Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Реална ли е вълновата функция


Препръчано мнение

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 46 минути, Кухулин said:

И докато се движиш в пълна безтегловност, това не пречи да поглъщаш милиарди виртуални гравитони. Въпросът е поглъщаш ли материя в тоя момент :) 

Да, но само след като свържеш напълно ОТО с квантовата механика... От страна на квантовата механика проблемът са квантовите флуктуации, които при точкови частици стават нерешими (не работи дори пренормировката от КТП), а пък от страна на ОТО проблемът са гравитационните кривини (различните от НУЛА стойности извън диагонала на метричния тензор). Основният опит за решение на този проблем откъм квантовата механика е суперструнната теория (приемането на точковите частици за трептящи едномерни струни "заглажда" "бъркотията" от квантовите флуктуации, но създава проблеми с хиралността във връзка със слабото взаимодействие и няма, нито се очертава да има, експериментално потвърждение за супер-симетричните частици, които суперструнната теория предсказва), а пък откъм ОТО е примковата квантовата гравитация (тя позволява изграждането на фоновонезависима теория, за разлика от суперструнната теория, която използва изкуствено постулирано, фоново, контейнерно, пространство-време, обаче тя и не съединява достатъчно успешно квантовата механика и ОТО). Различни от споменатите опити представляват туисторната теория на Пенроуз и квантово-механичната интерпретация "Много светове".

Редактирано от Станислав Янков
  • Мнения 421
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Публикувано
Преди 8 часа, Станислав Янков said:

Да, но само след като свържеш напълно ОТО с квантовата механика... 

Това няма никакво отношение към нашия разговор. И десет метода за ренормализиране да намерят, телата пак ще си останат тела, вълните пак ще си останат вълни, енергийните потоци пак ще зависят от отправните системи. И пак ще се чудим виртуалните частици материя ли са, не са ли.

  • Потребител
Публикувано
Преди 1 час, Кухулин said:

Това няма никакво отношение към нашия разговор. И десет метода за ренормализиране да намерят, телата пак ще си останат тела, вълните пак ще си останат вълни, енергийните потоци пак ще зависят от отправните системи. И пак ще се чудим виртуалните частици материя ли са, не са ли.

Неуспехите досега ясно показват, че за да се отговори успешно на въпроса, дали има или няма гравитони и ако има, какво точно представляват те (материя или просто минимално възможни пространствено-времеви отрязъци), трябва минимум някакво фундамелно, основно, голямо пренареждане на досегашния подход. Нито суперсиметрията, нито пренормировката са достатъчния (правилния) отговор. Убягва нещо базово, основно, фундаментално в подхода и без него въпросът не може да се реши. Телата как се определят? Свободно можеш да обявиш за един обект и един автомобил, и една автокъща, и един град... Съставните на вълните (например електрическото и магнитното поле на електромагнитните вълни) в пространството ли се разполагат или са условни ("вътрешни") стойност и ролята им се проявява само при взаимодействие на вълната с нещо (в случая - материя с електрическо поле, електрони, на които постъпилата вълна въздейства и ги кара да се държат по съответен на характеристиките ѝ начин)? Нищо не е толкова просто, защото ако беше - вече щяхме да знаем ВСИЧКО и при това отдавна.

  • Потребител
Публикувано
Преди 20 часа, Станислав Янков said:

Неуспехите досега ясно показват, че за да се отговори успешно на въпроса, дали има или няма гравитони и ако има, какво точно представляват те (материя или просто минимално възможни пространствено-времеви отрязъци), трябва минимум някакво фундамелно, основно, голямо пренареждане на досегашния подход. Нито суперсиметрията, нито пренормировката са достатъчния (правилния) отговор. Убягва нещо базово, основно, фундаментално в подхода и без него въпросът не може да се реши.

Че нещо убягва - убягва. Въпросът е каква роля играе това "нещо" в цялостната картина.

Ти например как си обясняваш факта, че моделите на ОТО и на КТП са математически еквивалентни на нормални мащаби? 

  • Потребител
Публикувано
Преди 6 часа, Кухулин said:

Ти например как си обясняваш факта, че моделите на ОТО и на КТП са математически еквивалентни на нормални мащаби?

Можеш ли да дадеш малко повече подробности за това? Твоите предни коментари, че гравитационното взаимодействие може да се опише и чрез квантово-механично поле в контейнерно пространство, но без наличието на ключовата неопределеност ли?

Преди 6 часа, Кухулин said:

Че нещо убягва - убягва. Въпросът е каква роля играе това "нещо" в цялостната картина.

Според мен днешната физика, на всички равнища, се е усложнила толкова много, че всички затъват в ужасно сложни детайли и губят интуитивността относно цялостната картина (за мен самия това се отнася още повече, защото аз много и не зная). Убягващото "нещо" на мен ми се струва, че има общо с цялостната картина - нещо базово, от сорта, дали става дума за геометрия (как точно на квантово равнище) или за нещо напълно абстрактно (само чрез формули и алгебрични зависимости), заради коренно различно от геометрия и пространства естество на реалността (включително и на макрониво - макроскопичните представи за геометрия и за движения в пространство да са илюзорни и да нямат общо с действителното състояние на реалността)? Според мен всичко известно до момента трябва да може да се опише и напълно абстрактно алгебрично, и геометрично, но двата пътя трябва да се държат отделно един от друг, да се развиват паралелно, със свои собствени логики. Така ми си струва засега.

  • Потребител
Публикувано
Преди 8 часа, Станислав Янков said:

Можеш ли да дадеш малко повече подробности за това? Твоите предни коментари, че гравитационното взаимодействие може да се опише и чрез квантово-механично поле в контейнерно пространство, но без наличието на ключовата неопределеност ли?

Моделира се взаимодейтвие на телата посредством спин-2 безмасов бозон. Смята се с пълния апарат на КХД по специална методика:

https://en.wikipedia.org/wiki/Double_copy_theory

След това в получените уравнения се изчистват всички квантови ефекти чрез зануляване на Планковата константа (h -> 0). Резултатът е идентичен с ОТО. По-рано в темата пуснах едно клипче, там е обяснено с подробности.

 

  • Потребител
Публикувано
Преди 12 часа, Кухулин said:

Моделира се взаимодейтвие на телата посредством спин-2 безмасов бозон. Смята се с пълния апарат на КХД по специална методика:

https://en.wikipedia.org/wiki/Double_copy_theory

След това в получените уравнения се изчистват всички квантови ефекти чрез зануляване на Планковата константа (h -> 0). Резултатът е идентичен с ОТО. По-рано в темата пуснах едно клипче, там е обяснено с подробности.

И тази теория за двойното копиране е непълна, както всички останали досегашни предположения (включително квантовата механика и ОТО, независимо от респектиращите им успехи) - решава успешно някои неща и се проваля в други неща. В самото начало на представения от теб клип се казва, че обясняваното там не е пълното решение, само има редица много успешни приложения (по-конкретно - около гравитационните вълни, на които се акцентира в клипа).

Скенер е точен - квантовите полета са материя и даже в долния клип са определяни като "флуидоподобно/течноподобно вещество" или "течноподобна субстанция" (за да се насочи по-удобно публиката към вълните/смущенията на тези полета). В клипа не се говори за "ефект на Казимир", а за "сила на Казимир". Виртуалните частици не се водят материя (това не е от клипа), само за временни флуктуации/смущения на квантовите полета, макар да са носители на сила като реалните бозони, предават реални сили между материята.

Quantum Fields: The Real Building Blocks of the Universe - with David Tong

 

  • Потребител
Публикувано
Преди 11 часа, Станислав Янков said:

И тази теория за двойното копиране е непълна, както всички останали досегашни предположения (включително квантовата механика и ОТО, независимо от респектиращите им успехи) - решава успешно някои неща и се проваля в други неща. В самото начало на представения от теб клип се казва, че обясняваното там не е пълното решение, само има редица много успешни приложения (по-конкретно - около гравитационните вълни, на които се акцентира в клипа).

Решенията не са пълни, хубаво, но не става ясно ти как си обясняваш математическата еквивалентност.

 

Преди 11 часа, Станислав Янков said:

Скенер е точен - квантовите полета са материя и даже в долния клип са определяни като "флуидоподобно/течноподобно вещество" или "течноподобна субстанция" (за да се насочи по-удобно публиката към вълните/смущенията на тези полета). В клипа не се говори за "ефект на Казимир", а за "сила на Казимир". Виртуалните частици не се водят материя (това не е от клипа), само за временни флуктуации/смущения на квантовите полета, макар да са носители на сила като реалните бозони, предават реални сили между материята.

Quantum Fields: The Real Building Blocks of the Universe - with David Tong

 

Честно казано, нищо не разбрах. Квантовите полета са материя, но виртуалните частици не са материя?

  • Потребител
Публикувано
Преди 1 час, Кухулин said:

Решенията не са пълни, хубаво, но не става ясно ти как си обясняваш математическата еквивалентност.

Според мен не се крие там решението на загадката с пълното обединяване на квантовата механика и на ОТО (ако въобще има такова решение, но най-вероятно има, защото природата си работи пълноценно на всички равнища - и на квантови, и на макроскопични). Според мен всички драскат само отгоре-отгоре (такова драскане е суперсиметрията, такова е и довойното копиране, и всички други неща до момента), защото потенциалното решение е нещо много същностно, в самия фундамент на реалността около пространството и времето, нещо доста неочаквано (затова и все още не е разкрито) и ще наложи драстично преразглеждане на досегашните физически представи (и квантови, и макроскопични).

Аз видях онази част, относно която по-назад се обърках във връзка с калибровъчния характер (бях го прочел само веднъж преди два-три месеца). Ставаше дума за симетриите. СТО се базира на симетрията във връзка с принципа на относителността (всички равномерно и праволинейно движещи се системи са равностойни, за всички тях наравно важат физическите закони, като постоянството на скоростта на светлината във вакуум е един от тези физически закони), а с калибровъчните симетрии се свързват само силното, слабото и електромагнитното взаимодействие. Грешката ми по-напред беше, че приписах калибровъчно естество и на бозоните като цяло, където е и Хигс-бозона, вместо само да се огранича до силното, слабото и електромагнитното взаимодействие (придаването на маса на някои от частиците не представлява взаимодействие, не е никое от четирите фундаментални взаимодействия). Понеже засега не е потвърдено наличието на гравитон - гравитацията се базира на симетрията, свързана с принципа на еквивалентността (всички възможни макроскопични системи са равностойни и за всички тях важат едни и същи физически закони, независимо от начина им на движение, включително и при движенията, свързани с гравитацията).

Ако и гравитоните бяха свързани с калибровъчна симетрия, наподобяваща останалите три - още първите опити за интегрирането им в квантовата механика щяха да са успешни (силното взаимодействие все пак е било интегрирано към електро-слабото, макар и много трудно). Това, че толкова упорито не се получава, най-вероятно означава, че или няма гравитони, или те са от някакво по-необичайно, по-неочаквано естество в сравнение с всички останали бозони. Теории като двойното копиране са сравнително стандартни (драскане отгоре-отгоре), движат се твърде близо до стандартната квантова механика, а тя се е провалила в ясното и категорично, потвърдено дефиниране на гравитона. Такива теории не забиват достатъчно дълбоко във фундамента на пространството и времето, за да се очаква някакъв драматичен успех от тях (ползи от тях в различни отношения гарантирано има, само това не е пълната картина).

Преди 2 часа, Кухулин said:

Честно казано, нищо не разбрах. Квантовите полета са материя, но виртуалните частици не са материя?

За момента има спорове във физическата общност, дали виртуалните частици са нещо реално или са просто математическа техника за намиране на квантово-механичните отговори във връзка с превръщанията на реалните частици. Например, при математическата операция 25х5=125 ти можеш и директно да стигнеш до отговора, защото го знаеш наизуст или можеш първо да умножиш 5х5, после 5х2, да събереш двата резултата и пак да получиш 125 - процедура, използвана за изчисляване на резултата, понеже не помниш/не знаеш отговора 125. Процедурите 5х5, 5х2 и т.н. реални ли са (не може без тях) или не са реални (крайния отговор се знае и без тях, просто ти използваш такава математическа техника, за да го намериш и така реални са само 25, 5 и 125). Проблеми с нереалността на виртуалните фотони има например и заради тези две съображения:

1) При СИЛАТА (!) на Казимир, между двете плочи се образуват по-малко виртуални частици в сравнение с външните страни на плочите и затова става притискането им една към друга (сила вследствие на виртуалните частици, квантовите флуктуации, а не просто заради полето). В ефекта, който се свързва със сила (електромагнитно взаимодействие) участват пряко и виртуални фотони.

2) При лъчението на Хокинг реална частица произлиза от виртуална частица.

  • Потребител
Публикувано
Преди 2 часа, Станислав Янков said:

Според мен не се крие там решението на загадката с пълното обединяване на квантовата механика и на ОТО (ако въобще има такова решение, но най-вероятно има, защото природата си работи пълноценно на всички равнища - и на квантови, и на макроскопични). Според мен всички драскат само отгоре-отгоре (такова драскане е суперсиметрията, такова е и довойното копиране, и всички други неща до момента), защото потенциалното решение е нещо много същностно, в самия фундамент на реалността около пространството и времето, нещо доста неочаквано (затова и все още не е разкрито) и ще наложи драстично преразглеждане на досегашните физически представи (и квантови, и макроскопични).

Аз видях онази част, относно която по-назад се обърках във връзка с калибровъчния характер (бях го прочел само веднъж преди два-три месеца). Ставаше дума за симетриите. СТО се базира на симетрията във връзка с принципа на относителността (всички равномерно и праволинейно движещи се системи са равностойни, за всички тях наравно важат физическите закони, като постоянството на скоростта на светлината във вакуум е един от тези физически закони), а с калибровъчните симетрии се свързват само силното, слабото и електромагнитното взаимодействие. Грешката ми по-напред беше, че приписах калибровъчно естество и на бозоните като цяло, където е и Хигс-бозона, вместо само да се огранича до силното, слабото и електромагнитното взаимодействие (придаването на маса на някои от частиците не представлява взаимодействие, не е никое от четирите фундаментални взаимодействия). Понеже засега не е потвърдено наличието на гравитон - гравитацията се базира на симетрията, свързана с принципа на еквивалентността (всички възможни макроскопични системи са равностойни и за всички тях важат едни и същи физически закони, независимо от начина им на движение, включително и при движенията, свързани с гравитацията).

Ако и гравитоните бяха свързани с калибровъчна симетрия, наподобяваща останалите три - още първите опити за интегрирането им в квантовата механика щяха да са успешни (силното взаимодействие все пак е било интегрирано към електро-слабото, макар и много трудно). Това, че толкова упорито не се получава, най-вероятно означава, че или няма гравитони, или те са от някакво по-необичайно, по-неочаквано естество в сравнение с всички останали бозони. Теории като двойното копиране са сравнително стандартни (драскане отгоре-отгоре), движат се твърде близо до стандартната квантова механика, а тя се е провалила в ясното и категорично, потвърдено дефиниране на гравитона. Такива теории не забиват достатъчно дълбоко във фундамента на пространството и времето, за да се очаква някакъв драматичен успех от тях (ползи от тях в различни отношения гарантирано има, само това не е пълната картина).

За момента има спорове във физическата общност, дали виртуалните частици са нещо реално или са просто математическа техника за намиране на квантово-механичните отговори във връзка с превръщанията на реалните частици. Например, при математическата операция 25х5=125 ти можеш и директно да стигнеш до отговора, защото го знаеш наизуст или можеш първо да умножиш 5х5, после 5х2, да събереш двата резултата и пак да получиш 125 - процедура, използвана за изчисляване на резултата, понеже не помниш/не знаеш отговора 125. Процедурите 5х5, 5х2 и т.н. реални ли са (не може без тях) или не са реални (крайния отговор се знае и без тях, просто ти използваш такава математическа техника, за да го намериш и така реални са само 25, 5 и 125). Проблеми с нереалността на виртуалните фотони има например и заради тези две съображения:

1) При СИЛАТА (!) на Казимир, между двете плочи се образуват по-малко виртуални частици в сравнение с външните страни на плочите и затова става притискането им една към друга (сила вследствие на виртуалните частици, квантовите флуктуации, а не просто заради полето). В ефекта, който се свързва със сила (електромагнитно взаимодействие) участват пряко и виртуални фотони.

2) При лъчението на Хокинг реална частица произлиза от виртуална частица.

Благодаря за отговора. Горе-долу разбирам какво ти е мнението. Не съм съгласен с теб за много неща - и конкретни, и абстрактни - но това е нормално. Няма как всички да сме съгласни за всичко.

Искам да ти обърна внимание на един факт, който може би ще е полезен по пъта на вдълбоченото същностно разбиране. Квантовата теория на полето не се проваля само в ясното потвърдено дефиниране на гравитона (каквото и да значи това), а в ясното дефиниране на всички квантови полета. Енергиите и на електромагнитното, и на електронното, и на всички останали полета са абсолютно неясна величина. Изясняват се там, където има възможност за ренормализация, а то не е навсякъде.

 

Преди 2 часа, Станислав Янков said:

Процедурите 5х5, 5х2 и т.н. реални ли са (не може без тях)

Ако това е дефиницията за "реално" (да не можем без него), значи процедурата умножение е реална. Ние не можем без нея. Значи и виртуалните частици са реални, защото и без тях не можем. Значи и математическите структури от всякакъв характер са реални, защото и без тях нищо не става.

Същевременно възниква фундаментален парадокс, защото ако има нещо, без което съвсем, ама съвсем не можем, това са имагинерните числа. А те по дефиниция не са реални...

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 7 часа, Кухулин said:

а в ясното дефиниране на всички квантови полета. Енергиите и на електромагнитното, и на електронното, и на всички останали полета са абсолютно неясна величина. Изясняват се там, където има възможност за ренормализация, а то не е навсякъде.

Това също, но писанието ми щеше да стане доста дълго, затова го спестих. Струва ми се, че ренормализацията е също "драскане отгоре-отгоре" - най-бързото и пряко решение за интегрирането на СТО в квантовата механика (може да е и единственото в настоящото състояние на КМ и СТО). Решението на проблема с пълноценното обединяване на ОТО и КМ може би ще доведе до отпадане на ренормализацията в полза на нещо друго. Ограниченията с изясняването на енергиите може и да си останат, но достъпните стойности нямат да се извличат чрез грубо напасване като сега, а чрез последователна теоретична процедура. Ясно, потвърдено дефиниране на гравитона значи, да сме сигурни в неговото съществуване такъв, какъвто го предполага квантова механика, дотолкова, колкото сме сигурни за W/Z-бозоните, фотоните и глуоните (засега за гравитона няма същото равнище на сигурност - гравитацията не е включена успешно в квантовата механика).

Преди 7 часа, Кухулин said:

Значи и виртуалните частици са реални, защото и без тях не можем.

Как гарантираме, че това е единствения начин за достигане до крайния резултат? Няма само един начин за умножаване на числа:

Математици откриха нов начин за умножаване на големи числа | Математика

Реалните (като аналогия на обсъждането ни на що е материя във физиката, а не материйни свойства и особености) са числата 25, 5 и 125, защото винаги ги има точно такива. Начините, по които да се извърши пресмятането са повече от един (може просто да се събере последователно, едно след друго пет пъти, числото 25, може до се ползва калкулатор, който "знае директния отговор" и т.н.). Не може без някаква процедура за умножение, но има много нейни разновидности.

Преди 7 часа, Кухулин said:

Същевременно възниква фундаментален парадокс, защото ако има нещо, без което съвсем, ама съвсем не можем, това са имагинерните числа. А те по дефиниция не са реални...

Според мен трябва да има начин всичко, което в момента е представяно чрез имагинерни форми, да бъде представяно и по алтернативен начин без тях (хиперизреност, но явно не тази на суперструнната теория в момента и ако стане на въпрос - аз не знам каква точно). В СТО например има и стандартния подход, и подход с употребата на имагинерната стойност i (корен квадратен от единица) - ротацията на Вик (или Уик?).

Редактирано от Станислав Янков
  • Потребител
Публикувано
Преди 9 часа, Станислав Янков said:

Ясно, потвърдено дефиниране на гравитона значи, да сме сигурни в неговото съществуване такъв, какъвто го предполага квантова механика, дотолкова, колкото сме сигурни за W/Z-бозоните, фотоните и глуоните (засега за гравитона няма същото равнище на сигурност - гравитацията не е включена успешно в квантовата механика).

Същото равнище на сигурност = експериментално потвърждение. А дотогава в ЛИГО ще смятат гравитони на 5PM и ще разработват 6PM. След 2028-ма, ако не им мине черна котка път. Пък ние ще търсим потвърждение на дефинирането :D 

  • Потребител
Публикувано
Преди 25 минути, Кухулин said:

Същото равнище на сигурност = експериментално потвърждение. А дотогава в ЛИГО ще смятат гравитони на 5PM и ще разработват 6PM. След 2028-ма, ако не им мине черна котка път. Пък ние ще търсим потвърждение на дефинирането :D 

Наистина! За какво са притрябвали ОТО и квантовата механика, след като Нютоновата механика си работи толкова добре за толкова много неща?! Не може да се оцени потенциала на полезност на нещо, преди то да се открие/потвърди.

Има едно нещо, наречно матрична теория (модел BFSS), където в основата са 0-браните. Започвайки оттук - може и да се стигне до интересни неща, вщлючително и до подсказки, къде точно и защо точно се чупи суперструнната теория. Изглежда ми доста логично размишленията да започват от 0-мерния тензор, даже ако това не е същото като състоянието на Вселената "преди" и по време на Галемия взрив.

  • Потребител
Публикувано
Преди 9 часа, Станислав Янков said:

Има едно нещо, наречно матрична теория (модел BFSS), където в основата са 0-браните. Започвайки оттук - може и да се стигне до интересни неща, вщлючително и до подсказки, къде точно и защо точно се чупи суперструнната теория. Изглежда ми доста логично размишленията да започват от 0-мерния тензор, даже ако това не е същото като състоянието на Вселената "преди" и по време на Галемия взрив.

Това да не са някакви математически структури? Ще излезе накрая, че и те са материални :) 

  • Потребител
Публикувано
Преди 1 час, Кухулин said:

Това да не са някакви математически структури? Ще излезе накрая, че и те са материални :) 

Имаш разчертана окръжност и ѝ намираш характеристиките радиус, диаметър, обиколка чрез константата Пи... Кое е важното ("материалното") - разчертаната окръжност ("материята") или нейните математически описания радиус, диаметър, обиколка, Пи? Ако я няма самата окръжност ("материята") - какви математически структури радиус, диаметър, обиколка, свързаното с обиколката число Пи и разни други математически зависимости и закономерности, свързани с окръжността (с "материята") ще откриеш? Материалната формулировка, на която се базира актуалната физика, е толкова гъвкава, че няма как да се отървеш от нея просто така. Материята са квантовите полета и ВСИЧКО ДРУГО са техни описания (математически структури). А започването от НУЛА-мерния тензор или 0-браната в случая е просто поредния математически подход за започване на анализ и охарактеризиране на резултатите от трептенията на полетата - частиците.

Matrix theory (physics) - Wikipedia

  • Потребител
Публикувано
Преди 9 часа, Станислав Янков said:

Имаш разчертана окръжност и ѝ намираш характеристиките радиус, диаметър, обиколка чрез константата Пи... Кое е важното ("материалното") - разчертаната окръжност ("материята") или нейните математически описания радиус, диаметър, обиколка, Пи? Ако я няма самата окръжност ("материята") - какви математически структури радиус, диаметър, обиколка, свързаното с обиколката число Пи и разни други математически зависимости и закономерности, свързани с окръжността (с "материята") ще откриеш?

 

Ако окръжността не е разчертана, а присъства под формата на уравнение? Пак със своите характеристики - радиус, диаметър, обиколка. Защо такъв геометричен шовинизъм за сметка на алгебрата?

 

Преди 9 часа, Станислав Янков said:

Материалната формулировка, на която се базира актуалната физика, е толкова гъвкава, че няма как да се отървеш от нея просто така. Материята са квантовите полета и ВСИЧКО ДРУГО са техни описания (математически структури).

Окей, съгласен съм. Квантови полета. Остава да разберем дали гравитацията е квантово поле. Малко като във вица - лети като патка, плува като патка, кряка като патка, що е то...

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 1 час, Кухулин said:

Ако окръжността не е разчертана, а присъства под формата на уравнение?

1) Ако няма окръжност, може да не е окръжност (може да е и квадрат, и триъгълник, и какво ли не - суперпозиция). Как в този случай решаваш да ползваш точно уравнение на окръжност, а не на нещо друго?

2) Как знаеш, че уравнението е на окръжност, ако не е имало в някой момент разчертана окръжност, чрез описанието с уравнения на която да заявиш, че съответното уравнение е уравнение на окръжност, а не такова на триъгълник, на квадрат или на някаква друга форма?

3) Не се ли стига в такъв случай до кухи теории (наглед логични математически конструкции), без никаква връзка с регистрируемата действителност и с потвърдената физика?

Преди 1 час, Кухулин said:

Окей, съгласен съм. Квантови полета. Остава да разберем дали гравитацията е квантово поле. Малко като във вица - лети като патка, плува като патка, кряка като патка, що е то...

Точно тука е проблема - все още не е ясно, дали лети, плува и кряка като патка. Изглежда, сякаш лети като патка, ама останалите подробности не са ясни.

Редактирано от Станислав Янков
  • Потребител
Публикувано (edited)

Интересна статия, свързана с прословутите виртуални частици🙂:

https://www.bnl.gov/newsroom/news.php?a=122738

"Нови открития за спиновите корелации на частиците предлагат представа за това как видимата материя се появява от „нищо“

ЪПТЪН, Ню Йорк — Учени от Националната лаборатория Брукхейвън към Министерството на енергетиката на САЩ (DOE) откриха експериментални доказателства, че частици материя, възникващи от енергийни субатомни сблъсъци, запазват ключова характеристика на виртуални частици, които съществуват само мимолетно в квантовия вакуум. Откритието предлага нов начин за изследване на това как вакуумът — някога смятан за празно пространство — осигурява важни съставки, необходими за трансформирането на виртуалното „нищо“ в материята, която изгражда нашия свят.

Изследването, току-що публикувано в Nature , е проведено от STAR Collaboration в Brookhaven's Relativistic Heavy Ion Collider (RHIC), потребителски център на DOE Office of Science за изследвания в областта на ядрената физика. Статията в Nature представя доказателства за значителна корелация в спиновете на частиците - вградено квантово свойство, свързано с магнетизма - между определени двойки частици, възникващи от сблъсъци протон-протон в RHIC. Анализът на учените от STAR директно свързва тези корелации с подравняването на спиновете на виртуалните двойки кварк-антикварк, генерирани в квантовия вакуум. По същество, казват учените, сблъсъците на RHIC дават на тези виртуални частици енергийния тласък, от който се нуждаят, за да се трансформират в реалните частици, открити от STAR.

„Тази работа ни дава уникален поглед към квантовия вакуум, който може да отвори нова ера в разбирането ни за това как се формира видимата материя и как се появяват нейните фундаментални свойства“, каза Джоудунмин (Конг) Ту, физик от STAR в Брукхейвън и съ-ръководител на изследването.

... ... ..."

и т. н.

Редактирано от Шпага
  • Потребител
Публикувано
On 19.06.2026 г. at 14:08, Станислав Янков said:

Ако няма окръжност, може да не е окръжност (може да е и квадрат, и триъгълник, и какво ли не - суперпозиция). Как в този случай решаваш да ползваш точно уравнение на окръжност, а не на нещо друго?Ами

Решаваш да ползваш уравнение на окръжност, защото ако ползваш друго, сметките не излизат.

  • Потребител
Публикувано
Преди 3 часа, Кухулин said:

Решаваш да ползваш уравнение на окръжност, защото ако ползваш друго, сметките не излизат.

Работата е в това, че ти ползваш вече готово, установено уравнение и затова то ти изглежда като даденост, която винаги я е имало. Обаче преди еволюирането на маймуните в хора такова уравнение не е съществувало по никакъв начин, както не съществува за животните и в момента, макар в природата да са си се срещали по-малко или повече подобни на окръжности форми. По-важното, когато на хората им се е наложило да знаят по-точно особеностите на окръжностите, те не са получили известните днес формули незабавно, щом са решили, че им трябват, ами са разчертавали реални окръжности, оглеждали са, мерили са, смятали са и чак след това са успявали да стигнат до формулите. Лесно можем да разчертаем повече или по-малко точна окръжност, но до всички нейни математически особености се стига трудно, някои неща не са установени напълно и в момента (например - пълната стойност на числото Пи), да не говорим, че дори днес има множество хора, които не знаят базови неща за окръжностите, макар всеки от тях да е способен да разчертае повече или по-малко точна окръжност. Същото е и с материята и нейните математически особености - материята я има, а нейните свойства и особености се установяват, някои от тях по-лесно, други по-трудно. Материята е основната абстракция, поне при физиката, а нейните свойства и особености, включително математическите, са чак след това.

  • Потребител
Публикувано (edited)

Вълновата функция е вероятностна дистрибуция. Това не изглежда да е нещо реално като примерно частица или поле. Другите процеси, които се описват статистически като термодинамиката примерно, имат всъщност друга по-сложна реална причина като енергиите и взаимодействията на отделните частици и със статистиката се скрива сложността на описанието. 

Температурата или налягането примерно не са фундаментални величини, а резултат от енергиите на отделните молекули. "Emergent properties"

т.е. под квановата механика и вълновата функция има по-фундаментални процеси. Тва е мнението на Айнщайн и Пенроуз примерно.

 

Редактирано от Кибик
  • Потребител
Публикувано
Преди 9 часа, Кибик said:

Вълновата функция е вероятностна дистрибуция. Това не изглежда да е нещо реално като примерно частица или поле.

Струва ми се може да се каже, че реалната материя са квантовите полета и техните различни състояния (като например възбудените им до елементарни частици състояния, които също са материя, защото са същите полета, само възбудени) и всичко производно от това, което взаимодейства, чак до най-големите материалните обекти в макросвета. Вълновата функция е математическа особеност, свързана с неопределеността на споменатите полета, която се отнася и за техните възбудени (като частици) състояния, а също така и за всичко останало материално, чак до цялата Вселена (Вселената като цяло също си има вълнова функция, например според квантово-механичната интерпретация Много светове).

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.