Отиди на
Форум "Наука"

Щурмуването и превземането на Берлин от съветските


staf

Recommended Posts

  • Потребител

ЩУРМУВАНЕТО И ПРЕВЗЕМАНЕТО НА БЕРЛИН ОТ СЪВЕТСКИТЕ ВОЙСКИ

(16. IV – 2. V 1945 г)

http://nauka.bg/index.php?mod=front&fn...e&pid=10509

Войната в Европа завършила!

pic_gloss138.jpg

A101.gif

http://nauka.bg/index.php?mod=front&fn...e&pid=10509

post-3-1134689908_thumb.jpg

post-3-1134689919_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Една от любимите ми теми е периода "Втората Световна Война" :P .много може да се каже и е казано за този перидод.Мълцина още помнят какво е било по него време.Това е била главната грешка на Хитлер , че напада Русия.Уш под претекста , че Русия е нападнала Норвегия (до колкото си спомням Норвегия имаше спор с Русия и я напада а Хорвегия е била към Германия) и започва доста голямо нападение срещу Русия.Отначало Руснаците неможли да разберат какво става и много цивилни загиват.Но след това всичко се преустройва и в Украйна и Сибир започва масово строене на военни мъшини и уръжия.Русия е нападана от Япония и Германия едновременно и разпокъсана на два толкова дълечни фронта оспява да отблъсне Хитлеровите войски от територията си и дори започва настъпление и нападение над Хитлерските лагери.Когато влиза в Полша (поляците мразят руснаците почти толкова колкото и немците) не са много доволни защото ако не са едни ще са други и са гледали на тях по същия начин както на немците "завоеватели".И така докато се стига до главната битка при Берлин.

Според мен там е било "клане" толкова много бройни армии да се сблъскат една с друга и то с такава омраза и жестокост.Минимум 2-3 човека са падали мъртви в секунда, ако не и повече.Но за наша радост войната свтршва още същата година.На цената на над 20 мил. Руснаци. Няма руско семейство което да нямо роднина жертва на войната.

До колкото си спомням септември и Япония копитолира и войната свършва.

Спомням си дядоми ми е разправял , когато бил малък и бил с майкаси и другите жени на някаква река ли язовир може и кладенец да перат черги и от гората се чували немските мотоциклети с кошове и къртечници на тях.Всички жени хукнали да се прибират оставяйки всичко.

Какъв страх е имало тогава?След време чули , че войната свършила и русия победила :)

Приставяте ли си ако руснаците бяха хванали и заловили Хитлер? ;)

:v:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор
Братче ,първо си оправи правописа,после прочети книгите от поредицата "Ледоразбивача" на Виктор Суворов и да видим какъв ще ти е погледа върху Втората световна война. Защо да са падали 2 - 3 човека мъртви в секунда.? Защо не 7 - 8.? По каква формула става ичислението ?

Това може би е една от най-критикуваните книги. Чел съм я и много ми хареса. И въпреки всичко съм съгласен със заключенията на Суворов. :) Но въпреки това трябва да се прочетат и други книги и гледни точки.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Това е била главната грешка на Хитлер , че напада Русия.Уш под претекста , че Русия е нападнала Норвегия (до колкото си спомням Норвегия имаше спор с Русия и я напада а Хорвегия е била към Германия) и започва доста голямо нападение  срещу Русия.Отначало Руснаците неможли да разберат какво става и много цивилни загиват.Но след това всичко се преустройва и в Украйна и Сибир започва масово строене на военни мъшини и уръжия.Русия е нападана от Япония и Германия едновременно и разпокъсана на два толкова дълечни фронта оспява да отблъсне Хитлеровите войски от територията си и дори започва настъпление и нападение над Хитлерските лагери.Когато влиза в Полша (поляците мразят руснаците почти толкова колкото и немците) не са много доволни защото ако не са едни ще са други и са гледали на тях по същия начин както на немците "завоеватели".И така докато се стига до главната битка при Берлин.

Според мен там е било "клане" толкова много бройни армии да се сблъскат една с друга  и то с такава омраза и жестокост.

Значи според същия този Виктор Суворов (а и според мен :) ) дори и Хитлер да не е нападнал СССР сблъсък между двете е щяло да има защото Сталин вече го е подготвял. И всъщност немците изпреварват руснаците само с 12 дни иначе са щяли те да бъдат нападнати.

СССР не напада Норвегия (тя е окупирана от Хитлер), става въпрос за Финландия. Сталин настоява за корекция на южната граница, финландците му се опъват и последва нахлуване на съветски войски, които обаче претърпяват неуспех. Финландците подготвят много добре съпротивата на собствения си крайно неудобен и заснежен терен и интервенцията в тази страна претърпява провал.

Руснаците наистина са изненадани от внезапното настъпление на вермахта, който сполучва със силата на изненадата да проникне на голяма дълбочина. Като друга причина за това е, че вече Сталин е разрушил отбранителните линии, тъй като той също се е готвел за настъпление.

А масовото производство на оръжия в СССР е започнало много преди това още през трийсетте години.

Това, че и Япония обявява война на СССР е почти без значение за руснаците. Японците нахлуват в Китай, а не в Сибир. Накрая са разгромени в Манджурия от маршал Жуков.

И още нещо битката за Берлин не е "главната", падането на града вече е било само въпрос на време. Повратните моменти във войната и най-грандиозни сражения са при Сталинград, Курск, Москва.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ами точно аз не съм много запознат с историята като цяло (едва сега навлизам в подробности) и затова искам повече да кажете за определени събития, а не там имало битка и да спрете. Както мен така и много хора им е интересно какво се е случило с подробности. Благодаря, че ме поправи Warlord сега поне съм сигурен какво се е случило и, че не е било Норвегия а Финландия. Не знаех също, че СССР щяла да напада Германия 12 дена след Хитлеровата атака . Ако има още нещо интересно ще се радвам да го науча :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Аз пък съм чувал съвсем различни неща от дядо. По това време край село Зелениково имало тренировъчен лагер на немците и те с години стояли до село.Та те били много възпитани,чисти и умни хора.Дядо не си спомняше един случай на кръчмарско сбиване с немци или между немци.Не си спомняше един случай да са откраднали нещо,да са нагрубили някого или да са задиряли непристойно момиче.Камионите им винаги били чисти и не отказвали помощ в полската работа/да извозят нещо примерно/.Той е научил немски и казваше че билбо истинско удоволствие да разговаряш с тях /особено с офицерите/ които били все умни и интелигентни хора.Изобщо според него е щяло 100 пъти да е по добре ако немците бяха спечелили войната.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И според мен дисциплината и интелигентността на немците от този период не може да се оспори. Ако те бяха спечелили войната се очаква да излезнем от нея най-малкото с националното си обединение. Но дали щеше да е задълго, били сме все пак подчинен съюзник и нищо не изключва ревизия на първоначалните договори в полза на немците, след като те вече ни държат в ръцете си могат да правят каквото си искат. По време на войната са се отнасяли добре с нас, защото сме им били нужни като логистична подкрепа, предоставяне на територия, един враг по-малко и т.н., но след като вече няма да им бъдем нужни... възможно е и по-лошо да стане. Защото и според официалните теории лансирани от Хитлер славяните са нисш народ и за в бъдеще се е планирало огромно съсредоточаване на славянските народи в няколко комплекса от концлагери. Като това първоначално е изключвало само българите и хърватите, понеже са били на тяхна страна, а и не се е допускало да се говори, че сме със славянски произход тогава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Аз пък съм чувал съвсем различни неща от дядо. По това време край село Зелениково имало тренировъчен лагер на немците и те с години стояли до село.Та те били много възпитани,чисти и умни хора.Дядо не си спомняше един случай на кръчмарско сбиване с немци или между немци.Не си спомняше един случай да са откраднали нещо,да са нагрубили някого или да са задиряли непристойно момиче.Камионите им винаги били чисти и не отказвали помощ в полската работа/да извозят нещо примерно/.Той е научил немски и казваше че билбо истинско удоволствие да разговаряш с тях /особено с офицерите/ които били все умни и интелигентни хора.Изобщо според него е щяло 100 пъти да е по добре ако немците бяха спечелили войната.

Съгласен съм със теб.Преди години работих при една жена ,чийто баща е бил министър във един от последните правителства преди 9 септември 1944.Тя казваше същите неща като теб, така че тези разкази можем да ги приемем за истина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
И според мен дисциплината и интелигентността на немците от този период не може да се оспори. Ако те бяха спечелили войната се очаква да излезнем от нея най-малкото с националното си обединение. Но дали щеше да е задълго, били сме все пак подчинен съюзник и нищо не изключва ревизия на първоначалните договори в полза на немците, след като те вече ни държат в ръцете си могат да правят каквото си искат. По време на войната са се отнасяли добре с нас, защото сме им били нужни като логистична подкрепа, предоставяне на територия, един враг по-малко и т.н., но след като вече няма да им бъдем нужни... възможно е и по-лошо да стане. Защото и според официалните теории лансирани от Хитлер славяните са нисш народ и за в бъдеще се е планирало огромно съсредоточаване на славянските народи в няколко комплекса от концлагери. Като това първоначално е изключвало само българите и хърватите, понеже са били на тяхна страна, а и не се е допускало да се говори, че сме със славянски произход тогава.

Съгласен съм. Според мен една от големите грешки на Хитлер е че,при нахлуването на немците в Русия ,те са посрещнати като освободители,а те се държат като окупатори и това проваля шанса им да се справят със Съветския съюз.Поведението им е отчетено като груба грешка от немското командване и то предлага на Хитлер да образува освободителна армия от войниците попаднали в плен и "новоосвободените" украинци,белоруси и други националности.Хитлер отговаря че ,той "не освобождава ,а принуждава низшите народи и раси да работят за "Висшата раса" и с това изгубва последния си шанс да излезе от капана в който се е вкарал сам.Създаването на Освободителната армия на Власов е на по -късен етап и поради други причини.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

Интересна информация за съветската тактика в централната част на Берлин дава майор Новсков в бюлетина на РККА „Червена звезда”.

За боевете в централната част на Берлин руснаците организират щурмови части следния състав: един танков батальон, стрелкови батальон, инженерна рота или взвод, артилерийски батальон с оръдия с не по-малък калибър от 122мм, и огнехвъргачен взвод. По правило танковете имат спомагателна функция за подсилване на пехотата и артилерията. Всяка щурмова част атакува на тесен фронт (няколко улици) за да не се разпръснат силите в различн направления.

Майор Новсков описва овладяването на Мекленбург щрасе по направление на важен ж.п. възел – Ringban. Русите установяват, че на Мекленбург щрасе е изградена барикада, която възпрепятства придвижването напред в посока на Ringban. На улицата е изградено бетонно заграждение с дължина 8 метра и височина 2,5 м. От барикадата се води силен картечен и автоматичен огън, има и гранатометни разчети в сградите около барикадата. Обходът е невъзможен. Командирът решава да направи пробив. Набързо се сформира група автоматчици с мисията да унищожат гранатометните разчети на противника. След изпълнението на тази задача огън откриват 122мм оръдия по идентифицираните немски огневи точки в сградите около барикадата. В същото време в настъпление минават танковете, открива огън и артилерията. Под прикритието на танковете и артилерията, инженерните части се качват на барикадата и поставят експлозиви. След експлозията в барикадата се появява пробив през който приминават танковете и пехотата.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Щурма на Берлин има определен политически смисъл но пък атаките на Бреслау и Кьонингсберг през същата тази 1945 г. са абсолютно безсмислени касапнизи отнели живота на стотици хиляди съветски войници седмици преди края на войната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Щурма на Берлин има определен политически смисъл но пък атаките на Бреслау и Кьонингсберг през същата тази 1945 г. са абсолютно безсмислени касапнизи отнели живота на стотици хиляди съветски войници седмици преди края на войната.

Особено на Кьонигсберг! Всъщност според мен Берлин е могъл след обхода да се остави да се предаде. А не да се вкарват танковете в града. И да да гинат съветските войничета и 13-14 годишни германчета. Но мустакатия осетинец, не са го интересували такива подробности.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В очите на Сталин превземането на Кьонигсберг едва ли е само въпрос на престиж. Това е изявлението на Йосиф Сталин от 9 април 1945 г. след падането на града:

После упорных уличных боев войска III Белорусского фронта завершили в понедельник операцию по овладению крепостью и городом Кёнигсберг — столицей и крупнейшим портом Восточной Пруссии. Кёнигсберг являлся важнейшим опорным пунктом немецкой обороны. Во время боев в понедельник, к 20 часам, было захвачено свыше 27000 пленных. Кроме того, взято в качестве трофеев много военного снаряжения. Остатки немецкого гарнизона во главе с комендантом крепости генералом инфантерии Ляш и его штабом прекратили в понедельник, в 21.30 вечера, сопротивление и сложили оружие.

И за немците градът е от особена важност. Ото Лаш – комендант на крепостта Кьонигсберг казва в мемоарите си «Така падна Кьонигсберг» :

Загубата на Кьонигсберг е загуба на най-голямата крепост и германски бастион на изток.
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Важността на Кьонингсберг е ивън всякакво съмнение.Тук говорим за адекватността на предприетия щурм /довел до смъртта на десетки хиляди съветски войници/.Не е ли по добре градът просто да бъде блокиран и след няколко седмици сам е щял да капитулира?Както на 2 май 1945 г. капитулира Бреслау.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не е ли по добре градът просто да бъде блокиран и след няколко седмици сам е щял да капитулира?Както на 2 май 1945 г. капитулира Бреслау.

Нещо подобно става и с Кьонигсберг. Градът капитулира на 9-ти април. В момента на капитулацията германците държат кварталите Закхайм, Рос гартен, Трагхайм, Штайндам и замъка.

Трудно е да се предадеш, когато противникът ти се надъхва от призиви, като този на съветския писател Иля Еренбург, распространяващи се сред бойния състав на РККА:

Убивайте! Убивайте! Нет такого, в чем немцы не были бы не виновны — и живые, и еще не родившиеся! Следуйте указанию товарища Сталина — раздавите фашистского зверя насмерть в его собственной берлоге. Сбейте расовую спесь с германских женщин. Берите их как законную добычу!

Иля Еренбург е лауреат на Международна Сталинска премия „За укрепване мира между народите“.

Коментарът е излишен, но докато се бориш, все още има надежда подобна участ да не те застигне.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

След самоубийството на Хитлер и за най-фанатичните нацисти става ясно че всичко свършва.Именно тогава капитулира и Бреслау макар че възможностите за съпротива далеч не са изчерпани.Нещо подобно е щяло да стане и с Кьонингсберг.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вероятно са се опасявали, че германците могат да прехвърлят войски от там към Берлин! Към края на април 45-та, 7-ма танкова дивизия (или части от нея) са били евакуирани по море от Данцих и прехвърлени в Германия!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Още след Курск е ясно, че Германия губи войната. Летящии чинии, Фау-та и разни езотерични фантасмагорни планове на ефрейторчето Хитлер, което трябваше да бъде разстреляно още на 1 септември 1943г., е разбираемо, че няма да постигнат нищо.

Но военния бяс на фюрерчето, отдавна е зомбирал германския народ, който трябваше да изживее ужасите на войната в Берлин, щото да се вразуми веднъж завинаги.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Вероятно са се опасявали, че германците могат да прехвърлят войски от там към Берлин! Към края на април 45-та, 7-ма танкова дивизия (или части от нея) са били евакуирани по море от Данцих и прехвърлени в Германия!

От една такава евакуация биха спечелили само руснаците.Първо това е малко вероятно с оглед тоталната съветска доминация във въздуха и в морето.Добре приемаме че три германски дивизии /като се има предвид числеността на дивизиите към 1945 г.това значи не повече от 40 - 45 000 човека/ се евакуират по море от Кьонингсберг и се насочат към Берлин.Но пък това ще позволи на русанците да насочат цял един фронт с личен състав приблизително 250 000 човека.Да не говорим че една такава евакуация ще бъде придружена с загуба на част /или цялото/ тежко въоражение на германците.И най-важното на руснаците ще бъде спестен щурма на свръхмощните уклепления на Кьонингсберг - може би най-силно укрепаната крепост в Европа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Още след Курск е ясно, че Германия губи войната. Летящии чинии, Фау-та и разни езотерични фантасмагорни планове на ефрейторчето Хитлер, което трябваше да бъде разстреляно още на 1 септември 1943г., е разбираемо, че няма да постигнат нищо.

Но военния бяс на фюрерчето, отдавна е зомбирал германския народ, който трябваше да изживее ужасите на войната в Берлин, щото да се вразуми веднъж завинаги.

За Халдер е ясно още през август-септември 41-ва ;). За Сталин след Москва, за всички останали след Сталинград.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То, поначало Хитлер от една страна и военна стратегия или дори тактика, от друга - това са две различни неща, разделени от бездънна пропаст! Аз никаде не съм видял в нещо той да има стратегия! Напротив - той няма стратегия! Той просто не е стратег! Много от неговите глупости са случайно успешни или успяват, защото армията и народа му не са случайни.

Аз даже бих казал, че той изобщо не е и външен политик! Просто ловък играч във вътрешната политика, който умее да се възползува от конкретната ситуацията.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Нещо подобно става и с Кьонигсберг. Градът капитулира на 9-ти април. В момента на капитулацията германците държат кварталите Закхайм, Рос гартен, Трагхайм, Штайндам и замъка.

Трудно е да се предадеш, когато противникът ти се надъхва от призиви, като този на съветския писател Иля Еренбург, распространяващи се сред бойния състав на РККА:

Иля Еренбург е лауреат на Международна Сталинска премия „За укрепване мира между народите“.

Коментарът е излишен, но докато се бориш, все още има надежда подобна участ да не те застигне.

Цитатът на Еренбург е широко разпространен фалшификат. Определено е призовавал да убиват немци, но не и да изнасилват.

А това, че е фалшификат е установено от западногерманско разследване през 70-те години.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

През пролетта на 1945 г. съветските войници не са имали нужда от особена мотивация да убиват,изнасилват и грабят немците.Правили са го и без заповеди от командването и нахъсване от политработниците.А грабежите май са извършвани от всички от последния редник до маршал Жуков включително.Само дето едните са пълнили войнишките раници със стенни часовници и грамофонни плочи а другите са стъкмявали цели влакови композиции.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Говорех конкретно за Еренбург и конкретно за обвиненията, че изнасилванията са били целенасочена официална линия. Иначе е ясно - недостатъчна дисциплина, желание за мъст, много алкохол, липса на реално желание да защитават немците у командирите.

Не мога да намеря къде четох доста стряскащи рапорти по нивата на изнасилвания в западните зони, особено английската и френската.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...