Отиди на
Форум "Наука"

ВАСИЛ ЛЕВСКИ


Apofis

Recommended Posts

  • Мнения 140
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
И за каква република говорите.Я вижте картата на Европа 1878 г.Къде виждате република?

Имам предвид републиканските настроения на Левски. Разбира се, че не е възможно - и ето ти конфликт или Левски ще тръгне да търси княз из Европата или е аут от политиката. Аз приемам, че Левски като дейна натура щеше да влезе в политиката и то не на последните места.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Испания, малко преди туй.

Само дето България не е била независима, а е била под крилото на султана. Ако някой си мисли, че княжество България е могло да бъде (е нема как република под юридическа зависимост от Османската Империя) република много се лъже. Самите българи нямаше да го искат, защото княжеския институт е все пак някаква форма на самоуправления под егидата на княза, а не на султана. Другия избор е като Източна Румелия. Назначен (формално или не) наместник на султана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Интересно мнение имаш, че преди 1989 си имал реална предствава за нещата. Имал си реална предствава за въздуха и планините, горите и питейната вода, обаче не си имал никаква реална представа за света около теб, и за историята. Никаква. Защото си бил подложен на 24 часово облъчване от радио, телевизия,преса и чернобил. Контролирали са всяко твое движение, други са решавали какво да четеш, как да мислиш, и тн.

Така че, не си имал абсолютно никаква обективна представа за света тогава. Това няма как да не се отрази на възприятията завинаги.

Ние поне сме лишени от подобни екзотични преживявания и не знаем що е цензура, диктатура и пропаганда.

Хайде моля те престани. Почваш много лични нападки. Споменавал съм, че съм роден в Чехословакия, до 89-та бях посетил поне 10 европейски страни между които Франция Италия и Германия, както и 2 африкански. Нема начин за 24-часовото облъчване, ето ти непознаване, говорим за 85-89та, не за 56-та. И никой не е решавал какво да чета, да не говорим за мисленето. Имаше един много добър пример, когато дойдоха френски студенти тук на гости (обмяна неше или нещо такова) на ФКНФ-то, тъй като те бяха подбрани от техния комсомол се оказа, че са с много по-промити мозъци от нас. Та требваше да се "светват" за некои положения ;).

Продължаваш да о****ш поредната тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОТ пак :(

Но аз нямам предвид теб лично. Впрочем, фактът, че си се шматкал насам натам из запада личи в начина ти на мислене.

значи започва да излиза, че соца въобще не е това, което се опитват да ни представят некои демократи (за силна българия). ами да се въпренм тогава в темата за соца, и да се отречете от почти всичко, което бълнахте срещу мен. Защото горните ти твърдения в тази насока отиват.

Интересно обаче защо едно такова обективно мнение не ми беше дадено тогава, а чак сега, и то в друга тема, и то след като смених лагера.

ето за подобни неща говоря като имам предвид облъчване и комплекс.

Ами именно, аз знам какво е соц-а и не е нужно който и да е било да ми "казва" или представя. Не знам защо набъркваш сегашни политически партии в тема за Левски или за соца-а или за каквото и да е било освен в съвременна политика или нещо подобно?

Виж сега моите мнения са си субективни. Не приемам, че съм облъчен, нито по-общото, че сме били облъчени и комплексирани( на такава тема, иначи комплексите са част от живота). Поне в моята среда няма такива, а тя е такива като мен 40 (и кусур ;) годишни. По-голямата част не бяха излизали преди 89-та, огромната беше от провинцията (имаше и от села но по-малко (нищо против селата и тогаз и сега)). Но това са въпроси на семейно възпитание (както тогаз така и сега), после на училища и университети (собствената среда).

Край на ОТ, ама хайде вече край. Пиши в дадена тема, отвори нова, ама да не замърсяваме поредната (и аз съм виновен знам).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Едва ли щяха да си позволят да го хвърлят в затвора. По-скоро щеше да падне жертва на неизвестна злодейска ръка.

Като Стамболов...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Замърсяваме и двамата.

Но докат ни търпят модераторите ще продължа да ти отговарям.

Не, ти даде квалификации (за Стамбулов и по-малко за Левски), а те се нуждаят от док-ва. Ти не даде такива. После продължаваш с квалификациите, с които поставяш поне едно поколение под еднакъв аршин. Пак без док-ва. Именно затова са те сравнили с "Работническо Дело", всъщност и сега има подобни вестници.

Хората имали "лошия" късмет да се родят тогаз (за разлика от твоя добър такъв, не са по-големи комплексари (мразя тази дума, ма ти непрекъснато я използваш) от "сегашните", а не няма да обобщавам, защото само теб познавам (виртуално разбира се)така, че: таквиз чисти и непредубедени като теб).

Ето пак, за какво трябва да се разбираме? Аз съм си аз другите са си те. Защо трябва да имаме едно мнение? Канализацията е..... най-малкото неправилна. Аз мога да имам едно мнение, колегата на моите години друго. При вас младите така ли стават нещата?

Това не е соц, по-лошо е - демократически централизъм ;) (почва от Ленин, ако не знаеш). И после аз (или моето поколение) съм имал комплекси????

Виж без да съм доктор съзирам и аз един комплек у теб (мога да се лъжа де), това е комплекса на латерната ;).

Искаш доказателства, че Стамболов е диктатор и използва репресии. Ами това го знае всеки. Това съм учил аз в училище по времето на Костов (Иван, не Трайчо). Че във вестниците излизат заглавия Тиранинът е мъртъв и тн. ами намери вестик от тогава и виж какво пише.

А че съм латерна, латерна съм. Защото търся справедливост.

Честно да ти кажа, никога не съм се интересувал какво пише Ленин, и да, от тебе научавам за демократическия централизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А за клишетата обясни на митака, защото той твърди, че промиване тогава не е имало. Но и при теб забелязвам значителен катарзис. Изведнъж се оказа, че днес подмяната е по-лоша отколкото през соца.

ООООО не! Ще викам ;). Промиване има ВИНАГИ И НАВСЯКЪДЕ. Зависи обаче в каква степен. Но най-вече зависи "промивания" дали ще се навие. Е вярно тук не е имало промивки, а ла Сталин или а ла Пол Пот. НЕ МИ ВЛАГАЙ ДУМИ ДЕТО НЕ СЪМ НАПИСАЛ! Не за първи път го правиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Я дай факти за диктатурата на Стамболов и неговите репресии.може и това което си учил по времето на Костов.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Я дай факти за диктатурата на Стамболов и неговите репресии.може и това което си учил по времето на Костов.

Ами учил съм, че е имало политически репресии, цензура, тикнал е много хора по затворите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ПП

Да, в тази тема факти за диктатурата на Стамболов могат да се разгледат. И аз чакам да ги чуя.

Мнения за качествата на поколенията - в друга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Е това горното за промивките го кажи на КГ, който по едно време твърдеше, че много тежко било тука през соца. Обаче на последък май си промени мнението.

След като тука не е било толкова здрава диктатурата,

защо не протестирахте бе хора, защо не излязохте по улиците и да ги спукате мръсните комуняги. Защото досега опонентите ми твърдяха, че диктатурата и потъпкването били толкова тежки, че смазали хората. СЕга обаче излезе нещо друго.

Не ми казвай какво и на кого да кажа! Ако искам правя го. Синдрома на латерната се задълбочава. Каква ти е идеята за тази тема? Че от горния пост нищо не става ясно. Освен защо не протестирахте. Това за нас ли питаш или за поколението ни? Пак ли ще опрем да Берлин 53-та, Будапеща 56-та Полша? Или липсата на протест на датския крал през 40-та. В интерес на истината и Кампучия (надявам се знаеш коя държава е това...сега) не протестираха, виетнамците и за тях обаче "протестираха". И каква аджеба е връзката?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
ПП

Да, в тази тема факти за диктатурата на Стамболов могат да се разгледат. И аз чакам да ги чуя.

Мнения за качествата на поколенията - в друга.

Стамболов погазва редица принцини на парламентарната демокрация. Изборите най-често се провеждат с насилие. Ражда се печалната традиця изборната победа да печели управляващата партия. А тя налага уволняьване на чиновниците с опозиционни политически възгледи и раздаване не постове на собствените съпартийци. Правителството налага волята си над народното събрание и прокарва закони за антидемократични изменения на търновската конституция. Намален е броят на депутатите. Наложена е цензура върху печата и личната кореспонденция. В поведението на Стамболов спрямо русофилските партии се налагат политическа нетърпимост и насилие. Тези партии са поставени извън закона. Върху русофилите е упражнен суров терор със съдебни и извънсъдебни средства.

Негова жертва става капитан коста паница, а Любен Каравебов и кап. петко киряков са хвърлени в затвора. В резултат опозицята започва разстрели и покушения. Стамболов засилва полицейския репресивен апарат. Политическите убийства стават норма за поведение и на двете страни.

учебник за 11 клас на СОУ просвета 2001

ето това съм учил в училище.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Абе много късно се сетихме бе сладури. През 1989 и баба може.

Този мининг трябваше да е през 1980. Не през 1989.

Сладури златни.

През 80-та бяхме хлапета, нямаше начин, а и демократите са демократи, именно защото се борят с такива средства. Не ходят да взривяват влакове или да пращат гимназисти да крадат оръжие.

Мутрите можеха да се избегнат (чрез унищожение разбира се) ......с диктатура, ама не кат Стамбуловата. Както казваше един познат един вертолет отпред и един отзад, а си минал откос и то от голямата картечница, ти за това ли пледираш? Всъщност какво е твоето виждане? Опита на Унгария и на Чехия се оказа неуспешен, такъв щеше и да е на Полша, ако не бяха други времената. Какво трябваше да правим ние тук, хайде нашите батковци? Мислиш, че не е имало протести? Лъжеш се. Мислиш, че ако целокупно бехме тръгнали с/у властта щеше да стане нещо? Ами в Унгария стана ли нещо или в Чехия?

Та дай твоя сценарий.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Стамболов погазва редица принцини на парламентарната демокрация. Изборите най-често се провеждат с насилие. Ражда се печалната традиця изборната победа да печели управляващата партия. А тя налага уволняьване на чиновниците с опозиционни политически възгледи и раздаване не постове на собствените съпартийци. Правителството налага волята си над народното събрание и прокарва закони за антидемократични изменения на търновската конституция. Намален е броят на депутатите. Наложена е цензура върху печата и личната кореспонденция. В поведението на Стамболов спрямо русофилските партии се налагат политическа нетърпимост и насилие. Тези партии са поставени извън закона. Върху русофилите е упражнен суров терор със съдебни и извънсъдебни средства.

Негова жертва става капитан коста паница, а Любен Каравебов и кап. петко киряков са хвърлени в затвора. В резултат опозицята започва разстрели и покушения. Стамболов засилва полицейския репресивен апарат. Политическите убийства стават норма за поведение и на двете страни.

учебник за 11 клас на СОУ просвета 2001

ето това съм учил в училище.

А бе малкия ти между Петко и Любен Каравелов правиш ли разлика?Стамболов ли печели изборите с насилие?Ми я виж в 1881 г. генерал Ернрот какво прави.А подръжниците на уж европейската Консервативна партия какво правят на сесията на ВНС в Свищов същата година.Е хайде постарай се да разбереш защо Каравелов /ти ще кажеш кой/ и Петко Киряков са хвърлени в затвора.И дали е било чак толкова незаслужено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Виж сега, нямам предвид теб лично отново казвам.

Опитът на Полша, Чехия, Унгария и тн е неяспешен, защото шепа хора се изправиха срещу танковете на ссср. и тука щеше да е неуспешен.

само че тези опити са огромен симптом за нещо изключително важно - нивото на културна зрялост, обществените нагласи, демократичната традиция, културата изобщо.

тези опити показват, че културата на средна европа през соца е била много различна от тази у нас. там протестираха, а тука не. защото повечето хора тука си живуркаха добре при соца. обаче днес плюят.

ами като не ти е изнясяло, омитай се, или организирай съпротива, хвърляй бомби, бори се. не живуркай.

Аз също нямам пред вид себе си, а поколението ми. Шепа хора казваш а, и "културна зрялост, обществени нагласи, демократични традиции, култура изобщо"

Ясно ние не сме културни! Нямаме демократически традиции, обществени нагласи, камо ли културна зрялост. Шепата хора в Централна Европа са по-......голяма шепа от българската шепа. Щото те са от Централна, а ние не. Смешно. Пак повтарям протести е имало и тук!

Лесно ти е на теб сега (всъщност сега може да се "ометеш" и на 18-ет). А родителите? За съпротивата и бомбите няма да коментирам!!! Демократично, нема що!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
не съм "малкия" и не ми философствай кое как и защо. цитирам ти учебник по история за 11 клас. Излагам факти, не коментари и оправдания защо как и кога.

СИ малкия (без кавички), сам го каза. А това което цитираш е показателно, че всъщност си много по-"малък" тоз път не спестявам кавичките.

Кое издателство е учебника? От кого е одобрен? И наистина ли смяташ, че това е довод (учебника)? Че не е источник е ясно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Ами учил съм, че е имало политически репресии, цензура, тикнал е много хора по затворите.

Продължавай да учиш малкия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Как да е нямало култура тука. Напротив, имало е естествено.

Обаче различна от тази в средна европа. българинът не е чех. или не мислиш така.

я ми обясни, какви са тия протести, какви са нелегалните организации против партията у нас, каква е антипратителствената дейност, че ми стана интересно

О.к не сме кожогризци според теб все пак ;). Че то е различна в Русе и Хсково, както в Прага и Братислава, както в Реймс и Тулуза.

Ами ще систематизирам и може и да пусна тема за протестите. Кат начало горяните, после Трайчо Костов (еее не съвсем де ;), малка провокацийка да те изпитам), Горуня. Преди това има и други, ама ще систематизирам. Като отделя политическите от "ревулюционните", както опозиционните от хмммм вътрешната опозиция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

одобрен е от мон 2000

автори - радева, огнянов, лалков, косев, гюзелев. изд. просвета

един учебник за 11 клас по история дава общата култура по история. не подготвя историци.

Брях... верно ли? И колкоз хммм обща е таз култура (пак споменаваш култура, "леда се пука господа съдебни заседатели"). И учебника в един спор колко тежи? Бил той за 11-ти клас, че и на "Просвета". Смяташ, че с един учебник си подготвен да влизаш в битка по история? Алелейййй, аз съм изчел много и учебници и ....други неща, а съм и се смятам за лаик, а тук има доста добри професионални и непрофесионални историци. Я вземи прочети за 9-ти клас (по-тънък е ;)), че и за повече неща дава информация. Тогава може и в други теми да се появиш, кат примерно римски, тракийски, египетски ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Алва, ако си ученик, не се отяждай. Като станеш студент, ще видиш, че ще учиш много неща по абсолютно обратния начин от тоя, по който се преподава в училище. Всички сме минали по тоя път (дори класичетата, дето уж сме били най-интелигентните, надеждата на царщината и какво ли още не - и на нас ни висват ченетата като почнем да проумяваме, че светът е голям, а спасение не дебне отникъде ;) ).

Иначе за комунизЪма си прав - вреден е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
аз не влизам в битка по история. посочвам един единствен факт, който изложих по-горе, нищо повече. един учебник дава най-общите факти, най-главното.

но не можеш да водиш никаква битка, ако не ги знаеш.

Хайде ще ме спукаш от смях ;). Какво е факт??? Учебниците дават насоки, не факти. Особено, когато са по историята на издаващата ги д-ва. Е някои "факти" може и да се промъкнат. Учебниците повече "възпитават" така е в България във Франция и в Гвинея-Бисау (ако имат учебници там). Данните там, като "факти" не струват пукната пара. Няма да се връщам на нашето "изгубено" поколение (щото сме облъчени, маниполирани и т.н), но отвори течението през годините на другите д-ви (за история пиша). Примерно Испания, Чехословакия и Чехия и Словакия. Полша. Русия. В сръбския ще намериш истински откровения, а за македонския нема да говорим. Това ли са фактите?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тук вече разговора става сериозен. Стамболов има твърд стил. Диктатура значи да са забранени партии, затворени опозиционни вестници, а споменатият в дневниците му Сукнаров, който говорел на сръбския посланик разни работи - арестуван най-малкото, а не ограничен от санкцията да помоли приятелите си да не го водят повече у тях.

Стамболов е просто един решителен държавник. Да беше успял да се разбере с Русия или да беше решено друго в Ялта и Потсдам, учебниците друго щяха да пишат (и да преповтарят днес) за него.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...