Отиди на
Форум "Наука"

Манджуризми и/или монголизми в старославянския език


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 3 минути, Tomata said:

Господина дето съм цитирал, твърди, че от прототохарски през прабългарски, прото алтйски и т.н се минавало :)

229451531.pdf (core.ac.uk)

 

Мен повече ме интересуват титлите и други подобни. Между другото, там се е използвал официално дори коптски език за някое време. Иначе в кушанския се срещат почти навсякъде "славянски" думички :)

 

Ти сам виждаш че има какви ли не екзотични и всякакви теории. Но славяните са доста консервативни, пазят си езика, понеже живеят доста изолирано из блатистите местности на тундрата.  Връзка имат разбирасе през индо-европейските езици, но като цяло славяните се раздвижват едва след 2-3 век. При това движението на славяните остава доста ограничено в рамките на Източна Европа. Тохарите отпрашват на изток много много отдавна , вероятно преди още да са се разделили балти и славяни. 
А и прабългарите са вероятно късна смесица, ако трябва да търсим корените на прабългарите - това са коренни народи на Азия. После става някакво смесване с индо-европейци в централна Азия и там се създават един куп модифицирани езици. 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 65
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 3 минути, tantin said:

търсим корените на прабългарите - това са коренни народи на Азия.

Понеже не са известни като етнос преди 4-5 век това няма как да се прецизира. Както сам постна вчера онази симулация на гените на балканите, е повече от ясно, че скитите са пренасяли ИЕ език напред-назад и то неведнъж. Как точно е ставало никога май няма да научим. И все пак, виждаш ,че титлите на българите имат точен аналог със источните сака народи. У славяните не се наблюдават. Като гледам и в тюркските езици са попаднали подобни такива. Вариантите са два, избирай сам :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, Tomata said:

Както сам постна вчера онази симулация на гените на балканите, е повече от ясно, че скитите са пренасяли ИЕ език напред-назад и то неведнъж. Как точно е ставало никога май няма да научим. И все пак, виждаш ,че титлите на българите имат точен аналог със источните сака народи. У славяните не се наблюдават. Като гледам и в тюркските езици са попаднали подобни такива. Вариантите са два, избирай сам 

За скитите - подобно на хуни и авари не е много сигурно дали са на 100% индо-европейци. Най-източните скити са здраво омесени с монголски елементи.
По принцип за Сака се предполага че са от ИЕ групата, по-точно иранци, обаче в близост до тях са още какви ли не други. 
Сега за титлите - и там има всякакви теории - че били китайски, ирански/персийски/, тюркски и прочие. Във всеки случай нашите чисто български титли си носят почерка от централна Азия, боили, ичиргу-боила,  колобъра и прочие.  Разни крепости и укрепления - допреди да се появят на Балканите отпреди това ги има из Южна Украйна и до Кавказ, остатъци от времето на Великата България и Хазария. Имаме тук таме и някоя чисто прабългарска думичка запазени.  Но като цяло славяните са навсякъде.  По отношение на кукерите: не мога да кажа дали са славянски, прабългарски или тракийски остатък. Най-много ми приличат на шаманските практики при тюрките , но са възможни и други обяснения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, tantin said:

кукерите: не мога да кажа дали са славянски, прабългарски или тракийски остатък. Най-много ми приличат на шаманските практики при тюрките , но са възможни и други обяснения.

Eee, сега ме прати пак в темата в историческо моделиране при баските и урдатците.. Не знам дали знаеш, но освен, че свирят и те на гайда, имат и кукерски фестивали, или нещо подобно на нашите. Казвах им аз, че наши хора са се заселили там, ама ха-де!    :)

Сещаш ли се в онази тема за бройката на Аспаруховите българи тема как го преведох рдатци со кана от Омуртаговият надпис със старобългарски думи? -ро -гръцко и д после отъцъ или по бащин род владетел. Сравни сега с тази сака титла:

369_raudatci.jpg.04243b827aa092d7657042495e71fe41.jpg

 

 

Ps. Виж и долните думи, особенно "монг."- rauys>paroys "порой".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, Tomata said:

Eee, сега ме прати пак в темата в историческо моделиране при баските и урдатците.. Не знам дали знаеш, но освен, че свирят и те на гайда, имат и кукерски фестивали, или нещо подобно на нашите. Казвах им аз, че наши хора са се заселили там, ама ха-де!    :)

Сещаш ли се в онази тема за бройката на Аспаруховите българи тема как го преведох рдатци со кана от Омуртаговият надпис със старобългарски думи? -ро -гръцко и д после отъцъ или по бащин род владетел. Сравни сега с тази сака титла:

369_raudatci.jpg.04243b827aa092d7657042495e71fe41.jpg

 

 

Ps. Виж и долните думи, особенно "монг."- rauys>paroys "порой".

Недей да се хабиш за царския син / наследника. Знаем я думата.

Прабългарите са го наричали "канартикин". Писал съм вече за него, извеждам го през чувашки. (Хана /Кан/ на утрешния ден).

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, tantin said:

Недей да се хабиш за царския син / наследника. Знаем я думата.

Интересно.. Я драсни още някоя чувашка дума дето да прилича на кан, кана, хан, хана и т.н, Pls.. И как я преведе тая измъчена канартикин? Aз от воле я прочетох на немски- канарти-Кind.. Пак това значи :)  Така не става. Виж, какво са написали тук:

98_01.jpg.8d883eb94cf0a1084286c6fe7c21960f.jpg

98_02.thumb.jpg.ef09548a7f48823704fc2167cfdac6ae.jpg

99_03.thumb.jpg.6d9b2120ef670d4e6d7ef3842966d710.jpg

 
 
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, Tomata said:

Интересно.. Я драсни още някоя чувашка дума дето да прилича на кан, кана, хан, хана и т.н, Pls.. И как я преведе тая измъчена канартикин? Aз от воле я прочетох на немски- канарти-Кind.. Пак това значи :)  Така не става. Виж, какво са написали тук:

 

Мисля че Бешелиев го беше дал това предположение с Кан -утре .. Аз правих проверка как това звучи по другите тюркски езици и при чувашите тъкмо се връзваше с това дето на нас ни трябва, отделно там има близост и с татари/ казахи по тая дума. 

А думата я знаем , щото византийците са я записали. Имали си протоколна реч - като дойдат българските велможи  и са се разпитвали едни други: как е царицата, как е патриарха, как са престолонаследниците.. И от там изскача тая особена думичка.

Чувашкия е доста особен "тюркски" език. Може да се каже че е неразбираем за останалите тюрки, премного различен е от другите. Но основата му, граматика словообразуване и подобно са от тюркската група.  Да не говорим пък за числата - там се сблъскваме с остатъците от оня календар на прабългарите и Именника на българските князе..

Като имаш предвид обаче че тези средно-азиатски тюрки и скити са пръснати на огромна територия и са слабо-населени области - то ясно ти е че има множество говори там, дори не знаем със сигурност що за език или диалект са имали прабългарите.  Обаче  Аспаруховите хора най-вероятно още от Онгъла са били заобиколени с премного славяни.  Прабългарския остава нещо като ритуален, церемониален език. Твърде бързо спират да го ползват, а писмени следи по него са направо кът, голяма рядкост.  В първите години на държавата все още има някакви инвентарни надписи - за оръжия брони , войска. После и това го няма, минават си изцяло на славянския.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, tantin said:

Мисля че Бешелиев го беше дал това предположение с Кан -утре ..

Аз не съм проф., и като започнах във форума написах, че според мен КАНА е светлина и пасва добре на Кандило. Тогава голям смях падна.. Ето, че сега има дебело подплатени изводи за това(не за кандилото, а за кана). Хората са разчели титлата още 40-те, но нашите уфолози не говорят май чужди езици... :) Разбери и ти накрая- Канаса е име на древна историческа личност и всички наоколо тюрки и монголи са се окичили със титлата без да имат халхабер какво ознчава. И за Кубрат*Кубер писах вече, дори се изкушавам да приема, че това е името на легендарният кушански владетел. Ето пак негова късна миниатюра, I,ce.

Kubera_-_Circa_1st_Century_CE_-_Kosi_Kalan_.JPG.00b009253e37b2d1a42ebba69c1ee4fd.JPG

Link to comment
Share on other sites

Аз попрочетох по диагонал, но не разбрах как се определя дали една дума е монголска, приета от славяните, каквото и да означава в случая този термин, или обратното?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Петър_Пейчев said:

Аз попрочетох по диагонал, но не разбрах как се определя дали една дума е монголска, приета от славяните, каквото и да означава в случая този термин, или обратното?

Е, процесът за различните думи и епохи е двупосочен разбира се. В руския има значително повече заемки от татаромонголските езици по исторически причини и т.н. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, tantin said:

После и това го няма, минават си изцяло на славянския.

Можем да вземем за пример рибният буквар, така езикът се е стандартизирал за пореден път. За руската клас. литература пък какво да говорим. Както и да е. Ето нещо по-весело- опитайте да отгатнете някоя и друга думичка от съвремения котанийски   :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 5 часа, Tomata said:

Е, процесът за различните думи и епохи е двупосочен разбира се. В руския има значително повече заемки от татаромонголските езици по исторически причини и т.н. 

И как ще разберем, че в руския има заемки от татарски, а не обратното или и двата езика са заимствали от персийски или арабски?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, Петър_Пейчев said:

И как ще разберем, че в руския има заемки от татарски, а не обратното или и двата езика са заимствали от персийски или арабски?

 Горните два езика са от различни езикови групи. Понеже корените на думите в ИЕ си приличат, не е много сложно да се отделят от тюркските, и арабските наречия исторически и или географски. Много по-сложно е според мен на пр., да се отдели персийска дума заета в славянски език през тюркски ..:)

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, Tomata said:

Горните два езика са от различни езикови групи. Понеже корените на думите в ИЕ си приличат, не е много сложно да се отделят от тюркските, и арабските наречия исторически и или географски. Много по-сложно е според мен на пр., да се отдели персийска дума заета в славянски език през тюркски ..:)

Ханза да не идва от тюркстото хан? Пък и хан с цялата му тюркост напоследък взе да се ориентира към старогерманските говори. Или Тюрингия е тюрлу? Според мен някой върнал се Тюрингия шкембеджия е направил тюрлу гювеч, за да надцака конкурента който бил в Тасмания и пуснал на Капалъ чарши тас кебап.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Петър_Пейчев said:

Ханза да не идва от тюркстото хан?

 

По скоро идва от хуните, не от хановете. Има обаче и Hahn, петел- много по-пасва на хана. "Предводителя на кокошките" или " Шефът на курника", как звучи гордо.. :) 
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 8.09.2022 г. at 6:20, Петър_Пейчев said:

Според мен някой върнал се Тюрингия шкембеджия е направил тюрлу гювеч,

Ето и за тюрлингите. "Хермундурите (Hermunduren; лат.: Hermiones) са германско племе от групата на елба-германите."

 

:) Ясно се чете тюркското "дури" и "мундари" сигурно от "мунджук"... Mund, уста и Mundstück,мущук, нем.. Ех тези хуни, какви са ги надробили само.. :) 

 

"Изтласкват келтите и се заселват в Тюрингия. През 2 или 3 век се смесват с дошлите там от север англи и варни и образуват племенната група тюринги."

А това е пример от линка по-горе 229451531.pdf (core.ac.uk).  РТ, значи прототюркски, UTochB- прототохарски В.  „Ehrenplatz gegenüber der Tür"- почетно място срещу вратата, "баша" :

28. PT tör(e) „Ehrenplatz gegenüber der Tür" — UTochB pere „Tür" | ToehB twere < PTooh *tvere < Idg *dhvlr- (WE 144, PE 278).

Изглежда *tvere е и преход в руското Дверь, врата.  

Само не знам, защо първенеца, стопанина, са го вързали с вратата..

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...