Отиди на
Форум "Наука"

Пробите от Капитан Андреево разкриват произхода на средновековната и модерната ни популации


Recommended Posts

  • Потребител

Все пак не ми отговори:  относно лошбуреца - проектирал ли си го в твоите данни  по PCA ? Къде ти се проектира и имаш ли идея кои са най-близки до него?    Няма нужда да правиш специален qpAdm/ qpWave или друг анализ по него, но ако вече си правил подобно какви са твоите наблюдения по него? Мен живо ме интересува лошбуреца, понеже той е така да се каже самотен, няма никой около него в непосредствена близост, но в същото време един куп европейски народи клонят именно към него..   Той е ... уникален. 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 566
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 12 минути, tantin said:

Все пак не ми отговори:  относно лошбуреца - проектирал ли си го в твоите данни  по PCA ? Къде ти се проектира и имаш ли идея кои са най-близки до него?    Няма нужда да правиш специален qpAdm/ qpWave или друг анализ по него, но ако вече си правил подобно какви са твоите наблюдения по него? Мен живо ме интересува лошбуреца, понеже той е така да се каже самотен, няма никой около него в непосредствена близост, но в същото време един куп европейски народи клонят именно към него..   Той е ... уникален. 

Извинете за вниманието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, tantin said:

Защо го казвам това за бачо Киро пещерняците и за WHG:  щото там генетичната ни дистанция е огромна.

Тези реплики са тоолкова оф-топик, че заслужават отделна тема (напр. 46 000 години -=-> 11 650 години...). Тук темата е ясна, нали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Стоян Денев said:

Тези които отричат местен субстрат

Въпросът е този местен субстрат при българите по каква линия идва. Дали е изсконно български или е внесен при българите и склавите чрез отвличанията на местно население на север от Дунав или при асимилирането на местно римско население след 6 век. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, makebulgar said:

Въпросът е този местен субстрат при българите по каква линия идва. Дали е изсконно български или е внесен при българите и склавите чрез отвличанията на местно население на север от Дунав или при асимилирането на местно римско население след 6 век. 

https://www.nature.com/articles/s41598-021-94932-9

"We then tested population continuity with qpWave, and found Croatia_RomanP was consistent with forming a genetic clade with present-day Croatians, as well as Bulgarians or Hungarians (p = 0.78 respectively) (Supplementary Table 
S4). Although based on a single individual who may or may not be representative for the wider population in that time period, this data point indicates that a broadly present-day genetic signature had already formed by Roman times, and any further population turnovers were not as significant as previous ones."

https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2022.05.15.491973v1.full.pdf


"Ancient DNA research in the past decade has revealed that European population structure changed dramatically in the prehistoric period (14,000-3,000 years before present, YBP), reflecting the widespread introduction of Neolithic farmer and Bronze Age Steppe ancestries. However, little is known about how population structure changed in the historical period onward (3,000 YBP - present). To address this, we collected whole genomes from 204 individuals from Europe and the Mediterranean, many of which are the first historical period genomes from their region (e.g. Armenia, France). We found that most regions show remarkable inter-individual heterogeneity. Around 8% of historical individuals carry ancestry uncommon in the region where they were sampled, some indicating cross-Mediterranean contacts. Despite this high level of mobility, overall population structure across western Eurasia is relatively stable through the historical period up to the present, mirroring the geographic map. We show that, under standard population genetics models with local panmixia, the observed level of dispersal would lead to a collapse of population structure. Persistent population structure thus suggests a lower effective migration rate than indicated by the observed dispersal. We hypothesize that this phenomenon can be explained by extensive transient dispersal arising from drastically improved transportation networks and the Roman Empire’s mobilization of people for trade, labor, and military. This work highlights the utility of ancient DNA in elucidating finer scale human population dynamics in recent history."

Според това което разбирам от тези два цитата. И трите. Това показва бавен процес на хомогенизация. Множество микро миграции. Множество вълни на демични дифузии. И всяка се е отразила с мъничко. За да се стигне до 50-60% влияние от украинските скити и 40-50% от местните за източните балкани траки. Извинявам се, че всички отказват да разберат това. Не съм виновен, че сме малтретирани през индоктринацията в българската "историческа" общност. Доказуемо е през това, че няма fit и крива постижими с DATES и ROLLOFF. Тоест няма single admixture event. Има множество наслагвания. Има заселили се скити в Микра Скития. Има заселили се сармати още през митридатските войни. След това има заселени сармати от Константин велики. След това има славяни от Молдова и Украйна. А в манасиевата хроника пише нещо, което може да обясни горецитираните статии не само от гледна точна на генетиката но и от гледна точка на историята:

"При Константин Брадати стана шестият вселенски събор. При този цар Константин българите преминаха през Дунава и отнеха на гърците тази земя, в която живеят и досега, след като ги разбиха. Тази земя преди това се наричаше Мизия. Тъй като бяха многочислени, те изпълниха и тая и оная страна на Дунава, чак до Драч и по-далече, защото власи, и сърби, и прочия, всички са едно"

И след 681 процесът на хомогенизация е продължил. Продължава и сега. Например аз ще се евакуирам от този турски кенеф собственост на роби на poo teen.

И всичко това е в унисон с първите ни опити за национална доктрина описани на прикачената снимка. Какво да добавя. Този субстрат на траките ни прави братя и с модерните турци от Турция и България. Защото те имат най-сериозно местно влияние съпоставимо с това на гърците. Всички наоколо са ни приятели. Обаче ние сме малоумни. Търсим си боя постоянно!
 

Arnaudov.jpeg

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, KT-YF19510 said:

Тези реплики са тоолкова оф-топик, че заслужават отделна тема (напр. 46 000 години -=-> 11 650 години...). Тук темата е ясна, нали.

Опитва да ме прати за зелен хайвер. Аз не искам да публикувам доказателство за сходен микс на средновековната и днешната ни популация, защото не съм професионалист. Той иска да започна от палеолита и да наслагвам всяка демична дифузия. Може. Постижимо е. Да се отрече влияние от една епоха към друга. Може и да се докаже наличието на местно влияние от една епоха до друга. Обаче не това е целта на изследването. Просто в момента хвърлям кърпата, споделил съм базата, която ви е нужна, оправяйте се. Има много по-сериозни решения да се свършат на информационния и cyber sec фронтове. Историческият фронт е колапс. Не е спясяем. Няма да постигнем общоприет мит за произхода си въпреки невероятната подкрепа от лабораторията на Райх и института Макс Планк. Нашите "учени" са готови да отрекат стотици статии. Честно и аз не знам защо. Може би за да наложим на македонците, че са Усуни.

Е това ще доведе до пълен провал. Защото. Насила хубост не става.

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Стоян Денев said:


Според това което разбирам от тези два цитата. И трите. Това показва бавен процес на хомогенизация. Множество микро миграции. Множество вълни на демични дифузии. И всяка се е отразила с мъничко. За да се стигне до 50-60% влияние от украинските скити и 40-50% от местните за източните балкани траки. Извинявам се, че всички отказват да разберат това. Не съм виновен, че сме малтретирани през индоктринацията в българската "историческа" общност. Доказуемо е през това, че няма fit и крива постижими с DATES и ROLLOFF. Тоест няма single admixture event. Има множество наслагвания. Има заселили се скити в Микра Скития. Има заселили се сармати още през митридатските войни. След това има заселени сармати от Константин велики. След това има славяни от Молдова и Украйна. А в манасиевата хроника пише нещо, което може да обясни горецитираните статии не само от гледна точна на генетиката но и от гледна точка на историята:

"При Константин Брадати стана шестият вселенски събор. При този цар Константин българите преминаха през Дунава и отнеха на гърците тази земя, в която живеят и досега, след като ги разбиха. Тази земя преди това се наричаше Мизия. Тъй като бяха многочислени, те изпълниха и тая и оная страна на Дунава, чак до Драч и по-далече, защото власи, и сърби, и прочия, всички са едно"

И след 681 процесът на хомогенизация е продължил. Продължава и сега. Например аз ще се евакуирам от този турски кенеф собственост на роби на poo teen.

И всичко това е в унисон с първите ни опити за национална доктрина описани на прикачената снимка. Какво да добавя. Този субстрат на траките ни прави братя и с модерните турци от Турция и България. Защото те имат най-сериозно местно влияние съпоставимо с това на гърците. Всички наоколо са ни приятели. Обаче ние сме малоумни. Търсим си боя постоянно!

Стояне, ти да не вземеш да се окажеш по-тежък случай от оня усун?

Остави голямата политика настрана.. Там нещата са от избори до следващи избори. Ветровете се менят..

Дори и Райх нещо се беше заиграл доста с демократите и го обвиняваха че изпълнява политически поръчки с изследванията му .

Обаче да тръгнеш да доказваш по тракийска линия че сме роднини с анатолийските турци и оттам с модерни турци...

Това ще му дойде в премного на съвременния българин.

Аз не залагам за повече от 5% от тоя тракийски компонент. Все пак голямо оттичане на траките е към Византия, източната римска империя. Но по религиозни причини анатолийците си се делят на християни и мюсюлмани. Тези дето са се помохамеданчили отдавна са загубили родството, дори и генетически.. Понеже със смяна на религията се сменят и традициите и съответно общността за бракове.

Така че приятелски съвет: или генетика и чиста наука. Или ставай политик..  От политик не става за научен работник. Повечето учени се провалят с гръм и трясък в политиката.  И почти ни един добър политик не се е занимавал професионално с чиста наука. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Стоян Денев said:

Има много по-сериозни решения да се свършат на информационния и cyber sec фронтове. Историческият фронт е колапс. Не е спясяем. Няма да постигнем общоприет мит за произхода си въпреки невероятната подкрепа от лабораторията на Райх и института Макс Планк. Нашите "учени" са готови да отрекат стотици статии. Честно и аз не знам защо. Може би за да наложим на македонците, че са Усуни.

При македонците кашата е пълна и неспасяема. Там само албанците ще ги оправят. Те сами си се набутаха в техните си лаjна.

Райх си решава негови си задачи по индо-европейския и еврейския произход. С индо-европейството го закараха до задънена улица. С последните публикации по Южната Дъга бъркотията им стана тотална. Степняците и курганната хипотеза не могат да се разберат с новата вълна на анатолийци /иранското плато.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, makebulgar said:

Въпросът е този местен субстрат при българите по каква линия идва. Дали е изсконно български или е внесен при българите и склавите чрез отвличанията на местно население на север от Дунав или при асимилирането на местно римско население след 6 век. 

Можеш да очакваш че го има по всички възможни линии.  Изконно-български - го изковават прабългарите на Аспарух.  До преди Аспарух е имало изконно - източно-римски , тоест византийски.  Българите налагат своя политическа власт, а след това благодарение на умела езикова и църковна политика тяхното влияние се запазва и устоява на времето, въпреки че ПБД и ВБД биват унищожени. 

Това с робите, отвличания на местно население и асимилиране на завареното - това са нормални за онова време процеси. Но най-голямото увеличение на населението е от естествен прираст.  Спомнете си по колко деца са имали българите само допреди няколко поколения. 

Недей да забравяш че много от въпросните пленници са били в подчинено положение на роби, слуги, ратаи.  Тоест те са били обслужваща класа, в по-неблагоприятно положение. В ПБД си имат съответните класови деления и иерархия.  Издигането в тази иерархия е ставало бавно и с доказване във времето. Предателите по традициите на онова време се наказвали със смърт. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, tantin said:

Стояне, ти да не вземеш да се окажеш по-тежък случай от оня усун?

Остави голямата политика настрана.. Там нещата са от избори до следващи избори. Ветровете се менят..

Дори и Райх нещо се беше заиграл доста с демократите и го обвиняваха че изпълнява политически поръчки с изследванията му .

Обаче да тръгнеш да доказваш по тракийска линия че сме роднини с анатолийските турци и оттам с модерни турци...

Това ще му дойде в премного на съвременния българин.

Аз не залагам за повече от 5% от тоя тракийски компонент. Все пак голямо оттичане на траките е към Византия, източната римска империя. Но по религиозни причини анатолийците си се делят на християни и мюсюлмани. Тези дето са се помохамеданчили отдавна са загубили родството, дори и генетически.. Понеже със смяна на религията се сменят и традициите и съответно общността за бракове.

Така че приятелски съвет: или генетика и чиста наука. Или ставай политик..  От политик не става за научен работник. Повечето учени се провалят с гръм и трясък в политиката.  И почти ни един добър политик не се е занимавал професионално с чиста наука. 

Нищо не разбирам от политика. Отказ от публично одитируемо гласуване е дебилизъм. Отказ от публично одитируем избор на съдия по дело е олигофрения. Не изпращане на оръжие на Украйна е предателство спрямо съюзниците ни от НАТО, които пращат такова. Това не е политика. Политика е ляво(християнско милосърдие) или дясно(християнска справедливост). Науката не се осланя и на двете а на булева алгебра. Твоето предположение за 5%, не е доказуемо.

"We observed that modern-day Turkey has close genetic relationships with the neighboring Balkan and Caucasus populations."

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8433500/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, tantin said:

При македонците кашата е пълна и неспасяема. Там само албанците ще ги оправят. Те сами си се набутаха в техните си лаjна.

Райх си решава негови си задачи по индо-европейския и еврейския произход. С индо-европейството го закараха до задънена улица. С последните публикации по Южната Дъга бъркотията им стана тотална. Степняците и курганната хипотеза не могат да се разберат с новата вълна на анатолийци /иранското плато.

Няма каша. Лека полека добавят детайл. Ще се разбере и повече с времето. Въпреки това на мен ми изглежда, че в Макс Планк работят също толкова добре, ако не и по-добре. Но кои сме ние малоумните усуни да им даваме оценка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Стоян Денев said:

Нищо не разбирам от политика. Отказ от публично одитируемо гласуване е дебилизъм. Отказ от публично одитируем избор на съдия по дело е олигофрения. Не изпращане на оръжие на Украйна е предателство спрямо съюзниците ни от НАТО, които пращат такова. Това не е политика. Политика е ляво(християнско милосърдие) или дясно(християнска справедливост). Науката не се осланя и на двете а на булева алгебра. Твоето предположение за 5%, не е доказуемо.

"We observed that modern-day Turkey has close genetic relationships with the neighboring Balkan and Caucasus populations."

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8433500/

В същата тази статия която ти ни даваш за пример:

image.thumb.png.eb521e83152782548236312afe3f78bc.png

Вижда се че турците (показани в червено) са разтеглени в широк диапазон,  за евентуална близост може да се говори само за някакви балкански турци, самоопределили се за турци, но в същност генетично близки към българи и други балканци. Основната маса турци имат сходство с кавказци  и клонят към народите на мала Азия. Въобще българите сме доста в страни от това което са турците. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пак ли си му спамил тъпотии на Южняка? Виж така и германците може да докажеш, че са траки.

 

Турците въобще не са европейци, стига глупсти.

pc4h6v.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, tantin said:

В същата тази статия която ти ни даваш за пример:

image.thumb.png.eb521e83152782548236312afe3f78bc.png

Вижда се че турците (показани в червено) са разтеглени в широк диапазон,  за евентуална близост може да се говори само за някакви балкански турци, самоопределили се за турци, но в същност генетично близки към българи и други балканци. Основната маса турци имат сходство с кавказци  и клонят към народите на мала Азия. Въобще българите сме доста в страни от това което са турците. 

Отне правото на самоопределени на десет милиона души. Които са ти най-близки, поне колкото румънците, сърбите, македонците и гърците. Евала, архи тролче си ти. Продължавай, покажи още манипулирани картинки, драскай от горе им. Може нещо да се промени в изводите на статиите, знам ли.

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Стоян Денев said:

Продължавай, покажи още манипулирани картинки, драскай от горе им. Може нещо да се промени в изводите на статиите, знам ли.

Къде я видя манипулацията? Цитирам точно твоята статия,  ти току що ни даде линка преди 10 минути. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8433500/

Да, може да се каже че западната периферия на Турция граничи с българите и с другите балкански народи. Исторически е така. Дори и на картата на гените се вижда това сближаване,  но погледни къде е огромната маса с червени точки.  Тоест анатолийските турци са много много в страни от балкански народи и българите.  Това че някаква част от балканците ( и българи включително) са се помохамеданчили и потурчили отдавна вече не е наш проблем и не вълнува никого.  

Един погрешен прочит на научна статия може само да разбърка умовете и съзнанията на неорентирани и недоразбрали. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 47 минути, tantin said:

В същата тази статия която ти ни даваш за пример:

image.thumb.png.eb521e83152782548236312afe3f78bc.png

Вижда се че турците (показани в червено) са разтеглени в широк диапазон,  за евентуална близост може да се говори само за някакви балкански турци, самоопределили се за турци, но в същност генетично близки към българи и други балканци. Основната маса турци имат сходство с кавказци  и клонят към народите на мала Азия. Въобще българите сме доста в страни от това което са турците. 

Поредното отклоняване от темата.... този път не с 46 000 години, а със сравнение на съвременни популации... Изместване/отклонение на темата пак по твои инициативи... Какво общо имат сегашните турци (в централана/източна Мала Азия) с българската етногенеза в средните векове? Твърди ли го някой?? А профилът на успешните политици? Това си е заглушаване на темата на човека с всякакви прострелки, т.е. тролене...  Ако ти се играе, точно тук ли трябва да го правиш, и така??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, KT-YF19510 said:

Това си е заглушаване на темата на човека с всякакви прострелки, т.е. тролене...

Аз му помагам на човека да си развие темата, но той само се оправдава и изтъква външни причини , един вид сам си се троли себе си. А темата му е много интересна.  Така че  предлагам му на Стоян да не се впуска  настрана, нека продължи с доказателства по Капитан Андреево (тоест тракийците)  и как те са свързани със средновековна и модерни популации. Радвам се че и ти се появи Кей-Ти ! Мерси за интересния коментар от архивите по въпроса за бачо-Кировците. Ще се радвам да продължим и по онази тема.. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Стоян Денев said:
Преди 3 часа, tantin said:

При македонците кашата е пълна и неспасяема. Там само албанците ще ги оправят. Те сами си се набутаха в техните си лаjна.

Райх си решава негови си задачи по индо-европейския и еврейския произход. С индо-европейството го закараха до задънена улица. С последните публикации по Южната Дъга бъркотията им стана тотална. Степняците и курганната хипотеза не могат да се разберат с новата вълна на анатолийци /иранското плато.

Няма каша. Лека полека добавят детайл. Ще се разбере и повече с времето. Въпреки това на мен ми изглежда, че в Макс Планк работят също толкова добре, ако не и по-добре. Но кои сме ние малоумните усуни да им даваме оценка.

А тука може ли да ни поясниш мисълта си Стояне ? 

Нещо ни оставяш в невидение? Какво са напреднали братята ни макета ? Да не са доказали някоя нова връзка със великия Александър? Или пък верно ще се докажата роднини баш с усуните ?   Какво е развитието там, че не съм нещо в час ? Дай някой детайл моля ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, tantin said:

А тука може ли да ни поясниш мисълта си Стояне ? 

Нещо ни оставяш в невидение? Какво са напреднали братята ни макета ? Да не са доказали някоя нова връзка със великия Александър? Или пък верно ще се докажата роднини баш с усуните ?   Какво е развитието там, че не съм нещо в час ? Дай някой детайл моля ?

Продължаваш да тролиш. Няма каша. Кашата е в твоята глава. За македонците не съм коментирал нищо. Те си имат усти. Можеше тази тема да не е пълна с твоите жалки опити за спам. Но каквото сам си надробиш това е. Приятно петнене на други наши комшии, също южни славяни като нас. Досега сра по населението на две съседни държави. Остават още три. Давай. Виждам, че ти се отдава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Стоян Денев said:

Продължаваш да тролиш.

къде го виждаш това тролене бе човек? И каква е тази загриженост за комшиите?  На теб ти се привиждат роднински връзки с "братския" турски (тоест тракийски) народ ?????   Там ли смяташ че съм ги обидил ? Не съм им позволил да се самоопределят за траки, тоест предшественици на славяни и българи?  Какво ли още ще измислиш, после аз съм бил трол.. Аз ти помагам, разкодирам и изказвам това дето ти вменяваш, но не смееш да го кажеш в прав текст. 

Почвам да усещам що не се понасяте със Стамов. Явно при вас тракийската теза е вододела,  ти си от про-тракийците, а той ... тежко за обясняване, тежък случай.

С такава интерпретация на тракйската теза дето ти си правиш нещата не са безобидни. Аз съм ти най-малкия проблем, моето тролене е безобидно гъделичкане. Но срещу подобни интерпретации вероятно ще скочат всички, българските националисти, турските националисти и гърците разбира се.  Остави другото, но и правдата, истината не е на тая страна... Капитан-Андреевците са много хубава добавка към базите ни с данни. Но от там нататъка се почва с проблемите, как да си ги поделим.. Ти казваш че едва ли не те са от основополагащите компоненти на българската нация, и по тая компонента сме първи братовчеди с турците.. // Аз не само се въздържам да те подкрепя, но и силно се дистанцирам, поне докато не видя повечко доказателствен материал. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, tantin said:

къде го виждаш това тролене бе човек? И каква е тази загриженост за комшиите?  На теб ти се привиждат роднински връзки с "братския" турски (тоест тракийски) народ ?????   Там ли смяташ че съм ги обидил ? Не съм им позволил да се самоопределят за траки, тоест предшественици на славяни и българи?  Какво ли още ще измислиш, после аз съм бил трол.. Аз ти помагам, разкодирам и изказвам това дето ти вменяваш, но не смееш да го кажеш в прав текст. 

Почвам да усещам що не се понасяте със Стамов. Явно при вас тракийската теза е вододела,  ти си от про-тракийците, а той ... тежко за обясняване, тежък случай.

С такава интерпретация на тракйската теза дето ти си правиш нещата не са безобидни. Аз съм ти най-малкия проблем, моето тролене е безобидно гъделичкане. Но срещу подобни интерпретации вероятно ще скочат всички, българските националисти, турските националисти и гърците разбира се.  Остави другото, но и правдата, истината не е на тая страна... Капитан-Андреевците са много хубава добавка към базите ни с данни. Но от там нататъка се почва с проблемите, как да си ги поделим.. Ти казваш че едва ли не те са от основополагащите компоненти на българската нация, и по тая компонента сме първи братовчеди с турците.. // Аз не само се въздържам да те подкрепя, но и силно се дистанцирам, поне докато не видя повечко доказателствен материал. 

Националисти и интернационалисти не ме интересуват. Според теорията разработена от Й. Лазаридис винаги има местна популация при всяка демична дифузия. Аз бих приел ако qpAdm и qpGraph покажат 5%, 50% или 95% местни .... Затова се ядосах. Бих приел ако DATES или ROLLOFF я датират в III в. или IX в. Просто след желязната епоха в Европа има множество дифузии. На теория не трябва да е възмжно да се постигнат тези резултати. За другите популации не се постигат. Тоест някак си заради комарите от делтата на р. Дунав(шега). Тези две популации дават добър резултат не само на qpAdm ами и на qpGraph. Отгоре на всичкото на PCA диаграмата може да преположи точно този микс. Някой статии и толкова нямат. Последната за микенци и минойци е само с qpAdm. Последната на сърбите и тя. Повтарям методологията от последната за хърватите защото е най-пълна. Свързал съм се с екипа, който я е изготвил още преди година. Преди Райх и Лазаридис да публикуват пробите, загубих седмици да извлека от сурови данни от ENA старо секвенсиране на Стамболово за да имам две проби от нашата желязна епоха. С деградирана до 19к snps база за да направя бедните на снипове черняховските скити и сармати от Дон-Волга еднакво значими, постигнах същите резултати, каквито с тези нови проби от Капитан Андреево. Направил съм си double и triple check професионалистите одобряват малчеливо. Но бай Ганя знае повече. Вече съм сигурен. Няма шанс за разум в България.

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Стоян Денев said:

Националисти и интернационалисти не ме интересуват. Според теорията разработена от Й. Лазаридис винаги има местна популация при всяка демична дифузия. Аз бих приел ако qpAdm и qpGraph покажат 5%, 50% или 95% местни .... Затова се ядосах. Бих приел ако DATES или ROLLOFF я датират в III в. или IX в. Просто след желязната епоха в Европа има множество дифузии. На теория не трябва да е възмжно да се постигнат тези резултати. За другите популации не се постигат. Тоест някак си заради комарите от делтата на р. Дунав(шега). Тези две популации дават добър резултат не само на qpAdm ами и на qpGraph. Отгоре на всичкото на PCA диаграмата може да преположи точно този микс. Някой статии и толкова нямат. Последната за микенци и минойци е само с qpAdm. Последната на сърбите и тя. Повтарям методологията от последната за хърватите защото е най-пълна. Свързал съм се с екипа, който я е изготвил още преди година. Преди Райх и Лазаридис да публикуват пробите, загубих седмици да извлека от сурови данни от ENA старо секвенсиране на Стамболово за да имам две проби от нашата желязна епоха. С деградирана до 19к snps база за да направя бедните на снипове черняховските скити и сармати от Дон-Волга еднакво значими, постигнах същите резултати, каквито с тези нови проби от Капитан Андреево. Направил съм си double и triple check професионалистите одобряват малчеливо. Но бай Ганя знае повече. Вече съм сигурен. Няма шанс за разум в България.

image.png.85118138d31f4364a1827e5f46fbe16e.png

Ти бай Ганя не го мисли.. Ти си го закъсал повечко. Гледай сега дори в твоята графика:

там си дал процентите и числата. Който иска може да види и разбере.

Само че проблема е.. Проблемите са повечко от един.  Намаш ги западните WHG, изобщо не отчиташ древното население на Европа. В твоя модел са само тракийци, следствие на EEF и кавказките ловци събирачи.  С лека ръка пренебрегваш западни ловци събирачи северните народи и множество други съставки.

Това е малко като знаменития Глобал 25 калкулатор.  Слагаш някакви народи - и все ще ти изкара някакви проценти. 

Аз много не давам доверие на qpAdm / qpWave..   Сменяш или добавяш наколко нови проби и получаваш съвсем нова конфигурация и проценти.

Но ако си сигурен в резултатите ти - действай напред. По тая твоя графика имаш някакви прото-българи, дето са едва ли не предшественици на западните скити.

Много измислена работата. Няма да ти се получи.  Ако погледнем PCA данните ти:

image.thumb.png.1c39e2e70f2343908eaa1a2360bf7fda.png

Тука проблема ти е че гледаш само по PC1 и PC2 .. Ако погледнеш и останалите компоненти ще видиш какви големи дистанции и разпръсвания имат.

Глобал 25 е упростена версия на qpAdm qpWave. По принцип идеята е все същата.  Сравняват се компонентите, изчисляват се средни стойности, измерват се разтоянията, близостта.  Съмнявам се че сериозните специалисти ще тръгнат да тестват твоята хипотеза.  Особено и с това орязване дето ти правиш и оставаш данните само на 19к снипа.  Това е все едно само по Y хромозомата да преподредиш еволюцията на света.  Колкото повече снипове участват, предполагаме че резултатите ще са по-достоверни.  Окастряйки базата до 19к ти си сам наясно какво значи това. Игнорираш 98% от данните и с оставащите ти 2% си правиш изводи.  Много проблематично ми се струва. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, tantin said:

image.png.85118138d31f4364a1827e5f46fbe16e.png

Ти бай Ганя не го мисли.. Ти си го закъсал повечко. Гледай сега дори в твоята графика:

там си дал процентите и числата. Който иска може да види и разбере.

Само че проблема е.. Проблемите са повечко от един.  Намаш ги западните WHG, изобщо не отчиташ древното население на Европа. В твоя модел са само тракийци, следствие на EEF и кавказките ловци събирачи.  С лека ръка пренебрегваш западни ловци събирачи северните народи и множество други съставки.

Това е малко като знаменития Глобал 25 калкулатор.  Слагаш някакви народи - и все ще ти изкара някакви проценти. 

Аз много не давам доверие на qpAdm / qpWave..   Сменяш или добавяш наколко нови проби и получаваш съвсем нова конфигурация и проценти.

Но ако си сигурен в резултатите ти - действай напред. По тая твоя графика имаш някакви прото-българи, дето са едва ли не предшественици на западните скити.

Много измислена работата. Няма да ти се получи.  Ако погледнем PCA данните ти:

image.thumb.png.1c39e2e70f2343908eaa1a2360bf7fda.png

Тука проблема ти е че гледаш само по PC1 и PC2 .. Ако погледнеш и останалите компоненти ще видиш какви големи дистанции и разпръсвания имат.

Глобал 25 е упростена версия на qpAdm qpWave. По принцип идеята е все същата.  Сравняват се компонентите, изчисляват се средни стойности, измерват се разтоянията, близостта.  Съмнявам се че сериозните специалисти ще тръгнат да тестват твоята хипотеза.  Особено и с това орязване дето ти правиш и оставаш данните само на 19к снипа.  Това е все едно само по Y хромозомата да преподредиш еволюцията на света.  Колкото повече снипове участват, предполагаме че резултатите ще са по-достоверни.  Окастряйки базата до 19к ти си сам наясно какво значи това. Игнорираш 98% от данните и с оставащите ти 2% си правиш изводи.  Много проблематично ми се струва. 

 

Не знаеш кога да млъкнеш Serbia_IronGates_Mesolithic е WHG. Избрана е неслучайно заради многото проби.
Russia_HG_Karelia са EHG. Пак е избрана, защото има поне две проби.
Това е описано на графа но си го отрязал.

Тези графики са преизчислени със 111к снипа. Обяснено е в коментар по-горе. Много дразниш. Само неразпадащите се снипове след смърта са ползвани. Защото в тази статия е направено така. Което е наложително да се прави, когато се работи с модерни популации. И това е обяснено по-горе. Много дразниш. Това твоето вече не е тролване а спам. И при 600к и при 19к и п при 111к постигам сходни до еднакви резултати. Като при 600к оценката е дори по-добра. Това имах предвид под triple check и консервативен подход. При 19к се губи детайл от PC2.

https://www.nature.com/articles/s41598-021-94932-9

Ето я статията пак. Ето го каква степен съвпада с професионалната PCA диаграма от статията.

Мисля, че се оля!

Кажи, че и ето тази тук не е коректна и просто ще те игнорирам:
https://www.nature.com/articles/s41598-021-94932-9/figures/2

fu.png

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, Стоян Денев said:

Не знаеш кога да млъкнеш Serbia_IronGates_Mesolithic е WHG. Избрана е неслучайно заради многото проби.
Russia_HG_Karelia са EHG. Пак е избрана, защото има поне две проби.
Това е описано на графа но си го отрязал.

Спокойно, недей се дразни за дреболии. Знам че WHG си ги включил в общата схема, но в участъка траки-българи те на практика почти не участват, или участват с някакъв минимум при кавказките ловци по тоя модел.

Обаче както ти вече каза: при идването на новите пришълци древното население не изчезва, а се асимилира. Балкански WHG е твоя модел нямат директно отношение към траки или последващите ги.

Приеми го само за коментар, а не критика.  

Както ти сам виждаш: софтуера qpWave не може да засече присъствие на  WHG локално за Балканите. Въпреки че си включил пробата от Железни Врати Сърбия.

Тоя софтуер не е съвършен. Върши прилична работа, но все пак не е тотален изкуствен интелект. Трябва си човешкия контрол.  

Не може да игнорираме славяните.  В участъка дето навлизат славяните на практика имаме празна дупка. Нищото.  Ти запълваш тази празнина с някакви проби от скитските погребения.  Но да твърдим че славяни = скити е доста пресилено, нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, tantin said:

Спокойно, недей се дразни за дреболии. Знам че WHG си ги включил в общата схема, но в участъка траки-българи те на практика почти не участват, или участват с някакъв минимум при кавказките ловци по тоя модел.

Обаче както ти вече каза: при идването на новите пришълци древното население не изчезва, а се асимилира. Балкански WHG е твоя модел нямат директно отношение към траки или последващите ги.

Приеми го само за коментар, а не критика.  

Както ти сам виждаш: софтуера qpWave не може да засече присъствие на  WHG локално за Балканите. Въпреки че си включил пробата от Железни Врати Сърбия.

Тоя софтуер не е съвършен. Върши прилична работа, но все пак не е тотален изкуствен интелект. Трябва си човешкия контрол.  

Не може да игнорираме славяните.  В участъка дето навлизат славяните на практика имаме празна дупка. Нищото.  Ти запълваш тази празнина с някакви проби от скитските погребения.  Но да твърдим че славяни = скити е доста пресилено, нали?

WHG Участват във формирането на Bulgaria_C. Никой не игнорира славяните. Напротив показва ти се, че българите са славяни. Срещу това имаш два надписа "разчетени" на прото-тюркски защото се смяташе, че "пра-българите" са прото тюрки, дошли от централна Азия(ирано-говоряща тогава) в люлката на индоевропейците(от Дунав до Волга) във времена преди да се случи тюркификацията на централна Азия. От едната страна имаш генетика, която е data driven. От другата страна имаш недоказуема хипотеза разчитаща изцяло на човешки фактор разчитащ надписи на хипотетиен западно прото-тюркски диалект.

И сега свещенната ти наглост. Отричаш какво сочат данните и се осланяш на съшита с бели конци простотия изцяло плод на лесно разрушими хипотези върху хипотези.

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...