Отиди на
Форум "Наука"

Втората Световна Война


Recommended Posts

  • Потребител

Е, аз нямам всички, но имам достатъчно! Поствам, това което бях направил на времето в "Бойна слава" и някой нови. Нямам време! Няма да ги продаде в България за 1 000 лв., упс 2 000! Пък и на немски, не върви! Аз бих дал 2 000 долара за всички (дори и тези, които имам), но на български!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Мнения 585
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Любопитни снимки да, както и коментарите под тях :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз като лют испанофил изразявам своята дълбока признателност на еМгето за снимките на шпаньолците на източния фронт. :) В погледите им се чете такава решителност, че вобще не съм изненадан от спечелването на Световното тази година. Момчетата сигурно са чели преди мача с Германия писмата на дядовците си от Източния фронт и бая им бяха набрали на немците. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж снимките добре. Момчетата са очаквали да ги пратят някъде където има слънце, плаж, жени, а немците ги пратили в Антарктида, ама без пингвините. :biggrin: Може ли такова нещо! Аз и най-големия си душманин няма да го пратя да се тепа с братушките при -40C :)

Те моите испанчета и на братушките не простиха на Евро 08 :)):

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като подкарахме с материали от списание "Сигналъ", нека и аз да покажа нещо интересно. Това е немска карта от декемврийския брой на "Сигналъ" от 1941 г., която показва съветските чували и попадналите в плен хора, танкове и оръдия юни-декември `41 г. Интересното е, че може да се направи някаква груба сметка за хипотетичния брой на танковете, оръдията и личния състав в западните военни окръзи, като се калкулират пленниците, избегналите обкръжението, унищожените и оцелелите машини. Има отношение и по темата за теориите на Резун.

post-4896-046288600 1283185000_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж снимките добре. Момчетата са очаквали да ги пратят някъде където има слънце, плаж, жени, а немците ги пратили в Антарктида, ама без пингвините. :biggrin: Може ли такова нещо! Аз и най-големия си душманин няма да го пратя да се тепа с братушките при -40C :)

Те моите испанчета и на братушките не простиха на Евро 08 :)):

Доколкото си спомням, Испанската (или Синята) дивизия се е водила като 250 пехотна дивизия. Франко е пратил

там лудите глави от фалангистите, а е и замазал очите на Хитлер. Действително е считана като една от

най-добрите съединения на Източния фронт. Освен бойните си подвизи, испанците са оставили топъл спомен в сърцата на

много местни жени:))) След едно разпореждане на немското началство, за ограничаване похожденията на иберийците, на

следващия парад войниците накичили щиковете си с надути презервативи, като знак на протест:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като подкарахме с материали от списание "Сигналъ", нека и аз да покажа нещо интересно. Това е немска карта от декемврийския брой на "Сигналъ" от 1941 г., която показва съветските чували и попадналите в плен хора, танкове и оръдия юни-декември `41 г. Интересното е, че може да се направи някаква груба сметка за хипотетичния брой на танковете, оръдията и личния състав в западните военни окръзи, като се калкулират пленниците, избегналите обкръжението, унищожените и оцелелите машини. Има отношение и по темата за теориите на Резун.

post-4896-046288600 1283185000_thumb.jpg

Грубо сметнато- 3 000 000 души, 14 000 танка, 25 000 оръдия. Това преди битката за Москва....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз като лют испанофил изразявам своята дълбока признателност на еМгето за снимките на шпаньолците на източния фронт. :) В погледите им се чете такава решителност

Абе някакси много неестествено му седи Железния кръст на тва шпаньолско цигане от снимката (сори ма неможах да се сдържа :biggrin: )

и пращането на тая дивизия си е чисто отбиване на номера от страна на Франко, един вид "Абе благодарен съм ви за помощтта през гражданската война, споделям интересите ви, съюзник съм ви, ама ето зЕмете ги тука ей тая шепа юнаци и повече за нищо не ме питайте" ;) Иначе - да, показали са храброст, пък и ефективност на Източния фронт, защото са били изцяло доброволци, т.е. продължавали са да се бият за идеите си които са отстоявали и през гражданската война, което си е доста добра мотивация по принцип, или поне много по-голяма от тази на изпратените там италианци, словаци или румънци, които през цялото време се скъсват да се осират по Източния фронт.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Даа, а колко се мълчеше навремето за тази част. Не е било случайно. Филмите бяха пълни с лоши есесовци, пък то се оказа, че имало не само испанци, италианци, унгарци, румънци, финландци, че и французи дори, ами и че 1/3 от личния състав на Вермахта в СССР бил от представители на съветските народи.

В този смисъл ВСВ е нещо като последен бой на руската Гражданска война...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм специалист по ВСВ пък и да си призная не ми е била много интересна поне до сега.Но реших да покажа тук едни филмчета.

Това е немско - Немска експедиция за изкачване на Елбрус 1942г

http://www.youtube.com/watch?v=BWcwgr2paWU

А това са два руски на същата тема

http://www.ntv.ru/novosti/108892/

Какво мислите за това ?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами никак не сме учудени, че и кавказците приемат немците като стари приятели. А клипчето е много добро, като научно популярен филм от 1942 :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Казаците дори поемат патрулни милиционерски функции в превзетия Пятигорск в Предкавказието. В тази връзка е хубаво да се гледа документалния немски филм Kameraden unterm Edelweiss - пътят на 1. Gebirgs Division към Елбрус и взаимоотношенията й с местното население. Има го в Замундата.

post-4896-034050500 1283506810_thumb.jpe

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами никак не сме учудени, че и кавказците приемат немците като стари приятели. А клипчето е много добро, като научно популярен филм от 1942 :)

Аз пък си мисля ,че това е обикновенно горско гостоприемство :) Интересно все пак за какво им е притрябвало на немците да изкачват Елбрус? :Oo:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И да влязат в историята на ВСВ с рекорда на най-високо разположения дивизионен щаб през войната. Щаба на Първа горнострелкова дивизия „Еделвайс” е бил ситуиран на над 5000 м. надморска височина.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз пък си мисля ,че това е обикновенно горско гостоприемство :) Интересно все пак за какво им е притрябвало на немците да изкачват Елбрус? :Oo:

В политиката няма "горско гостоприемство" ;) има дива омраза към Сталин и към руснаците и съвсем основателна.

Иначе освен престижа трябва да се отбележи и че водача както и групата егери хауптман Грот са си били алпинисти, алпийска военна част един вид. Експедицията не е била съвсем мирна - имало е сблъсък със съветски войници на пост в една хижа под върха.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да. Преди войната немците и експедиция до Хималаите правят, както ни показа "Седем години в Тибет".

ПП=ОТ

То с това, което Сталин и неговите предшественици са правили, руснаците общо нямат, но малките народи в империята ги асоциират тях с това. А всъщност и те са жертви.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Руснаците имам предвид, че не ги обичат като завоеватели, те и в момента никак не се долюбват там.

Айде за да не отиваме много в офтопик да разкрасим с още хубави снимчици :) Боевете при атола Мидуей:

Атаката на японската авиация по американския флот

USS_Yorktown_hit-740px.jpg

Американския самолетоносач Йорктаун, току що ударен от торпедо пуснато от японски самолет

USS_Hammann_alongside_USS_Yorktown-both_torpedoed.jpg

Преобръщането на японския крайцер Микума

Sinking_of_japanese_cruiser_Mikuma_6_june_1942.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В политиката няма "горско гостоприемство" ;) има дива омраза към Сталин и към руснаците и съвсем основателна.

Шегувах се :biggrin:

То с това, което Сталин и неговите предшественици са правили, руснаците общо нямат, но малките народи в империята ги асоциират тях с това.

Да ,за съжаление,но нали са болшинство и управляващия етнос - всички негативи са за тях

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...