Отиди на
Форум "Наука"

Раждането на азбуката


Recommended Posts

  • Потребител
1. Напротив. Много добре съм запознат. Сравнителни анализи и прочия празни приказки се правят от стотици "учени". Като отвориш страница на руни в нет. няма да намериш руни на които не е дадено някакво съответствие с някаква съвременна азбука. Прочит обаче с тези съответсктвия не може да се направи. Те са менте съответствия. Същото е направил и Боно.

2. Едно "изследване" на руните е техническа работа амиго, която може да се извърши от всеки първокурсник от който и да е ВУЗ - без значение специалността. Такива работа са Само сбирки, сборници и...нищо повече.

3. Снимката която си дал при увеличение се замъглява и не става за четене. За наблюдение, каквото прави Шкодров - да, за калиграфски прочит - не. А на мен ми трябва калиграфията, която не може да се извлече от твоята снимка, пък ако ще да е правена от най-големия фотограф на Nacional Geographic. Това е положението - снимката е негодна за работа в тази разделителна способност с която си я пуснал. В този форум е разрешено да се пускат снимки до 2МВ - нещо нечувано в сравнение с други форуми, където позволението е 4 или 8 пъти по-малко. И при този разкош, снимката която пускаш е просто неквалитетна, защото е едва 16 КВ. Не знам тези цифри дали ти говорят нещо, но ако не ти говорят просто се консултирай, срамно няма.

Поздрави.

1. Боно Шкодров доста се е потрудил, не отричай труда му и виж положителното, иначе всеки може да критикува и да търси кусури, но да свърши работа не!

2. На първокурсника амиго му липсват 40 години практика и теренна работа като етнолог и историк; познаваш ли работите на Райко Сефтерски (той е цитиран и в чужбина за руните; в Полша например от Триаски и по различни международни форуми).

3. Ще погледна оригинала на снимката с какъв размер е и ще се опитам да го кача тук с максималния позволен! Понеже ти си първия, който повдигаш въпроса. :vertag:

Ето качих го дано изследователите да са доволни; размерът е 416 КВ, по-голямо няма. При мен заема повече от половината екран, а той е 22 инча: post-4934-1238615304_thumb.jpg

Ето и малко данни за златната Орфическа книга на етруски изложена в НИМ:

В Националния исторически музей в София е изложена древна книга, състояща се от 6 страници, изработени от 23,82-каратово злато, с размери 5 см на 4,5 см, свързани със златни пръстени.

Върху плочите е издълбан текст с етруски букви и рисунки на кон, конник, сирена, лира и войници. Според археолозите това е най-старата съхранила се книга на света, създадена 600 години преди Христа.

Съдържанието на книгата подсказва, че тя е направена във връзка с погребението на аристократ, изповядващ култа на Орфей. Гръцкият философ Питагор е популяризирал този култ, произхождащ от Тракия, в Южна Италия и сред съседните племена. Досега са открити около 30 отделни страници от етруски книги, но само в България е открита цяла книга, чиито страници са съединени със златни пръстени.

Книгата, която е изложена отскоро в залите на НИМ, е била намерена преди около 60 години от войник, работил при прокопаването на канал около р. Струма. Тя е изследвана от експерти в София и Лондон. В момента учените работят върху превода на текста.

Книгата представлява интерес и за членовете на Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни, защото е създадена по същото време, когато Лехий и неговото семейство напускат Ерусалим и защото тя напълно съответства с описанието на златните плочи на Книгата на Мормон, дадено от Джозеф Смит, в неговото писмо до Джон Уентуърд:

“Тези записи бяха издълбани върху плочи, които изглеждаха златни, всяка плоча беше 6 инча широка и 8 инча дълга. Плочите бяха изпълнени с вдълбани египетски йероглифи и бяха свързани в книга с помощта на 3 пръстена...” (История на Църквата 4:537).

Публикувано от matt_hardy_94 в 2:42 0 коментара post-4934-1238616184.png

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 63
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

LAST ROMAN WARLORD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

НА територията на Балканския п-в има разработени - над 10 АЗБУКИ/АЛФА-БЕТИ/ !!!!!

Вие ли казвате ,че траките нямат писменост ???

Като я няма в Гугъла и Уикито и значи ги няма???

Питайте и Казимир Константинов коя е 5-та писменост открита в манастира на св. цар Борис във Варна /.

Да сте чували за готска писменост , която е написана на Балканския п-в ,а не в Блатария ..???

Да сте чували за Беска Библия , да оставим настрана спекулациите на сектанта-масон Гайдарски ..

Да сте чували че писмото линеар Б , има написана буквата "Б"???

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
LAST ROMAN WARLORD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

НА територията на Балканския п-в има разработени - над 10 АЗБУКИ/АЛФА-БЕТИ/ !!!!!

Вие ли казвате ,че траките нямат писменост ???

Като я няма в Гугъла и Уикито и значи ги няма???

Питайте и Казимир Константинов коя е 5-та писменост открита в манастира на св. цар Борис във Варна /.

Да сте чували за готска писменост , която е написана на Балканския п-в ,а не в Блатария ..???

Да сте чували за Беска Библия , да оставим настрана спекулациите на сектанта-масон Гайдарски ..

Да сте чували че писмото линеар Б , има написана буквата "Б"???

Това дето си го цитирал по никакъв начин не доказва наличието на тракийска писменост. Дай нещо черно на бяло.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да, наистина. Писмеността се доказва най-лесно. Дайте текстове, но безспорни...

Линеарно писмо А и Б има по находки от България в НИМ! Плочките (печати пинтадери) с древна писменост от Караново и Градешница (на възраст 7 хиляди години!) и от Родопите също са налице! :vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Снимката, която съм дал на плочата от Гела е перфектна и може да се използва за изследвания!

Струва ми се, че буквите са допълнително подчертавани, което затруднява обективното изследване. Би трябвало вместо това да се направят няколко снимки на плочата, като светлината пада от различни страни, за да се изявят по-ясно буквите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това дето си го цитирал по никакъв начин не доказва наличието на тракийска писменост. Дай нещо черно на бяло.

- Ще помогна на отбора - виж това:bozman.galeon.com

Черно на бяло е.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Линеарно писмо А и Б има по находки от България в НИМ! Плочките (печати пинтадери) с древна писменост от Караново и Градешница (на възраст 7 хиляди години!) и от Родопите също са налице! :vertag:

Пак питам, по какво разбра, че това е 'тракийска' писменост? Пък и дай дефиниция за тракийско.

Все пак да не забравяме, че такъв етнос в древността не нямало, а това е събирателно наименование, което гърците дали на северните варвари. Самите племена били на различно културно стъпало и им липсвало самосъзнанието, че са един народ, камо ли писменост. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Пак питам, по какво разбра, че това е 'тракийска' писменост? Пък и дай дефиниция за тракийско.

Все пак да не забравяме, че такъв етнос в древността не нямало, а това е събирателно наименование, което гърците дали на северните варвари. Самите племена били на различно културно стъпало и им липсвало самосъзнанието, че са един народ, камо ли писменост.

Действително тракийска писменост в такава форма , каквато искаш или търсиш , храбри мизийски брате -НЯМА! В голямото глобално пространство от Венедския залив -Бяло Море и Азовско море не е могло да се формира една писменост , това е станало доста по-късно , знаеш кога - по времето на светите братя Кирил и Методий .

Има тракийски писмености - във Фригия е една , в южна тракия - са други- линеар Б, писмеността от кабирите , към 4век сл . Хр. - беската , на север нещата са други - има сарматска , после има и гетска .

Отделно имаме една писменост на Етикос Истрос ,която е основно елинска + латински букви и 3 букви ,които приличат на готските ;

Вярно е м,че македонци , украинци и фоменколози дърпат чергата към себе си , но това нищо не доказва ,че писмеността не е тракийска - тя е именно тракийска ,защото именно траките са населявали териториите на днешните държави - фикции ,като Македония , Украйна или Ръмъния ....

Книгата представлява интерес и за членовете на Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни, защото е създадена по същото време, когато Лехий и неговото семейство напускат Ерусалим и защото тя напълно съответства с описанието на златните плочи на Книгата на Мормон, дадено от Джозеф Смит, в неговото писмо до Джон Уентуърд:

”Тези записи бяха издълбани върху плочи, които изглеждаха златни, всяка плоча беше 6 инча широка и 8 инча дълга. Плочите бяха изпълнени с вдълбани египетски йероглифи и бяха свързани в книга с помощта на 3 пръстена...” (История на Църквата 4:537).

Харамия , това тук е пълна ЛУДОСТ ,ЗНАЕШ ЛИ КОГА Е ОСНОВАНА СЕКТАТА НА МОРМОНИТЕ ????

ПРЕЗ 19-ТИ ВЕК СЛЕД ХРИСТА!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Айдее, и мормоните ли намесихме? Да не стане накрая както със създателя им..

Доколкот аз знам, Линеар А и Линеар Б са /пред/древногръцки? Как решаваме, че са тракийски?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Доколкот аз знам, Линеар А и Линеар Б са /пред/древногръцки? Как решаваме, че са тракийски?

Мазните елинчета смятат ,че се предгръцки , фактически са пеласгийски . Някои шушумиги смятат ,че по маските открити от Китов , може да се смята ,че траките били някви негроиди с чипи носове ,къдрави коси и черни лица . Интересно ,защо тогава св.Климент Александрийски , казва ,че траките си представят боговете подобно на себе си /антропоморфно / - с руси коси и сини очи ...

Ами явно е,че траките и антропологично са идентични със славяните .

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Айдее, и мормоните ли намесихме? Да не стане накрая както със създателя им..

Доколкот аз знам, Линеар А и Линеар Б са /пред/древногръцки? Как решаваме, че са тракийски?

Mинойски по-точно. Минойците не са гърци. Най-вероятно пеласги. Обаче доказателства, че пеласгите са траки - няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Интересно ,защо тогава св.Климент Александрийски , казва ,че траките си представят боговете подобно на себе си /антропоморфно / - с руси коси и сини очи ...

Ами явно е,че траките и антропологично са идентични със славяните .

Траките нали уж са били рижави?

Изображение на тракийска жена от могилата в Оструша.

alexander-1162.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преповторих едно мнение ,сори!

Към твърдението на последният римлянин - едно разширение на спора дали пелазгите са траки. Пелазгите са известни още и с други две имена. Бих казал равностойни на пелазги. Това са "кари" и "лелери". Малко разсъждение за "кари". "К" и "Г" са един и същ звук - първият беззвучен, вторият звучен. При попадане на беззвучна "К" между звучни и когато не е под ударение, тя се стреми към "Г", като оказва "обезззвучаващо" влияние и на гласната след нея. Например "билка". Ударението на "и" довежда до произнасяне на "к" близко до "г" и "а" губи вокала си и заглъхва, става почти "ъ". Ако е съществувала латинската дума "bulcari", имаща латинска етимология "пелазги от долините" или "пелазги от върховете" ( понеже "бул" е както връх , така и долина) то по споменатото вокализиране на "к" тя би могла да премине в "г" и....на картата на Евсевий наместо да се изпише " Мизия това е и Долината на пелазгите", се появява наличното "мизия това е и българия". Нарочно не слагам главни букви, защото те не съществуват в оригинала. Дума "бълкария" все още не съм срещал в латинския език, но една такава възможност е напълно вероятна и изпълнима, ако......балкария е била в обръщение.

По отношение на "лелери", в българският имаме "леля", "лелинчо", "леле-мале" и т.н., но "тетка" в рус.ез., aunt в англ.ез. tante- фр.ез. tia- исп.ез. Tante- герм. ез. и т.н. всички с дълбоко различни корени. Ако в тези възможни лингвинистични преобразования има някаква историческа истина, то траките остават в сандвич между пелазги (кари, лелери) и мизи (българи). Разбира се лингвистиката не е надежден исторически инструмент, но казах вече АКО има някакви исторически основи за такова тълкуване, то може да се окаже и силен коз, в доказване на една приемственост между пелазги, траки и българи, дори да са различни народи.

Поздрави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
понеже "бул" е както връх , така и долина...

По отношение на "лелери", в българският имаме "леля", "лелинчо", "леле-мале" и т.н., но "тетка" в рус.ез., aunt в англ.ез. tante- фр.ез. tia- исп.ез. Tante- герм. ез. и т.н. всички с дълбоко различни корени. Ако в тези възможни лингвинистични преобразования има някаква историческа истина, то траките остават в сандвич между пелазги (кари, лелери) и мизи (българи).

Мизите не са българи и никога не са били.

Романизираните мизи и трибали са предците на днешните ромъни

наричани от славофонното население "власи".

moesiasmall1om.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Харамия , това тук е пълна ЛУДОСТ ,ЗНАЕШ ЛИ КОГА Е ОСНОВАНА СЕКТАТА НА МОРМОНИТЕ ????

ПРЕЗ 19-ТИ ВЕК СЛЕД ХРИСТА!!!!!!!

Е то това аз не съм го написал; давам само което искочи от мрежата за златната орфическа книга; това е! Явно е, че някой се опитва да извлича от находката дивиденти на религиозна основа! Нека това не те притеснява, по-важна е находката от музея за която много не се говори, въпреки че вече изминаха близо 10 години от оповестяването и.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Айдее, и мормоните ли намесихме? Да не стане накрая както със създателя им..

Доколкот аз знам, Линеар А и Линеар Б са /пред/древногръцки? Как решаваме, че са тракийски?

Не сме казали още, че са тракийски, а подчертавам че в България има множество находки с такава писменост! Може би вие ще докажете тракийският им произход! :hmmm::vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пак питам, по какво разбра, че това е 'тракийска' писменост? Пък и дай дефиниция за тракийско.

Все пак да не забравяме, че такъв етнос в древността не нямало, а това е събирателно наименование, което гърците дали на северните варвари. Самите племена били на различно културно стъпало и им липсвало самосъзнанието, че са един народ, камо ли писменост. :bigwink:

Ти пък как разбра, че не са тракийски?!? :lightbulb:

За мен пък гърците се явяват южни вараври, че и досега са си такива; иди в Гърция, поживей малко там и ще разбереш за какво говоря (на много ниско културно стъпало са, а в духовно отношение пълна нищета)!........ :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Траките нали уж са били рижави?

Изображение на тракийска жена от могилата в Оструша.

alexander-1162.jpg

Това не е истинския цвят на косата; след толкова векове трудно може да се каже какъв е точния цвят! Елементарно Уотсън!........ :post-70473-1124971712::lightbulb:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Мизите не са българи и никога не са били.

Романизираните мизи и трибали са предците на днешните ромъни

наричани от славофонното население "власи".

moesiasmall1om.jpg

Аре бе, сериозно; много ги отбираш тия ми ти работи!........... :head_hurts_kr::crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мизйски войне на Римската империя , това което си пейстнал е тракийска жена с рижава коса , сега ,ако кажеш ,че това е африканка с черна коса е върха на софистичната еквилибристика . Виж си и Казънлъшката гробница хората са бели , рижави та дрънкат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Първо трябва да се подложи на комплексна експертиза дали не е фалшификат. Занците безобразно ми напомнят т.нар."Велесова книга" .......

За плоча от 1881 г. изглежда съвсем автентично. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Това, което давам на снимката е отпечатък на плочата направен от професионален епиграфист от Археологическия музей в София, когото бяхме поканили в Гела. Имам естествено и снимки от плочата, но са лоши и не стават за това, за което говорим. Разполагаме с това в момента, ако има желание ще стане евентуален превод на текста! :post-70473-1124971712:

На снимката, която даваш, буквите очевидно са дорисувани, при това на някои места се вижда, че са дорисувани погрешно. Една снимка на оригинала без дорисовки би дала по-вярна представа.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Това не е истинския цвят на косата; след толкова векове трудно може да се каже какъв е точния цвят! Елементарно Уотсън!........ :post-70473-1124971712::lightbulb:

Нещо не ми звучиш убедително, Холмсе. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...