Отиди на
Форум "Наука"

Защо българинът не си е измазал къщата, а в същото време пие, пуши и има по 2 сателитни антени на фасадата?


Recommended Posts

  • Потребител
Странни теми се пръкват в последно време в БГН. Едните такива другите онакива, а българите прости, прости (хайде с ниска култура), ама с големи антени (претенции) и с малки мобилни (самочуствие). А и не си мажат къщите (простаци)! Друго си е Скандинавия-та, там ракия не пият (е нямат, водката скъъъъпа, скъъъпа, ама в петък си взимам кашонче, освен ако не скоча до Прибалтика), цигари йок! А и къщата, къщата е измазана, ама кой я измаза вече не помня :(.

А дивите балканци нищо не плащат, а са фукат с мобилни и плазми (абее, и банките им едни балкански.... позволяват, кат ИНГ, Райфайзен и т.н). Това за тока много ми хареса ;), може ли да ме светнеш, как с години да не плащам тока? Не съм от Столипиново.

В Европа и Америка се живее на кредит от години, и то от много години. В Б-я колко хора имат кредитни карти? А и тииии, знаеш ли как се тегли кредит в Б-я? И това ли са българите? Защо изискваш представителност в проучванията от другите, а ти не даваш нито едно представително проучване? Дай нещо представително за българите, неизмазанити къщи мастадонти, антените и мобилните. Тогава може да дискутираме. А на доводите, "видях, чух и т.н." мога да ти отговоря само: в каква среда живееш? Защото в моята няма такива неща.

http://www.itu.int/ITU-D/icteye/Reporting/...intLanguageID=1

http://www.itu.int/ITU-D/icteye/Reporting/...intLanguageID=1

Представително проучване за мобилните телефони, от което е видно, че в България има повече отколкото в Белгия.

Тиии поразходи се малко из страната или из града, и виж антените, неизмазаните мастодонти и боклуците по улиците. За това статистика не ти трябва.

Друго представително проучване: Kotler nd Armstrong 2001, p.171:

"Hispanic customers in the USA tend to bye more branded, highter quality products - generics do not sell well to Hispanics...Blacks place more importance on brand names compared with native white americans"

Заповядай - обясни моля кой и защо отдава по-голямо значение на марката.

Какво друго представително проучване те интересува? Тука спорът не е кой живее на кредит и кой не, въпросът е като вземат кредит, за какво се използва - за покриване на луксозните потребности от мобилен и плазма и скъпа кола като в Бг, или първо се плащат сметките, ипотеката и заемите, и тогава купуваш дрънкулки, като в капиталистическия Запад.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми аз обаче пак ще те питам сигурен ли си че купуват само ако могат да си го позволят щот ако си на възраст около 20-22 години започваш първата си работа и на базата на годишната заплата ти отпускат кредит с който ти си купуваш кола телефон наемаш къща с басейн плащаш вноските и с останалото живееш,но в един момент губиш работата и всичкото това се изпарява като дим това според теб не е ли по голяма гъзария.Що например не наемеш нещо по скромно стая ,къташ от заплатата и когато събереш достатъчно че да можеш да си позволиш това предишно описаното тогава ще ти повярвам че ,,те,, не се изхвърлят повече от нас.И вярвай ми тоя принцип при тях е доста разпространенОсвен ако нямаш информация че загубата на работа при тях е нещо много рядко.Аз ли нещо не мога да те разбера казваш ,,купуват това което им е по джоба,, ама това в джоба не е тяхно то е на базата на бъдещи предполагаемо сигурни вземания,е това не е ли вид гъзария.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ми аз обаче пак ще те питам сигурен ли си че купуват само ако могат да си го позволят щот ако си на възраст около 20-22 години започваш първата си работа и на базата на годишната заплата ти отпускат кредит с който ти си купуваш кола телефон наемаш къща с басейн плащаш вноските и с останалото живееш,но в един момент губиш работата и всичкото това се изпарява като дим това според теб не е ли по голяма гъзария.Що например не наемеш нещо по скромно стая ,къташ от заплатата и когато събереш достатъчно че да можеш да си позволиш това предишно описаното тогава ще ти повярвам че ,,те,, не се изхвърлят повече от нас.И вярвай ми тоя принцип при тях е доста разпространенОсвен ако нямаш информация че загубата на работа при тях е нещо много рядко.Аз ли нещо не мога да те разбера казваш ,,купуват това което им е по джоба,, ама това в джоба не е тяхно то е на базата на бъдещи предполагаемо сигурни вземания,е това не е ли вид гъзария.

Товорим за две различни култури. Американеца лесно губи работа, и веднага, ама веднага и много лесно намира друга. Не живее на помощи. Не се окопал с десетилетия на някоя мизерна службица, а иска да расте. Не чака баба му от Горна Малина да го издържа.

Още в началото американеца наема къща с басейн, купува скъпа кола и тн. защото иска да живее така и в името на това е готов да работи цял живот, за да го запази.

Тази потребителска култура на кредита е синтетично свързана с американската култура на себеудовлетворяване на монента - нещата не могат да чакат, искам ги тук и сега. И за тях съм готов да се утрепам от работа.

Тука братко няма такова вещо.

Въпросът кой къта от заплата и кой не къта е достатъчно добре изучен. Има статистика за спестовността. Първенци са японците които спестяват 27% от БВП. САЩ са към края на графата с 10%. Ами не кътат там, консумират на момента, културата им е такава - култура на краткострочната ориентация, на себеудовлетворяването на момента.

В Япония е обратното - себеподтискане и дългосрочна ориентация, която включва спестовност и инвестиции в образованието, в т.ч и средно.

Поради тази причина в САЩ средното им образование куца.

Данни за спестовността в световен мащаб за 2008

http://www.economywatch.com/economic-stati...centage_of_GDP/

Та да отговоря на въпроса ти защо в САЩ не наемат малка стаичка, докато скътат парички за повече, нека кажем:

Спестовността зависи преди всичко от културни фактори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпросът с неподдържаната среда на живот е от друго естество.

И тук се намесват разликите в източния и западния манталитет.

Ако посетим един град в западна Европа например, ще забележим чистотата по улиците, грижливо поддържаните фасади на сградите и зелените площи. С какво се занимават основно хората в тези градове и за какво мислят с предимство? С материални неща - бизнес и с печелене на пари. Външният свят за тях е от голямо значение да е подреден.

Ако пък посетим един град в Индия ще забележим ужасната мръсотия и неподдържаната среда на живот, занижената хигена. Но това на обикновените индийци не прави впечатление. Защо? Обикновените хора там имат богат вътрешен духовно-религиозен начин на живот - молитви, посещаване на храмове и светини. За тях външно-материалното е на втори план и те не му обръщат внимание.

Религията там е от по-голямо значение от материалистичните западни култури и оттам е и разликата в манталитета.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Въпросът с неподдържаната среда на живот е от друго естество.

И тук се намесват разликите в източния и западния манталитет.

Ако посетим един град в западна Европа например, ще забележим чистотата по улиците, грижливо поддържаните фасади на сградите и зелените площи. С какво се занимават основно хората в тези градове и за какво мислят с предимство? С материални неща - бизнес и с печелене на пари. Външният свят за тях е от голямо значение да е подреден.

Ако пък посетим един град в Индия ще забележим ужасната мръсотия и неподдържаната среда на живот, занижената хигена. Но това на обикновените индийци не прави впечатление. Защо? Обикновените хора там имат богат вътрешен духовно-религиозен начин на живот - молитви, посещаване на храмове и светини. За тях външно-материалното е на втори план и те не му обръщат внимание.

Религията там е от по-голямо значение от материалистичните западни култури и оттам е и разликата в манталитета.

Доста повърхностно разбиране. Помисли - а българите и циганите колко богат вътрешен живот имат, та да си хвърлят боклуците през прозореца и по тротоара?

Поддържането на общественото пространство е корелант на колективизма. Корелацията между двете е - 0.70**

Колективистите поддържат само дома си, не ги е еня за общото.

Разликата в манталитета изобщо не се дължи на религията. Но това е друга тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напротив, тук играе роля и факторът богатство- бедност. Населението на страните от Третия свят в Африка, Азия и Латинска Америка е по правило по-религиозно от западноевропейското. За тях материалното е на втори план, защото го нямат. Духовно и материално, вътрешно и външно при тях е в пропорция различна от тази при западноевропееца. В Третия свят e eднакво зле е поддържана както личната, така и обществената собственост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Напротив, тук играе роля и факторът богатство- бедност. Населението на страните от Третия свят в Африка, Азия и Латинска Америка е по правило по-религиозно от западноевропейското. За тях материалното е на втори план, защото го нямат. Духовно и материално, вътрешно и външно при тях е в пропорция различна от тази при западноевропееца. В Третия свят e eднакво зле е поддържана както личната, така и обществената собственост.

За бедните страни по правило материалното е по-важно, именно защото го нямат.

Именно в третия свят хората се стремят и мечтая повече за материални придобивки, точно защото нямат такива.

По правило в бедните страни личната собственост се поддържа по-добре от общата. Виж България - мърсотия по блоковете и стъбите, ама отвътре кой колкото може оправя.

Редица богати държави и пет пари не дават за общественото пространство - пример Гърция и Япония.

И пак да питам - а българите и циганите колко богат вътрешен живот имат, та да си хвърлят боклуците през прозореца и по тротоара?

Има редица бедни държави, които не са никак религиозни, и при които общественото пространство е доста занемарено - България, Русия, Аржентина, Румъния и тн.

Все пак именно богатият духовен живот възпитава човека в уважение към природата и всичко, което не му принадлежи.

Значи като твърдиш че еди кой си е религиозен и еди кой си не е, трябва да дадеш статистика, или поне да провериш. Иначе си остават празни приказки.

Ако твърдим, че еди кой си е материално ориентиран, а друг не е, също трябва статистика.

Като гледам статистиката за брой мобилни телефони на глава от населението в Латинска Америка, Азия, част от Африка и Източна Европа, дето са бедни, бая материално ми изглежда да ти кажа. В България примерно имаме повече мобилни отколкото в Белгия.

Европейският първенец по религиозност Гърция пък е и първенец по мобилни телефони в общността. Значи излиза че религиозните могат да бъдат и материално ориентирани и това е бетон, защото е статистика. Всичко друго са съчинения.

В същото време една от най-силно религиозните държави в света са САЩ, чиято религиозност е много близка до тази в арабския свят. Ами сащ са и първенец по материализъм.

В същото време бедна и религиозна Албания е първенец в Европа по мерцедеси на глава от населението.

Извод - значи може да си беден и религиозен, но в същото време и материално ориентиран.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Някога, много отдавна, имаше един дядо, който беше изкарал цялата ВСВ като войник от охранителна дивизия на Първа или Втора българска армия. Предавам думите му по памет:

"Последен отидох, последен се върнах, винаги зад нашите части с няколко дни. Почти не съм чул стрелба. На отиване всичко по пътя носеше разрушението на войната - съборени сгради, паднали стени, ями по улиците. На връщане - Австрия, Унгария, хърватите и словенците чистят, събират камъните, подреждат, метат, по улиците се минава. От Сърбия насам - нищо не пипнато, само митинги, ура и музики. "

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Идете в Козлодуй и Севлиево, или в Банско и пак ми кажете, че българинът не си маже къщата. Основният проблем е ФИНАНСОВ.

А търпимостта на българина към неиправените улици и институции си е ориенталско - източно, но и, не ме упреквайте в пропаганда, комунистическо и пост такова наследство. Я вижте оправените софиийски улици преди 1944 г., или пък тези в центъра по времето на бай ви Тодор.

Та, не бързайте с генерализациите. Бедните и опърпани къщи в селата са белег просто и само на нисък доход.

ПП

А и, внимание - ИМА И ДОСТАТЪЧНО ИЗМАЗАНИ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Идете в Козлодуй и Севлиево, или в Банско и пак ми кажете, че българинът не си маже къщата. Основният проблем е ФИНАНСОВ.

А търпимостта на българина към неиправените улици и институции си е ориенталско - източно, но и, не ме упреквайте в пропаганда, комунистическо и пост такова наследство. Я вижте оправените софиийски улици преди 1944 г., или пък тези в центъра по времето на бай ви Тодор.

Та, не бързайте с генерализациите. Бедните и опърпани къщи в селата са белег просто и само на нисък доход.

ПП

А и, внимание - ИМА И ДОСТАТЪЧНО ИЗМАЗАНИ.

Еми извинявай ама въобще не е вярно. доходът тука въобще не влияе.

1.Има мноого по-бедни страни в света, където къщичките светят, хубавки, измазани, с цветя и зеленина. Да си измажеш къщата не е кой знае колко скъпо. Пример - Португалия. Макар и многоо бедна в миналото, никой не си оставя къщата неизмазана. Къщите са музеи, както отвън, така и от вътре. Това е доказателство, че дори и най-бедният човек може да живее в прилична на вид, макар и скромна къщичка.

2. КГ125,май не си схванал идеята на автора на темата. Българинът значи има пари за БУЛСАТКОМ и мобилен телефон, а няма пари да си измаже къщата, така ли?

Значи въпросът не е защо не са измазани къщите, и къда са измазани и къде не. Въпросът е защо на неизмазаните къщи има антени на БУЛСАТКОМ, защо бедните българи нямат пари да си измажат къщата, но намират пари за кабелна телевизия, мобилен телефон, кола с тъмни стъкла и плазма?

А ти я виж цялата държава колко е занемарена преди 1944 извън двете оправени в центъра на София улици. Пълна мизерия и ориентализъм, кал, боклук и дивотия. Точно като днес.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Да видим...

И моля да не разправяте легендите за ниските доходи. Цигарките, ракийката и Булсаткома и други подобни глупости са сумарно около 10 лв. на ден.

Защото така му харесва. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трябва да се подходи към тази тема, и подобните нея, сериозно, защото е по-важна от редица други теми, които се разискват тук, от рода на откъде са дошли българите и къде са отишли, за колко време и как, на коне или без коне и тем подобни. Все пак говорим за реалността на живота ни днес и сега.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти!

Навремето разговарях с политофицер който като му задаваха подобен въпрос, за да не си прави беля казваше следното:

-Ами защото при нас се е съчетала славянската разпасаност с ориенталският мързел. :biggrin:

Сериозно. Навремето имах много командировки по съюза. Имаше огромни местности където не ми беше позволено да прелетя, влак няма, пътувайме с латвия.

Ден, два минаваме през ей такива села каквито ги гледаме сега из Пакистан, Авганистан. И из невиделица влизаме в село? градче? изпипано като по снимките за селата из алпите. Дървени, спретнати, карамфили в прозорците, пред къщата зелена трева окосена, цветя, стопаските дворове тип-топ.

Падна ми шапката. Питам русните колеги какво е това? Туристически център? Патйомкин село?

Не. Немци. Изселени немци и освободени военно пленници които се задомили тука били интернирани в тази местност.

Значи не е всичко парите....

:read::book::punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здрасти!

Навремето разговарях с политофицер който като му задаваха подобен въпрос, за да не си прави беля казваше следното:

-Ами защото при нас се е съчетала славянската разпасаност с ориенталският мързел. :biggrin:

Сериозно. Навремето имах много командировки по съюза. Имаше огромни местности където не ми беше позволено да прелетя, влак няма, пътувайме с латвия.

Ден, два минаваме през ей такива села каквито ги гледаме сега из Пакистан, Авганистан. И из невиделица влизаме в село? градче? изпипано като по снимките за селата из алпите. Дървени, спретнати, карамфили в прозорците, пред къщата зелена трева окосена, цветя, стопаските дворове тип-топ.

Падна ми шапката. Питам русните колеги какво е това? Туристически център? Патйомкин село?

Не. Немци. Изселени немци и освободени военно пленници които се задомили тука били интернирани в тази местност.

Значи не е всичко парите....

:read::book::punk:

Нищо не е в парите. Проблемът е в главата, в културата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Когато българина имаше пари, правеше изпипани до последното къщи.

Измазването на една къща е доста по-скъпо от една кутия цигари на ден.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само да ви светна, че "дървените и паянтови" американски къщи климатикът и застраховката им струват много повече от една селска къща в повечето райони на БГ. Земята не я обсъждам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Когато българина имаше пари, правеше изпипани до последното къщи.

Измазването на една къща е доста по-скъпо от една кутия цигари на ден.

Глупости.

Хайде обясни, как така има пари за БУЛСАТКОМ, ама няма да си измаже къщата?

БУЛСАТКОМ е 140 лв. на година. Измазването?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"...Свят с изтръгнат двигател и едно единствено сърце, задвижвано с ръка. Моята ръка и ръцете на още няколко, много малко на брой хора като мен. Онези, които знаем как да ви задействаме - вас, великоплепните, чудните хора средна ръка, които не скочихте от гнява, когато ви нарекохме посредствени, дребни и обикновени, вие, които харесахте и приехте тези имена. ............... "

Алиса Зиновьевна Розенбаум, "Изворът"

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Идете в Козлодуй и Севлиево, или в Банско и пак ми кажете, че българинът не си маже къщата. Основният проблем е ФИНАНСОВ.

А търпимостта на българина към неиправените улици и институции си е ориенталско - източно, но и, не ме упреквайте в пропаганда, комунистическо и пост такова наследство. Я вижте оправените софиийски улици преди 1944 г., или пък тези в центъра по времето на бай ви Тодор.

Та, не бързайте с генерализациите. Бедните и опърпани къщи в селата са белег просто и само на нисък доход.

ПП

А и, внимание - ИМА И ДОСТАТЪЧНО ИЗМАЗАНИ.

В Банско съм ходил нон-стоп.

Последните 2г. съм се зарекъл да не стъпвам повече в тази гнусна гмеж и сран и го правя успешно.

И изобшо не ми дреме колко са измазаните къщи там.

Както и колко са недовършените строежи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глупости.

Хайде обясни, как така има пари за БУЛСАТКОМ, ама няма да си измаже къщата?

БУЛСАТКОМ е 140 лв. на година. Измазването?

А мобилните, сметките, колата и още куп неща колко са на година?

И как така в редица много по-бедни страни от нашата рядко ще видиш неизмазана и неугледна къща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А мобилните, сметките, колата и още куп неща колко са на година?

И как така в редица много по-бедни страни от нашата рядко ще видиш неизмазана и неугледна къща.

Цигарките и ракийката ги забрави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Хайде обясни, как така има пари за БУЛСАТКОМ, ама няма да си измаже къщата?

БУЛСАТКОМ е 140 лв. на година. Измазването?

Очевидно си нямаш понятие колко струва измазването. Толкова струват няколко квадрата, труд и материали. Освен това скеле, намиране на свестни майстори и време за операцията. Баща ми строя къща 18 години (още по соца), две години стоя неизмазана, средства горе-долу се намираха, време нямаше. Както тогава, така и сега никой не живее там. И антени нямаме, даже и една. А е в София, в покрайнините, но в града. А и да си чувал банка да отпуска кредит за измазване? И въобще Булсаткома си е на далавера, аз плащам 18 на месец. Сега ще кажеш за какво ти е телевизор? Е трябва ми - три щото сме трима с различни интереси. За теб спорта е губене на време, за мен източник на емоции.

А примера с "Войната на таралежите" е много показателен, за малка част от вг обществото преди 30 години. Тогава имаше един британски за един банков чиновник, който си купи кола и я изкарваше само в неделя, за да отиде до автомивката. И какъв извод трябва да направим от това за сегашното британско общество?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Очевидно си нямаш понятие колко струва измазването. Толкова струват няколко квадрата, труд и материали. Освен това скеле, намиране на свестни майстори и време за операцията. Баща ми строя къща 18 години (още по соца), две години стоя неизмазана, средства горе-долу се намираха, време нямаше. Както тогава, така и сега никой не живее там. И антени нямаме, даже и една. А е в София, в покрайнините, но в града. А и да си чувал банка да отпуска кредит за измазване? И въобще Булсаткома си е на далавера, аз плащам 18 на месец. Сега ще кажеш за какво ти е телевизор? Е трябва ми - три щото сме трима с различни интереси. За теб спорта е губене на време, за мен източник на емоции.

А примера с "Войната на таралежите" е много показателен, за малка част от вг обществото преди 30 години. Тогава имаше един британски за един банков чиновник, който си купи кола и я изкарваше само в неделя, за да отиде до автомивката. И какъв извод трябва да направим от това за сегашното британско общество?

Примерът не е показателен за малка част от обществото, и не само отпреди 30 години. Примерът е показателен за мнозинството българи днес и сега. Ако не беше показателен, братя Мармалеви нямаше да го снимат във филм. Очеводно нямаш абсолютно никаква представа как стоят нещата в България, какви са и какви не са българите.

Затова ще цитирам отново проучването на Kotler и Armstrong 2001 р.173 - "Испанските и чернкожите потребители в САЩ купуват повече висококачествени и маркови продукти отколкото средностатистическия бял американец. Бедните южноверопейци и източноевропейци показват по-голяма ориентация към маркови стоки - дрехи, обувки, часовници - отколкото жителите на редица богати западни държави"

ПС. Спортът не само е губене на време, но е гигантска простотия. Затова айде моля - спортът вън от университетите

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Примерът не е показателен за малка част от обществото, и не само отпреди 30 години. Примерът е показателен за мнозинството българи днес и сега. Ако не беше показателен, братя Мармалеви нямаше да го снимат във филм. Очеводно нямаш абсолютно никаква представа как стоят нещата в България, какви са и какви не са българите.

Ахаа, братята знаели какво ще стане след 30 години и снимали филма. Страхотен довод няма що! ОчевАдно е, че си първа инстанция не само по спорта, а и по това, кой каква представа има или няма.

Затова ще цитирам отново проучването на Kotler и Armstrong 2001 р.173 - "Испанските и чернкожите потребители в САЩ купуват повече висококачествени и маркови продукти отколкото средностатистическия бял американец. Бедните южноверопейци и източноевропейци показват по-голяма ориентация към маркови стоки - дрехи, обувки, часовници - отколкото жителите на редица богати западни държави"

Каква е връзката с неизмазаните къщи, Булсаткома и марковите стоки? Доказах ти, че с антената е по-евтино, както и че даже 10-годишния наем не стига за да се измаже една средна двуетажна къща, която има към 200 кв. м. за измазване. Сега марковите дрехи (от Витошка или Илиенци?), мобилните (стационарните НЕ вършат работа, освен, ако си стоиш само в офиса и в къщи и нямаш деца), после цигарите, ракийката, и шопската салатка (която разбира се не е шопска).

ПС. Спортът не само е губене на време, но е гигантска простотия. Затова айде моля - спортът вън от университетите

Разбрахме! Има още няколко хиляди теми тук, както и други форуми. Можеш да постнеш мнението си, навсякъде, за да може повече потребители да усетят и възприемат мъдростта ти (ама се приготви да ти горят ушите :)).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...