Отиди на
Форум "Наука"

Психология на атеизма -


Recommended Posts

  • Администратор

Ще помоля да се спазват правилата на форума - http://nauka.bg/forum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules

Моля не се обиждайте и всички лични коментари на ЛС, а не тук във форума...

Имате си тема обсъждайте нея, всичко друго е ОФФтопик, които подлежи на триене!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 597
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Идеята ми бе, че тук Галахадски се опитва да сведе атеизма до сталинизма и други мустакаки патологични социални образувания, а не като порив на свободния и търсещ дух да застане с открито чело към тайнствата на природата, да си скъса ризата (тази дето му е останала) и да каже - разкрий твоите тайни, "гад"! И аз съм бог, поемам отговорност и творението в свои ръце и искам да го направя по-добро (със смирение обаче, защото съм малкия голям човек). Та това ми е спийч-а по темата.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Атеизмът е като кабинета Орешарски винаги идва с обещание за свобода и експертност, а резултата е ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Идеята ми бе, че тук Галахадски се опитва да сведе атеизма до сталинизма и други мустакаки патологични социални образувания, а не като порив на свободния и търсещ дух да застане с открито чело към тайнствата на природата, да си скъса ризата (тази дето му е останала) и да каже - разкрий твоите тайни, "гад"! И аз съм бог, поемам отговорност и творението в свои ръце и искам да го направя по-добро (със смирение обаче, защото съм малкия голям човек). Та това ми е спийч-а по темата.

Тук май най-после се издадохте :grin:

За туй ли са всичките напъни...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бе то е ясно... атеистите са гадняри - скрити комунисти, ислямисти и езичници

На някои май трябва календар. За 2013г

Степен на образование, IQ и атеизъм

Публикуваната статистика през 1998 година в списанието Nature

показва, че процентът на вярващите в Бог или задгробен живот в САЩ е

минимален сред членовете на Националната академия на науките - само 7 %

от интервюираните в сравнение с 85 % от цялото население.[13] Като цяло тенденцията е на намаляване на броя на вярващите с увеличаване на образованието.[14]

Тази тенденция е забелязана в 39 изследвания, проведени между 1927 и 2002 г.[15]

Има корелация и между коефициентът на интелигентност и образованието и

тя също е обратна - колкото по-голям е интелектът, толкова по-малка е

религиозността.[16] Отрицателната корелация между IQ и религиозност е отбелязана и в изследванията на Каназава.[17]

В Русия са получени подобни резултати. Сред тези с висше образование

за православни се считат 52 %, сред тези със средно образование — 67 %, с

незавършено средно — 88 %[18][19][20]

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%82%D0%B5%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC

Сигуро и в Националната академия на науките на САЩ е пълно с агенти на комунистите

Знам, че уики не е много актуална като информация, но всеки може да си провери посочените източници

Текста е 100 % матипулативен. Сочи се към статия в Уикипедията, която е писана от атеисти и няма да се изненадам ако от някой от тъдявъшните. Предполагам идеята е, че никой няма да чукне по-натам и да види самата статия: http://www.stephenjaygould.org/ctrl/news/file002.html

Та в самата статия пише нещо такова, но с някои малки и много съществени различия. Нещо като вестникарската публикация, че България изнесла 30 000 компютри за Япония, което се оказало, че ни били върнати от Япония 30 000 компота, тъй като били некачествени.

Та в статията пише следното:

Изследванията в тази тема започна с известния психолог САЩ Джеймс Х. Leuba и неговата забележителност проучване на 1914. Той открива, че 58% от 1000 произволно избрани американски учени изрази недоверие или съмнение в съществуването на Бога, и че тази цифра нараства до близо 70% сред 400 "по-големите" учени в рамките на неговото изследване [ 1 ] . Leuba повтори изследването в малко по-различна форма 20 години по-късно, и е установено, че тези проценти са се увеличили до 67 и 85, съответно [ 2 ] .

Оказва се, че това не е мнението на членовете на Академията на науките на САЩ, а "произволно избрани" американски учени от автор-атеист, който има за цел да направи стъкмистика. Аз пък мога "произволно" да избера учени от цял свят и подбраните от мен да отговарят на анкетата, че 98% от тях са вярващи, а 2% са атеисти. При това може да направя така подбора за стъкмистиката, че 2%-та процента атеисти да са и с психически отклонения.

Мисля, че финалът на статията е много показателен:

NAS президента Брус Албъртс каза: "Има много много видни членове на тази академия, които са много религиозни хора, хора, които вярват в еволюцията, много от тях биолози." Нашето проучване показва друго.

Излиза, че според президента на академията много от видните й членове са религиозни. Според стъкмистиката на "автора на статията" това не било така.

Колко сред атеистите от анкетата са комунисти - ами "коректно" направеното проучване не е проверило или поне не е обявило този факт. По принцип при такива анкети се дават и други данни за учасниците в анкетата - пол, възраст, специалност.. Но в случая говорим за най-обикновена манипулация.

Идеята ми бе, че тук Галахадски се опитва да сведе атеизма до сталинизма и други мустакаки патологични социални образувания, а не като порив на свободния и търсещ дух да застане с открито чело към тайнствата на природата, да си скъса ризата (тази дето му е останала) и да каже - разкрий твоите тайни, "гад"! И аз съм бог, поемам отговорност и творението в свои ръце и искам да го направя по-добро (със смирение обаче, защото съм малкия голям човек). Та това ми е спийч-а по темата.

Ти и компанията ти не сте свободни хора. Вие дори си нямате представа какво е да сте свободни. Свободата е възможността да се направи избор. Вашият проблем е, че аз правя избор, но вие искате да нямам такава възможност. Един от атеистите дори офертираше да не мога да пиша - да, това наистина е сталинизъм. Няма нужда да ровим костите на покойния Сталин, защото тези, на които сталинизмът е набит в главите са още живи и са тук.

Някои от атеистите смятат, че трябва да ги "оправи" някой нискоинтелигентен свещеник. Други пък смятат, че аз трябвало да ги "оправя". Даже получих съвети как да агитирам, за да приобщя някой към вярата. Но вярата е свобода и избор. Дори да ви уредя с бан докато напишете 10 пъти "Отче наш", то като го направите може да се разминете с бана, но не и с казана. Защото всевиждащия бог търси вашия свободен избор. А робът не е способен да избира. Той търси някой друг да го освободи. Робското съзнание не позволява да се направи избор и да се понесат последствията от него. Робът винаги се оправдава с някой друг, защото той не избира и не решава сам.

А защо аз или горкия нискоинтелигентен свещеник сме длъжни да ви "оправим"? Нима не сме получили същата възможност да правим избор като вас? И нима ако успеем да ви приобщим към вярата ще получим нещо повече - примерно за вас по 300 девици в рая, а за нас по 600?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Галич, съвсем се запрепъва с едноизмерните си виждания отразени в стената на собствената им ограниченост. Под килимявката все по-явно се подава каскета, с който не можеш да се разделиш.
Толкова успешно сам се опровергаваш, че повече нямам какво да добавя, та и да подхранвам герилята ти срещу инакомислещите, амин.
Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Евангелизацията умора нема, дори на "чужд" терен, кво да праиш.

И аз забелязах, че с Романа неуморно пишете. Не че написаното си струва да се чете. Но то у нас бяха издадени тонове атеистична литература през соца, а ето че дори атеистите не само не искат да я четат, ами даже не искат и да ги споменаваме. Количество вместо качество - някои традиции са това, което бяха.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

През 1914 вярващите (сред учените) са били 27-28%, през 1933 са били 15%, през 1998 са 7%. Предполагам, че сега са по-малко и след не много време ще са 0. Напълно нормално.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре как атеизма обяснява, че в по-голямата част от смисленото си съществуване човек вярва в нещо, дори повечето днешни атеисти вярват в квазирелигиозни култове - извънземни, илюминати, врачки, конспирации та дори политически доктрини и утопии?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

През 1914 вярващите (сред учените) са били 27-28%, през 1933 са били 15%, през 1998 са 7%. Предполагам, че сега са по-малко и след не много време ще са 0. Напълно нормално.

Не сред учените, а сред подбраните по преценка на автора-атеист учени. Разликата е огромна, защото имаме не статистика, манипулативна стъкмистика.

Преди време на един форум докато се превъртат заглавията на медийни публикации ми изкача заглавие: "Проучване показа, че 50% от мъжете са хомосексуалисти". На мен първата ми мисъл беше, че са се объркали и са сложили попогрешка една нула зад петицата. И докато се отваря статията аз вече избирам сайта на "Господари на ефира" та да дам линк за големия сеир. Ноооо .... нямаше какво да съобщя, защото грешката се оказа вярна. Ама има още едно ноооо... - оказа се, че изследването е направено от Елза Парини. Та след този случай вече след като видя сензационното заглавие първо гледам не резултатите, а кой е правил стъкмистиката. В зависимост от това чия рожба е стъкмистиката понякога изобщо не си губя времето да гледам резултата от "проучването".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре как атеизма обяснява, че в по-голямата част от смисленото си съществуване човек вярва в нещо, дори повечето днешни атеисти вярват в квазирелигиозни култове - извънземни, илюминати, врачки, конспирации та дори политически доктрини и утопии?

Въпросът ти е поставен супер неправилно, но все пак:

"... През 2012 г. в седем държави атеизмът е престъпление, наказуемо със смъртно наказание. Това са Пакистан, Саудитска Арабия, Иран, Афганистан, Судан, Мавритания и Малдивите. Във всички тях ислямът е официална религия..."

То е било нормално и в по-голямата част от смисленото си съществуване човек (всеки) да носи брада, но знаем сега къде това е норма, да не кажа закон.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%82%D0%B5%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC

"Най-вероятно Бог не съществува. Затова спри да се тревожиш и се наслаждавай на живота."

post-11185-0-44788300-1371857325.jpg

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А ти що не спиш, бре? :) Еми те са са и едни от най (да не кажа най) религиозните, а пък обратното го няма (цитат от уикито е, в кавичките). Остави държавите, говорим (а)теизъм и (де)идеология.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стинка постави хубав въпрос. А браво постави нечий "отговор". Каква е разликата дали ще се вярва в бога или прогреса. Какво ще стане ако се питат учените вярват ли в прогреса. Или еволюцията. Въпроса е хубав. Тези спорове не могат да са научни. Като се помисли критично си губи смисъла от научна гл.т. Какво значи "най-вероятно бог няма". Ако е казано от учен, го дискредитира. Това теория на вероятности ли е, как е изчислено (или измерено) това "най-вероятно".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпросът може да е хубав, но е поставен лошо. Защо атеизмът трябва да отговоря за различните вярвания? Това си е друга тема.

"Нечиите отговори" са точно по темата.

Всеки е свободен да асимилира и разсъждава по инфото както си иска. Мен ми е все тая.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре как атеизма обяснява, че в по-голямата част от смисленото си съществуване човек вярва в нещо, дори повечето днешни атеисти вярват в квазирелигиозни култове - извънземни, илюминати, врачки, конспирации та дори политически доктрини и утопии?

Не зная, първо какво разбираш под атеизъм? А-теизъм би трябвало да значи не вяра в Бог (богове), т.е. отричане на някаква Висша сила, която държи всичко под контрол или е създала всичко дори да не му пука за контрола освен отвреме на време (Потопа, срещата при хълма на Магедо ;)).

Човек се ражда без да вярва в нещо. Но е създаден (в повечето случаи ;)) с вяра в.....нещо ;). Т.е. Човек има нужда от вяра. Не да съществува, а за да продължи да съществува! Да живее.

Атеизма (според мен) не отрича вярата (и аз бях задал добър въпрос, ама ме мързи в това лейзи дополедне ;) да го търся из страниците), отрича обаче вярата, че някаква висша сила 'командва' нещата. Т.е. когато нещата се сгов@ят, верващия във висши сили казва 'Така е решил Бог', псевдоатеистите казват 'мамка им на извънземните, илюминатите, световните конспиратори', а истинския атеист казва 'м@@му стара, пак я оклепах' ;). Аз пък вярвам, че нещата имат Смисъл! Познаваем ли е Смисъла? Не зная? Търся го, а щом го търся, значи съм го....намерил ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е. Самото ни съществуване (и това въобще) е може най-голямия въпрос, който хората абордират било с вяра, било с медитация, било с наука... Дали някога ще се стигне до Отговор един господ знае :). Оттам нататък, другото е повече психология и други -ии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност отговора много зависи от правилно зададения въпрос. Иначе ще получиш 27 или 24 ;). Лошото е, че все повече хора отговарят на всеки въпрос с 'К'во ти пука!', а по-лошо е, че не си задават въпроси ;).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...