Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2024 година.


Recommended Posts

  • Потребител
 
 
2024. ápr. 1.

🔵 Можете да ни подкрепите, като станете член на YouTube канала:   yt_favicon.png / @reportajotukraina   🔵 Можете да ни подкрепите с дарение през бутона "Thanks" под видеото В това видео ще разгледаме актуалните военни новини и най-интересните събития от фронтовете в Украйна през ден 767 от руската инвазия. Днес има много интересни новини от посоката на Бахмут, като най-интензивните боеве се водят на северния фланг на Часов Яр. Ситуацията в Богдановка се развива бързо. Вече коментирахме, че руските сили се борят да генерират печалби в посока на селото през последния месец, правейки ситуацията тук относително статична. Наскоро обаче техни източници съобщиха, че са извършили серия от мощни атаки около и в селото. Украински източници потвърждават, че противниците са използвали артилерийска подкрепа, допълнена от дронове, за да ударят позициите им и да подкопаят цялостната отбрана в селото. Украински бойци съобщиха, че руските командири са прибягнали до чисто пехотни атаки, вероятно за да запазят техника за напред. Въпреки това, тези атаки не дадоха очакваните резултати, украинците успяха да ги преустановят, както и да ги принудят да се окопаят и да разположат позиции в окопи и мазета в малката превзета част от селото. Ако погледнем топографската карта, можем да видим, че украинците контролират височините около селото, което им позволява да открият и ударят руските сили в низините и да възпрепятстват напредъка им, като и да им нанасят сериозни загуби от тези тактически височини, докато те се борят да отвърнат на огъня . Руски източници твърдят, че силите им са стигнали сто метра напред в рамките на селото. Следователно общата дълбочина на руското настъпление през последните месеци е триста метра в село, което се простира по протежението на път от повече от три километра. Такова темпо на напредване очевидно е твърде бавно и на руснаците ще са необходими още много месеци и сили, за да превземат Богдановка по този начин. Въпреки това, малко на юг от там, ситуацията е много динамична. Тук руснаците се опитаха да заобиколят украинските позиции в Богдановка от юг по протежение на железопътните линии и да разтеглят украинските войски по линията на контакт, като атакуват по две оси на настъпление. Целта на тази поредица от атаки беше да принуди украинците да се оттеглят от селото. За да постигнат това, руснаците първо извършиха тежка въздушна бомбардировка на тези южни позиции, близо до Часов Яр. Тези бомбардировки са изключително разрушителни и способни да направят всяка позиция непригодна за дългосрочни отбранителни операции. Това в крайна сметка създаде благоприятни условия за руските атаки. Сега, с тези осигурени нови позиции, руснаците създадоха плацдарм с дължина един километър, който можеше да им позволи да атакуват украинците в две отделни посоки: към Часов Яр и към Богдановка. В момента руските войски са на около петстотин метра от източните покрайнини на града, като малка гора ги разделя от основните украински позиции. Това дава предимство на украинците, тъй като руснаците не могат да предприемат механизирани атаки през района, ограничавайки всякакви възможни техни действия до чисто пехотни атаки. Следователно руските войници трябва да се изправят срещу укрепени украински позиции в града, което не могат да направят ефективно без подходяща огнева подкрепа от танкове и друга бронетехника. Ето защо руските сили ще трябва да разширят зоната си на контрол на юг от гората, ако искат да атакуват града. Техният контрол върху тази област обаче може да бъде проблематичен за украинците в Богдановка, защото ще могат да ги ударят от южната част на селото с флангова атака от гората и да ги принудят да се оттеглят. Поради тази причина украинците трябва спешно да предприемат контраатака, за да елиминират руския плацдарм между града и селото. Контраатаката е реална възможност, защото руснаците все още не са затвърдили силно присъствие в тази област. Те все още продължават с тежките въздушни бомбардировки на Часов Яр, с които покриват целия град и го правят опасен за всеки там. Това предизвика инцидент, за който руската пропаганда спекулира, че в стар атомен бункер от съветската епоха са присъствали чужди офицери, като военни аташета, които са били поразени с балистична ракета Искандер. Украински бойци заявиха, че такъв удар не може да убие никого, тъй като бункер от този тип изисква поставянето на тонове експлозиви вътре, за да бъде унищожен.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Руските войски са достигнали покрайнините на Часов Яр, отвъд които се открива пътят към други големи градове в Донецка област. Може да се каже, че битката за Часов Яр започва.

Руските сили провеждат активни настъпателни действия по цялата фронтова линия. Особено напрегната е ситуацията в посока Бахмут. 

По време на контранастъплението през лятото на 2023 г. украинските войски успяха да се доближат съвсем близо до фланговете на Бахмут, заемайки доминиращи височини около селището. Постепенно обаче от есента-зимата на 2023 г. руските войски започнаха да притискат от северното направление. Те достигат до околностите на Часов Яр, откъдето се открива пътят към Константиновка, а оттам и към Краматорск. 

Часов Яр е под руски обстрел повече от месец. Ръководителят на МВР в Часов Яр заяви, че около 70% от селището вече е разрушено.

Часов Яр е стратегически важен град, който стои на доминиращи височини. 

Константиновка, Краматорск и Славянск са основни цели за руските въоръжени сили, тъй като те искат да достигнат административните граници на Донецка област.

https://t.me/drmjournal/7917

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съобщава се за дронова атака над предприятие в град Елабуга, Татарстан.

Според местни жители взривовете са станали на територията на специалната икономическа зона "Алабуга", която се намира под града. По предварителна информация са засегнати един от заводите и общежитие, очевидци говорят за два пристъпа. Към момента няма информация за пострадали.

https://t.me/Crimeanwind/56690

Ето видео на самият удар, вижда се безпилотникът как се удря:

https://t.me/stranaua/149285

 

P.S. Там е изграден рускят завод за безпилотниците "Shahed". Разстоянието до Киев по права линия е над 1500 километра. Също така наблизо има нефтопреработвателно предприятие "Элаз-Нефтепродукт".

 

Допълнително, дронове са долетяли до завод ТАНЕКО в Нижнекаменск. Гори част от нефтопреработвателна установка.

https://t.me/Crimeanwind/56705

Редактирано от scaner
  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Украинските дронове достигнаха до огромната рафинерия в Нижникамск Република Татарстан. Рафинерията гори тепърва ще стане ясно дали ще маже да работи.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, scaner said:

Ето видео на самият удар, вижда се безпилотникът как се удря:

https://t.me/stranaua/149285

 

Явно преработват малки самолети в безпилотни за дълги разстояния.

Сега очакваме някой безпилотен боинг да забият в Кремъл.  

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 1 минута, makebulgar said:

Сега очакваме някой безпилотен боинг да забият в Кремъл.  

Наистина ли мислиш, че това го обмислят и плануват украинците?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 минути, makebulgar said:

 

Явно преработват малки самолети в безпилотни за дълги разстояния.

Сега очакваме някой безпилотен боинг да забият в Кремъл.  

Аз лично съм "за".Макар,че поредната унищожена рафинерия би била по силен удар за Путин.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, makebulgar said:

Явно преработват малки самолети в безпилотни за дълги разстояния.

Чисто нова разработка е. Ето информация:

Безпилотният самолет UJ-22 Airborne е ударна система, разработена от украинската компания Ukrjet, която носи най-малко 20 кг експлозиви, има размах на крилата 4,6 м и обсег на действие до 800 км.

Само обсегът на действие е на база стари данни, от преди половин година.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, resavsky said:

Аз лично съм "за".Макар,че поредната унищожена рафинерия би била по силен удар за Путин.

Мисля, че това са само първи проби, как се държи безпилотникът на такива големи разстояния. Тепърва ще видим резултати.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Р. Теодосиев said:

Наистина ли мислиш, че това го обмислят и плануват украинците?

Щом на мен ми идва на ум, предполагам и те са се сетили за нещо такова, още повече, че са засегнати от войната и мислят всякакви варианти. Вижда се, че се усъвършенстват в производството и преработката на безпилотни самолети, така че всичко могат да решат в един момент. Боингите или техните Анове са по-големи и вероятно ще е по-трудно да се справят с противовъздушната отбрана, но вероятно и това може да се измисли някак. 

Тези атаки с дронове дори на 1000 км навътре Русия явно нямат голям ефект и са спорадични. Атакуваните обекти получават някакви щети, но не са големи и се ремонтират. Ще спре част от производството на някои завод за 5-6 дена и после пак ще влезе в работа. 

  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Войната в Украйна може да се проточи за неопределен период, превръщайки се в перманентен конфликт подобен на този между Израел и палестинците. 

И двете страни са се окопали в своите позиции. Русия, верен на своята стара тактика, се опитва да надмогне противника с числено превъзходство, хвърляйки войници в самоубийствени атаки. Завземането на отделни селца се изплаща с цената на хиляди животи.

В дългосрочен план перспективите пред Русия са мрачни. Икономиката е подкопана от санкциите, а демографските проблеми се задълбочават. Войната само ще ускори упадъка на страната.

Сега всички гледаме на запад където всички са в предизборни кампании и докато не приключат изборите в повечето европейски държави и САЩ няма да може да видим истинска подкрепа. Дори ЕС не смеят да поемат по-смели решения докато не минат и европейските избори. След изборите се очаква да има комисар по отбраната. Всичко това променя визията на света за следващите поне 5-10 години.

Украйна няма да нападне Кремъл, няма нужда от това. Руснаците трябва да се настройват срещу самия Кремъл, това би имало по-голям ефект в подкрепа на Украйна във войната от колкото да настройват самите руснаци срещу себе си като нападнат самия Кремъл. Няма нужда от това. 

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, makebulgar said:

Тези атаки с дронове дори на 1000 км навътре Русия явно нямат голям ефект и са спорадични. Атакуваните обекти получават някакви щети, но не са големи и се ремонтират. Ще спре част от производството на някои завод за 5-6 дена и после пак ще влезе в работа. 

Зависи какво е ударено. Тези нефтепреработвателни установки, дето ги удряха последният месец, са под санкции, правят се за конкретният завод,  китайските не стават за случая, и е много голям проблем да се намери замяна и да се поправят, което се вижда и на практика.

Тези 5-6 дена вече са се разтегнали на месец и повече. По различни оценки тези удари са лишили европейската част на Русия от 13-17% от преработката. В резултат на което цените на бензина скачат и Русия е принудена да внася дори от Беларус бензин. И забележи, това е само началото. Просто сега се развърта производството на безпилотници в Украйна, досегашните удари от 1-2 безпилотника бързо ще се мащабират на 20-50 безпилотника и повече. И тогава ще стане страшно. Още сме в самото начало.

А 1000 километра виждаме, че не е никакъв предел.

  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, resavsky said:

Макар,че поредната унищожена рафинерия би била по силен удар за Путин.

Щеше да е доста елементарно ако с дрон с 20 кила взрив можеше да се унищожи цяла рафинерия, но напрактика не се унищожават, нито спира дейността им напълно, а само част от производството се спира докато се ремонтират пораженията. 

Рафинериите не са нещо толкова сложно, което да не може да се ремонтира за седмица-две. 

Украинците се справят да си ремонтират подстанциите и електростанциите, така че не е логично да смятаме, че руснаците не могат да си ремонтират рафинериите.  

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, makebulgar said:

Щеше да е доста елементарно ако с дрон с 20 кила взрив можеше да се унищожи цяла рафинерия, но напрактика не се унищожават, нито спира дейността им напълно, а само част от производството се спира докато се ремонтират пораженията. 

Това което се вижда е, че украинците обикновено  удрят колона, отговаряща за подготовката на нефта за по-нататъшната преработка. Това спира цялото производство, не само част - няма нефт за последващите установки в рафинерията.

Да, има големи рафинерии, които имат две или повече такива колони. Такъв удар спира половината производство на рафинерията. Което хич не е малко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, scaner said:

Това което се вижда е, че украинците обикновено  удрят колона, отговаряща за подготовката на нефта за по-нататъшната преработка. Това спира цялото производство, не само част - няма нефт за последващите установки в рафинерията.

Да, има големи рафинерии, които имат две или повече такива колони. Такъв удар спира половината производство на рафинерията. Което хич не е малко.

Но тези колони не са някаква супер технологична технология, която като се запали се губи безвъзвратно. Куп ламарини са, които с малко заварки или с повече заварки се оправят.  

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, makebulgar said:

Но тези колони не са някаква супер технологична технология, която като се запали се губи безвъзвратно. Куп ламарини са, които с малко заварки или с повече заварки се оправят.  

Маке, древните добре са го казали: Sutor, ne ultra crepidam. Не се изказвай за области извън компетенцията си :)

  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, scaner said:

По различни оценки тези удари са лишили европейската част на Русия от 13-17% от преработката. В резултат на което цените на бензина скачат и Русия е принудена да внася дори от Беларус бензин.

Внасят не защото не могат да си произведат или защото имат тотални липси, а внясят защото е по-изгодно така, че да няма чувствителен недостиг по бензиностанциите. 

Цените на бензина в Русия са интересна тема, която едва ли може за 5 минути да се анализира, но явно не скачат чак толкова много, че да притеснят някой в Русия. Реално те цените им скачат плавно всяка година още от края на СССР. Преди 25 години руснаците са плащали 3 рубли за литър бензин, преди 15 години са плащали 22 рубли, а сега са 55 рубли. С инфлацията им се е дигала и цената, но и доходите им са се вдигали. 55 рубли днес са 1,10 лева. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 29 минути, makebulgar said:

Щеше да е доста елементарно ако с дрон с 20 кила взрив можеше да се унищожи цяла рафинерия, но напрактика не се унищожават, нито спира дейността им напълно, а само част от производството се спира докато се ремонтират пораженията. 

Рафинериите не са нещо толкова сложно, което да не може да се ремонтира за седмица-две. 

Украинците се справят да си ремонтират подстанциите и електростанциите, така че не е логично да смятаме, че руснаците не могат да си ремонтират рафинериите.  

Не е толкова лесна работа.На практика нито една от ударените рафинерии не е възстановила своята дейност.А и винаги може да получат нов дрон.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, makebulgar said:

Внасят не защото не могат да си произведат или защото имат тотални липси, а внясят защото е по-изгодно така, че да няма чувствителен недостиг по бензиностанциите. 

Така де - по-изгодно им е да направят разходи и да внесат, отколкото да транспортират от далекоизточните предприятия. Което показва, че украинската тактика работи. Внасят, защото нямат други решения. И вече въпросът е това как ще се разтегне във времето и къде ще избие украинската тактика.

А по цените на бензина. Преди нова година бяха тръгнали да растат, поради което спряха износа, демек се лишиха от доходно перо. Тъкмо почнаха да се стабилизират и разрешиха износа, украинците почнаха да удрят. Поради което от първи март пак спряха износа, но цените се покачиха още. При недостиг на бензин няма как да е другояче.

И внимателно следи за доходите на населението. Доходите са се вдигнали за една малка прослойка - тези дето са на фронта и се занимават с непроизводителен труд, дето им плащат и то нереулярно по 200000 рубли, и тези дето са големи специалисти в отбранителната промишленост и също се занимават с труд лишен от добавена стойност, които сумарно са нищожен процент. Причината е, че държавата плаща от запасите си (и това ще работи докато свършат, погледни колко е останало от фонда за национално благосъстояние), а не че икономиката работи. На тяхна база официалната статистика си играе с числата да покаже колко добре се развива икономиката :) Останалите няма от къде да им се вземе повишение на доходите, обратно, яйцата и зелето си поскъпват регулярно... При лихвен процент 16% икономика и доходи няма как да се развиват - външни инвестиции няма, а банков заем е самоубийство.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, scaner said:

Маке, древните добре са го казали: Sutor, ne ultra crepidam. Не се изказвай за области извън компетенцията си :)

Латинската сентенция е интересна, но първо трябва да познаваш обущаря, за да знаеш нивото на компетенцията му по темите в енергийния сектор. Ако не го познаваш, може в крайна сметка да се окаже че не е обущар, а е главен инженер в някой енергиен обект. :) 

По-горе за дестилационните колони малко съм преекспонирал скоростта с която могат да се ремонтират, но е сигурно, че не са нещо, което да не може да се ремонтира и оправи. Реално си представляват куп дебела стоманена ламарина заварена със заварки, но това може да го разбере само онзи, който е работил в подобни енергийни обекти и ги е ремонтирал. :) Ремонтите на основните конструкции на всички тия обекти основно се извършват от заварчици, стругари, шлосери и най-вече от завивачи и развивачи на гайки. :) 

 

Ето един пример как се изграждат разни големи неща от ламарина и винкел с малко заварки:

 

 

 

 

  

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, makebulgar said:

Латинската сентенция е интересна, но първо трябва да познаваш обущаря, за да знаеш нивото на компетенцията му по темите в енергийния сектор. Ако не го познаваш, може в крайна сметка да се окаже че не е обущар, а е главен инженер в някой енергиен обект.

Лесно може да се оцени що за инженер е по приказките му. Аман от такива инженери. Все си спомням вица от соц времето: като знам какъв инженер съм, ме е страх да отида на доктор... :)

Преди 4 минути, makebulgar said:

По-горе за дестилационните колони малко съм преекспонирал скоростта с която могат да се ремонтират, но е сигурно, че не са нещо, което да не може да се ремонтира и оправи. Реално си представляват куп дебела стоманена ламарина заварена със заварки, но това може да го разбере само онзи, който е работил в подобни енергийни обекти и ги е ремонтирал.

Маке, латинската поговорка трябва да се чете с разбиране. Защото тя е предверие към ефекта на Дънинг-Крьогер...


Хайде недей да се изказваш с предположения и догадки за неща, които определено не разбираш. Непрекъснато го правиш, не се ли усещаш? Що за заслепление е това?

  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, scaner said:

Лесно може да се оцени що за инженер е по приказките му. Аман от такива инженери. Все си спомням вица от соц времето: като знам какъв инженер съм, ме е страх да отида на доктор... :)

Маке, латинската поговорка трябва да се чете с разбиране. Защото тя е предверие към ефекта на Дънинг-Крьогер...

Е приказките на някой не винаги са онова, което е. Може да те подвежда като използва сленг, жаргон, диалект, и по-простоват речник, така че да е по-разбираем. :) Наистина не разбирам, как можеш да знаеш всичко за човека само по нещо написано нейде в нета?! Ако познаеш ръста ми, номера на обувките ми и професията ми само по приказките ми ще ми е много чудно и ще ти дам 5 лева награда. 🤣 

Може би ти работиш в Нефтохим по ремонта на дестилационните кули, че при теб да не е в сила същата латинска сентенция и ефекта на Дънинг-Крюгер?!

Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...