Отиди на
Форум "Наука"

Защо българинът не си е измазал къщата, а в същото време пие, пуши и има по 2 сателитни антени на фасадата?


Recommended Posts

  • Потребител

Да видим...

И моля да не разправяте легендите за ниските доходи. Цигарките, ракийката и Булсаткома и други подобни глупости са сумарно около 10 лв. на ден.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да видим.

И моля да не разправяте легендите за ниските доходи. Цигарките, ракийката и Булсаткома и други подобни глупости са сумарно около 10лв. на ден.

Въпрос на приоритети, но това повече ми мяза, че говориш за циганите...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпрос на приоритети, но това повече ми мяза, че говориш за циганите...

А, не е за циганите! Има къщи които са по на 50-60 години и си стоят неизмазани. Главно по селата, но и в градовете има случаи да стоят неизмазани къщи по 10-20 години. На турци, цигани, българи и пр. За мнозина наистина не е важно. От вътре може да е като луксозен хотел, а отвън като коптор.

Има къщи строени от малки червени тухлички, които изглеждат доста ефектно така и ако се измажат ще се обезличат, но от вътре трябва да се сложи изолация задължително. Къщата на дядо ми е строена преди ок. 80 години именно от такива тухли и е неизмазана до днес. Той и баба ми сами са я строили, сами без никаква помощ и точно когато сложили покрива са се преместили в Омуртаг. Къщата остава неизмазана отвън и когато се връщат да живеят в нея след ок. 30 години вече не им се е занимавало явно. Къщата е здрава и красива, но супер студена през зимата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А, не е за циганите! Има къщи които са по на 50-60 години и си стоят неизмазани. Главно по селата, но и в градовете има случаи да стоят неизмазани къщи по 10-20 години. На турци, цигани, българи и пр. За мнозина наистина не е важно. От вътре може да е като луксозен хотел, а отвън като коптор.

Има къщи строени от малки червени тухлички, които изглеждат доста ефектно така и ако се измажат ще се обезличат, но от вътре трябва да се сложи изолация задължително. Къщата на дядо ми е строена преди ок. 80 години именно от такива тухли и е неизмазана до днес. Той и баба ми сами са я строили, сами без никаква помощ и точно когато сложили покрива са се преместили в Омуртаг. Къщата остава неизмазана отвън и когато се връщат да живеят в нея след ок. 30 години вече не им се е занимавало явно. Къщата е здрава и красива, но супер студена през зимата.

Ами горе-долу по същата причина, поради която чернокожите и емигрантите в САЩ показват по-голяма склонност към маркови дрехи и скъпи коли, отколкото местното население, и като цяло бедните южноевропейски страни и някой от Централна Америка имат по-голям брой мобилни телефони от колкото богатите западноевропейци, канадци и американци. Говорим за едно от явленията, което е корелант на колективистичната култура - приписаното обществено положение.

За редица жители на бедните колективистични култури мобилните телефони, сателитните чинии, марковите дрехи, скъпите коли, са просто статусни символи, а практическата функция е на заден план. Чрез тези дрънкулки показваме статус, приписано обществено положение. Или както съм казвал и друг път, от антропологична гледна точка няма голяма разлика дали ще извадим скъп джиесем на масата пред приятели, или ще си пробием бърните с най-голямата сламка, както правят североамериканските, а и не само те, индианци.

Интересно е обаче кои са тези статусни символи. Това са дрехи - в колективистичните култури винаги има засилен стремеж към шаренията и кича - цветовете традиционно са израз на статус дори в животинския свят - в западните страни дрехите са изчистени от към цветове. Колкото по-висок е индексът на колективизъм, толкова по-шарено става.

Накити, палта от лисици и норки, ланци, обеци, татуировки.

Скъпи коли, а ако не са скъпи ,задължително със тъмни стъкла, мобилни телефони, и както казваш Невски - БУЛСАТКОм.

Кое е общото между всичко това. Или да задам въпросът по друг начин - защо БУЛСАТКОМ, а не интернет?

Ами защото сателитната чиния се вижда отдалече, а интернетът не.

Важното е да внушим респект с всички видности и материални придобивки, които имаме, често купени на кредит, или просто взети на заем. В софия има магазини, които предлагат маркови чанти под наем - плаща се на час разходка с чантата по Витошка. Не е важно да е удобно, важното е да ни видят.

Няма да е пресилено ако кажа, че приписаното обществено положение е може би най-силният фактор, който определя потребителското поведение в бедните колективистични култури, като българската.

Забележете - абсолютен първенец по мобилни телефони на глава от населението в Европа традиционно е Гърция. Канада и Австралия са далеч назад. За гърците мобилният телефон е статусен символ, внушава респект, създава впечатления у околните. За канадеца телефона е просто необходимост. Ако няма с кого да говори, а той често няма, защото е индивидуалист, просто не му трябва телефон.

Неизмазването на къщите е горе-долу по същата причина, поради която има толкова грозни фасади в градовете, разбити тротоари, изоставени стари коли по улиците, боклуци и мръсни стълбищни площадки. Фасадата на дома често се възприема като част от общественото пространство, а то в колективистичните култури, е нещо чуждо, нещо външно спрямо "нашето". Логично е то е да занемарено. Но вътрешността вече си е наше, затова се поддържа.

Наистина за поддържането на общественото пространство са нужни пари, не само индивидуалистична западна култура. Но дори така, как иначе можем да обясним ситуацията в Гърция и Словения - държави със сходен БВП, които показват изумителен контраст в това отношение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
За редица жители на бедните колективистични култури мобилните телефони, сателитните чинии, марковите дрехи, скъпите коли, са просто статусни символи, а практическата функция е на заден план. Чрез тези дрънкулки показваме статус, приписано обществено положение. Или както съм казвал и друг път, от антропологична гледна точка няма голяма разлика дали ще извадим скъп джиесем на масата пред приятели, или ще си пробием бърните с най-голямата сламка, както правят североамериканските, а и не само те, индианци.

С това съм съгласен, но само донякъде, защото може и да не е само това...

Специално за мобилните телефони е въпрос на бърборливост - просто южняците са по-бъбриви и по-мързеливи и затова така се развихрят по мобилните...

А простият човек гледа телевизия по много. Той(тя) е телеман... Нямам истински интелигентен приятел, който да гледа телевизия безоткатно или да си е сложил 300 програми. Възможно е това да звучи префърцунено, но приемам критики. Въпреки това смятам, че телеманията е признак на ниска интелигентност...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С това съм съгласен, но само донякъде, защото може и да не е само това...

Специално за мобилните телефони е въпрос на бърборливост - просто южняците са по-бъбриви и по-мързеливи и затова така се развихрят по мобилните...

А простият човек гледа телевизия по много. Той(тя) е телеман... Нямам истински интелигентен приятел, който да гледа телевизия безоткатно или да си е сложил 300 програми. Възможно е това да звучи префърцунено, но приемам критики. Въпреки това смятам, че телеманията е признак на ниска интелигентност...

Наистина броя телефони може да зависи от няколко неща, сред които е степента на колективизъм в едно общество - колективистичните култури са заинтересовани да поддържат постоянно контактите си с близки и роднини, а ако към това добавим и цените, много хора имат по два три телефона за всеки оператор.

Но не е само това. В редица бедни страни с голям брой мобилни на глава от населението хората живеят с цялата си рода, близо до повечето си приятели и имат всекидневни интензивни лични контакти с познатите си, та да не им се налага да говорят често по мобилните. Въпреки това имат по два три телефона.

да не говорим, че мнозинството хора имат мобилни, въпреки че имат и стационарни телефони, които вършат перфектна работа да ги свържат с близки и роднини.

Но дори и така да е, това не може да обясни защо бедните страни като нашата имат по-засилена склонност към маркови стоки, отколкото богатите.

И наистина, защо иначе чернокожите, латиносите и китайците в САЩ купуват повече маркови дрехи, бижута, коли, съпи телефони, отколкото местното население.

По същата причина в България се купуват дипломи. В западна европа една купена диплома без знания срещу нея е напълно безполезна. У нас не е така - не е важно какво знаеш, важна е дипломата. По дипломата съдим за човека и му приписваме определени знания или незнания. Приписано обществено положение.

Твърдението ти, че простотията е правопорционална на телевизионните канали би имало смисъл само ако го подкрепиш със статистически данни. Иначе е в сферата на предположенията.

Не е важно колко телевизия гледаш, а какво гледаш. Простият гледа 12 часа Планета, а "умният" или по-малко проястият - Нешънъл Джиографик или Хистори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето типичен пример за българския манталитет и сремеж към приписано обществено положение. В момента се върти филмчето Войната на таралежите. Децата искат да си построят игрище пред блока, но един очилат чичко, току що върнал се от Северна Африка, си е паркирал чисто новия Опел на игрището и смята да си строи гараж на мястото, отредено за сопортна площадка. Чичката е манияк за колата си - да не му я издраскат, откраднат, и постоянно пищи, че нямало части за нея в България. Същевременно не я кара, а ползва служебна Волга.

и сега ключовият въпрос - за какъв дявол му е кола, която не кара, и за която няма части в България. Очевидно за гъзария. Да се покаже. Опелът за него е статусен символ, не практична нужда.

Ето това е мнозинството българи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Специално за мобилните телефони

Наистина броя мобилните телефони зависи от няколко неща...

- представителите на колективистичните култури са заинтересовани да поддържат постоянно контактите си с близки и роднини,

- много хора имат по два-три мобилни телефона за всеки оператор (Вивател, Емтел, Глобул)

- много хора имат личен и служебен мобилен телефон (или - лични и служебни моб. тел.)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

- представителите на колективистичните култури са заинтересовани да поддържат постоянно контактите си с близки и роднини,

- много хора имат по два-три мобилни телефона за всеки оператор (Вивател, Емтел, Глобул)

- много хора имат личен и служебен мобилен телефон (или - лични и служебни моб. тел.)

А стремежът, на който съм свидетел постоянно, да се сменя телефона, защото вече бил демоде, на какво е функция?

и още въпроси - нима в канада и Австралия да нямат служебни телефони.

Вярно, там хората общуват по-малко с роднините си, но пък общуват много по-интензивно с непознати, в т.ч и по телефон. И все пак в Гърция имат повече мобилни отколкото в Австралия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има и друг важен въпрос:

Хората, носещи мобилни телефони (един и повече), търсени ли са повече от своите роднини, приятели, колеги и клиенти или те самите търсят повече споменатите категории хора? За какво носят телефона/ите - за да телефонират или - за да се обаждат, когато биват търсени?

Сещам се за онзи виц, в който мъж се хвали на приятеля си, че откакто е купил мобилен телефон на жена си, тя все си стои вкъщи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Има и друг важен въпрос:

Хората, носещи мобилни телефони (един и повече), търсени ли са повече от своите роднини, приятели, колеги и клиенти или те самите търсят повече споменатите категории хора? За какво носят телефона/ите - за да телефонират или - за да се обаждат, когато биват търсени?

Сещам се за онзи виц, в който мъж се хвали на приятеля си, че откакто е купил мобилен телефон на жена си, тя все си стои вкъщи.

Това не е толкова важен въпрос. Познавам хора, които никой не търси, и те рядко търсят някого, но това не им пречи да имат последна марка мобилен апарат, и настояват да е с блу туут, въпреки че не знаят да го използват.

това дали ти търсиш или теб търсят няма никакво значение. защото и за двете ще свърши работа някой по-старичък апарат. Но не - бългрите настояваме да е супер модерен, с хиляда функции въпреки че не знаем да ги използваме, еди коя си марка да е, и да го сменяме регулярно.

Главният въпрос е, защо българите - и преди всичко голяма част от тези с ниски доходи - имаме подчертана склонност към маркови стоки и показност, по-висока от тази при богатите страни?

Забелязвали ли сте традиционният ритуал на българи, сядащи на маса в кафене - първото което правят е да си извадят мобилните и да ги поставят ритуално на масата, така че всички да видят кой с какъв е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би няма да изненадам никого, ако споделя един пример.

Познавам хора, и то не малко, които са безработни, по цял ден си седят вкъщи, нямат пари за нищо, изключили са си стационарния телефон в дома, защото не могат да си плащат таксата от 7 лева на месец, но държат да имат мобилен, някои от тях имат и по два три, и то доста нови, и ги сменят като "остареят",

въпреки че им излиза по-скъпо.

e това какво е?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Твърдението ти, че простотията е правопорционална на телевизионните канали би имало смисъл само ако го подкрепиш със статистически данни. Иначе е в сферата на предположенията.

Не е важно колко телевизия гледаш, а какво гледаш. Простият гледа 12 часа Планета, а "умният" или по-малко проястият - Нешънъл Джиографик или Хистори.

Казах, че телеманията е проява на ниска интелигентност, а също казах, че съм "правил проучване" само сред моите познати. Не държа твърденията ми да се възприемат... :bottom:

Попитай твоят учител Минков, колко запален телеман е и тогава ще си говорим... :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

- Интерес към новите технологии, желание да ги усвоят

- Избиване на комлекс за малоценност (Аз може да съм световно неизвестен, да съм никой, да не ме познават дори на етажа в блока, в който живея, ама... я ми вижте телефона, дрешките и цигарите... Аз имам завършен само осми клас, а вие може да имате две и повече висши образования, ама с тях не можете да си купите телефонче като моето!)

- Желание да се вместят в някаква социално-икономическа група/прослойка, класа, каста (?!) Или - да изглежда, че са част от такава

- Да ги (х)аресат момичеата (респективно - момчеата)

- Имат излишни пари и предпочитат да ги дадат за телефонче, вместо - за книги, образование, компютър и интернет (неща, които не са толкова видими)

- Човекът Хикс има телефона Игрек, трябва и АЗ да го имам! Не може така...

- Сина на съседа има три телефона, а аз - само един! Тази несправедливост трябва да бъде поправена. Бегом към най-близкия магазин за телефони! Стоп! Там няма кой да ме види. Кръгом и бегом към новия мол! Може и нищо да не си купя, ама ще ме видят и ще ме помислят за потенциален клиент.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Казах, че телеманията е проява на ниска интелигентност, а също казах, че съм "правил проучване" само сред моите познати. Не държа твърденията ми да се възприемат... :bottom:

Попитай твоят учител Минков, колко запален телеман е и тогава ще си говорим... :crazy_pilot:

Проучване сред познаните не става. Трябва представителна извадка.

Аз пък познавам доста преподаватели, които гледат телевизия винаги когато могат, въпросът е какво гледат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
- Интерес към новите технологии, желание да ги усвоят

- Избиване на комлекс за малоценност (Аз може да съм световно неизвестен, да съм никой, да не ме познават дори на етажа в блока, в който живея, ама... я ми вижте телефона, дрешките и цигарите... Аз имам завършен само осми клас, а вие може да имате две и повече висши образования, ама с тях не можете да си купите телефонче като моето!)

- Желание да се вместят в някаква социално-икономическа група/прослойка, класа, каста (?!) Или - да изглежда, че са част от такава

- Да ги харесват момичеата (респективно - момчеата)

- Имат излишни пари и предпочитат да ги дадат за телефонче, вместо - за книги, образование, компютър и интернет (неща, които не са толкова видими)

- Човекът Хикс има телефона Игрек, трябва и АЗ да го имам! Не може така...

- Сина на съседа има три телефона, а аз - само един! Тази несправедливост трябва да бъде поправена. Бегом към най-близкия магазин за телефони! Стоп! Там няма кой да ме види. Кръгом и бегом към новия мол! Може и нищо да не си купя, ама ще ме видят и ще ме помислят за потенциален клиент.

Тук вече съм съгласен, вече сме на една вълна. С едно изключение - първото твърдение. Често хора с чисто нови и модерни апарати, компютри, и тн. нямат и най-малка представа как да ги използват, или ползват минимума.

Иначе всичко което си написал, с изключение на първото, се вмества прекрасно в определението - приписано обществено положение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук се намесва един по-сериозен и интересен въпрос. Всички сме запознати с пирамидата на потребностите на Маслоу. Често обаче в училище пропускат да ни кажат, че Маслоу е американец, че и евреин. Това означава, че това е адна доста етноцентрична и оттук, субективна теория. Тя отразява потребностите на американците, а те са изключение, самотен и изолиран клъстър в културната карта на света.

С една дума - пирамидата на Маслоу е неприложима в този си вид в 80% от света.

Първо, защото в българия, и в Източна Европа, пирамидата не е пирамида, а е трапец - пилсват й последните два етажа - за признание и за развитие. У нас практически малко хора се стремят към развитие - като станат на 40 години, умира целия ентусиазъм, и следващите 20 години са топлене на стола и очакване на пенсия.

Второ - в българия и страните като нашата често първо се задоволяват луксозните потребности, дори когато някои от основните не са задоволени. Хората купуват скъпи мобилни, коли, маркови дрехи, често на кредит, а нямат пари да си плятат тока, парното, водата и наема.

Значи той живее в неизмазана къща, няма прозорци на втория етаж, с една дума няма покрив над главата, обаче има сателитна цифрова телевизия. Е какво е това? посоката на задоволяване на потребностите май е отгоре надолу.

Или човека има натрупани с месеци сметки за ток, вода, наем, има опасност да го изритат от квартирата, да му спрат тока и водата, тегли кредит и си купува плазма, вместо да си покрие сметките.

За незапознатите с теорията на Абрахам Маслоу - ето я пирамидата на ценностите:

post-471-1250079661_thumb.png

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тук се намесва един по-сериозен и интересен въпрос. Всички сме запознати с пирамидата на потребностите на Маслоу. Често обаче в училище пропускат да ни кажат, че Маслоу е американец, че и евреин. Това означава, че това е адна доста етноцентрична и оттук, субективна теория. Тя отразява потребностите на американците, а те са изключение, самотен и изолиран клъстър в културната карта на света.

С една дума - пирамидата на Маслоу е неприложима в този си вид в 80% от света.

Първо, защото в българия, и в Източна Европа, пирамидата не е пирамида, а е трапец - пилсват й последните два етажа - за признание и за развитие. У нас практически малко хора се стремят към развитие - като станат на 40 години, умира целия ентусиазъм, и следващите 20 години са топлене на стола и очакване на пенсия.

Второ - в българия и страните като нашата често първо се задоволяват луксозните потребности, дори когато някои от основните не са задоволени. Хората купуват скъпи мобилни, коли, маркови дрехи, често на кредит, а нямат пари да си плятат тока, парното, водата и наема.

За незапознатите с теорията на Абрахам Маслоу - ето я пирамидата на ценностите:

Здрасти!

Чакай малко! Първо разгледай колко енергия (зарплата) дава един средно американец да задоволи нуждите си на най-долният, основният етаж.

После гледай другите.

Що за незамазаните къщи, ами когато им скочи калема с 1000% за отопление, ще си помислят дали си струва да облицоват къщите със стереопор.

Иначе и държавичката може би е виновна със своите недомислени закони.....

На времето питах човек, строил къща на обширно дворно място на 3 етажа, като всеки етаж стая и нещо+стълбище.

Каза ми, че законът гласи да се плаща данък за къщата според това колко м2 заема от терена на дворното място.

А данък се плаща само от този ден от както се приключи строежа. Но докато стърчат железобетонни пръчки и зградата не е замазана строежът (заради финансови затруднения) е временно(за 10-20-30-40 години)прекратен, но още не е завършен. Така, че данък за сега .......няма.

Незнам това ли е причината?

:post-20645-1121105496::whistling::tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Проучване сред познаните не става. Трябва представителна извадка.

Добр'утро, стринко Марийо! Добре, че ти ми го каза. Е, щом не разбираш за какво ти говоря, нека бъде твоето... :baby::baby::baby:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само да уточня, че не обсъждам циганските къщи, а тези на етнически българи в един от най-богатите райони на БГ.

За другите не ми се пише и не ми се качват снимки. Предполагам се сещате защо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Незнам но ми е много смешно /и тъжно/като почнат да се обсъждат такива неща,по точно да се сравняваме защо българите така,а другите не така.В същия дух мога и аз да попитам що американските къщи масово са конструкции и като духне по силно ,,довиждане,,,дали са толкова тъпи че да не се сещат да направят една стабилна постройка.Колко от по малките им градове имат канализация и що в почти всяка къща има басейн.Дали след като има толкова разбирачи някой е виждал с очите си за какво първо пита средностатистическото американче при наемането на къща или при покупка.Честно казано и в Англия има неизмазани къщи що ли не ги мажат и те,Въобще това е въпрос на личен избор и е валидно за всяка точка на планетата и от това не могат да се правят изводи щото ако някой си мисли че американци ,германци и тн. не се интересуват и не купуват нови модели телефони и други жестоко се лъже,даже поради по високите им финансови възможности често част от придобивките им въобще не се използват.Само един пример/лично наблюдение/човек който определено е скаран с техниката притежаваше така добре оборудван гараж на който дори професионален сервиз може да завиди.Най важното е че го показваше с такова самочувствие че чак беше смешно.И последно броя на неизмазаните къщи не е толкова висок просто част от тях са изоставени защо ли.А и това че нямал пари за сметки купувал си плазма вместо да ги плати еми колко от американците са си купили нещо с свои пари,масово повечето от покупките им не са обезпечени,коли,плазми,къщи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Незнам но ми е много смешно /и тъжно/като почнат да се обсъждат такива неща,по точно да се сравняваме защо българите така,а другите не така.В същия дух мога и аз да попитам що американските къщи масово са конструкции и като духне по силно ,,довиждане,,,дали са толкова тъпи че да не се сещат да направят една стабилна постройка.Колко от по малките им градове имат канализация и що в почти всяка къща има басейн.Дали след като има толкова разбирачи някой е виждал с очите си за какво първо пита средностатистическото американче при наемането на къща или при покупка.Честно казано и в Англия има неизмазани къщи що ли не ги мажат и те,Въобще това е въпрос на личен избор и е валидно за всяка точка на планетата и от това не могат да се правят изводи щото ако някой си мисли че американци ,германци и тн. не се интересуват и не купуват нови модели телефони и други жестоко се лъже,даже поради по високите им финансови възможности често част от придобивките им въобще не се използват.Само един пример/лично наблюдение/човек който определено е скаран с техниката притежаваше така добре оборудван гараж на който дори професионален сервиз може да завиди.Най важното е че го показваше с такова самочувствие че чак беше смешно.И последно броя на неизмазаните къщи не е толкова висок просто част от тях са изоставени защо ли.А и това че нямал пари за сметки купувал си плазма вместо да ги плати еми колко от американците са си купили нещо с свои пари,масово повечето от покупките им не са обезпечени,коли,плазми,къщи.

Такива неща се обсъждат, защото става въпрос за култура. Американците и германците купуват скъпи и нови мобилни, но само ако могат да си го позволят и само след като са си платили сметките за наем, ток, вода. В България хората не си плащат с години тока и водата, защото нямат пари, но за един скъп мобилен или плазма взимат кредит и веднага купуват.

В Америка и Европа първо печелиш, и чак след това купуваш според приходите. В България хора дето нямат 5 лева в джоба купуват като луди скъпи дрънкулки. Има все пак малка разлика.

Вярно е че къщите в САЩ често са паянтови. Но айде сравни една дървена американска къща в предградието с неизмазаните и грозни мастодонти по българските села. Разликата е от небето до земята.

Това е така, защото американеца и българина имат два противоположни манталитета.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи казваш че си сигурен че американците първо плащат сметките после купуват,щот те ги плащат пак на кредит ако ти е ясно за какво става дума а това че купуват скъпи неща само ако могат да си го позволят пак ли си сигурен щот ако почти целият ти живот е на кредит как преценяваш дали можеш да си позволиш нещо/не на всички де/Даже от известно време им пускат филми как да излезем от капана на кредита,демек учат ги да преценяват кое могат и кое не могат да си позволят.Както виждам си добре информиран заатова искам да те попитам едно средно статистическо американче с неговата заплата дали може да си позволи нещата които има или почивката която си организира без кредит и колко средно като сума са изтеглените кредити на калпак от населението,мисля че имаше някаква статистика.Колкото до предградията ако мислиш че всичките им ,,паянтови,, къщи са като по филмите не мисля че си прав.Иначе термина ,,паянтова,, къща няма нищо общо с американските а има съвсем друго значение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Значи казваш че си сигурен че американците първо плащат сметките после купуват,щот те ги плащат пак на кредит ако ти е ясно за какво става дума а това че купуват скъпи неща само ако могат да си го позволят пак ли си сигурен щот ако почти целият ти живот е на кредит как преценяваш дали можеш да си позволиш нещо/не на всички де/Даже от известно време им пускат филми как да излезем от капана на кредита,демек учат ги да преценяват кое могат и кое не могат да си позволят.Както виждам си добре информиран заатова искам да те попитам едно средно статистическо американче с неговата заплата дали може да си позволи нещата които има или почивката която си организира без кредит и колко средно като сума са изтеглените кредити на калпак от населението,мисля че имаше някаква статистика.Колкото до предградията ако мислиш че всичките им ,,паянтови,, къщи са като по филмите не мисля че си прав.Иначе термина ,,паянтова,, къща няма нищо общо с американските а има съвсем друго значение.

Никой не спори че купуват на кредит. Но теглят кредит само ако имат сигурен доход и са сигурни, че могат да го покрият. Тук не спорим кой взима кредит и кой не. Спорим за това, че в България хората често купуват луксозни стоки само от гъзария, без да са си покрили елементарните сметки. На Запад всичко има градация. Купуваш това, което ти е по джоба. Ни повече, ни по малко. Дори и на кредит. Само че и кредита ти е по джоба, според работата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Странни теми се пръкват в последно време в БГН. Едните такива другите онакива, а българите прости, прости (хайде с ниска култура), ама с големи антени (претенции) и с малки мобилни (самочуствие). А и не си мажат къщите (простаци)! Друго си е Скандинавия-та, там ракия не пият (е нямат, водката скъъъъпа, скъъъпа, ама в петък си взимам кашонче, освен ако не скоча до Прибалтика), цигари йок! А и къщата, къщата е измазана, ама кой я измаза вече не помня :(.

А дивите балканци нищо не плащат, а са фукат с мобилни и плазми (абее, и банките им едни балкански.... позволяват, кат ИНГ, Райфайзен и т.н). Това за тока много ми хареса ;), може ли да ме светнеш, как с години да не плащам тока? Не съм от Столипиново.

В Европа и Америка се живее на кредит от години, и то от много години. В Б-я колко хора имат кредитни карти? А и тииии, знаеш ли как се тегли кредит в Б-я? И това ли са българите? Защо изискваш представителност в проучванията от другите, а ти не даваш нито едно представително проучване? Дай нещо представително за българите, неизмазанити къщи мастадонти, антените и мобилните. Тогава може да дискутираме. А на доводите, "видях, чух и т.н." мога да ти отговоря само: в каква среда живееш? Защото в моята няма такива неща.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...