Отиди на
Форум "Наука"

Прабългарите са хуни (главното им ядро)


За хунския произход на българите  

63 потребители са гласували

  1. 1. Хуни ли са по своя произход българите?

    • Да, съгласен съм с тази теория.
      16
    • Не, не съм съгласен с тази теория.
      30
    • Засега се въздържам да дам конкретен отговор.
      8
    • Имам особено мнение.
      9


Recommended Posts

  • Потребител

Повечето от Отговорите намекват и препращат към Тангризма. Примерно онзи за дърветата (още сред чувашите-тенгристи го има този обичай).

Би ли цитирал извора, т.е. конкретния отговор на папата по въпроса за "дърветата"? Защо на мен лично това сведение нещо ми се губи! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами така е, Дуклянските данни сбъркани, Гумильов и той се объркал... Аз започвам да се чудя има ли нужда въобще да се занимаваме с четене, щом като всичко се е объркало...

То затова и някои не си губят времето с книги, ами правят бизнес, търсят секс и какво ли не...а, който много чете излиза, че си е загубил времето, защото "всичко, което не подкрепя Нашата теория" е сбъркано.

Ами точно това показва, че не четеш никаква археология.

Целия археологичен комплекс от данни, свързан с прабългарите, води в посока съвсем не в полза на тюркската/хунската теория по отношение на техния произход.

Освен това, започни да правиш разлика между езика на даден народ и произхода на този народ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Освен това почни да правиш разлика между език на даден народ и произход на този народ.

Т.е. да разбирам ли, че привържениците на иранската теория, все пак допускат възможността езикът на прабългарите да е тюркски?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма ли модератор да поизчисти ферманите в темата? Изобщо темата е оставена на произвола на съдбата и е трудна за четене.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

2. Изворът си е извор, но е съмнителен османски извор (за пореден път да кажа, че той не е "приет" от българската истореография!). Та въпросният споменава, че българите наричали бога си Тангра (от тук изниква въпросът - кога?) през XVI - XVII в. ли?! Е ти твърдиш ли, че в периода на османското владичество българите наричат своя бог - Тангра? Изобщо виждал ли си го този надпис? Как се изписва Тангра по тюркски с гръцки букви, цялото му име там с "биртенгри", "тенгрихан" и т.н.? Повечето отговори не намекват нищо подобно!

За да ти намекват отговорите нещо, трябва да си запознат с Тангризма, примерно с практиките на чан-чувашите, за които споменах. Без информация няма как да асоцираш нещо. Примерно за едно дете на 2 години думи като ЕКСТРАПОЛАЦИЯ не навяват кой знае какви асоциации. То "намекването" е свързано с човеците. Т.е., ако нямаме човек, няма да имаме и "намекване"; ако човек е необразован в дадено поприще пак не може да му се намекне. Представи си, че аз видя надпис "小心!", благодарение на изградените ми асоциации (знание) ще знам, че това е предупреждението "ВНИМАВАЙ!" на китайски, но при някой, който не знае китайски какво ще му "намекне"? Най-много да му се привиди някое дръвче или къщичка, или просто "драсканица".

Преди работех с английско-говорящ. Веднъж една китайка му каза, че райска ябълка на китайски е ШЪДЗЪ, онзи каза, че му приличало звученето на "изпражнение" (shit). Тъй че всеки с асоциациите си.

За Тангра-та, той си има различни названия.

За вековете - ми щом даже чембаси са носили, може и някои още да са били тенгристи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1. Може би. Но, все пак, мога да дам автобиография, ако има противоречия в представите и възприятията ви. Не искам хората да са с погрешно мнение за бати Гесерчо.

2. Изворът си е извор. Не знам как ги класирате по класи, но ако има обективен метод, по който османският извор да се обявен на 10-то място в някоя класация - добре. Все пак извор от ТОП 10, за това че прабългарите са били тенгристи е по-добре отколкото 0 (НУЛА!) извора за това, че са били някакви от иранските религии (примерно зороастристи), нали така? По-добре по-малко, но по-добро!

Надписът не е нищо изфабрикуван, пише си ТАНГРА (с двойна гама, която по това време се чете за НГ, понеже някои и това не знаят, та ми твърдят, че било ТАГГРА...)

Повечето от Отговорите намекват и препращат към Тангризма. Примерно онзи за дърветата (още сред чувашите-тенгристи го има този обичай).

Не всички философи са лоши.

Не съм фалшифицирал нищо.

Mного добре Гесер!Измисленият факт бил по добър от "0"(НУЛА) нулата умножена по измислица пак дава "0"

Да си чувал случайно за един фестивал(фиеста,празненства) в Иран в началото на септември който се нарича "ТАНГРАН"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само да напомня, че до сега нито проф.Дборев, нито Гесер са дали каквото и да е доказателство в подкрепа на тезата си. Цялата им теория се свежда до едно: прабългарите са тюрки, защото са тюрки. А те самите дори не познават тюрките. Забавно е как един преподавател по съвремен турски на пенсионна възраст и един философ, които и понятие си нямат от лингвстика се изказват много компетентно по проблеми, които изобщо не са им ясни. Говарят за чувашите, хубаво, но ти и понятие си нямат от чувашия език, защото със сигурност проф.Добрев не го разбира- той е доста далечен от турския.

И тъй като е безсмислено да четем невежите постове на двамцата предлагам на модераторите да затворят темата. Доказателства за тюркската теория явно няма да има. Язък! Изводите оставям на Глишев

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А иначе тюркската теория е почти автохтонната - българите били хуни които от своя страна разбира се са тюрки.Тюрки,хуни ,българи всички минават под един и същ знаманетел.Просто се учудвам че не обединили двата теории - тюрки и траки имат известна фонетична близост.

Между другото и такава теза има - поне така са ми казвали в други форуми ... :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Би ли цитирал извора, т.е. конкретния отговор на папата по въпроса за "дърветата"? Защо на мен лично това сведение нещо ми се губи! :)

Специално за Отговорите е КАМЪК, онова с дърветата е друго, малка грешка. Та значе целебните камъни, прочетете:

Chapter LXII.

You say that a stone was found among you before you had accepted Christianity, and if someone took some of this rock on account of some illness, it used sometimes to offer a remedy to his body, but at other time to remain without benefit. But surely this is certain to happen even to those who never consume some of that stone, namely that some will in fact receive the remedy of health from their illness, while others waste away in theirs. Therefore, when you ask whether this should be done or rejected from now on, we respond and judge that every use of this rock should be completely forbidden and refuted in every way as the tinder of error; and that the hope of all human salvation be placed upon that one stone alone, our Lord Jesus Christ, whom the builders rejected, and who has become the cornerstone,[Mt. 21:42] and that the remedy for recovering our strength be expected from the strongest of all. The first of the apostles, the most blessed Peter, exhorts you through his letter to approach Him and place all your trust in Him, when he says: Approach that living stone, rejected to be sure by men, but elected and honored by God, and you yourselves shall be built as living stones into a spiritual house.[i Peter 2:4-5]

ПОСЛЕ, искам да обърна внимание и на Крумовите действия пред вратите на Константинопол, те също са Тангристки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Mного добре Гесер!Измисленият факт бил по добър от "0"(НУЛА) нулата умножена по измислица пак дава "0"

"

Този документ измислен ли е? Не е. Пише ли в него, че са тангристи? Пише. Каква нула? Това си е 1, направо 1+...

"Да си чувал случайно за един фестивал(фиеста,празненства) в Иран в началото на септември който се нарича "ТАНГРАН"?"

При татарите и казахите има един празник - НЕВРЕЗ (или НАУРЪЗ). С ирански произход, пролетен празник. От това,обаче, татарите и казахите не стават иранци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между другото и такава теза има - поне така са ми казвали в други форуми ... :hmmm:

Има разлика между това да си мислел Плутон за планета, а то да е бил най-обикновен плотоноид (мислели хуните и прабългарите за две различни неща, а те принципно били едно и също) и между това да мислиш Земята за планета, а Плутон за плутоноид (траки и хуно-българи са различни неща).

Иначе си има и славянска теория за произхода на хуните и на прабългарите...Всякакви чудесии се раждат в главите на хората. Същото като със сексуалните практики - някой измисля букакето, друг - хентая...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кое им е тангристкото?

В "Българските ханове и царе" е обяснено. Преди съм го писал по други форуми, сега не искам да се повтарям. Всъщност, то все е едно преповтаряне, преповтаряне...гледам ви и вас тука http://forum.boinaslava.net/showthread.php?p=222611, се повтаряте...

ОК, доказателства за Тангризма:

-Отговорите

-Действята на Крум

-Култът към Слънцето и Луната (засвидетелстван и при тюркюти, и при хунну)

-Чан-чувашите

-Надписът

-Османският документ.

При толкова много предпоставки се прави СИЛОГИЗЪМ и изводът е, че са били тангристи, основно, макар и да е имало и групи от изповядващи други религии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно, ако "осъвременим" един инвентарен надпис, например - "майор Славчо - 45 Калашника, 34 пистолета, 43 каски,", до какви изводи ще достигнем за езика на съвременните българи? Усещаш ли как един от основните стълбове на тюркската теория е пясъчна кула?

Иранските народи военната терминология от тюрките ли са я заимствали? Кой издиша?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само да напомня, че до сега нито проф.Дборев, нито Гесер са дали каквото и да е доказателство в подкрепа на тезата си. Цялата им теория се свежда до едно: прабългарите са тюрки, защото са тюрки. А те самите дори не познават тюрките. Забавно е как един преподавател по съвремен турски на пенсионна възраст и един философ, които и понятие си нямат от лингвстика се изказват много компетентно по проблеми, които изобщо не са им ясни. Говарят за чувашите, хубаво, но ти и понятие си нямат от чувашия език, защото със сигурност проф.Добрев не го разбира- той е доста далечен от турския.

И тъй като е безсмислено да четем невежите постове на двамцата предлагам на модераторите да затворят темата. Доказателства за тюркската теория явно няма да има. Язък! Изводите оставям на Глишев

Само да припомня, че Горо76 лъже или се самозаблуждава, а може би не знае какво е доказателство. Каквито и списъци да му вадиш - той не отбира. Инертност, вал...

Много ми е интересно как Иван Добрев, който е тюрколог не познава тюрките, а също Курултаев, който е с татарка кръв не познава също тюрките? Това явно е друга илюзия или, Боже опази - халюцинаторност, на губещия уважението ни - Горо76.

Пенсионната възраст се явява аргумент срещу дадена теория. По тази логика всички възрастни хора, които са правили наука - Айнщайн, Талес и кой ли не, трябва да не се зачитат. Що за ейджистки критерий?!

Философът пък си нямал понятие от лингвистика. Отново един безпочвен "извод", който поради невъзможността си да бъде извод, единствено може да се сведе до някоя от следните форми:

-лъжа

-предразсъдък

-халюцинация.

Лъжците, заблудените и ненормалните са все хора, които не могат да бъдат приети добре в научните дебати, съгласни ли сте? Отделно и в съчетание с това, че не проявяват необходимото уважение към събеседниците си.

Понятие от чувашки имат МНОГО тюрколози, защото всеки изучаващ турски в БГ трябва да учи и 2-ри, тюркски език. Някои избират за такъв чувашкия. Проф. Добрев може да е избрал пък Кримско-татарски, няма значение. Важното е, че АЗ СИ ИМАМ ПОНЯТИЕ ОТ ЧУВАШКИ, минавал съм и през Чувашия, а в един от чувашките форуми още ме цитират хората (чуваши, татари и малко българи) с добро.

Така че такива налудни и неподготвени изказвания от страна на Горо76 дразнят яко. И ни нарича невежи точно той...

Не само Глишев, но ВСИЧКИ нека си направят извода какво е менталното състояние на Горо76, защото познанията му, етиката му и характеровите му компоненти са до голяма степен очевидни.

Горо76, не съм доволен от теб и започвам да те мразя (ако, все пак се докаже, че си вменяем. Ако не си - съжалявам те с добро сърце.)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ПОСЛЕ, искам да обърна внимание и на Крумовите действия пред вратите на Константинопол, те също са Тангристки.

"Златните врата" какво символизират,че да иска Крум да забива копието си(според тенгриЯнските обичаи)?

При татарите и казахите има един празник - НЕВРЕЗ (или НАУРЪЗ). С ирански произход, пролетен празник. От това,обаче, татарите и казахите не стават иранци.

При Минтгияните в Индия има обичай да се къпят на дванадесет години веднъж заедно с разложени трупове и това го считат за "свещенен акт" и ние какво общо имаме с това?

Кво ме интересуват татари,казахи,башкири ,османци,турци и т.н.

ТАНГРАН=НЕВРЕЗ=НАРЪЗ :cake:

Ей тва е тюрко-лог-ията

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами значи след Ернак си остава да е някой друг хунски владетел и така до Кубрат, което и доказва, че хуните в ядрото си са прабългари, а останалото са техни съюзници и подчинени - угри, германци и пр.

Ето една корейска версия:

434-453 아틸라(Attila,이딜)

453- 455 엘락(Ellac)

457 툴딜라(Tuldila)

?-469 뎅기지치(Dengizich) ([사비르 공격, c.460-463)

469-503 에르낙(Ernakh,Hernach/BelkErmak)

490년대 후반 주르나슈(Djurash)

500년대 초기 타트라(Tatra)

520s-528 그로드(Grod)

528-530s 무겔(Mugel)

540s - 560s 산딜치(Sandilch) (우티구르의 칸 ). 킨니알론(Khinialon) (쿠트리구르의 칸 )

아바르가 동쪽 부족들을 정복

우티구르, 서 돈강, 과 쿠트리구르, 동 돈강, 유목민을 557부로 나눔

? 호우드바아드(Houdbaad) (우티구르의 칸).

? 오르가나(Organa) (우티구르의 칸).

? 쿠브라트(Kubrat) (우티구르,쿠트리구르,아바르,볼가르의 대 카칸 ).

__

ЗАБЕЛЕЖКА - Сандилх (кор. Сандильчи) го дават да е Утигурски хан (Утигуръй кхан), Хиниалон (кор. Кхиниалон) - Кутригурски хан (Кутъригуръъй кхан), Кубрат е даден да е

"Утигуръ, Кутъригуръ, Абаръ, Бульгаръъй Де Какан", т.е. "Утигуро-кутригурско-аваро-булгарски Велик Хаган".

***

^ Jordanes. History of the Goths. in Geary, Patrick J., Readings in Midieval History. p. 100

^ Priscus. Excerpta de legationibus. Ed. S. de Boor. Berolini, 1903, p. 586 "Ernakh had two sons: one called Utigur and another called Kutrigur. After their father's death they shared the power and gave their names to the subjected peoples, so that even nowadays some of them are called Utigurs and the others - Kutrigurs."

Retrieved from "http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Hunnic_rulers"

Гесере, стига си манипулирал хората по най-нескопосния начин. Пропуснал си в библиографията си да споменеш и Фархат Нурутдинов, защото и Татра, и Джураш са от "Джагфар тарихи", за който аз имам особено мнение, но много народ го смята за откровен фалшификат. Така че стига пробутва под благовидната фасада на Йорданес и Приск данни от "Джагфар тарихи"!

А за това, че Грод, Мугел, Сандилх и Хиниалон били български владетели ....crazy_pilot.gifcrazy_pilot.gifcrazy_pilot.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само да припомня, че Горо76 лъже или се самозаблуждава, а може би не знае какво е доказателство. Каквито и списъци да му вадиш - той не отбира. Инертност, вал...

Много ми е интересно как Иван Добрев, който е тюрколог не познава тюрките, а също Курултаев, който е с татарка кръв не познава също тюрките? Това явно е друга илюзия или, Боже опази - халюцинаторност, на губещия уважението ни - Горо76.

Пенсионната възраст се явява аргумент срещу дадена теория. По тази логика всички възрастни хора, които са правили наука - Айнщайн, Талес и кой ли не, трябва да не се зачитат. Що за ейджистки критерий?!

Философът пък си нямал понятие от лингвистика. Отново един безпочвен "извод", който поради невъзможността си да бъде извод, единствено може да се сведе до някоя от следните форми:

-лъжа

-предразсъдък

-халюцинация.

Лъжците, заблудените и ненормалните са все хора, които не могат да бъдат приети добре в научните дебати, съгласни ли сте? Отделно и в съчетание с това, че не проявяват необходимото уважение към събеседниците си.

Понятие от чувашки имат МНОГО тюрколози, защото всеки изучаващ турски в БГ трябва да учи и 2-ри, тюркски език. Някои избират за такъв чувашкия. Проф. Добрев може да е избрал пък Кримско-татарски, няма значение. Важното е, че АЗ СИ ИМАМ ПОНЯТИЕ ОТ ЧУВАШКИ, минавал съм и през Чувашия, а в един от чувашките форуми още ме цитират хората (чуваши, татари и малко българи) с добро.

Така че такива налудни и неподготвени изказвания от страна на Горо76 дразнят яко. И ни нарича невежи точно той...

Не само Глишев, но ВСИЧКИ нека си направят извода какво е менталното състояние на Горо76, защото познанията му, етиката му и характеровите му компоненти са до голяма степен очевидни.

Горо76, не съм доволен от теб и започвам да те мразя (ако, все пак се докаже, че си вменяем. Ако не си - съжалявам те с добро сърце.)

Ами по нищо не личи да ги познавате. След като чувашки и татрски за теб е едно и също просто думите са излишни. Освен тюркски думи, да не каза турски не видяхме нито една по-различна. Ето хората ви сочат тунгусо-манджурски, осетниски и какви ле думи при изясняване на етимологията на дадени думи. При вас само тюркски. Не видяхме нито едно доказателство в подкрепа на вашата теза.Османски документ от ХVІІ в. Ами че това е повече от несериозно. Не ми се измъквай с глупостите за световните учени, които мислели като вас. Истината е че не можете да се защитите и за това само обиждате останалите.

След като сте такива корифеи на лингвистиката с проф.Добрев, защо нито веднъж не дадохте етимологично проучване дори и на една дума. Приказки тази дума е от тюркски произход, без нито едно доказателство, нали се сещаш как се приемат.Между впрочем дори и в библията на Добрев, която имахме честта да прочетем в този форум не видях нито един лингвистичен анализ.

Та какви са ти доказателствата.

Сазана се оказа бошлаф. Никъде не видях да се аргументираш защо Шаран произлиза от Сазан.

субашията- пак никъде не видяхме връзка със сюбиги. Най-малкото титлата е кан, не е хан, хаган, субаши, ябгу и т.н.

тангризма-от надписа никъде не става ясно, че това е името на Бога. Надписът още повече е повреден и самото таггра, което уж се четяло тангра, не е ясно дали това е цялата дума или е част от някяква по-дълга дума. Още повече че Тенгри е общоалтайско божество, а не е само тюркско. Но тъй като за великите лингвисти Гесер и Добрев, за които алтайско=тюркско, това няма никакво значение. А за действията на Крум така и не каза на база какво ги определи като тангристки. Култът към водата е палеолитен и го има на много места. Къде са ти доказателствата умнико. Няма ги. Но да псуваме можем.

След като си толкова знаещ, защо не ни представи преводи на прабългарски рунически надписи или дори и тези с гръцки букви. Професор Добрев направи нищо не направи, защото онова което уж "преведе" нямаше абсолютно никакъв смисъл. Надгробен надпис- Не ходи в града, или пък за някакви облицовани надгробни чаши. Ужас и безумие. Но тъй като ти си огромен капацитет в тюркологията може би ще ни предтавиш нещо. За сега все още нищо няма насреща.

Та вместо да се държиш като ученик, който са го хванали с ненаучен урок не е зле да престанеш със самохвалството колко си Световноизвестен учен и колко велик лингвист си и да започнеш с доказателствата.

И така защо прабългарите да тюрки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гесере, стига си манипулирал хората по най-нескопосния начин. Пропуснал си в библиографията си да споменеш и Фархат Нурутдинов, защото и Татра, и Джураш са от "Джагфар тарихи", за който аз имам особено мнение, но много народ го смята за откровен фалшификат. Така че стига пробутва под благовидната фасада на Йорданес и Приск данни от "Джагфар тарихи"!

А за това, че Грод, Мугел, Сандилх и Хиниалон били български владетели ....crazy_pilot.gifcrazy_pilot.gifcrazy_pilot.gif

Давам какво са цитирали хората. Джагфар Тарихито си е фалшификат или поне късен препис на нещо си.

Както казах - има различни версии, но която и да се приеме - нещата са ясни. Град, Мугел, Сандилх и Хиниалон ръководят народ, който после влиза в основите на пабългарските държави и е родствен на останалите.

Пък имената им дали точно така са звучели, дали са ирански или иранците са ги заимствали от хуните - няма никакво значение по темата. Както казахме и преди - при хуните толерантно се е възприемала всякаква култура - кулинарна, именна и пр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пък имената им дали точно така са звучели, дали са ирански или иранците са ги заимствали от хуните - няма никакво значение по темата. Както казахме и преди - при хуните толерантно се е възприемала всякаква култура - кулинарна, именна и пр.

Отново голословни твърдения. Къде са ти примерите за толерантното възприемана на какво ли не от хуните. А това за кулинарните е много интересно. Хайде давай доказателства или пак нищо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да много интересно, нека чуем за кулинарната култура на европейските хуни.

Анкетата до тук:

Да, съгласен съм с тази теория. (5 гласа [16.13%])

Не, не съм съгласен с тази теория. (17 гласа [54.84%])

Засега се въздържам да дам конкретен отговор. (4 гласа [12.90%])

Имам особено мнение. (5 гласа [16.13%])

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Специално за Отговорите е КАМЪК, онова с дърветата е друго, малка грешка. Та значе целебните камъни, прочетете:

"малка грешка", тук, "малка грешка" там, и накрая теория, която се аргументира с малки грешки е една много голяма грешка

ПОСЛЕ, искам да обърна внимание и на Крумовите действия пред вратите на Константинопол, те също са Тангристки.

Още една "малка грешка". Ще дадеш ли аналози, или очакваш да сме толкова прости, че да приемем думите ти на юнашко доверие?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Ами по нищо не личи да ги познавате."

Айде олъм? Ти пък ще кажеш! 'Бе, мъжки, ти замислял ли си се, че онлайн могат да се издирят поне 2-3 руско-чувашки речника и, ако неще не знаем, то ще направим справката? Или ти ни мислиш нас, че още волове пасем и не можем да се ориентираме?

"След като чувашки и татрски за теб е едно и също просто думите са излишни."

Точно пък за Гесер Курултаев тези 2-та езика няма как да са едно и също, и ако някой си е помислил така за него явно доста е сбъркал представите си за този човечец. Аз даже правя разлика между 2 чувашки наречия - УКАЩО и ОКАЩО, да не говорим за 3 вида кримско-татарски говора и различните татарски езици. Приеми, че съм навътре с нещата. А и не се водя по повърхностни аналогии като някои други татари; проверявам нещата и ги сверявам със световната лингво-наука.

"Освен тюркски думи, да не каза турски не видяхме нито една по-различна."

Ташак си правиш, нали? Аз се скъсах да давам корейски, японски, какви ли не, даже с китайски си служа понякога, баш пък само турски съм давал...

Ще ти призная нещо - комуникацията с тебе ми навява мисли за някакъв кошмар - човек дава всичко от себе си, но накрая, като в Мита за Сизиф му провалят целия труд, недооценяват го и ... аре пак всичкото отначало. Що така, бе, джанъм? Що?

"Ето хората ви сочат тунгусо-манджурски, осетниски и какви ле думи при изясняване на етимологията на дадени думи."

Ами аз не соча ли? Нали редовно давам манджурски/тунгусо-манджурски думи? Това си е ЧАСТ от историческото и лингвистическото развитие, същност на Алтайското семейство, къде видя да съм прескочил баш пък тунгусо-манджурите?! Вярно не четеш или склерозираш...

"При вас само тюркски. "

Доколкото прабългарите са тюрки, основно и първо иде съпоставката с тюркските думи, после и по-далечните монголски, тунгусо-манджурски, корейски и японски. Общо взето така са ситуирани нещата.

"Не видяхме нито едно доказателство в подкрепа на вашата теза."

Искаш ли да се хванем на бас за по 100 лева, че съм дал?

"Османски документ от ХVІІ в. Ами че това е повече от несериозно."

Да, ама като ти цитира някой Османски документи с името Аспарух и не възразяваш. Що с двоен стандарт?

"Не ми се измъквай с глупостите за световните учени, които мислели като вас."

И що да са глупости? Само тъпанар може да прецени фактологическо състояние на нещата като глупости. ПОКАЖИ МИ ПОНЕ 2 ОФИЦИАЛНИ ПРАВИТЕЛСТВЕНИ СТРАНИЦИ И/ИЛИ НАЦИОНАЛНИ ЕНЦИКЛОПЕДИИ на които и да са държави по света, които пишат, че прабългарите не се предполага да са тюрки, хуни, тюрко-алтайци и пр., и В СЪЩИЯ ДЕН И ЧАС ще ти бъдат преведени 200 лева на посочена от теб сметка, след което и ще си върна думите назад за мозъчното ти състояние!

Офертата ми важи в 2-дневен срок (за да не ми инсинуирате някоя уеб-страница; аз не, че не мога да проверя къде се хоства и кой е собственик, и пр., но това е отделна тема)

"Истината е че не можете да се защитите и за това само обиждате останалите."

Това се отнася до тебе. Ние НЕ СЕ НАЛАГА да се защитаваме, защото няма сериозно нападение срещу нас. Ако ти твоите инфантилизми ги броиш за такова, значи че страдаш от синдрома "Алиса в страната на чудесата"...

"След като сте такива корифеи на лингвистиката с проф.Добрев, защо нито веднъж не дадохте етимологично проучване дори и на една дума."

Ти кьорав ли си?

"Приказки тази дума е от тюркски произход, без нито едно доказателство, нали се сещаш как се приемат."

А ти писано и не прието под внимание, но критикувано като неписано, нали знаеш как се приема?

"Между впрочем дори и в библията на Добрев, която имахме честта да прочетем в този форум не видях нито един лингвистичен анализ."

Пише се "МЕЖДУ ПРОЧИМ". Българи сте, а не знаете как да си пишете българския. Аз също може да допускам по някоя грешка, но я допускам от бързане, щото не сте ми само вие на главата, а при вас е СИСТЕМАТИЧНО! Как пък може в 1 дума да имаш 2 грешки?! И то на родния си език?!

"Сазана се оказа бошлаф. "

1. Пише се САЗАНЪТ, защото е ПОДЛОГ във въпросното изречение!

2. Никъде и НИКОГА не се е оказвал бошлаф и какъвто и да е друг лаф (турцизъм), турцизирана личност неразбрана! Много ви бива някои от вас, туркофобите да плюете неоснователно турците, ама идея си нямате колко се АБСОРБИРАЛИ не просто от турците (то до нивото на съвременната Турция още е рано да се говори), а точно от Османлъка и то в негативите му! Най-отговорно го казвам и мога да го потвърдя с историческо-битови примери.

"Никъде не видях да се аргументираш защо Шаран произлиза от Сазан."

И защо са с главни букви?! За този знак ---> "" нещо чувал ли си? Кавички се нарича.

И защо трябва ШАРАН да ПРОИЗЛИЗА от САЗАН?! Ние говорим, че са ААНАЛОЗИ, ти ми говориш за ПРОИЗЛИЗАНЕ, за някаква ЕВОЛЮЦИЯ, при положение, че е дадена и ПРАФОРМА...Бе не е добре да се занимаваш с тази материя, казаха ти го и други хора.

Няма да взема отношение по останалите ти фантасмагории и налудности, защото са от същия порядък. Човек и на кръст да се разпъне, ти пак ще кажеш, че не си видял, не си разбрал, не си прочел, не си намерил, не си, не си, не си, не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,не си,...

Радостното е това, че ОСТАНАЛИТЕ не са като тебе и малко повече сгряват и стоплят за какво иде реч, та с тях диалогът прогресира по различен начин. С теб, малко момче (или недоразвит човек или човек с проблеми, не знам какво си точно), няма как да се стигне до РАЗБИРАНЕ.

Нищо от това, което пиша не цели да те обиди, но ако има критични хора, нека се замислят какво всъщност правиш ти тук...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...