Отиди на
Форум "Наука"

Подфорум "Македония"?


nik1

Да има ли такъв раздел?  

27 потребители са гласували

  1. 1. Да има ли такъв раздел?



Recommended Posts

  • Потребители

Защо искате да има такъв раздел и каква точно ще е идеята му?

Идеята е разделът да представлява форум, в които да се дискутират въпроси, свързани с:

1) историята на областта;

2) историята на македонските българи, и на другите македонци;

3) най-новата и съвременна история на Македония.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не, прекалено ще се политизира подфорумът в безсмислени дискусии между фиромци и националисти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не, прекалено ще се политизира подфорумът в безсмислени дискусии между фиромци и националисти.

Това е неадекватен аргумент според мен.

Така погледнато - всеки 2 от 3 теми в "Средновековна история" се "политизират" в безсмислени дискусии между "иранисти" и "тюркисти", между "автохтоннци" и "неавтохтонци"..В "Нова", "Най-Нова" и "Съвременна" темите тотално се политизират в безсмислени дискусии между леви и десни, между центристи и десни, между центристи и леви, между тоталитаристи и демократи; между културолози и историци, между лингвисти и археолози, между русофили и нерусофили, и така нататък..

Да затворим форума? Или да не пишем за историята на Македония и македонските българи, да не би фиромците да не започнат да пишат и да станат "безсмисени" (според теб) дискусии.

Македонски раздели има в други български форуми, има и в гръцките такива (също разглеждащи историята на българите там), с качествени теми, материали и дискусии. Отвори един такъв и ще се убедиш сам

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ти искаше моето мнение, аз ти го дадох. И именно - македонски раздели има и в другите клубове и простотиите, които се леят там, според мен ни отдалечават още повече от западните ни братя. Затова си казах гледната точка - не съм съгласен такова нещо да има и тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз съм и за, и против. За - защото Македония си е тема на темите. Против - по същата причина. Романът добре го е обяснил.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ти искаше моето мнение, аз ти го дадох. И именно - македонски раздели има и в другите клубове и простотиите, които се леят там, според мен ни отдалечават още повече от западните ни братя. Затова си казах гледната точка - не съм съгласен такова нещо да има и тук.

Нито в abv.bg форумът Македония е място за простотия и простотии (по-големи от тези в БГ Наука), нито гръцките форуми за Македония са такива, така че мнението ти е тенденциозно за мен.

Смятам, новите ти аргументи не са адекватни; те са фактологично и принципно грешни:

1)Фиромците не са ни братя или "братя".

2)Целта на дисксиите не е да "сближават", а чрез тях да се намери историческата истина чрез повече представени мнения, цитати и агрументи, и по-този начин и да се популяризира и разпростанява тази истина..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И аз се колебая - от една страна, ще се напрегнат нещата; от друга - има толкова неща за казване и обобщаване, а те са в огромната си част чисто исторически.

Така, че в заключение - защо не, но при строго модериране на езика, който несъмнено би изкушил някого....

Отчитайки сериозността на съображенията на Романа :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нито в abv.bg форумът Македония е място за простотия и простотии (по-големи от тези в БГ Наука), нито гръцките форуми за Македония са такива, така че мнението ти е тенденциозно за мен.

Смятам, новите ти аргументи не са адекватни; те са фактологично и принципно грешни:

1)Фиромците не са ни братя или "братя".

2)Целта на дисксиите не е да "сближават", а чрез тях да се намери историческата истина чрез повече представени мнения, цитати и агрументи, и по-този начин и да се популяризира и разпростанява тази истина..

Драги ми Ник, ти искаше да гласуваме, аз гласувах. Не ме интересува дали считаш мнението ми за адекватно или не. Ако не ти харесва - това си е твой проблем. Аз мога да кажа, че твоята гледна точка е също наивна и неадекватна.

Ако си мислиш, че нищенето на фиромщината /защото 100% от темите ще са за това/ - ще ни сближи със македонците, виж първо в този клуб на dir.bg:

http://clubs.dir.bg/postlist.php?Board=maked

Но да оставим и другите потребители да се произнесат. Може пък и да ти се отвори парашута. :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А, ако ще има нещо, трябва да е с много, много по-различен тон от това, което се случва на другите места! Много по-различен.

Бре, пълно равенство на гласовете!!! Отдавна не бях виждал такова нещо :))

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А, ако ще има нещо, трябва да е с много, много по-различен тон от това, което се случва на другите места! Много по-различен.

Бре, пълно равенство на гласовете!!! Отдавна не бях виждал такова нещо :))

Знаеш ли как ще се развият нещата? Първо ще си пишем ние, после ще пролази някой фиромски провокатор, после ще цъфнат разни комплексари за велика триморска България. И накрая ще има банове, триене, заключени теми. С две думи кочина. Трябва ли ни подобно нещо?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако направим форум за една от областите на България, а по-сетне ще трябва да пуснем за всички останали области. След като ще въвеждаме регионален признак при обособяването на форумите е редно да се обхванат всички региони. Друг проблем е, че има особености с регионите. В съвремие след като ще има отделно за Скопска област, би трябвало да има и за останалите български области. За античността пък, ако разпарчетосаме регионите до македонци, а не до основната група (едоните), ще трябва да пуснем отделно за витините от тините и за фригите от бригите. През Средновековието пък административната единица Македония е в Одринско, при което не е съвсем ясно за кое трябва да говорим - за Одринско или за администативно-териториалнана единица "България", която по местонахождение и административен център отговаря на сегашната сепаратистка Скопска област.

Според мен сегашната структура на форума е много по-удачна за дискусионните въпроси свързани с онези неща, които през вековете са се наричали "Македония".

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако направим форум за една от областите на България, а по-сетне ще трябва да пуснем за всички останали области. След като ще въвеждаме регионален признак при обособяването на форумите е редно да се обхванат всички региони. Друг проблем е, че има особености с регионите. В съвремие след като ще има отделно за Скопска област, би трябвало да има и за останалите български области. За античността пък, ако разпарчетосаме регионите до македонци, а не до основната група (едоните), ще трябва да пуснем отделно за витините от тините и за фригите от бригите. През Средновековието пък административната единица Македония е в Одринско, при което не е съвсем ясно за кое трябва да говорим - за Одринско или за администативно-териториалнана единица "България", която по местонахождение и административен център отговаря на сегашната сепаратистка Скопска област.

Според мен сегашната структура на форума е много по-удачна за дискусионните въпроси свързани с онези неща, които през вековете са се наричали "Македония".

Това ми беше мисълта... :good: Предпочитам да обсъждаме България /раздел "българска история"/ - в случая Охридска част на България. Та до самото Възраждане тази област е известна с това име в западния свят. Едва при фанариотите "фанариотски" се изтиква името "Македония" и нашите възрожденци са се "вързали" по тази тънка гръкоманска, а по-късно "историко-политико-научна виенска", клопка и линия на именуване. От ранното средновековие до най-ново време няма "Македания" и "македони" /изкл. е ясно за всеки/, а "България" и "българи" по тези места, а и по-северно оттам, та до границата с Унгария...

Ето например има хубава специална тема по въпроса за "Македония и българския въпрос", в която да сде обсъждат някакви специални по темата неща.

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=2133

Македония и българския въпрос

А ето и една перефраза на цитат от Гоце Делчев даден в темата на съвременната официално призната в конституцията им езикова норма :

"СЕКОЈ ОНОЈ ШТО РАБОТИ ЗА МАКЕДОНИЈА ДА СЕ ПРИСОЕДИНИ КОН БУГАРИЈА,ГРЦИЈА ИЛИ СРБИЈА Е САМО ДОБАР ГРК,БУГАРИН И СРБИН НО НИКОГАШ НЕМОЖЕ ДА БИДЕ ДОБАР МАКЕДОНЕЦ".

Какво би споменал някой "зевзек"-съвременник на нашето време:

"ВСЕКИ, КОЙТО РАБОТИ ЗА ТОВА ЕВРОПА ДА ПРИСЪЕДИНИ БЪЛГАРИЯ, ГЪРЦИЯ ИЛИ СЪРБИЯ Е САМО ДОБЪР БЪЛГАРИН, ГРЪК ИЛИ СЪБРИН, НО НИКОГАШ ДОБЪР ЕВРОПЕЕЦ!" :P

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз с това последно мнение (на Галахад) мога спокойно да заключа темата и въобще да забравим за тази дискусия...

:smokeing:

Заглушавате правото на глас :laugh: Не виждам лошо да има тема за Македония, особенно съм любопитен за древна Македония!
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Заглушавате правото на глас :laugh: Не виждам лошо да има тема за Македония, особенно съм любопитен за древна Македония!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вижте, мисля, че знам какво ще стане. Примерно няколко месеца идилично ще си говорим колко българска е Македония. После заблудено македонче ще влезе, ще ни каже, че сме фашаги, ще го напсуваме и пак по старому. Ние си знаем, че Македония е наша, не ни трябва форумна секция за това.

Редактирано от glishev
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бихте ли подкрепили откриване на раздел "Македония"?

Към колебливите и страхливи модератори (те се знаят кои са, да не ги посочвам): извинения и страхове винаги, и в голямо количество, могат да се намерят..

А..после се чудим защо ни е такава съдбата като народ..

Мистър администратор, не следва ли да се изслушат и мненията на обикновените потребители? Ясно е какви са мотивите на модераторите, ако не са ясни обяснявам: нежелание за допълнителни усложния на "живота"..За съжаление нямам и не мога да си осигуря постоянен достъп и присъстивие във форума; в противен случай бих се предложил за модератор на този раздел, ако такъв бъде открит..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бихте ли подкрепили откриване на раздел "Македония"?

Ето ви един качествен български форум със стойностни теми и нормални дискусии:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:ekCu2DcdWeEJ:forum.abv.bg/index.php%3Fshowforum%3D42+abv.bg+%D0%A4%D0%BE%D1%80%D1%83%D0%BC+%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F&cd=1&hl=bg&ct=clnk&gl=bg&client=firefox-a

Ето една тема от един български патриот ("toni"):

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:8x6tGzH64ikJ:forum.abv.bg/lofiversion/index.php/t95307.html+%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0+%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0+%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B3%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%8F+toni&cd=1&hl=bg&ct=clnk&gl=bg&client=firefox-a

Ето един гръцки такъв:

http://www.macedoniaontheweb.com/forum/slavic-history-slavic-migration/495-linguistically-fyrom-bulgarian-dialect-macedonian-language.html'>http://www.macedoniaontheweb.com/forum/slavic-history-slavic-migration/495-linguistically-fyrom-bulgarian-dialect-macedonian-language.html

http://www.macedoniaontheweb.com/forum/slavic-history-slavic-migration/449-ethnic-historical-origins-fyrom.html'>http://www.macedoniaontheweb.com/forum/slavic-history-slavic-migration/449-ethnic-historical-origins-fyrom.html

http://www.macedoniaontheweb.com/forum/slavic-history-slavic-migration/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм за създаването на подобен подфорум. Не разбирам и не приемам отрицателните мнения, защото за хора искащи конфликт повод винаги ще се намери. Доказателства под път и над път във форум БГ НАУКА. НИК1 често влиза в пререкания и тона му невинаги е коректен, но в случая е напълно прав, защото темата "Македония" е голяма като обем, а и е важна за повечето от нас.

Още един път ще призова за отварянето на подобен подфорум. Ненужна истерия се създава предварително, а всъщност идеята е чудесна и дори е позакъсняла, защото доста неща има разхвърляни наоколо за Македония и е хубаво да се поподредят в някое кьоше.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може и да пробваме (аз за тоя вариант гласувах горе). Ама съм скептик засега.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...