Отиди на
Форум "Наука"

Траките - коренът на българската народност


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Траки ли са древните българи?

статия от Емил Живков (Зиези)

http://www.vestnikataka.com/?module=displaystory&story_id=1898&edition_id=18&format=html

http://ziezi.net/trakite.html

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 673
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Към края на пети век Орфизма вече клони към запад, но се преражда по-късно в култа към Христос и християнството. Много от архетиповете на Орфизма присъстват в християнството.

Божествения син на Юпитер (Jovian), наречена Иесус (Iasios, Ιάσιος, име често давано на инициирани Орфисти/Дионисисти), е роден в една "пещера" сред животните.

Проповядва една нова форма на етика, често използва метафори, лозарството, пророкува, "възкресява" мъртвите и лекува болните (всички Орфей / Дионисиеви черти),

Дружи с риболовци (Орфей е бил ловец / рибар) и възприема добре познатите от Дионисизма магия за превръщане на вода във вино, по време на свещения ритуал на брака.

Най-накрая бива "закачен на едно дърво", и заклан като жертвено изкупителна жертва, и после възкръснал - свързано с жертвоприношенията при Дионисизма..

Всичко това последвано от апокалиптични предупреждения за божествената гняв за убийството му, напомнящ за гнева на Зевс срещу титаните!

Това ни дава основание да направим още една връзка между тракийския Орфеизм, като Дионисистка секта и Богомилството, като християнска секта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Към края на пети век Орфизма вече клони към запад, но се преражда по-късно в култа към Христос и християнството. Много от архетиповете на Орфизма присъстват в християнството.

Винаги съм смятал, че християнството е възникнало поне четири века преди пети век :)

Божествения син на Юпитер (Jovian), наречена Иесус (Iasios, Ιάσιος, име често давано на инициирани Орфисти/Дионисисти), е роден в една "пещера" сред животните.

Юпитер и Йовиан не е едно и също, отделно божество Йовиан също няма (но има такъв римски император) и напълно е пропуснат произходът на грецизираното Iesous от арамейското Йешуа (вж. в Стария завет Иисус Навин и Иисус, син Сирахов).

Проповядва една нова форма на етика, често използва метафори, лозарството, пророкува, "възкресява" мъртвите и лекува болните (всички Орфей / Дионисиеви черти),

Христос не ползва "лозарство". Ако става дума за метафори, свързани с лоза и вино, то изразът е тромав.

Дружи с риболовци (Орфей е бил ловец / рибар) и възприема добре познатите от Дионисизма магия за превръщане на вода във вино, по време на свещения ритуал на брака.

И затова Тропарът на Въздвижение на Честния Кръст е "И ловец съм, и рибар съм..." Не знам в кой античен извор пише Орфей да е ловец или рибар. Остава да чуя, че и св. Франциск от Асизи е орфист, щом проповядва на животните, както Орфей ги приспива с музика.

Най-накрая бива "закачен на едно дърво", и заклан като жертвено изкупителна жертва, и после възкръснал - свързано с жертвоприношенията при Дионисизма..

Орфей не е "закачван" на дърво. Нито пък знам източник, в който да е споменато възкресението му.

Всичко това последвано от апокалиптични предупреждения за божествената гняв за убийството му, напомнящ за гнева на Зевс срещу титаните!

Апокалиптични предупреждения? Гняв за убийството му? Тези неща не се отнасят до Христос (Той знае, че ще бъде разпнат), а отсъстват и в Орфеевите, и в Омировите химни, и у Хезиод.

Това ни дава основание да направим още една връзка между тракийския Орфеизм, като Дионисистка секта и Богомилството, като християнска секта.

Много правописни грешки. "Божествена гняв", "орфеизъм" и пр. Паралелите са изсмукани от пръстите. А и всичко това определено няма общо с въпроса за произхода на българите.

Редактирано от glishev
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абсолютно подкрепям Глишев, въпреки, че съм "автохтонист" (до толкова, до колкото за мен местния балкански елемент в генезиса на българите е доминиращ).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, то за това, че го има не би следвало да има спор. Но не мисля, че е доминиращ, защото тогава той, а не някакви си пришълци щеше да е герой на историческите извори.

И да е имало нещо, то не е съществено. Виждаме в какво състояние са заварени власите - защо смятаме, че траките са били на по-високо ниво и къде са данните за тях? Та това е територия под носа на Византия, а византийците пишат, не е като да не пишат.

Що се отнася до опитите да се намерят следи - мисля, че връзките, които се предлагат, са твърде произволни и свободни, като цяло.

Но разбира се, сътрува си да се разгледат съображенията, знае ли човек. Само че не гайдовщини, моля :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Орфей и орф(е)измът

.....

Може да се каже и по двата начина.

По време на римското владичество сред почитаните от траките божества обаче на преден план излиза Тракийският конник. През 4 век траките приемат християнството.

Да видим сега прабългарите - малко по-късно, но и те си имат Мадарски конник и владетели християни - Кубрат и Тервел.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Глобалните модератори са 8. Модераторите на разделите по история са 5.

Да, известно ми е кои са глобалните и кои - на историческите раздели.

За да ги видиш, достатъчно е да избереш от горното меню "members", а после - "advanced options" и виждаш сред потребителите кои са модераторите и кой от тях колко и кои раздели управлява.

Запитването вече е направено, дори на потенциално "виновния" вече му е телефонирано, но връзката по телефона не бе осъществена.

Осъществи се ;) Но претенциите, както казахме вече - на ЛС, плз :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Винаги съм смятал, че християнството е възникнало поне четири века преди пети век

Орфей не е "закачван" на дърво. Нито пък знам източник, в който да е споменато възкресението му.

Маноле, това което си писал са пълни глупости (ползвам твоята любима "терминология").

И на децата е ясно че не съм твърдял, че християнството се е родило точно в 5 пр. Хр, нито че Орфей е бил закачан по дърветата.

Този шегички са за масата, вече ти го казах това.

Та се чудя дали въобще да си правя труда с следващите ти писания.

Ти какво ще кажеш, можеш ли да водиш диалог като възрастен или ще продължаваш с "глупостите"?

decapitator,

След като си напълно съгласен с Манол, следователно си съгласен с глупостите които е произвел.

Правилно ли те разбирам или имаш собствено мнение?

Та това е територия под носа на Византия, а византийците пишат, не е като да не пишат.

КГ125, те и сегашните англо-саксонски медии пишат ли манипулират, да се вярва 100% на византийски източници, според мен е погрешно.

По скоро трябва да ги четем между редовере.

И още не си ми пратил ЛС за днешната цензура.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, ама и то си има граници. Пък и какво общо имат византийските източници със (и то англосаксонските!) медии???

Ами има някаква приемственост м/у българи и местно население във византийските извори: мизи-българи; пеони-българи; македони-българи; мирмидони-българи и т.н. Вярно е, че яко местно население е било увличано от варвари (авари примерно), но са индикирани и големи преселнически вълни на същото население (вече обогатено с бугаро-татарски ген :crazy_pilot: ) пак от Авария. Запазените обичаи, смятани за тракийски са дъвкани и предъвквани къде ли не, но ако ги приемем за тракийски (запазените), то те са доказателство за ебати лудата устойчивост или примерно, за един доста сериозен % на техните носители, в различните държавни формирования по нашите земи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На каква основа се приемаме за тракийски?

Ами да кажат "по-лудите" автохтонци там за мартеници, сурвачки, нестинари и т.н.

Аз си спамя джобно :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Щом автохтонната теза е в здравите декапитаторски ръце аз ще взема да мигрирам към някоя друга - например славянската - дето българите си водели славяни и били славянизирани още преди да се появят тука.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това не е дуализъм, това е еклектика от монизъм и дуализъм.

Incorrectus,

В богомилството също няма силно изразен дуализъм.

За разлика от манихейство и павликянството, които поддържат идеята за строго разграничено противоборство на доброто и злото в света, богомилството набляга на първоначално господство само доброто. Злото идва по-късно, но в крайна сметка бива победено. Затова проповядвали пост, вегетарианство и въздържание.

Абсолютно същите идеи намираме и в Орфизма.

При Орфизма зад злото (материалното) съществува един друг свят на духа и "доброто", от който ние в крайна сметка произлизаме.

Целта на Орфизма е връщането ни към нашия истински духовен произход чрез пост, вегетарианство и въздържание.

Това е в пълен разрез с майката религия Дионисизма, затова Орфизма бива наричан Протестансво на Късната Античност..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тая игра май няма да се състои. Колкото до автохтонизма, той например е от горе до долу съставен от щурави и недоказуеми твърдения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами включи се и ти за да се състои. Що не пробваш малко да си автохтонист? Аз до сега бях и малко се засягам от приказките, че твърденията ни били щурави. :sneaky2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Щом автохтонната теза е в здравите декапитаторски ръце аз ще взема да мигрирам към някоя друга - например славянската - дето българите си водели славяни и били славянизирани още преди да се появят тука.

А не, не. Аз само минавам.

пп

страх ме е :help:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Маноле, а какво ще кажеш за един нов термин - автохтонизмофобия? Май много те тресе.

По принцип твърденията, които ни изглеждат "щурави и недоказуеми" просто ги пренебрегваме. Това е нормалната реакция на здравомислещ човек.

Но ти се скъса да правиш психологически портрети на автохтонисти, да ги бориш по форуми и блогове.

Какви са подбудите? Каква дупка запушваш?

А за играта, може и да стане, ако най-накрая желаещите заявят участие и отборите.

До тук само Дорис е заявила участие.

Може пък да си излекуваш автохтонизмофобия с автохтонизъм. Клин клин избива.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

.............. това не...............

Дорис, най-любопитното е че, гърците били наследници на старите гърци, румънците на даки, албанци на илирите, сърбите на трибалите, дори и македонците се уредиха - на старите македонци, па дори и турците станаха троянци, само днешните българи нямали нищо общо с най-многобройния народ на античността - траките.

А пък като погледнеш, почти всички си приличаме. Странна работа.

A руснаците станаха етруски /за такива претендират да са и маджарите/, украинците пък били преки наследници на ариите/ориите. Абе 'автохтонци от всички страни, съединявайте се', както се казваше навремето в популярния комунистически лозунг.

Иначе бумът на квазиисторическите писания през последното десетилетие е свързан с факта, че много скучаещи счетоводители, инженери и пр. любители неисторици получиха достъп до нета и започнаха да въртят и сучат намерената там информация според разбиранията си. Най-често напълно погрешно. Не само историята е засегната от тези алтернативки, но и редица природни науки /за справка виж какво се вихри в клуб Физика/. Но хората обичат приказките и сензациите и винаги ще си въобразяват, че са наследници на Конан варварина, щото така е по-готино. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами включи се и ти за да се състои. Що не пробваш малко да си автохтонист?

Това ми звучи мако като оферта от типа "айде да си поиграем на "майка и татко" и ти да си в ролята на майката" Е никой нормално мислещ няма да поиска да е в ролята на майката, нито на автохтонеца.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... /за справка виж какво се вихри в клуб Физика/

Мислех че клубове има само в дир бг. Ти какво предлагаш, всеки да си покаже дипломата и да се насочи според нея в съответния клуб?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мислех че клубове има само в дир бг. Ти какво предлагаш, всеки да си покаже дипломата и да се насочи според нея в съответния клуб?

просто дадох за пример какво се получава, когато неспециалисти се опитват да коментират специализирана материя. Нищо лично. Надявам се, че си разбрала кого всъщност имах предвид.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Моето не е просто автохтонизмофобия, то е остра форма на автохтонохтония, мизавтохтония, епиавтохтоногеласизъм и автохтоноеврипроктизъм.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...