Отиди на
Форум "Наука"

Прабългарите са хуни (главното им ядро)


За хунския произход на българите  

63 потребители са гласували

  1. 1. Хуни ли са по своя произход българите?

    • Да, съгласен съм с тази теория.
      16
    • Не, не съм съгласен с тази теория.
      30
    • Засега се въздържам да дам конкретен отговор.
      8
    • Имам особено мнение.
      9


Recommended Posts

  • Потребител

Не Raven Аспарух няма тюркски превод.За да го преведат тюрколозите първо го трансформират до нещо като Ешберюх - но тогава отиваме безкрайно далеч от оригинала.Към иранските имена трябва да добавим и Крум и Персиян и Севар.

Аспарух е прозвище. Кубратос е кръстил третият си син Атилкесе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не Raven Аспарух няма тюркски превод.За да го преведат тюрколозите първо го трансформират до нещо като Ешберюх - но тогава отиваме безкрайно далеч от оригинала.Към иранските имена трябва да добавим и Крум и Персиян и Севар.

Безмер, Органа, Ховрат, Кубер, Кормесий, Кормисош, Маламир и много други също са ирански. Персиян е по-скоро славянско име. :!!!: В смисъл, че е образувано чрез славянската лексика.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Безмер, Органа, Ховрат, Кубер, Кормесий, Кормисош, Маламир и много други също са ирански. Персиян е по-скоро славянско име. :!!!: В смисъл, че е образувано чрез славянската лексика.

Дали е славянско? И до днес в Македония се среща името Перса... Или се има предвид окончанието?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дали е славянско? И до днес в Македония се среща името Перса... Или се има предвид окончанието?

Славянското етническо наименование ПЕРСИЯНИНЬ както писа още Дуйчев. Повервай ми, иранският аналог би звучал примерно като Арий или Арран или нещо подобно. Аналог на нашето е известното антично Персей.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Славянското етническо наименование ПЕРСИЯНИНЬ както писа още Дуйчев. Повервай ми, иранският аналог би звучал примерно като Арий или Арран или нещо подобно. Аналог на нашето е известното антично Персей.

Ясно:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Персиян е към групата на Герман, Роман, Слави...

Хубаво де, има ирански имена, има ирански слой и със сигурност огромна част от прабългарите са ираноезични.

Мисълта ми беше че личните имена не са особено сигурен критерии съпоставени с родовите и племенните.

Примерно такива хубави български имена като Ричард Груев или Жан Клод Петков.

Как разбираме че тези имана са български а не нормански или англииски?

По фамилията предполагам , личното име е плод на родители идиоти, фамилното се предава от поколения.

На мен родови и племенни имена като Ермиар, Кубиар, Кюригир, Чакарар .... не ми звучът ирански или сарматски, звучът ми някак си алтайски.

При тунгусите има Горагир, Дулигир, Самагир и др.

Племенни имена като Оногур, оногундур, кутригур, утигур,савир,огхондор, барсил,сарагур не ми звучът също ирански , звучът ми като акацгир, алпидзур, илтимар, ултизур и тн.

А тези вторите май не са ирански, има ги в списъка на Приск и Агатий.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Персиян е към групата на Герман, Роман, Слави...

Хубаво де, има ирански имена, има ирански слой и със сигурност огромна част от прабългарите са ираноезични.

Мисълта ми беше че личните имена не са особено сигурен критерии съпоставени с родовите и племенните.

Примерно такива хубави български имена като Ричард Груев или Жан Клод Петков.

Как разбираме че тези имана са български а не нормански или англииски?

По фамилията предполагам , личното име е плод на родители идиоти, фамилното се предава от поколения.

На мен родови и племенни имена като Ермиар, Кубиар, Кюригир, Чакарар .... не ми звучът ирански или сарматски, звучът ми някак си алтайски.

При тунгусите има Горагир, Дулигир, Самагир и др.

Племенни имена като Оногур, оногундур, кутригур, утигур,савир,огхондор, барсил,сарагур не ми звучът също ирански , звучът ми като акацгир, алпидзур, илтимар, ултизур и тн.

А тези вторите май не са ирански, има ги в списъка на Приск и Агатий.

Щото не си подготвен за палеолингвистика, затова ти "звучат". А на Прицак, Бешевлиев и Кызласов по друг начин им "звучат". Щото са специалисти. Колкото до звученето - Чакар на ирански е четири, от там чакар-ар - четирите рода или племена. Това е само пример. Бешевлиев имаше една статия, че има 3 компонента в аристократичните фамилни имена - тюркски, ирански и угрофински. Вероятно е прав. Но владетелските имена са в отделна категория.

Колкото до "алтайското" начало- то е крайно неясно все още, има даже написани критики с тезата въобще дали можем да говорим за общоалтайски езиков пласт или езикова група. Но в крайна сметка, при условие, че нямаме данни за езика, трябва да се обърнем към археологията, а там категорично доминира един сарматски облик, даже сармато-алански облик на материалната и духовна култура. Впрочем у аланите има племена с подобно звучене - например АШДИГОР, дигорци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това за суфиксите дур, гир, гар точно при Бешевлиев съм го чел, според него са тунгусо манджурски и угорски.

Не съм срещал нищо за сармато алански облик на археологическата култура, чел съм че там има степно номадски облик и е много трудно да се изолира някакъв конкретен елемент.

Имам предвид групи като Сивашовка, Озора -Тотипуста, Морской чулек , Перешчепинска група...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това за суфиксите дур, гир, гар точно при Бешевлиев съм го чел, според него са тунгусо манджурски и угорски.

Тунгусо-манжурски, а не тюркски това е добре дебело да се подчертае.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това за суфиксите дур, гир, гар точно при Бешевлиев съм го чел, според него са тунгусо манджурски и угорски.

Не съм срещал нищо за сармато алански облик на археологическата култура, чел съм че там има степно номадски облик и е много трудно да се изолира някакъв конкретен елемент.

Имам предвид групи като Сивашовка, Озора -Тотипуста, Морской чулек , Перешчепинска група...

Малко си чел...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...Държавата е от тюркски тип, имената на племената и родовете са с нетипични за иранските езици суфикси, половината от управленските титли са чисто тюркски, огромна част от известните думи се намират лесно в чувашки и тюркски езици...

Равен, държавата не е от тюркски тип, повечето от имената на управляващите младетели са ирански, за титлите - смесени са има и от ираски произход има и от алтайски. А що се отнася до думите изобщо лесно не се намират паралели с тюрксикте езици, с чувашки - да, но като лексика той е по-близо до ТМ езиците и монголския, отколкото до тюркските! Но доколкото виждам ти се луташ в клишето хуни-прабългари и затова нещата ти се виждат доста неясни.

Първият носител на етнонима българи е в Кавказ още във 2 в.пр.н.е. Дядо Хоренаци го казва съвсем ясно. После Й.Драхсанакерци споменава за Земя на българите в Кавказ, и някакви брожения сред съседно живеещите евреи, нещо което го няма у Хоренаци, или двамата са използвали недостигнал до нас източник, а не са преписвали един от друг!

След това съюзник на Тигран Велики който воюва с Рим е мегистана Вананд - вожд на неарменско племе. Вананд и Вунд са аналози, не че това е въпр.Вунд докарал българите, но негов наследник - напълно вероятно! събитието е от 1 в.

Вънд/Вунд е изцяло иранско име и означава победител.

Плиний и Птолемей пишат за "сарматския народ на пагеритите" в Западен Кавказ, Плиний пръв съобщава за народите епагерити и тали (двали-дуласи)! А на пагерити като махнеш суфикса за мн.ч. който е сарматски, остава пагери, нещо като пугури, българи и пугури!

Сарматската основа направо натъртва! За Алан-Дуло и Белар чувал ли си, с които се сродили братята Мадяр и Хунор (маджари и оногури)!

Смятам прабългарите за съвкупност от две общности - сараматска и алтайскоезична, антропологически европеидна (алтаизирани тохари, ди) която най-вероятно идва със савирите (т.е. около 463 г.)! Няма място за хуните на Атила които изобщо и не припарват до Кавказ.

Няма нищо общо между Атила и Ернах - с напълно измислените легендарни владетели Авотохол и Ирник! Единият упрявлявал 300 години, другия наполовина 150. Оттук и всички безмислени напъни да се изкара че БГ-държавата била от 100 и някоя с година. това че П.Добрев и клакьорите му са толкова прости че приемат легендарните Авитохол и Ирник за реални хора и се мъчат да вържат годините им на управление с някакво мнимо начало си е празна работа!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Правя разлика между тюрки и тюркути и хуни и хунну.

Примерът за Авитохол и Ернах го дадох не защото смятам че Атила е пряк дядо на Кубрат а защото мисля че приемайки ги за свои прародители Кубрат идентифицира СВБ с държавата на Атила и по този начин вероятно се смята за правоприемник на тази държава.

На какво основание е това не знаем, но СВБ е следващото голямо степно обединение на същата територия и е естествено Кубрат да си изведе генеалогията от Атила така както Иван Грозни си я извежда от Цезар а не помня кой турски султан я извежда от Троя.

Все пак мисля че между хунну и алтайската част от прабългарите има доста сходни неща.

Ето тук един хубав хун от IV—V, с ИЧД, палаш и пластинчата броня.:)

http://history.novosibdom.ru/node/53

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Гарване наистина ли смяташ че държавата на Кубрат се покрива като територия с тази на Атила?Май има 2000 км. разлика.А иначи ми кажи коя тюркска титла има директен аналог в Дунавска България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Правя разлика между тюрки и тюркути и хуни и хунну.

Примерът за Авитохол и Ернах го дадох не защото смятам че Атила е пряк дядо на Кубрат а защото мисля че приемайки ги за свои прародители Кубрат идентифицира СВБ с държавата на Атила и по този начин вероятно се смята за правоприемник на тази държава.

На какво основание е това не знаем, но СВБ е следващото голямо степно обединение на същата територия и е естествено Кубрат да си изведе генеалогията от Атила така както Иван Грозни си я извежда от Цезар а не помня кой турски султан я извежда от Троя.

Все пак мисля че между хунну и алтайската част от прабългарите има доста сходни неща.

Ето тук един хубав хун от IV—V, с ИЧД, палаш и пластинчата броня.:)

http://history.novosibdom.ru/node/53

А как се е погребвал такъв хун знаеш ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм казал че покрива като територия, казах го в друг смисъл.

Колкото до титлите- ами таркан+ всичките му известни форми, бори, олгу, зера, има го и като канна таркан...

Явно е бил доста разпространена титла.

Таркан го има в Орхонтските надписи.Има го като таркан и като боила бага таркан ,от там и титлата багаин която е с ирански корен но е общотюркска.

Боила е друга титла от същите надписи , в множествено число става boilar и със славянското окончание -ин става болярин.

Има едно едно споменаване на каган във връзка с Борис...

Канассюбиги според тълкуванието на Бешевлиев във връзка с огузкото сюбеки и тюркското шубеги.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А как се е погребвал такъв хун знаеш ли?

http://www.altaj.ru/%C2%ABvelikoge-pereselenie-narodov%C2%BB-na-charygle

Ето как.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Не съм казал че покрива като територия, казах го в друг смисъл.

Колкото до титлите- ами таркан+ всичките му известни форми, бори, олгу, зера, има го и като канна таркан...

Явно е бил доста разпространена титла.

Таркан го има в Орхонтските надписи.Има го като таркан и като боила бага таркан ,от там и титлата багаин която е с ирански корен но е общотюркска.

Боила е друга титла от същите надписи , в множествено число става boilar и със славянското окончание -ин става болярин.

Има едно едно споменаване на каган във връзка с Борис...

Канассюбиги според тълкуванието на Бешевлиев във връзка с огузкото сюбеки и тюркското шубеги.

Жестоко бъркаш и таркан и боил са с иранска етимология.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не виждам нищо, което да свързва погребението с българите и тяхната култура. :!!!: От сарматите изкуствената деформация се разпространява и сред други народи. Даже сред предците на Меровингите.

Но в науката се говори за комплекси от белези, а не за отделни белези, когато става дума за ретроспективно изследване на дадена култура. Впрочем в разглеждана епоха българите вече отдавна са на Кавказ и няма как да са в посочения ареал.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Да тюрките ползват титлата "таркан" но при тях значи чисто и просто лице освободено от данъци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жестоко бъркаш и таркан и боил са с иранска етимология.

Както и багаин, и Ашина и още много тюркски думи.

Това не променя факта че термините са тюркутски и са заети от тюркутският хаганат, ако са заети от персия или от сарматите къде се срещат в тези си форми за да видим откъде точно нашите са ги копирали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Както и багаин, и Ашина и още много тюркски думи.

Това не променя факта че термините са тюркутски и са заети от тюркутският хаганат, ако са заети от персия или от сарматите къде се срещат в тези си форми за да видим откъде точно нашите са ги копирали?

Цялата култура на тюркския хаганат е продукт на тюрко-согдийското взаимодействие. :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бешевлиев нищо не разбира от тюркски езици. За разлика от него тюрколозите не мислят така.

Айде сега, преди десет поста Бешевлиев беше "специалист" по тези въпроси :vertag:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...