената спътникова инфраструктура. Германия също го планираше, но им се появиха законови пречки. И идеята е да не отричаш с лека ръка безпилотниците. Израел и Турция ги произвеждат и ползват с голям успех и без да имат американската структура. РФ плаща милиард долара за лицензното производство и покупката на израелски дрони. И не е щото не знае какво да си прави парите:

 

Ми Амазонски обясняваше, как САЩ ще ни помагат. И исках да видя как са помогнали на Полша... примерно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Това което мен силно ме нерви е, как като започнем обсъждане какво е нужно на българската армия и се почва САЩ имат това, Франция онова, марсианците незнам кво си. И като направя забележка, че САЩ не са област в южна България веднага долита "съюзници сме, ще помагат" (не само този случай имаше и други в други теми).

Е, виждаме как помагат примерно на Полша. Поляците си купуват самолети, не им ги подаряват. В тази ситуация аз не виждам откъде накъде ще ни услужат с инфраструктура или ще ни продадат евтино безпилотници. Силно се съмнявам, че България има капацитета да произвежда такива машини.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

😜

Флота го нарисувахме, за да станат пълноценни военно-морските сили следва да има морска авиация и сили на бреговата охрана.

Част от морската авиация това са вертолетите за разузнаване и противоподводна отбрана, но са нужни още патрулно-щурмови самолети или вертолети, които в мирно време да патрулират морската граница а по време на война да могат да участват в отбраната. Често съм си мислил че това трябва да е лек дозвуков щурмовик по принцип, способен да носи една ПКР, две дълбочинни противоподводни бомби и даноси и ракети въздух-въздух за отбрана, само от себе си се разбира че трябва да има РЛС за обзор на въздушното и молскто пространство, да може да работи нощем и в недотам хубаво време, да ралзполага със ситстема предупреждаваща за радио и инфрачервено облъчване, да носи иизстрелва примамки за атакуващи го противовъздушни ракети...

Мислил съм около нашите учебни тренировъчни чешки самолети - ние имаме 12 а ползваме само 6 . Като втори вариант съм мислил върху британския Хоук но е ужасно скъп около 33-35 млн, и даже съм се загреждал във витловия Супер Тукано. Какво мислите?  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм специалист по темата, но ако позволите малка забележка. Цитираните горе оръжия и съоражения на мен са на китайски, нищо не ми говорят.

Но. Обикновенно от големи държави, производители да купуваш означава до дадена степен привърженост. Те обикновенно ти дават държавен кредит, за да поръчаш от тяхният производител. този кредит или с пари или с други вид "услуги" го плащаш.

Ако от малки прозиводители купуваш, много пъти те ти дават или лиценса или по някакъв друг начин са съгласни за кооперация защото на тях и малкият клиент е клиент. Докато големите....

Защо писах тук. Защото споменавахте поляците, чехите които са в подобна ситуация като тези други страни бивщи на Варшавският договор.... 

Сега четох една статия за 10 най-модерни артилерийни оръдия. Ей тук:

 https://www.portfolio.hu/befektetes/elkepeszto-pusztitasra-kepes-a-10-legbrutalisabb-szupermodern-loveg.320027.html

Например:

от Корея 

от Полша

от Израел

От Шведите

Извинение ако съм отклонил темата....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 часа, Frujin Assen said:

Това което мен силно ме нерви е, как като започнем обсъждане какво е нужно на българската армия и се почва САЩ имат това, Франция онова, марсианците незнам кво си. И като направя забележка, че САЩ не са област в южна България веднага долита "съюзници сме, ще помагат" (не само този случай имаше и други в други теми).

 

;)Патология

патологична нужда  да се манипулира общественото и форумно мнение в своя изгода, с подхвъляне на такива неща, които трудно могат може да се проверят

 

;) "На лъжата крака са къси" ..обаче

 

стр 3 от темата ти за новия изтребител, в която първи от всички форумци "започваш"....," САЩ...

On 13.08.2018 г. at 21:24, Frujin Assen said:

Виж за тази версия не бях помислил, карах по инерция, че американците ни дават стари машини. Дано номера се получи и САЩ ни продадат нови Ф-16 на "политическа цена", демек по евтино.

 

стр 4

тука продължаваш с "крилатите фрази"

On 1.10.2018 г. at 22:21, Frujin Assen said:

Все пак, надявам се американците да ни влязат в положение и да продадат евтино Ф-16.

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...