Отиди на
Форум "Наука"

Да участва ли България в мисии срещу сомалийските пирати?


Да участва ли България в мисии срещу сомалийските пирати?  

24 потребители са гласували

  1. 1. Да участва ли България в мисии срещу сомалийските пирати?

    • Да.
      17
    • Не.
      5
    • Не мога да преценя
      1


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Днес контраадмирал Пламен Манушев каза, че фрегатата "Дръзки" от Военноморската база в Бургас е готова да се включи в мисии срещу пиратите в Аденския залив. Според него разходите за срок от 2 месеца при евентуална мисия ще ни струват 2-3 милиона лева.

Какво мислите по въпроса?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз лично съм "за". Подобни мисии са въпрос на престиж, а и имаме основание да се включим (за разлика от други места).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Днес контраадмирал Пламен Манушев каза, че фрегатата "Дръзки" от Военноморската база в Бургас е готова да се включи в мисии срещу пиратите в Аденския залив. Според него разходите за срок от 2 месеца при евентуална мисия ще ни струват 2-3 милиона лева.

Какво мислите по въпроса?

Ако изпращането на фрегатата "Дръзки" в мисия е от решаващо значение за съкрушаването на сомалийските пирати, то мисля, че е редно да попитаме:

Къде е дремал досега Манушев и екипажът на фрегатата "Дръзки" и защо всички сомалийски пирати от Аденския залив вече не са изправени пред съда в София?! :post-20645-1121105496:

Ако не се лъжа, пиратите върлуват от доста време и не се смущават нито от американския 5 флот в Индийския океан, нито от руснаци или германци.

Надявам се, че след включването на нашите доблестни военно-морски сили, въпросът с пиратите най-после ше бъде решен веднъж завинаги, дами и господа! Така че - гласувам ЗА!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да оставим на страна престижа!

Присъствието на наши кораби в битките със сомалийските пирати ще бъде боен опит за нашия ВМФ. Дори и ролята му да е епизодична.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хех, надали Манушев смята, че с тази фрегата ще прочисти световния океан от пирати :happy: само че пари за отбрана така и така се отделят премного - около 2,9% от БВП, което е сред най-високите в НАТО и повечето от тях не е много ясно къде отиват, аз лично бих искал да знам и предпочитам да са за това отколкото да се преразпределят по разни схеми и с времето да потъват неизвестно къде. Подобна мисия ще е доста по-смислена от тези в Ирак и Афганистан, където очевидно нямаме работа, но сомалийските разбойници вече на няколко пъти отвличат наши граждани, мисля че държавата все пак трябва да направи нещо по въпроса.

И да не на последно място това може да бъде добра тренировка за матросите в реални условия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Днес контраадмирал Пламен Манушев каза, че фрегатата "Дръзки" от Военноморската база в Бургас е готова да се включи в мисии срещу пиратите в Аденския залив. Според него разходите за срок от 2 месеца при евентуална мисия ще ни струват 2-3 милиона лева.

Една велика сила изпомпва в момента петролните залежи на Ирак и пълни кладенците си.

Така наречените "пирати" са обучени мобилни групи, които действат под контрола и логистийата на един велик флот.

Една велика държава не иска разни кораби да се мотаят в района и за това е взела мерки създавайки проблема "сомалийски пирати".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Сомалийските пирати са платени наемници на МИ-6 и МОСАД !!!

Не знам как нашите минтиливчовци, ще се опълчат срещу своите Господари ??!!!???

Ако не знаете някои подробности ,ще ви кажа- за съжаление няма го капитана , който се подвизаваше на нашия форум да потвърди.

Корабните застраховки правят само 3 агенции. Ако не знаете ,да ви кажа ,че морето е едва ли не частно на англо-саксонците. Тук -там само Русия и някои други си позволяват да не се съобразяват с английското право.

Доста малко хора знаят ,че корабите които минават около Сомалия се охраняват , като на тях биват качвани по 2- ма английски командоси, за които се плаща по 20 000 долара . Ако на корабът Ви няма такива пияндета от англо-саксонски тип , то вие моментално сте нападнати от отряд хърби .

Няма кораб на който да има 2-ма мижави командоси и той да е нападнат.

Направихте ли досега връзката - корабно застраховане- персонална охрана- откуп-нападение.

Ако Общността все пак реши да прати кораби, Путин беше първия който го предложи, то е добре България да изпрати не само Дръзки ,но новия миночистач. Това за повдигане на разкапалия се международен рейтинг на България след недомислиците около Косово, Ирак и Афганистан.

Така ,че аз съм ТВЪРДО ЗА !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И с какво ще участваме? С легендарната ръждясала подводница ли? :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето я фрегатата дето я спрягат за там. Не е кой знае какво, но лодка с шепа мургави разбойници с калашници не биха й налетяли на бой ;)

photo_verybig_304224.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И к'во? Ще плащаме ей така по 2-3 милиона на месец, за да гониме някакви моторници през 3 морета?

По-добре е да екипираме и ние 2-3 моторници, които да екскортират товарните кораби с български моряци /съответно разходите им да бъдат поети от корабите, които са охраняеми/. Или най-добре по няколко барети на всеки кораб.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ми то и това няма да е много евтино, не съм в състояние да изчисля разходите, но пък при вида на ескортиращата фрегата сомалийците едва ли въобще биха се решили да атакуват хипотетичния мирен кораб с хипотетичните български граждани на борда му. Ако добавим и разходите за обучение и практика на матросите, които ще бъдат заменени от тази мисия, мисля че до голяма степен ще се припокрият нещата. Но дори и да се набутаме с пари заради тази далавера, ако това ще спаси живота на наши съграждани за в бъдеще - защо не, както споменах вече пари за отбрана се пръскат по повече и то за глупости, струва ми се по-добре да ги дадем за това?!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не става дума да правим от моряците ни рамбовци /макар че идеята не е лоша/, а както каза рицаря - по 2-3 въръжени баретки на борда. Като открият огън от борда по моторницата с пиратите, последните няма да имат никакъв шанс за атака.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Да оставим на страна престижа!

Присъствието на наши кораби в битките със сомалийските пирати ще бъде боен опит за нашия ВМФ. Дори и ролята му да е епизодична.

200-метрова бойна фрегата да трупа "боен опит" в сражения с моторни лодки?! Интересна идея........

Хех, надали Манушев смята, че с тази фрегата ще прочисти световния океан от пирати :happy: само че пари за отбрана така и така се отделят премного - около 2,9% от БВП, което е сред най-високите в НАТО и повечето от тях не е много ясно къде отиват, аз лично бих искал да знам и предпочитам да са за това отколкото да се преразпределят по разни схеми и с времето да потъват неизвестно къде.

Ако въпросът е да се потрошат некакви пари, то тогава е все едно дали ще ги дадем за гориво в Египет или за нова боя в Бургас. Даже в Бургас е по-добре, щот ще намажат българските бояджии.

Както отбелязах съвсем сериозно, включването на "Дръзки" в "мисия" би имало някакъв смисъл, единствено ако тази бойна единица на нашия флот зачисти до дъно всекакви сомалийски пирати за години напред.

Вероятно, в тази връзка ще възникне необходимост и от десант на сомалийското крайбрежие (нищо не бива да се върши наполовина). Задачата е напълно реална, ако към 30-годишната бивша белгийска фрегата, преименувана понастоящем в "Дръзки", в качеството на спомагателни бойни единици, се присъединят ударните групи на съюзническите самолетоносачи "Ентърпрайз" и "Джон Кенеди", дислоцирани в Индийския океан.

Тогава нашият флагман, предвождан от г-н Манушев, така ще подпука сомалийските пиратски лодки, че перушина ще хвърчи, дами и господа! А, дано!

Ако обаче само ще се разхождат и след няколко месеца ще се върнат при женорята във Варна без кьорав сомалиец на синджир, по-добре да си стоят дома.

Тъй и тъй, ако не зачистят из основи де що пират има в Сомалия, сингапурските кораби, под филипински флаг, с български екипаж ще продължават да бъдат нападани. Така че, както казва народът, файдъ от техната екскурзия цъ.

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не. За 1 месец "активно" конвоиране, "2-3 милиона лева" народна пара ми се виждат много.

При това, "2-3 милиона" са на първо викане и едва ли ще са само толкова.

"Боен опит" също не може да се придобие кой знае какъв, щото колкото и да те сърбят пръстите:

- "на месо" не дават, освен ако не си директо нападнат, а пиратите може да са неграмотни, но не и малоумни

- ако ескортираш танкер(и), а това е основно, мнооого трябва да внимваш к'ви ги вършиш, ако искаш да си останеш само с "2-3 милиона" разходи.

Изказването на контраадмирал Манушев обаче ни подсказва, че България разполага със свободен ресурс от мин. "2-3 милиона лева",

които вместо в съмнителни "престижни" акций, би било най-добре да се дадат "извън планово" за образование или здравеопазване!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Изказването на контраадмирал Манушев обаче ни подсказва, че България разполага със свободен ресурс от мин. "2-3 милиона лева",

които вместо в съмнителни "престижни" акций, би било най-добре да се дадат "извън планово" за образование или здравеопазване!

Подсказва, че Министерството на отбраната разполага с този ресурс и ако трябва да отиде за отбрана това ми се струва по целесъобразно отколкото усвояването им от частни лица. Иначе ясно, че няма да направим рамбовци от нашите матроси или да разгромим световното пиратство вовеки :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Повече от ясно е, че няма да направим рамбовци от нашите матроси или - да разгромим световното пиратство.

Но пък можем да се включим на страната на пиратите.

Вижте темата за българските пирати в Средиземно море!

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=3536

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няколкото "милиончета в излишък" биха могли да се "пренасочат" в няколко области:

- наука

- образование

- медицина

- военни изследвания

- в борбата с природните бедствия

- социални помощи за безработните

- по-високи пенсии (с малко, но - от сърце!)

- построяването на магистралите (инфраструктура)

- летище "Пловдив"

- ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Подсказва, че Министерството на отбраната разполага с този ресурс и ако трябва да отиде за отбрана това ми се струва по целесъобразно отколкото усвояването им от частни лица. Иначе ясно, че няма да направим рамбовци от нашите матроси или да разгромим световното пиратство вовеки :)

Там е работата, че не е много ясно кой и как ще финансира мероприятието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Няколкото "милиончета в излишък" биха могли да се "пренасочат" в няколко области:

- наука

- образование

- медицина

- военни изследвания

- в борбата с природните бедствия

- социални помощи за безработните

- по-високи пенсии (с малко, но - от сърце!)

- построяването на магистралите (инфраструктура)

- летище "Пловдив"

- ...

Точно така. Бих добавил и:

- ренатуриране на използвани (и безотговорно зае....) от военните терени.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

И така ето че отново стана инцидент - вчера беше отвлечен българския танкер "Панега" от сомалийски пирати и съответно екипажът му от 15 души, всичките българи падна в плен.

Да припомним че още два кораба с българи на борда все още чакат откупите си в Сомалия, а пленниците се държат при много мизерни условия и липса на храна и хигиена, като още не е ясно какво ще стане с тях.

Та аз продължавам да си мисля - ако бойната фрегата спомената в началото на темата беше ескортирала танкера сега това нямаше да се случи.

Да - мрънкането за парите както винаги е основната пречка. Скъпо щяла да излезе такава мисия. Само че въпросните пари, които можехме да вложим в тази мисия, сега ще трябва да ги дадем като откуп на похитителите. Така че вместо да финансираме флота си както беше предложено, сега ще финансираме сомалийското пиратство :bye1:

И това е добрия варянт. Ако преговорите пропаднат или през това време се случи нещо на нашите съграждани, може и вече с никакви пари да не можем да ги върнем...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да участваме! Пратете и другия ръждив танкер - турете му и черешово топче отпред.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Днес контраадмирал Пламен Манушев каза, че фрегатата "Дръзки" от Военноморската база в Бургас е готова да се включи в мисии срещу пиратите в Аденския залив. Според него разходите за срок от 2 месеца при евентуална мисия ще ни струват 2-3 милиона лева.

Какво мислите по въпроса?

Подкрепям.

Споделям аргументите ти, и най-вече за натрупването на опит и рутина в такива действия от флота ни.

3-те милиона лева щом ги има, нека да отидат за това дело..

Опонентите предлагат какво - за закотвим флота ли?(ами да го премахнем тогава, или да го прехвърлим да дрейфа в язовир Ивайловград,.. или.. в Искър).. Или - моряците да получат квалификация на "гларуси"?

Разбирам при че опонентите има селско-българско-шопски нагласи (болезнено развит скептицизъм, недоверие)+ русофилски,антинатовски + псевдопатриотични "антиамеркански"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, опонентите да се утешат - ето, скоро руските военноморски сили се проявиха точно по тия места. Само да не вземат пиратите да отвлекат "Дръзки", че да трябва да идва "Хамидие" да го спасява ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Сомалийские пираты: россияне убили захватчиков танкера

12 мая 2010 20:34

Российские спецназовцы, вызволявшие из плена танкер "Московский университет", не отпустили сомалийских пиратов, как официально отчиталось Минобороны РФ, а в упор расстреляли их, сложили тела в лодку и пустили в открытое море. С таким заявлением выступил через новостной портал SomalilandPRESS представитель пиратов, пожелавший остаться неназванным. По его словам, таким образом были убиты не менее 10 человек, передает NEWSru.com.

Он резко осудил эти действия, расценив их как проявление расизма и ненависти конкретно к чернокожим людям и Африке. "Это — лицо новой России", — констатировал пиратский представитель и пригрозил, что отныне с россиянами, которые попадут к ним в плен, расправляться будут аналогичным образом.

Представитель пиратов отметил, что с пиратами расквитались незаслуженно: "Наши люди никогда не причиняют вреда заложникам, мы просто хотим остановить иностранное рыболовство в наших водах. Если наших рыбаков не уважают, то нам не остается ничего иного, как захватывать заложников, требуя компенсации убытков".

:biggrin:

Айде сега, и расисти ги изкараха:))) За мен новината е друга - не знаех, че Сомалия има толкова голяма територия от Индийския океан за риболов!)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има дълга брегова ивица - за това. Иначе руснаците не си поплюват както обикновено, така и трябва. Да видим дали занапред ще има нападения над руски съдове в района.

Иначе коментара на сомалийците е много тарикатски, сега остава да започнат и да съдят всеки който се съпротивлява да им стане пленник за нарушаване на правата на пиратите :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...