Отиди на
Форум "Наука"

Някой с обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР)?


Recommended Posts

  • Мнения 81
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребители
Преди 4 часа, dora said:

Няма, Amazonski вероятно се шегува. Какво ви интересува?

Извършването на многократни  проверки и чекове на един и същ текст за грешки (което всъщност правят в работата си програмистите) се смята за проява на ОКР ако не се извършва по работа.

https://iocdf.org/wp-content/uploads/2014/10/Bulgarian-Translation-What-You-Need-To-Know-About-OCD.pdf

Ясно е,  че програмист не значи страдащ от OKР.

----------------------

В същото  време връзките съвсем не изключени - та ние почти не познаваме мозъка, и кое с какво корелира, и кое с какво е в някаква връзка.

Илюстрирам: Един програмист може да направи 20 чека и за да се убеди, ще всичко е направено от него какво  трава ; Друг програмист , би направил някоя от тези 20 проверки  напълно идентично, и то съзнателно - два или три пъти...Можем да наречен втория програмист по-тревожен, и "по-перфекционист" от първия, нали? (та самия перфекцинизъм не е ли свързан с пак тревоги и страхове, и/или с " усещането" че трява  да е по-подрено)

Имайте предвид че не става дума за чекове или проверки които  са написани в точки на методики, а за такива, които самият програмист решава че са му необходими.

А какви са симтомите на ОКР? Тревожността (постояната) е винаги  като червена лампа.

Oт обща култура можем да "заподозрем" че за това поведение  (ако може така да го наречем,... или този характер,... или пък мотиви.. или движещи сили) при втория програмист,  са "замесени" серотонина или норепинефрина.. 
Същите, които са "замесени" с депресии и ОКР..

 

Цитирай

Илюстрирам: Един програмист може да направи 20 чека и за да се убеди, ще всичко е направено от него какво  трава ; Друг програмист , би направил  някоя от тези 20 проверки  напълно идентично, и то съзнателно - два или три пъти..Можем да наречен втория програмист по-тревожен, по-перфекционист от първия, нали? 

Апропо: Ние също така не знаем каква точно е границата на нормалното поведение или патологично при програмиста

Овърпването на две еднотипни проверки ниормално поведение ли е или патологично, А  на три еднотипни?

В конктрентния случай , когато се премине някаква граница ,може да се говори еднозначно по дефиниция за ОКР поведение, ...(която граница всъщност никой не знае каква е) :)

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При мен е свързано, с позицията на нещата, детайлите... имам го, някъде от 15годишен... <даже и по рано, но тогава стана по забележимо за мен> , сега съм на 26.

 

Имам чувството, че не възприемам нещата като едно цяло, ами като хиляди детайлчета.

И понякога даден детайл не ми харесва, и се дразня. Депресия не съм имал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 минути, amigdal said:

Имам чувството, че не възприемам нещата като едно цяло, ами като хиляди детайлчета.

И понякога даден детайл не ми харесва, и се напрягам. Депресия не съм имал.

Инхибиторите за реабсорбция (за  т.н. обратно захващане) на серотонина се предписват и за ОКР  

 

https://www.dnes.bg/health/2013/04/26/koi-sa-osnovnite-grupi-antidepresanti.186515

 

https://medpedia.framar.bg/лечения/селективни-инхибитори-на-реабсорбцията-на-серотонин

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, amigdal said:

Аз го имам, исках да си попиша с някой.

Ами шегувах се само донякъде. @nik1 го е описал добре. От програмистките форуми се вижда, че доста хора го имат. Много често от кода ти зависят много сложни и изключително важни неща. От милиони, или дори милиарди долари, до това накъде да завие кораба. Потоянните смопроверки  и търсене на оптимални решения, се прехвърлят и в живота. Сега, винаги го има и въпроса за кокошката и яйцето. Дали хората с такава нагласа са по-склонни да избират подобни професи, или професиите променят хората...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, nik1 said:

Инхибиторите за реабсорбция (за  т.н. обратно захващане) на серотонина се предписват и за ОКР  

 

https://www.dnes.bg/health/2013/04/26/koi-sa-osnovnite-grupi-antidepresanti.186515

 

https://medpedia.framar.bg/лечения/селективни-инхибитори-на-реабсорбцията-на-серотонин

 

 

Да, чел съм по темата. Не мисля, че е нужно да пия хапчета, знам, че всичко е в главата ми. Най-важното е, като се получи натрапчива мисъл, да се игнорира и след минута вече съм добре. А и окр не се лекува с лекарства, мозъка просто работи по различен начин, лекарствата само могат да те успокоят / притъпят чуствата. За инхибаторите знам, че най-добри са ципралекс, и с най-малко странични ефекти, ако някой реши да вземе... На мен ми се искаше да поговоря с някой за това, мислех, че може да има хора с синдрома в форума. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 17 минути, nik1 said:

Инхибиторите за реабсорбция (за  т.н. обратно захващане) на серотонина се предписват и за ОКР  

 

https://www.dnes.bg/health/2013/04/26/koi-sa-osnovnite-grupi-antidepresanti.186515

 

https://medpedia.framar.bg/лечения/селективни-инхибитори-на-реабсорбцията-на-серотонин

 

 

ПС

Това е само за илюстрация..:)

Решенията според мен би следвало да си взимат заболелите, след консултаии с лекаря и собствени проучвания. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, amigdal said:

Да, чел съм по темата. Не мисля, че е нужно да пия хапчета, знам, че всичко е в главата ми. Най-важното е, като се получи натрапчива мисъл, да се игнорира и след минута вече съм добре. А и окр не се лекува с лекарства, мозъка просто работи по различен начин, лекарствата само могат да те успокоят / притъпят чуствата. За инхибаторите знам, че най-добри са ципралекс, и с най-малко странични ефекти, ако някой реши да вземе... На мен ми се искаше да поговоря с някой за това, мислех, че може да има хора с синдрома в форума. 

Това с лекарствата беше само за илюстрация,   ..:)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 минути, Amazonski said:

 Сега, винаги го има и въпроса за кокошката и яйцето. Дали хората с такава нагласа са по-склонни да избират подобни професи, или професиите променят хората...

Ха-ха-ха

Много добър въпрос..!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 16.10.2019 г. at 14:06, amigdal said:

Има ли някой с тази диагноза ?

Да, жена ми отдавна ме е диагнозирала като такъв :ag:.
И естествено аз съм програмист.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 46 минути, Amazonski said:

Потоянните смопроверки  и търсене на оптимални решения, се прехвърлят и в живота.

За мен това се е превърнало в автоматичен рефлекс.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, gmladenov said:

Да, жена ми отдавна ме е диагнозирала като такъв :ag:.
И естествено аз съм програмист.

И аз имам знания в тази сфера 😀

А мислиш ли, че жена ти е права? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, amigdal said:

Не мисля, че е нужно да пия хапчета, знам, че всичко е в главата ми.

Няма са'а плашиш. Буквално.

Четох една статия, че най-голямото съжаление на възрастните хора от живота е, че са се притеснявали излишно.
Но за мен така си върви живота: като млад няма как да не се притесняваш ... пък после разбираш, че е било излишно.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, gmladenov said:

Жената винаги е права. Ти не си ли го научил този урок :ag:.

Няма такова животно 😀 А, ти мислиш ли, че си с окр? Интересно ми е, защото съм забелязал, че имаме общи мнения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, amigdal said:

А, ти мислиш ли, че си с окр?

Не знам дали е ОКР или нещо друго, но определено имам склонност да зациклям.
И в случая ти си абсолютно прав: като се получи зацикляне, трябва съзнателно да се измъкнеш от него.
Първата стъпка е да си дадеш сметка, че си зациклил ... и след това полека-лека да се освободиш.
Това поне е моята тактика.

Между другото, аз не гледам на тези зацикляния като на нещо, което е непременно лошо.
Приемаш, че това са твои особености и гледаш да не пречиш на околните (и на себе си).

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, gmladenov said:

Не знам дали е ОКР или нещо друго, но определено имам склонност да зациклям.
И в случая ти си абсолютно прав: като се получи зацикляне, трябва съзнателно да се измъкнеш от него.
Първата стъпка е да си дадеш сметка, че си зациклил ... и след това полека-лека да се освободиш.
Това поне е моята тактика.

Между другото, аз не гледам на тези зацикляния като на нещо, което е непременно лошо.
Приемаш, че това са твои особености и гледаш да не пречиш на околните (и на себе си).

Прав си, аз също не го приемам като лошо, има си предимства, но има и моменти къде човек му се иска да го няма това зацикляне в една мисъл. при някой хора има много силна абстрактна мисъл, което и лошо и добре. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

amigdal,

даваш ли да те взема за опитно зайче?

-Как си при шофиране? Предполагам, че на планински път караш като състезател. Но на просто софийско кръстовище жениците ти скриват топката?

Т.е. имаш една граница при която се отключва твоята свръхнесигурност?

  Това е, защото ти предприемаш действие при информираност над определен праг и той е доста по-висок от средния човек. Така ли е?

  - Зиморничав ли си? /търся връзка със симпатикусовата и парасимпатикусовата система/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Exhemus said:

даваш ли да те взема за опитно зайче?

Искам и аз да играя ;). Стана ми любопитно от коментара за зиморничавост.

Как си при шофиране? Предполагам, че на планински път караш като състезател.
Почти.

Но на просто софийско кръстовище жениците ти скриват топката?
Не точно, но със сигурност съм предпазлив и редовно отстъпвам на припряните.

Зиморничав ли си?
Много.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, Exhemus said:

amigdal,

даваш ли да те взема за опитно зайче?

1 -Как си при шофиране? Предполагам, че на планински път караш като състезател. Но на просто софийско кръстовище жениците ти скриват топката?

Т.е. имаш една граница при която се отключва твоята свръхнесигурност?

 2 Това е, защото ти предприемаш действие при информираност над определен праг и той е доста по-висок от средния човек. Така ли е?

  3- Зиморничав ли си? /търся връзка със симпатикусовата и парасимпатикусовата система/

Да, винаги съм готов да науча нещо ново за себе си, и по принцип искам да знам всичко.

1- На планински път, обичам да гледам природата ако има такава, ако няма може да е каже че ще се филмирам. Не съм от много голям град, и тук движението си е нормално, няма претоварване от информация ако това имаш предвид, просто гледам да не ударя някой, както и той мен.

2-  До някъде, има моменти в който мисля нещата много, има и такива в който просто не се замислям а се оставам на каквото стане.

3- Да, искам винаги да ми е комфортно. Не харесвам студа, тва е мъчение, като бях малък, имах студени крайници постоянно, не зависимо дали е студено.

Редактирано от amigdal
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...