Отиди на
Форум "Наука"

3 Юни 1393г. - Посичането На Цар Иван Шишман


Recommended Posts

  • Потребители

m34.jpg

Около 17-18 дни след битката в м. Ровине край р. Арджеш завръщащия се от не много успешния поход срещу Влашко султан Баязид наредил да бъде посечен цар Иван Шишман в Никопол. Там свършва историята и започва легендата. Това е можи би най-популярния български владетел в епохата на турското робство. С неговоти име се свързвали местности, крепости. Няколко селища претендират той да е погребан там.

Макар и в днешната историография цар Иван Шишман да е представян като ленив и нерешителен владетел, в народното творчество името му се свързва със сражения и ръководене отбрана на крепости.

Народните песни за цар Иван Шишман

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Друго интересно е, че Крали Марко и Иван Шишман започват да управляват в една и съща година (от РХ) и умират в една година. Има една народна песен, в която се говори и за двамата, но нея я нямам. Май я бях чел в един от томовете на СбНУ, в който имаше само песни за Крали Марко.

shishman-medal.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Цар Иван Шишман наистина е водел ожесточена битка на живот и смърт срещу могъщия завоевател, но в крайна сметка прави доста некадърни ходове и изпуква жокерите си, в резултат на което е сложен край на българската държавност (сега Фружин като прочете това ще побеснее :P )

Но все пак се е борил героично срещу безбройните нашественици, докато за Крали Марко просто недоумявам как е могъл да остане в спомените и легендите с такъв образ, какъвто определено не е бил. Освен, че е сърбин (а не българин), той и се е биел на страната на османците срещу християните. Не разбирам какво уважение може да заслужава той. :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами легендите за Крали Марко са няколко пласта. В най-стария основата са тракийски митове. Напр. за Вида самовила - тракийската богиня Бендида. Богиня на ноща, на луната, на женското начало, закрилница на горите. Или крилатия кон.

Следващия пласт е за живота на самия крал Марко - за строителната му дейност, някои семейни приключения. Най-впечатляващото е знаменитата му фраза на Ровине, където се сражавал на страната на турците: "По-добре да загина, но да победи християнската войска".

Следващата фигура е доста тайствена - среща се като Каралюк или Дебел Новак. Двете фигури на Новак и Марко запонали да се смесват още през 16 век и още тогава някои пътешественици твърдят, че това било едно и също лице. Този Каралюк освободил пленени християни и тъй като явно станало с подкрепа на бълг. владетели емир Сюлейман (сина на Баязид І) предприел поход срещу бълг. земи. Кой знае защо това събитие го наричат въстание на Константин и Фружин?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Варлорд,ама много си прав.

Сега, гледах Николай Овчаров в предаването на Пламен Павлов и ето какво каза човека.При битката при ровине Цар Иван Шишман отива да помогне на мирчо ,но закъснява.Турците го изпреварват и преминават дунава.Когато българите го преминават става битка и царя е заловена армията разбита,слез това с щурм е превзет и никопол.

И въобще какво искате от човека,той цял живот воюва с турците и дори за момент не се отказва.Ще ви дам само датировка на войните му с турците 1371-1378 първа война за софия,1380-1386 втора война за софия,1388-1389 първа война в мизия,1392-1395 втора война в мизия/като забележете през 1392 превзема шумен.

За мен той е един от най великите българи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

О-о, Фружине, как приемаш подобно твърдение? Не зная откъде е изкопал Овчаров подобни данни (не съм гледал предаването), но аз такова нещо не съм срещал в изворите. А и не е логично. От битката при Ровине Баязид не се връща като победител - в най-добрия случай успехът му не е пълен. Е, ако на връщане е спечелил сражение срещу Шишман - защо основните турски източници го премълчават? Тази победа чудесно би могла да замаже случилото се при Ровине.

Обезглавяването на Шишман е описано в кратка турска бележка от 1451г., която гласи: "Тогава Никополската област се владееше от един господар на име Шишман, който също като влашкия воевода плащаше харадж на нашия господар. За да премине на отсамния бряг на реката, той поиска ладии от онзи - така и онзи му подготви. след като се озова на отсамния бряг, той накара да доведат гореспоменатия Шишман и го обезглави. И като завладя също Никопол, го превърна в санджак."

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вероятно е предположение, как може да е бил заловен Шишман. Не е невъзможно - вижте например владетелят на София бан Янука, са го издебнали по време на лов и след пленяването му съпротивата е сломена, а иначе е била яростна съпротива.

Но наистина и аз не знам източник, който да говори за това. Официалната теория е, че го пленяват при превземането на Никопол, а той е бил вътре и го е отбранявал.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
О-о, Фружине, как приемаш подобно твърдение? Не зная откъде е изкопал Овчаров подобни данни (не съм гледал предаването), но аз такова нещо не съм срещал в изворите. А и не е логично. От битката при Ровине Баязид не се връща като победител - в най-добрия случай успехът му не е пълен. Е, ако на връщане е спечелил сражение срещу Шишман - защо основните турски източници го премълчават? Тази победа чудесно би могла да замаже случилото се при Ровине.

Обезглавяването на Шишман е описано в кратка турска бележка от 1451г., която гласи: "Тогава Никополската област се владееше от един господар на име Шишман, който също като влашкия воевода плащаше харадж на нашия господар. За да премине на отсамния бряг на реката, той поиска ладии от онзи - така и онзи му подготви. след като се озова на отсамния бряг, той накара да доведат гореспоменатия Шишман и го обезглави. И като завладя също Никопол, го превърна в санджак."

Твърдо вярвам в него и считам че летописната бележка на турски е някаква недомислица.След като прочетох ,,Корона на историите,, на Саддедин твърдо се убедих че на туски летописи не бива да се вярва.

В момента не мога да се обоснова пространно защото имам много тежък кръвоизлив в коляното,изпитвам силни болки и съм на силни обезболяващи.

В тая връзка силно желая да оъществя сексуален контакт с майката на здравния министър.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

С болното коляно? Едва ли ще можеш да чакаш на опашката.

Шегата настрана, съчувствам ти. Да те боли нещо наистина е отвратително усещане.

Не съм много вещ в турските извори, затова не настоявам на мнението, което изразих. Надявам се обаче скоро да се оправиш, защото ще ми бъде интересно да прочета аргументите, които обещаваш. Vale!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

През 1395г. Шишман не е отбранявал Никопол. За посичането се говори и в Безименната бълг. хроника. В случая Шишман правилно е предприел изчаквателна позиция и е дал кораби турската войска да се прехвърли на юг от Дунава. Въпреки победата при Ровине, турския успех бил доста съмнителен (тъй да се каже Пирова победа) и това силно смъкнало турския вонен рейтинг. Мирчо избягал при Сигизмунд, който пък подготвял голям поход. Шишман не е ходил да помага на Мирчо - това си го е измислил Индиана Овчаров. Но най-вероятно е бил замесен в подготвяния поход на Сигизмунд, тъй като репресивните действия не били само в Никопол, а и в Търново - заточаването на Евтимий, изселването на търновци, избиването на болярите. Най-вероятно е бил оказан турски натиск и на Страцимир и във връзка с това е било посещението на Константин и Йоасаф в Търново.

А за министъра има едно - колкото повече го псуваш, толкова повече се размножава. :w00t: Тъй че бързо оздравяване. :v:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Уточнение - нямах предвид през 1395, а през 1393 г.!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Модератор История

Между другото някой ходил ли е в Никопол?Има ли данни къде точно е посчен Иван Шишман и някакви податки за гроба му.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...