Отиди на
Форум "Наука"

Частната компания Рокет Лаб изстреля за пръв път космическа ракета от територията на САЩ!


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки

Частната компания Рокет Лаб изстреля за пръв път космическа ракета от територията на САЩ!

2023-25-jan-electron-launch.jpg Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : Rocket Lab

25 януари 2023 г. 07:30 ч.

Светослав Александров. Днес е изключително важен ден за частната космонавтика, след като американската космическа компания Рокет Лаб проведе своето дебютно изстрелване на ракета “Електрон” от Средноатлантическия регионален космодрум на о-в Уолопс в САЩ! Допреди днешната мисия “Електрон” бе изстрелвана единствено от територията на Нова Зеландия.

Полетът първоначално бе насрочен за декември 2022 г., но тъй като метеорологичните условия бяха постоянно лоши, екипът реши да вземе почивка за празниците и да опита след Нова година. Очевидно търпението се увенча с успех!

В околоземна орбита на 550-километрова височина бяха изведени три спътника за нуждите на комерсиалния клиент HawkEye 360. Рокет Лаб се е ангажирала до 2024 г. да изпрати в космоса общо 15 спътника.

Макар че Рокет Лаб притежава сериозен опит в изстрелвания на ракети “Електрон” от Нова Зеландия, осигуряването на полети от САЩ се оказа трудна задача – НАСА трябваше да създаде за ракетите революционна система за безопасност. В случай на проблем с “Електрон” системата автоматично може да разруши ракетата, за да не попадне на територия, където живеят хора. Но днес полетът мина безаварийно.

Рокет Лаб вече проектира нова и по-мощна ракета в сравнение с лекотоварната “Електрон” – тази нова среднотоварна ракета се нарича “Неутрон” и също ще бъде изстрелвана от Средноатлантическия регионален космодрум в САЩ. Фокусът на ракетата е да обслужва растящия пазар на мегаспътниковите групировки, а също така ще може да извежда в орбита и пилотирани космически кораби.

Видеозапис от днешния полет:

https://cosmos.1.bg/space/2023/01/25/electron-first-us-launch/

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...