Отиди на
Форум "Наука"

Военни чинове


d@40

Recommended Posts

  • 5 месеца по късно...
  • Потребител

Разбира се, че не само в ШЗОто службата не беше лека. Втората година бях откомандирован в гр. Симитли. И там нещата не бяха по-розови.

Малко ми е трудно ми е да преценя нивото на подготовка на моя набор. Сега като се замисля, установявам, че доста неща сме учили и най-странното е, че още ги помня в детайли. А аз съм сравнително тежка военна специалност - дозометрия и противохимическа защита..

Явно добре сме били обучени за времето си.

Предишни набори, участвали в маневри на Варшавския договор са ми казвали, че БНА е печелела много от първите места в състезанията и във военните игри.

Войската от моя набор завиждаше ли завиждаше, че няма да участва в такива огромни по мащаби маневри, въпреки, че се носеха слухове за хиляди загинали по време на провеждането им. Говоря за Щит-84. Българите сме си били винаги милитаристично настроени ?sneaky2.gif

Не беше ли Щит-82. По вмое време имаше Гранит-85!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не беше ли Щит-82. По вмое време имаше Гранит-85!

Военна история на българите от древността до наши дни

Щит (учения, 1984)

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Имаше и Щит-82 , тогава руснаците дойдоха по море с десантните кораби на въздушна възглавница и се паркираха на пясъка до Атия. И едно въпросче за знаещите - По какво ще определиш как да се обърнеш /примерно с капитан или с капитан-лейтенат/ към офицер с морска униформа :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чети условието !!! Виждаш облечен с морски дрехи и съответния пагон капитан/капитан-лейтенат, да , ама как ще познаеш дали е капитан или капитан-лейтенант :lightbulb:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Цъ. Гледа се пагона, униформата е без значение. Ако е обкрайчен с червена ивица - прилагаш званията за кашиците - демек капитан, ако е обкрайчен с черна ивица- значи е морски - демек капитан-лейтенант. :bigwink:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Като УВО'89 от флота мога да заявя, че никога не съм виждал съветски матрос с повече от 3 нашивки ( Старшина I степен ). По мое време, след толкова учения за три години, с участия на множество съветски съдове ( в т.ч. и подводници ) съм стигнал до извода, че три нашивки се дават само на този, който ще остане на свръхсрочна служба.

Старшина ми беше едно лайно, две години преди мен, който се уволнил с 3 нашивки и постъпи на свръхсрочна. С постъпването получи още една нашивка и стана Главен старшина ( Ст.сержант ).

И аз си мисля, че в съветската армия надали са давали на срочнослужещ повече от сержант/старшина I ст..

Но сержанти със сигурност си имаше и то не само в СССР. Помня през 1995 на една снимка от БА имаше снимани два такива екземпляра. От набори съм чувал ,че това е било популярно в поделенията от триъгълника на смърта-Елхово, Грудово и Звездец.

Още си спомням ,че командири на отделения или на взвод дори , пак там си бяха сержанти на срочна служба, това до 90-та със сигурност. Например , прословутите огневи точки от медиите ,където освен немски танкове имаше вкопани предимно Т-34-85 , цели или само куполи. Там също имаха срочнослужещи сержанти.

Който е гледал руския филм "Бригада" ще си спомни, че и Сашката Белов имаше три нашивки.

За Съветската армия и особенно за флота, при 3-годишна служба не е невъзможно да е имало такива изключения. Да не говорим ,че до Хрушчов и сухопътните са служели толкоа. При липса на кадри не е било изключено да има такива прецеденти.

В България до 90-те години имаше полковници и дори комбати със средно образование и без военно. Военното преди Велико Търново са го местели, като дори през 50-те е било в Силистра. Така, че проблемът с кадрите и в Съюза, и у нас след В.С.В. е бил голям, да не говорим за смяната на ''елементите'' .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да допълня и още нещичко .

Учащите във Военните училища имаха по-високо звание от обикновения редник .

Например за средните сержантски - школник. А за висшите курсант .

Редник-школник-курсант.

Школника има същите нашивки като фазана , но е без пера,.:laugh:, т.е. нямаше двете кантчета от червена и жълта ивица. Курсанта подобно на школника, но фона е с друг цвят.

Въпреки това, обаче например всеки свръхслочнослужещ дори и сержант е с по-голямо звание от учащия се, например сержант-курсант, ст.сер.курсант и старшина-курсант. Имало е случай през комунизма в Военните у-ща , да се дават дори най-младшите офицерски звания за заслуги, отличен успех и спец ,награди. Помня ,че един старшина-курсант , който е бил началник караул и са заловили нарушител е получил младши лейтинантско звание.

Във Военноморското у-ще курсантите сами си бяха командири на взводове - флота винаги се е славел с известен плурализъм, въпреки , че и там не са малко снобарите.

Имаше сержантски у-ща , като жепейското в Г. Оряховица и средното "Г. Измирлиев" което също беше там , а от 1990-до 2000 г. в В.Търново, където се вземаха еничарчета от осми клас, В Бургас морското бяха полуеничарчета.

Добре беше, че до 18-г. възраст не им даваха оръжие, те и клетва не можеха да положат и си играеха , като деца с едни дървени приклади.

Аз също учех в сержантското в Търново , което беше следсредно, та със Семинарията ми станаха 3 средни :tooth:.

На нас ни викаха ''хуни'' ,защото бяхме диви и '''шмицове'', май че от немски .

По строева подготовка, май ,че след Гвардейската рота, бяхме най-добри. Като гледам немските парадни филми, все тях гонехме , май. :bigwink: Май , оттам шмицове, щото винаги, когато минавахме пред Командира на военното , казваше - "Сержантското е свободно от тренировки" . Какво свободно братче , ти си изкапал от набиване и сега свободно.

Три пъти ни отложиха клетвата и набивахме плаца на Военното , което е дълго само 1,5км по двадесет пъти на ден.

Първата година имахме много учения, но след като дойде кризата през 96-та всичко се забатачи.

Оттогава , мисля , че и до 96-та армията си беше почти във формата от 90-те. (е на всичко беше намалена бройката, но качеството се вдигаше).

Оттогава до днес- само пълна разруха.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Цъ. Гледа се пагона, униформата е без значение. Ако е обкрайчен с червена ивица - прилагаш званията за кашиците - демек капитан, ако е обкрайчен с черна ивица- значи е морски - демек капитан-лейтенант. :bigwink:

Ми то е ясно бре :)! А морските капитани са от майор (сухопътни) на горе 3-ти, 2-ри и 1-ви ранг (полковник, ако няма корито под него :)).

Интересуват ме пагоните на Вермахта и Великобритания. Заменям за френски ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво по-ясно от това? Айде да опитаме с висшите офицери щом имаш афинитет към тях - срещаш един такъв с морски дрехи с един "голям болт" на пагона- ако пагона му е обрамчен с червен шнур е майор, а ако е обрамчен с черен шнур е капитан III ранг. Тези които са станали офицери от неморските вузове и отидат на работа във флота си носят кашишките звания и на морските униформи им слагат пагони обрамчени с червен кант/шнур, анадънмо?....а иначе не е необходимо да си носи коритото под мишница за да разбереш че е морски ;)

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми то е ясно бре :)! А морските капитани са от майор (сухопътни) на горе 3-ти, 2-ри и 1-ви ранг (полковник, ако няма корито под него :)).

Кой ти говори за заяждане, просто от този отговор се вижда че не вдяна за какво иде реч :!!!:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Историк: - метеоролог към разузнаването на РВ и А (радиосондист и изчислител - едновременно) - ВОС 53... Историк в кой ракетен дивизион или бригада си служил и на какъв комплекс. Имам слабост и връзка с вече бившите Ракетни войски на България (служил съм там, но не като войник)!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ми то е ясно бре smile.gif! А морските капитани са от майор (сухопътни) на горе 3-ти, 2-ри и 1-ви ранг (полковник, ако няма корито под него smile.gif).

Интересуват ме пагоните на Вермахта и Великобритания. Заменям за френски wink.gif.

Британски армейски рангове.

https://www.army.mod.uk/structure/32321.aspx

finalrank_blank2.gif

Officer Cadet

finalrank_2lt.gif

Second Lieutenant

finalrank_lt.gif

Lieutenant

finalrank_capt.gif

Captain

finalrank_maj.gif

Major

finalrank_ltcol.gif

Lieutenant Colonel

finalrank_col.gif

Colonel

finalrank_brig.gif

Brigadier (aka 1 star)

finalrank_majgen.gif

Major General (aka 2 star)

finalrank_ltgen(1).gif

Lieutenant General (aka 3 star)

newfinalrank.gif

General (aka 4 star)
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

finalrank_blank.gif

Private

finalrank_lcpl.gif

Lance Corporal

finalrank_cpl.gif

Corporal

finalrank_sgt.gif

Sergeant

finalrank_ssgt.gif

Staff/Colour Sergeant

finalrank_wo21.gif

Company/Squadron Sergeant Major

finalrank_wo1.gif

Warrant Officer Class 1
(Regimental Sergeant Major)
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Определено са интересни и навсякъде се делят на общи принципи - сержантски и оицерски състав. И по това кой колко може да командва. ::Между другото, Богданов тук си дал само офицерски чинове (офисъри)...

Аз обаче исках друго да кажа - Полковник (Colonel) се произнася доста интересно, напишете в Гугъл преводач и чуйте - за онеи които не са прекалено навътре в английския.



ЕЕЕ, аз докато писах ти ми отговори..



Сержантския състав...



И нещо дето ми е малко смешно - питх мой колега от университета (макединец) какъв е бил в армията. Отговорът - бил "Десетар", отговаря на наш ефрейтор. В отоманската войста - Онбаши - оглавява десет човека :)

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

И нещо дето ми е малко смешно - питх мой колега от университета (макединец) какъв е бил в армията. Отговорът - бил "Десетар", отговаря на наш ефрейтор. В отоманската войста - Онбаши - оглавява десет човека :)

Спомням си, че чавдарчетата бяха разделени на чети. Имаше "чин" десетник, ако не се лъжа.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ха, аз пък това не го помня... Или е отпаднало или такива неща вичи не е имало... АЗ в малко по-късния социализъм отраснах... На някаква застава /около моя край/ ни вързаха връзките...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...