Отиди на
Форум "Наука"

Какво се случва с Владимир-Расате след 893 година?


Recommended Posts

  • Модератор История
Преди 14 минути, resavsky said:

Торн според теб къде върви границата между България и Великоморавия и имало ли е въобще такава.

На север малко навътре в днешна Словакия успоредно на днешната украинско-словашка граница, после на юг по Дунав. По-голямата част от областа на днешна Унгария западно от Дунав е била или на Блатненското княжество или германска, но буквално година преди това е завладяна от Великоморавия. Значи на юг по Дунава. Не ми е ясно положението на тогавашна Славония около Осиек, но грубо казано, южната граница на Блатненското княжество след 885 е южна граница на Великоморавия. И ако са ги изгонили от тази граница, като нищо може и първия голям град да е бъдещия Нандор Фехервар, демек днешния Београд.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 413
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор
Преди 4 минути, Thorn said:

Не ми е ясно положението на тогавашна Славония около Осиек, но грубо казано, южната граница на Блатненското княжество след 885 е южна граница на Великоморавия.

Там не беше ли по това време катедрата на свети Методий? В Срем.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е аз що имам спомен, че Методий си е бил съвсем реален епископ в Срем по едно време. Преди да се захванат с Кирил със създаването на Глаголицата.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 минути, Thorn said:

Титулярната да. Но Срем тогава е български и там не ебават 

Айде редактирай го малко

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 минути, Aspandiat said:

Е аз що имам спомен, че Методий си е бил съвсем реален епископ в Срем по едно време. Преди да се захванат с Кирил със създаването на Глаголицата.

Не знам. Но Срем по самуилово време е български и вероятно е български още от Омуртаг.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Петер Юхас в "Кирил и Методий по българската Морава" представяше Методий като реален епископ на Срем през 40-те или 50-те години на 9 век. Ама ме мързи сега да се дзверя на монитор в книгата му.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 44 минути, Aspandiat said:

Петер Юхас в "Кирил и Методий по българската Морава" представяше Методий като реален епископ на Срем през 40-те или 50-те години на 9 век. Ама ме мързи сега да се дзверя на монитор в книгата му.

За такъв го представя .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Интересното е друго, че на мястото където би трябвало да е Коцел има идентична на Плиско-преславската керамика и открит печат на българския архиепископ Георги.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, resavsky said:

Е стига за Симеон се твърди че губи някакви територии от маджарите.Само дето сериозно се съмнявам че тези територии някога сме ги владели.Когото Климент и компания идват в България около 880 година ясно е казано че най крайната западна точка на България е Белград.И остава такава чак до 1018 година.Салан може и да е етнически българин но май въобще не е християнин и управлява някакви васални територии с много широка степен на автономия..Във всеки случай Климент определено не иска да отиде при него макар че Борис копнеел за такива мъже.

Ти така го тълкуваш. Белград не е граничен град, а пристанище на Дунав и голям административен център - седалище на висш български управител.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Thorn said:

И какви са ти основанията да се съмняваш? Крум унищожава аварите. Къде - там? Омуртаг се бие по Тиса. Къде -там? Борис се бие сума ти пъти в района и то активно,

Огромни . Посочи , ако обичаш къде се бие Омуртаг по.....Тиса ?  М..да наистина щедро въображение се изисква за да се представи възпоменателния надпис за удавения  таркан Онегавон в....битки на Омуртаг !  Сигурен съм разбира се , че ти приемаш битките ...и за успешни за ….Омуртаг !? Нищо ,че ако приемем с наистина голямо налягане, че такава или такива са се състояли  и злополучния таркан се е удавил , то и логика и статистика сочат , че удавените са повече сред победените отколкото сред победителите . А и поне едно "срещу враговете" да имаше ..Но , карай ...изключения винаги има и защо пък това да не едно от тях. Ама за твое неудобство има и още един удавен - този път на изток в Днепър ! С него какво правим ? Нападал ли е или е бягал ? Карай... Но уважаеми Торн , бъди  щедър и посочи един каменен надпис от времената на техния бум (серийно производство ) между Крум и Борис намерен в …."там" -- Отвъдунавската !? Специално Омуртаг си пише за разни измерителни единици , какво и къде строи , ама свършват до Дунав. Пише , той пише и къде се е родил  и къде е строил. Ама нали Симеон трябва да ги загуби тези земи...Кои от учените мъже са пратени от Бориса на север от Дунав ? Къде там  се дават  книжовните центрове и местата за почивка. Нейде по Карпатите има чудно красиви места.....Торне. Но уви не ще узнаем.  

 

On ‎7‎.‎7‎.‎2018‎ г. at 17:06, Стоедин said:

 Наскоро гледах динамичните карти качени тук и за първи път осъзнах, че баткото на Симеон Велики владее и управлява по голяма държава от наследилия го. Но когато се говори и пише за Симеон винаги се подхожда с идеята за неповторимост и все едно на голо поле е изградил империя. Не е справедливо, нали?

И ...динамичните карти ли са доказателството ?  Къде, кога е резидирал  Расате оттатък Дунав ?  Има си едно сведение, че Владко е загубил войната със сърбите и батисал войската. Та се налага татко му да го откупва …. ...голям пълководец ще да е. Четири години управлява , ама пиянденето му с пиянде не се обгради с верни хора и войска, не вземе да спечели някоя и друга войница, а баща му излиза и ..без проблем го детронира !  През първите 4-години от управлението си знаеш ли какво вече е постигнало  братчето му ? Печели ….3 (с думи три ) войни ! Там някъде е и Булгарофигон.  Там някъде и за първи път европейски владетел корми маджарите. Там някъде Симеон е с огромни заслуги за генетиката на съвременните маджари …   .. Почерпка от мен за Торн като "фен"  на Симеон   Тръгнал на поход срещу турките, но те като не получили помощ от ромеите, той ги избил всичките и станал още по-надменен !   Със сигурност Расате, щеше да извърши далеч по грандиозни победи …...

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Евристей said:

Огромни . Посочи , ако обичаш къде се бие Омуртаг по.....Тиса ?  М..да наистина щедро въображение се изисква за да се представи възпоменателния надпис за удавения  таркан Онегавон в....битки на Омуртаг !  Сигурен съм разбира се , че ти приемаш битките ...и за успешни за ….Омуртаг !? Нищо ,че ако приемем с наистина голямо налягане, че такава или такива са се състояли  и злополучния таркан се е удавил , то и логика и статистика сочат , че удавените са повече сред победените отколкото сред победителите . Но , карай ...изключения винаги има и защо пък това да не едно от тях.  Но уважаеми Торн , бъди  щедър и посочи един каменен надпис от времената на техния бум (серийно производство ) между Крум и Борис намерен в …."там" -- Отвъдунавската !? Специално Омуртаг си пише за разни измерителни единици , какво и къде строи , ама свършват до Дунав. Пише , той пише и къде се е родил  и къде е строил. Ама нали Симеон трябва да ги загуби тези земи...Кои от учените мъже са пратени от Бориса на север от Дунав ? Къде там  се дават  книжовните центрове и местата за почивка. Нейде по Карпатите има чудно красиви места.....Торне. Но уви не ще узнаем.  

 

И ...динамичните карти ли са доказателството ?  Къде, кога е резидирал  Расате оттатък Дунав ?  Има си едно сведение, че Владко е загубил войната със сървите и батисал войската. Та се налага татко му да го откупва …. ...голям пълководец ще да е. Четири години управлява , ама пиянденето не се обгради с верни хора и войска, не вземе да спечели някоя и друга войница, а баща му излиза го детронира !  През първите 4-години от управлението си знаеш ли къде е вече братчето му ? Печели ….2 (с думи две ) войни ! Там някъде е и Българофигон.  Там някъде за първи път европейски владетел корми маджарите. Там някъде Симеон е със огромни заслуги за генетиката на съвременните маджари …   .. Почерпка от мен за Торн като "фен"  на Симеон   Тръгнал на поход срещу турките, но те като не получили помощ от ромеите, той ги избил всичките и станал още по-надменен !   Със сигурност Расате, щеше да извърши далеч по грандиозни победи …...

Картите не са доказателство, така е. Ама много интересно се получава как за Симеон се пускат карти и на тях се вярва, но за Омуртаг или Расате са недостоверни. Аргументите са железни! Що не бил спечелил война за 4 години? Ами не е загубил война. Малко ли е? Не е загубил територии. Срещу сърбите не воюва като владетел и не ми се коментира. Написах, че Симеон наследява голяма и силна държава и малко заслуга за това има и брат му. Освен Крум, Омуртаг, Маламир, Пресиян и Борис, при които се ражда българското царство(империя) реално. Какво е щял да направи Расате не се знае, защото малкия му брат го е детронирал заедно с баща си. И за това виновен е само Расате! Какъв мухльо! Да се остави да го свалят с преврат преди да подпали някоя война с ромеите...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Стоедин said:

 Ама много интересно се получава как за Симеон се пускат карти и на тях се вярва, но за Омуртаг или Расате са недостоверни.

Не, не вярвам на картите и за Симеон. Може  да не си прочел, защото отсъстваше,  но аз изказах едно мнение .

Цитирай

Сега ми се иска да поразсъждаваме по някои малко странни (според мен разбира се) действия на Симеон в неговата външна политика . До към първите няколко години на X век той завладява около 30 крепости в Албания (районът около Драч) за да ги....върне малко по късно на Византия и то запазени с цялото си богатство. Пак по това време обмисля анексирането на Солун останал абсолютно безпомощен след зверското разграбване от Лъв Триполит.  Има индикации, че българска войска се е намирала недалеч от града точно по това време. Кога друг път ще се отдаде такъв невероятен шанс да се завладее такъв важен град. Сведенията са на Лъв Хиросфакт, който специално за целта пристига (2 и 3 мисия в България) и разубеждава Симеон. Разбира се несериозно е да приемем, че ако Симеон е решил твърдо да вземе Солун ще слуша или ще се остави да бъде убеждаван от Лъв за каквото и да е. Явно, че е нямал особено желание за това, но защо ?  Към това прибавям и случващото се с другия голям град - Адрианопол. На два пъти Симеон го превзема, като и двата го губи/връща сравнително лесно. Сякаш не го желае. Първият път арменския управител му предава/подарява града, после го губи, но някак като, че ли се отървава от него и го харизва на хората на Зоя....тя пък ги праща към Адрианопол с много дарове ! Явно е за кого са. При второто завладяване ( градът си е все така голям, богат и здраво укрепен) той го обсажда плътно и го подлага на глад. И пак причина е не толкова самият град, колкото неговия стратег Моролеон/Тимолеон, който нападал ...явно пакостял на ариергарда на българите. Жителите му отварят вратите и му предават стратега си. Тук вече градоначалника го отнася жестоко, но адрианополчани се разминават. Единствената промяна е, че е оставен гарнизон от българи да пази града. Доста за кратко - при ромейско раздвижване , българския гарнизон напуска града...но личи, че е по заповед на Симеон. Явно е, че няма мерак и за този голям тракийски град. Та какви ли са причините ?  Да обърна внимание, че Симеон не е изкушен от плячка - все е останало още за грабеж в пребогатия Солун, а се вижда, че Одрин не е пипнат. Крепостите в Албания също са непокътнати. Дали България е нямала нужния ресурс да владее градове като Солун и Адрианопол ? И Симеон разбира се го е знаел ? Или причините са други ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 час, Евристей said:

Посочи , ако обичаш къде се бие Омуртаг по.....Тиса ?  М..да наистина щедро въображение се изисква за да се представи възпоменателния надпис за удавения  таркан Онегавон в....битки на Омуртаг ! 

Ако беше вложил толкова старание в това да се образоваш поне на  ниво, достатъчно за адекватно участие в дискусията, нямаше да питаш.

 

Annales regni francorum

 

Цитирай

827

Болгары же, пославшие войско, мечом и огнём разорили [области] славян, живущих в Паннонии. И, изгнав их вождей, они поставили над ними болгарских правителей. 

Цитирай

828

Подобным образом и фриульский герцог Бальдрик был освобождён от должностей, которые он имел, так как вследствие его праздности войско болгар безнаказанно разорило пределы Верхней Паннонии. 

http://www.vostlit.info/Texts/rus17/Annales_regni_francorum/frametext2.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Thorn said:

Ако беше вложил толкова старание в това да се образоваш поне на  ниво, достатъчно за адекватно участие в дискусията, нямаше да питаш.

 

Annales regni francorum

 

http://www.vostlit.info/Texts/rus17/Annales_regni_francorum/frametext2.htm

Попитах те по Тиса . Реката Тиса, която е северно от Дунав. Не по Драва , която се намира ….къде , експерте  ?  Нали твърдиш , че

Цитирай

Омуртаг се бие по Тиса. Къде -там?

Или всичко е някъде ….там !

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

+ Кана субиги Омуртаг

Негавон зера тарканът 
беше мой хранен човек
като отиде във войската
се удави в река Тиса
той беше от рода Кубиар

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Thorn said:

+ Кана субиги Омуртаг

Негавон зера тарканът 
беше мой хранен човек
като отиде във войската
се удави в река Тиса
той беше от рода Кубиар

Бурни ръкопляскания !  На моето запитване

 

On ‎10‎.‎7‎.‎2018‎ г. at 22:14, Евристей said:

 Посочи , ако обичаш къде се бие Омуртаг по.....Тиса ?  М..да наистина щедро въображение се изисква за да се представи възпоменателния надпис за удавения  таркан Онегавон в....битки на Омуртаг ! 

Ти  любезно отговаряш

Преди 23 часа, Thorn said:

Ако беше вложил толкова старание в това да се образоваш поне на  ниво, достатъчно за адекватно участие в дискусията, нямаше да питаш.

и ме пращаш ….на юг от Дунав ! Размахваш  познатите и на петокласниците сведения за Омуртаг в ...Панония !  А тя кралю на географията никога не е включвала територии северно от Дунав. Нито Октавиановата , нито Траяновите , нито Константиновите Панонии ! На последвалата корекция от моя страна - какво точно питам - а именно за Тиса, която е северен приток  на Дунав , не южен , ти ми отговоряш гордо с …...Негавон !  Абе похвърча , полетя и кацна пак на моето клонче.  Ми нали аз го написах , бе моето момче.  Освен удавеният таркан има ли други сведения за българска власт в земите северно от Дунав ? Северно !  Нали ? Не юго-запад, не юго-изток !  Само не ми "откривай" и другия удавник в Днепър.  И пак към въпросът : с какво удавения таркан , река Тиса и за фон войската доказва , че по река Тиса са се водили битки ?  С какво противоречи на моето твърдене , че 

Цитирай

щедро въображение се изисква за да се представи възпоменателния надпис за удавения  таркан Онегавон в....битки на Омуртаг ! 

Друг/други от войската споменати ли са ? Загинали , спечелили, загубили , враг ?  Удави се с хората си докато …...преследваше врага, бягаше от врага ?  Няма !  Какво заключение може да си направим от тези няколко думи ? Или ако се държи на битка ...ми статистиката е категорична - удавените са в пъти повече сред победените/бягащи войници отколкото сред победителите/преследващите ги ! Така ли е ? Ми тогава щом искаш непременно битка ето ти - сведението за  удавения таркан недвусмислено говори, че войските на Омуртаг претърпяват разгром и ...никой никога повече и не чува за Отвъддунавска България. Маламир, Исбул и Персиан имали ли ги на Север от Дунав ? Каменни надписи, византийски, латински сведения, жития ? При Борис каква е църковно-просветителната дейност в него огромен район ? Центровете ме интересуват. Имена ми трябват - на градове, на просветители, на монаси, на царски хора, въобще на всичко с марка БГ.  Но на север , пак на СЕВЕР от Дунав.  Ама Симеон ги е загубил. Дотук с моята аргументация.    Сега към МОДЕРАТОР ТОРН.  Откъде и на какво основание е това самочувствие и високопарно държане ? Кой е достоен и  достатъчно образован да бъде допуснат да дискутира с твоя милост ? Все пак си модератор (па макар и новоизпечен) и като такъв не допускай и без това слабото ти възпитание да отиде по дяволите.  Самочувствието не е лошо, но с мярка ! Иначе ако е в излишък, а пък обноски и възпитание в недоимък ( а , май и потенциал) ...не е добре за ….същият потенциал. Сега, като модератор мисля, че няма да пльоснеш толкова ниско та да ми изтриеш поста.....па и да го изтриеш.....си оставащ все същия

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

 „Terram vero que iacet inter Thisciam et Danubium, preoccupavisset sibi Keanus magnus dux Bulgari(a)e, avus Salani ducis, usque ad confinium Ruthenorum et Polonorum et fecisset ibi habitare Sclavos et Bulgaros”.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Thorn said:

 „Terram vero que iacet inter Thisciam et Danubium, preoccupavisset sibi Keanus magnus dux Bulgari(a)e, avus Salani ducis, usque ad confinium Ruthenorum et Polonorum et fecisset ibi habitare Sclavos et Bulgaros”.

Моля те стига номера . В какъвто и цвят и шрифт да ги  пробутваш като търговец на сергия, пак си остават номера. Първо ако можеш да докажеш кой е този Кеан, кога е живял,  какъв е, каква /и дали/ е зависимостта му от Плиска, ако въобще има такава историческа личност. Ми може и да е от 11 век  някой , когато маджарите завладяват Трансилвания, щото май някъде (от там където си извадил червените буквички) се споменава , че е бит от Ищван ? А ? Кога живее Ищван ?  А може и да  Реан - който живее... ехе по времето на Анастасий .  Удобно премълчаваме тези съмнения , но може пък  и да е Крум ?  Защо не, важното е да ни е удобно ! А.. Доказателствата са отегчителни особено когато трябва да се натрие носа на нагъл опонент, дръзнал да се съмнява.  Ще скачаш от век на век , ще пробутваш легендарни личности, времево крайно разхвърляни и съмнителни за да докажеш, че Омуртаг води сражения по Тиса. Може и да се опиташ да натъманиш  Кеан = Кубиар .   Защо не ?  Тогава всичко..  а' ха да си дойде на мястото ...ама откъде маджарите ще са го чували този Кеан, когато по Омуртагово време са мнооого  далеч на Изток ?  А и победата не ще да е тяхна си - на маджарите , а на ...франки ли, остатъчни авари ли...? !  Но няма невъзможни неща.  Успех .

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Ако се пообразоваш малко и употребиш времето да четеш, вместо да ехидничиш, ще видиш, че този велик кеан не  се е срещал с унгарци. С унгарци се е срещал внукът му Салан, който се е бил не с Ищван, а с Арпад. Т.е. говорим за края на 9 век. От времето, когато Омуртаг се е бил по Драва и Тиса са минали около 70 години. Арпад може и живи свидетели да е заварил, че и участници.

 

Ако задаваш такива елементарни въпроси, за чий ми е да се мъча да те образовам? Чети първо и после пиши.

 

За останалите. Онегавон отишъл в войската и се удавил в Тиса, според Евристей значи, че не се е воювало по Тиса. Пък после сам пише, че било свидетелство за поражение. Еври, те хора се давят и в мирно време, давят се и от победонисните армии. НЕ Е свидетелство за поражение. Но и поражение да беше (от кой ли?), това пак ще означава, че там поне се е воювало и сладователно аз съм прав.

Впрочем както обикновено.?

Омуртаг се бие по Тиса.

 

 

Редактирано от Thorn
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...