Отиди на
Форум "Наука"

Въпрос за едно чудовище от българския фолклор


КГ125

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Във връзка с един британски, хм, филм, ми споменаха за едно страшно същество от българския фолклор, с глава на заек и тяло на змия, много опасно и много зловещо. Запознатите дали могат да го посочат, ако има такова? 

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересна комбинация, ако я има. Също и значението ѝ - някакво психично състояние ли символизира. Заекът е миловидно животинче, известно с плодовитостта си. Дори с нея е станало символ в митологиите и религиите. Змията от съблазняването на Ева, е символ на лукавство и олицетворява Сатаната. 

Самата идея да се съчетаят тези две животни е интересна. Има и други не по-малко интересни комбинации - с котки /които са но почит в Др. Египет/ или със слонове в Индия, с коне в Гърция. Но конят си е животно, което от памтивека е свързано с човека, така че е може би нормално да му се придават човешки черти, а на хора - конски качества като издръжливост, сила, потентност. 

Ама заек-змия... Дали е и двете едновременно или "превключва" от едното към другото...

И двете животни в различни култури имат множество изображения, символни значения, мисля че имаше и култ към змията /не съм съвсем сигурен/, та един такъв синтез би бил доста заинтригуващ, ако съществува.  

А би могло и да символизира нещо от типа на : "кожата си мени, но нравът никога". За нещо което е лукаво, изменчиво и измамно. 

Редактирано от Mazzini
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За български фолклор иде реч - и за много зло създание. За пръв път го чувам, но питащите ме се кълнат, че са го срещали .... в текстове, де :)) 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно в какви текстове са го срещали... 

Аз за подобен темерут за пръв път чувам... По-логично ми се вижда да се предадат качества на тия животни на човек, докато едно на друго е странно. 

Самата идея - плодовито и плашливо създание, комбинирано с нещо, което е отровно и убива, е зловещо, меко казано.

Редактирано от Mazzini
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

2045574019_1.jpg.207aca6053eb6873e5a36e30d26a2071.jpg

Това има вид на „змия с глава на заек“. Но от друг кадър се вижда, че става дума за етап от събитието „змия изяжда заек“.

995670689_2.jpg.6c779f11070a1cce1f1a540caa3f9f6c.jpg

Цялото събитие Змия Убива И Изяжда Заек https://www.vbox7.com/play:a2deb32f 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 27.08.2021 г. at 21:25, КГ125 said:

Във връзка с един британски, хм, филм, ми споменаха за едно страшно същество от българския фолклор, с глава на заек и тяло на змия, много опасно и много зловещо. Запознатите дали могат да го посочат, ако има такова? 

Някой се е изгубил в превода. В българския фолклор подобно същество се нарича змей.

Външността му е многолика. В класическата си форма съчетава елементи на змия, риба, птица и човек: изглежда като огромна змия, покрита с рибешки люспи; може да има четири крака като на гущер и птичи криле, няколко глави, едно око на челото, човешко лице. Може да приема облика на различни животни: змия, риба, костенурка, петел, орел, овен. Популярен е и образът наполовина човек – наполовина змия: по-често горната половина е човешка, но се среща и обратният случай: змийска глава върху човешко тяло. https://spisanie8.bg/рубрики/наука/5710-приложна-змейология.html 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...