Отиди на
Форум "Наука"

За нуждата от превъоръжаване на Българската Армия.


Recommended Posts

  • Мнения 125
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 16 минути, Capitainofmarine said:

Не по повод мулетата те цитирам приятелю. Направи ми впечатление че си падаш по командо въоръжение и техника, към нея включвам и робота макар че те братушките го имат за контратерористична техника.  Ако си се занимавал сериозно и имаш познанията за тези неща вземи да подготвиш пост за спецназа, каква техника транспотна - бронирана или не , какво снаряжение, какви въоръжения, за диверсии, за действия в тила на противника включително срещу превъзхождащи сили.

Падам по такава техника която има висока степен вградено инжинерство. Защото...

Нито по количество, нито по големина не можем да се противопоставим на външна агресия, само с това, че колкото поголеми загуби да пострада евентуалният агресор....И то не с джи ай джо, войници ами с обикновени хора. Например при кодирано обаждане, излизам закачам едно ремърке от един наблизо  до квартирата запечата гараж,  и го изтеглям с леката кола на дадено място. Отварям го, включвам го и се оттеглям. Другото вече го върши друг като активира противо дронното радио смущение или ракети или.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, Capitainofmarine said:

Благодаря!

 

Това е в точката . Благодаря.

Разсъждавам така:

Ние не търсим война, не мреме от реваншизъм и не искаме чужди територии но и наши си не даваме. Следователно войската ни трябва да е с отбранителни функции. Това от една страна, от друга, България е член на военен съюз, който макар и отбранителен понякога се налага да изполва силите си за превантивен удар, а и да не забравяме че имаме свои сънародници които са етнически малцинства в съседни държави, и че даже имаме едни други сънародници които макар и да не ни признават за свои и да ни наричат татари са си наши, поне ние си ги броим за такива и ако шиптърите ги напънат ще се наложи да им спасяваме инатестите глави...

Излиза следното, основно армията ни е нужна за да гарантира мира, териториалната цялост и суверенитета на родината но все пак част от нея трябва да може изпълнява своя съюзнически дълг и да може да действа на територии които не принадлежат на родината ни.

А тука грешиш приятелю, като човек съчетал теоретическата подготовка те уверявам грешиш.

 

А пропо китайците го правят имат планински - алпийски части на коне. Разсъжденията ти за асиметричен отговор на агресия по отношение на численост за сметка на огнева мощ ти са близки до моите.

 

Тука е големия проблем кое е качеството, то по принцип нали знаеш няма вундервафли. Просто оглеждаме се какво има противника и оттам разсъждаваме какво и как да му противодействаме успешно.

Хубава вечер ти желая!  

Благодаря!

Само за шепата спартанци се сещам, когато количеството не е победило. И в случая не теоретическата подготовка е помогнала, а местността.

Иначе, в историята великите пъководци са гледали да съберат колкото се може по-голяма армия, пък и не съвсем качествена като цяло.  Римляните, Чингиз, Тамерлан, хуните, аварите...  

   Сега не е по-различно. Какво правят американците? Чрез НАТО събират всички малоумници - поляците, румънците, ние, за да ги жертват в краката на мечката. Ако малко я спънат, берекет версин!

  Сега, туй за наши сънародници, малцинства си го запази в спомените. Сигурно не знаеш какво е станало в междусъюзническата война, та го даваш малко нападателно?  

  Въпросът е какви сценарии за близкото бъдеще има, при които употребата на армия ще е неизбежна?  

  Но, по-първият въпрос е - сме ли ние суверен в собствената си територия сега?  Отговорът е - ами не! - тъй като американците прокарват каквото си поискат по политическа линия, руснаците противодействат чрез тактиката на изгорената земя - създават хаос и икономическа разруха, засилват петата колона. Турците гледат да се наместят, където се отвори вакум. Сърбите, като руски протежета ще си получат задачата в нужния момент.  Питам се за кого ще работи тая армия?

 

 

   

   

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 7 часа, Skubi said:

 

Разкрих те Скуби!

Това си ти, нали?

 

Скуби, ако обикновен човек може да изкара подобно ремарке, то и всеки друг въобще по света ще може. Това е несериозно.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но Ти не си обикновен човек.

Цивилната ти професия е да караш камиони например. Но си и доброволец в националната гарда. И по дадена заповед, трябва да отидеш и закараш един трейлър на определено място с един съпроводител. Или закараш с лека кола едно ремърке с един друг доброволец....Или си специалист по охладителна и кондиционална ситема и трябва на даден обйект да подкараш агрегатите и генераторите за снабдяване на въздух, ток, чиста вода, да подготвиш убежището за цивилните....

Това толкова ли е несериозно?

ПС.

Знаеш ли как е свалил в сръбската война унгареца Золтан Дани самолетът F-117? Kapcsolódó kép

С микровълнови печки/смешно? несериозно?/ ама така беше...

Знаели са мършутът му но на радарите не могли да го засекът. И когато идва, предварително приготвени на определени места -препарирани, че и с отворена врата да бачкат-, включват микро печките. Отбранителната система на  F-117 реагира на тези вълни. Така, успяват да го засекат. Другото е история вече. Kapcsolódó képИнтересното е, че пилотът на самолета пък е бил със словенски произход. След войната се запознават и стават добри приятели.....

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Не, не е несериозно, националната гвардия, или запас както ние им казваме е нещо нормално.

Сега ми дойде на акъла. Капитане, а ти откъде си сигурен, че предполагаемите 1400 Т-55 които да се преработят в БТРи все още не са се разкапали и не са продадени за старо желязо? Доколкото знам нашите бързат да купят Т-54 и впоследствие ги модернизираме. През 80 те са доставени Т-55АМ2, които май са втора ръка модернизирани. Тоест говорим за машини на твърде голяма възраст (може би към 50 годишни в най добрия случай, най вероятно и до 70).

Ако решим да си произвеждаме бронирани машини ще ни трябва ... тежка индустрия (с извинение), включително стоманолеярни, включително научен институт, танкостроителен завод. Това са сериозни инвестиции. Нещо интересно което чух преди време. Защо разбиращите хора се смеят на Илон Мъск с идеите му за космически кораб за многократно използване? Да кажем ти трябват 12 излитания в годината. Завода всеки месец произвежда по един кораб и е натоварен през цялата година. Ако имаш кораб за многократно използване, той ще бъде произведен през януари и след това изстрелван 12 пъти. Супер- това е голяма икономия. А какво ще произвежда завода в останалите 11 месеца? Печки тип "Чудо"? Ще плащаш на работниците просто да не правят нищо? Ще ги уволниш, за да ги наемеш следващия януари за още един месец?

Гледах една интересна лекция, как в Испания, Франция и Великобритания е ликвидирана оръжейната индустрия (за производство на стрелково оръжие). Уж оръжейната промишленост дава големи доходи, но ги дава неравномерно. Днес може да си затрупан с поръчки, а след това дълго време да няма. Когато оръжейните заводи са приватизирани частника решава, че на него такъв бизнес не му трябва и ги ликвидира. А не му трябва, защото частника не може да чака, той иска пари сега, в момента, ако може още вчера. Иска постоянни високи печалби. А военната индустрия може да даде огромни печалби, но следва дълъг престой.

Та да се върна на мисълта си. Ако България реши да произвежда военна техника, военните заводи трябва да са държавни и в тях да се налеят много средства. С малко пари тая работа няма да стане.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, Frujin Assen said:

Сега ми дойде на акъла. Капитане, а ти откъде си сигурен, че предполагаемите 1400 Т-55 които да се преработят в БТРи все още не са се разкапали и не са продадени за старо желязо?

А-а-а, не съм казвал приятелю такова нещо, и въобще не съм сигурен. Но понеже ми знаеш болното място - преформатирането на остатъците техника от БНА и понеже знам че в твое лице имам съмишленик патриот ще опитам да кажа следното. По открити източници в интернет от 2017 година насам ние все още имаме количества техника на склад, предполагам в ужасно състояние. С нея търгуват, но за наша радост продажбите вървят в "емпатически" да наречем обеми - черногъз-те се изхитриха и искат техника на нивото на Т 72 и Леопард А 3 като ниво на танкове. БМП 1 вървят по-добре от 500 бройки са останали стотина в строя и стотина в резерв. МТЛБ-то върви учудващо добре на продажбите, защото е просто за употреба и поддръжка и най вече защото е като муле, с каквото го натовариш това носи. Но за тези неща в отделни постове. Както казах в началото провокира ме един сравнително свеж клип - няма година. Ето този: 

Погледни в началото, в дясно се вижда български опит за модернизация на МТЛБ, това е старата МТЛБ с поставена отзад купола - то ли от БРДМ 2, то ли от БТР 60 ПБ с 14.5мм оръжие. Ако потърсиш в търсачките " болгарская модернизация БМП 1 " ще видиш че има някакви опити и за това. Мен ме радват тези опити защото това означава че част от парите ще останат в България, ще има работа, производство, обновяване на бойния парк. Безпокои ме че фирмите в реиновациите икономисват пари, например вместо да опитат да купят един боен модул Самсон с въоръжението което на съвременно ниво те сложили куполата на БТР 60 ПБ. нататък не виждам от това което показва клипа модернизации по защитата и не се говори за модернизации по маневреноста. Нали се сещаш, огнева мощ, маневреност, защита - трита кита на които лежи разбирането за бронирана бойна техника. Това именно ме провокира да започна темата. От клипа става ясно че са готови да дадат милярд и двеста и петдесет милиона за придобиване на 96 бойни машини, предполагам това е плана за 90 бойни машини + 60 поддържащи - от количествата съдя че става въпрос за минимума бронирана техника необходима за въоръжение на една бригада моторизирана пехотна.Лошо няма, като погледнеш, но 1.3 млрда лева за бойно отделение от БТР 60 ПБ - сам разбираш, при това  МТЛБ е техника предвидена и създавана да не участва в боя, това е многоцелеви тегач леко брониран, който като опция тегли до позиции на бойното поле буксируеми оръдия и превозва разчета на тези оръдия. Като опция плюс има малка куполка с единна картечница ПКТ 7.62мм за самозащита. По защита на МТЛБ - тя е достатъчна за това за което е предвиден тоест - задачи само зад линията на фронта. За да изкараме МТЛБ на бойни позиции като бронетранспортьор и да очакваме да подкрепи като БМП с огън пехотата която е превозил, трябва да го защитим поне на нивото на БМП 23 тоест 20 мм хомогенна броня която от 300 или 500 м удържа на калибър 12.7 мм. Това е изискването на "големите" специалисти от МО и генщаба. Тези хора не са си дали сметка че по света отдавна вече бойните машини са с калибър от 20мм и нагоре, а любимото оръжие на терористите въобще е ЗУ 23-2  качено на автомобилна техника, и най-важното тенденцията на малките калибри остава вече в историята и сериозните нации с армии правят бойна техника със средни калибри - от 40мм нагоре.

Терем не е частен - от едно изказване на Бойко разбрах че под давление на МО и президента правителството е възстановило държавната собственост върху Терем. Там е и запазена голямата част от техническите възможности за работа. Предполагам че държавното участие е 51%. Тихомълком така е станало...

Другото което ме питаш - аз съм практик, не съм теоретик, съчетал съм военната теория...

Днес световната военна промишленост говори за модулност при военната техника.

А - по огневата мощ - например израелския самсон- има интересна опция на модул 1500 кг с оръжие Бушмастер израелско копие или американско с 30мм калибър с възможност за 40 мм замяна само на ствола с 2 птрк Спайк с автоматичен гранатомет и с единна картечница...

Б- защита - модулни навесни пакети - с или без ДЗ...

В - маневреност - заменят старите двигатели и трансмисия с нови - икономични, по-малки като обем и тегло и най-важното по-мощни -  в резултат имаме увеличение на скороста и маневреноста.

Ясно е че без голямо крадене при нас не се получава, мамка му, примирявам се, но нека направим сами - работни места движение в икономиката ни, възможност за продажби на реновирана бойна техника, и МОДЕРНИЗАЦИЯ на армията ни. Само едно ме е страх - неграмотните ни водачи ще ни доведат до купола на БРДМ 2 и с това ще се ограничат в преките разходи - останалото на месомечалчката.

Иска ми се да вдигнем шум - гражданско общество сме - да посочим какво е добро, ефтино, какви са тенденциите в света и какъв е опита. Понеже ме е интересувало, мисля в няколко поста да покажа как от Т 55 например - правят тежки БТР-и или БМП-та и какви и къде по света има успешни модели и действащи. Същото за БТР 60ПБ, за МТЛБ за БМП 1, за ....

Но ми се иска да се уточни едно и то да стане ясно. На БА не е нужно огромно многообразие от различна техника, това е скъпо изисква огромни капиталовложения за резервни о поддържащи мероприятия, особено ако техниката е чужда. Спомнете си вертолетите Пантер и Кагуар. Още не са в бойния строй. 

Именно от тази гледна точка е добре сами да си произведем бойната техника ползвайки чужди комплектуващи.

За БМП-та и БТР-и в следващ пост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да добавя. В репортажа спомена. Американски двигател и немски амбриаж ще слагат в руският чогун.....

Само за пример. Когато е имало местно производство на мотори, тогава и войската имала такива. 

Само един тих въпрос...Защо продължаваме глупостите, че да е доброкачествено и да е ефтино....Това само на битака го има....99% от сегашните ни оръжия са лиценс или копи на бивщата руска техника, защо неможем да си сътрудничим и в модернизилането им....Все само американосите, немците, инглезата, францезата, руснаците споменуваме. А те така си играят с нас както си искат....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 2.04.2019 г. at 0:21, Exhemus said:

  Но, по-първият въпрос е - сме ли ние суверен в собствената си територия сега?  Отговорът е - ами не! - тъй като американците прокарват каквото си поискат по политическа линия, руснаците противодействат чрез тактиката на изгорената земя - създават хаос и икономическа разруха, засилват петата колона. Турците гледат да се наместят, където се отвори вакум. Сърбите, като руски протежета ще си получат задачата в нужния момент.  Питам се за кого ще работи тая армия?

 

 

   

   

Суверенна  сме, поне на книга..

Хипотетично и теоретично,.. с оглед на горното

При условие е Русия преди няколко дни симулира нападение срещи румънска (нека не забравяме -съюзническа) база , разположена на 50 километрa от границата с България,..  сценариите и тезите  за балкански войни  2XXX, за момента.. не ми се струват първоприоритетни.

Разбирам много добре Капитана, който е пехотинец - запасен офицер от преди 9 ноември, и живее в разделения Кипър /аз лично съм служил в Трета Армия по времето преди 9 ноември , всеки знаещ може да разбере какво имам предвид/

Не омаловажам това което предлага Капитанът.. Чета с интерес това, което публикува,.. само гледам от друга гледна точка на приоритетите

Днес , като живеещ в България бих заложил на някои от тези симулации, за отправна точка

 

Според първата симулация...

Няма да я коментирам, всеки който я прочете, ще разбере какво точно "казват" за превъоръжаването (неказвайки го в прав текст) авторите  Sharana i Bruchpilot

 

Бих добавил.. според мен има необходимост да се подобрят ВМС средствата и възможностите за БА, които днес са доста ограничени

Белгийските фрегати например  не са окомлектовани с Езкосети, ..За момента фрегатите  участват  и могат да участват в логистични мисии ,.. морски блокади, и борба с терористи, или пирати...(или с контрабандисти/ нелегални емигранти)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 1.04.2019 г. at 16:25, Frujin Assen said:

3 Дроновете не вършат работа. Халифатците колко пъти се пробваха да бомбят Хмейми с дронове? От това нещо сериозно произлезе ли?

Според мен над 5000 талибански лидери директно утрепани от MQ-1/9 няма да се съгласят с теб. А други десетки хиляди терористи, на който са им осиротяли джапанките заради разузнавателна информация от същите, хич пък няма да са съгласни. 

Това че РФ е в 50-та глуха в това отношение, съвсем не значи че технологията не е изключително смъртоносна. Просто изисква огромна наземна инфраструктура, голяма спътникова групировка, технологии, специалисти и отработени процедури. Плюс сложна и разработвана десетилетия разузнавателна структура. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, nik1 said:

Суверенна  сме, поне на книга..

Хипотетично и теоретично,.. с оглед на горното

При условие е Русия преди няколко дни симулира нападение срещи румънска (нека не забравяме -съюзническа) база , разположена на 50 километрa от границата с България,..  сценариите и тезите  за балкански войни  2XXX, за момента.. не ми се струват първоприоритетни.

Разбирам много добре Капитана, който е пехотинец - запасен офицер от преди 9 ноември, и живее в разделения Кипър /аз лично съм служил в Трета Армия по времето преди 9 ноември , всеки знаещ може да разбере какво имам предвид/

Не омаловажам това което предлага Капитанът.. Чета с интерес това, което публикува,.. само гледам от друга гледна точка на приоритетите

Днес , като живеещ в България бих заложил на някои от тези симулации, за отправна точка

 

Според първата симулация...

Няма да я коментирам, всеки който я прочете, ще разбере какво точно "казват" за превъоръжаването (неказвайки го в прав текст) авторите  Sharana i Bruchpilot

 

Бих добавил.. според мен има необходимост да се подобрят ВМС средствата и възможностите за БА, които днес са доста ограничени

Белгийските фрегати например  не са окомлектовани с Езкосети, ..За момента фрегатите  участват  и могат да участват в логистични мисии ,.. морски блокади, и борба с терористи, или пирати...(или с контрабандисти/ нелегални емигранти)

 

Мой лапсус.. Имах предвид втората симулация - ВВС/ПВО + Black Sea симулацията..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 58 минути, Amazonski said:

Според мен над 5000 талибански лидери директно утрепани от MQ-1/9 няма да се съгласят с теб. А други десетки хиляди терористи, на който са им осиротяли джапанките заради разузнавателна информация от същите, хич пък няма да са съгласни. 

Това че РФ е в 50-та глуха в това отношение, съвсем не значи че технологията не е изключително смъртоносна. Просто изисква огромна наземна инфраструктура, голяма спътникова групировка, технологии, специалисти и отработени процедури. Плюс сложна и разработвана десетилетия разузнавателна структура. 

Амазонски, това което казваш е най големия бич на този форум като говорим за армия. За вас САЩ/Русия/Франция/Израел/Швеция/друга страна или няколко заедно по избор е област в южна България. Откъде бедна България ще вземе американската инфраструктура? Дай въобще да си пожелаем и няколко самолетоносача, я колко добре се справят в американския флот...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

КОРВЕТИ ВЪВ ФРИЗЕРА. ИМАМЕ НАТОВСКИ КОРАБИ, НО НЕ СЪВСЕМ

 

 
Pan.bg 28 май 2015 | 10:34 views (5492) commentaries(45)

imgКупихме фрегати от Белгия, която ги свали от въоръжение
Автор: Димитър Ставрев, вестник "Преса", 27 май 2015 г.


 

 

Единадесет години сме член на НАТО, а основното въоръжение на армията е морално остаряло, от времето на Варшавския договор. Вярно е, че се купуваха системи западен тип, но това бе по-скоро кампания на парче. Без ясна стратегия и визия за десетилетия напред. Военноморският ни флот не направи изключение. В моментна по документи Военноморските сили (ВМС) разполагат с три белгийски фрегати втора ръка, които обаче нямат почти никакви бойни способности. Въпреки че две от тях, „Дръзки“ и „Верни“, са със сертификат, че отговарят на натовските стандарти, те са без реални бойни способности. Причината е, че не могат да поразяват надводен противник извън обсега на единственото си оръдие, тъй като нямат противокорабни ракети (ПКР). Освен това торпедата им също са с изтекъл срок на годност. Затова борбата с вражески подводници може да се води само с бомбомета, който също е с огран ичен ресурс и боекомплект.

Моряците имат сериозни проблеми и с радарите, които са толкова стар модел и са физически износени, че не подлежат на икономически изгоден ремонт. Комуникационната система на фрегатите все по-трудно се вписва в новите технологии на НАТО. По време на последните участия на корабите ни в натовската мисия в Средиземно море „Актив индевър“ негласно и любезно сме били помолени да заемем някоя по-странична позиция в морето, за да не пречим. Възможностите на военния ни флот са ограничени, защото основните му единици в момента са беззъби и безпомощни бойни кораби.


image
България купи трите белгийски фрегати втора ръка на „политическа цена“ - всяка по 23 млн. евро. На пръв поглед сделката бе изгодна, тъй като нова фрегата гони цена над 400 млн. евро. Но в армията, както и в живота често се случва, че евтиното излиза по-скъпо. На 17 март 2005 г. кабинетът на Симеон Сакскобургготски подписа договора за първата фрегата F911 „Ванделаар“, която по-късно бе прекръстена на „Дръзки“ с борд №41. Белгийският кораб е спуснат на вода през 1977 г., а през 1978 г. е приет на въоръжение в белгийския флот. Използван е като ескортна фрегата за охрана на конвои на НАТО в Атлантическия

 


океан, но без участие в бойни мисии като войната в Залива. По-късно, по време на правителството на Тройната коалиция, Симеон Сакскобургготски се възползва от замразяването на проекта за корветите и чрез роднинските си контакти с белгийския кралски двор уреди да купим на „политическа цена“ и другите две фрегати тип „Вилинген“ заедно с един кораб „минен ловец“. Цената бе 56 млн. евро - пак по 23 млн. евро за всяка от тях и 10 млн. евро за минния ловец. Така на 7 септември 2008 г. пристигна фрегата с борден №43 „Горди“, а на 2 март 2009 г. в базата в Атия акостира и №42 „Верни“ .


Сделките бяха привидно добре аргументирани - вземаме бойни кораби на символична цена за първи път ще имаме „минен ловец“ и ще станем оперативно съвместими с ВМС на страните от алианса. А на практика се получи, че България спести разходите на Белгия за утилизация на фрегатите, че и плати известна сума за това. Още през 2001 г. белгийските ВМС правят анализ, който показва, че през 2008 г. изтича ресурсът на фрегатите и на оръжията им и ще са необходими по около 75 млн. евро на кораб за модернизация. Тя ще удължи живота едва с 10 години и затова е решено да се свалят от въоръжение. Така флотът ни се оказа с впечатляваща бройка западни кораби, но без практическа стойност и без осигурени средства за поддръжката им.

Резервните части, с които пристигна „Дръзки“, свършиха, а само със златните ръце на екипажите всички повреди не може да се отстранят. Започна грозен процес на канибализация - свалят се части от една, за да се сложат на друга фрегата, като основна жертва стана „Горди“. Моряците прибягнаха до тази крайна мярка, защото средства за поддръжка на корабите в бюджета на ВМС нямаше. Правеха се козметични ремонт в последната минута, преди тежки мисии като тези в Ливан и Либия. Нещо повече - белгийските ВМС изметоха старателно всичко останало в складовете си и ни осигуриха 100 контейнера с имущество и резервни части. България две години не намери пари да ги транспортира от Зеебрюге до Варна и Бургас. Докато изтече ресурсът по време на противокорабните ракети „Екзо­сет“ на „Дръзки“. Те трябваше да бъдат унищожени чрез пуск в морето. Това не се случи, защото нямаше дизел за корабите за отцепване района на стрелбите. Защото горивото отиде за генераторите, които произвеждаха пет години ток, тъй като не бе купен преобразовател на напрежението от 60 Hz (белгийски стандарт) на българския с 50 Hz. В крайна сметка министерството плати 500 000 лв., за да бъдат унищожени ракетите в „ТЕРЕМ-Костенец“. С „Верни“ и „Горди“ нямаше такива проблеми, защото пристигнаха без противокорабни ракети.

Корвети във „фризера“

Нито едно правителство досега не помисли как родните ВМС да се превъоръжат с нови бойни системи. Военноморският ни флот бе най-близо до мечтата си през 2004-2005 г. Тогава в „План 2004“ бе заложен проект за четири броя корвети. Програмния екип ръководеше вицеадмирал Минко Кавалджиев. Той разработи перфектно техническо задание, което привлече водещи световни корабостроителни компании от Европа. Конкурсът съвпадна с новите тенденции за военни кораби на модулен принцип, способни да решават широк спектър от задачи. Така се родиха многоцелевите корвети с водоизместимост 2000-2500 тона, с оръжейни и сензорни системи като на фрегата и с габарити и бързина на корвета.

Военният министър Николай Свинаров на 31 май 2005 г. подписа протокола, който класираше на първо място френската компания „Армарис“ с проект за корвети тип „Гоуинд“, а на второ - германската „Люрсен“. Цената на французите за четири корвети бе 740 млн. евро - оборудвани с оръжейни системи и сензори, с осигурено обучение на плавателния и бреговия състав и с изграждане на пристанищна инфраструктура. Предвиждаше се гратисен период на плащанията до доставката на първия съд, а останалата сума - разсрочено за 10 години. Идеята бе първата корвета да бъде построена във Франция, а останалите три - във Варненската корабостроителница.

По линия на офсетната програма „Армарис“ се ангажираше да създаде във Варна технологичен център за строителство на корвети за други клиенти, като сегашните Малайзия и Египет. Дори Грузия поиска да й произведем две корвети. За съжаление задаваха се парламентарни избори и царският кабинет остави преговорите за следващите. Но правителството на тройната коалиция замрази проекта.

http://www.pan.bg/view_article-58-30353-korveti-vyv-frizera-imame-natovski-korabi-no-ne-syvsem.html

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Frujin Assen said:

Амазонски, това което казваш е най големия бич на този форум като говорим за армия. За вас САЩ/Русия/Франция/Израел/Швеция/друга страна или няколко заедно по избор е област в южна България. Откъде бедна България ще вземе американската инфраструктура? Дай въобще да си пожелаем и няколко самолетоносача, я колко добре се справят в американския флот...

Кой е казал, че трябва да я имаме? Можем да я ползваме. Все пак сме съюзници. UK и Италия ползват наготово създадената спътникова инфраструктура. Германия също го планираше, но им се появиха законови пречки. И идеята е да не отричаш с лека ръка безпилотниците. Израел и Турция ги произвеждат и ползват с голям успех и без да имат американската структура. РФ плаща милиард долара за лицензното производство и покупката на израелски дрони. И не е щото не знае какво да си прави парите:

Цитирай

In April 2009, Russia purchased its first package of drones from Israel (the Bird Eye-400, eight I-View Mk150 and two Searcher Mk.2 UAVs). The deal was worth $53 million.[68]

In a second deal, at the end of 2009, Russia purchased an additional 36 drones from Israel, in a deal worth $100 million.[65]

In October 2010, in a third deal, Russia purchased an additional $400 million of drones from Israel Aerospace Industries. The Israeli drones are to be assembled in Russia.[69] The production of the Russian-Israeli drones began in 2012, with delivery to the Russian military scheduled for 2014.[65]

In 2015, one of the drones was reportedly shot down by the Ukrainian military near the city of Donetsk, Ukraine. [70]

In September 2015, the Russian Army purchased another $300 million package of drones from Israel, its fourth purchase of Israeli drones

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Amazonski said:

Кой е казал, че трябва да я имаме? Можем да я ползваме. Все пак сме съюзници. UK и Италия ползват наготово създадената спътникова инфраструктура. Германия също го планираше, но им се появиха законови пречки. И идеята е да не отричаш с лека ръка безпилотниците. Израел и Турция ги произвеждат и ползват с голям успех и без да имат американската структура. РФ плаща милиард долара за лицензното производство и покупката на израелски дрони. И не е щото не знае какво да си прави парите:

 

Апропос. Спомням си преди години–10, 15 - се говореше, че юропейците искат да изградят собствена /Галилео му казваха май/от около 30 геостационарни спътника, собственна система, за да нетрябва да плащат дебели пари на американосите, за ползване на тяхната ГПС и комуникационна  и военна система. Братушките също си строяхя упорито своята...Пускахме упорито ракeти от Френска Гваяна и........и всичко излезе някъкси от фокуса на новините....

Къде е? Знае ли някой нещо? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Skubi said:

Къде е? Знае ли някой нещо? 

Не знам за корейците. Може да са свършили кинтите. Обаче европейската и китайската навигационни системи са много напреднали. Обаче това не покрива изискванията за глобален БЛА. За непрекъсната широколентна двупосочна връзка до другият край на света, трябват други спътници а не само навиагционни.

Редактирано от Amazonski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 2 часа, Amazonski said:

Кой е казал, че трябва да я имаме? Можем да я ползваме. Все пак сме съюзници. UK и Италия ползват наготово създадената спътникова инфраструктура. Германия също го планираше, но им се появиха законови пречки. И идеята е да не отричаш с лека ръка безпилотниците. Израел и Турция ги произвеждат и ползват с голям успех и без да имат американската структура. РФ плаща милиард долара за лицензното производство и покупката на израелски дрони. И не е щото не знае какво да си прави парите:

 

Амазонски, на това му се вика "На гол тумбак чифте пищови".

Прочее някъде попаднах на информацията, че в нашата армия вече е имало дронове и безпилотници. Били са скоропостижно пенсионирани, тъй като са се оказали много трудни за управление и поддръжка и нашите не са се справили. Знаеш ли нещо за този случай?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

Преди 3 часа, Frujin Assen said:

Прочее някъде попаднах на информацията, че в нашата армия вече е имало дронове и безпилотници. Били са скоропостижно пенсионирани, тъй като са се оказали много трудни за управление и поддръжка и нашите не са се справили. Знаеш ли нещо за този случай? 

Това малко ми прилича на форумна легенда..

 

"Армията търси танкисти, радисти, автоматчици и оператори на дронове"

https://clubz.bg/79909-armiqta_tyrsi_tankisti_radisti_avtomatchici_i_operatori_na_dronove

 

Дроновете днес се ползват и от деца, и когато се се внушава че са били много трудни за управление звучи.....някак  като легенда

 

Това че армията не може да се компектова  с квалифициран персонал е друг тип проблем (голям проблем е),  и той не се отнася само за операторите на дронове..

Намирането на квалифициран ( + мотивиран и "смарт")  състав/персонал при 700 лева брутна заплата,  и служещ в армейски условия, под пагон.. днес в България  е малко трудно достижимо..

 

Във флота и специалните е по-различно, Там се ходи с/заради любов и с мотовация ....към морето, плаванията, пътуванията.. спец-операциите..

Помня ,че хора от нашите армейски спец  участваха съвместно с янките/или бритите/ в търсенето и лова на Садам Хюсеин.. Спомням си  филма и интервюто с нашия човека, беше снайперист..

 

 

 

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Мисля, че има нещо общо с този и други подобни случки през този период.

https://dariknews.bg/novini/bylgariia/dron-shte-ogleda-mqstoto-na-vzrivovete-v-iganovo-1419191

Опитите да използват дроновете за наблюдение са завършили с пълно фиаско и тяхното падане с големи щети. След което нашите военни са решили, дронове при нашите условия са безполезни за армията.

Май тия са потрошили.

https://offnews.bg/obshtestvo/balgarskata-armia-se-sdobi-s-bezpilotni-samoleti-video-333482.html

Смътно си спомням репортаж по телевизията за паднал дрон при оглед на някакъв гръмнал склад в софийско.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 1 час, nik1 said:

Във флота и специалните е по-различно, Там се ходи с/заради любов и с мотовация ....към морето, плаванията, пътуванията.. спец-операциите..

Нашия флот е в трагично състояние. Меко казано. Историята с фрегатите е интересна. Да допълня. Доставиха 3 фрегати, като едната беше предвидена за плаваща казарма, донор и обучение. Тоест никога няма даже теоретичен шанс за излезе в морето. Втората 10 години стоя на котва и нищо не се правеше по нея. Покрай войната в Украйна стегнаха армията и я ремонтираха, та сега плава. Доколкото знам на фрегатите има две оръжия, едното е въпросното 100 мм оръдие за което се присетиха да купят снаряди и 12,7 мм тежки картечници поставени у нас, та поне да има с какво да спират бракониерските гемии.

Статията която си пуснал е много хубав обзор, но е отпреди 4 години.

Да напомня какво има България освен тези две фрегати. Имаме флагмана Смели който е условно боеспособен. Корпуса му е от обикновена, а не бронирана стомана и се говори отдавна, че е в ужасяващо състояние. Два малки противоподводни кораба, които са на твърде солидна възраст и за които се говореше, че ги е страх да ги изкарат в морето да не потънат.

Проверих в Гугъл, Смели е излизал в морето, но за Решителни и Бодри няма нищо- тоест стоят си на котва.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 часа, Frujin Assen said:

Опитите да използват дроновете за наблюдение са завършили с пълно фиаско и тяхното падане с големи щети. След което нашите военни са решили, дронове при нашите условия са безполезни за армията.

 

Градска фейк легенда

В 2015  БА получи "Скаути",  има и "Рейвъните" 

Дроновете (БЛС) присъстват в плановете на БА .  Има армейски работещ център за обучение на оператори

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 часа, Frujin Assen said:

Нашия флот е в трагично състояние. Меко казано. Историята с фрегатите е интересна. Да допълня. Доставиха 3 фрегати, като едната беше предвидена за плаваща казарма, донор и обучение. Тоест никога няма даже теоретичен шанс за излезе в морето. Втората 10 години стоя на котва и нищо не се правеше по нея. Покрай войната в Украйна стегнаха армията и я ремонтираха, та сега плава. Доколкото знам на фрегатите има две оръжия, едното е въпросното 100 мм оръдие за което се присетиха да купят снаряди и 12,7 мм тежки картечници поставени у нас, та поне да има с какво да спират бракониерските гемии.

Статията която си пуснал е много хубав обзор, но е отпреди 4 години.

Да напомня какво има България освен тези две фрегати. Имаме флагмана Смели който е условно боеспособен. Корпуса му е от обикновена, а не бронирана стомана и се говори отдавна, че е в ужасяващо състояние. Два малки противоподводни кораба, които са на твърде солидна възраст и за които се говореше, че ги е страх да ги изкарат в морето да не потънат.

 

Състоянието е такова заради липсата на средства... Заради културата на генералитета да чака  "какво ще каже началника"

Единственият военен, който говореше пред медиите за нуждите на армията (ВВС) беше ген. Радев (като военен го уважавам, като политик - не)

Средства от порядъка на 2 милиарда остават в излишък  в края на всяка фискална година , и се раздават за един ден с подписа на "началника".

(Да нямаш един Екзсосет.. но да платиш за "дупката на Гергов" във Варна 43 милиона)

 

Иначе .. Това че  фригатите клас Вилинген са на служба у нас 10-15 години (и имат 30-годишна служба преди това), при ограничена техническа поддръжка и без основните ремонти на двигатели и други важни агрегати ... За мен показва, че машините са класни

Цитирай

Проверих в Гугъл, Смели е излизал в морето, но за Решителни и Бодри няма нищо- тоест стоят си на котва.

За Смели няма нищо по-прясно от 2018-та в гугъл...

И трите съда участват в Бриз 2018

Дръзки в момента е на учение.

Участва в две последователни учения

Цитирай

БУРГАС, България (BulgarianMilitary.com) – Българската фрегата „Дръзки“, част от военноморските сили на България ще участва в две учения, които ще се проведат до 18 април, научи BulgarianMilitary.com.

Първото учение е в състава на втора постоянна военноморска група на НАТО в Средиземно море, а второто е съвместно участие с военноморските сили на Румъния – “Sea Shield 2019”.

https://bulgarianmilitary.com/bg/2019/04/01/balgarskata-fregata-drazki-otplava-za-dve-ucheniya/

http://www.focus-news.net/news/0000/00/00/2640642/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 3 часа, nik1 said:

Градска фейк легенда

В 2015  БА получи "Скаути",  има и "Рейвъните" 

Дроновете (БЛС) присъстват в плановете на БА .  Има армейски работещ център за обучение на оператори

 

 

Ники, това което пишеш е в стил "Не го вярвам". Затова и питам за сигурна информация. До мен достигнаха както ти каза "форумни слухове" и смътни спомени. Затова и питам за сигурна информация- просто не зная каква е истината.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 3 часа, nik1 said:

И трите съда участват в Бриз 2018

 

Гугля за Решителни и Бодри.

Намирам това.

http://www.desant.net/show-news/45929

Особено атрактивна бяха моментите, наситени с артилерийска стрелба. Ракетните установки на фрегатата „Смели“ и корвета „Решителни“ дадоха по няколко залпа  с реактивни дълбоководни бомби срещу турската подводница „Гюр“.

Значи са ги вдигнали. Браво браво.

Най сетне добри новини за нашия флот.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Според мен информацията, която давам е надеждна..

За Скаутите и рейвъните можеда се чете в тези и други (в първата публикация-докладът 2015, се пише че доставени Скаутите, за които се пише че бъдат доствени в доклада 2014)

https://www.mod.bg/bg/doc/drugi/20160330_Doklad_Systoqnie_2015.pdf

http://www.pan.bg/?page=view_article&section_id=1&article_id=28959

http://aeropress-bg.com/2233-suhopatni-voiski-razpolagat-s-bla-rq-11

За центъра (снощи я четох публикацията, в момента я търся в хистърито)

https://armymedia.bg/archives/28699

Цитирай

Вследствие на това усилие имаме вече БЛС във формированията, изтъкна полковник Недялков.

 

За плановете и стратегиите за развитие на БА..

-----

Не виждам  логика в разказа за "пенсионирането"... Съвременна армия без БЛС..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...