Отиди на
Форум "Наука"

Защо българинът не си е измазал къщата, а в същото време пие, пуши и има по 2 сателитни антени на фасадата?


Recommended Posts

  • Потребител

Португали никога не е била ориенталска и комунистическа; нито е по-бедна от България; нито пък цялата е такава, каквато я описваш.

Частните случаи нищо не доказват - древноримско правило.

Португалия е била и ориенталски ориентирана, владяна от араби 500 години, и комунистическа също, след Револусау душ кравуш. И по линия на португалската компартия Стефка Берова ходи да пее фаду в Лисабон през 1976

А по време на Салазар драги КГ125, Португалия е в пъти по-бедна и мизерна от България по времето на соца. няма пътища нищо няма. Страшна мизерия. А през 19 век, когато си измазват къщите с плочки произведения на изкуството, цари тотална мизерия и глад. А тук в българия хората живеят охолно, строят дворци из Пловдив и мнозинството са средна класа търговци които търгуват с целия свят. Айде да не говорим кой колко е беден. Въпреки това, цялата страна, от Траз-уж-монеш до Ългарв е страна музей.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
... и комунистическа също, след Револусау душ кравуш. И по линия на португалската компартия Стефка Берова ходи да пее фаду в Лисабон през 1976.....

Я пак... Португалия комунистическа :biggrin: смеееех. И какво е национализирано? Може би и селското стопанство (това не е точно национализация, ама в различните държави различно се е наричало, а в Португалия как? И техните колхози и ТКЗС-та как са се наричали? Може и на португалски).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я пак... Португалия комунистическа :biggrin: смеееех. И какво е национализирано? Може би и селското стопанство (това не е точно национализация, ама в различните държави различно се е наричало, а в Португалия как? И техните колхози и ТКЗС-та как са се наричали? Може и на португалски).

Ами да, земята е национализирана, правят и ТКЗТа, наричат се cooperativas agricolas, национализират се и всички хотели, и фабрики. За период от половин година партията национализира всичко.

"este sucedeu-se um período de confronto político muito aceso entre forças sociais e políticas, designado como Processo Revolucionário em Curso, com especial ênfase durante o Verão de 1975, a que se chamou Verão Quente, no qual o país esteve prestes a cair num novo período de ditadura, desta vez de orientação comunista."

Днес най-известният португалски писател, Жузе Сарамагу, е виден комунист, и политически деец от времето на правителството на националното спасение. А типично за епохата след Салазар португалско име, днес фамилия, е Тавареш, изкуствено наложено по съветски образец. Но това са само подробности.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ами да, земята е национализирана, правят и ТКЗТа, наричат се cooperativas agricolas, национализират се и всички хотели, и фабрики. За период от половин година партията национализира всичко.

Днес най-известният португалски писател, Жузе Сарамагу, е виден комунист, и политически деец от времето на правителството на националното спасение. А типично за епохата след Салазар португалско име, днес фамилия, е Тавареш, изкуствено наложено по съветски образец. Но това са само подробности.

Добре де ;). Ти твърдиш, че културата се променя едва ли не с хилядолетия. А в Португалия строя се сменя хей така - за половин година. Даже на Сталин са били нужни години и няколко милиона в земята, а няколко десетки в Сибир. Въпреки, че доколкото разбрах, соца (или комунизма) е само един вид дозавършване или надстройка върху хилядолетните традиции на руснаците. Как е при португалците? Абе дедо Маркс добре, че не е жив, чичковците Ленин и Сталин също, щяха да си изскубят брадите (и мустаците) и щяха да признаят, че са били обикновенни аматьори (ама това в СССР е било меншевизъм). Започването на изграждането на комунизма в СССР официално е било обявено през 36-та почти 20 години след ВОСР. А нек'ва си Португалия. Не наистина е смешно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре де ;). Ти твърдиш, че културата се променя едва ли не с хилядолетия. А в Португалия строя се сменя хей така - за половин година. Даже на Сталин са били нужни години и няколко милиона в земята, а няколко десетки в Сибир. Въпреки, че доколкото разбрах, соца (или комунизма) е само един вид дозавършване или надстройка върху хилядолетните традиции на руснаците. Как е при португалците? Абе дедо Маркс добре, че не е жив, чичковците Ленин и Сталин също, щяха да си изскубят брадите (и мустаците) и щяха да признаят, че са били обикновенни аматьори (ама това в СССР е било меншевизъм). Започването на изграждането на комунизма в СССР официално е било обявено през 36-та почти 20 години след ВОСР. А нек'ва си Португалия. Не наистина е смешно.

Не разбрах.

Стой се сменя за часове. Това е формална стъпка. Културата обаче не се променя така лесно. Ама това са две различни неща. Строят най-лесно можеш да смениш. А културата не.

Какво не е ясно за Португалия. Група крайно леви полковници правят пуч, превземат казармата do Carmo и обявяват комунистическо правителство. За месец два национализират къде що има. Развяват си коня две години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Превземането на казармата ду Карму. Начало на комунистическата революция в Португалия.

Lutou foi por eles próprios, como se usava naquele tempo, tentando impôr uma ditadura tutelada pela ex-URSS. - опит за налагане на диктатура, покровителствана от СССР.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Я сега - КОГА ПОЧНА, КОГА СЕ ПРОВЕДЕ И КОГА СВЪРШИ?

Конкретно ако обичаш - кога комунистите побеждават в Португалия, колко от тези кооперативи съществуват и за колко време?

Преди или след Салазар ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Я сега - КОГА ПОЧНА, КОГА СЕ ПРОВЕДЕ И КОГА СВЪРШИ?

Конкретно ако обичаш - кога комунистите побеждават в Португалия, колко от тези кооперативи съществуват и за колко време?

Преди или след Салазар ? :)

Ние за какво спорехме? Има ли или няма комунизъм, и национализация в Португалия, нали така. Еми оказа се че има. От 1974 до 1976. Само за две години се извършват чудовищни неща, а няколко хиляди напускат страната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Май и тук се повтаря старото правило ,,пази боже сляпо да прогледне,, абе защо всеки който поживее малко навън и започва да плюе няма лошо да не му харесва тук може да сме доста назад но веднага почват сравненията с ,,белите,,страни,,култура,, братче не като тука.За Португалия пак питам навсякъде ли е цвете както я описваш.Специално мен ме кефат гръцките туристи които идват е те такова възпитание нема.Но всеки с разбиранията си.Основния въпрос обаче остава като пример мога да дам един приятел ливанец никога не съм го чул да каже нещо лошо за мястото от което идва.Дано не съм прав ама си представям вие каква реклама ни правите сред познатите си,после защо ни питат имаме ли лъвове.Абе манталитет какво да правиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Май и тук се повтаря старото правило ,,пази боже сляпо да прогледне,, абе защо всеки който поживее малко навън и започва да плюе няма лошо да не му харесва тук може да сме доста назад но веднага почват сравненията с ,,белите,,страни,,култура,, братче не като тука.За Португалия пак питам навсякъде ли е цвете както я описваш.Специално мен ме кефат гръцките туристи които идват е те такова възпитание нема.Но всеки с разбиранията си.Основния въпрос обаче остава като пример мога да дам един приятел ливанец никога не съм го чул да каже нещо лошо за мястото от което идва.Дано не съм прав ама си представям вие каква реклама ни правите сред познатите си,после защо ни питат имаме ли лъвове.Абе манталитет какво да правиш.

Виж сега. Въпрос на култура е дали ще посочваш слабите си страни или не. Една от най-положителните качества на българина е неговата самоирония и самокритика. Това ливанеца или гръка никога няма да направят, защото са с прекалено раздуто самочувствие.

Ние не плюем българите. Само описваме какви са. Това е. Примерно от моя блок постоянно летят боклуци от прозорците. Еми летят, какво да направя. А съседите ми се изсулват на стълбището. Аз не плюя никого. Само споделям. Това е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ние за какво спорехме? Има ли или няма комунизъм, и национализация в Португалия, нали така. Еми оказа се че има. От 1974 до 1976. Само за две години се извършват чудовищни неща, а няколко хиляди напускат страната.

Няма разбира се! Строй не се сменя за часове. Даже за години. Ако твърдиш това влизаш в сериозен конфликт с корифеите на научния (хихихихи) комунизъм. Както и с всички историци занимавали се с тази материя. Или смяташ, че като е превзета Бастилията няколко часа след това се е възцарил буржоазния строй във Франция на 14.07.1789-та точно в 23:37 по Парижкия меридиан. Хахаха найстина несериозно!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма разбира се! Строй не се сменя за часове. Даже за години. Ако твърдиш това влизаш в сериозен конфликт с корифеите на научния (хихихихи) комунизъм. Както и с всички историци занимавали се с тази материя. Или смяташ, че като е превзета Бастилията няколко часа след това се е възцарил буржоазния строй във Франция на 14.07.1789-та точно в 23:37 по Парижкия меридиан. Хахаха найстина несериозно!

Не знам какво се е възцарило, но Португалия се управлява почти две години от комунистическо правителство, което национализира земята и индустрията. Ние не говорим за възцаряването на някакъв строй, а за чисто формалния въпрос има ли комунстическо парвителство или няма. Какво е успяло да наложи или не, е съвсем друг въпрос.

Ако не знаеш Декларацията за правата на човека е приета за една нощ.

Нещо друго неясно?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Искаш да кажеш че липсата на самочувствие е признак за висока култура ли. :bigwink: Самоирония казваш и посочване на слабите страни няма лошо обаче руският принц има доста високомерно разбиране за самоиронията.И пак не отговори на простичкото ми питане за Португалия.А иначе това за двете години комунизъм останал съм с впечатление че повечето от самите португалци не го знаят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Искаш да кажеш че липсата на самочувствие е признак за висока култура ли. :bigwink: Самоирония казваш и посочване на слабите страни няма лошо обаче руският принц има доста високомерно разбиране за самоиронията.И пак не отговори на простичкото ми питане за Португалия.А иначе това за двете години комунизъм останал съм с впечатление че повечето от самите португалци не го знаят.

Ниското самочувствие е културна особеност на българина. Не е нито ниска, нито висока, нито висша, нито нисша култуа, защото такива неща не съществуват. Просто култура, българска култура.

Аз пък смятам, че мнозинството португалци, поне възрастните, които познавам, помнят много добре. И са травмирани. Преди 7 дни присъствах на една доста интересна дискусия на тема: комунизма в португалия след революцията на карамфилите, с участие на двама професори от университета в Куимбра.

Айде кажи къде в Португалия къщите са неугледни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Самоиронията и ниското самочувствие са културни измерения на социално ниво. Американците ги нямат, първенци по тях са японците и корейците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не знам какво се е възцарило, но Португалия се управлява почти две години от комунистическо правителство, което национализира земята и индустрията. Ние не говорим за възцаряването на някакъв строй, а за чисто формалния въпрос има ли комунстическо парвителство или няма. Какво е успяло да наложи или не, е съвсем друг въпрос.

Ако не знаеш Декларацията за правата на човека е приета за една нощ.

Нещо друго неясно?

Кат не знаеш мълчи си! Ама не, комонистическо, та комунистическо. В Библията пише: по делата ще ги познаете, а не по декларациите ;). Национализацията не е акт, а процес. Ако беше писал, че разглеждаш въпроса формално, подхода ми щеше да е друг. То и БСП е лява партия, ама провеждаше спретната дясна политика. Позволи си да сравниш 2 годишното псевдокомунистическо управление на Португалия с почти 50 годишното (не, не комунистическо, само социалистическо, ама пак псевдо според теб, щото истинския социализъм е на север ;)) в Б-я. Ама хайде да те пътам аз тез полковници португалци ли са били? И как се връзва с твоите теории за хилядолетната неизменяема култура? То и в Монголия, както и в Афганистан победи соца (за малко, ама не за толкоз малко кат 2 години). В едната с БТ-7, в другата със 72-ки и 55-ци (или бяха 54-ки?). Ще те замоля когато разглеждаш нещата по различен начин да го пишеш!

Верно е Декларацията е приета бързо, а черния ЧОВЕК, кога си получи правата? В (почти)всички постове се прокрадва расизъм или нещо подобно, вече се чудя защо се занимавам с теб?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кат не знаеш мълчи си! Ама не, комонистическо, та комунистическо. В Библията пише: по делата ще ги познаете, а не по декларациите ;). Национализацията не е акт, а процес. Ако беше писал, че разглеждаш въпроса формално, подхода ми щеше да е друг. То и БСП е лява партия, ама провеждаше спретната дясна политика. Позволи си да сравниш 2 годишното псевдокомунистическо управление на Португалия с почти 50 годишното (не, не комунистическо, само социалистическо, ама пак псевдо според теб, щото истинския социализъм е на север ;)) в Б-я. Ама хайде да те пътам аз тез полковници португалци ли са били? И как се връзва с твоите теории за хилядолетната неизменяема култура? То и в Монголия, както и в Афганистан победи соца (за малко, ама не за толкоз малко кат 2 години). В едната с БТ-7, в другата със 72-ки и 55-ци (или бяха 54-ки?). Ще те замоля когато разглеждаш нещата по различен начин да го пишеш!

Верно е Декларацията е приета бързо, а черния ЧОВЕК, кога си получи правата? В (почти)всички постове се прокрадва расизъм или нещо подобно, вече се чудя защо се занимавам с теб?

Ами разбира се че го разглеждам формално, за две години малко неща могат да се направят, още повече че е пълен хаос в страната. Но фактите са факти, спорът ни е по-скоро фактологичен, отколкото практичен. Португалските полковници са си именно чисти комунисти, а политиката им се направлява от съветски емисари, придвидливо пристигнали в Лисабон седмици след революцията. И да полковниците са португалци, като Жоау Жардим например.

Друг е въпросът, че както споменаваш, след революцията поргугалия а и испания се управляват повече от леви правителства, отколкото от десни.

Пак ще кажа - политическият строй е едно нещо, а културата - съвсем различно. Стой се налага насила, а култура - не.

На 8 септември сме капиталисти монархисти, а на 9-ти вече сме комунисти. Въпрос на дни. Културата обаче си ни е все същата и преди и сега.

Не разбрах за каквъ расизъм говориш. Расизъм аз виждам в постовете на КГ125, който твърди че културата на черните африканци с там-тамите била нисша, а пък нашата била висша. Пълни глупости. А, и някакви културни нива споменава. На което аз се противопоставям категорично.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Е, така е. Само според мен не бива да се драматизират тези неща ами да се види КАК ДА СЕ ОПРАВЯТ?

Напротив, трябва да се драматизират всички неща и няма как да се оправят докато хората са прости, мързеливи и злобни.

Ей например днес в една община не само, че ме мотаха 30 мин за ксерокс, а и охраната не искаше да ме пусне да си направя копие, та трябваше служителката да излезе лично и да му нашока канчето на простака.

В същата тази община съвсем скоро ще внеса 1500лв. местни данъци.

И нищо няма да се промени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

?!?!

С колко полицаи и свещеници си се срещал??

Момчета, вие май си правите изводи от медийни образи.

Аз съм се срещал с десетки.

Що?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Въпрос за Португалия? Какво стана след ФОРМАЛНОТО управление на комунистичвско правителство там?

Колко министри от това правителство не няха комунисти? Колко концлагера има Португалия през комунизма?

След нациоализацията на какво част от индустрията пос;едва реституция?

Какво обезщетение беше платено за национализацията?

Кое ТОЧНО национализираха?

Колко земеделски кооперации направиха и имаше ли там частна собственост върху зенята?

Колко църкви бяха затворени, колко празници - забранени?

___

Комунизъм, ама друг път. Едно е комунисти на власт, друго е комунизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Въпрос за Португалия? Какво стана след ФОРМАЛНОТО управление на комунистичвско правителство там?

Колко министри от това правителство не няха комунисти? Колко концлагера има Португалия през комунизма?

След нациоализацията на какво част от индустрията пос;едва реституция?

Какво обезщетение беше платено за национализацията?

Кое ТОЧНО национализираха?

Колко земеделски кооперации направиха и имаше ли там частна собственост върху зенята?

Колко църкви бяха затворени, колко празници - забранени?

___

Комунизъм, ама друг път. Едно е комунисти на власт, друго е комунизъм.

Всичко това което питаш беше направено. Но трая кратко. Ние доколкото си спомням не спорим колко било продължило, а изобщо имало ли е или не.

И кооперации има, и остатъците от индустрията и тн.

Всички от правителството бяха комунисти. И за твое сведение не успяха да направят концлагери, а затвориха десетките лагери, които беше построил Салазар.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...