Отиди на
Форум "Наука"

Теориите на В.Б.Резун


Съгласни ли сте с изложеното в книгите на Резун?  

101 потребители са гласували

  1. 1. Съгласни ли сте с изложеното в книгите на Резун?

    • По-скоро да
      62
    • По-скоро не
      30
    • Не мога да преценя
      9


Recommended Posts

  • Потребител

Опа! Някой е пракалявал с преувеличаването на броя на танковете на СССР :) Докажи, че танковете в пехотните дивизии на РККА са били повече от тези в танковите дивизии на Вермахта. А после можем да продължим дискусията за построението на дивизиите...

А войските на РККА на границита ли си били? Или по друг начин да задам въпроса: на какво отстояние от граничната бразда са били полските и на какво разстояние - съветските дивизии?

И още един бърз въпрос, на който така и не получават отговор от suvoroff-истите: на какво разстояние от границите трябва да се разположат дивизиите на РККА, за да не ги счетете за агресори? 1 км.? 5 км.? 10 км.? Или дори 15 км.?

Дай данни, че СССР губи "складове със стратегически запаси" в първите дни на войната. Защото аз считам подобна оценка за окровена манипулация.

Районите за отбрана са край новата граница. Има две дузини УР-ове. Виждат се. Това че suvoroff е толкова късоглед, че не ги вижда, си е проблем на неговото зрение.

Взети са мерки във връзка с предстоящото нападение на Вермахта. Неслучайно дивизиите на РККА се концентрират край западната граница.

А театърът е хубаво изкуство. Със сигурност има верни почитатели.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,9k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Отваряме спомените на Анастас Микоян. Там ясно и точно пише, че недостигът на винтовки в началото на войната бил такъв, че Жуков предложил като начало да произвеждат нещо като големи щикове, за да дадат поне нещо на войниците (разбира се, предложението е отхвърлено).

Вярно ли е, че голямата армейска болница била в Брест?

Къде са складовете на полската армия? Тя с колко превъзхожда Времахта? Има ли организация за разпространения на католическата религия, базирана в Полша, със структури във всяка европейска страна? :))

Остави я Полша. Да си гледаме РККА.

Ще трябва да се види къде точно са танковете на РККА. Но първо чакам твоите данни за това, че всички са на втора линия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Друг е въпроса, че всяка държава има и планове за отбрана на собствената територия, ако се случи пък врага да навлезе на нея. Къде са тези планове на РККА?

Аз пък искам да видя тези планове на Полша например. Или Франция. Или Германия :w00t::laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Отваряме спомените на Анастас Микоян. Там ясно и точно пише, че недостигът на винтовки в началото на войната бил такъв, че Жуков предложил като начало да произвеждат нещо като големи щикове, за да дадат поне нещо на войниците (разбира се, предложението е отхвърлено).

Вярно ли е, че голямата армейска болница била в Брест?

Къде са складовете на полската армия? Тя с колко превъзхожда Времахта? Има ли организация за разпространения на католическата религия, базирана в Полша, със структури във всяка европейска страна? :))

Остави я Полша. Да си гледаме РККА.

Ще трябва да се види къде точно са танковете на РККА. Но първо чакам твоите данни за това, че всички са на втора линия.

Това Жуков кога го е предложил? По какъв повод? Има ли други данни за това, освен живописните кадри от "Враг пред портите", където се разказва, между другото, за доста по-късен етап на войната.

Не знам за голямата армейска болница, но не разбирам, какво разбираш ти под "голямата армейска болница"? Сигурно без нея нито вкопаните танкове, щиковете вместо винтовки и хилядите агресивни танкове не са могли да се движат. Това ще да е... една болница обръща съдбата на Европа...

Аз пък не искам да си оставям Полша. Нали истината се познава в сравнението?

Та държа на отговор: на колко километра от границата са се намирали полските войски на 1 септмеври 1939 г.?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не знам. Ако знаеш, посочи, дай данни. Но по възможност пълни. Полските архиви мисля не би трябвало да са недостъпни.

Данните са винтовките с учудване ги видях в спомените на Микоян, а Микоян е човек, който е бил до Сталин докрая. Остави го Враг пред портите.

Предложил го е на съвещание в първите ДНИ след началото на войната, когато се констатира катастрофалната загуба. Разбира се, веднага е отхвърлено. Микоян даваше и данни как са организирали производството, но недостигът е съществен.

Не, сравнението с Полша не е удачно, но ако искаш, прави го. Полша просто е твърде малка. Пък кой знае, може да вземеш да установиш, че Полша наистина е смятала да напада и тя Германия, както немците твърдят на първи септември ;)))

ПП

А на съветската граница полски войски има ли?

Мъча се с картата на Грей, не ще да се отвори...

http://www.krunch.ru/mapsonline.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се връзват дивизиите на 2 км от държаваната граница с отбрана, ама никак не се връзват. Освен ако сме решили "да не отстъпим на врага и сантиметър земя" :tooth: Резун правилно го казал това за предпозиционното пространство, за това че в отбрана пред предния край трябва да има полоса за осигуряване. Групировката си е настъпателна откъде и да се погледне.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То изобщо каква отбрана? Събиране на войски в близост до границата, без каквито и да било отбранителни разположения? Как ще разберат накъде да контраатакуват и кого, като когато врага идва, самите те са обект на атака.

Къде са окопите, къде е първия, втория ешелон... няма ги. С други думи, или Сталин е луд и е бездействал 1 година, или....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Войските на РККА са били "построени" отбранително. За това твърдение са нужни док-ва! От тогавашна гледна точка не от сегашната. Както и това, че всяка тоталитарна д-ва се военнизира, ами най-голямата промишлена сила изкара 3 500 танка барбар с чешките за да нападне миролюбивата СССР която готвейки се за отбрана произвела над 27к хахаха. Пък и претенции имала. "Миролюбивата" д-ва задържа наборите си и поддържа 5 милионна армия (между другото чакам все още данните за 7 милионния Вермахт (не съм забравил)) на границата, строи бетонни писти, маха телените заграждения (а не прави нови). Колко струва една 34-ка, колко 20 ПТ мини? Аре 50 за един танк. Като оставим това, че за мините екипаж обучен не трябва. Казус наистина смяташ военното и политическото ръководство на СССР за подбрани идиоти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се връзват дивизиите на 2 км от държаваната граница с отбрана, ама никак не се връзват. Освен ако сме решили "да не отстъпим на врага и сантиметър земя" :tooth: Резун правилно го казал това за предпозиционното пространство, за това че в отбрана пред предния край трябва да има полоса за осигуряване. Групировката си е настъпателна откъде и да се погледне.

Аз чакам отговор на въпроса "на колко километра трябва да си от границата, за да се приеме, че се готвиш за отбрана?"

Разбира се, че дивизиите на РККА имат "полоса за осигуряване", както пишеш ти. А един такъв въпрос, щом си специалист по "полосите за осигурявне"... та каква е "полосата за осигуряване на полската армия и на колко километра от границата са разгърнати полските части"?

А що се отнася до голословното ти твърдение, че "групировката си е настъпателна откъдето и да се погледне", аз искам доказателства за това.

А ето и моето доказателство за отбранителното построение на дивизиите на РККА - прикачвам файл.

От него много ясно се вижда, че "групировката на Вермахта е настъпателна откъдето и да се погледне", докато тази на РККА си е "отбранителнат откъдето и да се погледне". Факт.

Останалото е папагалско повтаряне на лъжите на suvoroff.

22.06.1941.xlsx

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Войските на РККА са били "построени" отбранително. За това твърдение са нужни док-ва! От тогавашна гледна точка не от сегашната.

Доказателствата са на твоето внимание в прикачения файл в предишния ми пост. И те доказват моята тези "от тогавашна гледна точка" - както ти желаеш. Защото разгръщането на Вермахта е съгласно тогавашната теория и практика за нападателна война, а разгръщането на РККА е съглансно тогавашната теория за обранителна война.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Миролюбивата" д-ва задържа наборите си и поддържа 5 милионна армия (между другото чакам все още данните за 7 милионния Вермахт (не съм забравил)) на границата, строи бетонни писти, маха телените заграждения (а не прави нови).

Явно си пропуснал, когато ти се отговори за 7-милионния Вермахт, ама това си е лично твой пропуск. Търси назад в темата.

И къде точно СССР маха телени заграждения и от коя точно граница?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Къде са? Къде е и колко е полосата за осигуряване? Защо стана разгрома? Одиозен, грандиозен разгром, нанесен от войска и държава с много по-нисък ресурс от РККА и СССР?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама много ви се моля... поровете малко в интернет поне... стига сте повтаряли глупостите на suvoroff...

Ето ти малко инфо за УР-овете в КОВО:

"В связи с изменением госграницы, директивой НКО от 26.06.4016 было оформлено строительство новых укреплённых районов КОВО: № 2 (Владимир-Волынский), № 4 (Струмиловский), № 6 (Рава-Русский), № 8 (Перемышльский), № 9 (Ковельский)17. Кроме того, велись подготовительные работы к строительству УР № 11 (Черновицкого)18.

Сооружаемые высокими темпами, новые укрепрайоны отличались от старых как конструкцией долговременных огневых сооружений, так и системой построения, значительно большим (до 45%) удельным весом артиллерийских сооружений19.

На 22.06.41 в КОВО в пяти (№№ 2, 4, 6, 8, 9) новых укрепрайонах имелось 768 железобетонных оборонительных сооружений, из которых 288 уже были вооружены20, а к началу Великой Отечественной войны в Перемышльском (№ 8) укрепрайоне, например, имелась возможность "заселить" "уровскими" войсками около 100 дотов2"

Така добре ли е вече? Виждаш ли ги вече "полосите за осигуряване", усещаш ли огневата мощ на картечниците и мириса на изхвърлената от окопите пръст? Или пак ще повториш, че "изграждане на отбранителни съоръжения няма"? Чакам отоговор...

А вторият стратегически ешалон чудесно се вижда на ескелската таблица, която съм дал. На повече от 100 (!) км. от границата са приблизително половината дивизии на РККА, намиращи се в най-западната част на СССР. От това по-дълбоко ешалонирана отбрана здраве му кажи...

Така добре ли е вече? Виждаш ли ги номерата на ешалоните?

Между другото още си чакам отговор на въпроса, на колко километра от границите са били полските дивизии и къде са полските планове за това, как да действат в отбрана, ако Вермахта се вклини дълбоко в тяхна територия.

Чакам си си доказателствата за това, как всички оръжия и боеприпаси са изнесени край самата граница...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Стига с тези полски дивизии. Ако знаеш на колко км. са били и имаш данни, дай ги. Ако не - аз не знам, а не го и смятам за относимо.

Отговори ми тогава - как се връзва строителството на УР с доктрината за дълбоко проникване? Идеята е - УР да спрат врага и тогава РККА да контраатакува?

Тогава защо УР не са били заети?

А вторият стратегически ешалон чудесно се вижда на ескелската таблица, която съм дал. На повече от 100 (!) км. от границата са приблизително половината дивизии на РККА, намиращи се в най-западната част на СССР. От това по-дълбоко ешалонирана отбрана здраве му кажи...

А, не. Ешелонирана отбрана значи отбранителни съоръжения. Няма такива. УР знаем на какъв хал са. И всъщност ако се разгледа (къде ли пък има данни..) какво точно представляват тия укрепени райони, може да се разбере и точното им предназначение.

ПП

Съвсем нормално е втория ешелон да е там, където казваш. Ако ще развива пробивите на първия точно там му е мястото. 100 км. танковете изминават за половин ден. Но мисля, че по-важното е да се скрие от врага. Все пак няма да типосаме всичко под носа на немците, които непрекъснато летят, а ние отказваме да приемем, че ще ни нападат.

Въпросът е как е разположен първия ;)

Къде е и колко е полосата за осигуряване? Защо стана разгрома? Одиозен, грандиозен разгром, нанесен от войска и държава с много по-нисък ресурс от РККА и СССР?

Отговори моля те.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Къде е фронта, от който дивизиите са отдалечени от твоята таблица? Съвпада с границата ли?

Това всички дивизии ли са на всички военни окръзи?

На първата част от таблицата е даден заетият от дивизиите фронт на дължина, според мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А, не го бил смятал за съотносимо... тц-тц-тц... значи съотносимо е да твърдим, че дивизиите на РККА са излишно близко край границата, ама иначе не знаем, на колко е трябвало да бъдат :tooth:... малко като шопа го даваш: "не знам как е, ама и така не е". Пак ще попитам: на какво разстояние от границата е трябвало да бъдат частите на РККА, за да приемете, че са се разгръщали за отбрана?

Що се отнася до разбиранията ти за ешалонирана отбрана, то те са тотално погрешни. Доколкота схващам за теб ешалонирана отбрана е УР след УР и така 100-200-300 км. (нужното да се подчертае, за да няма после пак "не знам как е, ама и така не е"), навътре в територята на СССР? Или може би УР-ове до Москва? Или до Урал?

Това звучи профански. За по-малко от две години СССР се заема да изгражда две дузини УР-ове край дълги няколкостотин километра граници. Ти на какъв хал очакваш да са? Нещо като подобрена версия на линията "Мажино" ли? :Oo:

Иначе там си пише: в УР-овете на КОВО имало 768 железобетонни отбранителни съоръжения. За по-малко от две години толкова... Ако искаш линията "Мажино", сбъркал си държавата.

Изобщо не си прав, че Втория ешалон "ще развива пробивите". Вслушай се в думите на Митака и съди за онази епоха според техните разбирания. Виж, как са построени частите на Вермахта: ударните дивизии са на първи линия. Те правят пробива. А не чакат на втора линия.

Освен това тези части на РККА, които според теб, бъдейки в първия ешалон, трябва да правят пробива, защо са разгърнати класически отбранително? Защо заемат широк фронтот средо от около 40 км. всяка, след като военната теория от онова време определя, че за да се извърши настъпателна операция дивизията трябва да се коцентрира на тесен фронт от 3-5 км,? И защо тези дивизии, на които им вменяваш задачата "да осъщесвят пробив" са изключително стрелкови дивизии, след като теорията от онова време твърди, че пробив осъществява танкова или механизирана дивизия?

А що се отнася до това, защо РККА търпи погром в първите месеци на войната, въпросите ги задавай към военното и политическо ръководство на СССР. Не към мен.

Иначе, след като поддържаш безумната теория на suvoroff, че погромът е защото РККА тъкмо се канела да нападне (и подари това била въоръжена с "нападателно", а не с "отбранително" оръжие :tooth:, а войниците тъкмо пътували с влаковете, докато пушките им пътували с някакви други влакове), то трябва да дадеш разумно обяснение, защо погромът на РККА продължава по същия начин и след първите (да речем) 5 дни от нападението, когато вече РККА не е изненадана, войниците са можели да слязат от влаковете и да спрат дригите (ама този път правилните) влакове, в които се возело "отбранителното" оръжие, да си го раздадат и да отблъснат агресора още преди есенната жътва...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чакай, чакай, какви влакове? Какво нападателно оръжие? (Макар за танка БТ и неговото колесно-верижно движение да си запазвам становишето). Никой не говори за това.

Ешелонирана отбрана не е бункер до бункер като Мажино. Такава стратегия видяхме докъде води. Но без мини, без окопи??

Имаш ли данни какво представлява един УР? Какви съоражения съдържа, каква площ отбранява, къде точно са разположени тия съоръжения? Защото май тия УР-ове са на т.нар. второстепенни направления.

И за катастрофално незаети, при толкова много сигнали за идващите немци... Защо?

15 000 окопани танка могат да спрат 35 000 по всички правила на науката. Как пък никой не нареди да заемат отбрана?

Как така тая огромна армия, разположена отбранително според теб, беше заварена в "сплошной расплох"??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Къде е фронта, от който дивизиите са отдалечени от твоята таблица? Съвпада с границата ли?

Това всички дивизии ли са на всички военни окръзи?

На първата част от таблицата е даден заетият от дивизиите фронт на дължина, според мен.

Да, за първите групи дивизии съм дал ширината на фронта, който всяка една от тях заема.

За останалите групи съм дал разстоянието то границата - защото за дивизии, които не са директно разположени срещу неприятеля, а стоят зад свои дивизии, не би следвало да има такова нещо като "ширина на фронта".

Да, това трябва да са всички дивизии, разгърнати от север на юг.

Втората подгрупа от групата "Части непосредствено разположени край границата" се отнася до района на Карпатите, където в началото на германското настъпление няма активни военни действия и дивизиите там остават да бездействат: 6 съветски срещу 1 словашка и 3 маджарски :)

В таблицата съм "наместиил" дивизиите, разположени непосрествено край границата, приблизително както си противостоят - за по-голяма нагледност. Така например на 159-та и 97-ма стрелкови дивизии противпостоят 297-ма, 9-та, 57-ма, 262-ра и отчасти 75-та и 24-та пехотни дивизии. Мисля, че добре се вижда, каква част от частите на РККА са край границата (заели УР-овете между другото), и каква част са разгърнат във Втория и дори трети стратегически ешалон.

Обърни внимание каква част от танковите дивизии на РККА и Вермахта са разгърнати край границата и каква част са разгърнати в дълбочина ;)

Е, виждаш ли ги ешалоните? Разчиташ ли характера на построението?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чакай, чакай, какви влакове? Какво нападателно оръжие? (

Ешелонирана отбрана не е бункер до бункер като Мажино. Такава стратегия видяхме докъде води. Но без мини, без окопи??

Имаш ли данни какво представлява един УР? Какви съоражения съдържа, каква площ отбранява, къде точно са разположени тия съоръжения? Защото май тия УР-ове са на т.нар. второстепенни направления.

И за катастрофално незаети, при толкова много сигнали за идващите немци... Защо?

15 000 окопани танка могат да спрат 35 000 по всички правила на науката. Как пък никой не нареди да заемат отбрана?

Как така тая огромна армия, разположена отбранително според теб, беше заварена в "сплошной расплох"??

Това за танковете е един от най-ярките щрихи oт цапаниците на suvoroff. Беше писал, че Хитлер изпреварил Сталин, докато вторият си пренасял с влакови композиции дивизиите. И понеже били на път, точно заради това се е стигнало до хващането им в "сплошной расплох".

Аз за това, как гаубиците и изтребителите били отбранително, а оръдията и бомбардировачите били нападателни оръжия (или беше обратното), suvoroff си заслужава отделна тема.

Ако толкова искаш да дълбаеш в това, какво представлява един УР, моля - интернет днес дава безкрайни възможности. Аз съм сигурен в едно - СССР строи с ускорени темпове отбранителни фортификационни съоръжения край новата си граница и за по-малко от две години не може да очакваме непрекъсната линия "Мажино" (дори и нещо като "Манерхайм") от Бяло до Черно море ;)

Иначе не знам защо все напираш да вкопаваш танковете. Една от основните характеристики на танковете е тяхната маневреност. Ако толкова държиш да вкопаеш нещо в земята, далеч по-удачно е да изградиш окоп за оръдие, нежели за танк. И нали сме съгласни, че комунистите не са идиоти? ;)

Иначе няма такива "всички правила на науката", че 15 000 танка могат да спрат 3 500. Воюват хората, воюват щабовете, воюват войниците, воюват частите, воюват волите... а не танковете.

Иначе по твоята логика Анибал като е имал слонове, а римляните са нямали ни един, "по всички правила на науката" Рим е трябвало да бъде превзет от Картаген. Ммм... не съм специалист по древна история, но май не е станало точно така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От таблицата данните ти за цялата РККА ли са?

Само за тези, които са разположени в западната част на СССР на 21 юни 1941 г. За дивизиите, разположени край Москва, в Далекоизточния край, или далеч от първиначалния театър на военните действия нямам данни.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е така - окопаният танк в отбрана е много сериозно противотанково или противопехотно средство. Скорострелно, бронирано, носи си 60-70 снаряда.....

За разлика от оръдието, той може за секунди да преобразува отбраната в атака, както и често и лесно да сменя позициите.

То и окопи за оръдията няма.... ;)

Значи аз мисля, че ние тук отдавна не коментираме само Суворово, и дори не го коментираме въобще. Но тоя танк БТ, любимото дете на СССР през 30-тте, произведен с толкова старание в бройка 11 000 парчета само този модел, с такива високи ходови качества, каквито чак след него Т72 получава... И упорито с тоя колесен ход, без вериги, в който случай тежи 5 пъти повече отколкото с веригите. Удивително, за какво е?

Само за тези, които са разположени в западната част на СССР на 21 юни 1941 г. За дивизиите, разположени край Москва, в Далекоизточния край, или далеч от първиначалния театър на военните действия нямам данни.

Чакай, в предния си пост пишеш, че част от данните касаят само Карпатите?

Мисля, че добре се вижда, каква част от частите на РККА са край границата (заели УР-овете между другото)

Заели УР-овете? Кои от частите са заели УР и откъде съдиш, че са заети??

Обърни внимание каква част от танковите дивизии на РККА и Вермахта са разгърнати край границата и каква част са разгърнати в дълбочина ;)

Е, виждаш ли ги ешалоните? Разчиташ ли характера на построението?

Само че Вермахта и РККА са в неравностойно положение;) Вермахта има 3500 танка, с които трябва да напада по целия фронт. РККА разполага с 27 000 и може да си позволи втори ешелон.

Правилният въпрос е - колко танка са в първия? Вторият е за досмазване на противника, след като се очертае ясно ТВД при атаката на първия.

Има много, защо да не са на две?

Да, може да се подържа концесията, че това е ешелонирана отбрана. Само че нито една част от тези не е заела позиция за отбрана. Стои и чака нареждания да прониква дълбоко, т.е. да прави "блицкриг".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чакай, в предния си пост пишеш, че част от данните касаят само Карпатите?

Имах предвид само "подгрупа", а именно съветските дивиизии: 17-та, 192-ра, 7-ма мотосрелкова, 44-та планинска, 15-та танкова и 58-м планинска, разгърнати срещу 1-ва унгарска, 1-ва кавалерийска унгарска, 2-ра унгарска бригади и 1-ва словашка дивизия.

Както вече отбелязах, тези групи части съм ги отделил от останалите, разгърнати непосредствено край границите, защото в първите дни на войната те не влизат в бой.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е така - окопаният танк в отбрана е много сериозно противотанково или противопехотно средство. Скорострелно, бронирано, носи си 60-70 снаряда.....

За разлика от оръдието, той може за секунди да преобразува отбраната в атака, както и често и лесно да сменя позициите.

То и окопи за оръдията няма.... ;)

Значи аз мисля, че ние тук отдавна не коментираме само Суворово, и дори не го коментираме въобще. Но тоя танк БТ, любимото дете на СССР през 30-тте, произведен с толкова старание в бройка 11 000 парчета само този модел, с такива високи ходови качества, каквито чак след него Т72 получава... И упорито с тоя колесен ход, без вериги, в който случай тежи 5 пъти повече отколкото с веригите. Удивително, за какво е?

Чакай, в предния си пост пишеш, че част от данните касаят само Карпатите?

Заели УР-овете? Кои от частите са заели УР и откъде съдиш, че са заети??

Само че Вермахта и РККА са в неравностойно положение;) Вермахта има 3500 танка, с които трябва да напада по целия фронт. РККА разполага с 27 000 и може да си позволи втори ешелон.

Правилният въпрос е - колко танка са в първия? Вторият е за досмазване на противника, след като се очертае ясно ТВД при атаката на първия.

Има много, защо да не са на две?

Да, може да се подържа концесията, че това е ешелонирана отбрана. Само че нито една част от тези не е заела позиция за отбрана. Стои и чака нареждания да прониква дълбоко, т.е. да прави "блицкриг".

Теоретизираш доста фриволно. Къде си прочел, че с оглед на всички данни към онзи момент, за СССР било по-добре да вкопава танкове вместо оръдия, защото можело било бързо да се преобразува отбраната в атака?.. ако тръгнем в тази посока на разсъждения, доникъде няма да го докараме. Ако си военен специалисти, бих приел аргумента ти сериозно. Но иначе, ако не подкрепиш виждането си с авторитетно мнение на някой специалист, или документи (така, както аз, пишейки за отбранително и нападателно построение се позовавам на теорията от онова време - по-конкретно ПУ-39 - ако ти е любопитно да наздърнеш), така искам и ти да обосновеш това свое виждане.

Също искам обосновка на виждането, че ръководство на РККА е предвиждало танковите дивизии да "доразвият" пробива на стрелковите. Защото, нали разбираш, то и Сульо може да напише "да, ама не" за всеки един аргумент по тактическото виждане. РККА бил могъл да разгърне танковите дивизии изодзадзе, защото, видите ли, те в един момент щели да излязат отпреде. И така се получава нещо като suvoroff-ово, че понеже РККА се въоръжавала с бомбардировачи и оръдия, а те нали са нападателни оръжия, то очевидно армията се е готвела за агресия.

Хм... хм... чакай да видя, дали не мога да измисля нещо такова за Вермахта... та значи, той се готвел за отбрана, нищо че танковите дивизии са на първа линия и са разположени да ударят, за да затворят противниковите части в клещи... хм... хм... те във всеки един момент са можели бързо да отстъпят, за да ударят острани пробилите линията на отбраната на пехотните дивизии врагове. И затова така се редуват с пехотните дивизии - за да ги подкрепят, когато те започнат да отстъват.

Виждаш ли колко е лесно да си измисля нова тактика, която да обяснява всичко прекрасно? :) А и като добавя малко думи на Хитлер за миролюбивата Германия, която не иска нищо повече от земите, населени с немци, ми се получава екстра. Почти като при Митака :)

Остана само да ми обясниш, как стрелкова дивизия, разгърната на фронт от 40 км., ще прави първоначалния пробив и си стискаме ръцете, че РККА "с минуты на минуту" се е канела да атакува Германия.

Що се отнася до прозрението ти, че Германия имала само 3 500 танка, а СССР понеже имал 24 000 и затова можел да си позволи втори ешалон, няма какво да възразя. Просто ме разби. И макар че Вермахтът е настъпвал по целия фронт със "само" 3 500 танка, на немците явно им се е получавало. Невероятно но факт! Нали? Стигат доста навътре в СССР. И то при положение, че по "всички правила на логиката" с 3 500 танка просто нямало било как да победиш 24 000. Само че по-напред в дискусията по ваша suvoroff-иска молба извадих и броят на танковете, включително и тези в стрелковите дивизии на РККА от първата линия. Сборът показа категорично превъзходство на Вермахта. ;) Факт. Само за пример - 10-та, 48-ма, 90-та, 125-та и 11-та стрелкови дивизии са имали щатна численост по 16 танка всяка . Ой, не густо! :) Като добавим, че в първия стратегически ешалон на РККА има разгърнати само две танкови дивизии, яско се обрисува картинката, че рекламираното от suvoroff превързходство в танкове дори и първите дни на войната си е кристална лъжа.

А иначе, че УР-овете край новата граница са заети, не подлежи на съмнение. Мисля, че на онази карта, която ползвах, имаше 1 (един) УР, който не беше зает от дивизия... но за съжаление тази карта вече не е достъпна, за да ти направя точно справка :(

Значи налага се извода, че РККА се е разгръщала категорично отбранително, за разлика от Вермахта, който се е готвел за агресия.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...