Отиди на
Форум "Наука"

определяне на кръст


Recommended Posts

  • Потребител

искам да кажа ви кажа първо едно благодаря че ми помогнахте в предишния пост. а сега тук имам един кръст и искам да разбера за кой период се отнася горе долу. от двете страни е еднакъв заради това съм снимал само едната 

Screenshot_20230226_145539_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 Според мен не е византийски, нито старобългарски. Може би е донесен  през руско-турската война.Войниците сами са ги правили. В югозападна България се намират католически изображения на светци и кръстчета. В Добруджа руски излизат.И кръстоносците ги ползват. Но  мисля, че не е православен български. Май типът се казваше "малтийски кръст". Ориентирай се по местонамирането, керамиката и съпътстващите монети или предмети.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Този предмет във формата на кръст който несъмнено може да се приспадне към типа на малтийските кръстове е много прясен сиреч не е много стар което не значи, че дадено нещо няма да бъде  интересно но както и да е ще премина направо към моите подозрения че предмета според мен е свързан с някоя от сектите които масово се появяват, възникват и нахлуват след "освобождението" или иначе казано към краят (последната четвърт) на 19 тия но особено и към първите десетилетия на 20 ти век като много вероятно е този символ и атрибут да е служел от една страна и на нещо като амулет но от друга най вече и като удостоверение за  собственика че е действителен член или най малко силен привърженик на някоя от тези секти (нещо като допълнителна легитимност) като няма да е никак чудно ако същият носител да е членувал в някоя от тези които са внесени и от Русия по онова време ..

Както и по горе се казва напълно възможно и да е бил изработен от руските войници но вероятно ще бъде в същият този дух и под влиянието на някое сектантство или просто някоя по широко известна окултна групировка не пречи и да е местно производство а тези точици не са просто само за декорация те имат и друга функция с която видоизменят кръста от една страна като атрибут но от друга изменят и неговото съдържание.

Жоао мога да кажа още неща по този въпрос но предлагам направи да преминем към един много удобен и много лесен експеримент нещо като бърз тест което ако се получи това което ми се струва че очаквам ще бъде и едно добро доказателство или минимум ще доосветли някой работи чрез придобитите данни от теста та ако не ти е проблем би ли го премерил колко тежи този кръст ,очакванията са ми да бъде лекичък в сравнение дори с малкият си размер а това да повторя макар и добро няма да бъде съвсем категорично доказателство но е важно като данни та по някое време като измериш теглото му виж дали съм познал и пак ще говорим но грамажа може би ще е доста нисък - до едва няколко грама които няма да отговарят на големината, дебелината както и въобще на общата визия на предмета но за това разбира се си има и причини които ще обсъдим след теста.

 

Редактирано от Gladius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Gladius said:

Този предмет във формата на кръст който несъмнено може да се приспадне към типа на малтийските кръстове е много прясен сиреч не е много стар което не значи, че дадено нещо няма да бъде  интересно но както и да е ще премина направо към моите подозрения че предмета според мен е свързан с някоя от сектите които масово се появяват, възникват и нахлуват след "освобождението" или иначе казано към краят (последната четвърт) на 19 тия но особено и към първите десетилетия на 20 ти век като много вероятно е този символ и атрибут да е служел от една страна и на нещо като амулет но от друга най вече и като удостоверение за  собственика че е действителен член или най малко силен привърженик на някоя от тези секти (нещо като допълнителна легитимност) като няма да е никак чудно ако същият носител да е членувал в някоя от тези които са внесени и от Русия по онова време ..

Както и по горе се казва напълно възможно и да е бил изработен от руските войници но вероятно ще бъде в същият този дух и под влиянието на някое сектантство или просто някоя по широко известна окултна групировка не пречи и да е местно производство а тези точици не са просто само за декорация те имат и друга функция с която видоизменят кръста от една страна като атрибут но от друга изменят и неговото съдържание.

Жоао мога да кажа още неща по този въпрос но предлагам направи да преминем към един много удобен и много лесен експеримент нещо като бърз тест което ако се получи това което ми се струва че очаквам ще бъде и едно добро доказателство или минимум ще доосветли някой работи чрез придобитите данни от теста та ако не ти е проблем би ли го премерил колко тежи този кръст ,очакванията са ми да бъде лекичък в сравнение дори с малкият си размер а това да повторя макар и добро няма да бъде съвсем категорично доказателство но е важно като данни та по някое време като измериш теглото му виж дали съм познал и пак ще говорим но грамажа може би ще е доста нисък - до едва няколко грама които няма да отговарят на големината, дебелината както и въобще на общата визия на предмета но за това разбира се си има и причини които ще обсъдим след теста.

 

Според мен залиташ към безсмислена теорема....това по-скоро е безименно авторско изкуство в стил ковач на село.....

Даже съм сравнително сигурен че формата тип "малтийски кръст" е по-скоро случайна...то няма равна страна както се казва. За точките да не говорим....те и те са едно към гьотере.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Кръстът е тевтонски.  https://www.krasoti.bg/metalni/1288-krast-11x11.html

В Германия през 19 и 20 в. е широко известно отличието „Железен кръст“. https://bg.wikipedia.org/wiki/Железен_кръст Подобен е на нашия войнишки орден „За храброст“.

Разбира се, има и декоративни Железни кръстове. https://bazar.bg/obiava-35608036/metalen-element-zhelezen-krast 

0508f33d7168686a4a730c3042504f8e.jpg 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пръстенът по горе е общо взето от същият период както и кръста, тук поне до момента изглежда имаме единодушие относно датировката или поне в близки граници а що се отнася до другото точно и заради сравненията които правим с малтийски и тевтонски теоремата ми ,roca както казваш може и да не е чак толкова безмислена както също и поради грубоватият вид на въпросният кръст а нека и да си припомним че много са били отличителни знаци още от средновековието на различните му ордени които в по следващи периоди се превръщат и в  секти макар че лично смятам че някой от ордените още в зародиш са си били чисти секти но това е друга тема.Но след "затварянето" им така да се каже закрити (сигурно е имало защо) по някое време във времето след това се опитват да се възродят отново под една или друга форма но ползвайки основата и то най вече на самата църква тоест идеята за даден орден е взета разбира се изтъкана със силно религиозен характер но и силно променен от към не приемане на наложените от официалната църква догми и канони и изпъквайки със своя мироглед, виждания както и тълкувания имало има и сега секти от всякакъв вид а членовете са най различни и от всички нива и слоеве в обществата има секти дори и в самата църква. Малко се отплеснах но това се наложи иначе конкретно трябва още да добавя, че такива предмети ползвани и по онова време от разните секти не са само кръстове има и пръстени (главно са пръстените) има дори и брошки има още и други работи така че да не прибързваме и освен датировката може би ще успеем да разберем и за какво е бил предназначен за какво е служел - нещо ми подсказва чене е бил изработен просто ей така като за хоби макар да е възможно едновременно и едното и другото като например дали ще са руските войници или други които докато скучаели в окопите на фронта хем са си уплътнявали времето в някаква занимавка но едновременно с това са ги създавали и с някаква цел имало цел със сигурност и кръста от този показан тук не е Еди или два нито дори пет бройки повече са и аз също съм виждал такъв още преди време.

Редактирано от Gladius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На раглеждания кръст краищата на раменетие са вдлъбнати, докато на тевтонския са прави. Най близък по форма е "Болниският кръст" https://en.wikipedia.org/wiki/Bolnisi_cross

"Това е разновидност на популярната в християнската символика на късната античност и ранното средновековие пастет . Същият символ дава началото на вариантийския кръст, използвани са по време на кръстоносните походи , малтийския кръст на рицарите хоспиталиери и (чрез йерусалимския кръст и черния кръст на Тевтонския орден ) железния кръст, използван от германската армия."

Сега като го гледам виждам, че е сравнително лесен за направа. През 18-19 век често са употребявали съдове от медна ламарина, тенджери, сахани и джезвета. Кръстът може лесно да се изреже с шивашка ножица от някаква бракувана кухненска посуда.(Изрязвал съм така монети). Украшенията са вбити допълнително. Не е ясно дали функциите им са само декоративни, подражателни или имат някаква символика.  

Горното рамо на кръста е по късо. Явно в началото е имало клупче за окачване което се е счупило или износило, и след това е било изрязано. Затова и горното рамо е право, а не вдлъбнато като останалите. Може само да гадаем какъв тип кръст е искал да наподоби майсторът. Липсва търговска марка или лого на производителя, което затруднява разпознаването. Но със сигурност вдлъбнатите рамене са направени нарочно.(правите се изрязват по лесно). Вероятно собственика на кръстчето е бил беден и не е могъл да си позволи по луксозен вариант. Но същевременно е изпитвал силна необходимист от него, защото е загубил време да го изработи, украси с чертички и точки и ремонтира за да удължи експлоатационния му срок.   Явно кръстчето е имало се силни защитни свойства за да бъде носено толкова продължително време от собственика си.

Това е стар предмет с доказани апотропейни възможности, не е като сегашните(китайски) които са с ограничена протекция предпазващи едва на 30%).  Тия стари религиозни предмети даже увеличават проектната си мощност с времето. Може да го почистиш и носиш .:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, благодаря ви за отговорите

аз искам да кажа че наистина може да е внесен от руснаци по време нс рускотурската война. даже мисля че наскоро в този форум ми беше не помня,  бах качил тема за копче от рускотурската

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...