Отиди на
Форум "Наука"

Психология на атеизма -


Recommended Posts

  • Потребител

Не знаех, че в Ноевия ковчег е имало индианци, китайци, негри и аборигени. Тоя Ной доста разнородна рода ще да е имал, значи.

Бе явно всякакви е имало...

Или пък ако се вярва на библията за има няма 3-4 000 години част от семитите са почернели и са се смалили драстично да са станали на пигмеи.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 597
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Не знаех, че в Ноевия ковчег е имало индианци, китайци, негри и аборигени. Тоя Ной доста разнородна рода ще да е имал, значи.

И аз това си помислих. Освен ако Господ е причислявал индианците, китайците, негрите и аборигените към... добитъка, който Ной е натоварил в ковчега. Но така има опасност да набедим Господ в расизъм... :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знаех, че в Ноевия ковчег е имало индианци, китайци, негри и аборигени. Тоя Ной доста разнородна рода ще да е имал, значи.

Аз и по този въпрос имам нЕкои логични предположения, но са малко по-различни от описаното в Библията. Родата на Ной може и да не е била интернационална, но според мен, той зад гърба на Бога от състрадателност е качил и няколко робини/каки (?) от чуждестранен родов произход. А какво е ставало в трюмовете на ковчега, явно историята, т.е библията мълчи.

Обаче, има и друго логично виждане, което трябва да се признае с цел научна добросъвестност. Може Ной да е бил само с булката, ама като зачевала все е сънувала страшни неща - веднъж, че я гони и хваща негър, другият път индиец или индианец (ако е правила разликата), после пък абориген от нейзвестна страна, известна днес като Австралия и т.н. Не че ги е имало де, ама тя, жената, била с голямо въображение и висока степен на... емоционално-психологическа чувствителност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз това си помислих. Освен ако Господ е причислявал индианците, китайците, негрите и аборигените към... добитъка, който Ной е натоварил в ковчега. Но така има опасност да набедим Господ в расизъм... :head_hurts_kr:

Ми то ако се чете Стария завет, то бог си е расист от всякъде. Има богоизбран народ, демек другите народи са второ качество. Пък какво етническо прочистване има описано в полза на този избран народ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз това си помислих. Освен ако Господ е причислявал индианците, китайците, негрите и аборигените към... добитъка, който Ной е натоварил в ковчега. Но така има опасност да набедим Господ в расизъм... :head_hurts_kr:

Ми то ако се чете Стария завет, то бог си е расист от всякъде. Има богоизбран народ, демек другите народи са второ качество. Пък какво етническо прочистване има описано в полза на този избран народ...

Точно! Стария християнски Бог, еврейския Яхве или Адонай си е расист отвякъде и сексист също.

Преди години си говорихме с един мой приятел поп. Та като го запитах след като Кайн убил Авел за кого се е оженил? Той ми отговори така: че там е имало други хора, викам небогоизбрани значи? Той вика - да! Не знам колко е миродавно мнението на един поп, но според представител на християнството също има богоизбран народ!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми то ако се чете Стария завет, то бог си е расист от всякъде. Има богоизбран народ, демек другите народи са второ качество. Пък какво етническо прочистване има описано в полза на този избран народ...

Да! И точно затова самите християни би трябвало да са най-ревностните противници срещу буквалния прочит на библията. Иначе... страшно става :sneaky2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един факт, че Стария завед е 'тамънен', е че има книги в него, които липсват в Тората, но расистките и сексистките не са от тях. Тя и Тората е 'тамънена' в Изход и частта след Изход (забравих сега името), вадена е поне една книга от там, каквото и да разправят евреите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един факт, че Стария завед е 'тамънен', е че има книги в него, които липсват в Тората, но расистките и сексистките не са от тях. Тя и Тората е 'тамънена' в Изход и частта след Изход (забравих сега името), вадена е поне една книга от там, каквото и да разправят евреите.

Левит

Тората е натамънена, ама не съвсем... Малко с бели конци е пришито. Документалната хипотеза за различните източници на Тората е почти универсално приета. Установено е кои текстове от кои първични източници са. Дори четох, че има книги, които се споменават в каноничните книги на библията, които изобщо не са запазени. Липсват дори и в Септуагинтата, но им забравих имената

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз говоря за (поне)една книга в която се споменава, че при пристигането на Мойсей в Бет-ил най вероятно в Петра, там е имало по-'старши' от него местен евреин, както и за това, че Мойсей всъщност е почитал символа на Златния Телец, ама сори, не съм в БГ за подробности :(.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Още нещо за учените и вероятностите и доказателствата. Ти за вълново-корпускулярен дуализъм чувал ли си? Уравнение на Шрьодингер, квантова механика? Май не!? Но и това не ме учудва вече що ли се хабят физиците и химиците, нали след като търсят тези неща са атеисти (повечето), а като атеисти е доказано на 100% или със 100%-на вероятност(всъщност на 200, щото е доказано необходимостта и достатъчността), че са и комунисти ;). Е доказателствата още не са публикувани, но ще чакаме ;). Ама както казва Айето, може, може, ама надали ;).

Едно малко уточнение...

Във физиката, през двадесети век, отношението атеисти - теисти е около 60 към 40 процента в полза на неверующите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама само за бог от твоите вярвания ли говорим? Извинявай, мислех, че за бог по принцип

Сега остава да обясниш защо твоя бог е по бог от олимпийците и защо да доказвам неговото несъществуване а не тяхното

п,п, чакам датиране на потопа

3500 г. пр.Хр. -датиране на потопа от разкопките на УУли.

Доказването на несъществуването на Зевс едва ли е свързано с изкачването Олимп. И древните гърци са можели да видят, че там има само камънаци, но пак са го почитали.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И аз това си помислих. Освен ако Господ е причислявал индианците, китайците, негрите и аборигените към... добитъка, който Ной е натоварил в ковчега. Но така има опасност да набедим Господ в расизъм... :head_hurts_kr:

Ако не бъркам..

Синовете на Ной са патриарсите на различните раси.

...

Така че Шпага, имаш право. В ноевия ковчег са присъствали представители на различните раси.

А колкото до расизма ... Е Новия завет "оправя" нещата. След него няма "богоизбран народ".

3500 г. пр.Хр. -датиране на потопа от разкопките на УУли.

Доказването на несъществуването на Зевс едва ли е свързано с изкачването Олимп. И древните гърци са можели да видят, че там има само камънаци, но пак са го почитали.

Така е Дорис.

Олимп е просто символ, както орелът на Зевс, натрупаните камъни на кръстопътищата в чест Хермес и т.н. и т.н.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Но не на всичките! Синовете май бяха само три (не си спомням, а нямам време да проверявам :().

Правилно - трима са!

Сим, Хам и Яфет.

Хам е родоначалникът на черната раса. Видял баща си гол и бил наказан да слугува на други си двама братя.

Nuremberg_chronicles_-_f_15v.png

/Пиша по малко мъгляви спомени, ако бъркам, моля да бъда извинен и коригиран./

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едно малко уточнение...

Във физиката, през двадесети век, отношението атеисти - теисти е около 60 към 40 процента в полза на неверующите.

Това може да за отделна тема, но винаги ми е било интересно как някой може да бъде физик и вярващ. До колкото знам и ти си от тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

мдам, ето как Старият завет подтиква към расизъм /'пранегърът' слугува на бели и семити/. Иначе кой ли от синовете на Ной е 'родоначалник' на монголоидите...



иначе ето сътворение по шумерски;

В началото на времената, когато нито горе имало небе, нито тук долу земя, във всемира се въртели само прастарите води: Апсу, сладката вода, и Тиамат, големия солен океан. Съзидателното божествено слово все още не било призовало нищо от безименността.

От единението на Апсу и Тиамат, древните хаоси от мъжки и женски пол, се родили Лахму и Лахаму. Те дали живот на висината и дълбината — на небето и земята Ансар и Кисар. Ансар и Кисар дали живот на владетеля на небето Ану. Ану създал силния, смелия и мъдрия Еа. И Еа бил по-могъщ от своите създатели, от предишните богове.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

3500 г. пр.Хр. -датиране на потопа от разкопките на УУли.

Доказването на несъществуването на Зевс едва ли е свързано с изкачването Олимп. И древните гърци са можели да видят, че там има само камънаци, но пак са го почитали.

Все пак да подчертая, че Ч. Л. Уули не твърди, че потопът е всемирен.

А и той дава данни за няколко потопа в периода 3500-2600 г.пр.н.е. Кой от тях е описан в библията и дали въобще е някой от тях е спорен въпрос.

Това може да за отделна тема, но винаги ми е било интересно как някой може да бъде физик и вярващ. До колкото знам и ти си от тях.

Например някой вярва, че големият взрив е причинен от бог, а светът след това се развива по физични закони създадени от бог.

Примерът е доста опростен, а има и други най-различни варианти.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това може да за отделна тема, но винаги ми е било интересно как някой може да бъде физик и вярващ. До колкото знам и ти си от тях.

Не ми се струва странно "явлението" вярващ учен. Има цял научен институт по физика към Ватикана.

Във връзка с Антропния принцип съм срещал описани случаи, в които се споменава, че някои след като са се е запознали с теоретичната физика са ставали вярващи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ми е странно "явлението" вярваш физик, знам че има всякакви хора. Странно ми е как съчетават двете неща. Или има природни закони или има чудеса. Да вярваш в бог означава да вярваш в нещо свръхестествено, а да се занимаваш с физика и да вярваш в свръхестествени неща намирам за странно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

като се има предвид, че едно време природните закони са се възприемали като чудеса и проява на висш разум... И сега някои скрити от нас закономерности и явления като че ли оставят вратичка за любителите на божествената намеса;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Например някой вярва, че големият взрив е причинен от бог, а светът след това се развива по физични закони създадени от бог.

Примерът е доста опростен, а има и други най-различни варианти.

Какво означава "големият взрив е причинен от бог"? Големият взрив не е събитите. Самото твърдение е логически безсъдържателно. Не мисля, че това е позицията на вярващия физик.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В една от книгите на Дан Браун, един свещеник пита героя на романа, той вярващ ли е ...

Професорът - агностик отговаря - Не съм получил този божи дар, отче.

. . .

Та така ... Вярата е дар, който човек получава или не. Простичко е ...

. . .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В една от книгите на Дан Браун, един свещеник пита героя на романа, той вярващ ли е ...

Професорът - агностик отговаря - Не съм получил този божи дар, отче.

. . .

Та така ... Вярата е дар, който човек получава или не. Простичко е ...

. . .

Не си го спомням, сигурно не съм го чел. Физик ли е професора? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какво означава "големият взрив е причинен от бог"? Големият взрив не е събитите. Самото твърдение е логически безсъдържателно. Не мисля, че това е позицията на вярващия физик.

Една голяма частна хипотеза /производна на М струнната теория / твърди, че Големият взрив не е приключил, а продължава да се случва в някои гранични области на нашата Вселена. Проблемът е, че материя не може да премине м/у двете вселени родител - дете.

. . .

А колкото до ролята на Бог в големия взрив - защо пък Той да не го предизвикал ?

. . .

Има два варианта ...

- Бог да е създал тази частица от която да се е разгънало пространство - време

- Частицата е виртуална, появила се от нищото и се е разгънала в познатото ни пространство - време.

50 на 50

Не си го спомням, сигурно не съм го чел. Физик ли е професора? :)

Не е физик.. професор по символика или нещо подобно..

Няма противоречие м/у вяра и физика... През седемнадесети, осемнадесети та до средата на деветнадесети век физиците масово са вярващи.

Ще дам пример с любимия ми учен от този период - Готфрид Лайбниц /Gottfried Wilhelm von Leibniz/

Gottfried_Wilhelm_von_Leibniz.jpg

Физик, математик, юрист ...

Разработил анализ преди Нютон. Има значителни постижения в областта на дискретната математика и формална логика.

При вестта за кончината му злобният Нютон доволно казал - съсипах му живота..

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...