Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители

Последно време чета интересни неща. Напр. за почитания в древноста по тези земи върховен бог Баал/Бал и неговата сила Кибела. Кибела често е изобразявана с птица на ръката. Потърсете снимки на останали паметници. Става дума за предхристиянски времена. Аз лично спокойно свързвам т.нар. "св.дух" със силата на бог, Кибела, и от там с гълъба. Преиначени и орязани останки от т.нар. езически" времена в сегашното християнство.

Токущо прочетох, че великата богиня на Картаген се казвала Танит и била... съпруга на Баал.

http://bp2.blogger.com/_TkjjjDI9xjw/RmFsWeFOEyI/AAAAAAAAAN8/pCOG8ehfXoU/s320/Diosa+Tanit.jpg

Една малка, но много съществена подробност - има много богове и богини изобразявани в ръце с птици и птицеподобни Никета, ама Св. Дух като гълъб не е изобразяван в нечия ръка, а може би трябва да авансирам и в ничия чиния като основно ястие (че може някой да включи в сметките и изображения с пилешко-готвено).

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 139
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

откри и ти топлата вода, м?:)

Комуникация ли? Ти това комуникация ли наричаш?

Аз си разсъждавам, ама като се яви някой дето по принцип трябва да внася ред и изтърси нещо рядко щото му дошло, ... и после говори за комуникация... това не го разбирам. Аз комуникирам по друг начин.

Имаш ли още зор с комуникацията че тъкмо включвам на твоя канал.

______________

Човек като се изпусне, поне се извинява, не замазва. Щото и аз мога да мажа. Това ли целеше с "комуникацията"? Ами честито, който може го може.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Казах ти да дишаш спокойно и да си спамиш на воля. Свободно, редник. :)

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Романа има два основни метода на писване. Първия е съобщаване, т.е. спамене, а вторият е комуникиране, т.е. лични нападки към опонента. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, да, спести ми досадните си монолози, за пореден път се убеждавам, че с теб комуникацията не върви.

Ми като не върви, защо постоянно го следваш и "джафкаш" по петите му? :058:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, тогава, като знаеш, защо коментираш? =)

За разликата между коментиране и реторичен въпрос пробвай да се ориентираш тук -- http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD_%D0%B2%D1%8A%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81 :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Шпага, не ревнувай, не съм те забравил. Просто не пишеш нищо интересно напоследък.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Шпага, не ревнувай, не съм те забравил. Просто не пишеш нищо интересно напоследък. ;)

С това, подчертаното, ме затапи - прав си. А за ревността... мислех си, че успявам да я прикрия :(

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ой завалата, търси си интересно. А забавно търсиш ли? A песничка да ти изпеем?

Прочети правилата "модераторе" и потърси специално думичката интересно. Ако не я намериш, провери в тълковния речник. Ако имаш затруднения с речника, погледни и във википидията, там може да е на по-достъпен език.

Не че не си трая от модераторски грешки, но за някои не ми стига търпението - не само че не модерират, но и внасят много лично отношение и лични бележки без никаква връзка с науката. Това вече не е грешка, а съвсем съзнателно поведение. Като примера с топлата вода по-горе. Е какво уважение да имам към такъв модератор. Ако му се погледнат постовете, над половината са с по по-малко от 10думи "важни" обобщения, най-често и язвителни. "Свободно, редник" не е израз на човек на науката, а на старшинката от едно друго време, на едно друго място, прочуто с "умните" старшинки.

Та търпение, търпение, ама когато модератор се държи като изтърван редник, как очаква другите сами да спазват правилата. Моите уважения към екипа и форума, но ако въпросния модератор не се усеща, мисля че е добре да се подсети.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сириус, като за начало започни да пишеш малко по-смислено и по-красиво.. И обещавам ти, че ще си направя труда да те прочета някой ден. А дотогава - стискай устни и си трай... комай.

Е, разбира се, ако ти се пее, можеш и песничка да ми изпееш. Но това няма как да трогне моята безпристрастна душа, освен ако не сложиш за соло изпълнител любимата ми Шпага. :)

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
  • Потребител
On 13.02.2006 г. at 19:46, Р. Теодосиев said:

Атеизмът представлява вярата, че нито едно божество не съществува. Терминът 'атеизъм' (френски: athéisme, от athée, което означава атеист, от гръцки Αθεος, атеос, което означава безбожен: а-, без; + Θεός, теос, значещо бог; думата има индоевропейски корени) се образува от гръцката представка α- (а-), която значи „без“ или „не“ и дошлата от гръцки дума теизм (от Θεϊσμός, теисмос), което значи вяра в някой бог. Следователно буквалният превод на термина 'атеизъм' е „без вяра в който и да е бог“.

 

Атеизмът отрича съществуването не само на личен бог или богове, но и наличността на други „свръхестествени“ реалности от всякакъв вид, които нямат своето обективно основание в материята и не се подчиняват на законите на природата в тяхното взаимодействие. С това атеизмът се обявява не само против религиите в техния класически вид, но и против всички форми на пантеизъм, спиритуализъм, идеализъм и др., включително против вярата в „чудеса“.

 

Атеизмът се разграничава от агностицизма главно по това, че определя реалността като съвкупност от съществуващи независимо и вън от съзнанието действителни обекти и я окачествява като достъпна (сега или в бъдеще, тъй като познанието е развитие) за опознаване и разбиране от човешкия разум.

 

За атеизма моралът се корени не в предписанията на божества, а в самата съвкупност от междуличностни отношения в обществото, и затова се развива и променя заедно с него. Според атеизма такава етика, основана на свободен и рационален избор е едновременно по-устойчива и по-гъвкава и адаптивна от религиозния принцип на „моркова и тоягата“ (посмъртно „въздаяние“).

 

Заедно с отричането на „безсмъртната душа“ атеизмът не признава и личното безсмъртие. За него битието на отделния човек е само миг от потока на битието на цялото човечество, устремен към бъдещето.

Безбожие, безбожник са може би точните преводи. Агностика не знае дали има някакъв бог някъде, по причина, че няма знание за всички неща. Атеистът претендира,, че е изследвал всичко, което може да се изследва и не е намерил никакъв бог, дух, или нещо различно от материалния свят. За морала на атеистите няма нужда много да се говори, само да си припомним морала на болшевиките... Може обаче да се говори за човешка съвест, която може да бъде прегоряла и тогава не може да посочи истинския божествен стандарт... Вчера разсъждавах, че атеистите не могат да обяснят, защот хората имат дрехи и за какво са им потребни, ако нито една маймуна не се нуждае от тях, нито я интерсуват. Всички си живеят голи, г-талиите им се виждат, но това не прави абсолютно викакво впечатление на когото и да било, абсолютно никакво. Човек обаче не е така: не само, че има закони против това да ходи някой гол, но това е неприсъщо на самата съвест на повечето хора. Човек има нещо в себе си, което атеизмът не може да обясни, а Библията го обяснява с две изречения: според бога човек иска да се облича, защото е станал престъпник против неговите заповеди. И така е и до сега. И тук няма атеисти, будисти, мюсюлмани и каквито и да е – всеки човек гледа да е облечен и ако някой се отклони, останалите го обличат бързо. Това не е поведение на биологична машина, а на същество чието съзнание не е като останалите същества, и чието поведение не може да се уравни с тях, то е уникално. Няма друга книга, която дори да сеопитва да обясни желанието на човека да е облечен и законите в това отношение във всячко човешко общество, почти.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...