Отиди на
Форум "Наука"

История


Recommended Posts

  • Администратор

Нека в тази тема да се обсъжда и даде що годе добра информация за това къде и как се учи история във висше учебни заведения. :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Къде и как? :blink: Какво точно искаш да знаеш?

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Знам, че в София в Софийския университет има специалност история...е някои ако знае къде може да се влезе да се учи история в други градове университети да каже.

Мисля, че в София, Велико Търново и Бургас има, но не съм сигорен. :icon_rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И в Пловдив - също. В София освен Софийския има и Нов Български Университет където има специалности с история... за сега това се сещам.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
И в Пловдив - също. В София освен Софийския има и Нов Български Университет където има специалности с история... за сега това се сещам.

Ти История ли си учил? Каде според теб се получава най доброто ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не съм. Иначе за другото незнам - може би в СУ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еми освен историят, която е да го кажем разделена- Нова, Стара, Средновековна, Балканска и не знам си ква...има етнология, археология, палеография, мисля, че имаше май...провери на сайта на СУ и там не може да не ги пише.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Даммм, СУ-то е най-доброто място за история. Аз се пробвах миналата година, ама не се бях подготвил добре за Априлското въстание и направо си предадох бял лист... Впрочем, какво по-точно се изучава в тези етнология, палеография и т.н.?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Етнологията е доста интересна, тя се занимава с произхода, обичаите, традициите, начинът на живот на отделните народи и етноси, тяхното групиране и история.

Между другото преди няколко години и аз се пробвах на кандидат студентските в СУ по История, но също не се бях подготвил добре и го карах повече на обща култура. Падна се темата за Паисий, Софроний и възраждането, пък аз бях наблегнал повече на средновековието. Написах 14 страници, но изкарах добър 3.63, което не ми стигна за да ме приемат. :doh::cardR:

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ами ние ще се пробваме следващата година - 2007 да видим ние какво ще направим :whistling:

Ето ти информация за ЕТНОЛОГИЯ

:smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребители

Преди години имах възможност да избирам между СУ и Великотърновския университет. Не исках да уча в София. Не съжалявам за избора си. Мога да кажа само, че Търновската историческа школа е водеща. Тя е по-добра от Софийската. Повечето софийски преподаватели, които идваха нищо не правиха. Те идваха, колкото да отбият борча.

Исторически дисциплини са: археологията, етнографията, балканистиката. Самите археолози учат няколко вида археология. Но и историци и балканисти учат същото. Аз лично съм карала 3 семестара археология при доц. Чокаджиев и проф. Попконстантинов.

Единствения показател по който води СУ е дисциплината Етнологията. Това обаче е вече минало защото от 1997/8г. и в ВТУ Етнологията се изучава като отделна дисциплина. Аз лично винаги съм харесвала историята, археологията и етнографията, но завърших история и специализирах Етнография ( Етнология ). То е едно и също. Мога да кажа, че Етнологията е необятна.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител
Преди години имах възможност да избирам между СУ и Великотърновския университет

Тази година и аз кандидатствах с история в тези ВУЗ-ове, само че аз исках да уча археология и писах в софийския само археология и история, а във великотърновския само археология, и не ме приха там, иначе ако бях писал там история щяха да ме приемат де. Както и да е влязох археология в СУ и съм много щастлив :party: Иначе аз живея и София и ако ме бяха приели в ВТУ и в СУ определено щях да избера СУ по простата причина че образованието щеше да ми излезе по-евтино, а и не съм много сигурен че ВТУ толкова превъзхожда СУ особено в археологията :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
А какъв изпит трябва да изкараш, за да следваш магистратура?

1. За да следваш бакалавърска програма, кандидатстваш с дипломата от средното образование и с изпит(и).

2. За да започнеш магистърска програма, има две възможности:

- да я започнеш отначало, като изкараш едновременно програмите за бакалавър и магистър. Няма да го усетиш, защото са интегрирани. Пак се кандидатства с дипломата от средното образование и с изпит(и).

- да си изкарал бакалавърска програма! Тогава се кандидатства по документи (диплома от висшето образование със степен бакалавър с общ успех от следването не по-нисък от 4,50).

3. За да започнеш втора бакалавърска или магистърска програма, кандидатстваш с дипломата за предната бакалавърска или магистърска степен. Втората бакалавърска/магистърска степен (след завършена такава по друга специалност) може да бъде започната.

4. За да започнеш докторка програма (докторантура), кандидатстваш с дипломата от магистратурата по същата специалност.

Надявам се да съм го обяснил на разбираем език..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи сега изкарвам 4 години бакалавър, после ако имам диплома по-висока от 4.5 кандидатствам за магистратура, и доктурантурата по същия начин. Ами интересно живот и здраве ще пробвам след 4 години :animatedwink: Мерси за информацията :coolthumb:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Между другото какъв изпит трябва да изкараш, че да следваш магистратура?

Добре си дошъл! Определено няма да ти е скучно с архелозите :)

А за магистратурата, ти го докарай до там, пък ще се види. Всяка година изпита протича различно. :) Ако имаш пари за таксата, не мисля, че ще е проблем да се продължи с магистратура.

Само бележка към ISTORIK, не се кандидатства само по диплома, има изпит.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С докторантурата е малко по-сложно. Тогава се държат 3 изпита - писмен по специалноста и устен, ако си изкарал над 4,50. Ако си се справил с тях се явяваш на западен език. И тъй като мястото е само едно, са от значение и самите оценки, други кандитати и т. н.

Но тъй като в България постоянно се експериментира с образованието, ти докато завършиш кой знае какви ще са правилата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Между другото какъв изпит трябва да изкараш, че да следваш магистратура?

Същият, какъвто и за бакалавърската програма.

Само дето направо излизаш магистър, а не - първо да излезеш бакалавър, а после - магистър.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В моя случай...

Аз завърших училище (средно) в 1991. Предстоеше ми влизане в армията. А не исках да си губя времето там и да загубя инерцията от училище. Кандидатсвах в СУ и ВТУ, изкарах си изпитите по история и по френски, ама ме опукаха по литература. Проклетата литература беше дадена като второ сито. С тази уговорка, че тогава нямаше изпит по български език - езикова култура. И така, от военната комисия ме отложиха, понеже бях по-болнаво дете и аз кандидатствах за полувисше образование. Приеха ме за студент и така започнах да вървя по пътя на учител. Докато бях студент в редовно обучение, имах възможността да не се налага да работя, което ми помогна да се съсредоточа в науката си.

После изкарах казармата и кандидатствах за бакалавър по две от специалностите си. Започнах да уча за бакалавър едновременно в два университета в различни градове. Видях, че е почти непосилно (а трябва и да се работи). Реших да се съсредоточа върху една бакалавърска програма. Да я завърша и да започна да работя по специалността си (нали затова съм я учил!)....

Изкарах едното, после - и второто, доста по-късно, защото е трудно да работиш много и да учиш здраво. Освен това, бяха сменили и броя на семестрите, и предметите, и преподавателите.

Записах и магистърска програма. По програма Еразмус бях пратен в чужбина (по специалност, нямаща нищо общо с моята. Изкарах там един семестър от 3 курс (без да имам стабилна основа - градих 3 етаж!, а там образованието цели да направи с други тухли друга стена, за разлика от нашето). Успях да си взема изпитите във Франция (инак - трябваше да връщам стипендията с лихвите - накуп!).

Като се върнах тук, се оказа, че пак са сменили всичко и всички и... аз почти отначало. Оказа се, че няма да има държавен изпит, а - дипломна работа.

И, така, продължавам нагоре по Пътя.

---

Ето ви извадка от автобиографията ми (чете се отдолу - нагоре!):

6. Завършено oбразование:

Висше:

- Бакалавър по български език и литература и френски език –

филиал на ПУ “Паисий Хилендарски” в гр. Кърджали - 2005

- Бакалавър по история -

филиал на ЮЗУ “Неофит Рилски” в гр. Смолян – 1999

Полувисше:

Специалности: история, френски език, български език и литература,

и изобразително изкуство –

ПИ “Дичо Петров”, гр. Смолян - 1994

Средно:

СОУ “Лиляна Димитрова” (днес – СОУ “Патриарх Евтимий”), гр. Пловдив - 1991

Основно:

ОУ “Гео Милев”, гр. Пловдив – 1988

7. Предстоящи квалификации:

Висше образование:

- Магистър по история –

ПУ, гр. Пловдив

Следдипломна квалификация:

- Практическа психология, невропсихология и психотерапия –

МУ, гр. Пловдив

8. Специализации, конференции, семинари, курсове:

Семинар на тема: “Понятия, времена, ценности в историческото образование”-

ДИПКУ, гр. Варна – 2005

Национална Конференция на тема “ИКТ в обучението по история” –

ГХП, гр. Пловдив – 2005

По програма ERASMUS: Социология, демография, социална антропология –

Universitе des Sciences et Теchnologies de Lille (USTL-1) –

гр. Лил, Франция – 2003

По програма на НАОП: Астрономия, НАОП - гр. Смолян - 1994

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
В Пловдивския не знам как е, но в Софийския, доколкото ми е известно, изпитът за магистратура не е идентичен с бакалавърския.

Добре, а каква е разликата?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...