Отиди на
Форум "Наука"

Траките - коренът на българската народност


Recommended Posts

  • Потребител

Ka40

От скоро съм тук, но доста съм прочел. От теб нито един солиден аргумент не прочетох освен изявления "Както съм казвал многократно автохтонците са хора с изключително ниско интелектуално ниво".

Няма логика БКП да са имали положително отношение към приноса на траките в образуването на българската нация, по простата причина, че това не би се харесало на Москва. Тракологията беше инициатива само на Людмила Живкова. Запитвал ли се защо точно дъщерята на Първия би се отклонила от зададената линия?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 673
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Ka40

От скоро съм тук, но доста съм прочел. От теб нито един солиден аргумент не прочетох освен изявления "Както съм казвал многократно автохтонците са хора с изключително ниско интелектуално ниво".

Няма логика БКП да са имали положително отношение към приноса на траките в образуването на българската нация, по простата причина, че това не би се харесало на Москва. Тракологията беше инициатива само на Людмила Живкова. Запитвал ли се защо точно дъщерята на Първия би се отклонила от зададената линия?

И може би Л. Живкова с лични средства създаде института? Защото ако е създаден и поддържан с държавни пари, значи е част от държавната политика.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я разкажи ся повече за Людмила Живкова, траките и богиня Бастет. Я че седим и че възприемам с отворена уста. От ко е умрела Людмила бе, батка?

Моето момче, първо се научи да пишеш на книжовен български. Знам, че ще ти е трудно, ама все пак пробвай.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз историк не съм, но съм pодопчанин и моят род е от век и веков. За мен доказателствата са тук и днес.

Я сега си пуснете тази тракийска музика и пак ходете да дирите Българите в Азия.

http://www.youtube.c...h?v=Mu-Mw6j3RWw

Пулете се в гръчки и романски бумаги, написани точно както днес англо-саксоните пишат пропагандата по медиите или - както дяволът чете Евангелието.

Търсете под вола теле, но музиката и езика ни ще пребъдат, непроменени.

Разгледайте и коментарите по видеото, много неща ще ви се изяснят - сега или след години.

Истинските български корени са тук, чакат ви, когато имате очи и уши да ги видите и чуете, недрата ще се отворят и запеят като родопска каба гайда.

Амин!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

От скоро съм тук, но доста съм прочел. От теб нито един солиден аргумент не прочетох освен изявления "Както съм казвал многократно автохтонците са хора с изключително ниско интелектуално ниво".

Ka40 е буквално прав относно интелектуалното. Я си вижте аргументите - музика, а не текстове (извори, понятия), които са интелектуалното средство за аргументация.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз историк не съм, но съм Родопчанин и моят род е от век и веков. За мен доказателствата са тук и днес.

Я сега си пуснете тази Тракийска музика и пак ходете да дирите Българите в Азия.

http://www.youtube.com/watch?v=Mu-Mw6j3RWw

Не знаех, че по времето на траките е имало звукозаписни средства :tooth: Както и че гайди е имало :crazy_pilot:

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пък аз си мислих, че тук се събират професионални историци, а то се оказа псевдо елитарен хоремаг.

Първо, за това, че не знаете, си е ваш проблем и, че се инфатилизирате с идиотски имотикони показва нивото ви.

Traditional Thracian dances are usually swift in tempo and are mostly circle dances in which the men dance at the front of the line. The gaida, a kind of bagpipe, is the most characteristic instrument, but clarinets and toumbelekis are also used.

http://en.wikipedia....Music_of_Thrace

Второ, фолклорната музика може да бъде много добър исторически показател, защото първо се предава предимно между обикновените хора, които нямат политически или лични мотиви да я фалшифицират и трето, тя е универсален език. Защо мислите коментиращите под видеото хора от дн. северна (сега) Гърция и от Румъния пишат "това е нашата обща тракийска музика"

А за тези т.н. извори, в които сте се впулили, е почти невъзможно да се докаже безпристрастността на пишещия.

Например, ако трябва в момента да се осведомяваме за света само от основните медии, ще тънем в пълна заблуда за това, какво наистина се случва СЕГА а пък да не говорим за след 1000 години. Ами тогавашните хронисти са били днешните CNN и BBC. Аз и на двете не се доверявам. Те винаги говорят надменно за Източна Европа и по вашата логика, след време Източна Европа ще бъдат това което сега наричаме траки или варвари.. А турците и циганите и албанците сигурно ще се пишат наследници на Източна Европа, щото се плодят като мишки.

Усещате ли къде ви куца "интелигентната" методология?

Траките може много писмени документи да не са оставили, но музиката е останала. Може пък така да са искали, те така или иначе са били по-удохотворени люде от нас сега. Погледнете Орфеизма.

Но както и да е, по умни от мен хора вече са се изказали по въпроса

it is possible for a society to transmit oral history, oral literature, oral law and other knowledges across generations without a writing system.

http://en.wikipedia....adition#History

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За пореден път си личи, че основните "аргументи" на автохтонците са емоционални, а не рационални.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За пореден път си личи, че основните "аргументи" на автохтонците са емоционални, а не рационални.

Не основните, а за съжаление - единствените. Освен всичко друго, автохтонците живеят в два паралелни свята - съвременния и тракийския (или по-скоро - в това, което си мислят че е тракийския). Горкото дете, даже не е обърнало внимание, че в цитираната от него статия на wikipedia се говори за съвременен фолклор. Та сред дадените там хорА има и едно, което се казва "А, бре, Сюлейман ага...". А без съмнение това е българизирана версия на добре известното тракийско хоро "А, бе, Раскупорис, парадинасте..." :tooth:

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Относно музиката като исторически показател, и не само музиката, а също носиите..., давам цитат от Алеко Константинов:

И в изложението имаше няколко колиби индиански. Там видяхме и школа за индианците. Не зная дали ще ви бъде приятно или неприятно, но аз ще си го кажа, па ако щете, вярвайте, ако не - питайте г. Шопова: типът на индианките много напомня типа на нашите шопкини; има голямо сходство в костюмите и труфилата на индианките и шопкините; те също така си заплитат косици и си закриват лицето; също се причесват, носят същите металически дрънкала и... вярвате ли? - пеят почти тъй, както шопкините. Покъщнината им - чергите, кърпите, нашивките, ризите, като че са ги крадили от нашите селяни.

http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=169&WorkID=4671&Level=2

P.S. Някой сигурно си мисли, че "тракийско хоро" означава хоро на траките. :bigwink:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ka40, ако бях някой друг бих ти теглил една звучна родопска, обаче просто ще те подмина.

Маноле в теб имам повече надежда, ти вече си от колебаещите се. Времето ще ти покаже пътя.

Incorrectus, много си остроумен, почти колкото Алеко.

The music of Thrace contains a written history that extends back to the antiquity, when Orpheus became a legendary musician and lived close to Olympus

Аз съм човек с отворено съзнание, сега обяснете ми как и защо Тракийската музика е достигнала до нас, след като Траките били изчезнали или пък били оставили малко като култура и ген?

Хайде сега Манол и Incorrectus, покажете ми железните аргументи. Ако наистина са такива ще съм много склонен да се съглася с вас.

Ka40, ти не се напъвай, пий си биричката.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Уви, Дзелас, ще те разочаровам :) Изобщо не съм от колебаещите се. Ако изобщо тепърва взема да си сменям убежденията относно произхода на етническото ядро на древните българи, най-много да се докарам до смесена тюрко-иранска хипотеза :P На това отгоре въпреки относително дългото си киснене по университетски аудитории нямам нищо против да ползвам "инфантилни" емотикончета, сигурно за да опровергая твърдението, че който трупа знание, трупа печал :tooth:

Нямаме никакви данни за музиката на траките, така че самото твърдение, че тракийската музика била стигнала до нас, е незащитимо.

Обаче мога да ти изровя от ЮТюб турски, гръцки и ирански народни песни, които да ти прозвучат доста познато. Все пак - това с музиката е по-скоро несериозно като аргумент. Музиката силно се влияе от всякакви обществени и културни промени. Например църковната ни музика, която вече от хиляда години си е част от националната ни култура, се създава по преки гръцки и сирийски паралели. От това не ставаме нито гърци, нито пък сирийци.

Нека археолозите говорят за различията между намерените трак(ий)ски и български погребения. Историците и филолозите пък можем да обясним добре демографските промени на Балканите в ІV-VІІІ в. Това обаче е разговор, воден вече много, много пъти...

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нямаме никакви данни за музиката на траките, така че самото твърдение, че тракийската музика била стигнала до нас, е незащитимо.

Не е вярно. В нечии глави денонощно бучат тракийски гайди и думкат тракийски тъпани. Проблем е обаче, че траките не са имали гайди, ама това за средно статистическият автохтонец не е от особено значение. Той вярва на това, на което иска да вярва, а не на фактите.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Маноле, все още чакам за железните аргументи обясняващи този "феномен", който сами сте си сътворили - народът изчезва, а пък културата му доминира измежду обикновените хора.

А за погребенията, смятам, че когато се търсят, ключовете към една култура, трябва да се абстрахираме от това как са се държали аристокрацията и какви следи са ни оставили, тъй като те винаги по принцип следват модата в момента. Обикновените хора са тези поддържащи традициите на един народ.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Маноле, все още чакам за железните аргументи обясняващи този "феномен", който сами сте си сътворили - народът изчезва, а пък културата му доминира измежду обикновените хора.

А за погребенията, смятам, че когато се търсят, ключовете към една култура, трябва да се абстрахираме от това как са се държали аристокрацията и какви следи са ни оставили, тъй като те винаги по принцип следват модата в момента. Обикновените хора са тези поддържащи традициите на един народ.

Фолклорът е нещо доста устойчиво и често остава след като неговият носител /народ/ е изчезнал или асимилирал се сред други, които са възприели част от него. Например митовете и легендите на евреите /визирам Стария Завет/ сега се изповядват от над 1 милиард човека в света. Значи ли това, че всички те са евреи /или с еврейски корени/ по твоята логика?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А, по-скоро трябва автохтонците да търсите аргументи за това, че културата на траките уж била доминирала сред обикновените хора в Средните векове. Откъде съдиш за това?

За аристокрацията, разбира се, не си напълно прав. Аристократичните обичаи често са изключително консервативни, за което мога да соча най-различни примери до утре. Пък и мисля, че ще е много глупаво да си представим, че внезапно тракийските аристократи са си сменили обичаите от гръко-римски и християнски със степни, така че довчерашните куриали-християни от V в. да се превърнат в бори-таркани и жупани, които обръщат седла и изливат вода при клетва в ІХ :)

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Глишев, я виж какво хубаво мнение по въпроса;

http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/Number/2666140/an/0/page/0#Post2666140

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

да, по същата логика и бюрмовците "доказват", че са потомци на александър македонски

прочетох и мнението за лъва - къде бил, кога бил, ама се сещам за едни държави, на гербовете на които има я еднорог, я двуглав орел, та се чудех кога и къде са живели тези животни :post-20645-1121105496:

пп в кавказ е имало лъвове до десети век, ама трябва и да се чете :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблемът е с нас. Когато учиме история нали има всякакви маймуни, първобитни и изведнъш се излюпват бог царе в градовете около Тигър и Еуфрат. Па да не говорим за египтяните които от първобитно общество ала-бала строят преди 6000 години пирамиди в които не се погребва никой, а следващите фараончета се опитват да направят нещо подобни но със все по-лошо качество....

За тези европейски траки преди 4000 години, чисто и просто няма място.

Не са оставили никакви надписи, писменни доказателства....Или може да са оставили но ги мислим за гръцки, римски. За еленизацията си имаме доста примера с какви методи и начин са го делали тези хорица.

Дай, боже веднъш да успеем да намерем нещо свясно от тези хора. А не само злато, сребро и разни други работи вълнуващи иманярите.

punk.gifpunk.gifpunk.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Фолклорът е нещо доста устойчиво и често остава след като неговият носител /народ/ е изчезнал или асимилирал се сред други, които са възприели част от него. Например митовете и легендите на евреите /визирам Стария Завет/ сега се изповядват от над 1 милиард човека в света. Значи ли това, че всички те са евреи /или с еврейски корени/ по твоята логика?

Last roman, асоциацията ти е неуместна. На мен са ми чели приказките на братя Грим, и аз ги чета на моито деца и те им вярват, но не са част от нашите национални традиции, нали? Освен това ти говориш за религия, която се приема на доверие, също както и приказките.

Маноле, тракийските аристократи са били почти изцяло елинизирани или романизирани. Тези аристократи не са взели участие в управлението на новата държава.

Имаме много примери на гърчеещи се българи през цялата ни история. Обикновеният народ е продължил традициите.

че културата на траките уж била доминирала сред обикновените хора в Средните векове. Откъде съдиш за това?

От богомилството, като продължение на традициите на ранните тракийски християни, и точно в отговор на гърчеещата се аристокрация.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Само дето няма никакви данни обикновения народ да е продължил тракийските традиции. Фолклорът в БГ се смята за тракийски защото .... няма какъв друг да е. Ама има - попада се на аналогии точно в Северен Иран ....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Кои традиции? Тогава защо, според Ана Комнина, на богомилството симпатизирали също знатни семейства?

Традициите на истинския християнски морал както Павел го е проповядвал, а не религиозното му инстуционализиране.

А това, че знатни семейства са симпатизирали само доказва тезата. Те са гледали носталгично на движението.

Фолклорът в БГ се смята за тракийски защото .... няма какъв друг да е. Ама има - попада се на аналогии точно в Северен Иран ....

Ок, дай да ги чуем тези "аналогии" или пък най-добре направо организирайте един концерт и да видим какви ще бъдат отзивите.

п.с. Скъсах се да търся нещо иранско, което да ми прозвучи близко, но уви ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Традициите на истинския християнски морал както Павел го е проповядвал, а не религиозното му инстуционализиране.

А това, че знатни семейства са симпатизирали само доказва тезата. Те са гледали на движението носталгично.

Точно Павел религиозно институциализира, защото не е бил пряк ученик на Христос.

Гледали са, но с хиатус от няколко стотин години?! Защото богомилството се появява в X в.

Сега обявявате, че богомилството е свързано с траките. Какво ли още следва?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти защо реши, че християнството на Балканите се е зародило, изчезнало и след няколко стотин години пак се е появило през Х век?

През Х век става ясно, че християнството ще бъде по византийски тертип и затова се е появила опозиция.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...