Отиди на
Форум "Наука"

Прабългарите са хуни (главното им ядро)


За хунския произход на българите  

63 потребители са гласували

  1. 1. Хуни ли са по своя произход българите?

    • Да, съгласен съм с тази теория.
      16
    • Не, не съм съгласен с тази теория.
      30
    • Засега се въздържам да дам конкретен отговор.
      8
    • Имам особено мнение.
      9


Recommended Posts

  • Потребител

Здрасти!

Незнам кой на коя теория е фен, но за мен няма 100% отказ или прием на едната или другата теория.

Запример дадохте списък на думи в унгарският приети от български. Разгледай думите. С какво са родство. Земледелие, скотовъдство. Това показва, че унгарците са се запознали с тези професии чрез българите/много по-развити на времето/. И тук идат историците, защото докато лингвистите само могат да умуват дотогава те могат и да докажат или отрекът дадените "идеологии". Други казват,че ако разгледаме дадената дума/коренът/ и намерим най-много сродствени думи и те всичките втрапват една и съща картина с голям процент можем да кажем ,че сме намарили изворът....

Например има които твърдят, че племето на Арпад са били българи или някое сродственно племе.

http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=3&id=5724

За съжаление само на унгарси намерих, но сигурно го има и на английски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти пак се побърка доста, защото думите като основни единици на езика не са предмет на историографията, а на лингвистиката и историкът е последният, който трябва да бъде питан по въпроса.

Мисля, че си забравил по какво си професор - гледай си преводите от съвременен турски на съвременен български и не се опитвай да разсъждаваш по исторически проблеми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Любимият лаф на автохтонците е, че поддръжниците на тюркската теория са на заплата в Москва. Защо не в Анкара, викам си, ама така или инак, нито от Москва, нито от Анкара плащат редовно :) Всъщност обаче има един столичен български университет с национално значение, че и академия на науките, които поддържат тюрко-алтайскта теория за българския произход - тези в Скопие. Тъй че би трябвало да съм на заплата при БЮРМ-овците. А това си е чистапроба патриотизъм - пак работя за българи.

Ако даваха пари за такива неща, аз да съм станал мулти-милионер! На никой не му пука кой по форумите какви теории защитавал, още повече пък, ако дадена теория се признава по цял свят и където и да напишеш ПРАБЪЛГАРИ/ БУЛГАРИ по справочници, енциклопедии и пр., ПЪРВО ти излиза, че са тюрки.

Македонците може да грешат в едно отношение, но в друго са прави. И няма никаква разлика дали от Скопие казват, че пра българите са тюрки, от Сеул или от Монтевидео. Истината си е истина и не е важен носителят й, а съдържанието й. Няма значение дали македонец или турчин е казал, че 2+2 = 4. Истината няма националност, няма пол и пр. Същото е и с умът, моралът и т. н., това са НАД-полови, НАД-национални неща, т.е. не са задължително-свързани с пол, раса, народност, националност и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ей тия автохтонци бе, у сека тема ги (ни - въпреки, че аз съм резервиран автохтонист) буташ значЕ. Каква е тая тюркска теория, на която ти си поддръжник? Ясно е, че не си поддръжник на Добревата или на Гесеровата.

"Ивандобревата" или "Гесеркулурлатаевата" теория всъщност НЕ Е нова, а това си е ОФИЦИАЛНАТА по света теория за произхода на прабългарите. Ако сме казали нещо малко по-различно, то пак е в духа и последователно от тази теория. Така че ние, както и много други учени по света като Гюзелев, Мудрак, Поппе и пр., не сме някакви аутсайдери, а представители на нещо, което е утвърдено от десетки години назад.

Теорията е в основата си това:

Прабългарите са алтайски народ, спадащ към Хунската (Тюркската) група, Западно-Хунски клон, Огурска (ЛИР-тюркска или БУЛГАРСКА/БОЛГАРСКА/ТЮРКО-БЪЛГАРСКА/ група, заедно с други мъртви езици (хазарски и пр.) и единственият жив представител - чувашкия.

Останалите представители на Алтайското семейство са:

-Японски езици (Японски, Окинавски)

-Корейски

-Тунгсусо-манджурски

-Монголски

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Например това :

"От соседей хазары отличались одним обычаем, по которому и теперь отличают их погребения — из-за каких-то своих верований или легенд они страшно боялись «ходячих мертвецов». Поэтому своим покойникам, перед тем, как их похоронить, проламывали головы и отрубали ноги. После чего погребали уже чинно и благопристойно — мертвец был больше не опасен. Гумилев даже высказывает предположение, не от хазар ли сказания о вампирах были переняты их соседями-уграми и перенесены потом в Венгрию и Трансильванию?"

http://www.trinitas.ru/rus/doc/0211/002a/02110053.htm

Просто класс! :punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е то Бешевлиев издиша при основните "точки" :титулатура, религия и произход (изобщо пренебрегва изворите и си пише свои що се касае до религията). Неприятен ми е за четене. Постоянните сравнения, които прави с разни тюркски племана (хитан и т.н.), са основните доводи в подкрепа на тезата му (което е смешно) и искрено ме дразнят.

А кои не издишат? Петър Добрев, Иван Танев Иванов, Зиези ?

И какво лошо има да се правят сравнения с тюркските племена?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гумильов е объркал археологическите култури - тези обичаи са типични за прабългарските погребения и се срещат и в некрополите на Дунавска България. За хазарите са характерни съвсем други обичаи.

Ами така е, Дуклянските данни сбъркани, Гумильов и той се объркал... Аз започвам да се чудя има ли нужда въобще да се занимаваме с четене, щом като всичко се е объркало...

То затова и някои не си губят времето с книги, ами правят бизнес, търсят секс и какво ли не...а, който много чете излиза, че си е загубил времето, защото "всичко, което не подкрепя Нашата теория" е сбъркано.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дебелтските вампири май са най-старите, намирани изобщо:

http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=295&aid=7138

Такаче, по вампирската следа автохтонците водят с 1 точка.

Дори и днес хората са склонни да си измислят всякакви вампири, привидения и пр. Коя от коя глупост е по-стара е трудно да се каже.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Файда да спорим - йок. Фен си на хановете, Тангра и юртите :good: Свят широк, хора всЕкакви.

Златни думи... Файда за нас няма, но за други може да има.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз това казвам. Но винаги си признавам, че все пак в иранската хипотеза има и хляб, не е само щуротевини.

Вземат някакво иранско влияние (което го има и при много други тюрки) и, идеалистически го раздуват...Може да има хляб, но е плесенясал. Ако от плесента може да се вземе пеницилина - добре, но да ядеш постоянно такъв хляб води до рак.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Поправиме ако бъркам, ама В. Бешевлиев не е тюрколог, доколкото знам даже и турски не е знаел. При това положение, защо да приемаме етимологиите му за меродавни?"

Дилетанти също могат да правят наука, макар и да не е задължително. В същото време не вскички тюрколози са прабългаристи.

Колкото до Юхас - на пръв поглед, думите са тюркски, но дали са от прабългари точно как да се каже с точност? Примерно АЛМА е ябълка и на татарски (кумански)...Само думи с ротацизъм-ламбдаизъм могат да се приемат за хуно-български/хазарски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При положение, че мерките против вампирясване до момента не са регистрини в тракийски некрополи, но пък са характерни за ираноезичните номади от степите и най-вече сарматите, не виждам повод за радост на автохтонците. Тези от Девелт явно са някакви сармати. През последните години се откриха два сарматски некропола в Тракийската равнина, така че няма нищо сензационни. А от това, че мерките против вампирясване, които са характерни за сарматите, по-късно са основен етноопределяш белег при прабългарите, и се спазват и до днес от българите, всеки сам може да си направи съответния извод. :)

Тези мерки ги има още в Китай, от който хуно-българите заемат доста култура. За справка - студията на доктор Дориян Александров "Прабългари, хуни и китайци", която е публикувана и в списание "Дунгоу" ("Източна Европа")

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А, Качо, аз и без да съм формен идиот съм си направил изводите, ако и да не съм бил можел да разделя пшеницата от плявата. Направо казано, не смятам да споря.

Маготин, това с най-консервативната и най-либералната проява на културата е ефектен лаф, харесва ми, само не знам доколко съм съгласен с него.

Само да си сменят религията и повечето погребални обичаи отиват на майната си, заменени с новите правила. Тук-таме може да остане нещо от предишните обичаи, според ситуацията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така че ние, както и много други учени по света като Гюзелев, Мудрак, Поппе

Ама ти за учен ли се имаш! Вчера, си взел дипломата за магистър философ, днес вече мислиш, че си учен прабългарист. Боже колко мъка има по този свят!

Освен това кой те излъга че Ив. Добрев е някакък авторитет? Да си видял да е публикувал в някое авторитетно списание? Да си видял някой друг учен да го цитира? Примерно В. Гюзелев, цитира ли го? Май не. Явно и дори в средата на тюркофилските среди в България не само не е признат за авторитет, но дори не е и познат. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тези мерки ги има още в Китай, от който хуно-българите заемат доста култура. За справка - студията на доктор Дориян Александров "Прабългари, хуни и китайци", която е публикувана и в списание "Дунгоу" ("Източна Европа")

Преди да препоръчваш неизвестни имена, били ли дал някои подробности, например по какво е доктор лицето Дориян Александров?

А това, де то си го казал, може и да има в Китай, там където са живеели ираноезичните номади. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вземат някакво иранско влияние (което го има и при много други тюрки) и, идеалистически го раздуват...Може да има хляб, но е плесенясал. Ако от плесента може да се вземе пеницилина - добре, но да ядеш постоянно такъв хляб води до рак.

От теб чакаме:

1.Археологическо определение за хуни.

2.Археологическо определение за хазари.

Разбира се, ти няма да дадеш, защото не можеш. Ерго - поредния професор Добрев - на гол тумбак - чифте хипотези... :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Запример дадохте списък на думи в унгарският приети от български.

Не бъди толкова лековерен. Това е просто хипотеза, при това - неподкрепена с доказателства. За да се докаже, че една дума произлиза от даден исторически език, тя трябва да се засвидетелства в паметници. Това е основен принцип на палеолингвистиката - изследванията да се базират на исторически достоверни паметници, при това достатъчно многобройни, за да се изгради представата за един древен език. Съвременните езици служат за начало на проучванията, но самото изследване се прави на базата на конкретни древни материали.

Така например по най-старата част на "Авеста" са изследвани древните ирански езици. Древният тюркски се изследва благодарение на т.нар. Орхоно-енисейски надписи /които отчасти са на тюркски, отчасти - на согдийски език/. По този принцип езикът на прабългарите би трябвало да се реконструира на база на конкретни паметници, каквито няма. Същото се отнася и до т.нар. хазарски език.

Конкретно за унгарския големият проблем е, че т.нар. "българско влияние" - т.е. въпросните думи, не се откриват в старобългарския език. Появява се следния парадокс - у унгарците има повече "прабългарски" думи, отколкото у самите българи??? Значи трябва да се търси съвсем различен подход към проблема - а именно възможността въпросните думи да са привнесени в унгарския по друг начин, чрез друго население.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти пак се побърка доста, защото думите като основни единици на езика не са предмет на историографията, а на лингвистиката и историкът е последният, който трябва да бъде питан по въпроса.

В действителност, това не е работа на П. Юхас, а на унгарския езиковед акад. Гомбоц, който издирва от унгарските диалекти и от литературата точно 250 прабългарски думи и ги доказва като такива: Gombocz Z., Die bulgarisch-türkischen Lehnwörter in der ungarischen Sprache. - Mémoires de la Société Finno-ougrienne, t. 30. Helsinki, 1912.

А, ако с на Гомбоц думите - тогава ДА. това е много авторитетен труд, аз затова и споменах за ламбдаизма и ротацизма, по които човекът ги е издирвал и записвал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Само да си сменят религията и повечето погребални обичаи отиват на майната си, заменени с новите правила. Тук-таме може да остане нещо от предишните обичаи, според ситуацията.

Много, много академично изказване. Дори проф. Добрев не успява да бъде толкова академичен като Вас, уважаеми. Явно във вашия край се погребвате без 3,9,40 и т.н., без възлеяния на гробовете, не боядисвате яйца по Великден, не печете обреден хляб, нямате мартеници и кукери, сирни заговезни и сурвакане и т.н. Впрочем до Възраждането в определени християнски некрополи се срещат стари езически практики, но това едва ли е известно на експерт като Вас... :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че си забравил по какво си професор - гледай си преводите от съвременен турски на съвременен български и не се опитвай да разсъждаваш по исторически проблеми.

Наистина е исторически проблем това, че не знаеш какви прабългаризми има в унгарския език и кой ги е открил!

Ега ти историята!?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много, много академично изказване. Дори проф. Добрев не успява да бъде толкова академичен като Вас, уважаеми. Явно във вашия край се погребвате без 3,9,40 и т.н., без възлеяния на гробовете, не боядисвате яйца по Великден, не печете обреден хляб, нямате мартеници и кукери, сирни заговезни и сурвакане и т.н. Впрочем до Възраждането в определени християнски некрополи се срещат стари езически практики, но това едва ли е известно на експерт като Вас... :post-70473-1124971712:

Тука е форум, не е академия. Можем да си позволим малко по-прости изказвания.:)

!!! Относно татарските погребения !!! - ами точно това имам предвид - едно време (доколкото татарите са основно кумани) знаеш какви са били куманските погребения, а сега, покрай религията много татари се погребват просто голи, завити в три ката чаршаф.

Яйцата по Великден, боядисани са ми давали и корейци-християни (те май над 60 % са презвитериани). Не виждам с какво това е типично-български обичай.

Мартениците пък в каква връзка са с погребалните обичаи? Не са ли за пролетен празник? Същото важи и за останалите.

Така че, при налагане на НОВА религия, много от старите обичаи - горят. Пресен пример от Най-новата българска история е, когато след прекръстването задължават татарите да си погребват хората в ковчези. Така че погребалните обичаи са нещо неустойчиво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наистина е исторически проблем това, че не знаеш какви прабългаризми има в унгарския език и кой ги е открил!

Ега ти историята!?

Той - Качето, с тоя тон, демонстрира други (свои), неисторически проблеми - проблеми на възпитанието, самоконтрола и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

комерсант /и нацист/!

Вече не е нацист след промяна на подписа си. Вероятно е станал теолог :) Аз преди се бях подвел по подписа му...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...