Отиди на
Форум "Наука"

Причини за неуспеха на българския преход (планът Ран-Ът ли е виновен?)


Recommended Posts

  • Потребител

Хърсе, избивай си чивията някъде другаде!

Има и специализирани заведения за такива като тебе. Не са кръчми. Все пак никой не ти е виновен, че се чувстваш фрустриран и незначим.

Все още не съм фалирал. Може и това да стане, разбира се. Освен това, мащабите при мен са малки.

И да поясня - разбира се, че имаше умишлено съсипване на предприятия. То беше обаче за производства, които просто си бяха обречени, трудни и безперспективни или които поне можеха да бъдат възстановени до някакво ниво без много усилия. Машиностроенето не е от тези производства обаче. Имаше и много съсипвания от некомпетентност, които ги изкараха нарочни. Като цяло, има много по-хитри начини да изкараш едно предприятие губещо, само по счетоводни документи, ако искаш да го приватизираш тънко. Съществуват такива реални примери. Приватизирани заводи, които и до ден днешен работят на печалба, а собствениците им ги взеха за смешни пари. Електрокарите явно не са от тях, впрочем Балканкар съществува, но няма нищо общо със старата слава.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 231
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Вината ни са добри наистина. Проблемът на такъв вид стоки е, че зависят не толкова от самото си качество, колкото от имиджа. С други думи брандингът е задължителен. Тук обаче се натъкваме на конкуренцията на страни и региони, с които много трудно ще се преборим - традиционните Франция, Италия и Калифорния, а за червените вина и Испания и Португалия, както и по-новите хитове - Чили и Австралия. Истината е, че българските вина се изнасяха на непретенциозни пазари като СССР и Полша. В по-ново време бяха правени опити за заемане на част от британския пазар, където българските вина бяха предимно в ниския сегмент и бяха атрактивни главно поради цената си. Но дотолкова. Както казах, за нещо по-сериозно трябват стратегия и ресурси. То и тютюнът ни е много качествен, но ако започнем да произвеждаме пури, няма как да се мерим с Romeo y Julieta, Partagas или Cohiba, нали?

Поздрави!

Аз само ще добавя, че един пазар се създава не от днес за утре. На някои пазари определени държави са от столетия (например британци и холандци на диамантения). Къде може една нововъзкръснала през 1878 г. България да се вреди. Например през 20-30-те години на ХХ век България прави опити да продава родния тютюн ("ориенталски тютюн") на британци и американци. Отговорят ни: "ние традиционно работим с гърци и турци, не виждаме основания да скъсваме с тях заради вас". И се оказва, че гръцки фирми продават на англо-саксонците като свой тютюн, който е изкупуван в България, защото са си създали когато е трябвало и е можело търговски отношения с тях.

Горното го давам като пример за още една причина за икономическия колапс на България след 1989 (всъщност още преди нея) - липса на стари, традиционни търговски партньори. В това отношение нещата са дълбоки. След 1918 г. България системно е била отрязвана от англичани и французи, защото на нас се е гледало като на бивш враг, съюзник на Вилхерм ІІ. След като Мусолини напада Италия, нашите (и тогава) сервилни политици се втурват да изпълняват добросъвестно ембаргото, наложено от ОН на Италия. В резулат губим и италианския пазар и остава само немския, който буквално обсебва българския износ. След 1944 г. губим и него, а ни е натрапен непретенциозният (оттам и не изискващ влагане на усилия във високо качество и в добър дизайн на стоките) съветски/руски пазар.

В навечерието на ВСВ от българска страна се правят плахи опити за създаване на търговски конкакти с Великобритания, пък дори и само като контрамярка срещу немския монополизъм в българската икономика. На сондиращия британското мнение председател на Народното събрание Стойчо Мушанов британците отговарят, че тяхната империя работи с квоти за определени държави и България не е предвидена в тях. Освен това качеството на предлаганите от нас стоки било под високия стандарт, на който са свикнали британските граждани. Последното мисля, че говори много и за краха на родната икономика днес. Тя традиционно не произвежда висококачествена продукция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов, благодаря ти за обстойния анализ. За съжаление нямам възможност да пиша на дълго, но затова пък ще ти дам ОЩЕ един материал за оценка, който може само да обогати дискусията.

http://www.voininatangra.org/modules/ipboard/index.php?showtopic=2725&st=0

Ако смяташ, че е несериозен, няма да се обидя.

Аз лично не искам да заемам позиция (за сега), но има много съмнителни събития в развитието на Българо-Израелските отношения в момента.

Много ми се иска това което пишат да е само плод на тяхната параноя. Въпреки, че параноята понякога може и да е полезна, като например когато византийците изпратиха зов за помощ към Българите, те отговориха злорадстващо: Ние турци тук не виждаме!

Или както е казал Българина: Страх лозе брани.

Поздрави

Пламен

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пламене, не само няма да го сметна за несериозен и няма да се обидя, но и съм доволен, че се вкарват различни гледни точки! Дразня се само, ако някой даде простор на комплексарщината и малоценността си, иначе всяко гледище е добре дошло!

Моето мнение за евреите ще го заявя директно, понеже не завися от никого! За мен това е един емоционално негативно натоварен и обременен народ, който въздига и същевременно целенасочено злоупотребява с определени моменти от историческата си съдба. И извлича безкрайни дивиденти от това! Конкретно за България смятам, че какъвто народът, такива и евреите, т.е. българските евреи за добро или за лошо са приблизително такива, каквито са останалите българи. В смисъл не са толкова продуктивни, като западноевропейските или руските евреи, но не са и толкова обременени и крайни. Познавам лично няколко български евреи и знам много добре колко приличат на българите! Общо-взето са евреи само по памет, по манталитет са си българи.

Наблягам на следните моменти, които открих в този форум, свързани с родния ми град:

"Предполагам, повечето от четящите и пишещите тук знаят, че понастоящем в Русе се строят ПЕТ мол-а. Това е в град, който в момента наброява не повече от 150 хил. души. В разговор с мой приятел преди време стана въпрос, че един от инвеститорите - израелска фирма, е поискала от Райфайзен банк да направи проучване относно населението на Русе в следващите години. Резултатите са доста интересни - според доклада на Райфайзен, до 2-3 години Русе ще е 500 хиляден град, заселен основно от еврейско население.

Откъде знаят, какво ни готвят?

Мамка им!"

и "Ivelin_VA, с тази информация направо изби рибата. Не ми се вижда реално възможна, а по-скоро фантастичен филм. Моловете са на Бобокови и сие и те по-скоро перат пари. Ако някой град, от ранга на Русе (имам предвид пълно мракобесие и безработица) стане за 2,3 години от 150 хил на 500 хил. и то 500 хил. хора с работа и платежоспособни, за да могат да пазаруват в скъпите Молове, това просто ще е нов рекорд :). Даже и за еврeи да говорим, пак не ми се струва възможно. Но нека бъдещето покаже. Нищо не би ме учудило вече."

Уверявам те, че подобни хопотези са несъстоятелни! Приятни са за любителите на конспирации, но няма как да се състоят! Времето ще покаже, че това са смехотворни твърдения. И една информация за тези, които са писали: Русе дори и сега е над 160 хиляди, беше и над 190, но това е друго. И това, което упорито се говореше, няма как да се случи, защото няма икономическа логика!

Защо си мислиш, че на евреите им пука дали България е слаба или силна? Че много от страните, които ги поддържат, са силни, начело с Великобритания и Нидерландия! Според мен, за тях е важно не колко сме добре, а дали сме лоялни спрямо тяхната политика и ценности! Така че, в приказките за целенасочен упадък не виждам рационално зърно! Или виждам, колкото в това, че Русе ще стане 10-15 милиона до четири-пет седмици...

Според мен, животът е по-шарен и непредсказуем, отколкото го сочи всяка теория на конспирацията. Именно затова ги вземам предвид, но не мога да им се доверя.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мале, мале, мале, и такива ли неща се пишат (визирам цитатите на Михов)! Надявам се, всички правят разлика между обикновения човек и политиката на някои крайни кръгове в миналото, по-специално в началото на 20-ти век. Тази разлика е просто задължителна, защото, повярвайте ми, на моите приятели евреи изобщо не им дреме кой е Леон Троцки, още повече, че и те са пострадали от идеите му.

Толкоз по този въпрос, останалото са щуротии за мене.

На никой ли не му дойде на ума, от тия, дето са писали това, че 4 мола за град от 160 000, + някой румънец отгоре, не са кой знае колко?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ125, влез в този форум и разгледай!

Разбира се, хората в България са изтощени и напрегнати от безкрайния преход. А такива хора са лесна хранителна среда за всичко...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не забравяй и една особеност на социалистическата икономика - голяма част от материалите се доставяха в рамките на СИВ и цените им бяха значително по-ниски от тези на световния пазар. Така изработваш изделие с изключително ниска себестойност, поради ниската цена на труда и материалите и го продаваш на западните пазари, където то се налага предимно не с качество, а с много по-ниски цени от аналозите.

Поздрави!

Проблемът на соц икономиките бе не в тази система, а в икономическата изостаналост като цяло още преди ВСВ на фона на по-западната част на континента. Е нямаше как да стане толкова бързо това наваксване. То всъщност така и не стана. Дори и ГДР е била предимно аргарен район през войната. Индустриално по-развитата Силезия беше подарена на Полша, но с изселването на немците всичко рухва. Другият голям проблем на социкономиките беше милитаризацията им. Хвърлянето на колосални ресурси особено в СССР, флагманът на социализма, доведе до деспропорция в икономиката му. За несвързаната с воения компрекс произвоства не се обращаше нужното внимание. Оттам дойде и техническото изоставане. Съветския бюджет продължаваше да разчита основно на приходите от търговията с природни суровини и алкохол.

С рухването на СССР, съвсем нормално беше да рухнат всички сателити. Нима ако се разпадне ЕС, това няма да доведе до колапс Източна и Южна Европа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов, опасността (ако е реална) визирана от хората в този форум, доколкото ги разбирам, не идва от евреите сега в България ами че България може да се превърне в евентуално място за разселване на еврейски бежанци в случай на война с Иран. Сигналите за едно такова евентуално развитие са много:

1. Посещението на Бойко в Израел през което той обеща, че ще бъде улеснена процедурата за издаването на българското гражданство, защото много са се уплаквали, че е имало бюрократично спънки. Тоест има натиск, служителите да си затварят очите и да се дава гражданство на който пожелае. Надявам се си виждал снимките на Бойко с еврейско кепе пред стената на плача. http://www.focus-news.net/?id=h2827

2. По време на същото посещение беше уговорено да се засили военното сътрудничество.

http://www.focus-news.net/?id=h2827

В неделя много очевидци в различни точки на България са забелязали прелитането на четири вертолета CH-53 с израелски опознавателни знаци.

http://aeropress-bg.com/novini/36-news/262-izraelski-vertoleti-ch-53-prelitat-nad-balgaria.html

3. Има засилено присъствие на израелски строителни компании в България.

4. Българската държава разполага с 300 хиляди декара земя, които Младенов е предложил на колегата му Шалом Симон да бъдат предоставени за продажба или чрез взаимен фонд за експлоатация.

http://www.bnr.bg/sites/en/News/Pages/0406B9.aspx

5. По някакви "необясними" причини "българския" историк Николай Панайотов развива теории за халколитната протоеврейска държава на българска територия и издава труд спонсориран от Чорни(?).

6. Българските евреи получават помощи от Израел въпреки че не са били пострадали по време на ВСВ. Какво ще купуват с тези пари?

http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=1206214

Има и още, но май сигналите вече са доста, не мислите ли?

Да не събудим Палестина една сутрин.

А що се отнася до войната в Иран, тя е само въпрос на време. Всяка икон. депресия се лекува със световна психо-депресия (война), която служи за разрушаване на капитал и преустановяването на икон. растеж.

Поздрави

Пламен

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Проблемът на соц икономиките бе не в тази система, а в икономическата изостаналост като цяло още преди ВСВ на фона на по-западната част на континента. Е нямаше как да стане толкова бързо това наваксване.

Историята показва небивал възход на т.нар."тигри", като Япония, Тайван, Южна Корея, Хонг Конг и Китай. Соцстраните имаха всички шансове след ВСВ и ги про..аха.

Другият голям проблем на социкономиките беше милитаризацията им. Хвърлянето на колосални ресурси особено в СССР, флагманът на социализма, доведе до деспропорция в икономиката му. За несвързаната с воения компрекс произвоства не се обращаше нужното внимание. Оттам дойде и техническото изоставане. Съветския бюджет продължаваше да разчита основно на приходите от търговията с природни суровини и алкохол.

С рухването на СССР, съвсем нормално беше да рухнат всички сателити. Нима ако се разпадне ЕС, това няма да доведе до колапс Източна и Южна Европа.

А, ето това беше единият от големите проблеми. Не е рухването, а причините довели до него. Тоталната неефективност и неконкурентноспособност на българската икономика.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ125, влез в този форум и разгледай!

Разбира се, хората в България са изтощени и напрегнати от безкрайния преход. А такива хора са лесна хранителна среда за всичко...

Уви... след като цял град се изниза по сигнал на един идиот, че ще има земетресение, не мога да кажа, че не си прав :))

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Михов, опасността (ако е реална) визирана от хората в този форум, доколкото ги разбирам, не идва от евреите сега в България ами че България може да се превърне в евентуално място за разселване на еврейски бежанци в случай на война с Иран. Сигналите за едно такова евентуално развитие са много:

Няма много логика в тези страхове. Защото е много странно да си ревал 1800 г. по изгубената си земя в Палестина, през ХХ век да си мобилизирал цялото си влияние в Британската империя, за да ти дадат това парче земя за заселване и през 1948 г. да основеш държава там, а след 60 години да си вдигнеш багажа само защото някой си Ахмадинеджад те гледал на кръв.lac.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Уви... след като цял град се изниза по сигнал на един идиот, че ще има земетресение, не мога да кажа, че не си прав :))

Впрочем същият идиот отнесе ли някакво наказание от съд, държава заради всяването на паника в голям мащаб?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма много логика в тези страхове. Защото е много странно да си ревал 1800 г. по изгубената си земя в Палестина, през ХХ век да си мобилизирал цялото си влияние в Британската империя, за да ти дадат това парче земя за заселване и през 1948 г. да основеш държава там, а след 60 години да си вдигнеш багажа само защото някой си Ахмадинеджад те гледал на кръв.lac.gif

За това си абсолютно прав, обаче като знаем какви са маниполатори може да го извъртят накакси. Ей гледай какво става с българската история какви ли не теории, една от друга по противоречащи си, но хората пишат та и професори стават.

Пък може и тясно да им е станало там, знам ли, а пък и с тези палестинци дето само се замерят с камъни, човек не може да си подремне следобед в жегата.

Друго си е в България, людете кротки като овчици, релефът разнообразен, климатът умерен. Идеално е!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Зелас, това са фантасмагории. По този начин "сигнали" могат да се открият за всеки и за всичко.

КГ125,

Пак ще дам примера: Ние турци тук не виждаме, ай наздраве!

Минута невнимание, пет века смърт.

Освен това е интересно да се проследят причините за преселването на еврей след 1880 и след ВСВ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

.............. да основеш държава там, а след 60 години да си вдигнеш багажа.....

Доколкото разбирам не става дума за "вдигане на багаж", а за нови мебели и багаж, които ще бъдат нанесени в новото жилище.

Прави се когато си се разплодил достатъчно (топлият климат предразполага към редовно чифтосване) и в старото жилище, което също не напускаш, няма място за твоите отрочета, които трябва да живеят нашироко и добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ125,

Пак ще дам примера: Ние турци тук не виждаме, ай наздраве!

Минута невнимание, пет века смърт.

Освен това е интересно да се проследят причините за преселването на еврей след 1880 и след ВСВ.

Още по-интересно е да се знае, че глупав антисемитизъм или заплахи за марсиански нашествия не се толерират тук в този форум, така, че имайте едно на ум.

Ако толкова държиш на историческите паралели с края на Второто българско царство, то да ти кажа, че България вече е паднала под поредния ботуш и такива писания като цитирания сайт само задълбочават невежеството българско. Не си гледаме хала, ми търсим извънземни, или 500 000 израелци, който щели да завладяват Русе.

Не израелци, и марсианци да дойдат, ще го завладеят, защото толкова е акъла на българите. Впрочем те едни други местни полека полека ще завладеят БГ, и вече го правят, пак заради акъла на тукашните...

Като дойде време за избори, сме готови с дълбокия си акъл да гласуваме за всеки разбеснял се идиот, после се чудим отде ни е дошло и търсим марсианци, заради които някой строи молове.

Като ще се повишава вниманието на българите, да почнат с мафиите. Докато черните мерцедеси не ги е страх да засичат хората по улицата, да носят ланци за по 5000 лв. на шиите си и да живеят в къщи на приятели за по 2 милиона лева - даже не марсианците, ами от Алфа-Кентавър ще превземат и Русе, и молвоете, и Доходното здание, а може и Клуцохор в Сливен да падне.

Впрочем същият идиот отнесе ли някакво наказание от съд, държава заради всяването на паника в голям мащаб?

Отнесе някакво...

За това си абсолютно прав, обаче като знаем какви са маниполатори може да го извъртят накакси. Ей гледай какво става с българската история какви ли не теории, една от друга по противоречащи си, но хората пишат та и професори стават.

Пък може и тясно да им е станало там, знам ли, а пък и с тези палестинци дето само се замерят с камъни, човек не може да си подремне следобед в жегата.

Друго си е в България, людете кротки като овчици, релефът разнообразен, климатът умерен. Идеално е!

Може и да им е станало тясно, а може и да не им е станало. Въпрос с повишена трудност.

А не следва ли да се страхуваме повече от ирански бежанци при война на Израел с Иран? ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ125,

Иранските бежанци имат къде да идат - Турция а пък и в България да дойдат са добре дошли като бежанци. Същото се отнася и за евреите. Всяко гостоприемство си е до време.

А за анти-семетизма съм изненадан, че нямаше и по-рано такова обвинение. Много ми е чудно, защо когато се споменат евреи дори в леко негативна светлина и веднага започват обвиненията. Иначе българи, цигани, турци и други можем да си оплюваме по цял ден, без никой да ни нарече анти-. Например гледам говориш за циганите, защото много се плодели. Първо те имат ниска продълвителност на живот и второ никога не са ламптяли за власт и пари. Така че аз лично не ги приемам за заплаха, даже са ми симпатични. защото са по-свободни от нас.

А пък и аз не съм против никой по принцип, стига хората да не прекрачват моята линия. Но нека прекратим тази дискусия преди да е ескалирала в нещо по-неприятно.

Дано да си прав.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами замисли се над "обвиненията" В слуачая - че щели 500 000 да дойдат да се заселят в Русе, защото ще побягнат от Израел в случай на война с Иран.

Такава глупост просто трябва да се изтрие, и ей Богу, със следващата от този тип така и ще постъпя.

КГ125,

Иранските бежанци имат къде да идат - Турция а пък и в България да дойдат са добре дошли като бежанци.

Например гледам говориш за циганите, защото много се плодели. Първо те имат ниска продълвителност на живот и второ никога не са ламптяли за власт и пари. Така че аз лично не ги приемам за заплаха, даже са ми симпатични. защото са по-свободни от нас.

Да прекратим, ама виж какво си написал по-горе. Шиитите били добре дошли, циганите не ламтели за пари и са по-свободни. В какво, в рушенето на влакове и пушенето в автобуси, или в убийствата на професори по кафенетата?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблемът на соц икономиките бе не в тази система, а в икономическата изостаналост като цяло още преди ВСВ на фона на по-западната част на континента. Е нямаше как да стане толкова бързо това наваксване. То всъщност така и не стана. Дори и ГДР е била предимно аргарен район през войната. Индустриално по-развитата Силезия беше подарена на Полша, но с изселването на немците всичко рухва. Другият голям проблем на социкономиките беше милитаризацията им. Хвърлянето на колосални ресурси особено в СССР, флагманът на социализма, доведе до деспропорция в икономиката му. За несвързаната с воения компрекс произвоства не се обращаше нужното внимание. Оттам дойде и техническото изоставане. Съветския бюджет продължаваше да разчита основно на приходите от търговията с природни суровини и алкохол.

С рухването на СССР, съвсем нормално беше да рухнат всички сателити. Нима ако се разпадне ЕС, това няма да доведе до колапс Източна и Южна Европа.

Това съвсем не е така!

Ясно е, че Източна Европа като цяло е по-изостанала от Западна. Не липсват обаче и сериозни нарушения на това правило. Районите, от които се създаде ГДР далеч не са изостанали. Аграрни са били северните райони като Бранденбург, Мекленбург и Померания. Саксония и Тюрингия обаче са били едни от най-развитите в индустриално отношение. Не колкото Вестфалия, но едни от водещите.

Ще илюстрирам това с няколко показателни примера.

Малко хора знаят, че Ауди всъщност е създадена в източните провинции. Ауди сега е в Бавария, но до войната е произвеждана в Саксония. И началото е още от 1899 г.! След ВСВ фирмата се мести в Бавария, а в заводите, останали в Саксония започва да се произвежда... Трабант! Мисля, това е без коментар. Вярно, че и Трабант са култови автомобили по своему, но все пак! http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%83%D0%B4%D0%B8

Друга немска емблема на автомобилостроенето, преди войната също се е произвеждала в Източните провинции. БМВ започва да произвежда първите си автомобили именно там - в Айзенах, Тюрингия от 1928 г. Самите автомобилни заводи в Айзенах са от 1896 г.! В края на 19 век са имали 1300 работници! Интересно е, че първият Вартбург е от 1898 г. и е по френски лиценз. След ВСВ БМВ се "връща" в Бавария и заводите започват да правят отново Вартбурзи. http://en.wikipedia.org/wiki/VEB_Automobilwerk_Eisenach

Третият пример е от областта на фината механика и оптика. Става въпрос за Карл Цайс от Йена, Тюрингия - най-добрите в областта си до ден днешен. Началото на фирмата е положено през 1846 г.! След войната фирмата се премества в Баден-Вюртемберг. Заводите в съветската зона продължават да работят. И двете предприятия са водещи, т.е. тук няма такава фрапантна технологична разлика и изоставане като при автомобилите. http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%80%D0%BB_%D0%A6%D0%B0%D0%B9%D1%81_%28%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B8%D0%B5%29

Другият пример за развита страна, попаднала отвъд желязната завеса е Чехословакия и по-специално Чехия. Чехия до ВСВ е сред най-развитите страни в Европа! Абсолютно във всяко едно отношение. Стабилна и просперираща, жизненият й стандарт е надминавал и австрийския, тъй като Австрия между двете войни е изпитвала сериозни трудности.

Мога да дам дори и една Унгария. Тя не е като Чехия и Германия, но е била също добре развита. За Унгария съм слушал и от първо лице - дядо ми е пребивавал там и ми е разказвал непосредствени впечатления. Предвоенна Унгария въобще не е била за подценяване. Ето и един цитат от прословутият "Ран-Ът", илюстриращ упадъка на унгарската икономика през комунизма: "През 1949 г. доходът на глава от населението в Унгария беше 269 долара - по-висок, отколкото в Япония (100 долара), Австрия (216 до­лара) и Италия (235 долара) и не много далеч от западногерманския (320 долара). През 1988 г. доходът на глава от населението в Япония достигна 21 020 долара - и (98% увеличение); в Австрия той достиг­на 15 370 долара (69%); в Италия - 13 320 долара (107%); а в Западна Германия - 18 480 долара (66%). В Унгария същата година този до­ход нарасна до 2460 долара - увеличение само със 17%". http://omda.bg/bulg/Ran/ran_new/data/page36.html

Ясно е, че в комунизма попаднаха предимно слаборазвити държави. Малкото примери на високоразвити страни обаче, които също се оказаха там, бяха доведени до тотално отстъпление от позициите си. Това доказва, че далеч причината не е само лошото наследство. Да не говорим, че няма една изостанала страна, която комунизмът да е довел до съществен напредък, докато примерите с Ирландия, Южна Европа и особено с "тигрите" от Източна Азия са впечатляващи. Това са страни, които определено промениха мястото и влиянието си в света. Някои от тях като Тайван или Южна корея са и свръхмилитаризирани, но и това не им пречи. Така че, причината е другаде...

А ако се разпадне ЕС ще има сътресения, но чак пък колапс?!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Доколкото разбирам не става дума за "вдигане на багаж", а за нови мебели и багаж, които ще бъдат нанесени в новото жилище.

Прави се когато си се разплодил достатъчно (топлият климат предразполага към редовно чифтосване) и в старото жилище, което също не напускаш, няма място за твоите отрочета, които трябва да живеят нашироко и добре.

Щом им е станало тясно, ей къде е обетованата втора Юдея - САЩ. Там открай време евреите са са чувствали много добре, дори вече е започнала обратна емиграция от Израел към САЩ.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Интересно е, че първият Вартбург е от 1898 г. и е по френски лиценз.

.........................

Другият пример за развита страна, попаднала отвъд желязната завеса е Чехословакия и по-специално Чехия. Чехия до ВСВ е сред най-развитите страни в Европа! Абсолютно във всяко едно отношение. Стабилна и просперираща, жизненият й стандарт е надминавал и австрийския, тъй като Австрия между двете войни е изпитвала сериозни трудности.

Не е толкова неочаквано, че първият Вартбург от 1898 г. е по френски лиценз. До 1914 г. Франция е водещата страна в автомобилостроенето. Което вече е странно, като се има предвид аграрно-индустриалният характер на икономиката й (а не индустриално-аграрния като на немската).

Нормално е чешкият стандарт да е бил по-висок от австрийския. До 1918 г. основните индустриални мощности на Австро-Унгария са в Чехия. Впрочем чехите са имали добре развито стопанство още от Средновековието (ХІV-ХV век). Оттогава например им е стъкларското производство.

Последното ще използвам като още един аргумент, че икономиките и търговските позиции се градят със столетия (без да отричам изобщо унищожителната роля на комунизма в икономическото изоставане). И докато е вървяло международното разпределение на труда между ХV и ХІХ век ние сме си стоели под властта на падишаха. В този период например въпросната Чехия изгражда позиции в стъкларската индустрия, Франция завзема позиции в производството на предмети на разкоша, копринарство и вина, Англия - диаманти, чай, металургия, въгледобив, текстил. Показателен за отпадането на България от международната икономика след 1400 г. е фактът, че до тогава Италия чрез венецианските и генуезките кораби се е захранвала с жито от България и Северното Причерноморие. След тази дата италианските търговци се ориентират към зърно от Полша.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов, опасността (ако е реална) визирана от хората в този форум, доколкото ги разбирам, не идва от евреите сега в България ами че България може да се превърне в евентуално място за разселване на еврейски бежанци в случай на война с Иран. Сигналите за едно такова евентуално развитие са много:

Ами да видим...

1. Посещението на Бойко в Израел през което той обеща, че ще бъде улеснена процедурата за издаването на българското гражданство, защото много са се уплаквали, че е имало бюрократично спънки. Тоест има натиск, служителите да си затварят очите и да се дава гражданство на който пожелае. Надявам се си виждал снимките на Бойко с еврейско кепе пред стената на плача. http://www.focus-news.net/?id=h2827

Това, че Бойко се е снимал с еврейско кепе е нищо. С такова се снимат и Путин, и Обама, и въобще всички световни политици. Това е част от общоприетото подмазване и Бойко няма как да избяга от него. За гражданството ще видим, а и доколкото знам, ставаше въпрос за възстановяване на българското гражданство на потомци на български евреи.

2. По време на същото посещение беше уговорено да се засили военното сътрудничество.

http://www.focus-news.net/?id=h2827

В неделя много очевидци в различни точки на България са забелязали прелитането на четири вертолета CH-53 с израелски опознавателни знаци.

http://aeropress-bg.com/novini/36-news/262-izraelski-vertoleti-ch-53-prelitat-nad-balgaria.html

Не виждам нещо лошо да си сътрудничим военно с Израел. Все пак са една от водещите страни във военно отношение. Какво негативно би произтекло от това за България?

3. Има засилено присъствие на израелски строителни компании в България.

Аз не харесвам израелските инвеститори. С азиатски манталитет са. Разбира се, генерализирам, може да има и изключения. Но практиката в България показва, че съм прав. За това да си показват магариите обаче са виновни българските власти. Защото израелците много бързо се ориентират в ориенталската обстановка и действат съобразно нея. Никой друг не ни е виновен обаче, че допускаме нашите собствени закони да не се спазват от нашите собствени власти. Все пак, в инвестициите по принцип като такива няма нищо лощо.

4. Българската държава разполага с 300 хиляди декара земя, които Младенов е предложил на колегата му Шалом Симон да бъдат предоставени за продажба или чрез взаимен фонд за експлоатация.

http://www.bnr.bg/sites/en/News/Pages/0406B9.aspx

Е, и? Какво ще направят? Ще я натоварят на кораби и ще я изнесат в Израел ли?

5. По някакви "необясними" причини "българския" историк Николай Панайотов развива теории за халколитната протоеврейска държава на българска територия и издава труд спонсориран от Чорни(?).

Идиоти и подлоги в т.нар. научни среди всякакви. Този труд обаче едва ли ще послужи за основание на бъдеща еврейска колонизация, както послужи Библията!

6. Българските евреи получават помощи от Израел въпреки че не са били пострадали по време на ВСВ. Какво ще купуват с тези пари?

http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=1206214

Българските евреи са спасени наистина, но има и репресивни закони спрямо тях. Закон за защита на нацията се нарича. Все пак ги интернират, конфискуват им имуществото, вкарват ги в трудови лагери (които на практика ги спасяват, освен това условията са сносни, нормите смешни, но все пак - невинни хора са въдворени някъде да работят!) и въобще понасят известни несгоди. На фона на случилото се другаде е смешно, но все пак. И естествено наследниците им, явно са успели да изкярат и кярят хората! Ти не би ли?

Тук трябва да си зададем въпроса - защо точно България? Защо злодеите чифути планират да унищожат и да се заселят точно в България? Защо не в Сърбия? Или Македония? Или прекрасната Черна гора? Или Босна? Или Молдова? Или знам ли?

Ако се заселят ще имат бая работа да оправят инфраструктурата. И да построят наново градовете, защото в тоя им вид са далеч от приемливото за живот. И да посъборят бетонните джунгли по морето и Банско.

Освен това, евреите са навсякъде добре дошли. Имам предвид в развитите страни. В САЩ владеят политиката, бизнеса - защо не там? И без това там има 6 милиона, още 4-5 няма да ги усетят. А слънчева Австраия? Тя е далече, но със самолетите вече не толкова. А мъгливият Албион? Че те там са като в САЩ! В Германия пък, на евреи се дава гражданство по облекчена процедура, заради "вината" на германците. Във Франция също са много и са много добре! В Страсбург може да видиш по улиците ортоксални евреи с бомбетата. А Холандия? И там са на почит!

Въобще, при тези възможности, трябва да си голям идиот да искаш да отидеш в една неуредена страна като България. Вече направиха една грешка с Палестина. Не мисля, че са толкова глупави да сгрешат пак. Дори климатът ни не е особено добър. Лятото свръх горещо, зимата доста студена. Освен това съм чел за тенденции на обратна емиграция - евреите се изселват от Израел, но по посока САЩ, Англия, Франция, Германия.

Наистина не виждам рационално зърно в това...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Г-н Михов,

Прочетох вашия коментар и направени изводи.

Не успях да прочета коментарите на вашите опоненти и ги моля за извинение..

Но ще ви посъветвам нещо...

Преди да бяхте написали този коментар, ПЪРВО трябваше да си създадете правилна престава за същността на „Плана Ран Ът” и какво се е целяло с него...

ВТОРО, трябваше да се запознаете и с развития опит на нашата Европа- нашето естествено цивилизационно място и континента, достигнал върхове в своето развитие.

ТРЕТО- познанието опита на Европа е много нужен за нас, защото, както казвашe моят учетел в СУ, вече покойник- проф.Николай Генчев( основателят на науката „Българска цивилизация”, която за съжаление поради ранната му смърт не бе развита и не се намериха нови сили да направят това и e изключително популарна наука сега на Запад, в България има само бегли штрихи от нея без да се прави опити да се върви по пътя на развита Европа и се гради, за огромно нещастие на Българската цивилизация), до 14 век, ако българската цивилизация е върхова в Европа, Балканите са пъпа на Европа и Европа върви след нас, то след 5 века унищожително чуждоземно робство в оковите на друга цивилизация, ние започнахме да вървим СЛЕД Европа и до сега вървим СЛЕД, но непременно следваме по-високия опит на Европа- закономерно развитие за всички европейски народи.....

Знаете ли, че същата тази Европа -специално западна- развита и демократична Европа, която е поне със 100 години напред от България сега, също е прилагала „Плана Ран Ът”, но по друг начин и е достигала други резултати?

Знаете ли, че „Планът Ран Ът” бе приложен и в Русия със същите резултати като в България"

И преди да направите изводите,моля прочетете за икономистите Ран и Ът- какви икономисти са-леви, десни...?

Ще ви подсетя с някои кратки факти:

„Планът Ран ът” представлява преди всичко „икономически модел”. А върху икономическия модел се гради целия обществен модел...

„Планът Ран Ът” цели смяна на икономическия модел на България, което е революционна по същност смяна, защото води до смяна на целия обществен модел.Това е естествено положение тъй като съвременна Европа ( в двете части)след II световна война се гради върху „Капиталът” на Маркс и неговото” БИТИЕТО ОПРЕДЕЛЯ СЪЗНАНИЕТО”

Какво представлява „Плана Ран Ът” на фона на западноевропейските развити демокрации и опита на Европа ще прочетете в моя последен анализ „ОТ ПЛАНА "РАН ЪТ", ПРЕЗ "МАРШАЛ", ОЛИГАРХИЯТА, БСП, ДО ЕВРОПЕЙСКАТА РЕАЛНА ДЕМОКРАЦИЯ „

http://www.ideyazabulgaria.org/index.php?option=com_content&task=view&id=2180&Itemid=137

Предстоят още анализи на тази тема...

С най- добри поздрави

Дора Апостолова

Сайт „Идея за България ” ideyazabulgaria.org

Хелзинки

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...