Отиди на
Форум "Наука"

Клане на "сърби" в Сурдулица по време на ПСВ?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Стоедине, самоцелната "обективност" е нещо като съвременната политическа коректност. Всъщност сестра й е. Води до дълбоко неадекватни изводи.

Когато говориш за пленници, спомни си за десетките хиляди пуснати по домовете им сръбски пленници след края на кампанията през 1915 г.

После ги сложи на взените и събери всички парчета на "мозайката в Сурдулица".

Това, че българската история не е изследвала ясно и добре този период не значи, че има нещо нередно, а значи, че тя има известни недостатъци. Ето ние тука, хем е форум, видяхме събитията и става ясно, че всичко е на 90% огромен пропаганден балон.

Какво да се прави с паравоенни формирования, запалили града и избили болницата?! При това те влизат в сражение, не идат на чеверме. Може би има някой неправомерно или неморално убит пленник. Но десетки хиляди?!

Веднъж като излъже пропагандата, именно обективността изисква при нея да има презумпция за лъжа. Т.е. историята ще следва да приеме нещо за доказано само след надлежното му, пълно и точно доказване. Защото на кое в сръбската версия сега да вярвам - на 800 000, тровени с газ в църкви ли, на 20 000 ли, дето са повече от сбора на цялато население, или на днешните сайтове за "хомота на окупатора"??!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 147
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор История

Виж Стоядине има определени моменти от война когота ожесточението взема връх и се стига до схватки на живот и смърт в които не важат общоприетите правила.Веднага ти давам два примера:

1.Калиманци през Междусъюзническата война и по точно битката за Баньо чука.Челен щиков удар с участието на две колони с обща численост 15 000 души.Пленници не се вземат.

2.Сталинград 1942 г.Битка ожесточаваща се ден на ден - пленници също не се вземат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

БГ-ВЛАХ каза "От друга страна, и нямаме много интерес да човъркаме около режимът ни в Сърбия."

Защо бе Влах, по време на ПСВ, България владее територии насалени изцяло с етнически българи, независимо какво е било съзнанието им и степента на сърбизация! Албанците не ги броя.

Няма от какво да се срамуваме! А Топличкото въстание избухва в населената със сърби Куршумлия и със сърбомани-българи Прокоп (Прокупле). Другаде въстание няма, има само предвижване и безчинства на сръбски банди!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да не говорим пък, че точно в Куршумлия омиротворяването се води от австроунгарски части. Така че за там не би трябвало да ни обвиняват за каквото и да било, българите всъщност разгонват разбойническите сръбски шайки тероризиращи българското население във Враня и Сурдулица.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, убедихте ме! Оказа се, че няма проблем и сме чисти, неопетнени...Вината е на разбойническите сръбски шайки, които са тероризирали и убивали беззащитните българи, а после са сложили костите на жертвите си в гробница и са я превърнали в паметник на сръбското ''мъченичество''!

Да приключваме тази досадна тема и да се върнем към ползотворните дебати за произхода на българите, а? :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

:) E, недей тъй де. Дискусиите затова са дискусии, защото все някой някого убеждава в нещо:)

Разбираема позиция е твоята, просто мисля, че трябва да оценката да е адекватна на събитията. Сега какво да правя, като сърбите са правили много повече бели от българите в онова време и места. История....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Защо бе Влах, по време на ПСВ, България владее територии насалени изцяло с етнически българи, независимо какво е било съзнанието им и степента на сърбизация! Албанците не ги броя.

Няма от какво да се срамуваме! А Топличкото въстание избухва в населената със сърби Куршумлия и със сърбомани-българи Прокоп (Прокупле). Другаде въстание няма, има само предвижване и безчинства на сръбски банди!

Защото, Караконджуре, явно не сме дорасли,

за да говорим обективно и без емоций за грешките си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Е, убедихте ме! Оказа се, че няма проблем и сме чисти, неопетнени...Вината е на разбойническите сръбски шайки, които са тероризирали и убивали беззащитните българи, а после са сложили костите на жертвите си в гробница и са я превърнали в паметник на сръбското ''мъченичество''!

...

... и цивилното население нито е субект при избухване, нито обект при потушване на въстанието.

(Големи ми се виждат тези шайки от "едва 3-4000"(sic), ама карай.)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... и цивилното население нито е субект при избухване, нито обект при потушване на въстанието.

(Големи ми се виждат тези шайки от "едва 3-4000"(sic), ама карай.)

Сладкодумните колеги само мен ли убедиха? Още ли се съмняваш в високия морал рицарски нрав на българския войник? Влах Неверни! :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защото, Караконджуре, явно не сме дорасли,

за да говорим обективно и без емоций за грешките си.

----------------

Грешки няма, има потушаване на враждебен бунт, диверсия на противника във военно време! И трябва да знаеш че нашите пак много меко са се държали с гадовете като Коста Пекянец!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да не говорим пък, че точно в Куршумлия омиротворяването се води от австроунгарски части. Така че за там не би трябвало да ни обвиняват за каквото и да било, българите всъщност разгонват разбойническите сръбски шайки тероризиращи българското население във Враня и Сурдулица.

-------------

Абсолютно си прав, така е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Е, убедихте ме! Оказа се, че няма проблем и сме чисти, неопетнени...Вината е на разбойническите сръбски шайки, които са тероризирали и убивали беззащитните българи, а после са сложили костите на жертвите си в гробница и са я превърнали в паметник на сръбското ''мъченичество''!

Да приключваме тази досадна тема и да се върнем към ползотворните дебати за произхода на българите, а? :biggrin:

------------

Така ли, а за погрома над Босилеград да си чувал, извършен от сръбските герои!

Сръбската измет разбира само от куршум, и тогава и днес също!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

------------

Така ли, а за погрома над Босилеград да си чувал, извършен от сръбските герои!

Сръбската измет разбира само от куршум, и тогава и днес също!

Шовинист :biggrin: Всичко което си написал е така красиво и романтично, че чак се просълзих. Представих си наказателните взводове разстрелващи ''сръбската измет'', но не разбрах ти ли ще се нагърбиш със свещенната мисия?

Уважавам кръвожадни смелчаци като теб! Само така!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Грешки няма, има потушаване на враждебен бунт, диверсия на противника във военно време! И трябва да знаеш че нашите пак много меко са се държали с гадовете като Коста Пекянец!

Виж сега, аз ти говоря не за Пекянец & Co., а за населението,

което явно(така се говори) го отнася покрай "крутите мерки" след това.

Дали са 2, 20, 200, 2000 или 20000 е без значение, тъй като става въпрос за цивилни,

а и моя милост не знае за военни процеси.

Отделен въпрос, че това се случва - възстават "едва 3-4000"(sic) - в край, считан за български.

Друг въпрос е, с к'ъв акъл тамошната и тогавашна българска администрация

позволява на паравоенни(неофициални) и австрийски(чужди) части да "потушават"

в този - нека повторим - считан за български район.

Грешка има.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Сладкодумните колеги само мен ли убедиха? Още ли се съмняваш в високия морал рицарски нрав на българския войник? Влах Неверни! :biggrin:

Никой ли, бре, stoedin-е, близък или по-далечен роднина не ти е разказвал(макар и от втора ръка)

за подвизи(от всякакъв род) през ПСВ?

Те не винаги са с онзи сладникав патос на редактирани от издателствата спонени,

затова пък позволяват нЕкои заключения относно рицарят, изпратен на война с цивилните си навуща ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами аз досега не съм чувал за война или потушаване на бунтове без цивилни жертви. Това просто е неизбежно, въпросът тук е какви са били нормите и практиките в България и Сърбия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи все пак за това което съм казал че има вероятност сърбите да са избили българи в Сурдулица и да са го представили наопаки имаме вече подобен случай когато преди няколко години в Пирот в Яндик Маала при строеж на сграда сърбите се натъкват на много кости и започнали да се питат от къде е това и мислили че това са жертвите на българите 1941 или пък 15 година но есхумацията показва че това са кости от 1885 година и сърбите признават че са избити от тях но го представят че това са не българи ами торлаци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Шовинист :biggrin: Всичко което си написал е така красиво и романтично, че чак се просълзих. Представих си наказателните взводове разстрелващи ''сръбската измет'', но не разбрах ти ли ще се нагърбиш със свещенната мисия?

Уважавам кръвожадни смелчаци като теб! Само така!

----------------------------------------------

Г-не Стоядинович, няма друг начин за постигане на национално обединение освен силовия! Историята друг не е измислила. Във военно време действат военните закони!

В Сурдулица сръбски бунт не е имало, бънтът е в етнически сръбска Куршумлия и сърбоманско, още от преди 1878 г. Прокопие или както го кпръстихте вие сърбите Прокупле (градът на Св.Прокопий).

Това че са решили да правят от този жалък бунт, всенародно въстание си е плосък сръбски номер, на който се връзват разни български "космополитни" интелектуалчета :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дядо ми е служил в окупационния корпус в Поморавието през ВСВ и е разправял за издевателства над цивилното население там.Българската армия къде гласно,къде негласно е допускала това.Възможно е,освен виновните в Сурдулица,да има и невинни жертви,набедени примерно за съучастници,още повече,че паравоенните формирования не се отличават с голяма прецизност.Веднага в главата ми изниква паралел с т.нар.Драмско въстание.И там със сигурност има невинни жертви.

Въпросът ми обаче е какво от това?

Първо,във военовременна обстановка е напълно нормално да се случват подобни неща.Случват се на всички армии по света и по всяко време.Дори американците,които всячески искаха да се представят за освободители и цивилизатори не можаха да избегнат подобно нещо-да си спомним "Абу Гариб".И това през 21 век.

Второ,налице са насилствени действия срещу установената ,в случая българска власт.Как трябва да се реагира според "човеколюбците"?При това държавата е в състояние на война и подобни действия отслабват тила й.Всъщност това е и тяхната цел-говоря за Сурдулица.Разбира се,че българският интерес трябва да бъде защитен.

И трето,България има опит и в налагането на демократичен режим в новопридобити територии,например в създадената администрация в Източна и Западна Тракия по време на Балканската война има представители на турската и гръцка общности там.Нещо,което впоследствие всички знаем как завърши-под гръцко и турско управление тези земи бяха напълно обезбългарени.Но така или иначе,по време на балканските войни населението там е мирно и получава адекватно представителство и отношение.

За мен сръбските данни са очевидно преувеличени,а разбира се и ние сме хора като всички останали,а не ангелчета и е напълно възможно да има и някой друг невинен цивилен,несправедливо обвинен и пострадал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Дядо ми е служил в окупационния корпус в Поморавието през ВСВ и е разправял за издевателства над цивилното население там.Българската армия къде гласно,къде негласно е допускала това.Възможно е,освен виновните в Сурдулица,да има и невинни жертви,набедени примерно за съучастници,още повече,че паравоенните формирования не се отличават с голяма прецизност.Веднага в главата ми изниква паралел с т.нар.Драмско въстание.И там със сигурност има невинни жертви.

Въпросът ми обаче е какво от това?

Първо,във военовременна обстановка е напълно нормално да се случват подобни неща.Случват се на всички армии по света и по всяко време.Дори американците,които всячески искаха да се представят за освободители и цивилизатори не можаха да избегнат подобно нещо-да си спомним "Абу Гариб".И това през 21 век.

Второ,налице са насилствени действия срещу установената ,в случая българска власт.Как трябва да се реагира според "човеколюбците"?При това държавата е в състояние на война и подобни действия отслабват тила й.Всъщност това е и тяхната цел-говоря за Сурдулица.Разбира се,че българският интерес трябва да бъде защитен.

И трето,България има опит и в налагането на демократичен режим в новопридобити територии,например в създадената администрация в Източна и Западна Тракия по време на Балканската война има представители на турската и гръцка общности там.Нещо,което впоследствие всички знаем как завърши-под гръцко и турско управление тези земи бяха напълно обезбългарени.Но така или иначе,по време на балканските войни населението там е мирно и получава адекватно представителство и отношение.

За мен сръбските данни са очевидно преувеличени,а разбира се и ние сме хора като всички останали,а не ангелчета и е напълно възможно да има и някой друг невинен цивилен,несправедливо обвинен и пострадал.

Много хубаво си го казал! А сега замени Сурдулица или Драма с Батак и ще ти стане ясно за какво говоря. За двойния аршин...

Пищим за клането в Батак, че е геноцид, сърдим се на всеки дръзнал да твърди, че има сериозно митологизиране на събитието и превръщането му в символ на жестокостта на турците, а когато някой от съседите ни обвини в подобни издевателства казваме, че това са нормални неща по време на война или пък направо отричаме вероятността българи да извършат подобно нещо!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

----------------------------------------------

Г-не Стоядинович, няма друг начин за постигане на национално обединение освен силовия! Историята друг не е измислила. Във военно време действат военните закони!

В Сурдулица сръбски бунт не е имало, бънтът е в етнически сръбска Куршумлия и сърбоманско, още от преди 1878 г. Прокопие или както го кпръстихте вие сърбите Прокупле (градът на Св.Прокопий).

Това че са решили да правят от този жалък бунт, всенародно въстание си е плосък сръбски номер, на който се връзват разни български "космополитни" интелектуалчета :crazy_pilot:

Станах и сърбин вече! :biggrin: Туркофил, сърбин, а един симпатяга ме обиди на либерал! А, щях да забравя за най-свежото- космополит. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Защото, Караконджуре, явно не сме дорасли,

за да говорим обективно и без емоций за грешките си.

Не сме дорасли и да се пазим от заблудата да виждаме наша грешка във всеки чужд упрек. Това също е комплекс, и то не малък.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Дядо ми е служил в окупационния корпус в Поморавието през ВСВ и е разправял за издевателства над цивилното население там.Българската армия къде гласно,къде негласно е допускала това.

Кой корпус?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Много хубаво си го казал! А сега замени Сурдулица или Драма с Батак и ще ти стане ясно за какво говоря. За двойния аршин...

Пищим за клането в Батак, че е геноцид, сърдим се на всеки дръзнал да твърди, че има сериозно митологизиране на събитието и превръщането му в символ на жестокостта на турците, а когато някой от съседите ни обвини в подобни издевателства казваме, че това са нормални неща по време на война или пък направо отричаме вероятността българи да извършат подобно нещо!!!!

Ти не разбра ли за разликата, за която говорим вече цяла тема? Двойния аршин е неприемлив, когато се прилага към еднакви неща. Батак и Сурдулица не са еднакви. И мащабите на митологизирането им не са еднакви хич.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...