Отиди на
Форум "Наука"

ВАСИЛ ЛЕВСКИ


Apofis

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Най-вероятно щеше да се разочарова. подобно на Хосе де Сан Мартин. А нищо чудно и да стане жертва на политически интриги и заговори, може и в затвор да попадне.

Не и човек като него. Освен него с такъв мащаб и активност е само Стамболов, така, че ги виждах двамата. Малко можем да кажем за визиите му за бъдещото политическо устройство на страната. Либерал? Консерватор? Или пък и от двете?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 140
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Модератор История

Определено краен либерал.Левски вярва в народа и би бил безкрайно далеч от консерваторите.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Не знам много ми е интересно как хора като Ботев,Левски,Раковски,Бенковски биха се вписали в една следосвобожденска България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не и човек като него. Освен него с такъв мащаб и активност е само Стамболов, така, че ги виждах двамата. Малко можем да кажем за визиите му за бъдещото политическо устройство на страната. Либерал? Консерватор? Или пък и от двете?

Стамболов, хм, диктатор. Щеше да натика Левски в затвора, както стори с други свои другари. Диктаторите не търпят свободолюбиви хора. Ако не беше обесен, щяхме да се червим сега за съдбата му. Левски е огромен и извисен дух, и затова наивен. Лесно щеше да попадне в мрежите на дръзките политическите интриги.

Както се вписа Стамболов :) Животът е пъстро нещо.

Вписа се като диктатор. на този форум в повече му идва възхвалата на диктатори, тирани и тероризатори. Време е да обърнем внимание и на по-демократично настоените елементи в нашата история. То такива няма де.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Странно, били сме "буржоазна демокрация", а няма демократи??

ПП

Не, че е по темата, но Стамболовото "диктаторство" се базира само на силата на характера му и на никакви промени в държавния механизъм на страната. Май е "диктатор" само защото поради стечение на обстоятелствата е трябвало да се опъне на императора...

Въпросът беше, че от поет и революционер, като Ботев, Стамболов израства в политик. Те са си били готови, повечето от тях. Михаил Маджаров в цели страници описва политически разговори с Ботев и Бенковски, водени още преди въстанието. В тях си има всичко - цялата гама на политическата реторика.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Стамболов, хм, диктатор. Щеше да натика Левски в затвора, както стори с други свои другари. Диктаторите не търпят свободолюбиви хора. Ако не беше обесен, щяхме да се червим сега за съдбата му. Левски е огромен и извисен дух, и затова наивен. Лесно щеше да попадне в мрежите на дръзките политическите интриги.

Хм, клишета, хм, хм. Натика някои в затвора след като те направиха какво?

Или виждаш Левски в ролята на проимператорски превратаджия? Какво би имал той да дели със Стамболов, освен патриотизма?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Странно, били сме "буржоазна демокрация", а няма демократи??

ПП

Не, че е по темата, но Стамболовото "диктаторство" се базира само на силата на характера му и на никакви промени в държавния механизъм на страната. Май е "диктатор" само защото поради стечение на обстоятелствата е трябвало да се опъне на императора...

Въпросът беше, че от поет и революционер, като Ботев, Стамболов израства в политик. Те са си били готови, повечето от тях. Михаил Маджаров в цели страници описва политически разговори с Ботев и Бенковски, водени още преди въстанието. В тях си има всичко - цялата гама на политическата реторика.

Бурзоазна демокрация на теория. То и днес сме страна член на ЕС, ама нищо европейско. И Китай е демокрация, ама демокрация няма. Отричам и ненавиждам всички жадни за власт самозабравили се тирани, които с репресии сеят терор.

Никакви обстоятелства не оправдават погазването на човешки права и репресиите.

Освен това няма никакво значение, че никакви промени в държавния механизъм не е правил стамболов, това не му пречи да праща по затворите и да налага цензура. Срамота. Затова народът го е казал, каквото посееш, такова ще пожънеш.

Хм, клишета, хм, хм. Натика някои в затвора след като те направиха какво?

Или виждаш Левски в ролята на проимператорски превратаджия? Какво би имал той да дели със Стамболов, освен патриотизма?

Стамболов е самозабравил се тиран, жаден за власт и мъст. Не е нужно да правиш нищо, за да отнесенш дебелия. А Левски е човек идеалист, и смятам, силно наивен. Лесно би попаднал в мрежите на изкустни манипулатори и користолюбиви тирани като цитирания господин, дето плаши чужденците в градинката пред кристал.

Левски пръв би се надигнал срещу репресиите, и затова щеше да изгние в затвора. поне тази срамотия ни беше спестена.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Стамболов е самозабравил се тиран, жаден за власт и мъст. Не е нужно да правиш нищо, за да отнесенш дебелия. А Левски е човек идеалист, и смятам, силно наивен. Лесно би попаднал в мрежите на изкустни манипулатори и користолюбиви тирани като цитирания господин, дето плаши чужденците в градинката пред кристал.

Левски пръв би се надигнал срещу репресиите, и затова щеше да изгние в затвора. поне тази срамотия ни беше спестена.

Доста негативно мнение имаш за съратника на Левски?

Аlvassareiro, ако Левски беше доживял освобождението и беше влезнал в политиката, удеден съм ореолът му днес щеще да е друг. Политиката е мръсна работа, и смятам че той щеше да "натрупа" негативи към образа си - като всички български политици..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доста негативно мнение имаш за съратника на Левски?

Аlvassareiro, ако Левски беше доживял освовождението и беше влезнал в политиката ореолът му щеще да е друг, сигурен съм че щеще да се изцапа, защото политиката е мръсна работа..

Имам негативно мнение за всички диктаторчета и тирани. Само човекът-демократ е достоен за уважение. Левски е такъв. Стамболов обаче е един хищен властолюбец. Дребен хищник, докопал се до властта с цената на една дузина свои съратници, хвърлени в затвора.

Затова още повече ненавиждам дребните диктаторчета хищничета.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Стамболов е самозабравил се тиран, жаден за власт и мъст. Не е нужно да правиш нищо, за да отнесенш дебелия. А Левски е човек идеалист, и смятам, силно наивен. Лесно би попаднал в мрежите на изкустни манипулатори и користолюбиви тирани като цитирания господин, дето плаши чужденците в градинката пред кристал.

Левски пръв би се надигнал срещу репресиите, и затова щеше да изгние в затвора. поне тази срамотия ни беше спестена.

Стамболов - диктатор.Приятелю на светлинни години си от истината.А репресиите на Стамболов са митологизирани.За преврата на 9 август 1886 г. когато е свален княз Александър Батенберг никой не е осъден.Да има издадени смъртани присъди по бунта в Русе през февруари 1887 г. и по делото на майор Паница но за какво става въпрос?В първия случай въоръжен бунт /довел до десетки убити и стотици ранени/ във втория опит за държавен преврат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Имам негативно мнение за всички диктаторчета и тирани. Само човекът-демократ е достоен за уважение. Левски е такъв. Стамболов обаче е един хищен властолюбец. Дребен хищник, докопал се до властта с цената на една дузина свои съратници, хвърлени в затвора.

Затова още повече ненавиждам дребните диктаторчета хищничета.

Честно казано не съм убеден че Стамболов е диктатор..Сравнението с "хищник" го чувам за първи първи..

Стамболов е съратник, помощник, и съидейник на Левски, и ако приемем че Левски е демократ, то това принципно трябва да се отнася (разглеждайки същия период), и до Стамболов..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Левски пръв би се надигнал срещу репресиите, и затова щеше да изгние в затвора. поне тази срамотия ни беше спестена.

Едва ли щяха да си позволят да го хвърлят в затвора. По-скоро щеше да падне жертва на неизвестна злодейска ръка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Доколкото си спомням, Стамболов има такова полушеговито изявление, че ако Левски и Ботев бяха оцелели, той би ги обесил. Добре че е майтапът, та да си кажем истината...

Впрочем, това е напълно понятно. Да правиш революция е едно, а да правиш държава - съвсем друго и Стамболов е напълно прав.

Като казвам това, все пак оставам изцяло подвластен на идеализиращата Васил Левски представа. За мен той е летвата, по която нацията ни трябва да измерва морала си. Може би в този смисъл сме късметлии, че Левски е загинал като мъченик (не верски, а на националната кауза). Така е останал чист за нас. Както внушават Дайдоджи Юдзан и Цунетомо, няма по-силно доказателство за сила на убежденията от гибелта. По-точно: от съзнателно поетия риск. Левски - поне у мен - буди чувството, което Цунетомо нарича гири, емоционална обвързаност с миналото. Този вид емоционалност днес никак не е на мода, но това си е проблем на повлияните от модата. Много харесвам израза, че бесилото на Левски е българската Голгота.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добър вечер :)

Цитат КГ125: Стела, какъв особен смисъл виждаш в думата "работници", която си подчертала по-горе?

Не съм ви забравила, но нямам много време. Ами и аз не знам точно какъв е смисъла, но понеже ми казаха, че съм сравнявала Левски с Маркс и Енгелс, което всъщност изобщо не е вярно, то се питам, откъде Левски е измислил точно тази дума - работници. Затова казвам, че е изпреварил времето поне с век. Имал е много идеи, но в крайна сметка, след като никой не е споделял неговия мироглед спрямо Наредата, то и всичко потъва в забвение. Колкото и нелицеприятни истини да има в нея, то той е искал всичко да е чисто и неопетнено. Нещо като Крумов закон, но не по Крумово време.

"Интригата спира хода на народната работа"

"Играем с живота на 7 милиона българи — трябва зряло да се постъпва"

"Който не е чист, убивам го. И работа трябва, работа"

Много има още да се рови, да се научава. И най-вече да се знае. И понеже на едно място прочетох, че турците не давали архивите, защото ще се научат много нелицеприятни истини за България, то някой да знае нещо по този въпрос? Ще ви пусна един линк. Лично аз до онзи ден не бях чела подобно нещо и ми е много чудно това писане. Съвсем не искам да разцентровам никой, защото всъщност аз категорично не мога да повярвам на това, което е писано. За мен е пълен абсурд!!! Интерпретациите вече станаха толкова нелоялни, понякога пълни измислици, че е крайно време да се спре каквато и да е манипулация от подобен род. http://www.monitor.bg/article?id=29478

Лека вечер :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Левски пръв би се надигнал срещу репресиите, и затова щеше да изгние в затвора. поне тази срамотия ни беше спестена.

Левски би се надигнал в полза на окупацията на България от Русия? И в подкрепа на опитващите се да направят преврат срещу българския княз, заради Съединението?? .................

Интересно, интересно. Защото зад общите безсмислени фрази като "репресии" всъщност се крие спасяването на българската държава.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Добър вечер :)

Цитат КГ125: Стела, какъв особен смисъл виждаш в думата "работници", която си подчертала по-горе?

Не съм ви забравила, но нямам много време. Ами и аз не знам точно какъв е смисъла, но понеже ми казаха, че съм сравнявала Левски с Маркс и Енгелс, което всъщност изобщо не е вярно, то се питам, откъде Левски е измислил точно тази дума - работници. Затова казвам, че е изпреварил времето поне с век. Имал е много идеи, но в крайна сметка, след като никой не е споделял неговия мироглед спрямо Наредата, то и всичко потъва в забвение. Колкото и нелицеприятни истини да има в нея, то той е искал всичко да е чисто и неопетнено. Нещо като Крумов закон, но не по Крумово време.

"Интригата спира хода на народната работа"

"Играем с живота на 7 милиона българи — трябва зряло да се постъпва"

"Който не е чист, убивам го. И работа трябва, работа"

Много има още да се рови, да се научава. И най-вече да се знае. И понеже на едно място прочетох, че турците не давали архивите, защото ще се научат много нелицеприятни истини за България, то някой да знае нещо по този въпрос? Ще ви пусна един линк. Лично аз до онзи ден не бях чела подобно нещо и ми е много чудно това писане. Съвсем не искам да разцентровам никой, защото всъщност аз категорично не мога да повярвам на това, което е писано. За мен е пълен абсурд!!! Интерпретациите вече станаха толкова нелоялни, понякога пълни измислици, че е крайно време да се спре каквато и да е манипулация от подобен род. http://www.monitor.bg/article?id=29478

Лека вечер :)

Ами думата "работник" на български и тогава и сега е значела - човек, работещ за някаква кауза. Не виждам нищо чудно. Ако не си сравнявала Левски с Маркс и пр. - извинения :)

Що се отнася до Монитор - не струва да се коментира статията според мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Имам негативно мнение за всички диктаторчета и тирани. Само човекът-демократ е достоен за уважение. Левски е такъв. Стамболов обаче е един хищен властолюбец. Дребен хищник, докопал се до властта с цената на една дузина свои съратници, хвърлени в затвора.

Затова още повече ненавиждам дребните диктаторчета хищничета.

Това гаранция е почерпено от учебник в периода 1944-1989 г.

"Демократ" и "диктатор" са наистина много относителни понятия в случая. Глупави идеологеми.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Левски също би могъл да стане "диктатор" на България. Ако беше оживял и ако беше влязъл в конфликт с великата сила, която по-късно би поела контрола над България.

Това обаче са различни времена, не можеш да имаш към двете едно и също отношение...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

OT

Не, това съм го измислил аз, мои думи са. Учебници писани преди 1989 не съм виждал, нито съм чел, все пак съм от едно друго поколение. СТрува ми се, вий, живелите през онуй време, учили през онуй време, чели през онуй време, сте доста обременени идеологически и концептуално. Прави ми впечатление, че вечно делите нещата на тогава и на сега.

Обаче, не знам дали знаете, има и други поколения, които не са живели през онуй време, не са чели през онуй време, и виждат нещата по друг начин. Аз нямам абсолютно никаква представа какво е било тогава, не съм можел дори да чета. Следователно, отношението ми към времето преди 1989 е абсолютно същото както към преди 1889. Просто гледам обективно и сравнявам.

Нищо относително няма в думи диктатор и демократ. Много обективни понятия са всъщност.

Ами като си го измислил не значи, че става веднага аксиома. Какво ти се струва не е интересно.

Не може да гледаш обективно след като:

1-во не познаваш единия период (другия нема начин, дори и а не го познавам....лично ;));

2-ро изполваш непознанието (бих казал незнанието, щото надали си бил в Скандинавията преди 10 века, а имаш претенции без да познаваш да знаеш) си като някакъв довод за обективност;

3-то в думите и понятията да, но не и в хората. А хората са субективни, даже и защото са субекти. Сула и Август са били диктатори, а Гракхите демократи, ама кои са допринесли повече за славата (и благоденствието разбира се) на Рим?

И пак да се върна - непознаването на една система не те прави обективен напротив. А хваленето и позоваването на това е само....смешно.

Край на ОТ

Сега по темата. Ако Левски беше доживял до проекта за Конституция ми е много интересно, дали републиканец би приел друга форма на управление или би оглавил някаква партия с/у монархията (разбира се в условията след Берлинския Конгрес за републиканско управление трудно може да се говори). Недеите да идеализирате толкоз Левски, той все пак е човек, а не бог (и слава богу, на бога е значително по-лесно). Има си и грешки и това с убийството е една от тях, но сега така расъждаваме.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А виж това е интересен въпрос. Идеята за република... т.е. българин да оглави държавата някак е било толкова далеч от главите на всички, че без малко Мингрелията да сложат за княз..

Левски не е идеалист, откъснат от реалността, какъвто е Ботев например. Поне дейността му показва много практичен подход към проблематиката. Така, че дали би държал на република, оставайки в такъв случай изолиран идеалист, или би търсил конституционен монарх?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОТ

Напротив, имам едно и също отношение и към двете времена, защото и двете за мен са история. Която трябва да се погледне обективно.

Аз, за разлика, не съм живял нито в едното, нито в другото време, и това прави отношението ми напълно еднакво, без лични чувства или спомени. И на такава една база вече се изследват различните условия.

Много ми е интересно за тая велика сила. Ето едно клише, една много плоска конценпция, която се мени според сезона. Преди 1989 вие господа сте учили, че русия ни е освободила и те са видите ли нашите братушки и тем подобни глупости. Сега обаче сезонът е друг. И изведнъж Русия е голямото зло, имперска сила, дето иска да затрие България.

Хайде ако обичате да си прецизирате представата и ако може без сезонни промени. Защото такава една изменчивост разкрива исторически и политически комплекси.

България, според мен, в никакъв случай не може да е напълно независима. Малка държава, без опит в държавността, естествено че ще е напълно зависима от външни сили. И днес е така. Но поне формално сме били независими. Ако русите имаха желание да ни окупират, нямаше да си ходят оттук.

Трябва обективно да се погледне не нещата.

А не трябва да се има едно и също отношение, просто времената са много различни (пиша за 1989-та и 1889-та). Обективния поглед трудно ти се отдава, я си погледни постовете, в обективността няма емоции, а ти си пълен с такива.

Значи в историята най-голямо доверие се има на източниците които са съвременници на даденото събитие, после на най-близките и т.н. Каква е твоета обективност???? Че ти го знаеш от книги, филми и преразкази. Това ли е обективността? В сравнение с мен дето съм го видял. Хайде смешни нещаа не ми се четат.

Какво сме учили ти не знаеш. По-горе сам си призна, че и учебниците не си виждал. А какви изводи сме си правили и понятие си нямаш. И сега повсеместно се учат глупости и сега има конюктура, но това не значи, че всичко се приема за чиста монета. И тогава беше така.

Какво значи напълно независима??? Кои са малките д-ви напълно независими тогаз??? Финландия, Швеция Дания? България става независима през 1908-ма. Де юре. Първо праскаш не може да е напълно независима после продължаваш с напълно зависима.

Русите може и да са искали, но други не са искали, спомни си Кримската война.

Русия ни освобожда това е факт. Но не от безрезервна любов, не таквиз неща няма. То и Наполеон освобождава северна Италия и им налага...... огромно контрибуции.

Край на ОТ

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Русия освобождава българите по същия начин по който освобождава Финландия от шведите и кавказските народи от Османската империя.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

И за каква република говорите.Я вижте картата на Европа 1878 г.Къде виждате република?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...