Отиди на
Форум "Наука"

“Българските символи”


Recommended Posts

  • Администратор

Избираме българските символи, съизмерими с Лувъра и Стоунхендж

До 31 август всеки българин може да се включи в предварителния избор за символ на България, с който да бъде разпознавана и популярна страната ни в Европа и света. Това значи, че всеки може да даде своето предложение за символ в три категории, които са подробно описани в интернет портала www.infobulgaria.info , съобщиха за Агенция “Фокус” организаторите на проявата – Българска асоциация за бизнес и туристическа информация (БАБТИ). "Става дума за нестандартно допитване до хората, при което те да изберат най-българското, най-гордото, най-нашето творение. Това, с което сме съизмерими с Лувъра, Стоунхендж, тангото, сиестата, матрьошките и още и още... От края на септември започва същинското гласуване за символ на България. При гласуването, обаче вече не предлагате символ, а избирате от вече селектираните и утвърдени за гласуване символи", заявиха от асоциацията.

Достъпът до интернет портала е безплатен. Безплатно ще може да се гласува и чрез всички поделения на “Български пощи” в цялата страна, чрез специални талони, които ще намерите там. Богата информация за кампанията и данни за гласуването ще има редовно в печатните и електронни медии.

Избраните символи ще станат визитната картичка на България пред Европа и света и ще се включат в рекламните кампании на държавата ни на международни форуми за утвърждаване на успешния й имидж.

Кампанията “Българските символи” е подкрепена от: министър-председателя Сергей Станишев, кмета на София Бойко Борисов и Министерството на външните работи.

Предложените символи са:

Природни забележителности

Белоградчишки скали

Витошки морени

Ждрелото на р. Ерма

Мелнишки пирамиди

Нос Калиакра

Седемте рилски езера

Стобски пирамиди

Побитите камъни

Биосферен резерват Сребърна

Триградското ждрело

Връх Мусала

Културно и историческо наследство

Кирилицата

Роза и розово масло

Панагюрско златно съкровище

Мадарски конник

Перперикон

Рилски манастир

Храм-паметник "Александър Невски"

Исторически хълм Царевец

Кукери

Мартеница

Нестинари

Храни и напитки

Кисело мляко

Ракия

Мавруд

Смилянски боб

Мелнишко вино

Шопска салата

Суджук, луканка

Кебапче, кюфте

Бяло саламурено сирене

Радомирска боза

Баница

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ох и има още много много неща...

Аз не бих могла да избера от всичките само 3...

Интересно ми е как нос Калиакра ще бъде символ на България като скоро ще стане обект на унищеожение...Най-добре е да е той, за да не бъде унищожен!

Как може да очакваме уважение от другите държави и народи като поругаваме символите на България (които сами признаваме, че са символи) ето така:

http://www.bulgariandreams.com/kaliakra-pr...Mar-Apartments/

Представяте ли си на мястото на дивата (почти дивата, но все пак достатъчно) Калиакра да се появи това...... УЖАСЯВАМ СЕ

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Аз съм израснал сред тази дива природа…всяко лято в продължение на над 7 години аз бях на село…, а именно Българево, което е в непосредствена близост до нос Калиакра…много време съм прекарал из тези земи…това лято също ходих и също прекарах време на това място…не мога да си представя това което може да се направи…Това ли е бъдещето?!?!?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребители

Знаете ли от колко години използваме един от най-българските символи - кирилицата?

Аааа, само си мислите, че знаете - я вижте тук:

...Отметим, что в споре об орфографии слова, которое должно быть напечатано на новых банкнотах, болгары указывают на правила кириллического алфавита, существующего в стране 14 веков...

(цит. от http://rus.newsru.ua/world/13oct2007/bolgar.html )

Видяхте ли - на 14 века ни е азбуката!!!

Ако не сте го знаели - вече знаете.

Абе, широката руска душа си е широката руска душа - кога дава - дава :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Културно и историческо наследство

Ивановските манастири - типична проява на източния християнски мистицизъм.

Копривщица - архитектурата на Възрожденските къщи

Казанлъшката гробница

Храни и напитки

Може нещо с кисело мляко - тракийска салата (Снежанка), яйца по Панагюрски, катък, таратор

Или пък да покажем, че сме близо до Ориента - боза, шкембе чорба, баклава

:biggrin: Или пък някои нови "забележителности":

Природни забележителности

Софийското сметище

застроеното Черноморие

Културно и историческо наследство

Хотелите на семейство Велчеви

Къщата на сем. Костови

Рестутитуираните имоти на царя

Резиденцията на Доган

:bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Не ме разбирайте погрешно, но за мен е напълно излишно, както и безсмислено да избирам измежду толкова красиви творения на човека и природата.

Наистина - както в национален, регионален, така и световен мащаб.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много са българските символи. Затова и аз се затруднявам да посоча само по един във всяка категория.

В първата категория, която се отнася за природните забележителности бих посочила Седемте рилски езера, Белоградчишките скали и на трето, но не на последно място Средна стара планина ( в частност Еленския Балкан ).

Във втората категория избора също е много труден. Моя личен избор е следния: Кирилицата, Хълма Царевец в Търново и богатия на ритуали и обреди Български традиционен календар( като към него прибавим и уникалния ни фолклор )

Ако в предишните две категории взех решение без колебание , то в тази трета категория ми е много трудно, защото аз обичам нашата традиционна кухня.

Мисля, че на първо място трябва да сложа царя на нашите яхнии - Боб яхния ( подправена с люто чушле ). :eat: :eat: :eat: На второ място слагам баницата и киселото мляко. След тях нареждам шопската салата и суджука естествено придружени от домашни вино и ракия. :drink::drinks_drunk:

Това е моя скромен избор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Четох, че избрания символ щял да стои на гърба на евро-монетите ни - ако наистина е така, най-добре ще е да е луканката!

Че то, как ще изглеждат, Побитите камъни, например, на монета - като турско гробище...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Четох, че избрания символ щял да стои на гърба на евро-монетите ни - ако наистина е така, най-добре ще е да е луканката!

Че то, как ще изглеждат, Побитите камъни, например, на монета - като турско гробище...

Според мен на гърба на монетите ще стои природна или архитектурна забележителност. Или по-скоро архитектурна. Аз лично съм за храм-паметника "Свети Александър Невски". То остава да сложат луканката на гърба на монетата! :laugh::)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

най-значимия принос на България за света е кирилицата, допада ми и мадарския конник - асоцияциите до които ме довежда са ... древна, силна, загадачна, побеждаваща...абе БЪЛГАРИЯ...никоя църква не може да го постигне

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Според мен на гърба на монетите...Аз лично съм за храм-паметника "Свети Александър Невски"...
Не става - нали отказаха да го сложат в "Малката Европа", че изглеждал "много руски", та сложихме там Рилския манастир - няма начин да го допуснат до евромонетите.

Виж, Мадарския конник става, ама да не забравяме, че там Лъвът е победения...

Така че аз си държа за суджука :bleh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не е ли прободен от копие лъва? Или греша?

Точно така. :)

В естествена големина са изобразени конник в ход надясно, подскочило куче, което го следва, и прободен с копие лъв, повален под предните крака на коня.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребители

Кирилицата е добра идея, на как ще се събере цялата. Трябва да се сложат отделни букви. Може да се сложат някои от стенописите на Боянската църква, Царевец или някой друг архитектурен паметни.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето я средновековната (старобългарската) кирилица.

post-471-1205824260.jpg

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...