Отиди на
Форум "Наука"

свободно падане


Recommended Posts

  • Потребител

В случая Луната е централното тяло, което създава гравитационно поле. Космическият кораб е на стационарна орбита около Луната, тоест, скоростта с която се движи по инерция е такава, че Центробежната сила, създадена от това движение се уравновесява от гравитационната сила, с която Луната го привлича. Периодът на обикаляне на кораба е известен - 2 часа. Разстоянието от кораба до геометричния център на Луната - също е известно - 1737 км. От тези две величини може да се изчисли линейната скорост на кораба.

А мен много ме съмнява че са сложили километраж във космическия кораб :biggrin:

В космическите кораби няма километражи като на колите, но има системи за радио- и лазерна локация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В случая Луната е централното тяло, което създава гравитационно поле. Космическият кораб е на стационарна орбита около Луната, тоест, скоростта с която се движи по инерция е такава, че Центробежната сила, създадена от това движение се уравновесява от гравитационната сила, с която Луната го привлича. Периодът на обикаляне на кораба е известен - 2 часа. Разстоянието от кораба до геометричния център на Луната - също е известно - 1737 км. От тези две величини може да се изчисли линейната скорост на кораба.

Това е верно.

Но в случая със космическия кораб,известно е само времето-2 часа.Но не е известно разстоянието съответно и скороста с която се движи.Защото за същите два часа той може да се движи на по голямо разстояние с по голяма скорост.

Истината е че няма физик който може да изчисли масата на луната,дори и да знае разстоянието до луната, масата на земята,ускорението на луната,скороста на луната чрез Нютонови формули.Единствения познат начин е да се примери на практика гравитациона сила с която въздейства луната на земята.

Ще ти дам 100 лв. ако изчислиш масата на луната с тези данни .Можеш да намериш и да използваш тези дани от википедия (Земя).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В космическите кораби няма километражи като на колите, но има системи за радио- и лазерна локация.

Точно за това попитах в началото, дали тези системи да взимам за опорна точка ,които отчитат разстоянието.Не знам дали е известо,но силата на гравитация забавя процесите на тези системи.Така че при по слаба луна гравитация данните не са същите като при земна гравитация които отчитат приборите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно за това попитах в началото, дали тези системи да взимам за опорна точка ,които отчитат разстоянието.Не знам дали е известо,но силата на гравитация забавя процесите на тези системи.Така че при по слаба луна гравитация данните не са същите като при земна гравитация които отчитат приборите.

Не мисля, че има влияние от гравитацията, по- скоро от скоростта на самия кораб - за радиолокацията. Но дори и тези системи да отчитат различно, винаги може да се сверят показанията им с измервания, направено от Земята.

Това е верно.

Но в случая със космическия кораб,известно е само времето-2 часа.Но не е известно разстоянието съответно и скороста с която се движи.Защото за същите два часа той може да се движи на по голямо разстояние с по голяма скорост.

Не, движи се с постоянна линейна скорост на стационарна орбита, фактически, корабът е станал спътник на Луната. Разстоянията също могат да се измерят и задачата става лесна.

Единствения познат начин е да се примери на практика гравитациона сила с която въздейства луната на земята.

Ще ти дам 100 лв. ако изчислиш масата на луната с тези данни .Можеш да намериш и да използваш тези дани от википедия (Земя).

Влиянието на масата на Луната се изразява в това, че центъра на Лунната орбита не съвпада с геометричния център на Земята.От тук се получават различни продължителности на лунните месеци.

Не ми се изчислява нещо, което хората отдавна са го пресметнали. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре,така да бъде.Да приемем че всичко което си написала е верно,въпреки че аз не мисля така.

Но не разбирам защо не ти се изчислява?За един физик това изчисление не би отнело повече от един ден.Да не искаш да кажеш че заплатата ти е над 100 лв на ден?

Аз живея близо до Пловдив.В момента съм във Англия (след около 2 седмици ще се прибера в Бг.)

Ще ги дам тези 100 лв на този който първи ми покаже как се изчислява масата на луната чрез :

Mз масата на земята -5.97*10 на 24 кг

Vл скороста на луната 1022 м/с

R разстоянието мужду центровете = 3.84*10 на 8

Съответно ускорението на луната - А = 0.00272 м/с

Търси се гравитациона сила между луната и земята F и масата на луната Мл.

Може да се използват всички познати на физиката формули.

Но само да не е чрез силата на приливите и отливите.

Не ме интересува точен резултат до 1 кг,може да се използват приблизителни числа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре,така да бъде.Да приемем че всичко което си написала е верно,въпреки че аз не мисля така.

Но не разбирам защо не ти се изчислява?За един физик това изчисление не би отнело повече от един ден.Да не искаш да кажеш че заплатата ти е над 100 лв на ден?

Аз живея близо до Пловдив.В момента съм във Англия (след около 2 седмици ще се прибера в Бг.)

Ще ги дам тези 100 лв на този който първи ми покаже как се изчислява масата на луната чрез :

Mз масата на земята -5.97*10 на 24 кг

Vл скороста на луната 1022 м/с

R разстоянието мужду центровете = 3.84*10 на 8

Съответно ускорението на луната - А = 0.00272 м/с

Търси се гравитациона сила между луната и земята F и масата на луната Мл.

Може да се използват всички познати на физиката формули.

Но само да не е чрез силата на приливите и отливите.

Не ме интересува точен резултат до 1 кг,може да се използват приблизителни числа.

Ако се хвана, нищо няма да изчислявам, а ще се ровна насам натам и ще намеря вече готови неща, както направих и с предишния пример.

Само че, какъв е смисъла. На теб за какво ти трябват тези изчисления? Лично на мен не ми трябват.

И не смятам да печеля пари от участието си във форум.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На въпроса за какво ми са тези изчисления ?

Всичко написано по долу е плод само на мои размисли и може да не отговаря на истината.

Те не ми трябват само на мен,но и на теб и на всички хора.

Предполагам знаеш за Шумерските изчисления за "края на света" през 2012 г.

Тези изчисления са резултат от явления които преживява земята.И са на базата на предното таково явление което се е случило преди появата на Шумерската цивилизация.

Само че това няма да се случи през 2012,но във близките 50-100 години със сигурност.

Тази дата 2012 е на базата на предния цикл.Обаче от съществуването на земята този цикъл се забавя.Т.е в раните си години циклите са били с по малък интервал от време.

И за да предвидим тези явления,ние използваме време и научните си постижения.А научните си постижения в тази област имаме благодарение на Нютоновите закони.И ако има неправилно разбиране на тази основа,това значи че не ние не можем да дадем отговор защо това се случва,и най вече кога това ще се случи.

Аз до преди 4 месеца не знаех как да използвам Нютоновите формули за да изчисля гравитационите сили м/у луната и земята.

Сега аз имам отговори на въпроси :Какво е G (гравитациона константа),защо земята се върти (не е от закона за съхранение на енергия),как се получава ядрото и какво въртене има.Как са оцелявали динозаврите при таково голямо тегло при такава голяма гравитация за тях (зашото силата на гравитация не се е променила от тогава до сега)И мн. други.

Опитвам се да разбера природата,а само така можем да уцелеем.

Забележи само ,колко усилено ще се работи в следващите години по усвояване на марса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето нешто интересно по въпроса:

Копирах това от един саит:

"Маите съумяват да отброят периоди от милиони години, свеждайки ги до цикли от по 104 000 години, които пък съдържат 4 по-малки цикъла от по 26 000 години."

А това е от википедия -за луната.

Луния период:

спрямо пролетното равноденствие (прецесия с период от около 26 000 години)

Затова се интересувам от взаимодействие м/у луната и земята,защото луната определя ритъма с което живее земята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Честно казано, не съм наясно с изчисленията за края на света през 2012 г.

Простият житейски опит ми показва, че след края на един космически цикъл започва нов без промени.

Опасностите от страна на космоса са комети и астероиди, ако не дай Боже се насочат към Земята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На въпроса за какво ми са тези изчисления ?

Всичко написано по долу е плод само на мои размисли и може да не отговаря на истината.

Те не ми трябват само на мен,но и на теб и на всички хора.

Предполагам знаеш за Шумерските изчисления за "края на света" през 2012 г.

...

Сега аз имам отговори на въпроси :Какво е G (гравитациона константа),защо земята се върти (не е от закона за съхранение на енергия),как се получава ядрото и какво въртене има.Как са оцелявали динозаврите при таково голямо тегло при такава голяма гравитация за тях (зашото силата на гравитация не се е променила от тогава до сега)И мн. други.

Опитвам се да разбера природата,а само така можем да уцелеем.

Забележи само ,колко усилено ще се работи в следващите години по усвояване на марса.

Та, какво е G?

Сигурен ли си, че Земята се върти? (по принцип, ако няма нищо друго във Вселената, пак ли ще се върти?!)

От какво "се получава" ядрото? Спрямо какво се върти?.. Динозаврите не са оцелели като "големина" - станали са на кокошки например...

и т.н. ...

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Та, какво е G?

Сигурен ли си, че Земята се върти? (по принцип, ако няма нищо друго във Вселената, пак ли ще се върти?!)

От какво "се получава" ядрото? Спрямо какво се върти?.. Динозаврите не са оцелели като "големина" - станали са на кокошки например...

и т.н. ...

...

Не искам да казвам какво е G,поне за сега.

Дали земята се върти?Еми ако не си забелязал все още,да земята се върти,около собствената си ос.И това се наблюдава спрямо слънцето и луната.И по принцип във вселената освн земята има и други обекти.

Разбирам на каде биеш.Теория на относителноста затова е и създадена,защото все още не можем да открием опорната точка от която да тръгнем да градим науката си.

Като цяло със човек като теб бих обсъдил идеите си,както бих помислил и над твоите идеи.Но дали тука е удачното място за това,малко се съмнявам,защото знам как изглежда това в очите на другите съфорумци.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...