Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител

Борис Джонсон допустил, что эта война может продлиться до конца 2023 года.

Такое мнение он высказал, отвечая на вопрос журналистов в Нью-Дели о том, согласен ли он с оценками западной разведки о том, что боевые действия могут затянуться до конца следующего года.

«У него похоже не осталось другого выхода, кроме как пытаться и дальше изматывать украинцев бесконечными артиллерийскими обстрелами», – сказал британский премьер.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребители
Преди 3 часа, БатеВаньо said:

Във връзка с предишния коментар на безпринципното поведение на българския елит, относно решението/нерешението за изпращане на военна помощ за Украйна се натъкнах на поредната статия критикуваща липсата на визия в хората вземащи решения по върховете. После да не се чуди някой защо сме малки и жалки.

---->>>

 

Проф. Румен Кънчев: България дава пример как не трябва да се държи един съюзник в НАТО

"Въпросът с оказване на военна помощ за Украйна е важен, защото обществото ни е много чувствително към тази тема. Когато говорим за него, трябва да изхождаме от няколко гледни точки - солидарност с жертва на инвазия и отговорност като член НАТО". Това каза пред БНР международният анализатор проф. Румен Кънчев, бивш зам.-министър на отбраната.

 

Според него не е аргумент твърдението, че с предоставяне на оръжие на Украйна войната се удължава

"Предоставя се оръжие, за да може нападнатата държава да се защити. Украйна се обръща към нас, защото знае, че имаме супер добре произвеждащи военни оръжия заводи. Това, че правителството не може да реши по дипломатичен начин тази задача, е проява на ужасна слабост. Премиерът превърна в гигантски проблем един относително лесно решим проблем"

 

"Във връзка с позициите, които се заемат спрямо този конфликт, ще има ново преразпределение на архитектурата за сигурност в Европа. Полша и Румъния искат да влязат в Г-20, супер елитната групировка, която разпределя световните пазари. А ние се дърпаме и нямаме позиция. Много внимателно ни наблюдават съюзниците в ЕС и в НАТО"

 

https://novini.bg/bylgariya/politika/715785

 

“20 Априлий 1876 г.
Бенковски: - Ние сме малка държава, да не се репчим на Империята.
Волов: - Изпърво да питаме Н.В. Султана за другата гледна точка.
Каблешков: - Сега не му е времето.
Поп Грую Бански: - Да питаме Московския патриарх дали ще ни благослови.
Захари Стоянов: - Какви въстания бре, овцете чакат да ги изведем на паша…
 
Бедни, бедни наши предци, що се морихте?”
  • Харесва ми! 4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кръстен поход към Азовстал. 

https://btvnovinite.bg/svetut/duhovnici-tragvat-kam-azovstal-za-da-priberat-civilni-raneni-i-ubiti.html

За пръв път от началото на войната църквата да се на кани да свърши нещо добро. 

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прясно! Игор Стрелков се изказва за хода на военната кампания:

https://antikor.com.ua/articles/539805-provalilisj_vhlam_terrorist_girkin_vyskazalsja_o_polnom_provale_vooruhennyh_sil_rf

Там има и кратко видео...

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, scaner said:

Това се появи като цитат в Twiter канала на Максим Кац, от readovka. Руснаците се канят да признаят истинският брой жертви?

 

Няма "подходяща" реакция за такива данни😯 Само можем да се надяваме, че виновникът за целия този кошмар... ще си тегли куршума в някакъв рядък момент на човешки проблясък.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Шпага said:

Само можем да се надяваме, че виновникът за целия този кошмар... ще си тегли куршума в някакъв рядък момент на човешки проблясък.

Не знам... Като го гледах вчера как се беше вкопчил в масата и как напрегнато се натискаше към облегалката на стола, мисля че има сериозни двигателни проблеми и с вдигането на пистолета...

Редактирано от scaner
  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 6 минути, scaner said:

Не знам... Като го гледах вчера как се беше вкопчил в масата и как напрегнато се натискаше към облегалката на стола, мисля че има сериозни двигателни проблеми и с вдигането на пистолета...

Аз лично се уплаших като видях какво представляваше вчера Путин.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, resavsky said:

Аз лично се уплаших като видях какво представляваше вчера Путин.

Аз се плаша единствено, че може да натисне червения бутон.
В това отношение вчерашните снимки въобще не ме успокояват.

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, resavsky said:

Аз лично се уплаших като видях какво представляваше вчера Путин.

Само главата му беше с норамални размери надолу съсухрен... дребен. Ама чак па да се упшлашиш 🤣

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Россияне не работают над собственными ошибками" Мамука Курашвили

Мамука Курашвили: Россияне не работают над собственными ошибками, они воюют по уставам времён Второй Мировой войны

Грузинский бригадный генерал Мамука Курашвили в эфире YouTube-канала «Утро Февраля» прокомментировал ход военных действий, в частности, в Мариуполе.

Он отметил следующее.

«Заявление российского командования о взятии Мариуполя – блеф. Шойгу поторопился доложить об этом Путину. На самом деле оно призналось в своей неспособности что-либо сделать с этим городом. Уже видно, что российская армия проигрывает украинской – но, к сожалению, отыгрывается на мирных гражданах. Идёт геноцид украинского народа. Сейчас россияне хотят окружить ВСУ, а для этого им нужен Мариуполь, который они превратили в руины», - говорит генерал.

По его мнению, российское командование – это неглупые люди, которые сумели оценить ситуацию и понять, что им не по силам захватить «Азовсталь» - этим и объясняется отказ от штурма комбината. Заявление Путина подтверждает это. Российская армия показала свою неготовность к таким боевым действиям, которые сейчас идут в Украине. В частности, российские танкисты оказались не готовы к тому, что их противники вооружены «Джавелинами». А теперь уже и нет времени подготовиться к этому.

Он отмечает, что бесконтактная война – это слишком дорогая война, чтобы Россия могла её себе позволить. Правильно выставленная оборона вокруг Киева привела к тому, что чем ближе противник подходил к столице, тем больше потерь нёс. Украинцы полностью вывели из строя тыловое обеспечение и логистику россиян.

«Российские пропагандисты пытаются представить дело так, будто Путин сам решил отвести войска от Киева. На самом деле украинские военные вынудили его к тому. Путин действовал с территории Беларуси, которую Путин фактически оккупировал. Военное планирование у украинцев находится на высочайшем уровне, и россиянам так и не удалось заставить их сделать хотя бы одну ошибку», - подчёркивает гость программы.

Сейчас агрессоры хотят выманить ВСУ с оборонительных позиций и расправиться с ними, но вместо этого с каждым днём несут всё больше потерь – число погибших достигло уже 21 тысячи. Погибли восемь генералов. Курашвили подчёркивает принципиальную разницу между Украиной и Сирией – здесь россиянам приходится иметь дело не с боевиками, а с хорошо подготовленными и мотивированными военными. Поэтому, полагает эксперт, назначение генерала Дворникова для России мало что изменит – применить в Украине свой сирийский опыт он не сможет.

Россиянам, полагает генерал, нужно одуматься, и чем скорее, тем лучше. Огонь войны очень скоро может перекинуться на территорию России.

«Морально-психологическое состояние российских войск – подавленное, и логистика находится не на нужном уровне. Путину желательно втянуть в войну НАТО, чтобы проиграть этой организации, а не Украине – это будет не так постыдно. Но пока что он проигрывает именно Украине. Практически никто не желает переходить на его сторону. Это – результат коррупции, как и гибель крейсера «Москва»», - полагает Курашвили.

Он отмечает высокий уровень дисциплины и организации в украинской армии по сравнению с российской. Результат этого – огромные потери, например, в Чернобаевке. Россияне не работают над собственными ошибками, они воюют по уставам времён Второй Мировой войны. Никуда они не могут двигаться без танков и вообще военной техники, а эта техника слишком уязвима для современного оружия.

«Нельзя верить россиянам, ни одному их слову. Они продолжают бомбить мирных граждан даже в тот момент, когда ведут переговоры», - подчёркивает Мамука Курашвили.

  • Харесва ми! 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, scaner said:

"Россияне не работают над собственными ошибками" Мамука Курашвили

Мамука Курашвили: Россияне не работают над собственными ошибками, они воюют по уставам времён Второй Мировой войны

Грузинский бригадный генерал Мамука Курашвили в эфире YouTube-канала «Утро Февраля» прокомментировал ход военных действий, в частности, в Мариуполе.

Он отметил следующее.

«Заявление российского командования о взятии Мариуполя – блеф. Шойгу поторопился доложить об этом Путину. На самом деле оно призналось в своей неспособности что-либо сделать с этим городом. Уже видно, что российская армия проигрывает украинской – но, к сожалению, отыгрывается на мирных гражданах. Идёт геноцид украинского народа. Сейчас россияне хотят окружить ВСУ, а для этого им нужен Мариуполь, который они превратили в руины», - говорит генерал.

По его мнению, российское командование – это неглупые люди, которые сумели оценить ситуацию и понять, что им не по силам захватить «Азовсталь» - этим и объясняется отказ от штурма комбината. Заявление Путина подтверждает это. Российская армия показала свою неготовность к таким боевым действиям, которые сейчас идут в Украине. В частности, российские танкисты оказались не готовы к тому, что их противники вооружены «Джавелинами». А теперь уже и нет времени подготовиться к этому.

Он отмечает, что бесконтактная война – это слишком дорогая война, чтобы Россия могла её себе позволить. Правильно выставленная оборона вокруг Киева привела к тому, что чем ближе противник подходил к столице, тем больше потерь нёс. Украинцы полностью вывели из строя тыловое обеспечение и логистику россиян.

«Российские пропагандисты пытаются представить дело так, будто Путин сам решил отвести войска от Киева. На самом деле украинские военные вынудили его к тому. Путин действовал с территории Беларуси, которую Путин фактически оккупировал. Военное планирование у украинцев находится на высочайшем уровне, и россиянам так и не удалось заставить их сделать хотя бы одну ошибку», - подчёркивает гость программы.

Сейчас агрессоры хотят выманить ВСУ с оборонительных позиций и расправиться с ними, но вместо этого с каждым днём несут всё больше потерь – число погибших достигло уже 21 тысячи. Погибли восемь генералов. Курашвили подчёркивает принципиальную разницу между Украиной и Сирией – здесь россиянам приходится иметь дело не с боевиками, а с хорошо подготовленными и мотивированными военными. Поэтому, полагает эксперт, назначение генерала Дворникова для России мало что изменит – применить в Украине свой сирийский опыт он не сможет.

Россиянам, полагает генерал, нужно одуматься, и чем скорее, тем лучше. Огонь войны очень скоро может перекинуться на территорию России.

«Морально-психологическое состояние российских войск – подавленное, и логистика находится не на нужном уровне. Путину желательно втянуть в войну НАТО, чтобы проиграть этой организации, а не Украине – это будет не так постыдно. Но пока что он проигрывает именно Украине. Практически никто не желает переходить на его сторону. Это – результат коррупции, как и гибель крейсера «Москва»», - полагает Курашвили.

Он отмечает высокий уровень дисциплины и организации в украинской армии по сравнению с российской. Результат этого – огромные потери, например, в Чернобаевке. Россияне не работают над собственными ошибками, они воюют по уставам времён Второй Мировой войны. Никуда они не могут двигаться без танков и вообще военной техники, а эта техника слишком уязвима для современного оружия.

«Нельзя верить россиянам, ни одному их слову. Они продолжают бомбить мирных граждан даже в тот момент, когда ведут переговоры», - подчёркивает Мамука Курашвили.

Мамук много е отслабнал, не беше ли той дето почна зачистката в Южна Осетия, след което руснаците почнаха войната 2008. След войната се отхвърлше от думите си нещо го наказваха от МО на Грузия... Той ги хулеше , те го накзваха, накрая отиде военно аташе в Киев...

 

 download.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И още един коментар по състоянието на Русия...

Кадырову всегда поручают такую работу, которая считается слишком грязной - Геннадий Гудков

Геннадий Гудков: Проблема российского общества в том, что оно позволило диктатуре возникнуть и подавлять инакомыслие

Российский оппозиционный политик, полковник ФСБ России в отставке Геннадий Гудков в эфире YouTube-канала «Утро Февраля» прокомментировал последние события, прямо или косвенно связанные с российско-украинской войной.

Он остановился на следующих пунктах.

«Агенты Путина в Германии, безусловно, есть, но вопрос в том, почему они работают настолько эффективно. В правящей коалиции многие настроены в отношении Путина очень жёстко. Германии нужно определиться со своей позицией. Допустим, Путин сейчас выйдет из войны – а через два или три года снова вооружит страну и возобновит войну. Новое вторжение точно закончится ядерной мировой войной – хотя мы пока не знаем, чем закончится это. Будут виноваты все, кто сейчас недооценивал Путина», - считает гость программы.

В связи с коррупцией он указал на странное сходство между обстоятельствами смерти бизнесменов Владислава Аваева и Сергея Протосени: оба они якобы покончили с собой, перед этим перестреляв свои семьи. Это, по его мнению, может быть и следствием общего истерического состояния, но основания для подозрений есть. Он выразил надежду на объективное расследование хотя бы в Испании, раз в России оно невозможно.

Гудков заявил, что с самого начала не верил в переговоры, разве что по гуманитарным вопросам. По его мнению, нет предмета для переговоров – не вырисовывается компромисс для окончания войны. После того, что было, «просто помириться» нельзя. Путин не собирается садиться за стол переговоров, потому что не понимает, о чём ему договариваться. Зеленский демонстрирует своё миролюбие, но предложить Путину ему нечего.

«Медведев ни у кого авторитета не имеет – даже тот, который был у либеральной элиты, он растерял. Сейчас он, как хулиган из «Приключений Шурика», согласен хоть на песчаный карьер, хоть на что угодно. Я в нём не вижу ни силы, ни роли, ни функции – мне кажется, он просто старается остаться в обойме», - считает политик.

Он допускает, что белорусская оппозиция могла бы в 2020 году победить, если бы действовали более решительно, и для Путина это было бы смертельно.

По мнению Гудкова, Путин мог поручить Кадырову убийство Зеленского, но так, чтобы самому не иметь к этому отношения. Кадырову всегда поручают такую работу, которая считается слишком грязной для всех остальных.

«В России продолжается подкуп западных политиков, только теперь его боле тщательно скрывают. Сейчас очень опасно демонстрировать свои связи с Россией. Но сама коррупция никуда не денется, пока у путинского режима есть валютная выручка – достаточно посмотреть на болгарскую партию «Возрождение», купленную Путиным через Россотрудничество. Россия при Путине уже не будет рукопожатной, но рычаги влияния сохранит», - полагает Гудков.

Он отмечает, что Путин – не диктатор в классическом смысле, а пахан криминальной «семьи». Он главный – но главный среди компании. Рубить головы своему окружению он не может. Нет в России и партий в обычном понимании – только их имитация на службе Кремля. Например, КПРФ – это партия сталинизма и войны, и после падения путинского режима, по мнению Гудкова, её нужно запретить. Впрочем, не факт, что тогда будет и сама Россия – возможно, Путин привёл страну к завершению её истории.

«Проблема российского общества в том, что оно позволило диктатуре возникнуть и подавлять инакомыслие. А сейчас россияне отгораживаются от любых фактов, ломающих приятную картину, в которой они снова граждане великой страны. Я думаю, это наследие большевизма, при котором расплодились Шариковы – а теперь и пришли к власти. Остальные либо уехали, либо подавлены. Впрочем, и Украина прошла через это – но она ближе к Западу, и выбрала путь свободы. У россиян если и есть какое-то будущее, то без Путина, и только в случае победы Украины в войне. А вот какой будет Россия после этого – большой вопрос. Я надеюсь, хотя бы какая-то её часть станет демократической, но для этого придётся пройти очень трудный путь», - говорит Геннадий Гудков.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ДиплоПатката Митрофанова отново извисява строг глас:

"Продължаваме да следим темата за възможни доставки на оръжия и амуниция от България за псевдогероите на Украйна. Убедени сме, че подобен жест от страна на официална София ще съдейства само за допълнително ескалиране на ситуацията в региона, както и ще усложни по-нататъшния диалог между нашите страни", каза руският посланик Елеонора Митрофанова днес в редовния си брифинг.

 
  • Тъжен 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, scaner said:

Ей, тъкмо се успокоя и си помисля, че няма какво повече да ме изненадат руснаците, и хоп: :)

 

Bloodsport For Fucks Sake GIF by The Suicide Squad

 

п.п. Каде се изгуби другата страна Капитана и Либен. Скучновато ми е без тях

Редактирано от Absurde
  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, resavsky said:

Аз лично се уплаших като видях какво представляваше вчера Путин.

Едно логично обяснение защо изглежда зле и защо отмени щурма:

https://frognews.bg/glasat-na-jabata/glasat/bunt-voenni-sreshtu-putin-izvarshvat-taini-aresti.html

Преди 14 минути, scaner said:

Ей, тъкмо се успокоя и си помисля, че няма какво повече да ме изненадат руснаците, и хоп: :)

 

Тази песничка е много стара, още от съветските времена. Но тогава се влагаше антивоенен смисъл в нея. 

 

  • Харесва ми! 4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, scaner said:

Не знам... Като го гледах вчера как се беше вкопчил в масата и как напрегнато се натискаше към облегалката на стола, мисля че има сериозни двигателни проблеми и с вдигането на пистолета...

Изглеждаше болен и много остарял. Изтощен. Струва ми се че ако не стискаше така масата нямаше да може да контролира ръцете си. Стойката му беше много не естествена, стегната и напрегната. Има ли някаква потвърдена информация за възможните причини без да броим стреса и възрастта му? 

Редактирано от Димитър Йорданов
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Димитър Йорданов said:

Изглеждаше болен и много остарял. Изтощен. Струва ми се че ако не стискаме така масата нямаше да може да контролира ръцете си. Стойката му беше много не естествена, стегната и напрегната. Има ли някаква потвърдена информация за възможните причини без да броим стреса и възрастта му? 

Загледай и че се е свил и краката са му по-тънки от на балерина... Побелял... А иначе само дясната му ръка държеше постянно бюрото
 

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
ИНТЕРВЮ

Елена Поптодорова пред Фрог: Трудно мога да си представя по-унизително и обречено състояние за България

 
.
Елена Поптодорова
Чуваме за голямата роля на България в двете си семейства - ЕС и НАТО. Фактите са следните - България отива към все по-голяма изолация, особено в нашия регион. И ще ви кажа - по-лошо е от изолация. Просто няма да ни броят. Хем сме там, хем ни няма. И трудно мога да си представя по-унизително и по-обречено състояние. Амбициите и шансовете ни да сме лидери в региона са занулени.
 

Това каза пред Фрог нюз бившият посланик на България в САЩ Елена Поптодорова във връзка с колебливата позиция на България да предостави военна помощ за Украйна. Ето какво още обясни тя:  


Г-жо Поптодорова, какъв прочит правите на посещението на външния министър на Украйна Дмитро Кулеба у нас?  

 

Няма никакво съмнение каква е целта на неговото посещение. Както разбираме то е обиколно. Външният министър на Украйна прави тези посещения в порядък на спешност. Не е изненада, че нямаше никаква предварителна информация за него. Обиколката на Кулеба не влиза в обичайния жанр на външно-политическите посещения. 


Видяхме, обаче опити идването му да се представи като такова. 


Това е абсолютно неразбиране и опит за обезценяване на това посещение. За съжаление, доста анонимната председателката на външната комисия в парламента беше тази, която го определи като протоколно. Не, това е спешно посещение на външния министър на държава, която се намира в тежка война, атакувана от безмилостен агресор. Кулеба пътува през Румъния до държавите, за да поиска конкретна военна, военно- техническа помощ. Да я наречем помощ, за да не дразним нечии уши. Това изцяло е целта на посещението.

 

Имаше опит в началото да се представи неговото присъствие тук, за да благодари за това, което е направила България досега. Разбира се, Кулеба го направи съвсем искрено и всички ние видяхме това. Само можем да си представим, а може би и не можем, какво означава всеки един подпомогнат човешки живот. Същевременно той идва не просто при приятелска държава, а при много близка държава. Защото истината е, че исторически България и много по-тясно свързана с Украйна, отколкото се казва публично. Не случайно в неговата делегация е и председателят на асоциацията на българите в Украйна, и депутат. Имаше един специален призив към България като към много приятелска за Украйна страна да окаже конкретна помощ. 


С противоречията във властта относно помощта, не ви ли се струва, че по-скоро разочароваме Украйна? 


Разбира се. Затова толкова настоятелно и натрапчиво обяснявам каква е целта на посещението на г-н Кулеба. Това разочарование не се е появило от днес или от вчера. Ние, за съжаление, даваме една последователна линия от объркани и двусмислени политически знаци по отношение на най-важната част от помощта за Украйна. Смятам, че правителството трябваше да има куража и лидерството да пренебрегне всякакви конюнктурни особености и да вземе своето решение. Добре, то не може да го вземе. Липсва такава решителност. И тогава пък дойде очакването, че поне парламентът ще може да встъпи в своята роля. Трудно ми е да разбера днешната липса на лидерство и личен интегритет.

 

Ще ви върна към начина, по който тръгнахме към членство в НАТО. Много са забравили за драмите около едни водоноски, които трябваше да пресичат територията на България от Румъния към бивша Югославия през 1999 г. Имало е поредица такива критични моменти. Да не говорим за самата война на Милошевич в бивша Югославия. Не съм свикнала да виждам липса не само на кураж, но и липса на яснота на позиции от политици, облечени в много висока отговорност. Точно това се случва. Помислете само какво се случи с предложението за изслушване на Володимир Зеленски в НС, което не е никаква военна помощ. Ми то е още в комисия! Ние два месеца сме във война, а това предложение “отлежава” в комисия.

 

Същият ден гръцкият министър-председател направи същото предложение пред своя парламент. Опозицията стана, изръкопляска на крака и на мига се реши този въпрос. Значи този парламент, който е политическият двигател на най-важните решения у нас, даже не може да реши за едно изслушване на Зеленски в период, в който има надпревара между националните парламенти да бъде канен. Двете проекторешения на ДБ и на ГЕРБ- СДС отлежават от 20 дни във външната комисия. Сега се оказа, че няма доклад и не може даже да влезе в пленарна зала това половинчато и сакато решение, което най-накрая добутаха във външната комисия. Какво да ви кажа?! Потискащо и омерзително е всичко това. 


Какво ще ни коства подобно поведение в международен план?


Веднага ще ви кажа - свидетели сме на  продължителен и агоничен гърч. Чуваме за голямата роля на България и за високото доверие, което имаме в двете си семейства - ЕС и НАТО. Фактите са следните - България отива към все по-голяма изолация, особено в нашия регион. И ще ви кажа - по-лошо е от изолация. Просто няма да ни броят. Хем сме там, хем ни няма. И трудно мога да си представя по-унизително и по-обречено състояние. То няма да е само заради нашето поведение, страхливост и лицемерие, на фона на много висока и отчетлива ангажираност на околните държави. Вижте какво става - двигателят в региона стават Полша, Румъния, Балтийските държави. Процесите в нашата част на Европа ще се движат от тях. Амбициите и шансовете ни да сме лидери в региона са занулени. Всеки, който твърди друго просто подвежда обществото. Моята работа е със съюзниците ни. И постоянно ме питат какво се случва. И няма добър отговор. За мен тази външно-политическа и дипломатическа перспесктива на страната ни е все по-нерадостна. 


Какво изпитвате - срам, гняв…


Всичко. Омерзение и безпомощност също. Нямам реални властови лостове и възможности. Но мога да говоря и го правя. За съжаление, това остава без последици. Знаете ли - в ситуация съм на тягостно усещане за безпомощност, когато виждаш как влака се е засилил без спирачки по нанадолнището. 

  • Харесва ми! 1
  • Тъжен 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Люба Кулезич: Краят на Путин ще e начало за България

 
.
Люба Кулезич
Двама мои близки, мъж и жена, отстъпиха свой малък апартамент в един от известните квартали на София на приятелско семейство украинци. Тя - успешен наказателен адвокат. Той - служител на ООН на добра позиция, наблюдател в Африка.
 

С други думи, висока средна класа, образовани, заможни, успели хора. Превърнати в бежанци, които се борят за живота си, още от първите дни на руското нашествие в Украйна. Месец и нещо по-късно те не искат да останат нито ден повече в България. Ще търсят спасение в Черна Гора, но не просто от зверските бомбардировки, превърнали града им Харков в пепелище.

 

Те ще бягат от прословутото българско гостоприемство. За да се почувстват наистина уютно тук, гумите на колата им били два пъти нарязани с нож. Заради украинския номер. Но и вероятно заради добрата марка на автомобила. Защото как така ще се перчат те с готина кола, нали са бежанци, един вид нещо като клошари, на които Бай Ганю да гледа отвисоко, за да се почувства морално извисен. С други думи: „Добър вечер, приятелю млад, добър вечер, другарю! Добре дошъл във нашия град! Добре дошъл във България…“ Добре дошъл, ама другия път. В едно кафе наблизо, в което се отбили, някаква цуцулана им казала: „Не сте добре дошли тук. Вървете си! Ние обичаме Русия.“

 

Ще кажете, че е изолиран случай, но не е. В акция по кръводаряване в един голям български град, няма да му кажа името, че ме е срам, се записали и украинци в знак на признателност към доброволците, които се скъсват да помагат на прогонените от войната майки с деца, докато държавата се чеше по главата. По стените на центъра по кръводаряване веднага се появили надписи: „Не щем вашта кръФ“. КръФ с „Ф“, забележете! Принос към националното израждане, предприето от партията на копейките в прослава на путиновата агресия, докато тук държавата ни се прави на ударена, т.е. на „неутрална“. А министърът на туризма Проданов от чичковите червенотиквеничковчета на БСП в четворната коалиция си гледа часовника и праща изгнаниците на трудовата борса от 31 май. Да не тежат на бюджета. Не на съвестта му, разбира се. Защото на ампутиран орган нищо не му тежи, особено ако е в душата и в историческата памет на бившите комунисти и кагебисти, внедрени като демократи и капиталисти в родните институции.

 

От което те, институциите, все повече приличат на развалини след руска ракетна атака. За да спра да изреждам постиженията на българското човеколюбие спрямо жертвите на путинската завоевателна патология, ще цитирам само една от най-яростните радетелки на „другогледноточието“ за войната срещу Украйна. Професорът богослов и културолог Калин Янакиев бе обруган от тази дама, която е бивш магистрат, по-скоро провален магистрат, заради мнението му по БТВ онзи ден, че 170-те убити от руските орки украински деца са 170 стрели в Кръста Господен. Казаното в навечерието на Възкресение било манипулация, лишена от обективност и различномислие, било диктатура, представете си! Има ли обаче нещо по-еднозначно от присъдата за масовото убийство на деца? Ако има нещо по-различно, то говори за побесняването на ума на тази дама вследствие на диагноза.

 

Нарича се путинофилия. Когато обаче диагнозата се превърне в политическа платформа на кандидат-депутат от прокремълската партия „Възраждане“, то значи, че и политическата, и съдебната система в България са пред окончателен разпад. И се питам тогава добра новина ли е, че според някакво ново социологическо проучване подкрепата за Путин сред българите била „спаднала до 25%“? Но това означава, че всеки четвърти у нас е готов на омраза, на чугуноглавие, на арогантност, на цинизъм, готов е да наказва, да репресира другите трима, които смятат Путин за сатрап и за военнопрестъпник - закъснял аналог на Хитлер в пристъпа му на великоруски реваншизъм. Съотношението 1:3 е не само отвратително.

 

То е опасно. И показва, че много преди Путин да нахлуе в Украйна ние българите сме помежду си във война. Изтощаваме се взаимно с ежби, с крамоли, с ненавист, които идеално обслужват интересите на Москва и нейните тукашни проксита и подлоги, с всичките им ченгеджийски родилни петна и с обривите им от червен позитански вятър. И затова страната ни изглежда морално парализирана да вземе страна в битката срещу Злото сега. Ето защо дори бежанците бягат оттук. Отвратените са се превърнали в духовни емигранти.

 

А отвратителните, които така патриотично драпат към властта, ближейки подметките на Путин, няма да има какво да управляват след неговия неизбежен крах. Защото крахът му е неизбежен. И защото България, каквато те я искат на тепсия - омаскарена, озлобена, продажна - няма вече да я има след това. Краят на Путин, повярвайте ми, ще е нейното ново и истинско начало.

  • Харесва ми! 3
  • Тъжен 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...