Отиди на
Форум "Наука"

Кирил и Методий - българи или византийци?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Incorrectus, арменците наистина са интелигентни и оправни хора. И от незапомнени времена са добри занаятчии, търговци, земеделци, овощари, изобщо работливи хора. И много лоялни наши съотечественици. Достатъчно причини да имаме симпатия към тях, освен че се и братя християни.

Ако познаваше поне малко историята им, нямаше с такова презрение да говориш за тяхното възкръсване от пепелищата, защото от 2000 години те са били винаги обкръжени от по-силни от тях народи и фактът, че все още ги има, е достоен за удивление. Само през последните 20 века те възкръсват поне 4 пъти от пепелищата - ІХ век от арабска власт, ХІІ-ХІІІ век от селджукска власт, 1828 г. - от персийска власт, 1991 г. от комунистическата власт на СССР. Отделно са преживяли персийско-византийска власт (V-VІІ век), арабско нашествие, византийско нашествие, селджукско нашествие, монголско нашествие, османско и персийско нашествие. И ги има още тия хора по лицето на земята.

Пропусна турския геноцид в началото на миналия век. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Само че забравяш къде е Армения и къде е Англия. Лесно е когато си на един остров на майната си "да не попадаш в пепелището", но когато си на място, къдо се е.ат ветровете и през 50-100 години ти се изсипват от север, изток или юг разни варвари е малко трудно.

Но Германия не коментирате. Тя не е на остров.

Не е, но също така не е била системно прегазвана от араби, турци, татари и всякаква друга пасмина която се въди в Азия.

А аргументите за нашествия и агресия днес не са валидни, оставям ги за миналите столетия. След Втората св. война Германия се възстанови, а защо ние и арменците не?

Днешното състояние на един народ е следствие от неговото историческо развитие. То не може да се пренебрегне. Казваш Германия, но нека уточним че Германия днес е в същност старата Западна Германия, към която се присъедини ГДР. Та защо се възстанови Западна Германия след войната? Защото нямаше историческият "шанс" да бъде "освободена" от Червената армия. И да не забравяме плана Маршал :bigwink:

За това колко пагубен е комунизма за развитието на дадена държава и народ ще дам само един пример - Северна и Южна Корея. До приди 60 един народ и една държава, днес два напълно различни свята.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
А аргументите за нашествия и агресия днес не са валидни, оставям ги за миналите столетия. След Втората св. война Германия се възстанови, а защо ние и арменците не?

Некоректен въпрос, Incorrectus. Германия след ВСВ не беше ощастливена с 45 години комунистическо-руска окупация (в Армения бяха ощастливени с нея в продължение на 70 години). "Татко Сталин" беше онзи, който забрани на страните под неговия ботуш да приемат плана "Маршал". А такъв план след 1989 г. не съм чувал да е имало...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пропусна турския геноцид в началото на миналия век. :bigwink:

Пропуснах го умишлено, защото той не е нашествие и става в рамките на турската власт над Западна Армения. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Не е, но също така не е била системно прегазвана от араби, турци, татари и всякаква друга пасмина която се въди в Азия.

Тридесетгодишната война (1618 – 1648 г.), Първата и Втората световни са не по-малко съсипителни за Германия, нищо, че са се водили от братя християни.

Господа, не сте прави за окупацията на Червената армия. Където е била, добре, но докато е била. В Източна Австрия например след 1955 г. се изтегля и комунизмът изчезва. А у нас?

Разбира се местните комунистически партии, които са фактически изпълнители на властта на Червената армия няма доброволно да се детронират, но местните демократични партии, здравите сили на самия народ би трябвало да изхвърлят или поне да опитат да изхвърлят по естествен начин от себе си ненормалната власт, ако такива здрави сили са останали.

За плана "Маршал" Тито е съжалявал, че не го е приел. Сталин щеше ли да го нападне, ако беше приел?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Разбира се местните комунистически партии, които са фактически изпълнители на властта на Червената армия няма доброволно да се детронират, но местните демократични партии, здравите сили на самия народ би трябвало да изхвърлят или поне да опитат да изхвърлят по естествен начин от себе си ненормалната власт, ако такива здрави сили са останали.

Как си представяш "демократичните партии" да изхвърлят комунистите, след като тези "здрави сили" са продукт на същите комунистически партии. А сравнението с Австрия е нелепо - руснаците и техните марионетки са там 10 години, а не 45.

П.П. - След като явно толкова обичаш да даваш за пример "здравите сили" в Германия, един въпрос. Смяташ ли, че ако не бяха американците да започнат свирепа денацификация, германците щяха сами да се денацифицират? За мен отговорът е НЕ и това обяснява защо в страните от бившия съветски блок реална декомунизация НЯМАШЕ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това си е самата истина.

Но от друга страна, обществата на Средна Европа намериха сили да изхвърлят бившите в достатъчна степен. Например, не знам дали е вярно, но в Румъния всички съдии от миналото са в пенсия, с компенсация, с пари и пр. но вън от възможността да цакат системата....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Как си представяш "демократичните партии" да изхвърлят комунистите, след като тези "здрави сили" са продукт на същите комунистически партии. А сравнението с Австрия е нелепо - руснаците и техните марионетки са там 10 години, а не 45.

П.П. - След като явно толкова обичаш да даваш за пример "здравите сили" в Германия, един въпрос. Смяташ ли, че ако не бяха американците да започнат свирепа денацификация, германците щяха сами да се денацифицират? За мен отговорът е НЕ и това обяснява защо в страните от бившия съветски блок реална декомунизация НЯМАШЕ!!!

Имах предвид старите демократични партии, остатъците от тях, а не комунистическите творения. На 9 септември комунистите у нас са десетина хиляди и ги мислят всички за пройдохи и маскари. Няколко години по-късно главоломно нарастват по обясними причини. Говоря за началните години, а не за зрелия или както там го наричаха социализъм.

Смятам, че американците не са правили никаква сериозна денацификация и днес германците не са денацифицирани. Денацификация беше извършена в ГДР, а също и в България например. Нюрнберг осъди 11 човека, а у нас затриха над две хиляди (Народният съд), на принципа на догаждането - е ли, не е ли фашист, националсоциалист, трепи! Нищо, че българската армия не е била по фронтовете като съюзник на Германия и фашистко или националсоциалистическо правителство не е управлявало. Кимон до 9 септември е възприеман за фашист, но после стана отечественофронтовец - съюзник и коалиционен партиен другар. И за дружбата между Райха и СССР се е възкликвал Гошо Димитров след пакта от 1939 г. ама кой им вярва?! Те не могат да разпознават кой какъв е, а както им изнася...

Смяташ ли, че ако не бяха американците да започнат свирепа денацификация, германците щяха сами да се денацифицират? За мен отговорът е НЕ и това обяснява защо в страните от бившия съветски блок реална декомунизация НЯМАШЕ!!!

Как обяснява? Нищо не разбирам! Каква е връзката между денацификация и декомунизация в това съждение?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Май ще е добре постовете след 155 да се обособят от модератора като отделна тема с примерно заглавие "Възможна ли е декомунизацията в Източна Европа със собствени сили?" Защото нерде какви са по етнос Кирил и Методий, нерде планът "Маршал". :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Май ще е добре постовете след 155 да се обособят от модератора като отделна тема с примерно заглавие "Възможна ли е декомунизацията в Източна Европа със собствени сили?" Защото нерде какви са по етнос Кирил и Методий, нерде планът "Маршал". :)

Така е. Точно това исках и аз да кажа.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Нюрнберг осъди 11 човека, а у нас затриха над две хиляди (Народният съд), на принципа на догаждането - е ли, не е ли фашист, националсоциалист, трепи! Нищо, че българската армия не е била по фронтовете като съюзник на Германия и фашистко или националсоциалистическо правителство не е управлявало. Кимон до 9 септември е възприеман за фашист, но после стана отечественофронтовец - съюзник и коалиционен партиен другар. И за дружбата между Райха и СССР се е възкликвал Гошо Димитров след пакта от 1939 г. ама кой им вярва?! Те не могат да разпознават кой какъв е, а както им изнася...

Как обяснява? Нищо не разбирам! Каква е връзката между денацификация и декомунизация в това съждение?

Доколкото знам, Народния съд убива не 2000, а 20 000 души. А връзката между денацификация и декомунизация е, че и двете според мен не могат да се осъществят само със собствени сили. Макар че денацификацията ми се струва по-лесна по простата причина, че в Германия нацисткият режим оцеля 12 години, а не 45 години, колкото комунистическите режими, които имаха много повече време да се сраснат с държавата и обществото и да деформират мисленето на хората.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Доколкото знам, Народния съд убива не 2000, а 20 000 души. А връзката между денацификация и декомунизация е, че и двете според мен не могат да се осъществят само със собствени сили. Макар че денацификацията ми се струва по-лесна по простата причина, че в Германия нацисткият режим оцеля 12 години, а не 45 години, колкото комунистическите режими, които имаха много повече време да се сраснат с държавата и обществото и да деформират мисленето на хората.

До 20 000 са избити веднага след 9 септември без съд и присъда или през главата на всякакъв възможен съд, все тая, прав сте. Точната бройка на осъдените на смърт е 2 730 (22 министри, 67 депутати, 47 офицери и др.), но още хиляди са осъдени на различни срокове затвор, конфискации и т.н. Под съд са привикани около 11 хил. души!!!

За другото съм съгласен. С добавката, че нацисткият режим се провали тотално, очевадно и осезаемо, с гръм и трясък (буквално) и всеки глупак е усещал това по себе си. Комунистическите режими не преживяха такова фиаско и можаха да мимикрират.

Link to comment
Share on other sites

Та да се върнем на произхода на Кирил и Методий. Докъде я докарахме с предполагаемият арменски произход? :post-70473-1124971712:

Ка4о един арменец никога няма да си направи труда да ви обърне внимание след неумните изцепки до тук, включително оценката на КГ125 за арменския фундаментализъм и "разходките" на Аспандиат, която явно се чувства нещо малко обиден от арменците. Според мен точно в това се състои нашата българска комплексарщина - приписваме на другите нашите представи и нагласи. Арменската история била толкова бедна и оскъдна откъм личности, та имала аспирации да краде чужди. Божо, Пацо, че и десетки преди тях доста по-начетени и авторитетни български учени са ме уверявали, че имало такива болни амбиции у някакави арменски научни кръгове! Кой съм аз, че да ги разубеждавам, пък нека после Антон Съботинов да пише, че сам ги наричал - твърдоглави! Не е вярно - писах съм че "за мен е необяснимскептицизмът на мнозинствот български историци,

Link to comment
Share on other sites

Та да се върнем на произхода на Кирил и Методий. Докъде я докарахме с предполагаемият арменски произход? :post-70473-1124971712:

Ка4о един арменец никога няма да си направи труда да ви обърне внимание след неумните изцепки до тук, включително оценката на КГ125 за арменския фундаментализъм и "разходките" на Аспандиат, който явно се чувства нещо малко обиден от арменците. Според мен точно в това се състои нашата българска комплексарщина - приписваме на другите нашите представи и нагласи. Арменската история била толкова бедна и оскъдна откъм личности, та имала аспирации да краде чужди. Божо, Пацо, че и десетки преди тях доста по-начетени и авторитетни български учени са ме уверявали, че имало такива болни амбиции у някакви арменски научни кръгове! Кой съм аз, че да ги разубеждавам, пък нека после Антон Съботинов да пише, че съм ги наричал - твърдоглави! Не е вярно - писал съм че "за мен е необясним скептицизмът на мнозинството български историци, изключая... към това и към други преки и косвени сведения за етническия им произход". Да отбележа само, че същите сведения се приемат за обективни и достоверни в националната историческа наука на редица други държави. В българската историческа наука дори се стига до пълното игнориране на всичко, което не съвпада с предварителните очаквания и желания! Да се върнем обаче на арменците, макар че след апологетика на Аспандиат, ще е трудно да добавя нещо!

Кацат американците с Аполо на Луната и забиват флага, но в един момент чуват някакъв шум от един от кратерите. Тичат дотам американците и виждат, че едно семейство се е разположило в дъното - готвят се някакви манджи, дрънкат се някакви тенджери, чинии, прибори... "Абе, вие какви сте? Кога сте дошли тука и как?" запитали ги американците, на което семейството им отговорило: "А, нищо особено! Арменци сме!" Американците съвсем се шашардисали и пак питат: "Ама, как така? Дошли сте значи преди нас тука, седите, готвите си, хапвате, пък ние нищо да не сме чули досега и да не знаем за вас?". На което семейството отговорило: "Че ти кога си чувал арменец да се хвали!"

Та, такива работи!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ка4о един арменец никога няма да си направи труда да ви обърне внимание след неумните изцепки до тук, включително оценката на КГ125 за арменския фундаментализъм и "разходките" на Аспандиат, който явно се чувства нещо малко обиден от арменците. Според мен точно в това се състои нашата българска комплексарщина - приписваме на другите нашите представи и нагласи. Арменската история била толкова бедна и оскъдна откъм личности, та имала аспирации да краде чужди. Божо, Пацо, че и десетки преди тях доста по-начетени и авторитетни български учени са ме уверявали, че имало такива болни амбиции у някакви арменски научни кръгове! Кой съм аз, че да ги разубеждавам, пък нека после Антон Съботинов да пише, че съм ги наричал - твърдоглави! Не е вярно - писал съм че "за мен е необясним скептицизмът на мнозинството български историци, изключая... към това и към други преки и косвени сведения за етническия им произход". Да отбележа само, че същите сведения се приемат за обективни и достоверни в националната историческа наука на редица други държави. В българската историческа наука дори се стига до пълното игнориране на всичко, което не съвпада с предварителните очаквания и желания! Да се върнем обаче на арменците, макар че след апологетика на Аспандиат, ще е трудно да добавя нещо!

Кацат американците с Аполо на Луната и забиват флага, но в един момент чуват някакъв шум от един от кратерите. Тичат дотам американците и виждат, че едно семейство се е разположило в дъното - готвят се някакви манджи, дрънкат се някакви тенджери, чинии, прибори... "Абе, вие какви сте? Кога сте дошли тука и как?" запитали ги американците, на което семейството им отговорило: "А, нищо особено! Арменци сме!" Американците съвсем се шашардисали и пак питат: "Ама, как така? Дошли сте значи преди нас тука, седите, готвите си, хапвате, пък ние нищо да не сме чули досега и да не знаем за вас?". На което семейството отговорило: "Че ти кога си чувал арменец да се хвали!"

Та, такива работи!

Добре, но какви са все пак конкретните аргументи, че Кирил и Менодий са арменци или поне имат някаква връзка с тях? Иначе за ролята на арменците във Визнатия през разглеждания период, както и за арменците в България по това време можем да си говорим много. Аз съм последният, който ще омаловажи техните заслуги. В случая обаче говорим за Кирил и Методий, а не за Луната.

Link to comment
Share on other sites

Добре, но какви са все пак конкретните аргументи, че Кирил и Менодий са арменци или поне имат някаква връзка с тях? Иначе за ролята на арменците във Визнатия през разглеждания период, както и за арменците в България по това време можем да си говорим много. Аз съм последният, който ще омаловажи техните заслуги. В случая обаче говорим за Кирил и Методий, а не за Луната.

Не следиш ли постовете? Нали вече отказах! Все още пазя някъде дисертацията на една българска арменка, която емигрира в САЩ и там я е защитила, а американските слависти, медиевисти и византолози хич не са слаби! Това беше преди доста време и нито съм популяризирал аргументите й, нито смятам да ги защитавам! Между другото темата на дисертацията й не е "Св. Кирил и св. Методий са арменци", а нещо в смисъл "Ролята и значението на славянските просветители за културния просперитет на Евразия"! Арцруни явно е получил информация и е пораздул нещата, а колегите от сайта Араспел съвсем го ударили през просото! Проблемът ви е, че не осъзнавате, че и досега, а още повече преди арменците (особено в Армения) не са считали тези халкидонити за арменци! Конкретните аргументи ги има в книгата на Арцруни, която посочих, а и Аспандиат даде частично! Нищо не ти пречи да видиш в сайта! Обърни внимание на названието на темата тук - публикуване мнения. Ето защо ви насочих към този източник, а някои поискаха да ме видят неин автор или апологет на автора, та се поувлякоха май!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Почнахме с Кирил и Методий, завършихме с Нюрнбергския процес, Народния съд и плана Маршал.

Боже, Боже ... както казват напоследък в един турски сериал. :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Почнахме с Кирил и Методий, завършихме с Нюрнбергския процес, Народния съд и плана Маршал.

Боже, Боже ... както казват напоследък в един турски сериал. :head_hurts_kr:

По-горе имаше молба към модераторите да прехвърлят тези текстове и затова продължихме. Ако бяха го сторили, щяхме и по-далече да стигнем, ама се засрамихме. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По-горе имаше молба към модераторите да прехвърлят тези текстове и затова продължихме. Ако бяха го сторили, щяхме и по-далече да стигнем, ама се засрамихме. :bigwink:

Последно Кирил и Методий останаха ли си ромеи или ги изкарахте все пак някакви други? :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От кой текст насам искате да се прехвърлят мненията? Може би след лиричното отклонение да си продължи в този вид, не е толкова страшно, че има отклонение.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Забелязал съм че и други са спорили по въпроса. Защо обаче толкова се възхваляват "Братята", пък и Тервел - спасителя на Европа?

Според мен приемайки знатните особи на гореспоменатите ние приемаме че сме дошли тук през 680-та година с Аспарух и преди това тук не е имало Българи и преди това не сме имали писменост.

Точно това е била целта на някой - да прегърнем лъскавите "дрънкулки" и да забравим за това че сме си тук от време оно.

http://www.ufostation.net/readarticle.php?...&rowstart=0 Първо видях тези писания, а след това тези http://www.ufostation.net/readarticle.php?...&rowstart=0 а сигурно има и много други http://dimast.110mb.com/index_files/Page853.htm Така че много има за изясняване - не е само въпроса за Констонтин и Методий

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Потребител

Може да прозвучи глупаво, но се чудя, защо след като се знае къде е погребан Константин Кирил (базиликата Сан Клементе)не се направи анализ на мощите? Толкова много египетски мумии изследваха, за да докажат дали имат роднинска връзка, а за този толкова дискутиран въпрос не се сещат да направят изследване. Дали генитичните показатели или анализите на ДНК маркери могат да отговорят този въпрос за византийко-славянски-българо-македоно-руско-гръцки произход?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И по този начин ще се разбере дали Джагфар Тарихи е фалшификат също или пиши измислици. Подписка ли трябва да се събере или църквата не позволява такива неща? :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...