Отиди на
Форум "Наука"

Траките - коренът на българската народност


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Ок, дай да ги чуем тези "аналогии" или пък най-добре направо организирайте един концерт и да видим какви ще бъдат отзивите.

п.с. Скъсах се да търся нещо иранско, което да ми прозвучи близко, но уви ...

Там е работата, че аз ги чух - в уникалния сериал "Пътят на коприната", японски, от края на 80-тте, който издирвам зверски, но не мога да го открия. Екипът беше в Северен Иран и едно зороастройско село му попя край един огън с неравнотелни ритми кат на ръченицата.

http://www.blizzardboy.net/travel/silk-road-documentary-revisited.html

ей в една от тез серии.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 673
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Неуместна е верата на някои, че народите са статични, неизменни и вечни.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Там е работата, че аз ги чух - в уникалния сериал "Пътят на коприната", японски, от края на 80-тте, който издирвам зверски, но не мога да го открия. Екипът беше в Северен Иран и едно зороастройско село му попя край един огън с неравнотелни ритми кат на ръченицата.

Неравноделни и асиметрични музикални ритми има и в арменската музика. Точно до Северен Иран. Ако иранската диря пропадне може експедицията да се премести и малко на север, в Армения.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не бих казал, защото днес има и в сръбската, и в румънската, дори и в гръцката - северната, де. Но това са отделни мотиви. Работата е за къде е типично. Разбира се, това е само едно епизодче, но много, много ясно. После иранската връзка не се изчерпва с един излъчен някога по БТ документален сериал. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ти защо реши, че християнството на Балканите се е зародило, изчезнало и след няколко стотин години пак се е появило през Х век?

През Х век става ясно, че християнството ще бъде по византийски тертип и затова се е появила опозиция.

Че християнството в България ще бъде по византийски тертип, става ясно през 870 г., което е IX в. На нашите предци не са им били нужни 100 г., за да стоплят за този факт. :bigwink:

Богомилството не е християнство, защото е ерес. Можем да дискутираме с какво богомилството се различава от християнството, въпреки, че основните разлики са описани във всеки учебник. Космогония, христология и есхатология са ученията, в които християнство и богомилство се разминават. Тук не казвам кои са прави и кои - криви, а казвам защо не трябва да наричаме богомилството християнство, въпреки, че богомилите са се мислели за чисти християни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тъй. Значи нещата дотук изглеждат така: българската аристокрация определено има някакви степни характеристики (казвам го така, за да не навлизаме сега във вечния спор ирански или тюркски, а то май са и двете).

За простолюдието на практика знаем малко или нищо. Обаче го обявяваме за тракийско, защото народната музика и богомилството са твърде тракийски.

За народната музика на траките и на старите българи не знаем нищо, но продължаваме да смятаме, че днешните ни обработени фолклорни песни са тракийски просто защото са хубави.

За богомилството знаем, че произхожда определено от Иран и Сирия, но продължаваме да го смятаме за тракийско просто защто е тайнствено и интересно. Манихейство, маздеизъм, павликянство и така нататък - пренебрегваме.

Значи имаме степна аристокрация, неустановими данни за фолклора и християнизирана версия на иранско манихейство между простолюдието - и всичко това води до железния извод, че днешната българска нация произхожда в най-голяма степен от... тракийските племена. Браво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Incorrectus, ами, че то и християнството (сега приетото) е било ерес, преди да мине през народното събрание и бъде прието.

Маноле, ако искаш да направиш формулировката, си добре заповядал, но трябва да е както трябва а не тази пародия.

Тук ми хрумва една идея.

Един много ефективен метод на развиване на нестандартното мислене, особено полезен в историята. Евреите са майстори в това.

Помага за преодоляване на сблъсък в съзнанието на индивида между две противоречащи се теории (Когнитивен дисонанс).

Така, че предлагам следната игра. Разменяме си теориите. Вие защитавате Тракийската терория, а аз тюрската или иранската, но не и двете или симбоза от двете, защото нямам време.

Ако има навити ще отворим нова тема и да видим докъде ще ни доведе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Като игра е готино, да. Пусни тема в алтернативния раздел. Но трябва да е сериозно, а не наистина пародийно, Дзелас, като тези приказки за музика и богомили, защото както и да си кривим душите, това, дето съм го написал, е вярно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж сега, Маноле, колко ще бъде сериозно или не, това е въпрос на школувка и възприятие.

Аз нямам академично историческо образование (и слава богу)

Както и нямам академично икономическо образование, но това не ми пречи да изтъквам свободно големите пропуски в т.н. икономическа наука (силно казано) в спор с доктори на науките от Европейската централна банка.

Играта е абстракна така, че моля те без заучени шаблони - кое се смята за научен подход и кое не.

Когато ми остане време, ще напиша моята/нашата формулировка, но не си ми отговорил - тюрки или иранци?

А нека и да изчакаме да видим, кой още ще иска да се включи?

Ако има някой привърженик на тракийската теория да заповяда в отбора на "Летящият Булгар"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Но трябва да е сериозно, а не наистина пародийно, Дзелас, като тези приказки за музика и богомили, защото както и да си кривим душите, това, дето съм го написал, е вярно.

И за християнство, прието от народно събрание (ОНС,ВНС?). :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз нямам академично историческо образование (и слава богу)

Както и нямам академично икономическо образование, но това не ми пречи да изтъквам свободно големите пропуски в т.н. икономическа наука (силно казано) в спор с доктори на науките от Европейската централна банка.

Тук никой не спори с Вас. Опитва се да Ви се помогне да се ориентирате и тактично да Ви се каже, че говорите глупости. Едва ли и от Европейската банка спорят с Вас за икономика. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Incorrectus,

Много хора наричат идеи, които не могат да възприемат, глупости. Лисицата затова нарича и гроздето горе на клона, кисело.

Отстояването на една идея с тупане по гърдите, крещейки "Глупости" към опонентите, става само за маса.

Прочети за когнитивен дисонанс (cognitive dissonance) и си тренирай мозъка да приема и поддържа едновременно две напълно противоположни идеи, ако искаш да развиеш мисленето си.

Най-добре, включи се в играта.

И за християнство, прието от народно събрание (ОНС,ВНС?)

Това, че не използвам имотикони не означава че не трябва да се сещаш сам, кога се шегувам и кога не!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Един много ефективен метод на развиване на нестандартното мислене, особено полезен в историята.

Помага за преодоляване на сблъсък в съзнанието на индивида между две противоречащи се теории (Когнитивен дисонанс).

Така че предлагам следната игра.

Разменяме си теориите. Вие защитавате тракийската теория, а аз - тюрkската или иранската, но не - и двете или симбоза от двете, защото нямам време.

Ако има навити, ще отворим нова тема и да видим докъде ще ни доведе. А нека и да изчакаме да видим, кой още ще иска да се включи?

Това е интересна идея. Размяната на позициите се използва в училище - в часовете по история, по философия и по политология (или пък - етика и право или както там се нарича учебният предмет).

На мен това ми прилича малко на една игра в арттерапията - двама или трима рисуват обща картина, като се редуват, но не разговарят помежду си.

Пробвайте се, ще бъде интересно за четене, надявам се...

1. Решете колко ще бъдат отборите, от колко души ще са сформирани и как ще се казват.

2. После решете кой отбор каква/коя теза ще защищава.

3. Накрая изберете заглавие на темата

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ISTORIK,

Ще имаме нужда и от модератор, така че ... заповядай

Отборите, могат да бъдат три - Тракийци, Тюрки и Иранци

Предлагам нашият отбор (на Тракийците), да се казва "Летящият Булгар", защитаваш чисто ирански корен на древните българи.

За заглавието трябва да се разберем с другите "тракийци", станали "иранци".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Варианти за име на тракийския отбор:

Ичиргу парадинасти,

Перешчепински ритон,

Кана сюбеги Реметалк,

Спароток Бич Божи,

Севтополски аул,

Загрэй-Тэнгри,

ФК Дионис (Плиска),

Токту и Евридика,

Одрисури,

Орфей Дуло,

отбор Черешка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Теориите за произхода на древните българи (прабългари, първобългари, протобългари) са много.

Ето някои от тях:

- тюркска

- хунска или хуно-тюркска

- тюркско-алтайска или урало-алтайска

- памирска или памиро-ферганска

- иранска или персийска

- тракийска или автохтонна (местна)

- славянска

- угро-финска

- татарска или монголска

- смесена

Изберете си зад коя теория ще застанете!...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз вече казах: Предлагам нашият отбор (на Тракийците), да се казва "Летящият Булгар", защитаваш чисто ирански/персийски корен на древните българи.

Избирам тази линия, защото ми е най-малко позната и ми звучи най-абсурдна, но въпреки това аз ще я защитавам със сърце и душа (за разлика от Манол, който вече показва признаци на несериозност).

Искам да подчертая, че за да е успешна играта, участващите трябва истински да се превъплътят в ролите, както великите актьори могат да играят еднакво добре и злодей, и ангел, и мъж, и жена.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Подозирам ,че смешните лапетии дето коментират богомилите и това, че (не) са траки всъщност идея си нямат за какво става въпрос и след малко пак ще засипят темата със статии от уикипедия. Колеги, ше разберете ли от уикипедия верицата на богомилите, верно? Очевидно си нямате понятие от религии, а пишете ли, пишете... Пишете, ше го напишете.

Двамата колеги, дето се обърнах към тях.

Колеги, че нямате никакви доводи срещу моите доводи и че просто ви е яд че ви превъзхождам отвсякъде е очевидно(и си решавате проблема с обиди и гласуванки, разрешени в тоя форум както в детска градина явно), но барем снимки не пуснахте. Кажете сега, скинчета наркомани ли сте, не сте ли. Градински алкохолици, сте ли? Спите ли със сатанистки и пънкарки или не. Одите ли на тумби и агитки тип футболни тийнове(както одят мъжете) да всявате безредие и да се мислите за герои и наци? Остана съмнение у аудиторията. Аре че искам да гледам патриоти - антикомуняги.

Всъщност посленият истински траколог в България се казваше Богдан Филов(да не се бърка с А. Фол), ма отде малките ви мозъчета да го знаят, нали трябва да са го чели.

Прекратени след войната .След войната общо взето само малоумните не виждат, че т.нар. изследвания създават за духовно и военно ориентираната нация на траките впечатления, че се занимават само със сбиране на съкровища. Нито дума за орфизъм Дионисии, богове и бит и култура. Всички гробници - заключени, а ключът - в джеба на местния партиен секретар или на ОФ-то. Разбира се, че имаше институт. И съкровища. Ма то и избори имаше!

Що не си избрахте други, като комунягите не ви кефеха?

Па ако са го чели (филов) можеше да знаят и за интереса и помощта дори от германия за неговите изследвания.Както и за изследвания в Египет, Вавилон... Не само аз съм тъп, и други тъпи е имало, но вие сте научили думата, която не знаете какво означава - автохтонци, и я друсате навсякъде като обида.

Е, вие за мен сте потомствени каруцари. Дедите ви на каруци са дошли изпъдени по света. Понеже са били крути воини, с каручката, жените и козите... Тъгъдъктъгъдък... Срещу което аз нямам нищо против.

Общо взето, акълът и поведението ви са на каруцари, но ви пожелавам най сетне да намерите некоя каруца от прабългарите, да я позлатите и да я изложите пред народното събрание.

Глишев,

Наблюдавам те откак ми изчезна поста за траките, брато .Не знам ти ли си, не си ли, но знам че има нещо сбъркано и покрай тебе.

Очевидно изживяваш модераторството не като опазване на реда, а като привилегия. И то не привилегията да въздаваш ред. А привилегията да въздаваш евтина пропаганда и винаги да си прав .

Разбирам, очевидно е, че форумът не е исторически ,а политически. Брани някаква политическа линия и дори не допуска дискусии. Но при тебе заключенията прротив тоя и оня с под път и над път.

Тая тема ТИ я подпали и унищожи и вместо да си свършиш работата ,я превърна от дискусия в разправия.

Мисля, че съвсем интелигентно си пишехме с колегата ласт роман.

След което, ни в клин ни в ръкав идват тея постове по мой адрес.

Пример:

човече в главата ти е пълна боза. Няма да си говорим за обща култура - самият факт, че си автохтонец вече е доста показателен. Автохтонството - това не е направление в науката, това е религиозна секта и диагноза.

На което аз не отговарям. Следва това от същия нещастник:

Както съм казвал многократно автохтонците са хора с изключително ниско интелектуално ниво, и без дори елементарни познания дори в областта на тракийската история и култура. Естествено само рядко прост човек може да каже, "народната власт" е имала целенасочена антитракийска политика, при положение, че Людмила Живкова беше луда на тема траки, а другарят Ал. Фол беше член на ЦК на БКП и министър на културата. :tooth:

После тва, се от хора дето не са в дискусиятаи тва ИМ Е ЦЕЛИЯТ ПРИНОС КЪМ НЕЯ:

Мдааа, тежка диагноза. Защо по дяволите :whistling: нямащите какво да кажат имат способността да пишат и "обясняват" толкова пространно.

Това е нещото, което не ми дава мира (по дяволите).

Тва

Моето момче, първо се научи да пишеш на книжовен български. Знам, че ще ти е трудно, ама все пак пробвай.

И тва...

Ka40 е буквално прав относно интелектуалното.

О да не продължавам ,все във тоя дух тапирски и обидни, и най - лошото - непредизвикани, да не говорим за мотивирани мнения без доводи на хора, дето сигурно в реалния живот и сопол да не им хвърлиш отгоре. Нещастници с комплекси че разбират от история, и сега някой им разбива и тва самомнение. Както каза един друг модератор, като свършат доводите, почват обидите. Тия момчета почнаха направо с обидите ,защото...?

И, идваш ти и какво правиш за да възстановиш дискусията.

Чекай да видим

За пореден път си личи, че основните "аргументи" на автохтонците са емоционални, а не рационални.

Бухаха.

И още:

Варианти за име на тракийския отбор:

Ичиргу парадинасти,

Перешчепински ритон,

Кана сюбеги Реметалк,

Спароток Бич Божи,

Севтополски аул,

Загрэй-Тэнгри,

ФК Дионис (Плиска),

Токту и Евридика,

Одрисури,

Орфей Дуло,

отбор Черешка.

Без да коментирам знанията ти, които както ти показах в другата тема не са ми интересни дори за разговор, само ще обърна внимание, че ти в излива на лайна се включваш с подигравки и разправии в полза на "твоята" теория.

Познал си "своите".

Вместо да разчистиш темата и да направиш забележка.

Ама как да я разчистиш, нали лайната са всъщност... твои доводи? На твоите?

И има поне още няколк одруги такива теми с твое участие, дето съм погледнал.

Мисля, че е време да се очовечиш и да покриеш вярата в контрола над емоциите си - което е само вяра - с малкичко обективизъм и свършена работа.

Тая тема ти я подпали и ти я унищожи, ако не се беше включил като страна след излятите лайна можеше да има и тема. Откакто ти участваш, край...

Лично аз 5 години не писах и после се обърках. Извинявайте.

Далеч съм от идеята, че сега ше дойда тука, ше изсипя една... каруца? знания и ше сменя политиката и пропагандата на форума. Не, това няма да се случи дори и да бях толкоз тъп че да се мъча.

Имам си достатъчно работа и занимание, че да просвещавам твърдите глави и да се занимавам с простотии.

За различка от други тук, аз има мкъде да се докажа и в живота, и как да си проверя теориите наживо също.

Давам ви акъл безплатно, след като мога просто да ви затворя и да го давам платено... Тъп съм според мен.

С форумни герои достатъчно съм се разправял.

Ако искате, изтрийте акаунта. Не се очаква скоро пак да пиша.

Бъдете здрави!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

D3BEP,

Влизай в отбора, много лесно се даваш.

Доказвайки противоложната теза, ще научим много повече за тази, която защитаваме или дали си е струвало въобще.

Същото е валидно и за противоложната страна.

Истината не се ражда в спора на идеи, истината се ражда в хора на идеи.

P.S. А тук да попитам, кой ми влиза в менията и ги редактира?

Бях написал "както великите актьори могат да играят еднакво добре и злодей, и ангел"

Сега излиза "както великите актьори могат да играят еднакво добре и злодей, и ангел, и мъж, и жена."

Благодаря за допълнението, но ако исках да го добавя, щях сам да го направя.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

P.S. А тук да попитам, кой ми влиза в мненията и ги редактира?

Бях написал... A cега излиза...

Благодаря за допълнението, но ако исках да го добавя, щях сам да го направя.

Това, може би, е бил фантомът на форума (да, оня същия - от операта).

Според друга версия - някой от хостващата компания (американец).

Или това е проява на магията, присъща на интернет.

А може и да е някой от модераторите - нинджи, скрити зад ника "Глишев".

Не се знае това група ли е, кръг ли е, индианска нишка или - организация.

Тези може да се окажат "петата колона".

Няма страшно... Понякога това се случва и на нас - модераторите и администраторите на форума.

Оплакваме се и ние, ама...

Видно е, че никога дребните редакции не са направени с лоша умисъл.

Понякога фантомът добавя вместо нас някои мисли, които не сме посмели да изкажем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ISTORIK,

Аха, явно ти си значи, защото друга промяна, която забелязах е, че

бях написал защитаваш чисто ирански корен на древните българи.

сега излиза защитаваш чисто ирански/персийски корен на древните българи.

След като ти написа

Теориите за произхода на древните българи (прабългари, първобългари, протобългари) са много.

Ето някои от тях:

- тюркска

- хунска или хуно-тюркска

- тюркско-алтайска или урало-алтайска

- памирска или памиро-ферганска

- иранска или персийска

Въпросът е защо не си признаеш или този който го прави?

Аз одобрявам тези малки козметични промени по принцип, но съм против тази практика, защото не мога да следя собствените си мнения дали не са били променени без мое знание.

D3BEP, може да се окаже прав, този форум не е исторически, а политически.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ISTORIK,

D3BEP, може да се окаже прав, че този форум не е исторически, а - политически.

В този форум има и раздел, посветен на политиката.

А това, че доста потребители политизират всички раздели, в които пишат...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Само искам да апелирам към Дзвера да пише малко по-спокойно.

Така като гледам, подобен апел трябва да отправиш и към Глишката, нещо простее в темата, което не му е присъщо.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...