Отиди на
Форум "Наука"

Български войски в Армения


Recommended Posts

  • Потребители

Това, че комит Никола е българин не значи, че жена му не е арменка. На Самуил едната дъщеря се жени за Ашот, другата за Иван Владислав, а Гаврил Радомир пък се жени за унгарка, а после да ромейка. Сред управляващите в Солун има доста арменци. Възможно е бащата на Рипсимия да е от Дерджан и да е прехвърлен подобно на много други на Балканите, дъщеря му да се е омъжила за комит Никола, а тъстът с родата пък да е подкрепил внука да стане цар на българите. Все пак на ромейска служба, ама арменец, пък внука може да е цар на Българите, ама все пак цар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е как да няма - обсъждаме конкретно сведение. Там не е казано баща му е бил арменец. Ако майката е арменка, то нейните роднини най-вероятно са помагали на Комитопулите да си утвърдят позициите. Винаги роднинството взима връх над патриотизма, макар че какъв византийски патриотизъм да искаме от арменци, дето са изселени от техните земи за да заемат мястото на изселени местни в Армения. При всички случаи на заговори и метежи в основата стоят семейно-роднински кръгове. Каква точно е връзката може само да гадаем, но е ясно, че имам някаква и името на майката дава насоката.

Link to comment
Share on other sites

Налага се да споделя със съфорумците някои откровения от личната ми кореспонденция. resavski e твърдо убеден, че Комитопулите са български род - вероятно името е звучало "Кмето се пули" или нещо подобно, а Galahad не приема критиката ми, че е оженил сина на Арон - Иван Владислав за братовчедка му - дъщерята на цар Самуил (вж. пост 26 тук) и ме обвинява в неосведоменост. И понеже са модератори сега ще вземат да ми изтрият поста и ще поправят каквото могат в предишните си постове. Нали такава е практиката тука?

:frusty2::haha::harhar:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Дай аргументи за тази женитба на Иван Владислав.Първи братовчеди да се женят - не виждам как църквата ще го позволи.Иначе Комитопули е ясно какво значи.

П.П.Имаш едно плюсче от мене.

Link to comment
Share on other sites

resavski, мисля, че бях пределно ясен - Galahad го твърди това, а не аз!!! Иначе за Комитопулите пак не става ясно - по какво ги позна, че са български род? Нали дадох линка на една страница, в която точно казват кои са и откъде? Ако имаш възражения - давай аргументи!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Разбира се, че не съм твърдял, че Иван Владислав е бил женен за Косара. Бурната радост в детската градина, е че съм допуснал техническа грешка и в мнението вместо Иван Владимир съм написал Иван Владислав. В това мнение говоря за междуетническите бракове на Комитопулите и е ясно, че става дума за брака на Косара със зетския княз. Докато съм го пишех се чудех дали да не продължа с наследниците на Иван Владислав и съм написал неговото име, вместо на Иван Владимир.

А не го промених, защото като погледнах линка към какви глупости води предположих, че ще се изтипоса, че съм редактирал мнението заради някакви фундаментални промени. Иначе не ми е ясно какъв е проблемът, ако има някаква техническа грешка, тя дори да бъде открита от друг да се поправи. Що се отнася до това, което е мое твърдение, то всички знаят от опит, не тях ама хич не е лесно да ги променя, камо ли да редактирам вече написано. Разбира се в случаи като този е по-добре да си остане в стария вид и да се вижда за какво точно става дума вместо да се отваря поле за спекулации.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А какво се разбира под "български войски"? Защото то и Ксифий като управител на Пловдив може да го таксуваме за български воин, защото е управлявал град, който днес е в границите на България.

Иначе след превземането на Северна България от Цимисхий е напълно възможно да са били изпратени български войски в Анадола. Благодарение на хрониката на Скилица и допълненията на Михаил Деволски имаме повече имена на лица от Самуил насетне, което ще рече, че и възможностите вече са много по-големи да се отброяват българи - в извори, по печати ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така. Да задам лукав въпрос: има ли вероятност български войски да са изпращани в Армения (Васпуракан) преди 1018 г. ?

Да има или поне така пише Ибн ал Атир в своята al-Kamil fī ‘t-Ta’rikh и по-точно, че в битката при ал Хадат (Мараш) през 953 г. армията на Варда Фока Стари е била съставена от воини от ар-Рум, ар-Рус и ал-Булгар...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да има или поне така пише Ибн ал Атир в своята al-Kamil fī ‘t-Ta’rikh и по-точно, че в битката при ал Хадат (Мараш) през 953 г. армията на Варда Фока Стари е била съставена от воини от ар-Рум, ар-Рус и ал-Булгар...

Хубаво де, ама Мараш (Германикия) е бил един от главните градове на някогашната Северна Сирия (макар сега да е в Турция; ама то и бившата сирийската перла - великата Антиохия - е в днешна Турция). Пък ние търсим българи (в случая - български контингент в римската армия) в Армения. А това са земите на изток от Тефрика, Малатия и Самосата.

Иначе чудесно сведение, драги ми Дрейк :good:

Благодарение на хрониката на Скилица и допълненията на Михаил Деволски имаме повече имена на лица от Самуил насетне, което ще рече, че и възможностите вече са много по-големи да се отброяват българи - в извори, по печати ...

Четох статия от Бартикян. Та той ни подсеща дето Скилица ни е написал за пленените български войници в Мъглен (втората половина на 1015 г.) и изпращането им (пристигането им) в арменските земи (Васпуракан) през 1016 г.

Обаче ми се струва, че с тези сведения темата практически е изчерпана. Толкоз :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Да има или поне така пише Ибн ал Атир в своята al-Kamil fī ‘t-Ta’rikh и по-точно, че в битката при ал Хадат (Мараш) през 953 г. армията на Варда Фока Стари е била съставена от воини от ар-Рум, ар-Рус и ал-Булгар...

Може да касае Волжска България или Черна България при Кавказ за която Багренородни пише горе долу по това време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

@Графа,
Има бро, както предполагам знае6, Юстиниан праща/предислоцира/ 4аст от илирийските българи дигнали се на бунт срещу назна4ението на Мундо за магистър, което е разбираемо с оглед на факта, 4е доста ги е клал преди да го купи... пардон - назна4и Юстиниан.
Сори за цифрите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@Графа,

Има бро, както предполагам знае6...

Даже, въобще и не знам :)Както, предполагам знаеш, аз съм по-силен в периода 610 - 1081 г. :icon_rolleyes:

Е, бас държа, че с това твое сведение вече наистина се изчерпа темата за български контингенти по Армения. Ако можете - оборете ме с факти. Даже и Спандян не може ви помогна :harhar: Те, изворите, да не би да... извират :haha:

Link to comment
Share on other sites

Galahad, мнението ти, че ние сме от детската градина само защото сме ти посочили една от четирите грешки, които беше допуснал дотогава, си остава за твоя сметка, тоест - не се приема! Губиш и правото да ти бъдат посочени, губиш и възможността да научиш нещо повече по темата! Същото е в сила и за мнението ти, че страницата на посочения линк съдържала глупости. Слава Богу има по-известни авторитети, дори световноизвестни, които оцениха още преди 9 г. по заслуги новите сведения и ревизията на този период! Някои от вас тук се самозабравят и опияняват от възможността да налагат своите оценки и мнения, които са просто плоски коментари на непроверени - дори от тях самите - факти и "факти"!

Уважаеми графе monte cristo, не се хващай на бас, защото наистина "изворите извират" и това е аксиоматично: какво друго да правят?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уважаеми графе monte cristo, не се хващай на бас, защото наистина "изворите извират" и това е аксиоматично: какво друго да правят?!

Аз съм длъжен да провокирам всинца ви да търсите български контингенти по Армения, защото според мен няма (други известия за тях по каквито и да било извори). Няма, няма, няма ... :harhar:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Разбира се има споменавания на българи във виз. армия и доста по-рано, което разбира се поставя въпросът, какво означава това:

Болгары в византийской армии упоминаются впервые у Масуди, Prairies d'or VII, 133-34, где рассказывается, что в 223 (838) году «царь греков Феофил, сын Михаила, выступил со своею армией; с ним были цари борджанов, болгар и сакалибов и другие соседние с ними цари народов, и осадил он город Зибатру (Созопетру), что в месопотамской пограничной области (читай в тексте *** вм. *** и [239] в переводе: sur les frontieres de la Mesopotamie) и взял его мечом, и убил старых и молодых и увел в плен (многих) и сделал набег на Малатию».

См. цитаты об этом походе у Муральта р. 416; и ср. Tabari, Annales III, 1234. — Затем мы встречаем их в 343 (954-55) у Ибн-ал-Атира, Кемаледдина и поэта Мутанабби рядом с русами; ср. ниже, прим. 272, в конце.

И абзац от Япъя

И дошло до Банджу-текина прибытие царя и он бежал в Дамаск 1 Рабиа II того же года 208 (5 Мая 995), после того как сжег крепость, построенную им, и все что у него было: палатки, припасы, оружие и орудия. И стоял он всего под Халебом семь месяцев с половиною 209. И подошел царь к Халебу и вышли к нему Абу-л-Фадаил, сын Сад-ал-даулы, и Лулу и бросились ему в ноги. И отослал он их назад в Халеб 210, подарил им условленную при заключении мира дань, которая взималась в предыдущие годы, и пошел на Рафанею и Химс и уводил в плен весьма многих и жег и набирал добычи. И напала на его войско толпа арабов, надеясь, что конница греков не догонит их. И устроил он им засаду и захватили болгары 211 сорок человек из них и приказал царь отрубить им руки и отпустить их, И устрашились его тогда бедуины и никто из них более не беспокоил его войск. И подошел он к Триполису и осадил его. И вышли к нему ал-Музаххар, сын Наззаля 212, и многие из знатнейших жителей его и бросились перед ним на землю и сказали ему, что они покоряются. И подарил он им почетные халаты и оказал им милость и они вернулись в город, с тем чтобы сдать его ему. И был в город кади из горожан, по имени Али-ибн-Абд-ал-Вахид-ибн-Хайдара, и запер он и народ ворота пред ними и выгнал семейство ал-Музаффар-ибн-Наззаля из города. И взял он свою семью и пошел с царем. И подошел тот к крености Антартусу 213 и обстроил ее в три дня она была до этого в развалинах — и наполнил воинами из [33] армян. И ушел он от Антиохии и назначил дукою над ней одного патриция, Дамиана по имени, Далассина 214 по прозванию, и поручил ему управление востоком, и разгневался на магистра Михаила ал-Бурджи и приказал ему не выходить из своего дома.

След 1018г. вече положението е по-друго, защото има печати, надписи, а и в хрониките често се споменава, че някой е българин, пък и носи някое известно име - Арон, Алусиан, Радомир. За предходните години обаче нямаме такава конкретика, което дава едно доста широко поле за интерпретации, които обаче водят само до "може би".

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...