Отиди на
Форум "Наука"

Траките - коренът на българската народност


Recommended Posts

  • Потребител

ISTORIK,

Моите уважения, но аз не мога да продължа да пиша тук, ако някой може да влиза и редактира мненията ми, без мое знание. Не сме в основното училище (надявам се).

Най-тъпото е, че е толкова лицемерно защото сега не мога нищо да докажа.

Към този който го е направил: Ако си имал добри намерения, аз го разбирам, защото промените не променят това, което съм казал, но това не променя нещата, че това е една порочна практика.

Кой беше?

Doris, Добре дошла в играта!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 673
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Значи възможни са корекции в мнения от модератор, ако мнението съдържа някакво нарушение, обикновено обида, но се преценява, че не е нужно да се изтрива цялото.

Не знам този случай точно какъв е.

Като цяло по-спокойно и по-научно го давайте :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ125,

Ако модератор прави корекция би трябвало да остави бележка, по възможност в друг цвят и частно съобщение изпратено на имейл.

Така е по научному!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ISTORIK,

Не сме в основното училище (надявам се).

А защо - не?

Хубаво е някой да ни редактира мненията, ако сме забравили някой препинателен знак, който, поставен на място, изяснява смисъла на казаното от нас.

Ако сме сбъркали (от незнание, от неграмотност или от бързане) някоя дума - също.

Ако смисълът на казаното не е променен - супер.

Трябва ли редактиралият администратор или модератор да се извинява на всеки потребител, че онзи е сбъркал и му е поправил някаква дреболия в текста?

За да не изглежда понякога в очите на четящите го същият този потребител Хикс пълен неграмотник и илитерат?

А модераторът какво е виновен за това, че някой потребител има завършено някакво образование (основно, средно, полувисше или висше - без значение), ама все още продължава да пише неграмотно? Какво е виновен, че такъв потребител не е бил спрян от другарката/госпожата още в началното училище?

Според доцимологията (науката за оценяването в образователната сфера), при писмено изпитване, ако някой пише неграмотно, макар да пише инак смислени неща, трябва да получи оценка слаб (2). Тоест, трябва да бъде спрян на определено образователно ниво, да повтаря и да потретва, докато се научи. И, понеже в училище и в университета не става точно така, днес се говори за девалвация (упадък) на българското образование, на българската наука.

В този форум угода няма.

Едни се оплакват, че някой им редактирал/коригирал мнението (а те псували, писали с правописни и пунктуационни грешки, обиждали потребители или нарушили някое правило). Е, случват се и изключения, понякога.

Други се сърдят на всички, които пишат (полу)неграмотно и мрънкат на модератори и администратори, че това е научен форум, а в него масово се пише с фактологически, правописни, пунктуационни и стилистични грешки.

Трети сравняват този форум с някакъв друг, от който са дошли тук, и или го харесват повече от предния или - не.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Трябва ли редактиралият администратор или модератор да се извинява на всеки потребител, че онзи е сбъркал и му е поправил някаква дреболия в текста?

За да не изглежда понякога в очите на четящите го същият този потребител Хикс пълен неграмотник и илитерат?

ISTORIK

Ще прощаваш обаче, аз не видях такова правило в Правила на форум БГ Наука, когато се регистрирах. От теб като глобален модератор се очаква да си запознат с точката и запетаята на правилата. И фактът, че все още не си признал е малко съмнителен.

Не се чуствувам комфортно като знам, че някой ми диша зад гърба и ми променя мненията без мое знание.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ОК, стига за това. Просто пишете по съществото на темата и обсъждайте спокойно. Това тук е доста толерантно място, така, че не правете голям въпрос, плз. Вреди на атмосферата. Ако има нещо - пишете на модераторите на ЛС, ще се разберем, ще се оправим, няма страшно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето ви за загрявка един цитат от Стефан Захариев, как е виждал той нещата преди Иречек и прочее историци:

Стефан Захариев

Описание на Татар-Пазарджишката кааза

Предговор

Понеже настоящето описание се отнася за българите дето живеят в западния край на Тракия, мисля че не ще бъде излишно, ако пишем нещо вкратце не само за жителите на тази страна, но въобще за всичките тракийски българи, които от незапаметни векове са населявали и населяват цяла Тракия. Според повечето стари и нови западни историци, току-речи всичките народи жители на Европа влечат си началото из Индия, а според елинските и някои истински историци подир потопа тръгнало едно многочислено отделение от Индия под предводителството на някой Тир, и като преминали Воспора, населили се в тая страна на Европа, която от техния предводител Тир се нарекла Тракия и на тия преселници от после Елините дали име пелазги, а тия помежду себе си са се наричали по самоскритския език ярии, т.е. орачи или полски жители, които са знаели още тогава да орат и сеят жито. Подир тия пелазги и други отделения са излазили из Индия и едни са оставали в Азия и се населили при Черно море като връгите (βρηγεζ), от които и мястото нарекли Фригия ( сега Медиех). Други се отправили през Карпатските планини и се населили край река Волга и сегашната Малоросия и всичките тия едноплеменни отделения тогава живели патриархално като израилтените и са говорели старобългарския или славянския език до дето 700 години преди Хр. едно най-голямо отделение тръгнало от Индия под предводителството на двама братя Брен и Болг, и така Брен отишъл със своите та си населил в Западна Европа, а Болг със своите останал в Източна Европа, от когото и жителите на тая страна славяни се наименували болгари или българи (понеже старите българи са произнасяли ъ като о и на това имаме живи свидетелства, цепинските и родопските потурчени българи, които и днес казват болгарите и гърците наричат със собственото им име горци). И така са станали и тракийските славяни от пелазги българи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ако има нещо - пишете на модераторите на ЛС, ще се разберем, ще се оправим, няма страшно.

Влез тук да се разберем, а? Това съвсем по нашенски ...

Доколкото разбирам това е публичен форум, а не частен клуб. Такава практиката да се пипа в мненията на хората не съм я срещал никога и не е маловажна.

Щом толкова се държи на стила на изказване, направете приемен изпит по български език.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Подозирам ,че смешните лапетии дето коментират богомилите и това, че (не) са траки всъщност идея си нямат за какво става въпрос и след малко пак ще засипят темата със статии от уикипедия. Колеги, ше разберете ли от уикипедия верицата на богомилите, верно? Очевидно си нямате понятие от религии, а пишете ли, пишете... Пишете, ше го напишете.

Това тотално ме разби! Съжалявам, ма не мога да се ориентирам при "траковъдите" (прости ми Глишев и Ка40 това е ваш термин ;)). Така, че моля за разяснения. В БС имах тема, а и сега готвих, но пред вид горещините и лятото (и вродения ми мързел ;)) я забавих. Бих искал сведения за тракийски трудове по възможност на тракийски език (или доказан превод), че богомилството е тракийска "измислица".

А понятие от религии имам и не съм лапетия, за да парирам по-нататъчните ти словоблуства!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Този Стефан Захариев трябва да ни впечатлява, така ли да разбирам?

Колкото до богомилството и неговия "тракийски" корен, това е такава безкрайна глупост, която просто не си заслужава да се обсъжда. Подобни твърдения означават единствено, че твърдящият не познава бегло нито тракийската религия, нито богомилството.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Правилата са написани, който не му харесва не е задължен да се регистрира или да пише мнение.

Поведението на модераторите си говори само за себе си.

Срещал съм такива, които като събеседници се карат с някого и през същото време като модератор го модерира. Виждал съм и такива които под различни имена си спорят сами със себе си и като модератор се модерират. И такъв съм виждал който под името на друг потребител пише...

Но да подправят писаното, да добавят или преписват....

Това не е модерация това е цензор. Но и цензорът както и учителката на времето поправя, трие, преписва с червен молив а не с гума. И се подписва.

Според мен.....

post-20645-1121105496.gifpost-20645-1121105496.gifpost-20645-1121105496.gif

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Колкото до богомилството и неговия "тракийски" корен, това е такава безкрайна глупост, която просто не си заслужава да се обсъжда. Подобни твърдения означават единствено, че твърдящият не познава бегло нито тракийската религия, нито богомилството.

Не съм имал предвид, че богомилството е било измислено от траките, ако това е "безкрайната глупост", ами предвид за културната последователност във вярата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм имал предвид, че богомилството е било измислено от траките, ако това е "безкрайната глупост", ами предвид за културната последователност във вярата.

Давай нататък! Дай връзката/последователността. Това " ами предвид културната последователност във вярата" как да го тълкувам? Тракийски дуализъм (ако богомилите са дуалисти)? Монотеизъм (ако не са)? Ама не верУват богомилите в Хероса и те това си е! Ели пък тракийците проповядват да не се раждат деца и да не се молят на Кръста (хехехе). Би ли отговорил?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Давай нататък! Дай връзката/последователността. Това " ами предвид културната последователност във вярата" как да го тълкувам? Тракийски дуализъм (ако богомилите са дуалисти)? Монотеизъм (ако не са)? Ама не верУват богомилите в Хероса и те това си е! Ели пък тракийците проповядват да не се раждат деца и да не се молят на Кръста (хехехе). Би ли отговорил?

А не, zelas сега е от отбора

"Летящият Булгар", защитаваш чисто ирански/персийски корен на древните българи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А не, аз тук искам да ми отговори, аз съм голям фен на алтернативките и евентуално може да участвам само в отбора на проф. Добрев (ако съм при траките ще навредя повече, че клавиатурата, кат езика ми е дълга). Но няма да участвам щот е глупаво. Та чакам де. Не ме бройте за алтернативката. То бива то може ама без док-ва не съм свикнал ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ugo Bianchi "Selected essays on gnosticism, dualism and mysteriosophy"

глава "Dualistic aspect of Thracian religion"

Сабазий e дуалистичен. Кукерството също.

Защо мислиш че играта е глупава?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ugo Bianchi "Selected essays on gnosticism, dualism and mysteriosophy"

глава "Dualistic aspect of Thracian religion"

Сабазий e дуалистичен. Кукерството също.

Защо мислиш че играта е глупава?

Не ме разсмивай. Дуализъм означава, че се вярва в две начала във Вселената. Богомилството е класически наследник на манихейството и двете нямат никаква връзка с тракийската религия. Впрочем за "тракийска религия" едва ли може да се говори като за унифициран комплекс от вярвания. Траките са политеисти от гръцки тип, при които има предпочитани божества. Впрочем идеята за богиня-майка и нейния син соларно божество-конник е разпространена в цялото източно средиземноморие, част от тракийския пантеон се покрива с гръцкия. Дионис-Загрей-Сабазий също е масово явление.

Между богомилството и старите вярвания на траките няма никаква връзка. Въобще Римската империя ликвидира основното от тракийската култура и религия, като се запазват някои народни обичаи, поменалии и други, но не и пантеона. Кукерството не е доказано само тракийски обичай. Подобни фигури има кажи речи във всички култури, даже в Китай, където на нова година гонели злите духове от къщите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На глупавиви въпроси по принцип не отговарям, но за теб ще направя изключение (к'во да се прави симпатичен си ми ;)). Ами да почна със себе си, аз отбирам нещо от иранската (не я подкрепям, но нещо таквоз), не смятам, че тюркската е вече е доминиращата (а не е била и никога де). Къде ще се впиша? Не може в иранската остава тюркската (имам разни идеи, но не вярвам в тях), а в тракийската....ще съм як голям мощен "тракийски Кон", пЪрдон троянски ;).

Това за зелас де, не за маготин ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Влез тук да се разберем, а? Това съвсем по нашенски ...

Доколкото разбирам това е публичен форум, а не частен клуб. Такава практиката да се пипа в мненията на хората не съм я срещал никога и не е маловажна.

Щом толкова се държи на стила на изказване, направете приемен изпит по български език.

Това ли казах - "влез тук да се разберем"? Значи оттук нататък нито едно мнение, коментиращо модерирането, форума, вида му, типа му и пр. няма да оцелее. Както казах - всичко на ЛС. Форумът е отворен и много толерантен, но все пак си остава частен, така, че не злоупотребявай с търпението.

Освен това - темата е на границата на фантазиите - тракийски език, паралели с религиите на едните и другите - .... не е невъзможно, но все пак твърденията имат нужда от сериозни доказателства.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един много ефективен метод на развиване на нестандартното мислене, особено полезен в историята.

Помага за преодоляване на сблъсък в съзнанието на индивида между две противоречащи се теории (Когнитивен дисонанс).

Така че предлагам следната игра.

Разменяме си теориите. Вие защитавате тракийската теория, а аз - тюрkската или иранската, но не - и двете или симбоза от двете, защото нямам време.

Ако има навити, ще отворим нова тема и да видим докъде ще ни доведе. А нека и да изчакаме да видим, кой още ще иска да се включи?

Аз ще защитавам тюркската. Почвам: официалната наука е казала, че прабългарите са тюрки, казах, рекох и отсекох, точка по въпроса. Победих в спора. :smokeing:

Може и автохтонист да съм - траките са били българи, всичко гръцко е взето от траките, т. е. българите. Славяни няма, това е руска измислица. Траки, пеласги, славяни, готи, хуни, келти, скити, сармати, илири, етруски, авари, хазари, прабългари, това са все българи и са местно автохтонно население. Който не е съгласен с това е антибългарин, проводник на чужди интереси, агент, най-вероятно руски или еврейски. :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Дуализъм означава, че се вярва в две начала във Вселената.

Именно.

Бендида - ноща и луната - женското начало

Сабазий - деня и слънцето - мъжкото начало

Кукерството не е доказано само тракийски обичай.

Нито дуализма е доказан патент на траките.

Митака, идеята на играта е да станеш още по-добър в иранската теория, изучащайки и развивайки противоречащата на нея.

Освен това играта ще бъде в отбори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Incorrectus,

Много хора наричат идеи, които не могат да възприемат, глупости. Лисицата затова нарича и гроздето горе на клона, кисело.

Отстояването на една идея с тупане по гърдите, крещейки "Глупости" към опонентите, става само за маса.

Прочети за когнитивен дисонанс (cognitive dissonance) и си тренирай мозъка да приема и поддържа едновременно две напълно противоположни идеи, ако искаш да развиеш мисленето си.

Точно така. Идеи, които не могат да се възприемат, се наричат глупости. Умни са идеите, които се възприемат от другите.

Нямам нужда да си тренирам мозъка, защото не придобивам дискомфорт от противоречиви идеи. Който придобива, да пита за лек.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Точно така. Идеи, които не могат да се възприемат, се наричат глупости. Умни са идеите, които се възприемат от другите.

Ами запишете го в правилата на този форум, кои са глупостите и кои са неглупостите да се ориентираме и да не си губим времето в дебати.

А пък може и името да се смени на БГ Научна Религия - Форум, така ще си личи от разстояние.

Все пак се надявам това да е само твое мнение, а не на целият форум.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...