Отиди на
Форум "Наука"

Малко еволюционни новини


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Батка, ти да не си член на Flat Earth Society? :biggrin:

http://en.wikipedia.org/wiki/Flat_Earth_So...h_Society_today

Надявам се, че се сещаш - важно е качеството, а не количеството мозък. :bigwink:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Създадоха ДНК, способна да еволюира самостоятелно

Американски учени обявиха сензационно постижение. За първи път на научната общественост е демонстрирана ДНК, която е създадена по изкуствен път. В нея са използвани нови химически "блокове", които не се срещат в приросата.

По-подробно за откритието:

http://www.bgfactor.org/index_.php?&id=18184

http://www.jcvi.org/cms/research/projects/.../press-release/

Ето това пише в статията : За момента обаче новата биологина система не може да се самоподдържа – лаборантите постоянно добавят вещества, необходими за самовъзпроизвеждане.

Ако ще давате нещо доказано и направено давайте. Цялата еволюция е полюция и ми е странно, че хора умни и знаещи, като вас са се хванали на това хоро. Веки има право да се прави на какъвто си ще все пак. Ама как вярвате на тези неща не ми го побира ума? Знаете ли, че на 13 км от Богота е открито дърво, което ражда живи патки? Не го ли знаете това ? Проверете в Google !

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
странно, че хора умни и знаещи, като вас са се хванали на това хоро. Веки има право да се прави на какъвто си ще все пак. Ама как вярвате на тези неща не ми го побира ума?

Чесно казано и аз си мисля същото за хора като теб! Вече съм се убедил, че хора, които са изпуснали едно базово знание в областта на биологията, а се опитват да градят върху нещо което не съществува им е по- лесно да повярват на нещо, което в самата си същност е далече от логиката например. Може би това е най- лесното, да отхвърлиш, това което ти се струва трудно разбираемо, да си кажеш "не може да е вярно, само висша сила може да създаде подобно нещо".

Та и аз това се питам защо интелигентни, ерудирани хора вярват е еволюцията? Изключвам хората от форума, за тях няма как да се знае много, но за разни учени говоря, защо изобщо ги има тези учени биолози?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Еволюцията не е въпрос на вяра, а на факти. Ето такива например:

http://bgnauka.com/index.php?mod=front&amp...e&pid=12121

:bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Еволюцията не е въпрос на вяра, а на факти. Ето такива например:

http://bgnauka.com/index.php?mod=front&amp...e&pid=12121

:bigwink:

Посочваш тези факти :.... " За момента не може да се каже точно какви са функциите им...." Това ли са доказаните факти ? Във всички публикации все нещо не е известно и все се очаква, че науката някога ще до го докаже? Май няма да доживеем това време ? Нещата явно са малко по-други ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чесно казано и аз си мисля същото за хора като теб! Вече съм се убедил, че хора, които са изпуснали едно базово знание в областта на биологията, а се опитват да градят върху нещо което не съществува им е по- лесно да повярват на нещо, което в самата си същност е далече от логиката например. Може би това е най- лесното, да отхвърлиш, това което ти се струва трудно разбираемо, да си кажеш "не може да е вярно, само висша сила може да създаде подобно нещо".

Та и аз това се питам защо интелигентни, ерудирани хора вярват е еволюцията? Изключвам хората от форума, за тях няма как да се знае много, но за разни учени говоря, защо изобщо ги има тези учени биолози?

Съгласен съм, че съм изпуснал базово знание, както казваш, но ще можеш ли да кажеш същото за Айнщайн, Макс Планк или Шрьодингер ? Аз имам предвид ерудицията точно на хората от форума защото учените и то най- избраните на Земята ..." Нобеловите лауреати " мислят така http://rockbul.blog.bg/nauka/2009/05/21/ve...o-za-bog.337458 . Това е препечатка от наскоро излязлата книга. Поздрав !

П.С. Ако искаш мога да ти пратя цялата книга в електронен вариант или сам да си я откриеш в нета ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

[quot name=Last roman' date='Thu Sep 10, 2009 3:30 pm' post='71558]

Батка, ти да не си член на Flat Earth Society? :biggrin:

http://en.wikipedia.org/wiki/Flat_Earth_So...h_Society_today

Надявам се, че се сещаш - важно е качеството, а не количеството мозък. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
(Р)еволюционно: Най-древните многоклетъчни са обитавали езерата, а не океаните

Най-древните известни многоклетъчни животни на Земята са живели в езерата, а не в моретата, съобщи РИА "Новости", като се позова на изследване, резултатите от което са публикувани в сп. Proceedings of the National Academy of Sciences.

Преди в научните среди преобладаваше мнението, че животът се е зародил и дълго се е развивал само в океаните. Смяташе се, че в нестабилните езера той не е можел да се появи.

Групата, ръководена от американеца Мартин Кенеди, е открила доказателства за обратното, изследвайки минерали в образувания в Доушанто, Южен Китай. Специалистите са установили, че намерените в тях фосили са на животни на 600 млн. години, които са обитавали езерата, а не морето.

Става дума за ембриони на първите многоклетъчни животни. За езерния произход на минералите говори химическият им състав и структурата. Преобладаващата част от тях са смектити.

Авторите на изследването допускат, че по-древните многоклетъчни животни може да са се зародили и в океана, но досега специалистите не са намирали по-древни вкаменелости, които биха потвърдили това предположение.

Условията за зараждане на организми на Земята са били разнообразни. Тепърва предстои да се изяснят детайлите на този процес, признава Кенеди.

Новото откритие не само поставя под въпрос къде се е появил първият живот на нашата планета, но и какви фактори са ускорили еволюцията му, отбелязва "Лайв сайънс".

Преди 3 млрд. години на Земята са се развивали едноклетъчни организми, като бактериите. Преди около 600 млн години са се появили първите многоклетъчни. Ако се съди по това, че са се развивали отвъд пределите на стабилния океан, процесът на еволюцията се е развивал много бързо. БТА

http://science.actualno.com/news_253729.html

http://www.sciencedaily.com/releases/2009/...90727191732.htm

http://www.scienceblog.com/cms/earliest-an...hows-23442.html

http://earthsciences.ucr.edu/kennedy.html

12/02/2008 11:51 am

Скалният слой дълбоко в земната мантия е пробивал на повърхността преди повече от 3,5 милиарда години и се образувало море от лава с дебелина няколко километра, съобщи Ей Би Си, позовавайки се на австралийски учен. Д-р Джефри Дейвис от Австралийския национален университет в Канбера създаде компютърен модел на вътрешността на Земята, за да изследва как субдукционния процес взаимодейства с мантията.

Влизайте от време на време в Google за да не поствате такива неща ! Това са доказателствата за еволюцията нали ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
За пръв път откриха биоелемент на комета

Изследването е в подкрепа на теорията, че животът може би е с извънземен произход

19.08.2009 16:50:16

Аминокиселината глицин, която представлява един от основните градивни елементи на протеините, бе открита за първи път на комета, съобщи вчера Ройтерс.

Това откритие е в подкрепа на теорията, че „суровите материали” на живота са попаднали на Земята от Космоса. Микроскопични следи от глицин са били открити в проба частици, взети през 2004 г. от космическия кораб на НАСА „Стардъст” от опашката на кометата „Вилд 2”, отдалечена на около 390 млн. км от Земята. Проби от газ и прах бяха върнати на Земята две години по-късно в капсула, която се отдели от космическия кораб и се приземи с парашут в пустинята на Юта.

Смята се, че комети като „Вилд 2”, кръстена на астронома Пол Вилд, съдържат добре запазени частици от материали, датиращи от зората на Слънчевата система преди милиарди години, които биха могли да дадат обяснения за формирането на Слънцето и планетите.

Първоначалното откритие на глицина, който е най-простата от 20-те аминокиселини на Земята, бе съобщено миналата година, но учените успяха чак сега да установят, че съединението е с извънземен произход.

„Виждали сме аминокиселини на метеорити, например на този, който падна близо до Мърчисън, Австралия, през 1969 г., но за първи път ги откриваме в комети”, заяви астробиоложката Джейми Елсила от НАСА, която е авторът на последното изследване. Откритията, които тя представи на среща на Американското общество на химиците, ще бъдат публикувани в журнала Meteoritics and Planetary Science.

Веригите аминокиселини се свързват, за да образуват протеинови молекули, които участват във всичко – от косата до ензимите, които регулират химическите реакции в живите организми. Учените обаче дълго не успяваха да открият отговор на загадката дали тези сложни органични съединения са възникнали на Земята, или са дошли от Космоса. Последните открития са поредното доказателство на теорията, че извънземни обекти като метеорити и комети може да са донесли на древната Земя и други планети „суровите материали” на живота.

„Откритието на глицин в една комета е в подкрепа на идеята, че основните елементи на живота се срещат в Космоса и че животът във Вселената може би е често срещано явление”, смята директорът на Института по астробиология към НАСА в Калифорния Карл Пилчър, които е съавтор на изследването.

Източник: Klassa.bg

Знаех си аз, че в основата на всичко е алкохола. Глицерина хич не е прост и другото му наименование е глицерол за да подскаже роднинската връска с алкохола С3H5Cl3 + 3H2O → C3H5(OH)3 това изглежда ли ви просто съединение, А ? Глицеролът взаимодейства с активни метали. При взаимодействието му с натрий се получава съединението натриев глицерат и се отделя водород:

2C3H5 (OH)3 + 6Na → 2C3H5(ONa)3 + 3H2

Естерификация:

Глицеролът, както и етиловият алкохол, се естерифицират. С концентрирана азотна киселина в присъствие на Н+ се образува веществото глицеролов тринитрат, който добил гражданственост като нитроглицерин:

C3H5(OH)3 + 3HNO3 -> C3H5(NO3)3 + 3H2O

Горене:

Парите на глицерола горят с безцветен пламък, поради наличието на повече кислород в молекулата му.

C3H5 (OH)3 + 7/2O2→ 3CO2 + 4H2 + Q

Преди да публикувате проверявайте!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Сега видях какво си написал. Чудесно си си отговорил сам на себе си! Ти твърдиш, че Дарвинчо е прав и според неговата хипотеза така се е създал живота на Земята. Блаженни са вярващите. Вселена на 15 милиарда години няма да създаде живота с толкова ресурс, материя и време ??? И как така Земята се оказва плоска и е център на Вселената за да създаде живот точно тук според Дарвинчо и да се разпространи евентуално навсякъде. Абе вие религиозни ли сте или не щете да си изстискате главите си ? Хайде мене кучетата ме яли , кофти образован ( висше и докторат в БАН това все едно не съм го написал, няма значение) и най- вече кофти отговарящ . Последният от Роман дай ми ако можеш само едно напълно ( НАПЪЛНО ) доказан факт, че Дарвиновата еволюция съществува? Само един факт, но неоспоримо доказан и ще спра да задавам въпроси . Поздрав !

Роки, не можеш да твърдиш какво е казал и какво не е казал Дарвин, при положение, че не си го чел. Язък ти за доктората - това все едно не съм го прочел /не че БАН е критерий за образованост, де/.:bigwink:

А факти ти бяха дадени вече /и в тази и в другата тема, така че не смятам да се повтарям/. Ама ти нали го караш по стария креационистки принцип:

seeno1ys3.jpg

Така че не виждам смисъл да ти дказвам каквото и да било. Ти си вервай, че земята е плоска. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Роки, не можеш да твърдиш какво е казал и какво не е казал Дарвин, при положение, че не си го чел. Язък ти за доктората - това все едно не съм го прочел /не че БАН е критерий за образованост, де/.:bigwink:

А факти ти бяха дадени вече /и в тази и в другата тема, така че не смятам да се повтарям/. Ама ти нали го караш по стария креационистки принцип:

seeno1ys3.jpg

Така че не виждам смисъл да ти дказвам каквото и да било. Ти си вервай, че земята е плоска. :smokeing:

.

Приятелю, ти не доказваш на мен нищо . Ти постваш недоказани твърдения и заблуждаваш и другите участници във форума. Така не е честно умишлено да ги въвличаш в заблуда и лъжливи твърдения. След като си образован и модератор се осланяй само на доказани неща. За това си губя времето да ровя факти, който да ти покажат, че не може така безотговорно да се постват неща и да се заблуждават и другите хора. Явно че при теб не само Земята е плоска !

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
.

Приятелю, ти не доказваш на мен нищо . Ти постваш недоказани твърдения и заблуждаваш и другите участници във форума. Така не е честно умишлено да ги въвличаш в заблуда и лъжливи твърдения. След като си образован и модератор се осланяй само на доказани неща. За това си губя времето да ровя факти, който да ти покажат, че не може така безотговорно да се постват неща и да се заблуждават и другите хора. Явно че при теб не само Земята е плоска !

Пак ти повтарям, драги - не си компетентен /с оглед на нулевата си природонаучна подготовка/ да прецениш дали доказателствата, които съм поместил са 'лъжливи', 'заблуждаващи' или не. Следователно всяка дискусия с теб е чиста загуба на време, а аз определено имам по-приятни занимания от това да ти доказвам каквото и да било /не за друго, а просто съм преценил, че си безнадежден случай/. Айде със здраве, рови и чети, пък току виж стане чудото и мозъкът ти се понагъне маалко. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пак ти повтарям, драги - не си компетентен /с оглед на нулевата си природонаучна подготовка/ да прецениш дали доказателствата, които съм поместил са 'лъжливи', 'заблуждаващи' или не. Следователно всяка дискусия с теб е чиста загуба на време, а аз определено имам по-приятни занимания от това да ти доказвам каквото и да било /не за друго, а просто съм преценил, че си безнадежден случай/. Айде със здраве, рови и чети, пък току виж стане чудото и мозъкът ти се понагъне маалко. :smokeing:

Много правилно си преценил, че всяка дискусия с Рокчо е чиста загуба на време. Той, изключително много прилича на един Петков, който се

подвизаваше в клуб "Физика" на www.dir.bg. За щастие, вече не е там. Премести се в клуб "Философия". намери си мястото дет' са вика.

Крайно време и Рокчо да си намери правилния клуб.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Анализът на ДНК-то на шимпанзето показва 96 % сходство с човешкото:

http://www.membrana.ru/articles/global/200.../01/151300.html

Те доказаха ,че ДНК на траките е еднакво с българското , но от това не се сътвори историческо чудо >??>?

Аеций , можем ли да им вярваме на тия шарлатани. Ако ти кажа ,през 19 и 20 век., как беше установявано свързващите звена ще паднеш ... Със свински зъби, каучук, боички и много лъжа ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прав си за свинските зъби и бойчките. " Последният от Роман" и Руският филм " Сталкер " са последователи на свинските зъби. Какво да се прави нема никой на вторият етаж. Никакви гънки и най- лошото никаква воля да се вникне в логиката. Краставицата, та краставицата. Тези отговори не са за тях, а за останалата част от съфорумците, които се интересуват от евентуалната истина. Иначе Дарвинчо отдавана го е отсвирил пред световната наука. И в България ще му дойде времето, ама нали всичко при нас идва със закъснение ? Хайде, че ми се стопли питието. Наздраве !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чесно казано и аз си мисля същото за хора като теб! Вече съм се убедил, че хора, които са изпуснали едно базово знание в областта на биологията, а се опитват да градят върху нещо което не съществува им е по- лесно да повярват на нещо, което в самата си същност е далече от логиката например. Може би това е най- лесното, да отхвърлиш, това което ти се струва трудно разбираемо, да си кажеш "не може да е вярно, само висша сила може да създаде подобно нещо".

Та и аз това се питам защо интелигентни, ерудирани хора вярват е еволюцията? Изключвам хората от форума, за тях няма как да се знае много, но за разни учени говоря, защо изобщо ги има тези учени биолози?

По- надолу съм отговорил по- подробно. Без да съм религиозен бих попитал защо ли има толкова много църкви и попове в отговор на твоят въпрос за биолозите ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласен съм, че съм изпуснал базово знание, както казваш, но ще можеш ли да кажеш същото за Айнщайн, Макс Планк или Шрьодингер ? Аз имам предвид ерудицията точно на хората от форума защото учените и то най- избраните на Земята ..." Нобеловите лауреати " мислят така http://rockbul.blog.bg/nauka/2009/05/21/ve...o-za-bog.337458 . Това е препечатка от наскоро излязлата книга. Поздрав !

П.С. Ако искаш мога да ти пратя цялата книга в електронен вариант или сам да си я откриеш в нета ?

Без да съм религиозен бих попитал защо ли има толкова много църкви и попове в отговор на твоят въпрос за биолозите ?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Те доказаха ,че ДНК на траките е еднакво с българското , но от това не се сътвори историческо чудо >??>?

Аеций , можем ли да им вярваме на тия шарлатани. Ако ти кажа ,през 19 и 20 век., как беше установявано свързващите звена ще паднеш ... Със свински зъби, каучук, боички и много лъжа ...

Рицар, вече не сме в 19-ти век /то вярно, че и Ганчо беше някъде там/. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, ама тия ДНК с траките са от 21 в. , нали ??? :biggrin:

Говорим за еволюция, не за любимите ти траки. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Знаех си аз, че в основата на всичко е алкохола. Глицерина хич не е прост и другото му наименование е глицерол за да подскаже роднинската връска с алкохола С3H5Cl3 + 3H2O → C3H5(OH)3 това изглежда ли ви просто съединение, А ? Глицеролът взаимодейства с активни метали. При взаимодействието му с натрий се получава съединението натриев глицерат и се отделя водород:

2C3H5 (OH)3 + 6Na → 2C3H5(ONa)3 + 3H2

Естерификация:

Глицеролът, както и етиловият алкохол, се естерифицират. С концентрирана азотна киселина в присъствие на Н+ се образува веществото глицеролов тринитрат, който добил гражданственост като нитроглицерин:

C3H5(OH)3 + 3HNO3 -> C3H5(NO3)3 + 3H2O

Горене:

Парите на глицерола горят с безцветен пламък, поради наличието на повече кислород в молекулата му.

C3H5 (OH)3 + 7/2O2→ 3CO2 + 4H2 + Q

Преди да публикувате проверявайте!

:crazy_pilot::crazy_pilot::crazy_pilot::head_hurts_kr:

....напрао неам думи ...."братле".... глицин, глицерин,..., то те са едно и също :band1:

Имаш една бира от мен за това, че ме развесели :beer:

Спора ви е ялов, като дърта кресненска коза....а вероломните Лаборанти от Незнамсикъдели, почесват мъдро неназовими места от астралните си същности, наблюдавайки особени отенъци на Бледорезедавата Сила.... :bleh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Биолози, ръководени от Джоузеф Торнтън, са установили, че еволюционните промени не могат да бъдат "отменени".

Учените са доказали, че еволюцията на организмите, извършваща се на молекулярно ниво, е необратима, когато се променят условията на живот, тъй като появата на нужната мутация в ДНК се съпровожда с появата на още няколко мутации, които играят ролята на спирачен механизъм на еволюцията, съобщи РИА "Новости".

Учените са работили с протеин - глюкокортикоиден рецептор (glucocorticoid receptor - GR). Той отговаря за разпознаването на различни глюкокортикоидни хормони. В еволюцията GR се е появил отдавна и в продължение на изминалите милиони години неговата последователност значително се е променила.

Изследователите са сравнили последователностите на аминокиселините ("тухличките", от които са изградени белтъчините) в рецептори на различни организми и са проследили как са се извършвали тези промени. Първоначално GR е можел да разпознава само два хормона - кортизол и алдостерон. Този вариант на рецептора е присъствал например при хрущялните риби и е бил наречен GR1.

В хода на еволюцията GR е ограничил "специализацията" си и е започнал да разпознава само кортизола. Новият вариант е бил наречен GR2. Той е по-стар от GR1 с около 40 милиона години. Като цяло за 40 млн. години рецепторът е имал 37 мутации. За загубата на разпознаваемостта на алдостерона критични се оказали две. Едната от тях е променяла пространствената организация на протеина по такъв начин, че той спрял да разпознава двата хормона, а втората е връщала на рецептора специфичността към кортизола.

Изследователите решили да проверят дали еволюцията е обратима и върнали в GR2 две важни за разпознаването на двата хормона аминокиселини. Така те са моделирали положение, при което еволюционният натиск, накарал GR1 да се превърне в GR2, изчезнал. Оказало се, след двете смени GR2 изобщо спрял да разпознава хормоните - както кортизола, така и алдостерона.

Причината за пълната загуба на функционалността се оказали други изменения, натрупани в рецептора. При връщането в GR2 на старите варианти на аминокиселини, получената в резултат конфигурация не позволявала на рецептора да изпълнява функциите си. Така, за да придобие GR2 изходната си специфичност, в него трябвало едновременно да бъдат променени няколко аминокиселини. А това в действителността е малко вероятно.

http://science.actualno.com/news_262734.html

Dylan to Darwin: Don't Look Back

http://sciencenow.sciencemag.org/cgi/conte...009/923/1?rss=1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребители

Едно много добро образователно филмче относно доказателствата за еволюцията за всички, които са проспали часовете по биология в училище... и не само за тях :bigwink:

http://www.skeptic.com/lectures/samples/av154/

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...