Отиди на
Форум "Наука"
diana georgieva

Какви са тези гъби и стават ли за ядне?

Recommended Posts

Няма много информация за тази гъба, ето нещо където накратко е спомената, наред с други лечебни гъби:

http://www.mushroomcompany.com/books/hobbs.html

Много ти благодаря, Серена. Аз търсих в Интернет информация за тази гъба, но нищо не успях да намеря. Наистина е странна на вид. Но интересно как са се появили две само за една нощ в саксията на колежката ми.

Хехе, ами на поляната се появяват с хиляди само за една нощ :bigwink:

п.п. Май е време сериозно да се замислим за отделянето на царство гъби в собствен раздел, както са Ботаника и Зоология.

Хехе, ами на поляната се появяват с хиляди само за една нощ :bigwink:

п.п. Май е време сериозно да се замислим за отделянето на царство гъби в собствен раздел, както са Ботаника и Зоология.

Простете невежеството ми :). Наистина не разбирам много от гъби. Затова съм тук. Благодаря за отговорите

Здравейте,в средата на октомври набрах тези два вида гъби.

Интересува ме знаете ли какви са и как най-добре се приготвят.В момента отлежават бланширани във фризера ми.Понеже досега не съм ги виждал освен на картинка бих искал да съм сигурен на 100%,че са тези,които аз си мисля,че са.

Благодаря предварително на всички познавачи,които се изкажат по темата.

004439791.jpg

004439792.jpg

004439793.jpg

004439794.jpg

А нещо конкретно за имената им?

Нарочно не съм ги именувал,за да не подвеждам с отговорите.

Иначе принципа с всички непознати е наистина този.

До сега не съм грешил,но винаги има пръв път.А при гъбите понякога той е и последен.:animatedwink:

Да, гъбите наистина са доста рискови. По-добре първи изчакай да видим дали някой няма да ги разпознае.

чак толкова отровни гъби в бг, че да гушнеш букета няма, е освен някоя и друга мухоморка де

ама тази е ясно, че не е

може да питаш за тази гъбка тези хора тук http://www.fungi.biodiversity.bg/index.htm

Редактирано от fixxxsers

Благодаря,колеги. :good:

Посетих сайта,посочен от колегата @fixxxsers и пратих въпросите си на тяхната поща.

Сега очаквам отговор,като го получа,непременно ще споделя резултатите.

Междувременно,ако някой ги разпознае,нека се обади.

Ето и обещания отговор на г-н Василев от сайта http://fungi.biodiversity.bg/

...първия вид (на дърво) е някакакъв вид

Armillaria (казаха ми, че е A. melea, но на мен ми се струва, че е друг

вид), а втория вид е Chroogomphus, най-вероятно C. rutilus.

При всички случаи кулинарните съвети са два - 1) да се варят по-дълго от

другите видове гъби; и 2) защо изобщо трябва да се ядат тези гъби, като

има много по-вкусни :)

Потвърдиха се и моите предположения,че става въпрос за червен(бакърен) овчи нос.

За пънчушката обаче след всички проучвания,така и не открих пълни съответствия с показаната на снимката.

Armillaria Mellea е с подвит ръб на гуглата и има люспички отгоре.

Все пак отровните двойници се разпознават лесно,поради липсата на пръстенче върху пънчето.

И въпреки силното ми любопитство,обещавам: ще внимавам с консумацията.:)

Oops! :blush: Дублирах поста.Моля модератора да изтрие горния.

Извинявам се.

cracking: Готово!

Здравейте, пиша тук за да не отварям нова тема. При мен също се появиха в една от саксиите десетки странни жълти гъби. Ако някой има информация за тях нека напише. Дали вредят по някакъв начин на хората? Ето снимката:

p9210595ur5.jpg

Здравейте, пиша тук за да не отварям нова тема. При мен също се появиха в една от саксиите десетки странни жълти гъби. Ако някой има информация за тях нека напише. Дали вредят по някакъв начин на хората? Ето снимката:

p9210595ur5.jpg

Малко късно попадам на темата, но ако все още представлява интерес, жълтата гъбка се нарича Leucocoprinus birnbaumii (няма засега българско име). Гъбата е чуждоземец, разпространен в по-топлите части на земното кълбо. В Европа е широко разпространен като гъба, появяваща се сегиз-тогиз из саксиите с декоративни растения, по същия начин е и у нас. Търговията с оранжерийни растения (особено от холандски оранжерии) благоприятства разпространението му. У нас е намиран няколко пъти. Интересно ще ми е да чуя откъде е тази, защото досегашните данни са само от района на София

Сега за първата гъба, която най-общо може да бъде наречена земна звезда. Малко се затруднявам да кажа кой точно е видът, тъй като дебелите ми книги за гъби не са ми под ръка в момента. Със сигурност става въпрос за род Geastrum, който е доста богат на видове. За да кажа кой е вида, ще имам нужда да видя гъбата - свежа или изсушена, евентуално и да я сложа под микроскоп. Възможността да се окаже нов или рядък вид за страната не е малка. За нея по-скоро е вероятно да е местна, но да е била пренесена в саксията с почва, взета от природата.

Впрочем гъбите земни звезди са изключително интересни, защото притежават способността в зависимост от влажността на въздуха да "отварят" или "затварят" лъчите си. Това е така, за да се осигури разпространението на спорите в най-дорото за тяхното прорастване време - влажното.

Здравейте,

Моля ви, някой да ми каже що за гъба е това. Появила се е една сутрин в саксията на моя колежка.

Тази гъба е Земна звезда = род Geastrum, най-вероятно вид "fimbriatum", но за вида не съм сигурен.

В Природата съм я срещал 10-на пъти, в подножието на Средна Стара Планина, Северо-Източно от Карлово,

където живея. Убедил съм се от опит, че в БГ има много видове висши гъби, които не са описани.

Здравейте,в средата на октомври набрах тези два вида гъби.

Интересува ме знаете ли какви са и как най-добре се приготвят.В момента отлежават бланширани във фризера ми.Понеже досега не съм ги виждал освен на картинка бих искал да съм сигурен на 100%,че са тези,които аз си мисля,че са.

Благодаря предварително на всички познавачи,които се изкажат по темата.

004439791.jpg

004439792.jpg

004439793.jpg

004439794.jpg

Най-горната снимка без съмнение е на Червен (бакърен) овчи нос. Гъбата се среща често в борови гори, главно от бял бор. Аз редовно ям тази гъба. Не е лоша. Но всички гъби трябва да се ядат пресни.

Долните снимки са на Armilarea melea = Фосфорна припънка. Тази гъба се среща в големи количества по загнили отрязани пънове на дървета. Казват че през нощта свети като фосфор. По-рано хората са ги сушели за супи през зимата. Аз обаче никога не съм я ял.

Аз лично не съм спец по гъбите. Нещо не ми прилича на този вид, но като гледам и май е в лошо стстояние... ама цвета нещо...

ти си спеца, кажи според теб каква е

Според мен има малка вероятност да е дяволска гъба :) Въпросът е дали фотографът я е ял! Ако я е ял е Boletus rhodoxanthus или най-вече ми прилича на Boletus edulis - обикновена манатарка:

Boletus_edulis.png

или на борова манатарка

B_pinophilus.JPG

недай си боже на дяволската гъба:

Boletus_satanas(fs-05).jpg

Т.е. преди да я резна не бих я яла :bigwink:

И понеже леко е посиняла! ВНИМАВАЙ НАРОДЕ! Когато се берат манатарки ВСЯКА една може да е дяволска гъба - двойникът на манатарката. Лесно се познава - когато бъде наранена гъбата посинява!

Така както я разгледах добре почти съм сигурна, че е дяволска гъба - я виж на колко места е посиняла!!!

Не за друго а щото с тате като ходих за гъби и НАБРАХ ЦЯЛ ПЛИК само с дяволски гъби, скараха ми се (щото аз трябваше да бера само челядинките и да не пипам манатарки) и ме наплашиха, караха ме да си мия ножа в реката, да си мия ръцете, да изхвърля гъбите на едни камъни (където няма да пуснат мицелите) и какво ли още не, което ми докара нощни кошмари, че съм се отровила от гъбите дето набрахме и умирам...

А защо посиняват?

Аз нямам представа, вероятно съдържат някакво вещество, което реагира с кислорода и се окислява... Някои казват, че понякога позеленявала...т.е. ако си промени кофти цвета манатарката...най-добре да се не яде...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

Вече 15 години "Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За контакти:

• Create New...