Отиди на
Форум "Наука"

Мненията на обикновени румънци за Южна Добруджа и България


Recommended Posts

Не са фалшиви, просто голяма част от циганското население (не само мюсюлманското или това с румънско самосъзнание) просто не може да бъде обхваната от статистиката - поради липса на постоянен адрес, документи, неизвестност и други подобни причини. А често срещано е при циганите да се записват като българи или турци при преброяванията в зависимост от това дали са християни или мюсюлмани.

Но не по толкова голяма степен. Според данните от 2001, те почти не съществуват (650 души в Южна Добруджа, румънци + рудари! много много малко). Власите във Видинско също почти не същестуват (наистина много от тях се самоопределят за българи, има 30-35 000 власи там но само 170 румънци+власи в статистика), почти 30 чисто румънски села и около 5 смесни села + не знам колкото рудари. Очевидно статистика е фалшива. Според официалните данни в Русенско има около 650 румънци+власи и в Габровско 390.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 55
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Очевидно статистика е фалшива. Според официалните данни в Русенско има около 650 румънци+власи и в Габровско 390.

Човече, защо не ни оставиш намира. Гледай си мамалигата и не си навирай гагата където не ти е работа.

Съмнявам се, че при подобни изказвания от страна на някой българин в румънски форум, биха го изтърпели дори за един час.

Ние, българите обаче сме толерантни и от това си патим. Прекалено толерантни сме. Това е проблемът.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещо по-позитивно:

"Румыния и Балканские войны 1912-1913 гг. 14.01.2008

(2008-01-14) - историческо предаване по румънското радио

Print

Прелюдией Первой мировой войны в Европе стали две войны на юго-востоке континента в 1912-13 годах, вошедшие в историю как Балканские войны. ...Румыния не участвовала в первой Балканской войне, а во второй, в 1913 году, выступила против Болгарии, и в результате присоединила южную Добруджу. Эта территория, известная в румынской исторической литературе под названием Кадрилатер (буквально - «Четырёхугольник»), вновь отошла к Болгарии в 1940 году.... По мирному договору Румыния аннексировала Кадрилатер - часть южной Добруджи, территорию на северо-востоке Болгарии, которую румынская армия заняла ещё 10 июня. Говорит Алин Чупалэ: «Румыния совершила ошибку, согласившись с предложением великих держав аннексировать часть южной Добруджи, Кадрилатер, так как в результате этого она оказалась непосредственно втянутой во все балканские проблемы. Болгары не забудут нанесённого им оскорбления и очень скоро, в 1916 году, возьмут реванш. В значительной степени, участие Румынии во второй Балканской войне было авантюрой. Тогда, в 1913 году, румынский король Кароль I и министр иностранных дел Титу Майореску попытались показать Европе какова мощь Румынии. Это было проявлением ошибочно понятой национальной гордости, амбицией маленькой страны показать Европе, что она есть нечто большее чем на самом деле».

http://www.rri.ro/arh-art.shtml?lang=9&amp...23&art=8575

Radio Romania International

Алин Чупале, историк - ясно осъзнава и прави извод, че участието във ІІ Балканска война от 1913 г. срещу България и анексирането на Южна Добруджа е грешка и авантюра на румънския политически елит.

Да се надяваме, че такива трезви и реалистични оценки ще се дават и занапред.

п.с. Михай се старае да е позитивен, така че няма проблем в информацията която дава. Все пак живее в друга житейска и политическа среда, като на това трябва да се обръща внимание при четене на постовете му.

  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

Човече, защо не ни оставиш намира. Гледай си мамалигата и не си навирай гагата където не ти е работа.

Съмнявам се, че при подобни изказвания от страна на някой българин в румънски форум, биха го изтърпели дори за един час.

Ние, българите обаче сме толерантни и от това си патим. Прекалено толерантни сме. Това е проблемът.

Истината боли. Статистиките ви са фалшиви, това е истината. Власите от Видинско, Великотърновско (Козлодуй, Никопол) и другите места (включително Южна Добруджа), част на които се самоопределят за румънци почти не съществуват в статистиките ви. Рударите с румънски майчин езики като се самоопределят за румънци също почти не съществуват в тези статистики. Румънските статистики са лоши но вашите са много по-лоши.

Link to comment
Share on other sites

Не са фалшиви, просто голяма част от циганското население (не само мюсюлманското или това с румънско самосъзнание) просто не може да бъде обхваната от статистиката - поради липса на постоянен адрес, документи, неизвестност и други подобни причини. А често срещано е при циганите да се записват като българи или турци при преброяванията в зависимост от това дали са християни или мюсюлмани.

Голямат част на мюсюлманските цигани с цигански майчин език наистина се самоопределят за турци. Също за турскоезичните цигани. Вероятно малки христиански цигани с български майчин език се самоопределят за българи но румънскоезичните цигани не се самоопределят ни за българи и ни за цигани (те имат лошо мнение спрямо циганскоезичните цигани). Просто даннит на преброяваният ви са твърдо фалшиви.

Link to comment
Share on other sites

Нещо по-позитивно:

"Румыния и Балканские войны 1912-1913 гг. 14.01.2008

(2008-01-14) - историческо предаване по румънското радио

Print

Прелюдией Первой мировой войны в Европе стали две войны на юго-востоке континента в 1912-13 годах, вошедшие в историю как Балканские войны. ...Румыния не участвовала в первой Балканской войне, а во второй, в 1913 году, выступила против Болгарии, и в результате присоединила южную Добруджу. Эта территория, известная в румынской исторической литературе под названием Кадрилатер (буквально - «Четырёхугольник»), вновь отошла к Болгарии в 1940 году.... По мирному договору Румыния аннексировала Кадрилатер - часть южной Добруджи, территорию на северо-востоке Болгарии, которую румынская армия заняла ещё 10 июня. Говорит Алин Чупалэ: «Румыния совершила ошибку, согласившись с предложением великих держав аннексировать часть южной Добруджи, Кадрилатер, так как в результате этого она оказалась непосредственно втянутой во все балканские проблемы. Болгары не забудут нанесённого им оскорбления и очень скоро, в 1916 году, возьмут реванш. В значительной степени, участие Румынии во второй Балканской войне было авантюрой. Тогда, в 1913 году, румынский король Кароль I и министр иностранных дел Титу Майореску попытались показать Европе какова мощь Румынии. Это было проявлением ошибочно понятой национальной гордости, амбицией маленькой страны показать Европе, что она есть нечто большее чем на самом деле».

http://www.rri.ro/arh-art.shtml?lang=9&amp...23&art=8575

Radio Romania International

Алин Чупале, историк - ясно осъзнава и прави извод, че участието във ІІ Балканска война от 1913 г. срещу България и анексирането на Южна Добруджа е грешка и авантюра на румънския политически елит.

Да се надяваме, че такива трезви и реалистични оценки ще се дават и занапред.

п.с. Михай се старае да е позитивен, така че няма проблем в информацията която дава. Все пак живее в друга житейска и политическа среда, като на това трябва да се обръща внимание при четене на постовете му.

http://www.centrul-cultural-pitesti.ro/ind...8&Itemid=97

"Urmările acestui dezechilibru, sunt resimţite şi astăzi: dacă românii au cam uitat de Cadrilater, bulgarii nu uită că această zonă reprezintă doar sudul Dobrogei. Istoricii români consideră închisă chestiunea Cadrilaterului, din punct de vedere politico-teritorial. Omologii lor sud-dunăreni nu par a se fi împăcat definitiv cu actualul statut al Dobrogei Nordice. "

http://en.wikipedia.org/wiki/Dobruja

"With the advent of World War II, Bulgaria regained Southern Dobruja in the September 1940 Axis-sponsored Treaty of Craiova despite Romanian negotiators' insistence that Balchik and other towns should remain in Romania"

Не разбираш ли че такива историци са твърдо малко малцинство. Младите румънци историци също са анти-български. Румънците историци, обикновените румънци, румънските журналисти и румънските представители на държавни власти имат неунищожаемия мит на Велика Румъния. То и комплексът на превъзходство спрямо българите ще ги карат да имат винаги териториални претенции (засега неофициални) към Южна Добруджа. Фрустрация на румънците е голяма защото са загубили територия в полза на малка страна (България) и "низш" народ (българи) и за тази фрустрация да спира трябва обектът на фрустрация (загубата на Южна Добруджа) да изчезне, това значи Южна Добруджа да бъда отново румънска.

Ако искате да ме вярвате-добре, ако не-също добре. Аз опитвах да ви преупредя но изглежда че искате непременно да ме противоречете.

"Умерна" статия на млад румънски историк. Ако четете внимателно ще видете че той също е българофоб въпреки че опитва да изглежда неутрален и обективен:

"Българите и историците им не са забравили Северна Добруджа но румънците и историците им са забравили за Южна Добруджа"-чиста лъжа, нито румънските историци, нито обикновените руъмнци не са забравили Южна Добруджа. Иска да каже че българите не държат обестхението си за отказване на претенциите към Северна Добруджа но румънците (които са коректни) нямат сега претенции към Южна Добруджа. Както се вижда и от линк-овете дадени от мен и както може да се види от четенето на книгите на румънските историци и от учищните учебници (в които година 1940 е описана като катастрофална година за Велика Румъния, без да се прави особен коментар за Южна Добруджа-от вида: ние имаме исторически права към Бесарабиа и цяла Буковина но не към Южна Добруджа). Така са "умерните" млади румънски историци.

Както се вижда се наблягва ролята на Хитлер в териториалната загуба на с очевиден цел да убеди чуждите читатели за несправедливостта на тази загуба (Хитлер като много лош човек-наистина това не може да се отрече- е правил само лоши неща, едно от тях беше подаряването на Южна Добруджа към България)-с такива субтилни "аргументи" работят румънците и в също време вие опитвате да убедете мен и други читатели че сте по-добре осведомени отколкото мен.

Сега спирам. Правете какво искате спрямо Южна Добруджа и тамашните рудари, чисти румънци и мюсюлмани. Наистина вие сте така инати както е румънското изображение за вас.

С политици като полу-руския Станишев, Първанов-Гоце, мутрата и приятелят на АТКА Борисов, Румен Петков (член на мафията, главата на полиция се среща с мутри!!!) и други няма значение дали правете нещо за защитата на Южна Добруджа или не. Резултатъл ще бъде също.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Както казах вече, няма съседни държави на балканите без териториални претенции една към друга. Сред циганското население, досега никога не са се появявали и наченки на сепаратизъм, без значение дали са с румънско, турско или друго самосъзнание. Нито Добруджа, нито Родопите могат да се превърнат във второ Косово, те не са отделни автономни области, каквото беше Косово, нито пък са доминирани от друг етност в съотношение 95% както беше Косово, там населението е смесено. Мисля, че прекаляваш с биенето на тревога по този проблем. Опасността за сепаратизъм в Южна Добруджа е толкова голям колкото и този в Родопите, или в Пиринска Македония, демек - никакъв. Още повече, че и Румъния и България са подписали отдавна конвенцията в Хелзинки, мисля че беше, както и всички останали европейски държави, че няма да предявяват никакви териториални претенции към други държави. А и на фона на НАТО и Европейския съюз това също няма как да стане.

Не сме чак толкова неосведомени по въпроса и наличието на някакво нерегистрирано циганско население в Добруджа с предполагаемо румънско самосъзнание не е толкова стряскащо колкото го изкарваш, а и специално власите тук никога не са били проблемно малцинство.

Link to comment
Share on other sites

И с Хелзинки Косово е в същност независимо. Хелзинки или други международни закони нямат значение. Само правото на силата има значение. Ако не беше съпротивата на Русия и Китай, Косово беше днес и международноправно независимо. Аз не говоря за днешната етническа структура на Южна Добруджа а за бъдещата (ако днешните тенденции продължават, което е много вероятно). За рударите: те не се самоопределят ни за българи, ни за цигани а за румънци. Официалните данни на преброяването са фалшиви.

Виждам че с вас не мога да се говоря. Трябва да повторя същите неща няколко пъти. Правете що искате. Не ме интересува още.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
И с Хелзинки Косово е в същност независимо. Хелзинки или други международни закони нямат значение. Само правото на силата има значение. Ако не беше съпротивата на Русия и Китай, Косово беше днес и международноправно независимо. Аз не говоря за днешната етническа структура на Южна Добруджа а за бъдещата (ако днешните тенденции продължават, което е много вероятно). За рударите: те не се самоопределят ни за българи, ни за цигани а за румънци. Официалните данни на преброяването са фалшиви.

Виждам че с вас не мога да се говоря. Трябва да повторя същите неща няколко пъти. Правете що искате. Не ме интересува още.

Пропаганда? Сърбите ни били най-добри съседи? Косово, Хелзинки, Русия? Работата е ясна- свинята е бясна :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Човече, защо не ни оставиш намира. Гледай си мамалигата и не си навирай гагата където не ти е работа.

Съмнявам се, че при подобни изказвания от страна на някой българин в румънски форум, биха го изтърпели дори за един час.

Ние, българите обаче сме толерантни и от това си патим. Прекалено толерантни сме. Това е проблемът.

Голям прогрес виждам. Е, когато става дума за румънци сме ербап, но като цъфне некой "освободител" почваме да му се извиняваме :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Истината боли. Статистиките ви са фалшиви, това е истината. Власите от Видинско, Великотърновско (Козлодуй, Никопол) и другите места (включително Южна Добруджа), част на които се самоопределят за румънци почти не съществуват в статистиките ви. Рударите с румънски майчин езики като се самоопределят за румънци също почти не съществуват в тези статистики. Румънските статистики са лоши но вашите са много по-лоши.

Ми ела ги преброй. Какво смяташ да правим сега в ЕС, да си преброим населението и да местим границата. Или да воюваме? Изобщо за какво ги пишеш тези неща?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз мисля, че крайно време е България да поиска пред ООН, ЕС и НАТО връщането на румънските й територии, които е притежавала поне 300 години. Всъщност това значи закриване на Румъния ООД, защото трябва да си получим всичко до езерото Балатон и Киев. Така че отвъд Дунава много да не реват..., щото и без това държавата, нацията и историята им са ИЗМИСЛЕНИ!!!

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Mihai, frate, успокой се малко. На моменти, поне на мен, ми приличаш на убеден в правотата си английски мисионер сред аборигени.

С тази разлика, че нито Румъния е някаква имперска сила, нито българите са аборигени, нуждаещи се от съвет, как да водят вътрешната си или външна политика.

Статистиките не може да са "фалшиви", защото преброяванията се извършват по европейски стандарти.

Ако искаш да кажеш, че не дават точна представа за броя на романо-говорящите, тогава ОК, но в никакъв случай не можеш да твърдиш, че са фалшиви. Това е изключено.

Румъния водила субтилна политика по отношение на Ю.Добруджа.

И какво трябва да правим тогава - превентивен удар по Букурещ, може би?

Късане на отношения и изселване на "рударите", който по цигански гледат да изкарат нещо от смотания, така наречен, "български етнически модел"?

И в края на крайщата, кой го е зор за мнението на обикновените румънци, при положение че Мирча Картареску 100% е на друго мнение,

и при положение, че молдовските работи няма как да си ги свършите, ако сте в конфликт със съседите си, особено с русофилска(меко казано) България.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
Mihai, frate, успокой се малко. На моменти, поне на мен, ми приличаш на убеден в правотата си английски мисионер сред аборигени.

С тази разлика, че нито Румъния е някаква имперска сила, нито българите са аборигени, нуждаещи се от съвет, как да водят вътрешната си или външна политика.

Статистиките не може да са "фалшиви", защото преброяванията се извършват по европейски стандарти.

Ако искаш да кажеш, че не дават точна представа за броя на романо-говорящите, тогава ОК, но в никакъв случай не можеш да твърдиш, че са фалшиви. Това е изключено.

Румъния водила субтилна политика по отношение на Ю.Добруджа.

И какво трябва да правим тогава - превентивен удар по Букурещ, може би?

Късане на отношения и изселване на "рударите", който по цигански гледат да изкарат нещо от смотания, така наречен, "български етнически модел"?

И в края на крайщата, кой го е зор за мнението на обикновените румънци, при положение че Мирча Картареску 100% е на друго мнение,

и при положение, че молдовските работи няма как да си ги свършите, ако сте в конфликт със съседите си, особено с русофилска(меко казано) България.

Аз не съм брат ти. Винаги и постоянно трябва да ми противоречаш без никакви аргументи. Аз опитвам да помогнам на българите (що си ти? българин или румънец? Знаеш ли поне това? За мене изглежда че си българизиран румънец. "Братята" ти от Сърбия (Поморавия) са (найвече) сърбизирани румънци). Намерих линка за опитването на румънците за убеждаването на рударите за започването на сепаратически движенижа през 2001 г. Намерих още един линк (много интересно) за подобни събития. Ако що е написано в втория линк е истинско, през 1995 г. груп от румънски патриоти от Южна Добруджа започват борбат срещу "българския ярем" чрез про-съединението с Румъния и анти-български афиши и чрез мърсенето на монументи възхвалещи на "българска окупация". "Идиотското румънско правителство" заявява че нямаше смес и че иска да издържа добри отношения с съседната България. "Гаден!"-казва същия потребител marian_bd_rotaru

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...u-Romania-Mare/

http://www.9am.ro/comunitate/forum/view_to...A-pagina-3.html

In 1995 , un grup de patrioti romani din Cadrilater , incep lupta pentru eliberarea de sub jugul bulgaresc . Lupta lor consta in afise prounioniste cu Romania si antibulgaresti , in macularea unor monumante care preamareau ocupatia bulgara . Tembelul guvern al Romaniei declara ca ..... nu are niciun amestec , ca nu - i asa doreste mentinerea relatiilor de buna vecinatate cu hotul de la sud , etc , etc , etc . Gretos !

За щастие има Гугъл Транслейт защото виждам че ти като румънноезичен българин (или българоезичен румънец?) не искаш да преведеш нито един от посочените от мен текстове.

За колкото отнася Мирча Къртъреску: не знам ако има мнение по тази тема. Той не е ни политик ни историк, той не води румънската външна политика и не пише исторически учебници, следователно няма никакво влияние мнението му по тази тема.

Link to comment
Share on other sites

Ми ела ги преброй. Какво смяташ да правим сега в ЕС, да си преброим населението и да местим границата. Или да воюваме? Изобщо за какво ги пишеш тези неща?

Трябва да вземате мерки защото задължителната обмяна на населението не е свършена. В Южна Добруджа има днес около 20.000 рудари които правят много деца + няколко хиляди "чисти" румънци доколкото в Северна Добруджа има само няколко стотини бързо румънизиращи се българи които скоро ще изчезват напълно.

Обмяната на населението беше направена според резулатите на румънското преброяване на населението от 1930 г. в които рударите неправилно са били регистрирани като цигани поради расизма на румънските преброители. Тогава както и днес тези "цигани" имат румънско самосъзнание и сега представят голямо опасност за Южна Добруджа заедно с присъствието на голям брой мюсюлмани. На румънците сега ги харесва да имат така много румъноезични в тази "исторически румънска" територия и те могат да се възползуват от българската-мюсюлманска омраза.

Следователно резултатие на румънското преброяване от 1930 г. са фалшиви това значи че обмяната на населението беше направена без добросъвестност от страната на румънците следователно тя трябва да свършена чрез преместването на всичките румъноезични в Руъмия. Недобросъвестността е основа в международното право за това.

Link to comment
Share on other sites

Трябва да вземате мерки защото задължителната обмяна на населението не е свършена. В Южна Добруджа има днес около 20.000 рудари които правят много деца + няколко хиляди "чисти" румънци доколкото в Северна Добруджа има само няколко стотини бързо румънизиращи се българи които скоро ще изчезват напълно.

Обмяната на населението беше направена според резулатите на румънското преброяване на населението от 1930 г. в които рударите неправилно са били регистрирани като цигани поради расизма на румънските преброители. Тогава както и днес тези "цигани" имат румънско самосъзнание и сега представят голямо опасност за Южна Добруджа заедно с присъствието на голям брой мюсюлмани. На румънците сега ги харесва да имат така много румъноезични в тази "исторически румънска" територия и те могат да се възползуват от българската-мюсюлманска омраза.

Следователно резултатие на румънското преброяване от 1930 г. са фалшиви това значи че обмяната на населението беше направена без добросъвестност от страната на румънците следователно тя трябва да свършена чрез преместването на всичките румъноезични в Руъмия. Недобросъвестността е основа в международното право за това.

Не знам точно ако закъснялостта (не знам юридическата дума) е правно по-важна отколкото недобросъвестността при извършването на закон, следователно ако фактът че "срокът на годност" на обмяната на население е минал е по-важно отколкото неправилността на нейното извърсвхване поради румънската недобросъвестност. И който и да е случай вашето правителство може и даже трябва да моли румънското правителство за приемане на завършването на обмяната на население като признак на приятелство. Ако румънското правителство откаже това значи че индиректно признава че има териториални претенции към Южна Добруджа.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Новата румънска пропаганда

http://www.forumsilistra.com/viewtopic.php?t=2514

"Междодругото доскоро в Google Earth в центъра на Силситра на мястото където е градинката с фонтаните между пощата и "Бохеми" има сложена снимка на един стар румънски паметник на техния крал Карол, който е бил премахнат за една вечер след като Силистра влиза отново в пределите на България."

Това истинско ли е? Българските власти не могат ли да искат от Гугъл за премахването на снимката?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изглежда че този Стефан Райчев е един от румънците (може би и от смесно семейство) останени в Южна Добруджа след 1940-1941. Например наема работници от Румъния въпреки че и българите имат нужда за служба. Той също е румънски консул там. Български гражданин-консул на друга страна в България??? Може би има и румънско гражданство. Доколкото разбрах от форумсилистра.ком е нещо като мутра този румънец, даже неофициален "крал" на Силистра!!!

http://www.jurnalul.ro/stire-special/locul-unde-mielul-piere-in-doua-limbi-540061.html

http://old.cotidianul.ro/taierea_mieilor_coproductie_romano_bulgara-44395.html

http://www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/reportaj/podul-de-lemne-romano-bulgar-134062.html

http://www.zf.ro/search?search=search-zf&q=cadrilaterul'>http://www.zf.ro/search?search=search-zf&q=cadrilaterului'>http://www.zf.ro/search?search=search-zf&q=cadrilaterul'>http://www.zf.ro/search?search=search-zf&q=cadrilaterului

http://www.zf.ro/search?search=search-zf&q=cadrilaterul'>http://www.zf.ro/search?search=search-zf&q=cadrilaterul

http://www.zf.ro/search?search=search-zf&q=cadrilater

http://www.sfin.ro/arhiva/stiri/?v=cadrilater

http://www.sfin.ro/articol_13428/intoarcerea_in_cadrilater.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

Новата румънска пропаганда

http://www.forumsilistra.com/viewtopic.php?t=2514

"Междодругото доскоро в Google Earth в центъра на Силситра на мястото където е градинката с фонтаните между пощата и "Бохеми" има сложена снимка на един стар румънски паметник на техния крал Карол, който е бил премахнат за една вечер след като Силистра влиза отново в пределите на България."

Това истинско ли е? Българските власти не могат ли да искат от Гугъл за премахването на снимката?

Българите сме толерантен народ

По-скоро ако спазваме българският етнически модел трябва да възстановим разрушеният паметник. Нека не забравяме, че ако не беше румънският народ да приюти емигрантите българи от Османските предели нямаше да има нито комитети, нито БРЦК, нито Априлско въстание, нито Ботева чета.

Aко Княжество Румъния не беше разрешило преминаването на руските обози през румънска територия нямаше да има изобщо "Руско-Турска война" следователно нямаше да я има и България.

А отделно трябва да споменем участието на румънските войски за прогонване на турската армия от българските предели...

Редактирано от Eньо
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Българите сме толерантен народ

По-скоро ако спазваме българският етнически модел трябва да възстановим разрушеният паметник. Нека не забравяме, че ако не беше румънският народ да приюти емигрантите българи от Османските предели нямаше да има нито комитети, нито БРЦК, нито Априлско въстание, нито Ботева чета.

Aко Княжество Румъния не беше разрешило преминаването на руските обози през румънска територия нямаше да има изобщо "Руско-Турска война" следователно нямаше да я има и България.

А отделно трябва да споменем участието на румънските войски за прогонване на турската армия от българските предели...

По таз логика, ако не бяхме българите нямше да има Румъния ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз мисля, че картата, която поства така упорито ванче-то е скромна. Румъния трябва да възстанови, ни повече, ни по-малко Римската империя!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм чувал от румънци (от Букурещ, Крайова и Яш), че завземането на Южна Добруджа е било неправилно и Румъния не трябва да има никакви претенции към нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Romanian Global News precizează că în Bulgatia trăiesc circa 160.000 de români care sunt supuși unui agresiv proces de asimilare, aceștia fiind lipsiți de drepturile elementare pentru a-și putea păstra identitatea. Statul român, la rândul său, aproape complice cu autoritățile bulgare, subfinanțează și tratează cu neprofesionalism cererile de asistență care vin din partea comunității românești din Bulgaria.

În același timp cei 10.000 de bulgari din România au reprezentant în Parlamentul României, școli în limba maternă, biserici în care se slujește în bulgară și un buget generos care este utilizat pentru păstrarea identității bulgare.

Toate discuțiile de până acum cu autoritățile bulgare au fost lipsite de finalitate în ceea ce privește comunitatea românească''

Пак повтарям: румънците в Румъния НЕ ги интересуват сънардониците им в България, това се използва само като "оръжие" с цел втора кражба на Южна Добруджа. За това се използват и многобройните влашки/румънски цигани, които са твърде по-многобройни от румънците, и които ни българските румънци, ни румънските румънци не ги смятат за румънци а само за румъноезични цигани. Но те са единственото "румънско малцинство" в Южна Добруджа и също се и умножават бързо, цигански се умножават, така че с малка помощ от мюсюлманите там ще стане хубаво ново Косово, особено ако продължавате да бъдете руският троянски кон в ЕС и НАТО.

Моля, не лъжи и не манипулирай. В текста,който си дал никъде не се споменава нито за цигани, нито за Южна Добруджа, нито за Косово!

Ето превода:

Romanian Global News уточнява, че в България живеят около 160 000 ромънци, които са подложени на агресивен асимилаторски процес, лишени от елементарни права за опазване на идентичността.

От друга страна румънската държава действаща почти в съучастие със българските власти, като възпрепятстват финансирането и третират некоректно молбите за помощ от страна на ромънските общности в България.

В същото време 10-те хиляди българи в Румъния са представени в Румънският парламент, имат училища на майчин език, църкви в които се служи на български и щедър бюджет който те използват за опазване на българска си идентичност.

Всички досегашни преговори с българските власти с оглед ромънските общности в България остават безрезултатни.

Редактирано от Eньо
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

............................................................

Пак повтарям: румънците в Румъния НЕ ги интересуват сънардониците им в България, това се използва само като "оръжие" с цел втора кражба на Южна Добруджа. За това се използват и многобройните влашки/румънски цигани, които са твърде по-многобройни от румънците, и които ни българските румънци, ни румънските румънци не ги смятат за румънци а само за румъноезични цигани. Но те са единственото "румънско малцинство" в Южна Добруджа и също се и умножават бързо, цигански се умножават, така че с малка помощ от мюсюлманите там ще стане хубаво ново Косово, особено ако продължавате да бъдете руският троянски кон в ЕС и НАТО.

Политика!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...