Отиди на
Форум "Наука"

Причини за неуспеха на българския преход (планът Ран-Ът ли е виновен?)


Recommended Posts

  • Потребител

А ти знаеш ли?

Продължавам да чакам свестни мотиви защо Западът иска да ни държи в бедност и нищета?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 231
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Аспарух, пишеш пълни щуротии. Дай източник за тоя документ. Или кажи, че си го написал ти. Или ще има яснота, или ще има санкции.

Игрички на дребно тука няма да има просто.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аспарух, пишеш пълни щуротии. Дай източник за тоя документ. Или кажи, че си го написал ти. Или ще има яснота, или ще има санкции.

Ако се казвах Ананд Сет щях да потвърдя на момента, че аз съм го написал. Обясних ти човешки ти на лични, това са поверителни документи само за вътрешна употреба, указах ти и с кой да се консултираш за по-вече информация по този въпрос.Не искам неприятности разбираш ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оппа, стана конфиденциално!

Как комунистите и пишман-националистите все имате поверителна информация!

Ебати разведката! :punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Продължавам да чакам свестни мотиви защо Западът иска да ни държи в бедност и нищета?

Не, МВФ и Световната банка искат да ни направят богати и да заживем в охолство.

За това ни налагат структурни реформи.

Знеш ли какво означава "структурна реформа" в България Михов?

А знаеш ли как ще се отклоняват европейските пари чрез размяна на високолихвен заем с тригодишен гратисен период срещу парите от европейските фондове? И всичко това е замаскирано в меморандума като "подкрепа за фискална устойчивост и усвояване на фондовете на ЕС чрез изграждане на капацитет за управлението им"...

А да ти кажа ли какво е всъщност "насърчаването на социалното включване чрез политика, водеща към намаляване на регионалните различия" и какви нови беди ще докара на българина данъкоплатец?

Мисля, че тази тема е по-скоро за форум "Съвремие, политика и геополитика".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кажи ми, явно "знаеш" повече от мене.

Чакам мотиви, а не констатации!

А дотогава: Защо аджеба, Западът иска да ни държи в бедност и нищета? :doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кажи ми, явно "знаеш" повече от мене.

Малко колеги пишат по същество за така нареченият "преход". Ти си прав обаче за едно, по изгодно е да се правиш на ударен и да изкарваш всичко на майтап...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайде стига глупости, човече!

Навили сте си на пръста едно, но не можете да го докажете изобщо! На тия глупости няма да се вържат и по-интелигентните първокласници!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Навили сте си на пръста едно, но не можете да го докажете изобщо!

Туряй точка, нека е както ти казваш.

Много ме "впечатли" твоя бисер от всъплението към темата ти:

Освен мита за Плана Ран-Ът, комунистите пуснаха и мита за съсипията на управленията на СДС... :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кофтито е, че на такива като теб и приятелчетата ви с рационални аргументи не можеш да излезеш.

Същевременно сте много компетентни, но в живота ви не сте управлявали нещо повече от о..я ви работа (съжалявам, че ставам циничен, но за някои неща няма благоприлични думи, или поне аз не ги намирам), ако и това въобще управлявате.

Ще се радвам на аргументи срещу тезата ми, а не да се впечатлявате от всичко, което не разбирате! Т.е. да се впечатлявате от всичко!

И все пак: Защо аджеба, Западът иска да ни държи в бедност и нищета?

Айде бе, такива умници сте, нищите световните конспирации, от всичко разбирате, пък не давате отговор?!?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И защо в невоенни?

Защото културните особености се проявяват в най-чист вид в естествена среда, не под принуда или мобилизация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Зависи си от културата. Има агресивни култури, за които войната е естествено състояние. "Полемос е създал света..."

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аспарух, чакаме източника на документа, названието на самия документ и т.н.

Няма лошо и да ни кажеш, че си го писал ти. В този случай той има публицистична, но не и информационна стойност.

Не, МВФ и Световната банка искат да ни направят богати и да заживем в охолство.

За това ни налагат структурни реформи.

Знеш ли какво означава "структурна реформа" в България Михов?

А знаеш ли как ще се отклоняват европейските пари чрез размяна на високолихвен заем с тригодишен гратисен период срещу парите от европейските фондове? И всичко това е замаскирано в меморандума като "подкрепа за фискална устойчивост и усвояване на фондовете на ЕС чрез изграждане на капацитет за управлението им"...

А да ти кажа ли какво е всъщност "насърчаването на социалното включване чрез политика, водеща към намаляване на регионалните различия" и какви нови беди ще докара на българина данъкоплатец?

Мисля, че тази тема е по-скоро за форум "Съвремие, политика и геополитика".

Структурна реформа значи измиване на Авгиевите обори на социализма, ей това значи. Това, че си оставихме ръцете в прехода не е вина на нито една световна банка.

Кой го извърши прехода, кой с малки изключения контролираше българската държавност да напомняме ли.

И така като хвърлиш малко прашец с някакви си измислени ранове и ътове, в които нищо такова не пише, става ощ по-готино.

Тоя народ не само го обраха, но и го вдивяват по всички параграфи.

До довечера ако не посочиш заглавие и източник на текста ти, имаш бан.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Зависи си от културата. Има агресивни култури, за които войната е естествено състояние. "Полемос е създал света..."

Това са специфични случаи, които се изучават отделно, предвид спецификата им. Но далеч не са мнозинство днес, да не говоря, че май такива общества днес няма. Войната като естествено състояние в миналото е формирала у редица народи специфични културни черти, които се проявяват днес при мирно време. По същия начин, по време на война се проявяват специфични културни и психологически особености, които липсват през мира.

В резултат на тези особености, едно изследване на културите налага те да се разгледат в нормалната им социална среда на проявление, без силови фактори и принуда. А днес войната не е естествено състояние никъде по света. Затова, говорейки за културни особености днес, в реалността, трябва да си зададем въпроса днес войната, или мирът са доминиращите състояния на човека?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Войната не е естествено състояние, но пък поставя на изпитание именно основните социалнопсихологически състояния. И то на напрегнато изпитание, в което те изкристализират и биват катализирани. Така, че не виждам пък защо трябва да се изключва. Войни, бедствия - това показва състоянието на народите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напротив, изключва се, защото под принуда и при изпитание се прави всичко. Въпросът е дали се прави определено нещо без да има принуда, и защо някои го правят, а други не.

Отделно, в напрегнати и екстремни ситуации се появяват качества, които иначе не съществуват.

не мога да разбера защо постоянно се поставят под въпрос основни и доста близки до ума неща. Ето давам пример.

По време на война българите, а и всички останали са единни, мотивирани, сплотени и тн. защото виждат неминуемата заплаха. Но когато няма война не сме такива, а други пък са. Културологията изследва тези различия именно в тази им естествена среда.

на какво се дължат тези различия. Предимно на факта, че при напрегната ситуация, изпитание, война, бедствие на преден план излизат общочовешки качества, които заличават различията между народите. Например и китайци, и японци и руси са състрадателни. Или жестоки и тн. Това не са културни, а общочовешки различия и психологията се занимава с тях.

Друг пример ако не съм достатъчно ясен. Ако по време на една война някой дойде, подпали къщата ти, изнасили близките ти хора и после ги убие, общо взето у всеки човек се пораждат няколко алтернативни начини на реакция. Може например да се озлоби и да тръгне да търси мъст, да грабне автомата и да стреля наред. Други път ще се самоубият от мъка. Но тези алтернативни начини на реакция не се дължат на някакви културни различия между народите, а на психологически особености на личоността, и са толкова типични за турците, колкото и за тайванците и ескимосите.

В мирно време обаче се проявяват в най-чист вид именно междукултурните различия, държащи се на комбинираното влияние на различни фактори на средата. Например, че едни народи работят, а други крадат от фабриката, в която работят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

С Плана Ран Ът се цели се да се вкара в България в либералния монетарен американския икономически модел със стихийния пазар (подобен модел докара кризата).

Заедно със смяната на икономическия модел се върши и смяна на обществения модел - в България се вкарва американския обществен модел на платено здравеопазване и орязани социални дейности и придобивки.

Другият и коренно различен от прилагания в България модел е този на старите членки на ЕС т.н "социализиран капитализъм", известен като " капитализмът с човешко лице"- без експлоатация, с голяма защита на труда....

И тъй, според колегата имало две алтернативи за развитие:

1. Американска "монетарна либерална и нам ква си", прилагана в България?!

и

2. Европейска, социална и т н.

Предполагам, че човекът е на възраст или не живее в България. Естествено, че това са глупости. В България не се прилага нито американски модел, нито европейски, нито какъвто и да е, имащ отношение към някакво РАЗВИТИЕ.

Ами, огледайте се! Вижте прахоляка и потрошените улици, порутените болници, минималната заплата от 122 евро на месец!!!, пенсиите от по 70 евро отчаянието, депресията, липсата на перспектива...... Точно така. Типична страна от Третия свят.

Но с една подробност - не с експандиращо население като Бангладеш, например, а още по-зле - с измиращо такова.

Каква Америка, какъв либерален модел?

Имаме типичен Нигерийско-бангладешки модел. Естествено и в Бангладеш има хора, които получават заплата по 100 000 евро месечно, като шефа на българската Булбанк, и там има хора, които карат Бентли и имат яхти в частно пристанище, като в "Порт Палас" на Св. св. "Константин и Елена", и там имат някоя болница за тези достойни хора, като Правителствена болница в София, но това си е страна от Третия свят.........

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аспарух, чакаме източника на документа, названието на самия документ и т.н.

Няма лошо и да ни кажеш, че си го писал ти. В този случай той има публицистична, но не и информационна стойност.

До довечера ако не посочиш заглавие и източник на текста ти, имаш бан.

Уважаеми КГ125.

Писах на лични и повтярям, това е МОЯ компилация на впечатлили ме извадки от:

- меморандуми

- партньорски стратегии между България и Световната банка (Country Partnership Strategy –CPS) за „устойчиво развитие в здравеопазването ‘’

- приложения към споразуменията със Световната банка за програмни заеми за преструктуриране PAL -1/2 и 3. и т.н

попаднали ми по стечение на обстоятелствата от бивши депутати от политически формации които съм ти изброил срещу дребни услуги.

Пак повтарям, това НЕ Е официален документ и аз НИКОГА не съм твърдял подобно нещо.

Факт е, че управляващите крият клаузите на ненужните високолихвени заеми които подписват със Световната банка и МВФ и те стават известни на редовите българи едва след изтичане на пет годишния гратисен период и започне поредното затягяне на колана .

Но това не е всичко уважаеми КГ125, клаузите към тези заеми диктуват и налагане на рестриктивни и антисоциални мерки като затваряне на училища, болници и това ни се представя в пресата със заблуждаващата думичка „реформа” в съответната област на финансирането а всъщност става дума за пари-срещу антисоциални и антипазарни мерки.

По принцип всеки български гражданин има право да поиска да види въпросните клаузи на тези дооговорености по Закона за достъп до обществена информация, но никой не се опитва да го стори за съжаление.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе откъде накъде ще се заплашва така човека? Това ми изглежда точно като заплаха. Я малко по-човешки. КГ, не съм очаквал от теб такива мерки.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пак не разбрах - кой е този документ, конкретно?

Ти ли го писа или го взе отнякъде?

Не те питам официален ли е или не, а ти ли го писа или не?

Абе откъде накъде ще се заплашва така човека? Това ми изглежда точно като заплаха. Я малко по-човешки. КГ, не съм очаквал от теб такива мерки.

Мнения може да има всеки, манипулативни номера - не.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мисълта е свободно нещо.

Манипулативността в онзи пост се състои в това, че един текст се предлага в стил на цитиран документ (с намек, че това е указание или препоръка на св. банка до ... дявол знае до кого), без да се обясни какво е това.

А то е текст, измислен и компилиран от основните моменти в най-новата българска икономическа история, представен като нещо, което хем съществува от началото на 90-тте, хем предвижда неща като валутния борд, за който никой не беше чувал до 1996 г.

На въпроса каквко точно е това, сами виждате отговорите - тайни документи, не знам си какво си.

Така, че Алвич, спокойно :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, но доколкото прочетох основните моменти, солидно отговарят на истината като реално случващи се факти. На всичко отгоре, всяко едно твърдение, особено ако е реално, е обект на дискусия, не на бан.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Обект на дискусия ще е, като разберем първо какво точно е това. А не като ни намекват нещо. Да си каже човека просто и ясно - аз го написах, това е обобщение на вижданията ми за последните 20 г. в България - ОК, по това може да се дискутира.

Но намек, че това е документ, като не е - това сам знаеш какво е.

Как няма да отговарят на отделните моменти, като ги преразказват. С някои манипулативни добавчици, като например - "дръжте раздута и субективна администрация; това ще подобри инвестиционния климат :tooth: "

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пак не разбрах - кой е този документ, конкретно?

Ти ли го писа или го взе отнякъде?

Не те питам официален ли е или не, а ти ли го писа или не?

Естествено, че аз съм го писал. Писах вчера от моя служебен лаптоп.

Повтярям, това е МОЯ компилация на впечатлили ме извадки от:

- меморандумите съпътстващи неизгодните високолихвени заеми

- партньорски стратегии между България и Световната банка (Country Partnership Strategy –CPS) за „устойчиво развитие в здравеопазването ‘’

- приложения към споразуменията със Световната банка за програмни заеми за преструктуриране PAL -1/2 и 3. и т.н

Повтарям. Това НЕ Е официален документ, а обикновен постинг във форума изразяващ моето виждане по въпроса.

Защо постоянно повтараш документи та документи? Мога да дам линкове към сканирани и качени страници маркирани с гриф за сигурност по въпроса за престъпления срещу Републиката за по любознателните съфорумници, но не в тази тема.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...