Отиди на
Форум "Наука"

За хипотезата за еврейското предателство на Търново


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Не само измислена, на мен ми се струва, че е измислена днес с тия подробности. Каква малка вратичка, какви пет лева. Липсва само описание на това с какво си е светил На Балканите не остава нито една непревзета от турците крепост.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 368
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

В близост до Френкхисарската порта няма малки вратички, ако изключим тази, която води към т.нар. водоемна кула. Но от нея няма излаз извън царевецката крепост.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Сега за евреите. След ВСВ е създадена някаква психоза спрямо тях. Те задължително са света вода ненапита, никой евреин, никога и в нищо не е виновен. Всеки който посмее да каже и една дума против който и да било евреин, за което и време да става въпрос бива дамгосван като фашист, антисемит, мръсник, човек който яде малки деца върху мраморна маса за закуска.

Така че, аз лично много се съмнявам в тези оправдания на евреите. Има ли място "жидов гроб" -има. Има ли легенда че Търново е предадено от евреин-има. Има ли доказателства че Търново е паднало по друг начин? НЯМА.

Сега за косвените доказателства. След падането на градът, стените не са рушени, хората не са избивани, патриарха е оставен жив. Това са косвени доказателства че Търново се е предало или е било предадено. Логически погледнато, ако турците са влезли в градът най логичното е той да капитулира, а не да оказва съпротива до дупка. Тоест и двата варианта са възможни.

Според мен, след като нямаме НИКАКВИ доказателства че градът е капитулирал доброволно, ще трябва да приемем за вярна легендата за предателя евреин. Съвсем друг е въпросът че това не звучи политкоректно и както вече казах евреите за нищо, никога и никъде не са виновни.

Че Сара-Теодора ги е творила едни има косвени доказателства. ИЗРИЧНО се споменава че представителите на сектата на жидосващите са разчитали на нейната подкрепа. Някой от вас да се замисля че заради преследването на евреи в Търново по този повод е възможно те да са си го върнали предавайки градът? Или пак опирамеу до ангелските крилца на евреите?

Предупреждавам византиеца да не трие постове, защото и аз съм модератор и както той добре знае аз лично също вярва в конспиративните теории (друг е въпроса че съм обещал да използвам умерен тон). Г-н Византиец, внимавай в картинката, защото следващия път ще те черпя лимонада, а не бира!

Малиии! Лимонада! (ш-ш-т, Византиец, че сипеш вътре водка и пак става) Сакън, бе човек, лятото без бира :):):):)

Значи - не стигат данните за изводи. Имаме една неясна легенда, но то и за Крали Марко има цял епос, а знаем историческата реалност .... От начина, по който турците са се отнесли към града според техния обичай наистина можем да съдим, че Търново се е предало. Но те биха постъпили така ако градът сам се предаде, а не ако някой отвори вратите.

Що се отнася до сектата на жидовстващите - тук трябва малко да се задълбочим. За съжаление, духовната култура на обществото в последни години на ВБЦ а катастрафоална от гл.т. на обществената консолидация, на необходимата вътрешна солидарност и интегритет, без които нито едно общество не може да бъде резистентно към врагове. С две думи - налице е пълен разпад, даже "официалната" идеология, исихазмът, знаем какво представлява и как откъсва хората от реалността. А вече истинските сектие са катастрофална картина и симптоматика на ужасен разпад - адамитите ходят голи наляво и надясно, другите не ги знам какви ги вършат. Това е нелицеприятна картина. Жидовската секта естествено, че ще търси покровителство от "сънародницата" си - царица, но дали и какво е получила (факт е, че са преследвани!!!) е съвсем отделен и недоказан въпрос. Това не прави тази секта нещо повече от една сбирщина деградирали хаховци, каквито са и останалите секти по това врейме, впрочем.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
В близост до Френкхисарската порта няма малки вратички, ако изключим тази, която води към т.нар. водоемна кула. Но от нея няма излаз извън царевецката крепост.

То и няма каквито и да е данни където и да е за отваряне на вратички и пр. Ами че един град току така ли се превзема,с малки вратички. Пробиви на стен биват запушвани, та това ли.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Предлагам да се обособи отделна тема за падането на Търново - щурм или капитгулация защото брътвежи за еврейска конспирация и т.н. ми се струват най-малкото излишнии и не на място.

П.П. Защо гробът на евентуалния предател е наречен "жидов" - ами всеки знае че през Следновековието / а и през 21 век както изглежда/ евреите са били обичайните заподозряни за всички нещастия.Между другото еврейския квартал в Търново се е намирал на Трапезица / на най-неприятното място за живеене както във всеки един средновековен град/ и евреите рядко са го напускали главно поради съображения за сигурност.Още по-малковероятно е да направят такова нещо нощно време по време на обсада.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ресавски: Между другото еврейския квартал в Търново се е намирал на Трапезица / на най-неприятното място за живеене.....

Доколкото знам на Трапезица се е намирал търговският квартал, а не еврейският. Освен ако Ресавски не ни убеди, че всички търновски търговци са били евреи.

Освен това не разбирам защо Трапезица да е била най-неприятното място за живеене в средновековно Търново?! Напротив – в сравнение с ниското място от двете страни на реката (под крепостта), където е била по-голямата част от средновековния град, Трапезица си е бил направо баровски квартал. Нещо като сегашната Бояна и Драгалевци в София.

Ресавски, срамота бе, човек. Нали си от Плевен. Вземаш електричката от Плевен – до Горна са час и половина, после автобус № 10 и си в Търново. Там питай за Трапезица и ще ти обяснят хората.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

В Търново съм живял достатъчно дълго време и прекрасно знам какво е Трапезица/ за твое сведение не е търговски квартал/.Ако все пак имаш път Търново поинтересувай се къде са старите еврейски гробища.

П.П. Написахх че еврейския квартал се е намирал на Трапезица а не че Трапезица е бил еврейски квартал.Ако някой не прави разлика си е негов проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
С две думи - налице е пълен разпад, даже "официалната" идеология, исихазмът, знаем какво представлява и как откъсва хората от реалността.

KG, проблемът е че въобще си нямаш представа какво представлява исихазма!

Ако си чел разни глупости от "д-р" В.Киселков /виден масон/ и други разни "братя",само ще ти кажа ,че един български исихаст /патр. Евтимий/ защитава Търново с меч в ръка ,а другия в Русия/св. Сергий Радонежски благославя 2-ма негови ученици исихасти да воюват с татарите на Куликовското поле/.

Ако си мислиш ,че монасите стоят в манастира и си гледат пъпа ,някой да не им го "развие",това са чисти дивотии,а в по ново време ,гледането на пъповете е специлитет на "белите братя" дъновистите.

Версията за малката портичка- ами преди 2 дни бях на гости на един мой приятел в/под/ Трапезица и той се правеше ремонт на къщата ,която е точно срещу манастира "Св.40 мъченици",та ми показа една "такава вратичка" -фактически таен изход от Трапезица .Естествено е ,че няма вратички,но има тайни входове ,които могат да бъдат използвани, и от обсадители ,и от обсадени.Този евреин ги е прекарал именно от една такава .

Към Ресавски "Бойна слава " не работи ли ???

Кажи им да ме пуснат и аз ще си снема "анатемата" от този снобарски форум .

Колкото до версията ,че Търновци са го измислили ,няма такова нещо ,Търново е бил създаден да издържи ,на 1год. обсада.Крепостите на Балканите са паднали ,чак през 15век,а първите обсади на Константинопол са много неуспешни за турците, в Сърбия въобще не е имало градове ,пък камо ли големи крепости да падат.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

"Бойна слава" си работи разбира се.Не виждам проблем да се включвам и в двата форума / както доста други потребители между другото/.Ако греша поправете ме.По неприятното е да не се дублират дискусиите в двата форума.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Патриарх Евтимий с меч в ръка?! Е, хайде де!

Колкото до малките вратички и потерните: в царевецките стени също ги има, но не и в близост до т.нар. Балдуинова кула.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
"Бойна слава" си работи разбира се.Не виждам проблем да се включвам и в двата форума / както доста други потребители между другото/.Ако греша поправете ме.По неприятното е да не се дублират дискусиите в двата форума.

Разбира се, че става да се включваш и тук, всички сте добре дошли :):):) !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Всеки който е запознат поне малко с фортификацията на Търново знае че е нъвзможно противников отряд да се доближи незабелязано до крепостните стени / особено в района на т.нар.Балдуинова кула/.Как въобще си го представяте отряд от няколкостотин или няколко хиляди турци се спуска незабялзано от Света гора / където вероятно е бил турския лагер/ пресича Янтра в пълна тишина за да стигне незабелязан до гостроприемно отворената порта?Или може би турците са нощували непроследствено под стените на крепоста?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Не, въобще не си го представям така. Теорията в антисемитските книги е следната. След дълга обсада, за която се говори и от изворите, турците се отчаяли и дали вид че ще се откажат от обсадата. Търновските граждани се успокоили и тогава евреина отворил портата.

За това съвсем не са необходими хиляди или стотици бойци. Ще ви припомня превземането на Тива от Цар Симеон. След неуспешен щурм Цар Симеон предложил преговори и гърците се съгласили. Българските пратеници скрили под дрехите си брадви и посред бял ден, като влезли в градът нападнали портата. Те убили стражите и разбили пантите на вратата за да я направят неизползваема. Тези хора естествено са били ескортирани от гърци, но както се вижда немърливо. Достатъчно е неколцина турци да получат достъп до врата за да отворят бреш в отбраната. Евреинът пуска десетина турци, те отиват до някоя врата, убиват охраната, отварят вратата, и я привеждат в негодно състояние. Дори и българите да се вдигнат на крак, докато поправят вратата за двайсетина минути или колкото там турците вече са на вратата. Прочее ще припомня и троянския кон. В него с Одисей не са се скрили хиляди нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мисля, че идеята на Ресавски да се разгледа проблемът "падане на Търново" като цяло и чак тогава да отсъждаме как е станало и имало ли е предателство или не, е много правилна.

Ще се поровя специално, за да мога да кача изворовите текстове - Галахад сигурно би могъл да направи това по-бързо, но днес май го няма във форума.

Когато източниците са ни пред очите ще можем да обсъждаме и по-аргументирано, и по-малко полярно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Не, въобще не си го представям така. Теорията в антисемитските книги е следната. След дълга обсада, за която се говори и от изворите, турците се отчаяли и дали вид че ще се откажат от обсадата. Търновските граждани се успокоили и тогава евреина отворил портата.

За това съвсем не са необходими хиляди или стотици бойци. Ще ви припомня превземането на Тива от Цар Симеон. След неуспешен щурм Цар Симеон предложил преговори и гърците се съгласили. Българските пратеници скрили под дрехите си брадви и посред бял ден, като влезли в градът нападнали портата. Те убили стражите и разбили пантите на вратата за да я направят неизползваема. Тези хора естествено са били ескортирани от гърци, но както се вижда немърливо. Достатъчно е неколцина турци да получат достъп до врата за да отворят бреш в отбраната. Евреинът пуска десетина турци, те отиват до някоя врата, убиват охраната, отварят вратата, и я привеждат в негодно състояние. Дори и българите да се вдигнат на крак, докато поправят вратата за двайсетина минути или колкото там турците вече са на вратата. Прочее ще припомня и троянския кон. В него с Одисей не са се скрили хиляди нали?

Хипотезата е възможна, но нямам никакви данни да се е случила, тя, или която и да е друга. Информацията не е достатъчна - ние просто не знаем как е паднало Търново.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Освен това в такива акции ,обикновенно се използват спецкомандоси/не е тавтавизъм/ ,ако искате мога да ви пусна ,некои работи от сп. "Командос" и за 10 души ,не е проблем да се разправят с няколко омаломощени стражари.

Ако бабичката Сара е била още жива/или преди смъртта си/ ,може и тя да е казала на евреина за тайния вход.

Най-важното ,обаче което ,обикновенно се забравя е кой е финансирал походите на османлиите-това са били еврейските търговци ,които радостно са продавали на робските тържища пленените българи.Да не забравяме ,че османлиите са имали ограничен ресурс и не са могли да обемат цялата окупирана територия ,а първите гаджали отдавна са отишли в рая при баядерките да им играят кючек и тук са останали потурнаците ,коитои са колели своите единокръвни ,но вече с различна вяра братя.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Но какво е станало си остава само и единствено предположения и нищо друго. Няма база за изводи, няма информация.

Няма никакво доказателство някой да е финансирал каквото и да било или да не го е финансирал!

Не им е бил нужен голям ресурс, само военна сила в градовете и държавна организация. После, лека полека, за около 200 г. са завладели обработваемата земя.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
КГ 125 ,това поне от филмите трябва да го знаеш ,през цялото Средновековие християните са избягвали да стават банкери.Най-често това са...Във Венеция и Генуа е пълно с тях.Венецианците плащат на псевдокръстоносците да ограбят Втория Рим.От богатствата изнесени от Константинопол забогатява Запада.

С мюсюлманския удар е разбит Православния свят,но остава Святая Рус,в която своевременно е прехвърлен центъра на Православието.

Навсякъде в Европа има разпокъсан феодализъм,но ако ги нямаше турците повикани от... и въоражени с ... пари.България щеше да голяма поне колкото съвременна Франция.

Ако Ботев беше с каска, а Левски с ботуши.........

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Кекавмен описва как българите превзели Тива по следния начин. Когато пратили делегация да преговаря, "делегатите" носели под кожусите си брадви. Още като влезли, нападнали стражата на вратата и счупили пантите. Като видял бъркотията командващия заповядал на отрано приготвени войници да нападнат вратата. Като видели това ромеите капитулирали.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

не мислех да пиша в форума но тва ме заинтригува

То и няма каквито и да е данни където и да е за отваряне на вратички и пр. Ами че един град току така ли се превзема,с малки вратички. Пробиви на стен биват запушвани, та това ли.

Това написано от модератор може да стане само в български форум.

Даже и малките деца знаят че Константинопол е превзет благодарение на забравена отключена ВРАТИЧКА (Xylokerkos Porta ).

След като най-силната крепост в света по това време може да бъде превзета по този начин какво остава за провинциален град като Търново ( провинциален в сравнение с големите мегаполиси от това време).

Иначе по темата , и аз мисля че всичко е възможно но истината е че едва ли някога ще разберем какво точно се е случило в оная нощ на 1393.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
не мислех да пиша в форума но тва ме заинтригува

То и няма каквито и да е данни където и да е за отваряне на вратички и пр. Ами че един град току така ли се превзема,с малки вратички. Пробиви на стен биват запушвани, та това ли.

Това написано от модератор може да стане само в български форум.

Даже и малките деца знаят че Константинопол е превзет благодарение на забравена отключена ВРАТИЧКА (Xylokerkos Porta ).

След като най-силната крепост в света по това време може да бъде превзета по този начин какво остава за провинциален град като Търново ( провинциален в сравнение с големите мегаполиси от това време).

Иначе по темата , и аз мисля че всичко е възможно но истината е че едва ли някога ще разберем какво точно се е случило в оная нощ на 1393.

Несериозно е да се вярва на подобни легенди! Бил превзет заради незаключена вратичка! И кой не я заключил- лошите, страхливи и нелоялни генуезци. Айде няма нужда. Отбраната е изнемогвала и се пропукала на повече от едно място, стените са полуразрушени от артилерията, а съотношението е поне 10 към 1 (нападатели- защитници), но не страхливите генуезци воглаве с Джустини забравили вратичка и прецакали всичко. Същата боза и за Търново- 3 месеца се бранят, но една портичка забравили да опазят от коварните евреи и турци. Нас турците не могат да ни надвият, ако няма някой юда наблизо с ключове и торба с хитрини.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
не мислех да пиша в форума но тва ме заинтригува

То и няма каквито и да е данни където и да е за отваряне на вратички и пр. Ами че един град току така ли се превзема,с малки вратички. Пробиви на стен биват запушвани, та това ли.

Това написано от модератор може да стане само в български форум.

Даже и малките деца знаят че Константинопол е превзет благодарение на забравена отключена ВРАТИЧКА (Xylokerkos Porta ).

След като най-силната крепост в света по това време може да бъде превзета по този начин какво остава за провинциален град като Търново ( провинциален в сравнение с големите мегаполиси от това време).

Иначе по темата , и аз мисля че всичко е възможно но истината е че едва ли някога ще разберем какво точно се е случило в оная нощ на 1393.

Че защо, пиши:). Както казах, всички са добре дошли.

Само една вратичка трудно може да обърне нещата, освен в много конкретен тактически план.

ПП

Защо само в български форум?? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Потребител
Има много добър извор за падането на Търново под "османска" власт. Също и за падането на София, крепоста Цепина и още...

Стига да знаете къде и как да го търсите. :post-70473-1124971712:

Там наистина пише за предателството на един търговец на храни, който помогнал да се завземе Търново.

Хорос.

Ами че дай го извора, защо си мълчиш :post-20645-1121105496: ! Аз пък ще посоча други гръцки летописи цитирани от български професор, където точно се споменава за еврейското предателство и името на ..........; както и ................ които са организирали избиването на първенците на Търново от турците - всичките изклани с предателство в една църква 110 души! :book:

И коя е тая хроника? Питам и двамата.

Аз ще посоча моя източник, който е перфектен: цитира го М. Варшавски (псевдоним на проф. Владимир Владикин) в своята книга "Какво са направили евреите за България", София, 1933 г., той се опира на латински и гръцки източници и посочва точно името на евреина предател ,който организира отварянето на градските порти през ноща за да влезната турците - Лазар Коен, чийто потомци са братя Коен изиграли също такава нечестива роля при Осман Пазвантооглу в 1794-1807 г.; Лазар Коен е действал с помощника си Хасон ("Гръцки летописи", XIV век, том ", стр. 216)

Човекът който организира пък клането на Търновските първенци в манастира "Св. Троица" е евреинът Нафталион ("Гръцки летописи", 14 в., , том 6, стр. 493). Клането на тези 110 души е потвърдено и в ръкописите на Григорий Цамблак и Сонджеон, където изрично се подчертава, че били събрани чрез измама и изклани в една църква! Нафталион искал да бъде посечен и патриарх Евтичмий, но султанът разпоредил той да бъде заточен!

Предателството на царица Сара Теодора е една отделна тема и има доста факти и материали за нея - на първо четене сектата на жидовстващите, осъдена от патриарх Евтимий и съществуването на цял еврейски квартал в Търново по това време в махалата "Френкхисар". Там е била и най-голямата синагога на Балканите, по-късно разрушена! :book:

Редактирано от Харамията
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

кое точно е изданието "Гръцки летописи"? Точно, моля.

И от това, че е имало измамно събиране на първенците какво следва? Че е имало измамно събиране на първенците от турския владетел и нищо повече!

Искам точни доказателства, че проф.Владикин, който впрочем е юрист, а не историк, е писал това под този псевдоним. Както и точен цитат с посочване н изданието на гръцкия летопис или каквото и да е там.

В разпаднала се българия от навечерието на падането е имало толкова секти и толкова луди, че тази секта изобщо не е нещо особено забележително.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...